Oorlog in ds Balkanen ZIJNE MOEDER 2 Mon zal ons aanvullen over don toestand der staalsflnancen, hoewel de liberalo onder vraging heel ten nadeele der ondervragers is afgoloopen mon zal orjs aanvallen over Üe kwestie van znivor algemeen stemrecht, alhoewel zuiver algemeen stemrecht onrecht vaardiger is dan meorvoudig alemrecht, ver mits er geen rekening zou gehouden worden van ouderdom, eigendom of geleerdheid. Zuiver algemeen stemrecht kan den toe stand niet verbeteren, de werklieden zouden er geen bete brood meor door hebbon. Hot is niet-om rechtvaardigheidswille dat onze te genstrevers algemeen stemrecht willen, doch alleen om meester te wordeu van liet staats bestuur. Men zal ons aanvallen wegens de nieuwo legcrwet. Hier mogen wij ons niet laten ver rassen, zooals in 1908 met de Kongokweslie. Er is een nieuw tijdstip in do internationale ■wereld, en 't is onzen plicht, ons land te Versterken, daar het op de vreemdo mogend heden niet Yoldoonde mag steunen. M. Daèns heeft in zijne gazetten geschreven dat de katholieken het land onder de krijgslasten verpletteren en hun programma verloochen den. Velen onzer vrienden hebben geaar zeld, doch wanneer wij hooren, dat M. Woosto zogt dat het noodzakelijk is dat ons leger moet versterkt worden, mogen wij hem gelóoven. Do krijgslasten zullen ver- zwaron. doch 't zullen noch de landbouwers, noch de kleinen zijn die zullen betalen. Wij moeten onze voorzorgen nemen, en van heden af ons programma voor hel kiezerskorps verdedigen en uitleggen, on ik bon overtuigd dat wij zullon lukken, indien wij ons niet laten verschalken zooals in 1908. (Algemeen© toejuichingen). Daar niemand het woord meor vraagt, bedankt M. Gheeraerdis de sprekers voor hunne duidelijke verslagen en hunne wijze raadgevingen voor den aanstaanden strijd. Indien allen beantwoorden aan den oproop, zijn wij zeker een prachtige zogepraal te behalen en wij wenschen het allen. Om 1 ure vergaderden ruim 450 dischge- nooton in de prachtige zaal van don Kring, eene gift van burggraaf du Pare aan «cn smakelijk feestmaal. M. Ghocraordts zat de eorelafel voor. Bij hun binnentraden werden de katholieke gekozenen, MM. Woeste, doBetlmne en Senator de Kerobove d'Exaerde op eene langdurige ovatie ont haald. Aan de eeretufel bemerkten wij verder nog, den E. H. Deken De Meester, MM. Vincent Diericx. oud-volksvertegenwoordi ger, Van der Linden, Gosyns, Rollier, Van der Taeleu, plaatsvervangende volksver tegenwoordigers, J. Matthys. burgemeester to Herzele, De Vis, notaris te Aalst, Do Cooman, oud burgemeester van Ninove, burggraaf du Pare, Visart de Bocarmó, nota ris Do Vuyst, enz. enz... Dal mon zich do wol toebereide spijzen duchtig liot smaken, hooft geen beloog, 't Ging or oprecht gezellig en broederlijk. Toon bet uur dor heildronken geslagen was, nam de E. H. De Moester, pastoor- deken van Herzele bet woord, om een heil dronk in to stellen aan den II. Vader Paus Pius X. De Eerw. Deken herinnerde, hoe eenigo dagen 'geleden, de harten van alle geloovigcn beklemd waren daar do Heilige Vader erg ziek was. Wij hebbon samen ge beden en de goedo God heeft onze gebeden verhoord. Ook was Jo vreugde algemeon. Do triomfldokken luidden, het Te Deum dreunde in de kerkgewelven, do huizon wei - don verlicht. Moclile dees vreugdebetoon do voorbod© zijn van den, triomf dor katholieke partij in 1914. Wij weton het, de II. Vader is ons zeer genegen, en hot zou hom zoo oneindig veel vreugde veroorzaken, ons nogmaals te zien zegevieren. Wij moeten niet alleen strijden voor en door ons zei ver:, maar ook voor en door Krislus'Kruis. Wij zullen over winnen. Op de gezondheid van den 11. Vader dus, opdat hij nog lange jaren aan liet hoofd 5® VERVOLG T Was in de nabijheid der xdaals waar WO ons nu bevinden. O ja, ja! riep Isidora uit. Go meent toen onze paarden schichtig waren geworden, en wij op liet- punt waren in con afgrond ge stort te worden. Juist mijn kind, we waren nog slechts weinige schreden van den afgrrond, voegde de markies met zichtbare ontroering er bij. O, ik herinner mij alles weder levendig, fluisterde Isidora. En de man die ons redde, was dio vroeselijke smokkelaar, Moutmorillon Is zijn naam, geloof ik. Ja, zoo beet bij, Isidora. Maar ik weet nu juist niet wat er zoo vreeselijks aan hem was. IJ ij is een smokkelaar, doch 't zijn slechts de engclscho tolwetten, waartegen hij zich vijan delijk betoont. Hij wordt niettemin, naar ik meen, ook door de regcering van ons land als een misda diger beschouwd, on is niet zelfs door 't be stuur dezer provincie een prijs op zijn hoofd gesteld Ja, mijii kind. Maar dat is om to voldoen aan do internationale wetten, dio gebieden, lulke lieden gevangen to nemon. En toch schijnen zo hem nfei machtig te kunnen worden. Dat is inderdaad iets wonderlijks, Isidora, cn wat or do oor/aak van is kan ik niet hegrij pen. Maar dit is zeker: allon welke mon het volk noemt, zyn zijne vrienden, anders kon bij onmogelijk zoo vrij blijven. Ik heb or vqr- seiieidoiie staaltjes van hooren vertellen boe der H. Kctk zou blijven, tot ons aller wel zijn. (Toejuichingen) M. Gheeraerdis, drinkt op Koning Albert. In eene vergadering van Katholieke Vader- landsgezindon, zouden wij aan onzen plicht te kort blijven, indien wij geen blijk va:: eerbied gaven, aan bom, die steeds bozorgd is mot het welzijn en den voorspoed van zijn volk, dat in hem het grootsto vertrouwen heeft voor het behoud zijner onafhankelijk heid en zijner vrijheid. Hopen wij, Bolgen, dat de wijze regeering van Koning Albert nog lange jaren dure voor ons aller geluk en voorspoed. Wij moeton in dien heildronk ook begrij- pon, Kóningin Elisabeth, algemeen gekend om hare liefdadige gevoelens, om harogren- zelooze bezorgdheid voor do zwakke kinde ren. In hot kroost van ons vorelenliuis be rust do hoop van België. Laat ons dus drin ken op de gezondheid van de Koninklijke familie. (Tooj.) M. J. Matthys, burgemeester van Herzele, na allen bedankt to hebbon, verklaart zich fier en gelukkig, om do talrijke opkomst. Wij dachten hier eeno groote ontvangstzaal te hebben, doch, stollen met genoegen vast, dat indien do strijders van het arrondisse ment sloeds in zoo dichte gerederen samen komen, alle zalen zullen moeten vergroot worden, (gelach). Ho is eene botooging van eerbied en hulde aan onze volksvertegenwoordigers en sena tors, in bedanking voor al wal zij .voor liet land en ons arrondissement doen. Ik denk dus uw aller tolk te zijn, door to drinken op de gezondheid onzer gekozenen, niet alleenlijk voor hetgeen zij doen in de wetgevende Kamers, maar ook nog voor hunne bezoeken, om steeds in nauwe betrekking te blijven, met hunne kiezers en de bevolking. Dat het mij toegelaten weze, hier eene bijzondere buldo to brengen aan staatsminister Woeste. (Langdurige ovatie. Geroep Leve Woeste M: Woeste is bijna 40 jaar vertegenwoor diger van bot arrondissement Aalst. Hij is do eer, de hoofdman en de'steun van hot katholiek staatsbestuur. Daarvan heeft hij in de laatste tijden nog blijken gegeven en do bewondering verwekt gansch het land door. Ik druk den wensch uit, dat hij nog lang onze vergaderingen met zijne tegenwoordig heid zoude vereeron en ons nog lange jaren in do Kamer vertegenwoordigen. (Lang durige toejuichingen. M. WOESTE noemt daarna het woord. Do "eerste woorden gaan verloren in de luidruchtige ovatie welke do aanwezigen hem nogmaals brongen. Onze staatsminister wenscht rfe aanwezi gen goluk mol hunne talrijke opkomst. Het. is oen bewijs dut er werkzaamheid onder u is. In naam der volksvcrlegonwoordigors en senators bedankt hij voor den heildronk van M. Matthys cn bijzonderlijk over hetgeen hij zoo roerend over hem wist te zoggen. Ik bedank ook,zoo ging onzo Staats minister voort mijne vrienden voor de toejuichingen die dozen heildronk bogroel- len. Ik heb u nochtans reeds zooveel to be- ïiankeu, vooral uwe blijken van sympathie. In don laatsten kiesstrijd hebt gij dapper ge streden, en alhoewel do uitslag aan uwe verwachting niet beantwoordde, mogen wij nochtans goede hoop koestoren. Sinds dan bobt gij mij niet veel gezien. Do jaren wegen zwaar op mijne oude schou ders en ik geloof dus wel dat ik wat dien verontschuldigd to worden. Evenwel heb ik geene enkelo foelangrijko bespreking ver zuimd, welke in de Kamer plaatshad. Dan had ik nog een ongeluk. Ik bedank in d t geval nogmaals al degenen die een blijk gegeven hebben van huuno onwrikbare verkleefdheid. Wij haddon gedacht, dat na de kiezingen de politieke strijd kalmer zou geworden zijn. Gewoonlijk wacht men na do kiezingen de hy aan de arme lieden op onzo kusten allerlei gewichtige dionstep bewijst. En wellicht zullen zij hem beschermen, als hü. bescherming noodig heeft, zei Isidora. 't Is zeer waarschijnlijk, maar ik moet u ronduit bokonnen, ik wilde liever dat hij dio bescherming niet noodig had. Toen de markies dit gezegd had, stak hij zijn hoofd buiton het portier en beval den pos tiljon zooveel mogelijk spoed to maken. 't Was inlusschou geheel donker goworden, en do weg liep ongeveer twee uur lang door eene open vlakte. De markies nam zijne pis tolen uit het foedraal en legde ze naast zich op do bank, terwijl bij den postiljon beval ins gelijks* de zijne gereed te houden. Isidora sloeg dit alles angstig gade, en zoodra haar vader zijne hevelen aan den postiljon gegeven had, zegde zij Ik hoop toch niot dat wij gevaar te vree zen hebben, vader? O neon, dat niet, antwoordde do markies, maar 't kan nooit kwaad, op alles voorbereid lo zijn. Maar, vader, werd niot vóór eenigen tijd in déze streek een rooversaanval geploegd. Ja, op dezen weg. Maar dit is eene week geleden, de gendarmen zijn sedert aan't op sporen der roovers, on dozo zullen waarschijn lijk naar cone andere streek de wijk genombn hebbon. Do/.e verzekering steldo Isidora toch niet igcheel gerust. Zij bad zooveel van de gruwelen dor roovórs gehoord, dat zij reeds beefde en ontstelde, als zij slechts aan roovers dacht, en bij het minste geluid op den weg vorschrikto zij cn greep haar vader bij don arm. Een weinig verder werd de weg wéér onge lijker en glooiend cn do paarden konden slechts stapvoets gaan. Do reizigurt aren nu DE VOLKSSTEM toekomst af, daar hot kiezerskorps niet wil, dat mon zijne besluiten veibreko. Onze te genstrevers hadden het echter anders op. Zij beweerden dat wij enkel door bedrog gezegepraald hadden en zij eischten de her ziening. Wij hebben geantwoord zooals het betaamdo. liet land bleef koel tegenover hen. Daags na de kiezingen wilden de overwon nenen de les spellen aan ons, do overwin naars. Zij wilden onvjliun programma op dringen en dreigden mot Algemoene Werk staking, indien wij weigerden. Zij meenden ons te ontroeren, doch er kwam niets van en wij verklaarden hen, dal wij voor g.eone bedreigingen ons programma zouden verloochenen. Onze tegenstrevers volhardden en gedu rende zes maanden hadden wij ondervraging op ondervraging, hevige debatten op lievige debatten. Wij hielden 'nóchtans onze vlag hoog hoven onzo hoofdon. Do cenige zaak welke na al die woelingen bleef, was er reeds vóór de werkstaking er zou eene kommissie benoemd worden, ge last mot te onderzoeken, wat er kan gewij zigd worden aan do kieswet voor gemeente oil provincie. Wat zal daarvan komen? Ik weet hel niet. Alleenlijk mag ik verzekeren, dat de katho lieken niet genegen zijn voor wijzigingen, die ons in het onbekende storten. Sommige onzer vrienden zijn partijganger van zuiver algemeon stemrecht; anderon willen de een making der kieswetten. Men meet alles goed bedenken en het land niet in een avontuur zonden waarvan wij do gevolgen niot kun nen voorzien. Dat or veel verandering zou komen, is evenwel zeker. Volgens mij is het onzen plicht, goed te overwegen vooraleer to handelen. .a. Ik aarzel niet het te zeggen, dat ik ©enigs zins bevreosd hen. Op mijn ouderdom is het niet meor toegelaten veel te hopen. Wat ik u echter vast beloven kan, is dat ik steeds voorzichtig zal handelen, het oog op uwe verlangens on belangen gericht. (Tooj.) Gij zult misschien vragen hoe het nu met de schoolkwestie gesteld is Het is voor ons katholieken eene moeilijke, kiesclm kwestie en veler gedachten zijn daarover verdeeld. Men zou zeggen, dat alles nog moet gedaan worden Ik vraag wat meer rechtvaardigheid. Vroeger bestonden er geone vrije-scholen. Thans zijn er vele, aangenomen© en aan neembare. Dé vrij© scholen bostaan groolen- deels door de giften van weldoeners. Zij krijgen ook toelagen, doch dat alles blijkt niet voldoende. Er is daar nog iets te doen. 't Is daarom dat ik het ton allen kante zeg, dat het voor do katholieken eon eervolle plicht is. hunne opofferingen tt> vermenig vuldigen voor het vrije bndorwijs. De toestand is thans wederom ernstig. Meestallen waren wij vijandig aan nieuwe krijgslasten. Ik heb weerstand geboden zoo lang ik kon, doch het is niet mogelijk ziondo blind te zijn en de oogen 'te sluiten voor het licht. Vroeger was Bolgiéè onafhankelijkheid verzekerd, doch sinds 1$70 is dat veranderd. Er is nog niets te zion, jdocli ue tweedracht tusschen Frankrijk en Duitschland neemt gedurig toe. Hunne grenzen zijn als ipet versterkingen bezaaid en nu rijst do vraag op, of in geval hot tusschen hen lot een treffen kwam, zij ons land met zouden overrompelen. Onder die omstandigheden kon ik niet andors dan de nieuwe legcrwet goedkeuren. Natuurlijk zullon er nieuwe kosten ver oorzaakt zijn en zullon Üe lasten verzwaren. Ik verzoek do katholieken hun plicht te ver vullen. In den toekomatigen kiesstrijd zullon onze tegenstrevers er van gebruik maken tegen ons. Zij zullen de noodzakelijkheid waarin, wij ons bevonden, logon ons exploileeren. Onder onze vriendon gullen er misnoogden zijn. juist twee mijlen van St Malo verwijderd, en cn ongeveer ocne mijl van hun slot.'t Was reeds lang over negen ure, de lucht was bene veld en koud. De markies en zijno dochter hadden zich dicht in lumne met bout gevoerdo overkleoren gewikkeld, on Isidora was zacht ingesluimerd, toen het rijtuig plotseling.met zulk een hevigen schok bleef staan, dat beiden bijna van hunne plaats vielen. Een pistool schot werd gehoord, en in hetzelfde oogenblik klonk hot geluid van barsche stemmen de rei zigers in de oorèn. Isidora slaakte een gil on vatto krampachtig dón arm baars vaders. Toen hoorde zij een gebruis alsof de postiljon van den hok werd geworpen. Do markies groep zijno pistolen en spande den haaD. Nauwelijks'was hij hierinedo ge reed, toen het portier'opengerukt en het rij tuig door het licht cehcr lantaarn beschenen werd. Wees zoo goed, mijnbeer, werd do mar kies toegesproken, terwijl tegel ij kor tijd oone pistool op zijno borst word gericht, uwo hor logo en beurs af te gqven, moer verlangen we niet. Ik verzoek u tekens, zoo verstandig to zijn, ons geenc moeite to veroorzaken. Gij zyi rijk, en wij zijn arm -4- wij hekben gebrek aan 't geen gij in overvlued bezit. Maak dus goene tegenstfibbelingon, of... De rede van den roover werd door don knal van een pistoolschot afgebroken, en de schurk stortte zonder een krec-t te slaken, levenloos ten gronde de kogcf dien do markies had af gevuurd, had hem iu 't voorhoofd getroffen. In een oogwenk stond echter een tweedp roo ver aan 't portier, terwijl een derde toesnelde, om de lantaarn op te'rapen', die nog was blij ven brandeu. Do markies loste op liem de an- dero pistool, maar zijn arm werd door den roover in do hoogte geslagen, zoodat de kogel gLU'-V:- 't Is tot 'hunne vaderlandsliefde dat ik mij richt. Moesten do katholieken de neerlaag lijden, de wet zou misschien vordwijnen, doel), do lasten zouden blijvon. Onzo vrijheid, onze ziel, onze scholen, alles staat thans op 't spel. Ik reken op u, om aan do kiezers den waren inzet van den aanstaanden kiesstrijd to toonen. Tegen de katholieko partij zijn er thans drie partijen vereonigd. Ik weet wol dat ik deDaensisten daardoor vlei,alhoewel ik geen reden heb het te doen. (Golach) M. Daens is machteloos. Hij hooft thans een helper, een afgevallen priester, dio in het parlement ©enen allerslechlston indruk maakt. Dat moet men aan de verdwaalden zeggen. Verder Leeft mon nog de liberalen en de socialisten. De liberalen zijn nog.sterk, door hunne bladen, door hunnen handel, door liunne nijverheid. Zij hebben echter hun pro gramma verloochend on moeton nu mede mol de socialisten, want zonder deze kondon zij geeno meel derheid behalen. Moesten de liberalen ooit aan het bewind komen, dan zou men misschien liberale ministers hebben, doch dozen zouden de ge vangenen zijn der socialisten. Dezen hebben nog steeds dealgeheole omverwerping onzer nationale inrichting op hun programma. Men zou hier in Belgis zien, wat er vroeger in Frankrijk en thans nog in Poriugaal ge beurt. Dat moet overal verkondigd worden, want do kiesstrijd zal daaromtrent gevoerd worden. Vraagt aan do kiezers of zij willen af scheid nomen van het goed staatsbestuur. Zij kunnen niet ontkennend antwoorden. U hier zoo talrijk ziende, zie ik, dat gij bereid zijl tot den grooten strijd. Geen rust dan, altijd en altijd gewerkt en gestreden. Hot is nooit te vroeg om eene zegepraal to bereiden. Wij moeten nu den vierden zetel verove ren, die wij reeds 4 jaar en 2 jaar geleden zéker waren te winnen. Laat mij hopen, nu in mijnen ouden dag, dat gij mij de opperste vertroosting zult schenken, eindelijk aan de goddeloozen don vierden zetel to ontruk ken door uwen mood en uwe opoffering. (Geestdriftige toejuichingen.) Dank voor uwe toejuichingen. Zij be krachtigen mijne woorden en komen recht streeks uit het hart. Zij zijn uwer waardig. Hoopvol dus ton strijde. Dat ovoral waar er schijn van twist of oneenighoid is volmaakte eendracht kome. Goei e tegenstrijdige mu- zielcen of werken. Allon voroenigd in eene gedachte en onze inspanningen zullen be kroond worden ten prolij te van liet land cn van het arrondissement. Overal eendracht dus Er is maar eeno kodde en een herder.... (Ren storm van toe juichingen begroet de prachtige slotrede en don oproep van M. Woeste en duurt ver scheidene minuten.) 'M. O. Van dor Haoghe», provinciaal raadslid, drinkt op de drukpers, brengt hulde aan dezey.die onver-droton do pon hantceron voor don goeden strijd. Hij huldigt tevens ook de propagandisten, die overal als moe- digo kampers optreden en hoopt nog lang op aller toewijding te mogen rekenen. De te genpartijen willen ons absoluut weg, doch zij zullen er niet in gelukken. "Zij zijn ver pletterd geweest on zullen verpletterd blij ven. (Tooj.) Ik drink dus op de katholieke drukpers cn op de propagandisten. M. G. Van do Putto antwoordde in naam dér drukpers. Hoogst ontroerd, verklaarde hij dat de drukpers zich steeds waardige/al toonen vanhet vertrouwen dat de katholieke partij in haar stelt. Daarmee was het officieel gedeelte afgo loopen, doch nog lang bleef men ondereen in gezellig beraadslagen over de beste pro pagandamiddelen. Deze eerste vergadering mag als uitste kend gelukt beschouwd worden en belooft voor do toekomst en den strijd. óver zijn hoofd vloog. Nu, mijnheer, zult ge toch wel van alle verdere tegenweer afzien, riep de schelm, beide handen van de markies grijpende. Hij was een sterke kerel, en met een onkelen ruk trok hij den markies uit het rytuig. Deze wierp snel een blik om zich heen en zag toen dat nog vier andere spitsboeven bij het rijtuig stonden en mon den postiljon aan oon boom gebonden bad. Toen haar vader uit het rijtuig getrokken werd, slaakte Isidora een lievige angstkreet/ en nauwelijks weergalmde die schrille toon door do lucht, of een der roovers had haar reeds gegrepen. We zullen dadelijk aan uwen angst een einde stellen, mejufvrouw, sprak de roover met een boosaardige» lachtegelijk tilde hij haaf uit het rijtuigen logde baar op den grond. Z'y wilde om hulp roepen, maar hij stopte haar een doek in den mond, waarbij zijn oog op de zware gouden ketting viel, die zy om den bals droeg. - Dit zullen we ter vergoeding nemen voor de moeite die we ons getroosten, sprak hij, terwijl hij haar de ketting cn de daaraan be vestigde, rijk met diamanten omzette horloge trachtte te ontnemen. De markies verweerde zich dappor, maar kon zich van zijne veel storkere tegenpartij niet bevrijden, en th zo wilde juist een begin maken om do zakken van don edelman te ledi gen, toen hij (loer een angstkreet van zijne kameraden daarin gestoord word. In 't zelfde oogenblik knaalde een pistool schot, en do schurk, dl© rt,Tnrbijna onmach tige Isidora gebogen lag, liot een gil hooron en sprong overeind. Een kogel had hem in de zijde getroffen, en terwyl hij zich omkeerde naar den kant van waar het schot gekomen 20 MEI 1913 De vredesonderhandelingen. Logon- straffing, Eene officieuse nota verklaart als onwaar zijnde dat het Bulgaarsoh gouvernement met Servië veranderingen aan het verbondstrac- taat zou bespreken, en dat het bereid zou ziju aai) Servië alle grondgebieden af te staan der betwiste strook. Dcor den kop geschoten. Do twee Griekscho militaire chauffeurs die op '15 Mei door liet krijgsgerecht van Janina voor overlooping ter dood veroordeeld wer den, zijn Zaterdag te Janina door den kop gescholen. De ondsrhandelingen te Londen. Tus schen bondgenooton. Volgens eene mededeeling aan do Londen* sche bladen gedaan zal sir Edward Grey, zich heden Maandag avond met eenige afge vaardigden tot den vrede onderhouden. Het schijnt zeker dal Griekenland en Servie hot vredestractaat zullen teekenen indien men er debepalingdeverbonden komen overeen zich naar de mogendheden te gedragen voor kwesties van Albanië en der eilanden van de Egeesche zee, uitlaat. I)o afgevaardigden verzetten zich hof lig tegen de pogingen van zekere vreemde bla den dio zij aanwenden om wrok aan te stoken, bij middel van onrechtvaardighare of overdreven inlichtingen nopens de be- trekkingon tussehen de verbonden. De afgevaardigde verklaren dat alhoewel de ophangende kwesties zeer moeilijk maar tevens ook licht raak ba ar zijn, zij daarom tot geone vijandelijkheden tusschen bon zullon leiden, daar zij vast besloten zijn tot eene vriendschappelijke oplossing te komen. De oorlog onder hen ware eene moord, eeno dwaasheid. Hel. is eene mogelijkheid die alleen door verstokten kan ingebeeld worden. Op't laatste oogenblik zouden deBalkaaii- staten hunnen toevlucht kunnen nemen lot het tribunaal van Den-Haag, zooals de groote Mogendheden zulks doen. Essad-Pacha Oostenrijk en Italië zenden een Oorlogschip naar Durrazo De Ween er dagbladen vanZaterdagavond melden dat men in de laatste lijden in Alba nië vele geruchten nopens Essad-Pacba heeft rondgezaaid. Alhoewel dozo generaal nog op geen enkelo wijze zijne inzichten heeft doen kennen, is het nochtans zeker dat hij een zekeren invloed ondergaat die zijne handelingen schijnen te geleiden. Hiordoor zijn Oostenrijk, Hongarie en Italië aangezet geworden, mot vooruitzicht van alle moge lijke voorvallen, een oorlogschip naar Durazzo te zenden alhoewel de blokkade ge heven is. Tusschen Grieken en Bulgaren To Tchayazy, nabij Cavalla heeft een nieuw gevecht plaats gehad tusschen de Grieksche troepen en de verschillende Bul- gaarsche detachementen voetvolk. Om 7 ure 's morgens begonnen, duurde het gevecht voort lot 2 ure in den namiddag De Grieksche artillerie hiolp machtig mede iu het gevecht, zoodanig dat de Bulgaren versterking aan liet garnizoen van Cavalla moesten vragen. Aan beide zijden zijn er velodooden en gekwetsten. Tweo honderd Grïoksche gewonden zijn liaar Salonika overgebracht. 38 Bulgaren zijn door de Grieken krijgsgevangen gemaakt, waartusschen zich verscheidene Macedoniërs bevinden dio aan het rcvolulionnair komiteit van Sofia verbonden zijn. Eeno andero botsing had plaats te Serrés. De Bulgaren hebben alle telegrafische lijnen die Salonika aan Serrés verbonden afgesne den. Do lijn Salonika-Kilkitch is ook door de Bulgaren doorgesneden geworden. was, en naar zijne wapons greep, kreeg hij een slag op het hoofd, die hom ten gronde veldo. Stel u gerust, mejufvrouw, sprak eeno vriendelijke stem, en tegelijk voelde Isidora zich van den grond tillen. Zij bespeurde dade lijk dat haar redder een jongeling was, maar voordat zij nog den tijd hadgehad hem nauw keuriger te beschouwen, had hij haar weder iu het rijtuig gezet en was naar den ma»kies gesneld. Deze had zich weder opgericht, want ook hem was iemand ter hulp gekomen, en do schurk die zijno zakken had willen ledigen lag in zijn bloed te baden. De twee scliolmen dio de paarden hadden vastgebonden, wilden hot nu op oen loopen zetten, doch do eene werd door een kogel neergeveld, torwijl de andere door een geweldigen slag met den loop van de pistool insgelijks tor aarde werd geworpen. Zijt go gekwetst, mynheer de markies? vroeg de oudsto der twee personen, die zoo op 't juiste oogenblik den markies en zijno doch ter waren ter hulp gesneld. O neen, mijnheer, antwoordde de heer de Montigny; ook goloof ik niet dat de schurken me iets ontroofd hebbon. Dan kwamen we waarlijk nog juist by- lyds. Indien go nu weer in uw rytuig plaats wilt nemen, zal ik den postiljon gaan verlos sen; zooals ik zie hebbon do schurken don ar men jongen daar aan een boom gebonden. Terwijl deze woorden gewisseld werden, was de roover, door don slag met don kolf der pistool neergeveld, weer bij kennis gekomen; hy sprong op en vluchtte over de vlakte. Zoo* dra de persoon, die den postiljon wilde bevrij den, dit bespeurde, ijlde hij don roover na. (Wordt vervolgd/

De Volksstem | 1913 | | pagina 2