DE KAMER Weorknndiga waarnsmingen Stadsnieuws Rechterlijke Kronijk Rechtöank van öendennonas. -vyv S:E=»0 T 2 WOONHUIZEN FEESTWIJZER itS" ftnguo dncmc^rjo. 10 MEI 1913 CÉ VOLKSSTEM Zele. StraatschenderijOp de wijk Zeelhoek werden Woensdagnacht, langs de gouvernomenlsbaan twee sclioone olmen af gekapt. Nabij deze booraen werd or eene groot»hoeveelheid klavers afgesneden. Daar de afgekapte booraen nog niet terug werden gevonden, denkt men bier met kramers te doen te hebben. St-Niklaas-Waes. Brand. Woens dag namiddag, rond 4 ure, ontstond er brand in het werkbuis van den genaamden Floront Staes, schrijnwerker, wonende in do Anker- straat. Hot vuur nam spoedig eene groóto uitbreiding en welhaast stond gansch hot werkhuis in vuur en vlam. Aan blusschen viol cr dan ook niet te donken. De pompiers hadden grooto moeite om het huis te vrijwa ren. Na eon uur werken was alle gevaar geweken. De oorzaak van don brand is onbe kend. Er bestaat verzekering. GevechtIn den nacht van Dinsdag lot Woensdag ontstond er in de Daelslaaat twist tusschen de genaamde Soubert en Xa- verius. Van woorden kwam men tot dadon. Soubert, die dronken was werd zoo erg mis handeld dat geneeskundige hulp moest bij gebracht worden. De dader werd in het po- litiegevang opgesloten. Lede. Wanhopige daad. Woo isdag namiddag heeft de genaamde Bernard Ph., werkopzichter, 40 jaar oud, door verhanging oen einde aan zijn leven gesteld. De arme man was sinds eenigen tijd ziekelijk. Mishandeld. De landbouwer Alfons ilasschaert, die naar do Zavelput, om eene kar zavel gereden was, werd aangerand door zekeren A. S.., en mishandeld. Hij gelukte or in te vluchten, doch S... achtervolgde hem weer te mishandelen. Toen er hulp opdaagde nam de laffe aanrander do vlucht.Eene klacht is neergelegd. Wanzele Bloedig gevecht. Ter gele genheid van da 2rt® kermisdag, is hier een gevocht ontslaan lusschon jongelingen van Wichelen-Hoido en Wanzele. Men sloeg met - pintglazen enz. on twee jongelingen bekwa men ergo verwondingen aan bet hoofd en moesten dooreen geneesheer verzorgd wor den. Een dor gekwetsten, zekeron Van Geert is bedlegerig. Personen die eene plaats zoeken, of eene aanvraag willen doen, huizon of ka mers huren, voorwerpen vorlóron hebben, enz., zullen tloor onze ««Kleine Aankondigin gen» don besten uilslag bekomen. KERKELIJK NIEUWS Kerk van den H. Martinus Zondag 18 dezer wezonde H. Drievuldig- 'fteids Zondag. Plechtige Feestdag van den II. Donatus bijzondere patroon tegen de vreeselijke üitwerksols van Bliksem en Onwéders. Om 10 ure de Solemnele Mis. Om 4 ure plechtig Lof en Sermoen. Van 's raorgends lot na het Lof zal, de relikwie van don II. Donatus Vereerd wor den. Concert uitgesteld. Het concert dat Donderdag avond op de Groote Markt moest gegeven wordon, door do Koninklijke Har monie, is uitgesteld, daar Mevr. Alexander Liénart zeer erg ziek ligt. Hopen wij, dat do hooggeachte dame wel dra volledig moge herstellen. Nog de peerdendief. Wij hadden giste ren liet vermoeden uitgedrukt, dat Ilenri G. de breidel en liet deksel van bet gestolen paard in 't water geworpon had. Ziehier ech ter daaromtrent nadere bijzonderhedén Rond half 0 uur, dus eene halvo uur voor hij het paard verkocht, was hij binnengekomen in de herberg van M. Leo Van Hanwermeiron, Ghfeeraardtslaan. Hij droog dan bet deksel onder den arm, waarin den broidel gewikkeld was. G... vroeg aan Van Hauwermeiren of hij zijn paard mocht stallon, doch daar cr geer. beschikbare plaats was werd hem zulks geweigerd. Daarmee trok hij op. Wanneer nu, rond 7 uur des avonds Leo Van Hauwer meiren thuiskwam, vond hij in zijne woning hel peerdongeluig, aldaar door G. vrijwillig achtergelaten. Deze voorwerpen zijn onmid dellijk aan den eigenaar terug gegeven. Tijdens eene confrontatie met den peerden- lief en Leo Van Hauwermeiren, werd de eerste solléns herkend. Langer loochenen kon ierhalve niet baten en Henri G. bekende dan ook maar vlakaf, dat hij gedacht had, 'n goe den slag te doen. Na deze bekentenissen werd O. natuurlijk in vrijheid gelaten. Het tweede bedrijf speelt te Dendermonde. Moedige daad. Woensdag voormiddag, rond 8 1/2 uur, op het oogonblik dat de stoomtram don omdraai naderde van bet hoekhuis der Damlaan en Ste Anna plein, wilden tweo meisjes arm aan afm, do spoor baan oversteken. Do tweo kinderen waren onbewust van bot groot gevaar dat hen be- droigde: inderdaad, bet lokomotief ging bei den onvermijdelijk verplotteren, wanneer Alfred Coesons, likorïst, alhier Molendrius, toesprong, beide meisjes met liet hoofd in de armen greep en van do spoorlijn trok. Een second later on zij waren vermorzeld. Doze dappere daad verdient eene sclioone beloo- ning. De Koning door Aalst Do tijding die wij gisteren avond mededeelden werd door heel .lc stad goed onthouden. Rond den middag waren al de huizon op den doortocht be- vlagd. To 1 uur krioelde de Groote Markt van 'l volk dat naar de doorluchtige reizigers wachtlo, te 1 uur 1/4 kwamen twee auto- ra biels aan. Do kleed ij der geloidors alleen L ed ze gauw herkennen. In hol eerste rjj- uigzat Z. M. do Koning met do luitenant- kolonel I)o Moor. In bot tweedo zaten tweo .rtoogo officiers. Dan ging er aanstonds een geroep en gejubel op lijk men zelden bier ontwaarde iedereen wuifde met hoed en zakdoek, de menigte was zoo dicht dat de automobiels op stap moesten doorrijden. Men zou gezegd hebben dat al do werk lieden der fabrieken daar samengestroomd waren en er stork aan hielden hunnen koning eens te kunnen groeten, vooraleer zij hunnen arbeid hernamen. Kortom wij waren daar ooggetuige van eene spontane en grootsche betooging die ons toeliet klaarblijkelijk ons te overtuigen dat 't werkvolk eii burgerij om te meest aan ons Vorstenhuis verknocht blijft. Zulk was van aard ons groot#lijks te verheugen. Bericht. De overwelving van den ouden Dender is begonnen. Meermaals worden do voorbereidende werken belemmerd door bet overgroot getal kinderen, die ter plaatse allerlei kwade perten uitsteken. Wij verwit tigen dat de ouders de gevolgen hunner schuldige nalatigheid zullen dragen de on dernemers verwerpen alle verantwoordelijk heid wegens de ongelukken waaraan de kin deren zich blootstellen. Er zou daar dienen standvastig een policie- agent van dienst te zijn, want het gaat er soms ovor zijn hout. Wij roepen de aandacht daarop van den heer Policie-Commissaris. Onderscheiding. Het gemeentebestuur heeft oen voordeelig advies uitgebracht, strekkende tot het loekennon eener nationale belooning aan den kleinen Edward De Mejor, student te Virton, zoon van M. De Meyer, brouwer te Moorsel, en burgemeester' van Mespelaere. De jonge student had alhier den 8 Decem ber, om 10 ure 's avonds, den genaamden Brulin Michel uit don Dender getrokkenj Zitting van 15° Mei De zitting wordt geopend om 2 urA onder voorzitterschap van M. Schollaert Eedaflegging M. GALLOPIN plaatsvervanger fvaji M. Hector Denis, legt den grondwet tel ijiken eed af. j De legerwet De artikelen 25 tot en met 36 wórden zonder bespreking aangenomen. Bij artikel 37 vraagt de minister vani oor log Vrijdag morgend te zetelen, om de onder vragingen Lorand en Desliée over de ver dediging van Luxemburg en tussdben Samher-en-Maas.te hooren. M. DE VOORZITTER. Om welk uur? EENE STEM. Om 5 ure. (Algenjeen gelach). M. DÉ BROQUEVILLE. Ik stel voor om 10 ure to vergaderen. M. DE VOORZITTER.. Hot is góed, docli wij zulten nu trachten te maken, dat de vergadering niet noodig zij. MM. DELBEKE, VAN CAUWELAE&T, BUSSES en DESTllEE trekken 1: terne amendementen, betrek hebbende op] liet stichten van Waalsche en Vlaamscbe regi menten, in. M DE BROQUEVILLE. Het is wel verstaan, dat deze kwestie zal besproken worden bij de diskussie over het gebruik der laten in bet leger. Artikel 37 wordt aangenomen. M. L. HUYSMANS. Artikel 38 v ziet de bepaling van den diensttijd. Ik_ vóór den huldigen diensttijd te behouden. M. STANDAERT .vraagt dat do diens^tjjd op eon jaar, hoogstens 14 maand zou bepaald worden, omdat bij vreest.dat de militaristen zullen komen beweren, dat 15 maanden niet voldoeudo zyn. Wij mogen de groote mo gendheden niet volgen, die zich groote kosten getroosten, om bun leger sterkste maken. M. C. HUYSMANS Welnu stelt den den diensttijd van 12 maanden voor wij zul len bet stemmen. M. STANDAERT zal bet voorstel V,an Gauwolaert stemmen, uit protest tegen jöp overdrijvingen der militaristen. M. DE BUNNE Gij spreekt hi6r goeiig maar stemt zeer slecht. M. PERSOONS verdedigt zijn amenfle- mont, de diensttijd bepalende op 6 maand, voor bet voetvolk en do artillerie. M. A. DELPORTE zou den diensttijd op 6 maand bepalen voor het voetvolk en op een jaar voor de ruiterij. M. WOESTE Indien ik enkel mijne persoonlijke neiging volgde, zou ik spoedig de vermindering van diensttijd stommen, doch ik kan het voorstel Slandaert niet bij lreden, wegens de noodzakelijkheden welke ons verplichten ons logor te vorsterken. Ik noodig dus mijne kollsgas der rechter zijde uit, die noodzakelijkheden niet uil bet oog te verliezen, vooraleer te stemmen, (zeer wol rechts). M. DAENS onderbreekt.' M. WOESTE, zich tolM. Daens wenden de. lk bid u, Mijnhoer, de bespreking is ernstig. Indien gij don diensttijd vorkort, is het onmogelijk eon legor to bokomen op oorlogsvoel van 330.000 man, zooals liet gouvernement voor dool beeft. M. DEMBLON. Dal is onzin 1 M. LORAND. 't Is kolossaal M. WOESTE. Maar M. Lorand. M. LORAND. Wel ja, dat is onzin. Ik versla niet, boe er een man min in dienst zou zijn, indien do diensttijd van 15 maand op 12 maand gebracht word. M. WOESTE. - Hot is zoer onbeleefd, op zulke grove wijze iemand to onder broken, dio Lor goeder trouw on in zeor go- PER TELEFOON De verliezen der Turken. ROME 15. Hon Tursch gezantschap deelt de verliezen mede, welke de Turken in den oorlog tot hiertoe hebben ondergaan 120.000 doodon en, gekwetsten en 50.000 krijgsgevangen. De onderhandelingen nopens Albanië. LONDEN 15. De on derhandelingen ^angaande do Zuidergrens van Albanië wordon voortgezet door do Europeesche mogendheden. Iedereen is overtuigd dat zij ten goede zullen gedreven worden. Het eiland Orsisva door de Oeoslenrijkers inyenomen. WEENEN 15.Het Turksch eiland Ada-Kahj, rechtover het eiland Orsova, op den Donau gelegen is gisteren door Oostenrijk ingenomen. Dat was van 1878 door Oostenrijk- sche troepen bezot. De aanhechting gebeurde omdat men vreesde dat na den oorlog Servië van dat strategisclvpunt zou meesier geraakt zijn. FSog aS53j*5 de siemreolrfdamer. LONDEN 15. De stemrechtdamen hebben gepoogd de Nationale Gaanderij in brand te steken. Dit museum bevat de kost baarste kollektie schilderstukken van heel de wereld. Kiestijdingen uit Italië. ROME 15. De katholieken zijn voornemensin de aanstaande kiezingen 300 kandidaten voor te stellen. Minstens de helft van die kandi- duten zullen heel zeker verkozen worden. Op den huidigen dag [zetelen er maar 50 katho lieken in do Italia^nsche Kamer. Geheim verbond tusschen Rusland en 0ina« ST.-PETERS- BURG 15. Ee:f geheim verbond werd tusschen die twee landen geleokend. Iloog-Mon- golië zal onafhankelijk worden, de gronsscheiding is reeds aangeduid. Halsrechting in Frankrijk. BÉTHUNE 15. De gonaamde August Lhomme, ter dood verwezen wogons möord, is dezen morgend to 3 ure 53 minuten ge- halsrecht. matigde bewoordingen zijne zienswijze uit legt. (Zeer wel rechts.) Frankrijk en Dvjitpchland wapenen en wa penen zich gedurig. Holland beeft eeno ver mindering van diensttijd gestemd en moet nu weer den diensflijd verlengen. M. L. HUYSMANS. Nooit heb ik don diensttijd van 12 maand verdedigd. M. VAN DE VÉtOH. Dan bobt gij voordeel gelrokken uit uw stilzwijgen (op schudding). M. VAN CAUWELAERT verdedigt zijn amendement, den'iliqnsltijd bepalende op 14 maand. Hij hoopt idat, indien de diensttijd niet op een jaar gebracht wordt, zijne vrien den en do opposition zijn amendement zulten s tem lh en. DONNAY.Mèn bad nooit den tijd op 15 maand mogen bepalen, maar wel op 1 of 2 jaar. M. LORAND. Het is slechts na do kiezing dat men mét verzwaarde krijgslasten durft voor den dag komen. De vermindering met eene maand is wel onbeduidend, dool/kan toóli wel verandering teweeg brengen. i. Ik doe* dus cfjteberoep op de vaderlands liefde mijnervnenden èn ik hoop dal ondanks mijn verschil va/i denkwijze met M. Slan daert, hetgeen iff zeer betreur, zij allen hel ontwerp van het gouvernement zulten stem men. (Zeer wel rechts. ÜUróepingen links). M. MANSART spreekt ten voordeele van don diensttijd van o maand of hoogstens een jaar. (De liberalen onderbreken). M. VANDER VÉLDE. Gij zoudt niet mogen onderbrokep, heeren liberalen, want gij hebt den kiesstrijd gevoerd met den diensttijd van 12 maand in uw programma. j VUILE KEREL. Van A... Cesar, gareelmaker, woonachtig te Wettere» die terecht staat om een klein meisje mishandeld te hebben, wordt veroor deeld tot 6 maanden gevang, met beroovir.g zijner hurgerrechton gedurende 5 jaar. De burgerlijke partij bekomt de door haar gevraagde schadevergoeding, zijnde 1 frank. BEDREIGINGEN Den 26 Januari jlaatstleden kreeg R.... Karel-Lodewijk, aardewerkor te Vleckein, in eene herberg ruzie met eenen anderen persoon. Do Vriendt Desiderius welke daar van ooggetuige was irad op om de twisters tot bodaren te brengen. H. dio van geen uitscheiden wilde weten trok oenen revolver bil der. zak er loste een schot in do richting Van De Vriendt die ge luk kigl ijk niet getrofton werd. II. mag doze dwuEe daad bekoopen [met 2 maanden gevang en»26 fr. boet. WIELRIJDEN Aalstersche Velodroom. De koers van lOOkilom. met tweetal voor onafhankclijkcn, welke moost plaats grijpen op 1 Mei, is bepaald op Zondag 18 Mei. Van Branteghem van .Aalst zal voor do eerste maal strijden als onafhankelijke. Op Zondag 22 Juni richt do Velodroom een koers in voor beroopsrenners van lOOkilom. in 3 reoksen, 30, 30 on 40 kilom. Slechts acht ronners worden aanvaard zonder fixi om 8 prijzen te betwisten als volgt150, 120, 100, 80, GO, 40, 30, 30 fr. Prèmiün GO fr. Inschrijvingen zenden Boudewijnkaai, 22, voor Do iderdag 15 Mei. Moorset Op Zondag 25 Mei 1913, groote velokoer- sen. 100 fr. vooruit. De inschrijvingen wor den ontvangen bij Karei De Wever,Moorsel- Dorp 1,10 fr. tot 23 Mei nadien dag tol 25D,1,60 fr. DUIVENNIEUWS OTTERGEM Prijsvluclit uit Noyon, op Zondag 18 Mei aanstaande, bij Petrus Van Bever, gemeen tehuis Oltergem, door de Voreeniging van Lede, Oltergem en Wanzele inkorving Za terdag morgend. Op do vlucht van 27 April waren or 199 medekampende duiven. LEDE Zondag 18 Mei, prijsvluclit uit Creil, bij J. Lievens. STAD BRUSSEL. Leening van 422.500.00 fr. van 1905 39' Trekking. - 15 Mei 1913 Officieele lijst. 113 seriën 2325 obligation uitheerbaar den Januari 1914. De premiën zyn door de volgende nummers gewonnen Serie 30788 Nr 9 uitkperbaar met fr. 25.000 59371 10 |2.500 94154 2 f 1.000 136584 18 »n 500 150754 18 500 Ziehier de nummers uitkeerbaar met 200 fr. S. N. S. N. S. N. S. N. 15142 9 54756 10 86083 127181 9 15142 23 55158 1 94154 10 135955 7 30788 6 58934 22 94154 12 142073 13 40720 17 64317 8 104495 7 168425 24 51890 18 78617 24 104495 8 168894 16 VERMAKELIJKHEDEN Schouwburgen. ErusseJ VRIJDAG 16 MEI 1913, Koninkl. Vlaamsche Schouwburg. Geene vertooning. Muntschouwburg.Geene vertooning. Parkschouwburg.La rencontre inattendue; l'Oncle Curé. Otympia. Le Friquet. Al ham bra. Lejoyeux Paysan. Gaité. Les dragées d'Hercule le bec de Gaz. Bcis-Sacré. Allez-Alors. Molière. Le tour du Monde d'un gamin de Paris. Vaudeville. Plumard et Barnabé. Zomerpaleis (Grélrystraal).Verscheiden- hoden. Avondvertooningen om 8 1/4 ure» Palais de Glacé, Warmoesberg. Schaat senrijden op echt ijs. Drie zittingen per dag. Royal Nord Cinéma (Theatre Gaumont), Noordlaan, 98 tot 104. Toegang van 2 1/2 tot 11 ure. Bij inbeslagneming, OPENBARE VERKOOPING jvan met Landteebouw TE SINT LIEVENS HAUTEM. De Notaris DE VBYST, te Borsbeke, ter tu«- sclicnkoinst van zijnen ambtgenoot de Notaris VERBRUGGHEN, te Sint-Lievens-Hautem, zal ingevolge de wet van 15 Augustus 1854 ten over staan van Mijnheer de Vrederechter des Kantons Herzele, krachtens vonnis verleend door de bur gerlijke Rechtbank van Audenaarde den 30 April 1913, op Woensdag 23 EVIei I9IS, om 1 uur namiddag, ter Vredogerechtzaal, te Herzele, openbaarlijk verkoopon Twee Woonhuizen met Landgebouw, gestaan te Sint-Lievens-Hautem, op Krapenijkdriesch, bekend ten kadaster onder sectie B, nummers 317f, 317g en 322d, groot 2 aren, palende aan de straat, Van Goethem, Mons en andere. voor de Stad en het Arrondissement Aalst AALST IS Mei. Kunstavond door de Koninklijko Harmonie. 6, 7, 8 en 9 Juli. Tentoonstelling en prijs kamp van Bloemen op de Boter markt. 6 en 13 Juli. Gelegenheids-cantate, tor gele genheid der Jubolfeeston van O. L. Vrouw ton Druiven. 7 Juli. Voldfeest door de Koninklijko Har monie. 20 Juli, om 10 uren, Pontificale Hoogmis in open lucht, ter gelegenheid der Jubelfeesten van O. L. Vrouw ton Druiven. 20 en 27 Juli. Groote Historische Stoet ter gclogenheid dur Jubelfeesten van O. L. Vrouw ton Druiven. 23 en 24 Augustus 1913. Algemeene Land dag van de Katholieke Vlaamsche studenten van heel het land. 31 Augusti. Jaarlijksch Feest van den Bond dor Gedekoreerdo van Aalst. 14 September. Kunstavond door de Konink lijke Harmonie. 21 September. Sl# Barbarafeest der Vrije Brandweer. HERZELK 18 Mei. Jaarlijksche vergadering dor Kalli. Grond wettelijke Vereeniging van het Arrondissement Aalst. Om 10 ure plechtige Mis, om 1 ure banket. N. B. De katholieke Maatschappijen vuil dc Stad en het Arrondissement worden beleefd verzocht dc datum's hunner feesten, zoohaast mogelijk aan 'L beheer van ons blad mede le deelen. MARKTPRIJZEN Aalst.— 15 mei Hop beschikbaar, markt ka!m,fr. 91-92. Nieuw gewas, markt vaster, koopers fr. 95. BRUSSEL, wekelijksche Graanmarkt. Inland sche tarwe 2<* 1/2 a 21 0/0 Amerikaansche Win tertarwe 00 0/0voode Kurrachée 21 0/0 iul&nd- sclie Rogge 17 1/2 a 00 0/0 Gerst Donau en Odessa 16 1/2 a 17 inlandsche Gerst 00 0/0 a 00 Haver van Oourlande 19 a 20 1/2 Gerst der Pol ders 00.00 a 00 0/0 inlandsche Haver 19 1/2 a 20 1/2 Amerikaansche Mais 14 1/4 a CO id. van Odessa 15 0/0 Graan van den Donau 21 a 21 3/4; id. Rio de la Plata 201/2 a 21 Handelsbloem 26 1/2 Bakkersbloom 27 1/2 Zemelen 11 0/t'a 00 0/0. Oliemarkt. Koolzaadolie te Brussel 70 in provincie 68 Lijnolie to Brussel 59; in provin cie 57 inlandsch Koolzaad 32 0/0 Boter 2,80 a 3,00. Gent, Veemarkt Woensdag, te koop gestelde beesten 729: Vette koeien 122; melkkoeien 00; groote ossen 16; jonge ossen 164 vaarzen 167 stieren 257; varkens 1070; kalveren magere beesten schapen Wettenen, wekelijbsche markt— Boter 2,02 eieren 2,09 a 2,18 Viggeiis 35 a 40 kickons stulc 3,00aardappelen roode 7,50 k id. witte 6 a, 7konijnen 1,70 jonge duiven 1,00. Lokeren wekelijksche markt Boter 2,36 a 2,54, eioren 2.09 a 2,17, aardappelen 5,00 a 5,50, raapkoek 13,00, lijnkoek 22,00, TernatH» Wekelijksche markt. Boter per kilo, 2,80 a 3.00 fr.Eieren per 25, 2-25 a 0.00 fr. Kiekens, 3.00 a 0.00 fr. Konynen, 3.00 a 3.50 fr. Duiven per koppel, 1.80 a 0.00 fr. Vicgens per stuk, 42.50 a 47.50 fr.Aardappelen, 6.0l)a 6.50 fr. Rogge, 19.00 a 00.00 fr. Haver, 19.00 a 26.00 fr. Tarwe, 20.00 a 21.00 fr. van M. Comiel Praet, optieion-spocialiête Aalst, I unge Zoutclraat, 6 15 mei. 15 uro: Barometer 760* Wind: oost Thermometer 19-5 Vooruit».: goed weer onto Tec

De Volksstem | 1913 | | pagina 3