Qsrisg in Bsikansn BOOR OENEN VRIEND I E T lil Brasselsche Kïekskens {ücrjentieiSiie jaargang n' 113 X>A.G@Xji A.O RllliO vmumimi fOEii ITEIMLAN D ONZE KOLONIE Vertrekken naar Kongo Kaar Katanga Koa ffiun eens drlngsnöe wet stemt. S. Lerand oat?3sgt eerj scefe les- Veriioiien wapn3, zelfs la de Kamers. CENTIEMEN HET NUMMER Zaïss-sïag 17 Nlei 1313 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle poslbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds fï» 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds «?3 Ponr toute la publicité ooir.merciale et financière du journal, s'adrosser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxcllcs. BUREELEN TE SHUSSEL I TE AALST C!> GGZiTB, Eturspïaats, 2 I Keritstraat, Telefoon A 3599 I Telefoon 114. BestuurderJ. 'sn Nuffel-De üenc/t. AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* blaar, (de regel) Ir. 1,00 4* bladr. (do regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Commerciale on flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden A ge nee Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) Ir. 2,00 Recht, herstel!, (por regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Mare Grégoire, de liberale corres pondent van eoce door en door libe rale gazet wenscht do liberalen geen geluk om hunne houding in de laatste bespreking. De interpellatie Franck-Masson- Buyl, zegt hij, heeft eenen pijnlijken i;;druk tuwceg gebracht op de beurs x van Antwerpen. Men zegt daar dat n sommige politiekers de belangen van hunne persoonlijke politiek verkie- 11 zen aan de belangen van het land. Al de redevoeringen die zij in de kamer hebben uitgesproken waren enkel x politieke maargeene financieoicrede- vooringen. Verder i' Men verwijt aan M. Buvl niet, de ti aandacht van bet land op dien slaat van zaken getrokken te hebben ti maar men verwijt hem do immer, to f hebben opgegeven van de gestichten x die da schatkistbons overnamen, alsmede de voorwaarden waaraan >i die overname is gebeurd. Zulks zou n allo nieuwe verrichtingen zeer scha- ti deüjk maken De bestuurders der banken weten ^i doorgaans wel genoeg wat er om- gent. Maar zij weten nog alles niet zij kennen al de vervaldagen niet, f noch do sommen welke men zal moeten betalen. a M. Buyl heeft liun daarvan eene ti volledige tabel gegeven, en die han- n del wijze is af te keuren. van te bedienen, en bijgevolg deed do gendarmerie heel wel mekte beletten dat men er gebruik van make. Men moot stekeblind zijn om niet in te zien dut, indien de laatste werksta king niet meer gewelddaden veroor zaakte, indien niet meer arbeiders nog werden aangevallen omdat zij bet nationals leven niet hebben willen starennen, niettegenstaande de weer wraak en de smaad waaraan zij bloot stonden, dat zulks vooral te danken is aan do maatregelen van de policio in 't algemeen maar van de gendarmerie in 't bijzonder Men moet den naam dragen van Volksgazet jom zulks niet goed te keuren 1 Men moet Buyl heeten of Daens om de gelukkige gevolgen van bet optre den der gendarmerie te betreuren. Vat al kwaad de arme sukkelaars van gendarmen moeten verricht hebben om zo'o behandeld te worden Pandor zoo noemt hem de libe rale Volksgazet zijne opvoeding ti is tegenwoordig zeer slecht Steeds x meer en meer wordt hij het onbe_ x wuste werktuig van eene partij. Hij heelt een beknopt begrip. Comment en un plomb vil, l'or pur s'ost il change Hoe komt het dat hetgeen vroeger zoo beminnelijk was nu zoo verachtelijk voorkomt? Dat do gendarmen een instrument geworden zijn in handen eener politie ke partij, dat is een te dom uitvindsel. Bij eikendeen heeft bet woord gen darm alleen de beteekenis van orde rust en vrede; zij kennen niemand noch niets, dan dat alleen daarom is het dat zoovele buitengemeenten do gunst vragen ook eene gendarmerie te mogen opbouwen. Daar, wonen do verdedigers van de openbare veilig heid,niet gelijk de policio vandegroot steden ten profijte van antiklerikalen adeen, maarten profijte van alleman. Zulks weet ook do Populaire van Luik die op 23 April per telefoon de hulp der gendarmen inriep tegen misnoegde werkstakers, die in het so r'.alistisch lokaal wilden dringen Zuiks wist ook hot socialistisch ge oneenteraadslid van St.-Joost-t.-Noode die ook hunne hulp inriep, ten einde in zijne werkplaats den arbeid te kun nen voortzetten. Aan geen van beiden werd de be scherming der gendarmerie ge weigerd Wathqbben deze meer gedaan dan de misdrijven trachten te voorkomen De Volksgazet lijk iedereen overigens weet heel goed dat, tijdens de jongste gebeurtenissen, tal van revolvers werden aangekocht. Dat was voorzeker niet om ze te bergen in de kast van ben die ze aan kochten Het was wel degelijk om er zich IDe ?£©?iBG3go7a nass* ZiR?iïs©sa» flacufcS. In Oen loop van da aanst. week zal de Koningin naai Zwitserland vertrek ken, om er eenige weken door te brengen. Sinds enkele jaren is H. M. in do Lente aangetast door do hooikoorts, die drukkend op de ademhalingswegen werkt en do artsen hopen dat oen verblijf in 't gebergte haar daarvan bevrijden zal. Efffosi tmskea? goede ütPsandieFï. Die spreuk zui len do socialisten goed doen zicli thans te herinneren. Do aandrang der gefopte socia- 'istischo werklieden wordt algemeen om to welen hoe het met hunne geldelijke zaken staat. Tot hiertoe zijn de meeste roodo bladen zeer zwijgzaam. Do Peurde hoeft eindelijk laten vraten dat er 150.000 liter soep en 12q.000brooaen zijn uitgedeeld en dat do onkosten 70.000 fr. oioopen. Doch het is geweten, dal de roode hazen to Brussel 300.000 fr. van hun geld hadden opgehaald er blijven nu nog230,000 fr. ongebruikt. Zouden wij mogen weten wat or met die 230.000 fr. gedaan is of wat er gaat mode edaan .worden To Charleroi heeft het rood "orgaan laten weten dat de rechthebbenden geen geld maar bons van twee brooden zullen krijgen, enkel gangbaar in de roode volksbakkerijen van Roux, Jolimont, Forchies, Couillet en Waa- fercée-Baulet. I)on broodbon voor almoes En daarvoor hebben zij reeds zoo Tang bijgedragen in de roode bondon. En 't zijn diezelfdo liooren die iu broodbons geven, en dat nog in uitkeering van gestorte gelden, dio zoo loelijk uitvallen tegen do 65 fr. in klinkende species, dio do oudjes, ganscli kosteloos, van onze kalli© lieke Regeering krijgen postzegfiBvepsame- Saae*3. Japan zal tor gelegenheid van don verjaardag van don Mikado, op 31 Au gustus nieuwe postzogels krijgen. Er zijn drie verschillondo teekoningen, eon voor de waarde van 5 rin, 1, 11/2, 2, 3, 4 en 5 sen een tweedo, in grooter formaat, voor de waardon van 10, 20 en 25 sen eji een derde, die in twee kleuron verschijnt, van 1 sen. De 5 en 10 sen van do tegenwoordige reeks blijven in omloop. To Londen heeft do poslzegelhandelaar Georges Lowden terecht gestaan wegens hot verkoopon van valsche postzegels van 1 p, st. met de beeltenis van koning Edward VII. Hij had 2G79 van die valsche zegels voor 830 p. st. aan eon verzamelaar verkocht. Volgens Lowden waren zij uit Parijs afkom stig. Lowden is legen eene borgstelling van 4000 p. st. voorloopig in vrijheid gesteld. irranlcrij lc In het Senaat. M. Ralier, zegelbewaar der, heeft Donderdag in het Senaat lezing gegeven, van do bestuurlijke verklaring, nopens liet onder de wapens houden der klas die in Oktober a. s. zou afgaan. Do rechter zijde cn het center hebben toegejuicht. M. Caillaux, voorzitter der afvaardiging der linkerzijde. De afvaardiging dor lin kerzijdo hooft M. Caillaux met eenparige stemmen tot voorzitter gekozen, in vervan ging van M. René Renault, wions driejarij mandaaj ten einde liep. M. de Jovijle. M. de Jovillo, levens lange sekrefaris der academie der zedelijk en politieke wetenschappen, is Woensdag morgeud lo Parijs overleden. XDviitsclilaxiciL E9n slachtoffer van zijn meed - Een drama komt in het dorp Niel (Pruisen) voor te vallen. De pachter Vermazen gelastte zijn knecht met eon stier naar oene veetentoon stelling te geleiden. Alvorens in do hallo te gaan, vroeg de knecht aan een photographe om don stier te trokken. Daarop stelde hij zijn toestel voor het heest en maakte zich gereed om aan den wensen van don knecht ie voldoen. De stier werd opeens woedend, en rukte op den photographe. Da kneoht had don pioed het woodeud dier to willon tegenhou den, maar hij werd door do horens gevat en tegen hot hek der hallo vermorzeld. Ho.t slachtoffer stierf kort daarop na schrikkelij ke pijnon to hebben uitgestaan,het laat eene weduwe en 6 minderjarige kinderen achter. Eens terechtstelling te Lubsck Te Lubock (vrije staat van Duitschland) word sinds 1827, geen® terdoodvoroordeeling meer uitgesproken. Verleden jaar werd to Stettin de handelaar Fischer door den matroos Landherr vermoord, en geplunderd. Het geval was zoor bezwarend en liet Sonaat der stad besloot oen voorbeeld te geven en veroordeelde don moordenaar tol de dood straf. De terechtstelling komt plaats te hebben. Wanneer Landhert* vernam dat zij no ge nade verworpen was, onderwierp hij zich. Al voren? do doodstraf te onderstaan deed hij zich een lokker ontbijt opdienen dat met wijn bereid was. Daarop ging liij «eer bedaard ter straf plaats. Lord Morley to Eerlijn. Luidens do Gazette berlinoise du midi zou lord Mor ley sinds Zaterdag incognito, te Berlijn ver blijven. Hij is voornemens van drie tot vier weken in do stad ta vertoeven. Tot biertoe heeft hij nog geen staatsambtenaar ont vangen. Tïln gela-nd. Da misdrijven -temrechtdames. De Londenscho vcilighoid zegt, dagelijks be richten te ontvangen de ontdekking meldende van hommen waarvan eenige zeer gevaar lijke springstoffen bevatten. Een geheimvol le brand is Donderdag namiddag in de kerk van St. Anna, te Upporton uitgebroken. Deze stemrechtdamenaanslagc-n werken het publiek op de zenuwen en de dames die vereenigingen op touw zotten stolen zich bloot aan mishandelingen. De policie is ingelicht geworden, dat do stemroehtdames voornemens zijn het leven onveranderlijk te maken, voor de heeren die in do watersteden of op hetstrand verblijven om er don verloftijd ovor te brengen. De muziektenten, do concertzalen, de aan legplaatsen voor de wandelingen en andere gebouwen zouden bedreigd zijn. Oostenrij Ic-Hongarie De nieuwe gouverneur van Galiclë. De keizer heeft hol groot kruis van het orde van Leopold toegereikt aan M. Bohrzinski, gou verneur van Galioië, die volgons zijno aan vraag van zijn ambt ontslagen is. M. Korystowsky, oud-minister van flnan ciën, is lot gouverneur van Galiciö aange steld. Spanje Eene logenstraffing. Graaf Romano- nes, voorzitter van den ministerraad, logen straft stellig het gerucht, volgens hetwelk de keizer van Duitschland AlfonsoXlII dozen zomer te Kiel. ter gelegenheid der water- wedstrijden. zou ontmooton. Een tempeest. - Sfielbericht uit Bilbao Een geweldig onweer luistert de stroek. Do rivier Somorostro is uit haro beddingen etreden, en zet de omliggende dorpen onder, waar groot gevaar op liangt. Itali Ontslag van don burgemeester van Rome. Volgens de Gtornale d'Italia zou M. Nathan zijn ontslag als moior van Rome ingediend hebben, om gezondheidsreden. Als officiousen uitleg der houding van M. Nathan gooft men de moeilijkheden aan dio immer aangrooien om de oenheid te hand haven van den blok en ook zijn wensch om zich tot de volksvertegenwoordiging voor to stellen. 1=2.XM. £31 St E3L ca. Poücieagenten veroordeeld, M. Mischlschouk, oud overste der gehoime policio van Kiew, alsmedo twee zijner ageu ton, zijn tot een jaar govangzitling veroor deeld wegens hunne houding i;i de moordzaak van Eug. Jouschtschinsky. Zelfmoord van scholieren. Het aantal zelfmoorden onder do scholioron stijgt in schrikwokkondo mate. In 1895 waren er maar 19 op 100.000 in 1909 waren er reods 41 en do verhouding stijgt vau jaar lot jaar Do volgende personen zullen op 24 Mei van Antwerpon naar Kongo vertrekken Voor het ministerie van koloniën (eerste lijst) MM. dokter Etienne. geneesheer, toezichter, 7° vertrek Olivier, eerste on der-officier wapenmaker, 2® vertrok, naar Katanga langs Boma-Lusambo De Zaeyer, pasworker-raonteerder, 2® vertrek, met zijne vrouw Van do Voordo, lclork 2® klas, 2e vertrek Outelot, paswerker-monteerder, 2® vertrek; Mottard, telegraafplaatsar, 2®v.; Segaert, policiekommissarts, 4® vertrek, mot zijne vrouwDumont, afdeelingsoverste 2® klas, 3® vertrek De Herdt, metser, 2® v. Raemdonck,, kapitein-bevelhebber bij de openbare macht, 4® vertrek Van Vliet, smid, 2® vertrek De Doncker, eersto on der-officier. 2® vertrek dokter Delogu, ge neesheer 2® klas, 2® vertrek Reuschert, klerk 1® klas, 2® vertrek, met zijne vrouw Mclardi,.werkhuisoverste, 4"* vertrek; Do Meyer, toeziehter van werken, 1® vertrek Baptiste, eerste onder-officier wapenmaker, 3® vertrek Foe.quet, territoriale beheerder 2® klas, 1® vertrok Adreasen, scheepstim merman, 1® vertrek. Op 17 dezer zal uit Southampton naar Kaapstad vertrekken, met de stoomboot Balmoral Castle M. J.-J. Jemming, klerk, gehecht aan don uitbatingsdienst van den spoorweg van Katanga, agent bij den spoorweg van den Bonodon-Congo naar Katanga. Op 24 Mei naar Katanga, langs Kaap stad via Southampton MM. Radoux, verificateur der belastin gen 1® klas Dowandere, werktoezichter, 1® vertrek en Wilmots, onder-officier wa penmaker, 2® vertrek. De vredesvoorwaarden Ce toestand Telegram uit Londen De week dio wij doortrekken is op diplomatisch oogpunt bijna gansch kalm. Men beeft gedacht dat het vrodestraetaat, deze week zou kunnen geteekend worden,maar zulks wordt nu eene onmogelijkheid. De Bulgaarsche minister te London, M. Madjarof, schijnt do eenige afgevaardigdo te zijn, die voldoende macht heeft ontvangen om het dokument te teekeuen, zelfs voor do aankomst van M. Danef. Hel past nochtans niot te dwalen voor den datum waarop het traclaat zal geteekend worden. Men spreekt dat zulks toekomende week gaat plaats hebben, maar niets daar van is zeker. 't Is juist langs den kant van het vredes- tractaat niet dat de moeilijkhoden zich nop kunnen voordoen, want de oorlog tusschen Turkyë en de verbonden Balkanstaten, ma van nu af aan als geëindigd aanschouwd worden, en slechts eene herneming der vijandelijkheden is voortaan weinig mogelijk. Maar buiten do finajicicele kwestio's, die te Parijs zullen worden opgelost, blijven er nog zekere punten over, die van wege de gezpnten der grootmachten nog voel geduld, eenheid en werk zullen eischen. Hot zijn onder andere de staatsregeling van Albanië, do kwestie der Eilanden der Egeescho Zee en vooral do bepaling der grenzen dio Grie kenland van Albanië zullen scheidon. Gricksche Weifelingen Mon meldt uit Athene aan den Temps Het Griekscho gouvernement hoeft grooten tegenzin om zijn minister to Londen toe te staau, de vredesvoorwaarden to toekenen gelijk zij opgegeven zijn. De Algemeene Gouverneur van Kreta M. Dragoumis is Algomeon Gouverneur van Kreta benoemd. De Griekscho vlag is Woensdag op hot eilandje Sudo on te Gauoa geheschen gewor den, op de plaatsen, waar do Turkscho vlag wapporde. De bemiddeling van Rusland en het Bulgaro-Servisch geschil Mon meldt uit Sofia aan do Correspon- danco Politique van Weenon Volgons eene verklaring van M. Sasonof, minister der buitoulandsche zaken van Rusland, is hot ministerie van St. Petersburg niot ge stold. eone bemiddelende uitspraak te doen nopens al do geschillen tusschen Bulgarië en Servie beslaande, aangaaudo do to verdeden grondgebieden. Het wil slechts den post van bemiddelaar vervulden'voor do streek betwist krachtens het traclaat, en het denkt dat rechlslreek- sche schikkingen dienou genomen le worden aangaande de andere grondgebieden dio aanleiding tot geschillen gaven. Indien zulks onmogelijk ware dan zou het vraagstuk, volgons de opinie dor Russische staalrogeering, aan de vergadering der ge zanten te Londen, moeten voorgelegd wor den. Italiaansche officieren uit Valona verbannen Men meldt uit Janina naar Athene, dat de Italiaansche konsul te Valona, twee Italiaan sche officiers, in dagbladschrijvers verkleed, aan het Albaneesoh voorloopig bewind voor stelde, terwijl hij voor hen bescherming vroeg ten eindo zij vrij 't binnenland van Albanië souden kunnen bezoeken, om hunne waarnemingen in Italiaansche bladen te doen verschijnen. De konsul van Oostenrijk die ras ingelicht was verzette zich heftig en verklaarde dat de zoogezegde dagbladschrij vers officieren waren en vroog dan hunne uitdrijving. De officieren waren verplicht onmiddelijk naar Italië te vertrekkon. De aanhechting van het oüar.d van Adakaleh Deofficieuso Fremdenblatt uit Weenen, geeft de volgende medodeeling uit Men heeft ons kennis gogeven^ dat op 15 Mei de fouctionnarissen der Hongaarsche administratie zich op hot eiland Adakaleh ge- esligd hebben. Deze maatregel moet toege schreven worden aan liet feit waardoor men to verwachten had dat de Turksche fonction- narissen op 't eiland verblijvende terugge roepen werden als gevolg op do sluiting van den vrede tusschen Turkyë en de Balkan staten. Het betaamde dus, van nu af voor een goed en gunstig bestuur te zorgen voor het eiland, dat sinds meer dan 30 jaar reeds door Oostenrijk-Hongarië militair bezot was. (Van onzen bijzondoren briefwisselaar), Brussel, 15 Mei, 1913 Van in den beginne heeft da lcabinetsover- ste de aandacht gevestigd op do hoogdrin gendheid om de militaire wet te stemmen, De liberale linkerzijde heeft die dringend heid zelfs niet in twijfel goroopen. Maar se dert maandon zit men daar te raaskallen ovor onnoozele nietigheden. Nu duren de zittingen reeds tot 6 ure. Overal ziet mon klerikale hinderlagen, Alle vijf voet ziet men M.Buyl rechtsprin- geo en lozing geven van een aantal kleine papierkens, door Jan en Alloman naur hem gestuurd. De algemeeno raad dor oud-gedienden komt aan do Kamers een smeekschrift te sturen om de stemming van de militaire wet te ver haasten. Ili) had beter gedaan hot to sturon aan M. Buyl, met daarbij een tweede ver zoek om hem tot zwijgen te overhalen. Ik bevestig u, dat indien M. Buyl wilde zwijgen hetgeen aan da waardigheid van de debatten gecne schade zou doen de werkzaamhoden der Kamer veel rapper zou den gaan. M. Lorand, eene oude parlementair noch- tanp, riep dezen namiddag aan M. Woeste/ dat hij eone zottigheid zegde wanneer hij bewoerdedat eon zokore diensttijd noodig was tot de vorming van eon ernstig leger bekwaam om al zijne verplichtingen to ver* vullen. De grijze staatsminister liet die onboloofd- beid doorgaan Maar M. Lorand, die er vandaag in lukte, zich te doen verstaan, herhaalde zijne onderbreking en kreeg dau het volgende antwoord. i liet is aan de bolecfdheid te kort doen, van iemand te beloedigen die te goeder trouw en in boloefdo bewoordingea zijno meening uitdrukt.»» Eonigo oogeublikken later trachtte M. Lorand zich le verontschuldigen met zijne onderbreking ten laste te leggen van don bit teren loon waarin M. Woeste zijne gedachto zou hebben uitgedrukt. Hij golukte er onkol in te bewijzen dut hij de le3 goed had begre- pon. Vandaag onderzochten de afdeelingen hot wetsvoorstel aangaande het dragon van ver- bodon wapens. Men sprak daar ook van liet dragen van wapens in de Kamer zelvo en M. Lcpaige ;egde Men zal bijzonder moeten waken dat men mot geeno schoormensen in do zaal dringe Mon zegt niot wat M. M. Lorand, Buyl, Ozoray en andere baardkrabbera kobben ge antwoord. Manfred.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1