De Wereldtentoonstelling De misdaad derWillenssstraat NIEUWSBERICHTEN Laffe broedermoord te St-Jocst-ten-Noofie. ZIJNE MOEDER DE VOLKSSTEM 17 MEI 1913 TIES AARSGHOT Een vreeselijk drama bracht Woensdag avond Aarschot in opschudding. Een genaamde Jozef Raymaeckers 26 jaar oud, postbediende, had zijn diensttijd bij het 10® lini'j geëindigd en koerde Woensdag naar Aarschot terug. Hij bleef hier en daar wat in do herbergen hangen, zoodat hij rond 10 ure 's avonds nog niet te huis was. Er was echter bij zijn vader een telegram toegekomen, waarin Jozef Raymackers ver zocht werd Donderdag morgend zijn dienst te hernemen in het postbureel der Geuzen- plaats te Brussel. Vroezende dat Jozef niet op tijd naar Brussel zou kunnen vertrekken, zond vader Raymackers zijn anderen zoon, de 24jarige Horman op zoek achter zijn broeder. Herman vond Jozef in eene herberg der Bogaerdensiraat, toonde hem het telegram en deeldo hem mede dat vader hem verlangde thuis lo zien. Jozef was eenigzins bedronken, doch ging met Herman naar huis. Op een gegeven oogonblik, toen zij nog pas eenige stappen van hunne woning waren, ontstond twist tusschen de twee go- brocdors, daar Jozef nog in eene herberg binnen wildo. Herman wildo hem tegenhou den en do boide broeders begonnen te vech ten. Horman liep schielijk naar huis, greop er «en beenhouwersmes en sprong er mede naar zij1» broeder. Hij bracht hom een geweldigen ■teek too. Moeder Raymackers die den twist gehoord bad en Herman gevolgd was, zag nog hoe «loze zijn broeder don steek toebracht. Zij snelde toe, doch Jozef kon nog enkel zeg gen Dat is laf en zakte dan ton gronde. Spoedig werd een geneesheer ter plaats geroepen, doch alle zorgen bleven vruchte loos. De ongelukkige was in het hart getrof- fon en had opgehouden televen. Herman Raymackers ging zich gevangen geven bij de gendarmen. Hij toonde niet liet minste berouw over zijne laffe misdaad. De lijkplechtigheden van het slachtoffer Donderdag morgend hadden onder een grooton toeloop van vrienden en hekendon. «ie lijkplechtigheden plaats vin Mev. Mi- chaux, hot ongelukkig slachtoffer der laffe moorderij van Maandag nacht, Toon de lange lijkstoet aan de kerk van 8t-Joost kwam,was dozo reeds grootendeols bezet, door gehuurvrouwen, kliënten enz;, van Mev. Michaux en wel twee honderd 'personei konden geene. plaats meer vindon. De offerande duurde ruim drio kwart uur». Na den lijkdienst word hot lijk van bet slachtoffer naar Leuven overgebracht om er in den grafkelder der familie Michaux bijgezet te worden. Op hpt spoor van den moordenaar Deze heeft zich te Zottegen andere kleederen verschaft Do lieer Vernest, policiekommissaris te St-Joost-temNoode, begaf zich Donderdag morgend naar Zotlegom, ton einde er eene bruiloft bij te wonen, en vernam er liet volgende Dinsdag morgend, ten 7 ure. toen do trein van Brussel te Zottegem stopte, stapte er ©en 18jarige kerel uit en ging do stad in. De kerel begaf zich naar de Staticstraat, in den winkel van M. Jozef Dosmet, en kocht er een col en een plastron. Van daar ging bij bij den kleermaker M. Emiel Ponet, ook in 3® VERVOLG Op mijn woord, dat gaat u wel. Maar ge zult u toch niet aan boord van dien eugelschen Priedekker wagon Dat in mijn plan, Pedro. Maar... Vorschoou me als 't u belieft van uwe maar's. Ik ga, on ik moot me haasten ook, want te negen ure moet de manschap weder aan boord zyn, en als ik later kom, wordt ik in verhoor genomen. Bewaak dezen snaak good; ik verzeker u dat ik spoedig terug zal lyn. Montmorlllon bleef oen oogenblik zwijgen en liet peinzend 't hoofd zakken daarna ver- tocht hij den kastelein, hem eonen appelcien to brengen. Deze werd hem spoedig ter hand gosteld; hy maakte eeno kleine opening in de schil, deed met een mesje eene zekere hoe- teel heid slaappoeder in de vrucht en roerde »et eene lange naald zoolang er in om, tot hij ^leende dat bet poeder geed met het sap ver mengd was. Vervolgons stak bij den appel in lijnen zak en stelde zich dadelijk op weg, 't Was half negen en volkomen donker. De /naan scheen niet, en daar het zwaar mistte, kon ook het licht der sterren niet tot do aarde loordringen. Montmorillon sloeg haastig don weg naar den zeekant in en vond aan een en rer uitspringendon hoek van do kade eene op •em wachtende boot, waarin twee mannen laten. T Was zijn eigen boot, en do mannen waren twee zijner getrouwste matrozen Met Sén sprong was hij er in en beval hun, dade- jyk van wal te steken. Terwijl zy uit de haven tocidon, zei Montmorillon ben wat hij voorne mens was. Zij spraken geen woord, om henv de Statiestraat, eenbroek eneone vest koopen. Hij deed er zijn oud kostuum uit on trok er do nieuwe kleedingslükken aan. Men heeft opgemerkt dat hij aan de han* den gewond was, (kwetsuren die hij ongo- twijfeld n do worsteling met zijn slachtoffer bekomen heeft) dat er bloedvlekken te zien waren op zijne broek en dat zijn vareus go- teekend was met do naamletters R. V. (zon der twijfel Richard Verhuest.) Hij hond zijne oude kleodoren samen in een pakje en ver trok er mede onder zijnen arm. Hij begaf zich naar don winkel van Jufvrouw Helena Ponet, eveneens in de Statiestraat, en schafte er zich eene klak aan. Van daar keerde hij terug naar den winkel van Jozef Desmet en ging er zijn pakje oude kleederen afgeven, zeggende Mug ik dat hier laten, ik zal hel dezen avond komen terughalen Inderdaad, ten 7 1/2 ure Dinsdag avond, kwam de kerel het pakje terug halen, Hij sloeg dan de richting in naar do statie,alwaar hij een koupon voor Rijssel nam. De heer Verriest verwittigde onmiddelijk por telefoon do policie van St-Joost-ten- Noode van het gebeurde en een paar agenten der rechterlijke brigade van Brussel vertrok ken terstond naar Zottegem om volledige in lichtingen te winnen. Ook de policie van Rijsel werd per tele foon verwittigd. Een onderzoek is geopend geworden om te welen, waar Richard Verheust den dag heeft doorgebracht. Ondanks de opsporingen van gendarmen en policie, kon men er niet in gelukken iels te ontdokken. 'tls fe hopen dat men don laffen ellende ling zoo spoedig mogelijk kunne knippen. TE GENT Tiet bezoek van Koning Albert en de opening der Belgische Koloniale afdeeling Onze Gentsche briefwisselaar die ons Don derdag namiddag, na het vortrek van Koning Albert uit do Tontoonslelling, het verslag over het bezoek van onzen vorst moest tolo- foneeren, liep in net paviljoen dor drukpers, in do Tentoonstelling een blauwken op.door dien het daar onmogelijk was, in verbinding te geraken met het telefoonbureel van Aalst. Daar Koning Albert slechts om 5 ure ver trok. was het natuurlijk te laat, toen onze briefwisselaar in de statie zijn verslag kon bezorgen. Daardoor konden wij het dus in ons num mer van gisteren niet geven. Het was 2 ure toen Koning Albert per auto aan de ingangspoort aan do Citadellaan aankwam, Eene aanzienlijke menigte verdrong zich reeds in de lanen der Tentoonstelling en onze vorst werd dapper toegejuicht. Aan liet Kongo-paleis stapten de Koning, kolonel De Moor, bevelhebbers du Roy de Blicquy en Ruffm uit de autos en traden liet prachtig gebouw binnen. Zij werden er vorwelkomd door minister Ronkin, dio in zijne redevoering eeno kort© beschrijving gal' van liet koloniaal werk. Hij hoopte dat Belgie steeds op de toewijding zijner zonen zou mogen rekonen, om onze kolonie stoeds meer en moer te doen bloeien en dankte ton sloll© koning Albert omdat bij de tentoonstelling kwam openen. Koning Albort autwoorddo en bedankte al dezen die zich voor do kolonie offerden en er hunne beste krachten wijdden. Na de aanspraken doorwandelde onze vorst heel de Kongo-afdeeling, liet meer maals zijne bewondering hooren over het geen er uilgeslold was en wenscble de aan wezige tentooiistellcrs geluk. Vandaar begaf koning Albert zich met zijn gevolg naar het paleisder textielnijverheden van-zijn voornemen te doen afzien; zij kenden hunnen heer te goed. om niet te weten dat hij de zaak niet ondernam zonder de noodige voorzorgen to hebben genomen, en dat niets in staat was liern zyno plannen te doen opge- V6D, als hij eenmaal iets besloten had. Zoodra go mij aan boord van 't schip ge bracht hebt, moet ge wegrooien in eene rechte lijn van den boegspriet en in de nabijheid op eene plaats gaan liggen, waar ge niet gezien kunt worden, doch in 't bereik mijner stem zijt. Hebt ge mij goed begrepen? De matrozen beloofden, zijne bevelen stipt te zullen volgen, on een weinig later was het schip bereikt. De boot werd door den schild wacht aangeroepen, en de smokkelaar ant woordde. Zoodra de boot naast 't schip lag, sprong Marca op de valroeptrap en ging aan boord. Wie daar? vroeg de schildwacht die heen en weer liep. Goed volk, antwoordde Marco. Wat is het wachtwoord? Wellington 't Is goed, zei do schildwacht, en de smokkelaar ging naar de andere zijde van 't schip. Een korporaal van de wacht kwam hem togen, maar liet hem zonder eenig onderzoek voorbijgaan. Zijt gij 't Wickman vroeg do dekoffleier, die tegon den bazaansmast leunende, eene sigaar rookte. Ja, sir, antwoordde Marco, do band aan zijnen hoed slaande, maar zijn gelaat zoo wen dende, dat het niet door de vlak voor hem hangende lantaarn beschenen werd. De officiei vroeg niet verder, cn onze avon turier liep regelrecht naar de groote trap van 't voorruim. Toon hy op het tusschondek alwaar hij verwelkomd werd door M. Jan de Hemptinne. Deze wees. or op hoe Gent steeds aan do spits stpnil der textielnijver heid en drukte do hoop uit, dat al wat tentoongesteld werd de volle goedkeuring van onzen vorst zou wegdragen. Koning Albert antwoordde in korte, doch gepaste woorden en sprak den wonsch uit dat de textiel en kloedingsnijverhei/S steeds in Gent meer en mè'cr uitbreiding zullen nemon en brood verschaffen aan duizenden en duizenden werkors.j Daarna bezocht hij-de tentoonstelling dor textiel- en kleedingsnijverheid, liet zich de tentoonslellors voorstellen en had een vrion d el ij k woord voor elk hunner. To 5 ure vertrek Zijne Majesteit mot zijn gevolg por automobiel.naar Brussel. Schrikkelijk ongeluk in de Tentoonstelling Een doode. Vijf gewonden. Op het plein der aantrekkelijkheden (park) der Tentoonstelling, op korten afstand van het Feestpaleis, verheft zich de «Scenic Rail way», een soort «monlagne russo». Gisteren nu, was dbze aantrekkelijkheid pas voltooid. In den namiddag werden do hellingen en glooiïngert beproefd en, naar hot bestuur van den Scenic» verklaart, werd alles goed bevonden. Om 8 ure 's avondd'reeds had de oponing plaats. Er was eene massa volk in het park met het prachtige weder en de Scenic» maakte goede zaken. Plots 't kon toeh misschien 9 1/2 nro wozon, hoorde men een geweldigen slag, ge volgd van oen vervaarlijk geschreeuw een der wagontjes, waarin liet volk plaats neemt, was uit de sporen gosprongen en de zes in zittenden worden met ongehoord geweld te gen het houten baanvak geworpen. Alle zes werden gewond, 2 ernstig en 4 minder. Tijdens zijne overbrenging naar hot gast huis overleed een der ernstig gekwetsten, de 50-jarige Georges Millar, fransch onderdaan, wonende Galglaan, 33. De ongelukkige be diende in don «Scenic* was togen eon .paal aangeslingerd geworden. De tweede zwaar gowonde hij kloog over vreeslijke inwendige pijnon, werd naar eene inrichting, Coupuro overgebracht. Zijn toestand werd zeer gevaarlijk bevonden. Ho- don morgend, om 10 yre, hielden de genees- heeren beraadslaging. De vier overige gewonden werden ter plaats van het ongeluk verzorgd door ©en paar toegesnelde geneesheeren. Brussel. Eene oüërstr coming, Dött" derdag morgen, rond 5 uur, toen ei ^eoas wen groot verkeer van voertuigen heerschto rono do Hallen, had op dé Kiekonmark*. /-ene grondinzakking plaats vóór het huis v.. O en govolge van het springen eenor buis der va- terloiding. Op korten kijd werd ganscb de straat overstroomd. Al do kelders der omlig gende huizen, tol in do Vischverkoopersstraat stonden weldra onderwater. De put, door de inzakking gemaakt, h$d eeno breedte van zos meters en was twee ameters diep. Kar en paard van den hr Ileflinckx, moeshovenier, Nieuwstraat, te St-Gonesius-Rhode, verdwe- non erin en konden er maar moeilijk uitge trokken worden. Het paard werd ernstig ge wond. Tusschen de Anspachlaan en de Vischver koopersstraat werd alle verkeer onderbro ken, doch de noodige maatregelen werdon onmiddellijk genomen. Brand in de onderverdiepingen. Woensdag morgen, 10 uur, brak brand uit in do onderverdiepingen van bolhuis n. 40, der Maria van Bnrgondiëstraat. Het vuur ontstond in eene lijnwaadkast. De pompiers van verschillige posten konden het na een half uur werker.s uildooven. De oorzaak van den brand is onbekond. kwam, waren de hangmatten reeds opgehan gen, cn het grootste gedeelte der manschap was in diepe rust. De «koebrug» zoo^ls mon de plaats noemt, waar de gevangenen en gestraften aan boord van een oorlogschip worden opgesloten, was' voor aan stuurboordzijde van bet tusscbeudek en tusschen drie zware stukken geschut. In' de ruimte tusschen de beide eerste kanonnen bevond zich Henry Fretart. Hy was inderdaad iemand zooals een werfofficier of eon pres gang» ze niet boter verlangen of uitkiezen kon. Hij was twee-en-twintig jaar oud, lang en slanlc, met eon vrij, open gelaat en zeld zaam schoono trokken. Zijne oogon waroff zwart als ebbenhout, daarb'ü levendig en fon kelend. Zijn haar geieek in kleur op de veeren van do raaf en omgaf in dikke lokken een breed en hoog voorhoofd. Dit zyne gestalte kon men opmaken dat hij eene groote spier kracht bezat, cn hdtoi ziende, baarde'tgoeh verwondering, dat hen half dozijn mannen moeite gehad hadderf hem levend gevangen tè nemen. Hij was nu als een ongelsche matroos gekleed, want dadelijk toen bij aan boord ge bracht was, bad men bom die kleedij doen aantrekken. Behalve de jonge Fretart waren er nog wel een dozijn jongelingen op de «Brug»; dc meesten waren wegens dronkenschap gestraft en lagen in de hangmatten of op don grond te slapen. De scliildwafcht liep met getrokken sa. bel been en weer, eb uit don blik, dien hij op den jongen Fretart richtte, kon men zien dat hij ten zijnen opzichte bijzondere bevelen had gekregen. Wel, kameraad, zei de soldaat, plotseling blijvende staan en iffch totFrotart wendende, hoo is 't er mee, moet gij ook niot in uwe hangmat kruipen? Plotseling overlijden. Vrouw Ra- viaux, oud 40 jaar, die reeds sedert eon paar dagen ongesteld was, bood zich Woensdag avond rond half zos aan in liet werklieden- verpleeghuis, Locquenghienstraat. Nauwe lijks daar binnengetreden, zakte do arme vrouw ineen, en was een lijk. Een onmiddel lijk ontbodon geneesheer stelde vast, dat de vrouw aan eene hartziekte bezweken was. Zelfmoord Een jonge Rus stapte eenige dagen geleden af in een hotel dor Rogierplaals. Hij verklaarde van Wurzburg te komen, en baron. Frederic B... te zijn. Woensdag avond heeft bij zich in bet hotel gezelfinoord met zich een kogel in bel hoofd te schieten. In zijne valiezen vond men papieren op naam van baron B.. en eene zeer belangrijke som geld. Het lijk is naar liet doodenliuis overgebracht. Ongeval Woensdag namiddag is op de Sle Godulaplaats de kamion van M. Dessart, wonende Anlwerdschen steenweg 352, te Laeken die met een kloek paard be spannen was op een ander gespan gebotst. De schok was zoo hovig dat do voerman ten gronde geslingerd werd. De teugels braken en liet peerd, dat zich vrij gevoelde ging op bol. Aan de nieuwe straat der toeko mende Middenstatie kon bet tegengehouden worden, zonder dat er persoonlijke ongeluk ken te betreuren waren. Rond eene diefte Wij meldden over eenige dagen de aanhouding in de Noords statie van een gevaarlijken oud-veroordeel de, Warnier genaamd uit liet gevang van Vorst ontsnapt. Deze bad als bellanger ge werkt bij mej. Loa Olieslager, Zuidlei te 'Antwerpen en allerlei voorwerpen gostolen onder andere oen pelsmantel van 5000 frank weerde. De mantel is thans toruggevonden bij oen opkooper uit hot midden der stad, die bet gekocht had voar 400 fr. De opkooper zal vervolgd worden voor verheling. Diefstal Onbekende dieven zijn "Woensdag avond tijdens do afwezigheid der bewoners in den juweelwinkel gedrongen tan M. P.., Onderriclilstraat. Zij hebben eene groote hoeveelheid juweolen en andere •voorwerpen buit gemaakt. Moeilijke aanhoudingDe agent Lehordt, dor 3® afdeeling, betrapte, op de Anspachlaan, een kerel die zedolooze kaarton verkocht. Hij vorzocht don leurder hem te vergezellen naar het kommisariaat, doch deze sprong op den agent toe en bracht hem twee geweldige vuistslagen in het gelaat toe. Twee burgers trokken zich de zaak aan en nu kon de brutale vent naar het kommisssa- riaat der Nieuwe Graanmarkt opgebracht worden. Hij verklaarde in do Brigittienenstraat, tW-wonen. Do prentkaarten worden in beslag göTtorner. en een onderzoek werd te zijnen laser ingesteld. Automobielongevallen. Tricantbey, tkretaris van het Oltómaanscb gezantschap, Brussel, werd Dijnsdagavond op de Kruid- turjlaan door een© automobiel gevat on ton gronde geworpen. Hot slachtoffer werd ernstig gewond. De politie der 4® afdeeling stelde een onderzoek in. Dezelfden avond werd Louis Maes, Eet- warenstraat, als hij van het voolpad stapte in de Oudo-Kleerkooporsstraat, door eene auto taxi omgeworpen. Hij word zwaar ge wond aan doheenenen inwondig gevaarlijk gekneusd. Uevige brand. Woensdag nacht word de wijk der Karlhuizersslraat, door ,een hevigen brand in opschudding gebracht. Deze was uitgebroken in een slopselfabriok. Deze fabriek ingericht in een achterge bouw uitgevend in een gang dor Waterpoort, en beslaat 500 m/2, foil heoft verdiepingen. De pompiers van verschillomle posten snelden op het eerste noodsein ter plaats, doch reeds was ganscli het gelijkvloers door het vuur aangetast en beroiklen de vlammen ook do verdiepingen. Ilenry zag op, maar gaf geen antwoord. Hij stond met do armen over de borst gekruist, tegen een kanon to leunen en in zijno trekken was diepe smart te lezen. Hij was als deserteur gevangon genomen, en eene schandelijke sla vernij zou voortaan zijn Jot zijn. Toen do schildwacht het woord tot hem richtte, dacht hij juist aan het kleine, liovo huisje, waarin hij zoo gelukkig was geweest, en aan zijnen ouden vador, dien hij achtergelaten had. Ga slapen, ging'de soldaat op eenigszins spijtigen toon voort, 't verveelt mo, zoo 't oog op u te moeten houden, en 't is boter voor u dat gij uwe rust neemt, want als we morgen het anker lichten, moet gy dadejijk aan 't werk., Ik zal me spoedig neerloggen, antwoordde nu Hènry. Gij behoeft overigons om mij niet bezorgd te zijn, maak het u daarom zoo ge makkelijk als gij 't verkiest. Ja, ik begrijp wel dat ge 't liever niet hadt dat gij zoo in 't ooggehovden wordt, her nam do schildwacht nijdigwaarom kijkt ge zoo gedurig naar het groote luik Hij bedoelde daarmede het luik, dat om lucht te laten opengezet was. Als ik naar dat luik kijk, doe ik liet om dat ik in gedachten verdiept ben, waarmee gij niets te maken hebt. Komaan, laat den armen jongen met rust, bromde eene diope stem van de achterste ka nonnen dor brug den schildwacht toe. 'tZal hem zoker niet invallen van zijn plaats te gaan met die yzers aan zijne voeten. Ha, zyt gij 't Wickman? vroeg de soldaat toen liij in 't schemerlicht aan de andere zijde der kanonnen 't gelaat van Wickman meende te herkennen, te meer daar de stem geheel als die van den onderofficier klonk. Ja, ik ben het; 'l£ ben juist van den wal Hot gebouw was opgepropt met koop waren. Een tiental lansen worden geplaatst in de Karthuizers-, Kogel- en Pletinckx- slraat en in de gang der Waterpoort. Ondanks al de pogingen der pompiers, werd ganscli bet gebouw vernield, maar de belendende huizon kondon van liet vuur be vrijd wordon. Eerst bij bet krieken van den dag was men meester van don brand. Eone afdeeling pom piers bleef echter in do nabijheid van het puin, uit welk nu en dan vlammen opsloe gen. De schade wordt geschat op 100.000 frank. In de hooge wereld drinkt men altijd de koffie chic...oree der Trappisten Vincart. 1500 W Elsene. Een inbreker met revolver schoten op de vlucht gejaagd. In een huis der Twee-Brugger.straat to Elsene wenen IweerijkoBraziliaanschejongelingon. Woens» dag bij valavond, ging de meid dor jongelin gen eene boodschap in de buurt doen en een inbreker maakte er misbruik van om in li t buis te dringen. Kort daarop kwam een dei- studenten te buis. Hij boorde gerucht van stappen hoven, ging naar zijne kamor en stelde vast dat al de meubelen opengebroken waren. Denkende dat de dief nog in buis was,nam bij zijn revolver en kwam boneden. Juist daalde de inbreker de trap af. Driemaal schoot de schoot de student zijn revolver op hem af, doch zonder hem te treffen. Mot een sprong was de dief op straat en verdween, zonder iets t6 hebben kunnen medenemen. Do policio zoekt hom op. De drank Een tramvoerdor bemerk te op de Kroonlaan, twee mannen die geen teeken van leven meer gaven en dwars over de tramsporen lagen. Hij kon nog stoppen en eon vreeselijk ongeluk vermijden. Een agent werd verwittigd. Men had te doen met tw ee dronkaards.die zich in zulken staat bevonden, dat men hen op rijtuigen moest laden en om hen over te brengen naar 't kommissariaat op de St. Kruisplaats. Een genoosheer werd ontboden. Vior uren lang, hieven de twee dronkaards ondanks do pogingen van den dokter tusschen leven en dood. Eindelijk terug tot het bewustzijn geko men mochten de drinkenbroers den post Woensdag morgend verlaten, nadat proces verbaal opgesteld was voor openbare dron kenschap. Schaarbeek. AanhoudingVrouw V...,Eugeon Smilsstraat, verliet na een twist met haar man, de echtelijke woning en nam haren intrek hij eon familielid. V... wapende zich met een ponjaard en achtervolgde zijne eclitgenoote. De agent Degreef wilde den man aanhouden en kon hem ontwapenen, na een hevigon strijd. In het kommissariaat vond men op V... ook een geladen revolver. De mail werd in den amigo opgesloten en procos-verbaal werd tegen hom opgemaakt. Lede Ongeval Donderdag morgend kwam Jan Van Steendam, bakker en hande laar mot zijn gespan langs de Boschstraat gereden,toen een riem losschoot en het paard op hol ging. Van Steendam trachtte vruch teloos het paard in le houden, toen. ook het kordeel brak. Alsdan sprong Van Steendam ten gronde, gelukkiglijk zonder hem le be- zeoron.Eenige honderde meters verder kwa men paard on rijtuig in eenon diepen gracht terecht. Het paard werd niot gekwetst, doch do kar is verbrijzeld en het brood was zoo goed als'bedorvon. Moorsel Misdadige poging Woens dag nacht hebben onbekende kerels gepoogd een rund te stolen, dat op do weide van wrrd. August De Wever liep. Het dier was reeds geblinddoekt toen de dieven op do vlucht gedreven werden door porsonen die langs de weide voorbij kwamen. Eene belooning van 50 frank wordt uitge loofd voor degenen dio door het geven van inli'chtingon tot de aanhouding dor dioven zal leiden. gekomon met eeno mand vol appelcienen voor de onderofficieren, antwoordde dezelfde diepe, brommend© stem. Hé, appelcienenToe, gij moest er mij eenen geven. Er werd hem oen over de kanonnen toe gereikt, de soldaat greop er gretig naar en fluisterdo: Ik dank u!... Hij wierp haastig een blik in 't rondo, om'zich te overtuigen dat or geen officier in de nabijheid was; daarna haastte hij zich den appelcien uit te zuigen. Geef me er nog eenen, fluisterde hij, zich weder over hot kanon buigend. Maar de gover was reeds verdwenen. De schildwacht had ook zooals spoedig bleek, aan dien eenen appel genoeg. Na verloop van omstreeks tien minuten be gon do soldaat te geeuwen, en zijn oogleden schenen zich te willen sluiten, maar hij spande al zijne krachten in om ze open te houden, 't Duurde niet lang, of zijn gang werd wagge- lei^d en onzeker, on hij ging steeds langzamer. In dit oogenblik kwam de serjant do rondo doen, de schildwacht verhaastte weer zijne schreden en richtte met bewondereusweerdige geestkracht bet hoofd op. Is alles in orde? vroeg de serjant. Alles, antwoordde do schildwacht. De serjant ging verder, en eenige oogeiiblik- ken nadien ging de schildwacht tegen een kanon leunen. Hoe hij zich er ook poogde te gen te verzetton, hij kon zijne oogen niet lan ger openhouden; nog eenmaal sloeg hij met inspanning van alle krachten een blik op den gevangone, toen begonnen zijne knieën onder hem te knikken, on hij zakte ineen. Ilij lag nu in zyne volle lengte op 'tdek uitgestrekt, met 't hoofd togen 't affuit van een kanon. Nauwe-1 lijks was hij Ineengezakt of dó gever van den appelcien kwam weer te voorschijn, fcw- v«)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2