Brusselsche Kiekskeos Nog de Zaak Vergouts Je Wereldtentoonstelling NIEUWSBERICHTEN Da misn'aad dcrWrüomssfraaf Een Jasiilwaciitsr vermoord ZIJNE MOEDER Da opzoeMnusn 2 De linkerzijde en de gendarmen. De Wet op het gebruik der talen in het leger. m* De plaatsvervangende vrederechters. (Van onzen bijzondoren briefwisselaar.) Brussel, 20 Mei 1913. Gedurende vier lange zittingen beeft de linkerzijde al hare gal uitgespuwd togen do gendarmen. Spijtig genoeg voor onze tegenstrevers dat hunne gevoelens enkel gedeeld worden door de kwaaddoeners. Mag men liet den gendarmen ten kwade duiden, dat zij, gedurende de werkstaking, verdachte lieden hebben afgetast? Lijk M. do Lalioux bet heel wel heeft gezegd, zou men het hun moeten dank weten eerder, dat zij zoo doende alle wanorde, alle aanslagen hebben welen to voorkomen. liet is even droef voor de liberalen weeral eens te moeten beslaligen dat al do liberalen do socialisten de band geleend hebben in de oorlogsverklaring aan dogendarmen, l)o oude kartolvrienden willen van bet kartel niet meer maar legen wil en dank ma ken zij toch kartel En al bet lawaai veroorzaakt door de in terpellatie» Allurd-Masson en Royer-Jourez eindigen ten slotto met de dagorde vrn M. Woesio, al de aanvallen tegen de gendar men betreurende. Die dagorde werd gestemd met 72 stcm- mon togen 51. En om lot daar te geraken, gebruikten de vijanden vier volle zitdagen M. Daens heeft legen de dagorde van M. Vooste gestemd. Na do zitting vroeg ik hem, of hij niot ge handeld had uil haat tegen den Stralsmi- nislor. Noen, antwoordde hij mij, ik heb tegen die dagorde gestemd, omdat ik vind, dat de gendjimon veel te ver gaan. Ik onderzoek overigens alles in de male van mijn ver stand on handel dan lijk mijn verstand hot mij in geeft. Dan begint de volksvertegenwoordiger van Aalst le handelen over algomoen stem recht en over de uitwijking- van buitenlieden naar Amerika. Dat is zijn stokkepaard. Spreek hem van hetgeen gij wilt, hij zal u altijd antwoorden met algemeon stemrecht en u de gedachtenis van zijn broeder te binnen roepen. Geeft men ons bet algemeen stamrechl üit jaar niet, zegde bij onder andere, dan zult ge eene werkstaking zien nog erger dan de lualslo. Maar M. Daens, volgons de meening ran do socialisten zelf is de werkstaking ganscb mislukt. En de leiders zullen zoo gauw dalepol niet herbeginnen. M. Daens die nooit rekening houden wil ran do klaarblijkendsto fcilon die strijdig rijn met zijn droombeeld sprak dan van de werklieden van do gefabriek te Brussel, die het werk wilden staken, wanneer men be vel gat algemeen bot werk le hernemen on dan herbegon hij te spreken van algomeen stemrecht. Morgen bogint de bespreking ter Kamer van bet wetsontwerp aangaande het gebruik der talon. Welk zal uwo houding zijn vroeg ik daarstraks aan een katholiek kamerlid van Brussel die enkel Filfcisch sproken kan Wij moeten rekening houden van do rechtmatige cisclien der Vlamingen wij hebben voel geleden tijdons de Hollandsche ovorheersching zij moeten nu niet geslacht offerd worden. Dio taal doet me verhopen, dat de be- aprokingen zullen hoffelijk zijn ten minste van wogo de katholieken dit is overigons hunne gewoonte. T VERVOLG Met allo genoegen, gaf de markies met warmte ten antwoord. Overigens geloof ik niet dat de engelschen hem nog gewold zouden durven aandoen. Gewis is 't voor een geboren engelsebma» niet gemakkelijk, zich tegen het pressen als matroos to vrijwaren, maar onze jongo vriend behoeft slechts de bescherming dor stedelijke overheid in to roepen, en men zal hem niet durven aanraken. Dat weet ik, mijnheer de markies, sprak ile smokkelaar na eene korte aarzeling, maar ik wilde in deze aangelegenheid de openbare macht lievor buiten 't spel laten. Hij zal hier veilig zyn, en we behoeven niemand lastig te vallen. O ja, ontegenzeggelijk zal hij hier veilig zyn, hernam do markies, terwyl bij hot waar lijk schoone gelaat van den jongeling aandach tig beschouwde. Maar waarom hebben ze hem toch eigenlijk geprest? Dc engelschen kunnen nu toch onmogelijk zoo groot gebrek aan scheepsvolk hebben, om zich aan vreemdelin gen to vergrijpen. Kunt go niet vermoeden wat de eigenlijke reden daarvan is Misschien wel, doch laat ous daarover zwijgen, als ik u biddon mag. Zooveel is zeker: hy is gepiest geworden en zal (li de eerste weken niet buiten gevaar zijn om opnieuw ge vat te worden, want een paar oflicieren en eenige matrozen van 'tengelsch fregat zullen nog oenigon tijd bier aan land blijven. Met wolk doel? Alleen uit bijzondero oplotlondheid voor *wen gehoorzamen dienaar, an twoordde Moyt- Alles hangt af van M. Deslrée die razendo partijganger blijft van administratieve schei ding tu8schen Fransch en Vlaamsch Belgiö. Er zijn ook nog eenige andere twistzoekers die er bun behagen zullen in scheppen olie op het vuur te knnnen gieten, Gij weet waarschijnlijk dat een dokter in de rechten, om plaatsvervangend vrederech ter genoemd to worden een diploma moet bezitten bestatigende dat hij de Vlaamsche taal machtig is. Maar gij weet waarschijnlijk niet, dat de eerste do beste horbergbaas of beenbouwer van op don hoek ook als plaats vervangend rechter kan worden aangoduid, zonder dat bij daarvoor eenig diploma noo- dig liebbe. Ik kon bet bijna niet gelooven wanneer een oude rechtsgeleerde mij zulks zegde. En nochtans bel is eenvoudiglijk de waarheid. Wat dunkt er u van Harold. Voorziening in verbreking verwerpen Wij meldden in ons nummer van gisteren reeds, dat bet Verbrekingshof, de voorzie uilig in verbreking, ingediend door do ge brooders Gaston en Richard Vergouls, vor- oordeold wegens moord en diefstal gepleegd op don persoon en ten nadeele van M. Provo, diamanthandelaar. Ziehier een kort verslag over de zitting van het Verbrekingshof Het voorzitterschap werd waargenomen door den raadsheer Dupont, en de raadsheer Godenne trad op als verslaggever. Deze legde breedvoerig de zaak uit. In eene sterk gemotiveerde pleidooi be sloot de advocaat-generaal, M. Edm. Jans- sens tot do verwerping van do voorziening. Hot eerste middol, betredende de aanwo zigheid van dan prokureur dos koningsin het kabinet van den onderzoeksrechter, is niet ontvangbaar, omdat het verzot zicli en kel heeft voorgedaan na het arrest. Zij be doelt dus de gevonnisde zaak. De ongeldig heid is gedokt door art. 30S van het wetboek van krimineel onderzoek. Het tweede middel betreft het gebrok aan openbaarheid van de debatten. De wet eischt niet dat het assisenhof eene halle zij, open voor alle winden, waar iedereen mag in- en uilloopen naar beliefte. «Do voorzitter is gelast met het handhaven dor orde in de zaal. tijdens de debattenen neemt de daartoe noodige maatregelen. Hij mag dus het aai.tal beperken dergonen, die in do zaal worden toegelaten. liet tweede middel, zegt do advocaat-generaal, is dus van allen grond ontbloot en is jiiet ernstig. Hot derdo middel beeft holrok op art. 315 van bet wetboek van kri'":ncol onderzoek Do lijst der geluigon zou niot zijn meege deeld en men zou enkel met luider stom heb ben voorgelezen do lijst der getuigen, ge daagd tegon den 23 Maart. «M. do advocaat generaal zegt dat dit mid del niet gerechtvaardigd is. Het vierde middel betreft de schending van de formuul van den eed. Deze bewering hooft geen grond. De gezwoornen herbalen do formuul Ik zweur en leggen daar door don geheolen eed at, erin begrepen do aanrooping der Godheid. «Do vijfde «n zesde middolen bedoelen bet stéllen van sommige vragen. Den voorzitter slaat bet vrij, objectieve vragen to stellen on daarna subjectieve. Deze proceduur is bekrachtigd door do bestendige rechtsple ging van het verbrekingshof. M. de advo caat-generaal herinnert bet advies dat bij beeft gegeven in do zaak Walmacq, 't welk ook werd aangenomen door het bof. Die vragen zijn dus gesteld geweest in overeenkomst met do wet. Men kan tegen haar geen ingewikkeldheid noch dubbelzin- morillon lachend. Ha! viel do markies hem in de rede, ze schijnen dus nog altijd eenigszins bezorgd voor u te zijn. Ja ja, hernam de smokkelaar maar ze mo gen zich wat my betreft zoo moeilijk maken als ze willen. Als ze goed van opmerking zijn, zullen ze overtuigd worden dat ik hier tame lijk veel vrienden heb. Zelfs in Engelanil,ging hij voort, heb ik meer oprechte vrienden dan men wel zou denken, dio mij altijd bij tijds waarschuwen, als ifc op myno hoedo moet zijn. Dewijl het engelsch gouvernement het volk uitzuigt door de zware belastingen, die op de onontbeerlijkste levensbehoeften druk ken, moet het toch begrijpen, dat het volk gretig elke gelegenheid aangrijpt, om dio ar tikelen voor billijko prijzen to bekomen het moest ook weton dat hij die deze artikelen met gevaar voor zijn leven en veiligheid aanvoert, daarvoor ook op de bescherming kan rekenen van hen op wion do bolastingon drulckon. Doch thans zullen we dit punt ter zijde laten. Ik bon lang, reeds verscheidene jaren, in dit beroep werkzaam geweest, en ofschoon het vaak zijne onaangename zijde heeft, geloof ik niet dat ik me tegen God bezondig. In allo za ken en botrekkingen heeft men' mededingers, en als smokkelaar, sta ik alleen tegenover eeno gansche natie. Mijn streven als smokke laar is alleen, den last der armen te vorlich- ten, en 't is voor mij een streelond genoegen, te weten dat duizenden mij zegenen, omdat ik hen voor armoede en gebrek heb* bewaard. Ik weet dat hot engelsch gouvernement mij een misdadiger noemt, maar gevoel niet do minste gewetenswroeging over hetgeen ik gedaan heb. Ik moet bekennen, zoi do markies nadon- kend, dat ge in vele opzichten do waarheid DE VOLKSSTEM nigheid inroepen. Er. is noch tegenspraak noch schending van de wet geweest. «Richard Vergouls is niet plichlig aan den moord op M. Provo, maar or is diefstal ge weest en dio diofsUrl ging vergezeld var. omstandigheden, die den moord op M. Provo meebrachten. Richard heeft zich plichlig gemaakt aan dien diefstal en die diofstal weegt met al zijne zwaarte op Richard. Hij had uit dien hoofde ter dood veroordoi-ld kunnen worden. Die^straf ware wettig ge weest. Ingevolge do hem toegekende ver zachtende omstandigheden, werd hij onkel veroordeeld lol levensei urenden dwangarbeid. «4 Wij zijn van oordc-el dat er op gepaste wijze recht is gesproken en de voorziening moet verworpen wordjen. Het Hof schorste daarop de zitting en ging in beraadslaging, om weldra terug to ko men, meteen vonnis,de beweegredenen van M. Janssens goedkeurende, en dus de Voor ziening verwerpende. De gebroeuors Vergouls waren vertegen woordigd door de adsokaten MM. Muls en Verspeyen. .<t, te St«Jcos t»ten»Woode M. Stockmans, rechterlijk policieagont te St-Joost-ten-Noode, is Dinsdag uit Antwer pen teruggekeerd, zeker zijnde dal Richard Vorheust, de moordenaar van vrouw Michaux niet langs daar naar den vreemde kan ver trokken zijn, daar de policie en de uitwij kingsdiensten er al te veel formaliteiten eischen vooraleer landverhuizers of passa giers op de booten toe le laton. Indien de moordenaar Belgio verlaten beeft in bestemming-voor Canada, moet zulks ongetwijfeld over Dover en Oostende geschied zijn. Een onbekende, wjjéus signalement met dat van Richard Ve|rheust overeenkomt, beeft zich een tweetal plagen geleden aange- bodon om als koukengasl in dienst te lieden op eeno Congoboot. D#ar men zijne papieren vroeg verklaarde hij deze te zullen gaan halen. Hij keerde echter niet meer terug. Het signalement van den moordenaar zal nu ook gezonden worden aan den Bolgischen konsul op liet Vrijheidseiland, gelogen aan de monding van den Sl-Lauronsstroom in Noord Amerika, waa,r de booten, landver huizers aanbrengende, nauwkeurig doorzocht worden. t3 Houthem-bij-VilvGordc. Het parket'van Bru&Sbl is dinsdag le Hou- tliom-bij-Vilvoordo eéii onderzoek komen doen nopens eene vreesolijko misdaad. Een jachtwachter, 'Antoon Verschaeren, 39 jaar oud, was er^déór wildslrooperS ver moord geworden en dezen hadden zijn lijk in het struikgewas verborgen. Ziehier wat men vad do misdaad is teweet gekomen G- Op het gehucht rtoulhem-Bosch woont Mevr. wed. Verschaeren met baar twee zo nen, Antoon en Jozef,' op oen kleine hoeve en houdt- er tevens de herbergIn de Wandeling». Antoorfis d« gewezen jacht - bewaker van den beer Morel, majoor bij het 2° gidsen. Sinds Februari is hij in dezes dienst niet meer. Toen belastte de lieer Noé, brouwer le Vilvoorden, hein met liet loezichl over zijn jacht to Houthem-Boscli. De misdaad. Maandag avond, half acht, bevond Antoon Verschaeren zich te zij neut op de binnen plaats. Eensklaps weerklonk een goweor- schot in de buurt. Vo:;§chaeren ^begaf zich in die richting. Min dd^ii tien minuten later weerklonk een tweede schot. Ongetwijfeld spreekt, en 't geen gó zegt eenigszins met mot mijne eigene denkwijze overeenkomt. Tegen don dief of gemeenen straatrcover ver- beft zich mijn gevoel fran recht en billijkheid, maar dit is geenszins liet geval ten aanzien van die' stoutmoedige mannen die, zooals go zegdet, tegen eene gelieele natie als mededin ger optreden, door de levensmiddelen aan bil-, lijkeren prijs te leveren... Maar ge zegdet daar zooeven, dat go wist! om welke reden deze jongeling is geprest geworden... Ja, maar ook daj; ik die nog niot mocht mededeelen. Laten we dus daarover zwijgen, als ik u biddon mag, jeu vorlcon hem slechts eene schuilplaats totdat hij van de engelschon niets meer te vreezern zal hebben. En zich tot Henry Fretart richteiille, sprak hij tot dezen lk zal morgen ochtend naar uwen vader gaan, Henry, en hein zeggen waar ge u bevindt, dan kan hy u hier komen'bezoeken. Jntusschen hadden de bedienden het avond maal opgodiond, en dé drie heeren zetten zich aan tafel. Honry Fretart zag tevergeefs naar 't meisje om, dat hij gered had;. Ilij had gehoopt, haai' dien avond nog weder te zien, maar zag zich bitter teleurgesteld. Zoodra de maaltijd was afgeloopen, gaf Montmorillon zijn vorjangon te kennen omzicli ter rust to begeven,'en Henry en bij werden naar de voor hen ingerichte kamers geleid, dio aan elkander grensden. Ilenry Fretart ging echter nog niet naar bed. Zijn geest word zoozc'er door allerlei gedach ten bezig gehouden, dat de slaap hem ontvlood. Do stom van bet meisje, dut bij gered bad, klonk nog altijd in zij no oorcn, en naar die stem bad hij zich in zijne verbeelding eon beeld van haar golieelo wezen gevormd, lllj had wol is waar haar gelaat slechts vluchtig werd do ongelukkigo door dit tweede schot gedood. Gansch den avond en den nacht wachtte Mev. Verschaeren do terugkomst af van baar zoon. De opzoekingen Daar hij Dinsdag morgend nog niot thuis was, deed mon opzQckingen naar hem. Langs een kleinen weg, op korten afstand van zijne woning, vond men zijne kloofen. 300 meters verder, op een klavervold, was de grond met bloed besmeurd en men vond éi' eene geweerpatroon. Geen twijfel, daar werd Antoon Verschaeren gedood on de da ders hadden bet lijk in con naburig bosch gedragen. Mon bemerkte een bloedig spoor op een afstand van honderd meiers. Na vruchtoloos den omtrok doorzocht to hebben om zijn broeder te vinden, vertrok Jozef Verschaeren naar Vilvoorden en ver- willigde den policiekomniissaris, M.Londez, die met den bevelhebber der gendarmerie, Bellov, ter plaats ging. Beiden stelden oen nauwkeurig onderzoek iii. De ontdekkin van hef lijk Ileol don omtrok werd doorzocht en einde lijk, rond 11 ure voormiddag werd het lijk ontdekt, ongeveer 150 meturs diep in het Sleenbosch. De moordenaars hadden hun slachtoffer ruim 7 minuien vor weggedra gen. Antoon Verschaere werd door een vuur schot gelroflen in hot hart. De dood moet dus oogenblikkelijk geweest zijn. Ilij lag op do linkerzijde en hield nog in dc hand eene ijzeren slang waarmee li ij zich den avond to voren had gewapend. Hot lifihaam word Ier jilauls golalen in afwachting der aankomst van het parket van Brussel, dat onmiddelijk werd verwittigd. Zijn het de moordenaars i Tijdens hun onderzoek, kregen de policie komniissaris en de bevelhebber der gendar men wojdra ter kennis, dat twee gekende wildstroopers, de genaamdon André Van Steenwinkel en Jozef Miimaert, beidon wonende te Eppeghem, rond bet uur der misdaad, in den omtrok van Houlhetn-bosch geweest waren. Verscheidene getuigen be- vostigon zulks, endor andore een herbergier, vaar Van Steenwinckoleen barbier liet tiaar van Minnaert af kórlto. Beiden beweren echter dat zij zich op hot uur der misdaad reeds lang te Eppeghem bevonden. Van Steonwinckel draagt eene versclie wonde aan do hand. Hij verklaart niot to weten hoe li ij zicli gekletst heeft. Het onderzoek duurt voort. De beide ver dachten werdon ter beschikking van hel parket gesteld. De, opschudding in do streek is overgroot. TE GENT Het Stsder.-Kongres Dit Kongres dat van 27 Juli tot 1 Aug. te Gent zal gehouden worden beloofd uit spokend to slagen. Onder de oifioioolo bij tVedingc-n kunnen wij reeds vermelden deze der regeering van Belgio, Frankrijk, Spanje Rumeuië, Guatemala en liet Groot-Hertog dom Luxemburg. De volgende steden on gemeenten zonden reods hare bij tred ing Londen, Aberdeen, Alexandrie, Amiens,Amsterdam, Andeilechl Antwerpen, Barcelona, Blankenbor re, Urussel, Bucharest, Calais, Calmplhout, Lantania, Korlrijk, Craiova, Clermont- jFerrand, Créfeld, Detroit (Michigan), Differ- dange, Dinant, Dordrecht, Dover, Firminy, Florencio, Vorst, Gent, Genua, Geneve, tjenlbrugge, Glascow. Heist, Insbruck, Elsene, Lausanne, Leeds, Ledoberg, Leiden Luik, Rijsel, Leuven, Luxomburg, Lyon, Madrid, Shit-Jans-Molenbeelc, Bergen, Sinl-Amandsberg,Nancy.Nan les. Newcastle, iSfow-York, Nizza, Oakland (Kalifori)ie), Oporto, Oostende, Painel, Parijs, Parma, Rome, Roubaix. Rouen, Rousselaere, St. gezien, toon hy haar bij't uitstijgen uit het ■rijtuig behulpzaam was, maar die vluchtige ■Jhlik was voor hem voldoende geweest om op 'te merken dat zy een buitengewoon meisje 'was. Evenwel was dit niet de hoofdzaak, die den jongeling wakker hiohl. Nog meer dacht hij na over zijn wonderlijk samentreffen met den smokkelaar en over enkele woorden, die deze zich had laten ontvallen. Ilij had van Mont morillon vernomen dat dezo zijnen vader ge sproken en hem beloofd had, zijn zoon te zul len vrijmaken de smokkelaar had voorge wond dat hij het gevaar getrotseerd had uit verlangen om een arrnen jongeling uit zijn deerniswaarden toestand toreddon en tegelijk den engelschen, tegen wie hy een nationalen wrok voedde, deze vlieg af te vangen... Maar Henry meende reden te hebben om to gelooven dat een andere gewichtigere reden den smok kelaar daartoo had aangespoord. Zijn geheel gedrag gaf hem aanleiding tot dat vermoeden. Insgelijks kwam hem de vrees, door den smokkelaar aan den markies kenbaar gemaakt, dat als do bescherming van de overheid van St Malo voor hem werd inheroepon, de zaak meer ruchtbaarheid zou verkrijgen dan hij wensehte, zeer zonderling voor. Wat kon hij daarmede bedoeld hebben? Montmorillon had gezegdhij wilde niet dat de zaak nu reeds ter kennis van het publiek weggebracht. Waarom niet? vroeg de jongelingzicli zeiven af.-terwijl hij zijne kamer op en neer liep. En wat heeft do smokkelaar mot mij to maken? Waarom stelt hij zooveel belang in mij Bij mijne ziel, daar moet eene bijzondere reden voor zijn, on ook reeds do verschijning van dien man heeft... Ilij brak plotseling zijne alleenspraak af, want Jo deur werd geopend, en do porsoén 22 MEI 1913 Etienne, St. Gillis. St. Joost-len-Noode, St, Nikolaas. Schaarbeek, Seraing, Sovilla, Sioniie, Zinnik, Spa, Tokio, Tunis, TJkkel, Utrecht, Vonetio, Vorviers, Watermaal» Boitsfoi t, Zulphen. Verbetering van het Runderras. De keuring van stieren voor de toeken ning der bijzondere b«wa lings premie van 1800 fr. vastgesteld op Donderdag 20 Mei, wordt verschoven lot den Maandag 14 Juli toekomende, om 10 ure 's morgends en zal plaats hebben in de lokalen van den Gewes- terlijken Kampstrijd te Gent, (Omheining der Woreldtontoonstelling). Inhuldiging, Do inhuldiging van den Salon der Kloe- ding (Paleis der Moden en Tcxliolnijvorhe- do:i), zal plaats hebben Vrijdag, 23 Mei, ona 2 1/2 ure. Kongres. De Belgische Bond dor werkongevallen heeft besloten zijn kongres te houden te Gont, op 21 September aanstaande. Men zal er bespreken De rhumulisinou van den knie; ke keus der geneeskundige experten bij de beroepshoven. Senegaleesch dorp. Verlaat de ten-, toonstelling van Gent niet. zonder liet So-' negaleosch Dorp bezocht te hebben 150' inboorlingen, worken, zeden, gebruiken, dan sen, tam-tam. 012 - Brussel. In de muil van den loolf. Een zadelmaker van St Joost-ten-Noode, welke den nacht had doorgebommeld, begon dinsdag morgend in do Oudkleerkoopeis- slraat een policie-agent le beloedigen. Hij werd naar oenpoliciebureel gebracht en won niet spreken, doch dra kwam het aan 't licht dat de man werd opgezocht voor misbruik van vertrouwen. Na zijn roes in den amigo le hebben uitgeslapen, werd de losbol aan 't gerecht overgeleverd. Eene automobiel in brand. JUene automobiel, gevoerd door A. F.., in dienst van den beer P., Jollystraat, to Schaarbeek, reed over de Waterloolaan. toen eensklaps de motor inbrand schoot. Een groole vlam sloeg op. De geleider sprong uit liet voer tuig, dat weldra gansch in brand stond en heelemaal werd beschadigd. Onvoorzichtigheid gestraft. Een 12jarige knaap. Emiel Spie!te, wonende bij zijne; ouders, 3. Puradijsslraat. ging op do Poulaerlplaats op den buffer van eenen tram zitten. Do tram zei te zicli weldra in bewe ging. Op bet oogenblik dal de tram een an der rijtuig ging kruisen, sprong de knaap er af. Hij werd omvorgeslingerd door dit laat ste rijtuig en bleef bewusteloos liggen. Na in do naburige woning van een dokier de eer ste zorgen ontvangen te bobben, werd de knaap naar do woning zijner ouders overge bracht. Zijn toestand is zeer erg. Een ellendeling aangehoudenDo politie der 26 afdeeling hield maandag avond oen man aan, die zich aan erge feilen over leverde in bet bijwezen van Uvee meisjes welke bij poogde mc-ê le lokkon met hun geld en lekkernij te beloven. Do plicbtigo werd in de gevangenis van Vorst opgesloten. Goede vangst. In een drankslijterij dor Hoogstraat heeft de politie Dinsdag mor gend con gevaarlijk oud-veroordeelde Antoon Do Vos, aangobouden, die zich in lianbrculc bevor.d en enkel van diefstal leefde. Do misdadiger werd reeds 22 maal veroordeeld. Hij werd te Vorst in 't droge gozet. Dievegge geknipt. Enne vrouw word op heelerdaad van diefstal betrapt in oenen winkel der Nieuwslraat. Naar liet policiebureel geleid, verklaarde zij Marie V..., le heelen, 52 jaar oud, wonende Rogiorslraat. Doch zij verklaarde bot num mer vergeten te hebben. Men bracht haar mot wien bij zich in gedachten bezighield, Montmorillon, trad binnen. Ge zijt nog niet to bed, zooals ik ook ver wachtte, zei de smokkelaar, terwyl hy de deur achter zich sloot. Honry gaf geen antwoord, hy was geheel in gedachten verdiopt, en zijn gelaat verried dat hij hevig ontroerd was. Ik achtlo liet noodig, nog heden avond een paar woorden met u te spreken, ging Montmorillon voort, omdat ik u wellicht mor gen niet zal zien, want ik moet vroeg vertrek- ken. Ge zult minstens eene week hier moeten blijven, waat, zooais ik reeds gezegd ben, eenigen van de bemanning van 'tengelsch fre gat zullen bier nog eenige dagen vertoeven,- om te trachten mij in hunne macht te krijgen, en als gij lien in den weg komt zullen ze u zeker in hechtenis nemen. De markies zal u gaarne eene schuilplaats verleenen, vooreerst uit dankbaarheid voordon dienst dien we hem bewezen hobbon, ten tweede wellicht ook om andere redenen. Blijf dus hier den tijd afwach ten dat liet gevaar geweken is. Maar waarom zou ik mij niet dadelijk op de overheid beroepen vroeg Henry met waar digheid. Het grieft me, een vijand uit den weg to gaan, waar ik 't recht heb mij ongehinderd te bewegen. Do engeischnian mag my niet ge- gevangen nemen hij zal het ook niet wagen. En toch heeft hy het gedaan. Dat is zoo, maar hij zal 't niet nogmaals durven doen. Hij overinoesterde mij toen on verhoeds. Maar nu zal ik bescherminggenieten. Welke bescherming? Die waarop ieder fransch man reclit heeft, antwoordde do jongeling fier. Ik wil mij niet van den eenen schuilhoek in den anderen ver bergen, uit vrees VQOr lieden, dio geen recht op mij hebben, (word vervolgd)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2