ikaaen 'T EEN EN 'T ANDER Brosselsche Kiekskens Rtegsntiende Jaargang n' 8 4 Zondag 13 en baandag 19 SlÜeï IS(3 <g> •ID J\. Gr13 X-. ID Si! nummer Iievat 12 fcladzljSsn ea wardi veiissM aan 5 eeaüemea. RUITEN LA ND Te Bcutari CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTENf Zss maanden 4 flanken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. I* UITSAAF, 4 li. 's avonds eï* i% V UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Four toute Ia publicité coir.niorciale et flnancière da journal, s'adress3t exclusivement a l'Atfeiice Réclame Gcdts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREEL-EN TE BRUSSEL. Di Bi3QÏ5, Gcui'S^iaaiSj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE AALST Kerteatraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Osndt. AANKONDIGINGEN! KI. aank. fl tot 4 kt. reg.) fr. 0.60 3* 'oladz. (de regel) fr. 1,09 4* biadz. (de regel Ir. 0.30 Financ. aankon, (per regol) Ir. 2,00 fr. 1 09 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regol) fr. 2,00 Recht, hors toll, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieel© aankondigingen zich uitslnitelyk ta wenden: Agenco Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Bij onze geboorte werd de H. Drie vuldigheid over ons aanroepen. Bij o.S,graf aanroept ze de priester nog Treed niet iu 't gezicht met uwen dienaal-, bidt de priester, maar ver geef Iiem al zijne zonden. dat hij uw strafgerecht ontga, bij dio gedurende zijn loven getcekend werd met bet lee- ken der II. Drievuldigheid. Bij bet Doopsel zegde ons de pries ter in den naam des Vaders en des Zoons en des II. Geest, treed bet kris tel ijk leven binnen en wandoi in Gods geboden. Bij den ingang der dood, als wij zullen krachteloos en afgesloofd op ons sterfbed liggon, dan zal do pries ter ons opbeurend toespreken ver trek, kristeno ziel, uit dezen wereld in den naam des Vaders, die u ge schapen heeft, in den naam des Zoons, die voor u geleden heeft, in don naam dos II. Geest die U geheiligd heeft. Tusschen die dubbele aanroeping der H. Drievuldigheid, bij onze wieg en liet graf, beeft de godsdienst al de dagen dor christen vervat, en daarom moeten wij dikwijls aan den God, een in wezen en drijvoudig in persoon, denken en hem onze werken opdragen. Daarom ook heeft de Kerk, den eer sten dag van iedere week, den Zondag aan de II. Drijvulciigheid toegewijd en viert zij ze heden op bijzondere wijze. Geen sacrament of 't wordt ons toegediend in den naam van eenenGod in drij personen en al de lofzangen, psalmen en gebeden der Kerk eindigen met een jubelkreet of met de smeek bede tot den Vader, den Zoon en der. H. Geest. Iletverstand schiet bier veelte kort, om dit mystcrio uit te leggen, dat nooit te doorgronden is. 't Geheim is verre boven bet bereik van ons beperkt vermogen gelegen, dat druischt er niet legen in. Geholpen door da ver openbaring en bet geloof, zullen wij geen moeite hebben om de Macht van den Vader, de Wijsheid van den Zoon en de Heiligheid van den II. Geest to gelooven, belijden en aanbidden. De Macht van God schiep hemel en aarde, zijne liefde kocht ons vrij en zijn Licht moet ons voorlichten tot bet goede. Later als wij Gods aanschijn aan aanschijn zullen aanschouwen mogen, dan zullen wij Hem kennen, gelijk Hij ons nu kent. Nu zien wij hem als in eon spiegel, dan aanschijn aan aan schijn, dan zullen wij ten volle begrij pen wat de II. Drijvuldigheid is. De grootste heiligen hebben er hun vernuft bij te kort gevonden om'dit ge heim te doorpeinzen. Een fraai voorbeeld uit het leven van den zoo grooten, zoo diepvernuf- tigon II. Augustinus, bisschop: Hij wandelde eens op don oever dei- zee en poogde het mysterie der H. Drijvuldigheid eenigzins te verstaan. Eensklaps ziet hij een knaapje bezig zitten met spelen in 't zand. Met eent schelp haalt het water uit de zee en komt het in oen putteken uitgieten. St. Augustinus had deugd in het ar geloos spel van den knaap. Liefkind, zegt hij,wat gaat gij door. Ik wil, 'antwoordde hij, al het water van de zee in dees putteken scheppen. Augustinus glimlachten zegt«Maar dat is onmogelijk, liefste kind, de zee is toch zoo groot en uw putteken danig kleintjes. En het kind, welke niet anders was als een engel die verscheen, herneemt: Dit is mij gemakkelijker dan aan U liet mysterie der IIDrievuldigheid te begrijgen. Daarop verdwijnt het spoorloos, on Augustinus kon niet anders dan uitroepen God, groot zijt Gij indegroote zaken, doch groo- ter nog in de geringo zaken. Alles verkondt Uwen lof en eer, en in aan bidding huigen wij nederig 't hoog moedig liooid. Luc. De Kamer bespreekt of lievor stemt de vernieuwde legerwet. Bij het artikel 38 viel er te bepalen hoe lang do mililiaan onder de wa pens moest blijven. Een katholiek volksvertegenwoor diger M. Standaert stelde een minimum-dienst voor. De minister van Oorlog verklaarde dat het onmogelijk is, op dien korten tijd een bekwamen strijder te vormen. M. Woeste nam het woord en sprak in deze voege Ik bon nooit liefhobber geweest van soldaterij. Ik zal ffet nooit we- zen. Een gematigde krijgsdienst is mijn programma en liet ik mijn persoonlijke gevoelens spreken, ik zou ook verkorting vragen. i> Doch de nood dwingt ons van alle verkorting voor 't oogenblik af te wijzen. Eon nieuw tijdvak is voor ons va derland aangebroken. Vervolgens sprak M. Woeste over do legerstellen van andere landen over Frankrijken Dititsehland.; en hij sloot met een wijze les uit de jongsto worsteling tusschen Turk en Bal- kaner. Met eerbiedige aandacht werden deze bezadigde woorden aanhoord. Zelf de kluchtige Demblon zweeg. Doch daar grolt uit de diepte eeno doffe stem En uwe kiezers 't Was de groote redevoering van M. Daens 't Is immers zijn eenigste Verleden week sprak do Kamer over het uitgeven der schatskistbons. Of M. Daens zweeg En uwe kiezers In dat is zijn geheel zijne politieke wetenschap Kiezen Kiezer Iviezing. IIoo- ger en verder kan hij niet. M. Woeste gaf hem de verdiende antwoord Deze bespreking is ernstig, Mijn heer, blijf dusvolgens neerzitten. Wijze raad Blijven zilter. Want,zegt Vader Cats Als de apen hooge klimmen willen. Ziet men vaak liun bloote billen. Osiz® k3*5jgsh©S3eSes% Men weet dat onze regimenten voetvolk zullen bewapend worden met milraljeuzon. Hel vraagstuk hoe deze schrootgoweren zullen vervoerd worden, heeft de aandacht van allo Europeesche legeraanvoerders op zich ge trokken. Meestal worden zij vervoord op den rug van paardon, doch dit middel van vor- voer biedt veel ongemakken aan. Ten onzent heeft men, in navolging van Nederland, trekhonden gebezigd en de vergelijkende proeven hebben uitgewezen dat do dieren voor dezen dienst verre boven de paardon uitblinken. Reeds zijn dan ook in de kazern# der kara- biniers te Brussel een honderdtal kloeke trekhonden vereonigd, dio worden afgericht lot het vervoer dor mitrailjeuzen. önze Vorsten naar Gent. Op,12 Oog9t zullen de Koning en do Konin gin andermaal een bezoek brengen aan de stad Gent 011 ditmaal ten Stadhuizo worden ontvangen. Dit bezoek valt saam met den derden uit gang van don Ommegang, ingericht ter go- legenheid van het derde eeuwfeest van Sl-Michielsgilde en van de tentoonstelling van tuinbouw, ingericht door den Van Houtle's Kring. Eest grsot gsroces in 't üoop» EaïtsicÜst. Vrijdag voormiddag hebben vorscheidene leden van bet bestuur der Onzijdige Vcreeniging van de Lette/zotters van Brussel, aan do bevoegde rechtbank ge vraagd dat de fondsen van do Vereeniging, die in het lokaal dor Groote Markt en in den Union du Crédit te Brussel, berustten, in beslag zouden genomen worden. Deze bcstuurledon steunden hunno vraag op liet feit dat do meerderheid van de vereeniging een doel der maatschappelijke fondson tijdens do laatste politieke werksta king, aan de werkstakers uitgedeeld liad, terwijl volgens hunne standregols, de maat schappelijke fondsen alleen mogen dienen om de slachtoffers van het onvrijwillig verlet schaddoos te stellen. De voorzitter dor Rechtbank, na kennis genomen te bobben van do slandregels der Vereeniging, en 11a de pleidooi van dan advo- kaat door de vragers aangesteld, heeft de onmiddelijlce inbeslagneming der kas bevo len deze inboslagnoming werd nog Vrijdag namiddag door den griffier der rechtbank gedaan. Ki'slnlcriJ Ie Belgen uitgedreven Snelbericht uit Remiromont Do genaamde Romy Ber nard en Scarset, Belgische groefwerkers dio een betoog tegen den 3 jarendiensttijd geteekend liaddon, hebben verzoek ontvan- gon binnen do vijf dagon hot Fransch grond- gobiod te verlaten. Stoutmoedige schurkonstreok Drie jongelingen van 16 tot 18 jbobben Woens dag tal van misdrijven begaan, en zulks met oene stoutmoedigheid dal men ze aan deze van 0011 Bonnet of een Garnier kan vergelij ken. In den nacht van Dijnsdag tot Woensdag rond 10 1/2 trokken de drie kwaaddoeners door do rue do Ghalous, nabij de stiflie van Lyon te Parijs. Daar stond een taxi-auto genummerd 1561 G, der Parijzer kompagnio Do chauffeur was in eon klein gasthof ge gaan om to avondmalen. In een oogwenk zat een der schelmen aan het stuur terwijl de anderen in het rijtuig plaats namen. In volle vaart reden zij weg om eene halve uur nadien in do Machonstraat te stop pen. Op dit oogenblik kwam mojuffer Gor- maine Bervnrd eone lijrischo kunstenares daar voorbij om naar huis te gaan. Een der jongelingen bracht haar zulkon vuistslag toe dat zij ten gronde zonk, terwijl hij haar van haar draagtesclijo ontroofde." Tien seconden later trok de automobiel verder. Gelukkiglijk was Moj. Bernard slechts bedwelmd en wanneer zij weer bij kwam was de automobiel slechts op tien meters afstand en zij kon heel wel het num mer 1561-G opmerken. Dood van angst liep de ongelukkige naar een bijgelegen post en legde er eene klacht tegen onbekenden neer. Middelerwijl geraakten de bandieten buiten Parijs en om 7 uren 's morgens, waren zij te Mantes. In deze stad schaften zij zich eenige kruiken olie aan bij M. Mompauraet wijnhandelaar. Zij deden cr een goed ontbijt cn vertrokken zonder te betalen. Wat is er van dezo deugnieten geworden en wat zijn hunne inzichten Men weet het niet, en inen vraagt zich af wie mag het zijn. M. Mompaumet hoeft oene nauwkeurige porsoonboschrijving dor drie jongelingen op gegeven en de opzichters der veiligheid hopen de hand op deze verdwaalden te leg gen. De wetten op de Pers in Elzas-Lorrelnen. Volgons eone inlichting van bovoegde bron, heeft het staatsbestuur van Elzas- Lorreinen voorgesteld aan don federalen raad do.wet van 19 April 1908, aangaande do vereenigingon te voltrokken, en do wet van hot keizerrijk uit to breiden, voor wat do pers in Elzas-Lorreinen aangaat, er oene verordering bijvoegend© dio over don vor- koop van vreemde-uittreksols in Elzas-Lor reinen handelt. Engeland De bommen der stemrechtdames. Vier werptuigen, die men voor hommen aanziet worden Vrijdag op verschillende plaatsen van Londen gevonden, Papieren die men bij do doozen gevonden beeft geven aan dat hot fctemrechtdarneswork is. In oone openbare bibliotheek hoeft men ook oen werktuig ont dekt, een ander in een postbureol ou een derde in do kerk van Hastings. Oostenrij Lf-Eïonsarie Brand aan boord van een schip. Uit Triest Een brand is op don stoomer Saxo- nia uitgebroken, waarop zich 400 uitwij kelingen hovondon. Na acht uren worken3 kon het vuur worden uitgedoofd. Het schip kon niet op gestelden tijd vertrekken. In den avond van Vrijdag is het stoomschip naar New-York doorgevaren. De schade wordt op 300.000 kronen gerekend. Eon diefstal aan boord. Aan boord van do Coblence is de Perzische juwelier Mizza Ismail Khan, het slachtoffer gewor den van een diefstal, tijdens don tocht van Bombay naar Triest. Men heeft hem 10.043 pond sterling in goud ontroofd. De ontvangstbewijzen van 24.000 roupies die de Perziër in Parijs moest betalen, en eindelijk een menigte kostelijke poreis voor eene som van 200.000 pond sterling alsmede nog ver schalende andere voorwerpen van waarde. De Italiaansche policie, samen met de poli- ciekommissaris van Triest, die zich te dien einde naar Venetië begeven hadden, waar het schip aangekomen was, hebben oen on derzoek geopend. Riimenle De valsche geruchten nopens den koning Men logenstraft volkomenlijk en zulks uit bevoegde bron. het nieuws volgens het welk koning Carol, eene heelkundige ope ratie zou moeten onderstaan. Het is de koningin die aan de oogen lij dend is, maar alhoewel zij reeds eene opera tie ondergaan heeft is zij in goede gezond heid. Argentlj nsclio» Repxitoliels: De Vleeschtrust. De minister van land bouw heeft onderhandeld met den minister aangaande doii vleeschtrust. Men donkt in do officieele kringen dat het gouvernement het getal te slachten ossen voor den uitvoer zal beperken. Voor al wat daarbuiten z^al geslacht wor den zal cene uitsluitende bolasting geheven worden. Een hoogterecord - Uit Buenos-Ayres Do vlieger Nmvberg, heeft mot een eendok- ker eóne hoogte van 4075 m. boroikt waar door hij in het bezit komt van hot Argen- tijnscb hoogterecord. 09 Vredesvoorwaarden De Houding van Bulgarië Volgens eene mededeeling aan de Lon- denscho dagbladen gedaan, had Bulgaria aan zijn minister in Londen last gegeven de vredesvoorwaarden onmiddelijk te teekonon mot inschikkelijkheid werkend jegens Sir Grey en do gezanten, dewelke er op aan drongen van zoo haast mogelijk den vrede te sluiten, terwijl zij geldig aanzagen dot de vredesvoorwaarde die een einde moest stol len aan den krijg,wol mocht geteekend wor den, zonder daarom de komst der speciale afgevaardigden en alle conferenliovorrnen af te wachten. Bulgarië nam deze gedrags lijst aan, alhoewel zij zelf wijzigingen aan de voorwaarden voorstelde. In allo geval werd er niets geteekend, daar do andere oorlogvoerende gouverne menten geene dorgerlijko onderrichtingen zonden aan hunno vertegenwoordigers. Het is klaar dat de onmiddelijke tookening der voorwaarden, reeds in princiep aange nomen, niet beletten zal vorscheidene bij zonderheden der Balkaansche afgevaardig den voor te leggen, die in Londen moeten aankomen. De houding van Bulgarië was dus niet het gevolg van een misverstand onder de verbonden. MODUS VIVENDI Do volgende overeenkomst is gesloten geworden, tusschen den admiraal Burney, en general! Betchir l6) De Monlenegrijusche ofliciors. die do maatrogelen nemen om het vervoer van het oorlogsmateriaal, dat door de Montenegrij- nen buit werd gemaakt,te verzekeren.mogen in Scutari verblijven, don degen dragen en de ordonnans behouden 2®) Do soldaten dio tot het vervoer van hetzeltde materieel medewerken, zullen zon der wapens in de stad komen 3®) Tot zoolang het vervoer van het ma terieel duurt, zullen eonigo Montenegrijnsche officieren hot ambt der policio waarnemen, en zulks eenstemmig met de officieren van bot internationaal detachement 4e) In afwachting dat het porsoneel voor posten, telegrafen, en douanen worde aan gesteld, zullen de Monlenegrijnscho bedien den hunne plaatsen behouden 5°) De soldaten die aan het vervoer werk zaam zijn, zullen kunnen worden opgeroe- pon, indien zulks noodig werd, om hulp aan de manschappen van hel detachement te bie den. Woensdag zijn de leden van het diploma tisch korps, door hun deken, den admiraal hij zijne aankomst, voorgesteld geworden. Tusschen bondgenoten In de officieele Bulgaarsche kringen, zegt een snelbericht uit Sofia, blijft men immer vijandig aan de herziening van bet tractaat van 29 Februari 1912 dat door hot Servisch gouvernement gevraagd wordt. Men voegt erbij dat indien Servië zich onhandelbaar voordoet, bet geen andere uitslag zou bekomen, dan een ministerie to Sofia aan het bowind te krijgen, da' op verre na minder bescheiden zijn zal als het huidige kabinet. Klein incident tnsschen Oostenrijk ên Montenegro Een detachement Oostenrijksche soldaten, door twee officiers aangevoerd, drong Don derdag op bet Montenegrijnsch grondgebied langs den kant van Graliovo. Hetdotache- ment werd door Montenegrijnsche grens wachters aangehouden, die aan de soldaten bevel gavon do wapens neer te leggen. Daaraan werd onmiddelijk gevolg gogoven. Niet een enkel erg incident: deed zich voor. De minister van 't binnenland dia aanstonds daarvan bericht werd, heeft aan de overheden van Grabovo opdracht gege ven de Oostenrijksche soldaten zonder wa pens over do grens te zotten. Dit bevel werd uitgevoerd zonder verdere moeilijkheden to veroorzaken. Eene Bulgaarsche leening in Frankrijk Men meldt uit Sofia aan don - Temps e Theodoroff, dio het Bulgaarsche gouverne ment aan de financieele commissie in Parijs vertegenwoordigt, heeft buiten zijne zending nog opdracht gekregen, in Frankrijk eor.a geldleening aan te gaan van 200 tot 250 miljoen; Terdoodveroordeling van twee Deserteurs Twee Grieksohe militaire chauffeurs dio tijdens den veldtocht van Bpirië naar hot Tuksch kamp waren overgeloopon met hun automobiel, zijn Donderdag door het krijgs- geroeht van Janina ter dood veroordeeld. Hieuw Bulgaro-Grieksch incident Luidon3 de nieuwsberichten uit Xanthï, zoudon een twaalftal Bulgaren, waarbij een Rulgaarscho geneesheer 011 een bediende der Bulgaarsche Nationale bank, Zaterdag 3 Mei mot den policieover3te aan bun hoofd, in een club der stad gedrongen zijn, waar zij versmadingen op het adres der Grieken lieten hooren. 's Anderendaags zouden de Bulgaren be vel gegeven hebben allo Grieksche vlaggen te doen verdwijnen met verbod ze voortaan nog te hijschon. Het Voorzitterschad der Armeniaansche Vergadering M. Naradounghiam Effendi, oud minister is voorzitter gekozen der Armouiaansch© Nationale vergadering. De militaire wet. Het einde van het kartel, De vacantia der volksvertegen woordigers. Studiecommissie. (Van onzen bijzonderen briefwisselaar,) Brussel, 16 Moi 1913. Zij is eindelijk gestemd in eerste lezing, niettegenstaande de herhaalde on nultolooze tusschenkomst van M. Buyl. Dezo is met twaalf dozijnon amondomonten afgekomen f ©n daarvan word er juist één geaanvaard Zulks gebeurdo mot eeno hoogst drin gende wet. Hoe dan zou men te werk gegaan zijn waro de wot niet dringend geweest? Hot onderzoek in twecdo lezing zal plaals hebben als naar gowoonto, binnen de veer tien dagen. En dan zal bet spel herbeginnen, woest ervan overtuigd, M. Buyl raapt zijne pa pieren bijoen, hij heeft nog ïooveel to tog- gen! Do waarheid is dat wij eenigszins bedor ven zijn door dio tachtig jaar onafgebroken vrede en det wij ons mooilijk kunnen inbeel den, dat wij zelf nu voor onze onafhankelijk heid hoeven te zorgen. Hooi onze vader landsliefde bepaalde zich tot hiertoe daarbij dat wij aan anderon de zorg opdringen om ons le vordedigon. Dat is nu godaan. Men heeft ons klaar- blijkend gezegd dat wo onkel nog op ona eigen zeiven kunnen rekening maken. M. Kartel is erg ziek, zogdo ik daar straks aan een dor bijzonderste socialistische volksvertegenwoordigers.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1