DROLLIG 'T EEN EN 'T RUITEN LA MD IH 03 Doiidsriiag 22 Etlci 1313 JL-J CS" L E S Van Nuffel-De Genat. Es Staat zsii moeten spaarzamer zijn Men wil er. niet van Die wet is de dood der maatschappijen. Rog erger! Wat wij liioeaon. KegenSieside jaai*gastg nr B17 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bet land. I* UITGAAF, 4 u. 's avondsm UITGAAF, 7 u, 's avonds r'p Pour (oute la publicité commercials et financière da journal, K'adresser exclusivemont a l'Agence Réclame Godts, "2, Placed© Ia Bourse, Bruxelles. BUREELENs TE BRUSSEL TE AALST BQ» GOUTS, Beursp!aaSS| 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J, ©i Kerkstraat, Telefoon 114 AANKONDIGINGEN KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) Ir. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, licrstell. (por regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commerciale en fitiancieele aankondigingen zich nitsiuitelijk t© wenden AgenCe Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Onze konfrater Le Bien public xvijdfc een lang artikel aan bet wets voorstel nopens de sociale verzekerin gen. Verleden jaar nam bij verschei dene malen de verdediging op van hetzeli'do voorstel. Nu keurt hij af wat hij dan goed vond Waarom die plot selinge ommekeer Het verwondert ons en liet bedroeft ons van wege een katholiek dagblad dergelijke opwerping te moeten hoo- ren aangaande eene sociaal wetge. ving, onder voorwendsel dat zij aan den Staat eene uitgave van twintig millioen, of van veertig millioon lijk de Biaji oublie beweert zou kosten. "Wij kenuen onze konfrater tegoed om te durven veronderstellen dat die opwerping uit zijne persoonlijke redac tie komt. Hij zal waarschijnlijk onze gevoelens deelen wanneer wij staande houden dat eene uitgave a! was 't van (3D millioen een niets is voor eene so ciale wetgeving welke voor altijd de ar moede, het gebrek uit de huisgezinnen der arbeiders kap. verbannen voor eene wetgeving die naar het oordeel van een bejaard priester-mulualist, bij machte is den doodsteek te geven aan alle armbureelen en godshuizen, daar er binnen weinige jaren, dank aan haar, noch armen, noch verlaten ouderlingen nicer zouden te vinden zijn. Ware dergelijke uitgave niet ten volle gerechtvaardigd als men nagaat hoeveel millioenen en honderden niil- Iioenen or werden verbruikt tot lou tere prachtwerken Den bedelstaf uit onze streken ban nen, waro dat niet het grootste, het prachtigst» praalwerk Maar hoe komt het dan dat alle mu- tuaiistiscbe vergaderingen, Vlaamsche en Fransche, Onzijdige en Ivristene, aiicn zonder onderscheid het hebben toegejuicht Wij weten het, zekere vrienden groep van Gent maakt uitzondering. Maar wat we ook weten, dat is dat men nergens lijk te Gent te werk ging om het wetsvoorstel te laten afbreken in vergaderingen en dagblad. Kwam er iemand zeo vermetel voor den dag, om de dwaaste opwerpingen te willen wederleggen, dan werd hem op onbe leefde wijze de mond toegesnoerd. De aangesloten van dien groep moch ten de waarheid niet kennen Hun werd wel bet wetsvoorstel medege deeld, maar bet bijzonderste deel van ce memorie van toelichting bleef in rie scheurmand liggen. Eu stuurde men aan het hooger vermeld dagblad eene terechtwijzing, dan nog kwam die in de scheurmand to recht. Wij haasten ons er bij te voegen dat de gedragslijn van de Bien public eerlijker en deftiger was in dio zaak, en wij zijn innig overtuigd dat, moest er in Gent een man zijn, in ivooren tempel, met eene tooverroede in de hand, die aan alle mulualisten zijnen wil ex cathedra wil opdringen, die man in de bureelen van onzen confra. ter niet goed zou ontvangen worden. Het is overigens eene stellige over drijving to bdweren dat alle katholieke mutualiteiten van Gent bet wetsvoor stel vijandig zijn. Wij weten maar al te goed boe het geestdriftig werd toe gejuicht door eene vergadering van 500 katholieke werklieden, allen le den van eene» onderlingen bijstand. Maar dan nog, wat is Gent in ver gelijking mot heel bet land Een druppel water in den stroom En wij herbalen dé vraag die men herhaaldelijk gesteld heeft, omdat zo immer onbeantwoord bleef: Waarom, hetgeen overal elders wordt goedgekeurd en toegejuicht, waarom wordt zulks te Gent, en te Gent alleen afgebroken if Stout gesproken is-hall gewonnen, zegt bet spreekwoord. Do huidige toe lagen aan de maatschappijën zijn niels, in vergelijking van de toelagen dooi de nieuwe wet vastgesteld. En dan zegt men Zulks zal de ondergang dor maatschappijen na zich slepen En dat de risico's der bonden zal grooter w6zen dan vroeger is even on juist, mits alle bonden vrij blijven te aanvaarden wie zij willou en boe zij willen. Zulks staat klaar en duidelijk uitgedrukt en bepaald in het wetsvoor stel en iedereen weet bet, uilgenomen sommige vrienden van Gent. Dö Bien Public beweert dat een huisvader die drij dochters heeft, jaar- 'ijks 60 fr. stortingen zal moeten betalen. Maar, konfrater, wie beeft er u die blague -> opgedischt Werkt de huisvader voor rekening van een baas, dan zal bij storten voor hem Blijven moeder en de dochters al waren er twaalf thuis, waar zegt men dat hij zal storten voor moeder en voor al de kinderen Dat, gelijk do vrienden vau Gent beweerd en herhaald hebben, do ver plichtende verzekering tegen den ou derdom noodig is. Dat de verplichte verzekering togen ziekte en langdurige werkonbekwaam heid nog veel noodiger is, en dat de werkman eerst tegen het grootste ge vaar moet verzekerd worden. Dat de maatschappelijke wetgeving tot hiertoe niets, volstrekt niets deed ten voordecle van do misdeelden, de gebrekkolijken en de ziekelijken, ten voordeole van degenen die eens eene veroordeeiing ondergingen; dat die elementen niet langer mogen behan deld worden als parias, maar moeten lieropgobeurd worden; dat in alle ge val do vrouwen en de kinderen zoo wel van do laatsten als van de eersten, niet langer dienen te boeten om hunne fout of om bun ongeluk. t Dat de Bien Public -indien wij hem eenen raad geven mogen, eens buiten zijnen Gentschen nauwen kring trede, eens den verrekijker opzette en bet gedacht vrago van al de vreemde mulualisten. En als bij dan toch bui ten de stad niet komen wil, dat bij dan eens te rade ga bij den E. H. Eock- hout, onderpastoor bij het H. Kerst te Gent. Deze kan hem, beter dan wie het ook zij. inlichten aangaande een wets voorstel waaraan liij zeil heeft mede gewerkt. En de Bien Public zal gauw inzien dat hij dezen keer aan zijne lezers, zonder het te weten, ap pels voor citroenen heelt verkocht. fitiiai* esi oner GiHiévipain. Hebt go gelezen dat drie Belgische aarde werkers, die zich vergrepen hadden aan het onderteekenen van een verzet tegen den drie jarigen krijgsdienst in Frankrijk, dadelijk zijn opgepikt en over do grens gewipt, onder voorwendsel dut vreemdelingen zich niet hoeven in te laten mot de binnenlar.dsche politiek van het rijk waar zij de gastvrijheid genieten. Waarom aapt men hier, in België, niet eens te meer, op dit gebied, Frankrijk na Zoo vreemdelingen zich mot de politiek van een land bemoeien, zijn het wel do franschen in Bolgiö. Eu dan nog wel op gansch andere wijzen dan protesten te onderteekenen tegen een aanhangige wet. Wordt hot Vlaamsche volk, worden de Vlaamscho voormannen niet dag aan dag boleedigd, belaagd en bespot in Fransch- Bolgische bladen, in arlikolon zolfs onder- teokend door Fransche windmakers Schreef dezer dagen een Fransch blad van Brussel niet, dat do feitelijke bestuurder van eéu Brussolsch blad, dat eeuwigen haat aan de Vlamingen zwoer, een Franschman is die uit zijn land is moeten vluchten. Lezen wij lieden alweer niet -in oen ander blad van 't zelfde slag een pseudo-geesiig spotvertoon aan 't adres van een gekozen van 't Vlaamsche land, dio zijn reclit op Vlaarasch gebied wil handhaven. En is dio schimporij, waarin gansch 't Vlaamsche volk wordt betrokken, alweer niet onderteekend door iemand die van iedereen staat bekend als geboren Franschman Zou men die heeren niet eens kunnen ii 't oor knoopen dat or in Frankrijk genoeg katers te gooselon zijn, zoo zij gelegenheid zoeken om lmnne spitsvinnigheid le luchten En wat gezegd van dien Franschen gezant te Brussel, die zich verstoutte hier in België, te Brussel, hot gouvernomont te beleedigen in zijne katholieke gevoelens V?? En zeggen dat Vooruitprotesteert wanneer Franscho windmakers, wier stiel het is overal onlusten en woeling te zaaien, heel beleefd vorzocht worden België to zwijgen of hun matten te rollen. Wij kunnen nochtans die opstokers ge makkelijk missen. Een vsfJ*j53g!t) van I 1/2 mifl Bioen fj'asïfi, Kapitein Larsau van den walvischvaarder Norvegia heeft Oen slag geslagen die beschouwd kan wor den als een record. In een door hem gevan gen walvisch heeft men oene halve ton grijze amber gevonden, do kostbare stof die door reukfabrikanten wordt gebruikt. De raarkt- aarde ervan bereikt op ditoogenblik boven- onoemd cijfer. Mon meldt niet of Larsau zich tiu uit de zaken gaat terugtrekken. Hst aaissBaan van geSdarc c2©a* ©narijd©ge Letterzetters wereessigicscj te ËBrassseS. Het is do vrederechter van het 2e kanton die Vrijdag namiddag do zegels hoeft gelegd op de kas dor verccniging in do bank Union du Crédit in huur hevft. Het proces zal nu zijn gewonen gang gaan en slechts binnen drie maanden gepleit worden. De christeno voreomging van letterzetters, telt reeds 400 lédon, verzekert Le XX Siècles dio tevens meldt dat ook de socialisten eene voreoniging hebben tot stand gebracht. Gaqjtfth 't werkstakingsspel zou dus wel aan do onpartijdig© vereoniging hot loven kunnen kosten. Een© rcienwe tnsssêe. Op aanvraag van de Congregalioderpropaganda, te Rome, bobben de Eerw. Paters Redemp toristen oene missie in Oostenrijksch Galicië aanvoerd, om de godsdienstige belangen der katholieken dio tot den rutheenschen ritus behooren, te gaan behartigen. Vier Pators en twee Broedors zullen binnen kort voor deze missie vertrekken, waarvan de Z. E. P. Vanderstraeten, reotor der redemptoristen te Antwerpen, tot overste benoemd is. Er verblijven niet minder dan 3 miljoen 500 duizend rulhonen in Oostenrijk. 0e Koning op de manteu- Op hot einde dor maand Mei zal de Koning de mauceuvefs van de 4® loger- afdeeling bijwonen, welke zullen plaats hebben in hot Kamp van Boverlöo. Prijskamp van tooneeUof" Do letterkundige prijs kamp voor liet jaar 1913, uitgeschreven door de stad Antwerpen, werd op 15 Mei ge sloten. Doze prijskamp betrof dit jaar het zangspel en het blijspel. Voor hot zangspel werden 24 stukken ingezonden, zijnde 1 van vijf be drijven, 7 van vier, 42 van drio, 1 van twee en 3 van één bedrijven. Voor het blijspel kwamen 27 teksten toe, waarvan 3 stukken van vier bedrijven, 19 van drie, 1 van twee en vier van één be drijven. gehuurd had in een hotel van don boulevard de Srasbourg. Dinsdag nanoen werd er oen huiszoeking gedaan en menige papieren deden hestatigon dut de kwaaddoener in briefwisso- ling was mot eenige landgenoten in Belg; vertoevende. Zijn juiste naam is Duvignon en hij word in Belgio geboren. Het zou een ovorlooper zijn van een regi ment der gidsen, want men héoftf in zijne kamer een sabel, tot dit troepenkorps be boerende gevonden. M. Dardenne wordt in een ziekenhuis in Parijs verzorgd. Zijn toestand is zeer beden kelijk. liet hoofd der veilighoidspolicio is echter nochtans naar zijn lijdensbod geweest om eenige inlichtingen trachten op te doen no pens dien lallen aanval. Men meent dat Duvignon, na M. Dardenne gewond te hebben, langs de baan van Lou vres binnen Parijs gekomen is, waar hij zich rechtstreeks naar zijn hotel zou begeven hebben om onmiddelijk daaróp met eene vrouw te vortrekken die eon deel van don morgend in zijne kamer heeft doorgebracht, Men weet echter niet waarheen zij vertrok kon zijn. De Petit Temps meldt dat de personen die de eerste hulp aan M. Dardenne kwa men verleonen, dozen laatste zwaar gewond ontdokten op don boord var. een gracht, want do ingenieur die zijn einde voelde naderen verzamelde al zijne krachten en stelde daar zijn testament op. Een krankzinnige? Volgens de aandui dingen van M. Dardenne, is eene huiszoe king gedaan in het hotel waar zijn aanvaller verbleef. In zijne kamer vond men een vol ledig uniform van hot regimont der gidsen, en door zekere brieven kwam men er toe vast te stellen dat de zoogezegde Landen in werkelijkheid Duvignön heet en Belgische deserteur is. Na zijn moordaanslag is hij naar het hotel teruggekomen, waar eene vrouw hom wachtte, waarmode hij vertrokken is. Men meldt verder dat een agent den ge stolen automobiel, gemerkt 621, U, 9, ge zien heeft rond 1 ure van den namiddag, de richting volgende van Boulogne-sur-Seine. M. Dardenne kon nochtans ook aangeven dat zijn aanvaller krampachtige zenuwtrek ken in het golaat had. Do Veiligheid meent mot oen gevaarlijken krankzinnige te doen te hebbon, die er op uit zou zijn nog andere gruweldaden te be gaan. Zijne persoonsbeschrijving, alsmede de voorstelling van het rijtuig zijn in alle richtingen gezonden geworden. Italië Konflikt tusschen stakers en soldaten. Vita bevat bijzonderheden aangaande een konflikt Maandag avond te Milanen voorge vallen, tüsschen ijzorbewerkers in stakin^ en soldaten. Op hot einde eer.er meeting werd er een stoet gevormd. De politie wilde doze uiteendrijven doch hotste tegen weer stand. De straten waren afgesloten door ruiterijwaoliton. Een luitenant en een briga dier werden door steenes gekwetst. Na uit drukkelijke bevelen gegeven te hebben, moest men zijnen toevlucht nemen tot een stormpas tegen do menigte. Ooatenrij K-Hongarle Ter dood veroordeeld. Na een onder zoek dat twoe dagen heeft geduurd, hebben do assisen, Paul Kunschak, ter dood ver oordeeld, daar hij op 11 Febraari, aan de Noord-Wester statie te Weonen den go- naamden Schumager, door revolverschoten düuddo. Schumayor was lid van den rijks raad. liet hof heeft do vragen van den advokaat verworpen. Enselancl irraalcrij lc Een Belgisch deserteur steelt een auto mobiel en wondt een ingenieur. Dinsdag morgend bood zich een man, dertig jaar oud schijnende on dio zich uitgaf voor zekeren Lancien, in een automobiel-magazijn der Parijzerlanon aan. Hij beraadslaagde over den prijs van eon rijtuig, vorm torpedo, en vroeg het onmiddolijk te mogen beproeven. De ingenieur Dardenne werd den vreem deling toegevoegd, en heiden vertrokken in do richting van Ponloiso. In do gemeente Louvres aangekomen loste Lancien vijf revolverschoten op Dardenne, die zwaar ge wond werd, De schurk liet zijn slachtoffer achter, en reed terug in de richting van Parijs. Uit het eerste onderzoek geopónd, stelde de Veiligheid rast, dat die man eene kamer Eene© hondenmaatschappij. Londen bezat reods een hospitaal voor planton, zeer \rol ingericht overigons, alsook oen hospi taal voor vogels nu komt er nog een hon denclub bij. De opening van die maatschappij hoeft vóór ocnigo dagen plaats gehad. Do honden kwamon toe, warm gekleed en allen voor- zion van hunnen stamboek. Ovorjassen wer den mot zorg weggehangen en olke hond naar zijn verguld hondenkot geleid. Een eetmaal word vervolgens opgediend e spijzen verschilden van tafel tot tafel daar al de blaffers bijna verschillende goesting hebben. Twoe vrouwen zijn aan den dienst der honden gehecht en moeten ze verzorgen, terwijl hunne moesteresson linksen rechts in do magazijnen hunne aankoopen gaan doen of do duttende tentoonstellingen gaan be zoeken. De inrichters van den Dog's Glub spreken reeds do volgende bedienden voor goed aan hun gesticht lo hechten oon geneesheer om de poolen te vorzorgen een andere die bij zon dero zorg zal dragon voor de honden en oon liaarkapper dio zijn volle werk zal heb bon om don hoelen dag krullen te leggen. De Vredesvoorwaarden 0e vergadering der gezanten. Hun ne taak zal lang duren en moeilijk zijn. De gezanten dor mogondhedon zijn Dins dag in bot Foreign office vergaderd geweest. Allen waren aanwezig, uitgenomen de Duitsche gezant, die voor het oogenbük in Berlijn is, maar hij was nochtans vertegen woordigd door eon raadsman van het gezant schap De vergadering hield zich bozig met do wet voor Albanië Do beraadslaging duur- do lang, maar schijnt echter tot geene praktische resultaten geleid te hebben, zoo veel te moor daar verscheidene gezanten zelf geene onderrichtingen ontvangen had den. Hot schijnt als zeker dat het tot stand brengen der grondwet voor Albanië een lar.gdurigen moeilijk work zal zijn. De ge zanten hielden zich insgelijks bezig met bet teekenen door de oorlogvoerende partijen van het vredestractaat, door do grootmach ten voorgelegd. Men weet dat verscheidene verbonden vragen om in do artikels 3 en 5, de woorden verbonden Souvereinen - door to halen, daar, zoo verzekeren zij, deze woorden ze op voorhand van het recht be- rooven hunne belangen te verdedigen en zo ook aan de besluiten der Grootmachten onderwerpen. Voorstel werd gedaan deze woorden door te halen, maar men verzette zich tegen allo verandering in de opstelling van het vredes tractaat. Mon lieoft doen opmerken dat dit verdrag slechts door de mogendheden was opgemaakt om de vijandelijkheden te schor sen, maar indien de oorlogvoerende landen zich verstonden op oen texst die met geen enkol belang tegenstrijdig was, en die bet toekonen van het vredestractaat vergemak kelijkt, het beste dat men doen kon was van het vrijheid van handeion to laten. 't Is in dien zin dat de gezanten de kwestie opgelost hebben. De Balkaanscho afgevaardigden hebben insgelijks eene vergadering gehouden bij M. Skonlovitch, Servisch afgevaardigde. Alle afgevaardigden waren tegenwoordig. De vergadering had voor dool de ziens wijze van Griekenland en Servië te verzoenen die weigeren hot vredestractaat te teekeuen. door de mogondhoden opgesteld en Bulgaria dat vraagt dat het (xactaat zoo ras mogelijk geteekend worde, om de demobilisatio to kunnen beginnen, Scutari en zijn bestuur De internationale commissie samengesteld uit de generaals en do kommandanter^ dor internationale vloot heeft een voorlopig ge meentebestuur uit Albanoezen en Muzel mannon bestaande, samengesteld. Daarenboven heeft zij nog maatregelen ge nomen aangaande de versohillende diensten der stad. De eerste Servische afgevaardigde te Londen is het slachtoffer van een ongsval Uit den Daily Telegraph Wij ver nemen met droefheid dat M. Novakovitch, eerst Servisch afgevaardigde, het slachtoffer geworden is van een ongoval overgekomen teHydoPark, waar hij Maandag avond van een trap is gevallen. Tengevolge van zijnen reeds gevordordon ouderdom, heeft hij eene aanzienlijke ontroering opgedaan. Tusschen Grieken en Bulgaren Men verzekert dat de botsing die te Tachjazi plaats had luschen Grieken on Bal- ren, een ware veldslag geworden is. Vol gen» zekere inlichtingen hadden de Grieken een 70-tal döoden en 200 gekwetsten van Bulgaarscho zijde waren er editor 85 met 160 gekwetsten. Mon verzokert dat do Bul garen vorscliillondo stratogisoho punten bo- zotten die Cavalla en Drama bsheorschon. In de Grieksche kringen zegt men dat de Bulgaren, na groote vorliezen geledon te hebben, moesten achteruittrekken. De angst was zeer groot te Drama en lo Cavalla, waar het lievig konongeschut eene paniek onder de bevolking heeft veroorzaakt. Men verneemt ook nog eenige schermut selingen te Langaza en in de omstroken van Killitch,<tusschenlandlieden wogensbosluur- lijko kwesties. De Bulgaren verzamelen 10,000 fman te Doyran en ovenzooveel to Serres. De tcostand blijft bedenkelijk. M. di San Giuliano, minister van buiten- laudsche zaken van Italië, die eene af vaar- diging van inwoners van Gatana, zijne go- boorleslad, heeft ontvangen, heeft «aan deze verklaard dat het OQgQublik uog altijd be* denkelijk was.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1