buitenland OE UITHGNGERIN6 'T EEN EN 'I ANDER Gfogenftieade jiasrgang rar S S1 O. ID AG BLAD ïïas?8ai iirak zij uit V/as Z8 feu zoo vreedzaam Daens bondgenoot der socialisten 2 CENTIEMEN HET NUMMER IS BEeï IS13 inSP^a ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* l'iTGAAF, 4 li. 's ïvoitós efe m 2* UITGAAF, 7 u. 's avMds «Ta Pour toute la publicitè commerciale et financière du journal, a'adresser exclusivcmeut a l'Atfonce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Brjixelles. BUREEL-EN i TE BRUSSEL TE AALST IHi EOSTS, Oeursplaats, 2 Telofoou A 3299 Bestuurder J. Kerfcatraat, Telefoon 114. Van Naffel-De Qandt. AANKONDIGINGEN El. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* blaas, (de regel) ir. 1,00 4* blaaz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon. (per regel) Ir. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per rogel)fr. 2,00 Recht, hersteil. (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agenca Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. De Times schrijft hot volgends Gansch dio oproerige beweging, door do vrijmetselaars ondersteund, heeft maar een enkel doel de katho lieken omver te werpen. Daartoe zijn nilo middelen goed dat de menschen honger lijden, dat de handel kwijne, dat millioonen en miilioenen verloren gaan, wat geeft dat Als ze er maar in gelukken aan 't schotelken te gera ken M. Carton de Wïart, minister van Justicie, in zitting van 13° Mei, be wees mét feiton en datums dat zo op verre na zoo vreedzaam niet was, dan men wol heeft willen doen gelooven. (Zie beknopt verslag). Uit reeds ontvangen inlichtingen blijkt dat talrijke wanbedrijven ge ploegd zijn. Ik mag dus met recht zeggen dat er eonc echte opgewonden heid beerschte. De aanslagen tegon don eigendom on de personen waren vooral talrijk. Ook was hot de plicht van do overheid een oog in 'tzeil te houden... Ziehier, onverminderd de talrijke aanslagen, tijdens de werkstaking In den nacht van ld op IS" April 1913 to Estaimpuis, telegraaf en tele foondraden overgesneden langs de spoorbaan van Doornik naar Kortrijk. Op 1G April 1913. Petit Gourcelles; Springstof op den drempel van bef huis van den pastoor. In dén nacht van 17-18 April 1913 hoeft men te St-Jans-Molenbeok twee leiddraden van de drijfkracht overge sneden in de fabriek Legrand. Deze draden liepen langs oen open grond buiten do fabriek. Öp 18 April, bij de in working stellen der maehionen, be- merkte men do vernieling en konden dc macbier.eu in lijds worden stilge- logd. Op 17° April te Ukkel Poging tot ontsporing te Ukkel-Stalle rollen ijzerdraad op liet spoor gelegd. Op 18 April 1913, te Fraipoat Eeno blikken doos met verbrando lont gevonden in don tunnel van den spoor weg te Malinsart. In den nacht van 18 tot 19 April 1913, tnssclien VoUezele-Dendonvin- deke Twee telegraafpalen afgehakt langs den buurtspoorweg van Niuove naar Hal. In den nacht van 18 tot 19 April 1913. Mons-Crottcux Poging tot ont sporing van don buurttram van Her- laine naar Jemeppe-Isneux. Op 18 April 1913, Monceau-sur- Sambre Een springtuig op het ven ster van den burgemeester neergelegd (blikken bus met lont). Op 21 April te Bernissarf Bom gelegd op de vensterbank van het ge lijkvloers van bet koffiehuis, gehouden door Emiel Lambin, herbergier en mijnwerker, te Bernissart, dio on danks do staking aan het werk bleef... De prokureur des konings, te Ant werpen,. meldt mij dat zelfs na do werkstaking nog steeds inbreuk wordt gemaakt op de vrijheid van don ar beid. Ziehier namelijk wat bij schrijft: Ik acht het noodig u te melden dat sedert do werkstaking ophield, nog steeds inbreuk wordt gemaakt op de vrijheid van den arbeid. Men kan nau welijks zeggen dat zij vermindert en Wellicht wordt zij nog steeds erger. Dit is bet geval in zekero fabrieken, met name bij X.,waar 3000 arbeiders worden gebezigd, en waar 300 bet werk badder, voortgezet ter herstelling 'au de schepen van X... Sommigen van de teruggekomon.stakers beleedi- gen, bedreigen en slaan do werklieden die gedurende de staking aan dor. ar beid bleven. De bedreigingen die zij uiten, zijn van den ergsteii aard, zij bedreigen hen gedurende den arbeid, door wan neer zij bet minst aan denken, zware stukken hun op het hoofd te doen val len. Deze strafbare handelingen begin nen insgelijks ingang te vinden bij de havenwerkers. Dusdanig was die algemeene uit hongering Zoo liep die groote be tooging ten einde, die vredelievend moest zijn er. blijven, zegden zij,en die weldra eene omwenteling geleek. En daarom ook werd zij door iedereen af gekeurd daarom vroeg iedereen er een einde aan te makon, iedereen, uitgenomen M. Daens en M. Fon- teyno. Uit de liberale Volksgazet. Bij elke kiezing zijn de liberalen bet mikpunt geweest der tegenstrevende partijen, omdat zij kartel hadden ge sloten met de socialisten. M. Daens. meer dan iemand, heeft op dit gebied de liberalen aangevallen, en is er alzoo in geslagen menige onzer vrienden van den buiten tijdelijk naar zijnen kant te lokken. Maar M. Daens is nu gekend. Zijn groot talent is liet kiezerskorps te vleien op don buiten treedt bij op te gen socialisten, en vooral tegen de liberalen die hij afschildert als- go dweöe bondgenooten der socialisten. Maar in de stad is zijne houding wat anders. Daar valt er vooral de 'werklieden te vleien en naar zich te slepen en hier loopt hij overhoop met onze socialisten opperbazen bij is do bondgenoot, bij zctolt met ben in komiteiten, en richt met ben bijeen komsten in, en toor.t zich heviger als de verstokste der socialisten. Het geldt hier socialistische stemmen af te fut selen,en overdrevenheid past bier best. Inzake van algemeene werkstaking is hij bier te Aalst haantje vooruit ge weest. En terwijl do socialisten bijna eenparig beslisten zich aan do dagorde van den liberalen volksvertegenwoor diger Masson te onderwerpen en de algemeene werkstaking, die geluk- kiglijk vredelievend was gebleven in te trekken, verweet M. Daens de socialistische hoofden van flauwhartig heid, en betreurde do beslissing der socialisten die een einde aan de werk staking steldo. Volgens M. Daens moesten de werkstakers don strijd blij ven volhouden, onverlet do noodlot tige gevolgen die do ellende en do onvermijdelijke oproeren moesten te weeg brengen. Hij bad immers geene verantwoordelijkheid te dragen, en kon niets dan stemmers aanwinnen op den rug der socialistische partij die door de werkstaking verschrikkelijk kon getroffen worden. M. Daens is niet een politiek man die hot oprecht mot de belangen van bet land meent maar eëïTeenvoudig politieker, die enkei op stemmenjacht loert. De buitenlieden zullen hem bijtijds rekening vragen over zijne dubbelzin nige houding. De miüclanen uan 6982. Hot is in Juni aanstaande dat de milicianen van 1911, ingelijfd bij do genie en vestingartil lerie, met onbepaald vorlof naar buis gezon den worden. M. de minister van oorlog heeft hot nu uitdrukkelijk verklaard. Verschal van ssnaafc. In Europa bewondert raou wille taudou, in Japan moeten zo geel, bij de Indianen rood zijn. Eon blooionde gelaatskleur is stellig be nijdenswaardig, maar de vrouwen in Grieken land maken zich bet gezicht blauw en rood, en deRussinncn vindenziclizelvezeer leelijk, als zij er niet kalkwit uitzien. In Porzië is do gobogeu nous de mooiste, in Haïti de platte de moedors zijn daar dan ook gowoon, de neuzen van de kindoren, wanneer ze geboren zijn, zooveel mogelijk plat te drukken. In Rusland bewondert men de wipneuzen. Do Duilscliors houden van slanke gestal ten, do Turken geren de voorkeur aan breedo. Wij zien liever een ovaal gezicht, in Turkyë verkiest men 0011 rond gelaat. Bij ons is een hoog voorhoofd een teoken van groot verstand in Griekenland wordt een laag voorhoofd voor zeer mooi gehouden. In hot beschaafde Europa geeft men de voorkeur aan blond en zwart haar, op do Marianno-eilanden aan wit. De Perzen haten rood haar, do Turken vinden liet prachtig. Een kleine mond ereinvol wordt nagenoeg overal op prijs gestold EMafc sSaradiSseisSd gSeepnaert. Men meldt dat er aan do nagedachtenis van wijlen staatsminister Beernaort eon ge denksteen zal opgericht worden. Dit gedenk- bceld zal vooral herinneren dat M. Boernaert in België den wereldvrodo verpersoonlijkte. Do geopende inschrijving beeft roeds 20.000 frank opgebracht, en lusschon do inteeke- naars bevinden zich een groot getal persona liteiten die tot de vorecliillige politieke par tijen behooren. Deradikaal- socialistieche senator Magnetto, van Luik, in oen artikel verschenen in L'Action Econo mic mr schrijft liet volgende Zeggen dat do rente het vertrouwen van liet Belgisch volk verloren heeft, is niet heel en al juist. Indien dat vertrouwen eenigszins geschokt is, bestaat hot nochtans nog en wij denken, dut di zon dio hopen dat or woldra hetero dagen zullen aanbreken, niet boel en al ongelijk hebben M. MugnoUe voegt or nog bJJ dat de inschrijvingen op de spaarkas in 1910 tot 814 miljoen beliepon, 1911 tot 861 miljoen on in 1912 tot 909 miljoen, terwijl do route boekjes van 427 miljoen in 1910, tot 447 miljoen in 1911 en tot 461 miljoen in 1912 stegen. M. Magnette bewijst dus mot cijfers, dat Franclc, Mechelyr.ck en Cio sloebt gekomen zijn mot hunne fameuse ondervraging in de Ka mor. Als hij nu maar van do vrijmetselaars logen op do kneukels niet krijgt.... cüe uisscSheps aan den Staaf föetEilera* Vischpachten op rivieren en vaarten. fr. 46.520.62 ld. op geniewatoren. 15,182.85 ld. wateren van 't boschbeheer 1,407.25 Verkoop van vischverloven. 202096.00 Takson op da 9,357,90 Totaal. .274,564.62 Twintig miSjeesi, Het Journal des Instiluteurs heeft hot weer over don milliociiendaus. De kloosterscholen kregen in 1907 zoo beweert dit schrift 12.093.239,63 fr., Iiotzij eono vermeerdering van ongeveer drie mülioen. Nu de cijfers van 19i2 of 19J3, kont het Journal dos Instituleurs - niot, maar het schrift is zeor straf in 't redeneoren. Luistert slee hts Van 1907 tot 1910 is er 3 miljoen ver meerdering, dus mogen wij rekonon dat er van 1910 tot 1913 ook nog 3 miljoen zullen bijkomen. En het schriftbesluit dan triom fantelijk Zooals men ziet, gaan wij langzamerhand maar zeker naar de 20 miljoen. Schrijft nu in in pluats van 20 miljoon, 100 miljoon, on redoneert dan gelijk het Journal dan moogt go evengoed als dat blad besluiten Wij gaan langzaam maar zeker naar de 100 miljoen En mot zulke redenecring beweren die schrijvers wetenschappelijk werken weten schappelijke studio te leveren. Heere, ver geef het hun I -WW FTanlcrij lc In de Kamer. Bij den aanvang der ka merzitting van Woensdag laatst beeft M. Paté zijn verslag, dat gunstig mei don drie- jarendienshijd is gestomd, op bel bureau der kamer neergelegd. Een schip verloren. De goëlet Tour- mente wordt aanschouwd als zijnde verlo ren. Zij had 26 man on- een kapitein aan boord, tooa zij in Febiuari voor IJsland vertrok. Sedert dion hoeft men gee no nieuwstijdin gen over haar ontvangon. lOuitseliland Da aanslag van Munich. Joham Stras- ser, de moordenaar van den majoor Lewinslci en van den politio-ofiieior Bohlender, beeft buitendien nog vijf personen getroffen, waar van drie zeer zwaar gewond zijn. Strasser schoot in het wilde op de menigte, die op hem afstormde om hem aan te houden. In bet politiebureel gebracht heeft bij verklaard, dat hij een anarchist was, dal hij den majoor niot kende, maar dat het zicht van bet uniform hem tot schieten heeft aan gezet. Hij voegde erbij dat hij opzettelijk naar Munich gekomen was om een officier te doo don. Een luitenant vlieger zwaar gewond. De luitenant vlieger Somnier, een dor kon- currontcn van den beker van Prins Hendrik, die Dnsdag te Nassau, gekwetst werd tijdens eeno landing, lijdt aan inwendige verwon dingen die zijn lbven in gevaar stellen. Ongeluk aan 'boord van een torpedoboot. 2 dooden. Een machienongeluk is op den torpedoboot S 14S voorgevallen, torwijl hij deel nam aan de schietoefeningen der liooge- zeevloot. nabij Heligoland. Een werktuig kundige en een stoker zijn gedood eon in genieur, een hulpwerktuigkundigo en een eerste helper zijn zwaar gewond. Botsing tuaschen vliegmachionen. Een docde. - Drie gekwetsten. Uit Johan- nisthal Do kapitein Jucker, door een vlie- gor-leorling vergezeld, Dietrich genaamd, besteeg een tweedekker, dio tegen een oendekkor stootte, door de vlieger Wecksler, en eon vliegor-leerling bestegen was. liet ongeluk gebeurde o'p 15 m. hoogto. Do kapitein Jucher werd gedood, en do vlieger Dietrich zwaar, gekwetst. De twee andore vliegers werden minder geraakt Moordenaar aangehouden. Uit Borlijn: De moordenaar van den kleinen jongen die Zondag aan stukken gesneden gevonden werd, is aangehouden. Het is een knecht, Rittor genaamd. Hij heeft zijne misdaad bekend. 3S xx se- A st m. ca. Nieuwe aanslagen der stemrechfdames. Een pakje was door den postdionst aan het policietribunaal van Bowslreek, Woens dag afgoleverd geworden. Hot was gezonden aan M. Curtiss Bennett, hoofd-magistraat. De zending bestond, uit eene blikken doos met poeder gevuld en voorzien van eeno wiek. Woensdag nacht is een buis in brand ge stoken in Folkestone. De schade bedraagt 500 pond. Papieren in liet omliggende go vonden schijnen aan te geven dat het hier weer een aanslag der stemreclitdames geldt. Oostenrij ü-E-ioagarie M. Jagow bij den keizer. De keizer heeft M. Jagow, Staatssekretaris aan het Duitsch keizerlijk office van buitenlandsch zaken, in verhoor ontvangen. Het verhoor duurde een half uur. Van Schcenbrur.n ii M. Jagow naar het ministerie van Buiten landsclie Zaken gegaan, waar hij inot graaf Berchtold, een ondorhoor had, dat een uur en half duurde. F2.usla.ncl Eene vrouw gemeentesekretaris. De Dietch - meldt dat dezer laatste dagen eene vrouw tot den post van gemeontesekretaris bonoemd is te Semonofskoïd (Orel). Het do eerste maal dal dergolijko post aan oene vrouw wordt toevertrovwd. Ziellier in wolko omstandigheden zulks zich voordeod Tengevolge van hot afsterven van don sekretaris moest do gemeenteraad tot zijne vervanging overgaan welnu, onder al do leden van den raad kon niet eon enkole lezen noch schrijven. Men was dus gedwongen Maria Koïoukof to benoemen daar bet de eenige geletterde uit bet dorp is. De 1sl° Mei. Geene incidenten, maar... 20O aanhoudingen. Dank aan do politie maatregelen, is de Russische 1° Mei zonder incidenten van belang afgeloopen. Van 's morgens af staakten de werkliedon uit tuokon van woderzijdscho vorbiutenis. Do kozakken en de gendarmon hebben de bi- toogingen uiteengedreven. De politie ver bood aan de werkers van de centrale stralen in lo trekkon. Men is tot meer dan twee honderd aan houdingen overgegaan. Turlcyë De hervormingen in het Bestuur. De Porte maakt eene mededeeling voor de ga- zunton in geroedheid, hun do hervormingen moldende, waarvan do toopassing door Tur kyë van in 1895 reeds bepaald was, namelijk de nieuwe wet over het bestuur der vilajels, reeds in vooge gebracht. Dgzq wet bepaalt op juiste manier tot hoe ver do macht der valis strekt, dio het cen traal bestuur vertegenwoordigen, %eu geeft in hot bijzonder de werkzaamheden op, der generaal-raden waarvan de bevoegdheid be-s groivód is tot de economische zaken dor vila- jota. Humenie Da koning moet geopereerd worden. Men meldt uit Bucharest dat de koning van Rumenië zich zal verplicht gevoelen qoiio heelkundige oporatio te onderstaan aan de oogen, in do maand Augustus van dees jaar. Men hoopt hem een oog te redden, mis schien wel alle twee. Gblna De internationale leening. Van den Ti mes Men mag als zeker aanschouwen, dat do leening der vijf mogendheden toekomende week zal uitgegeven worden. De geldsom uit Londen verzonden zal 1,416,180 pond aterling groot zijn, die uit Parijs weggestuurd zal 7,416,660 bedragen en die uit Duitschland vertrekkend 6 mil- lioen, St. Petersburg zal 2,777,773 en Brus sel 1,388,687 zenden. Men meldt uit Poking aan don Times. Do vertegenwoordigers van den groop der vijf mogendhedon hebben aan het Chineeach gouvernement eene eerste storting van 1.200.000 dollars gedaan op rekening van de leening. Da uitbreiding van IWongolië. De Daily Telegraph kondigt een inelbericht uit St-Potersburg af, dat uit vaste bron mededeelt dat eene overeenkomst van aan zienlijke uilgostrokthoid onlangs is gesloten door hetwelk China eene volledige zolf* regeering aan Mongolië verleent, waarvan de grens nu beperkt is. De bezetting van Scutari door de internatiomale troepen Volgens inlichtingen uit bijzondere bron te Weenen ontvangen, is het internationaal detachement Woensdag to Sl-Jan van Medua ontscheept. Hot rukt naar Scutari op en wordt door do Albanccsche bevolking toegejuicht. Sneibericht uit Cetlhje De internatio nale troepen onder het bevel van admiraal Bumez zijn om 2 ure in Sctuari aangeko men. Generaal Betchir heeft admiraal Burnez, bij den ingang begroet door eeno korte aan spraak, waarop de admiraal door eone be- lcofdheid antwoorddo. Daarop trok de admiraal in do stad. De internationale troepon hebben aanstonds da openbare gobouwren bezet, waar zij zullen gehuisvest worden. Zij hebben de ordedienst op zich genomen. Een Montonegrijnsch detachement heeft do militaire eer aan den admiraal bewezen, wanneer hij in de stad aankwam. De Montenegrijnsche troopon hebban de stad verlaten. De ontruiming der stad, door de Montenegrijnsche soldaten,slaat het Mon tenegrijnsche volk ten eer. Nochtans wordt dc geest verlicht, daar Albanië niet zal bezel worden door de inter nationale troopen afzonderlijk, maar ge meenschappelijk. De blokkade is om 2 ure van den namid- dag gchevon geworden. Da schorsing der vijandelijkheden De opschorsing der Turko-Bulgaarache vijandelijkheden is tot 1 Juni verschoven ge- wordoii. Dc wegzending der Oostenrijksche reservisten Luidens da Woener dagbladen heeft da ministorraad zich Woensdag ondor andere onledig gehouden mot de vermindering dor manschappen op de Zuidergrens. Men zegt* dat zij soudon besloten hebben, van trapsge wijze tot do wegzending der reservisten over te gaan, naarmate do Balkanenkweslie zich opheldert. Mon golooft dat de wegzouding dor reservisten eerstdaags zal beginnen, bij zonderlijk van degenen die zich iu dringen den toestand bevinden. Het naar huis zonden der Turksche soldaten van Albanië Tien Turksche transportschepen gaan Cons.tantinopol verlaten om de troepen van Albanië naar huis over te brengen. Het meerendeel zullen to Smyrna of in de haven van Syrië ontschepen. Do schepen zullen in groepen van twee vortrekkon en alio twee dagen na de vorige in zoe steken. Do Tasvir i Efkiar verklaart dat hel be sluit door do Porte genomen om de rest van hot Turkscho logor van hot Weston uit Albanië te trekken, allo twijfel wegneemt aaugaando do houding der Porte eu de bau-«

De Volksstem | 1913 | | pagina 1