Oarisg in de Balkanen 'I EEN EN 'T ANDER DAGBLAD Pssasa9© §&a©©st ROEPIMGEM BUITENLAND EENE ERGE ZAAK Ons geïllustreerd N* van Zondag aanst. WegesaSsejsds fass-gaüag n' S i CENTIEMEN KET NUMMER Vrijdag 23 BSoi (313 SSS' ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 li. 's avonds i-jij 2° UITGAAF, 7 u, 's avcnds t'j Pour foute la publicitc coir.mercialo et flnancière du journal, s'adresser exclusivement a l'Affence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE RULST ^erlsstraat» Telefoon 114, Van Nuffel-De Gendt; AANKONDIGINGEN r TE BRUSSEL &3» GODTS, EeursplaaiSj 2 Telefoon A 3299 Bestuurder J. KI. aank. (1 tot 4 LI. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladr. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per rcgol) fr. 2,00 fr. 1.00 Sport (per regel) Gemcngdnieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Comrnerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agencc Réclame Godts, 2, Baursplaats, Brussel. Wat zou hot leven zijn, als Gij niet bij ons waart, God, als tromvslo vriend voor 't hart, als spijs der zielon, als wij niet mochten nedorknielon voor'l heilig Sacrament, waar Gij, beziend al ons getob en armoe ons 't hart zoo blij en welgemoed le maken weet. Hoe fel do smarten slagen zijn, hoe hoot do strijd ook hrando in ons loven, Uw Sacrament zal ons do krachten geven om triomfeerend voort te gaan... Wij danken, Jezus, uwe goedheid voor al haar mildheid en haar zoetheid, die o it zo arme hand van haar ontving mot U, van U te levon... acli Heer, wat weer te geven na zooveel liefde voor een nieteling Wij vierden gisteren de HIT. Sa- cnnienlsplechtigheden. Geen meer trooslcnder godsvrucht vinden vrij. Bij Paus Pins X inzonder, ligt al wat liet nutten, 't offeren, 't aanbidden en 't dienen van Jezus' Sacrament be treft, nauw aan 't herle. Het vieren der Constantijnsche fees ten in Spanje, en bijzonderlijk dat alles wat door de Spaansche bisschop pen op touw werd gezet, beeft bet bert van den II. Vader zeer verheugd en deugd gedaan. De Kardinaal van Sa- villa genoot bet innig geluk den Paus aan te kondigen, bet volkomen geluk ken van een opgericht feest, dat zulke troostende en nuttige uitslagen ople verde. zondagen geleden, bij het herdenken aan bot Vredes-edikt van Gonslantinus den Groote, haddon de Spaansche Kerkvoogden eene alge- jnoene Communie voor de kleine kin deren ingericht. Honderd duizende kleinen kwamen in allo steden en dorpen van Spanje aan de II. Tafel, te dier intentie, neer knielen. Te Madrid, in eene enkele kerk, deelde de aartsbisschop 8,000 Com- munie's aan do kinderen uit; in al de andere kerken der hoofdstad gebeur den dezelfde plechtigheden, bijge woond door een zoo groot getal kin deren mogelijk. Te Bilbao telde men 20,000 Com- munie's; te Valentin 9,000; te Cadix 0,000; te Sevilla 12,000; te Murcia 10,000 enz.. Reeds hadden grootsche plechtigheden voor de oudoren en meerderen plaats gehad, en aan al die kerkelijke leesten namen deel al de leden der koninklijke familie. Scboone voorbeelden, overal na te volgen. Marc. Diezelfde woorden van den bedroef den en beproefden Mgr Meunier, van Evreux, zouden we ook mogen begin non slaken, want nog nooit zijn onze Vlaam3che bisdommen zoo slecht be deeld geweest als thans. Immers, in België ook begint men te klagen over bat verminderen der priesterlijke roe pingen.' Werken wij meê met de H. Kerk om vele en goede priesters te bekomen Meer steunen op God en min op de inenschen zal er ookveel toe bijdragen om in den wijngaard des Ileeren groote, ieverige, heilige doch verdo keno werkers te zer.den. De bisschop van Evreux, in bet franscbe Eure-departement doet bitter zijn beklag over het te klein getal roe pmgendat bij hem en elders in Frank rijk maar ontstaat. Wat ons bet meeste op onze da- gen te kort schiet, zoo schreef bij aan zijne pastoors en priesters is wel sterke en brave jongelingen die.begeerèn zich toe te wijdon aan Godsdienst en Zielenheil. We staren met droeve blikken de toekomst tegen, want de pastorijen door zieken en dooden ontruimd, ltU! jnen we niet meer bezetten. Wat zal er geworden, moot het zoo voortgaan, van die zielen zonder leidsmannen, van die kerken zonder y priesters, van die parochiën zonder herders? Want... Laat eene parochie 20 jaar zon- der priester, ze^de do zalige Vian- ncy, pastoor van Ars, en men zal er de beesten aanbidden. Usgp BsRdksasïrjars aara dÏG CJE'GSïS» Lil eene verklaring van den Minister van Landbouw blijkt dat het veo dat, na het weiden in de grensstreek op Ilollandsch gebied, naar België terug- koert, door den gezondheidsdienst onderzocht worden aan al detolkantoors van de Hollandsche grens, langs waar dio dieren mogen ingevoerd worden. Do kantoren De CÜDge (statie). De Clingo (Dorp). Stekeno (De Trompe), Moerbeko (Koewacht) on Moorbeke (Kruisstraat), open zijnde voor gezegde invoeren, is het loe<*e laten er hot veo van do Hollandsche grens weiden te doen onderzoeken op do dagon en uren vastgesteld voor hot binnenbrengen van dieren. Ingevolge eene bijzondere beslissing is het maandelijks toegelaten vee vap do Hol landsche grensweiden weder komende, to doen nazien aan het tolkantoor Kieldrecht gesloten voor den invoer van levende bees ton. Deze maatregel werd genomen om vol doening te govon aan de landbouwers vaii Kieldrecht, alsook aan de gemeenten Doel en Meordonck, beiden aan Kieldrecht palende. Eesv fesïsS as! csmaret. Tot hier toe bouwde men nog geone schepen in ce ment, alhoewel er roods ponten en lichters waren. liet eerste schip in cement hoeft men te Tunis te zien gekregen. Het meet 5,50 m. lengte op 1,80 breedte en 0,95 m. diepte. De zeilen zijn 30 vierkante meters groot. De dikte van de cement is 2 centimeters. Tot de banken toe bestaan uit dezelfde harde siof. Het gewicht is niet zwaarder dan dat van een houten boot en 't schip is zeer vlolbaar. St>Vinceniiu8genooischap. In België, lelt dat genootschap 1242 kon- ferenties of vergaderingen cn 18311 leden die in don loop van liet vorloden jaar 1.500,408 fr. in aalmoezen uitdeelden. Zij ook zoowel nis de conferenties in Frankrijk zullen dit jaar eon prachtig gedenkenisdag ter goïegenheid van Fredorik Ozanams hon derdste verjaardag vieren. TpsmwageRS zolder ts*aa- p3é3Sïfk- Te Nesv-York is sedert eenigon tijd een nieuw soort tramwagens in gebruik, -volke in vele opzichten van do gewone rijtuigen afwijken. In 't bijzonder trekt het de aandacht, dat aan deze wagens geen tree plank wordt aangetroffen. De vloer is zoo diep gelegd, dat hij zich maar op 25 centi metor hoogte van de straat bevindt. Men kan daardoor met één stap in don train komen. Dezo inrichting bevordert zeer do snelheid van het. verkoor bij do halton en vermindert tegelijkertijd do kans op ongelukken. Ook wordt door dezo inrichting da tramvoerder verlost van do taak, oude of zwakke men leken bij het in- en uitstappen behulpzaam to zijn. Waarom zou men dit ook niet op de Bel gische tramwagens kunnen toepassen Er gaat schier geen dag voorbij of personen vallen van do al te hooge treeplanken Oeï&Sscfse F3es2oiyafflö«d©e*s 5n foet fefceaaasi. Kardinaal Merry del Val beeft Dinsdag in naam van den Pa 110 Bolgische pelgrims ontvangen, waar- ondor geestelijken, onder hot bestuur van pater Deloucho, Belgisch provinciaal van de congregatie der oblaten. Pator Deloucho las eon adres, waarin wonschen worden uitgedrukt voor de ge nezing van den Paus en de verkleefdheid der Belgen aan den II. Stoel en den Paus. Kar dinaal Merry del Val antwoordde en dankte voor do uitgedrukte gevoolens. Hij voegde er bij dat het gepast was dat ook Bolgie meo- doed aan do indrukwekkende betooging van katholiek geloof ter gelegenheid van do Gonstantinusfeesten. Hij zotto de bedevaarders aan le volharden in hunne govoolens van geloof en godsvrucht en verkleefdheid aan Kerk en Paus, do eenheid te bowaron tusschon de verschillende klassen, voor het algemeen welzijn en voor hot belang van Vaderland en Kerk. De kar dinaal sloot met de mededeeling dat dö II. Vader aan allen zijn apostolischen zegen schonk. Na die z^g^ning nam do kardinaal hartelijk afscheid van de bedevaarders. Het verslag over de driejarenwet. M. Paté,onderzoekt in zijn verslag over de drie jarenwet, dat in ue Kamer gaat uitgedeeld orden, de huidige Europeesche toestand en schetst do geschiodenis dor tweejarenwet en de manier waarop dez9 werd toegepast Na da vraeg van hot geboortecijfer te heb ben behandeld ging M. Palè over om to vergelijken met de verschillende tegenont orpen die werden voorgesteld, en liet gouvernemontsonlwerp met zijne stoffolijke en financieele gevolgen. M. Paté, zegt in zijn besluit, dat liet gou vernement, dat daarin de volksopinie volgt, eraan hield niet op 't onverwachts overval len te worden door de brutale bedreiging die reeds lang in do lucht zweeft en nog niet wegdrijft. Hij voegt er bij dat de driejaren- diensttijd aan de noodwendigheden van het oogenblik beantwoordt alamedo aan deze dor toekomst, zelfs wanneer krijgsvermeerderin £011 bij onze geburen zouden toegepast wor den. Do govraagde steun aan liet land maximum-stean die aan alle mogelijke voor vallen gaat beantwoorden. Een auto in de Seine^Eene taxi-auto die op do holling der Seine reed, naast de brug do la Concorde, om er uitvoeringen voor cinematografische voorstellen to doen, is in den stroom te recht gekomen, daar de chauffeur een ander rijtuig wilde vermijden. Een persoon dio in den taxi-auto zat is gored, maar de chauffeur is ongelukkiglijk ver wenen. E9n Belgisch nioordenaar ter dood ver oordeeld. Hot assisenhof der Seine beeft Woensdag don genoamden G. Laage, 27 jaar oud; Clement Vervalcke, 25 jaar en geboor tig van Gent, en Em. Troufilard, 27 jaar, werktuigkundige, veroordeeld, daar zij be schuldigd zijn de 7Gjartgo weduwe Lane, eigenaarster van oen Parijzer huis verwurgd to hebben om baar le kunnen bestelen. Tijdens bet verhoor hoeft Laage verklaard dat hij de gedachte tot den diefstal had, maar dat hot Vcrvalcko is dio de prop in den mond vari hot slachtoffer duwde. Vervalcke ver klaarde daarop dat hij slechts Mevr. Lane met do eene hand op don schedel en de an dere op de kin vasthield, maar hij deed dit enkel onder den bedroigenden blik van Laage. In mijne plaats zoudt gij misschien ook zoo gehandeld hebben, M. do Voorzitter. Trouf- flard bekent dat bij de handen on de boenen van bet slachtoffer vasthield, maar bij weet niet wie der medeplichtigen Mevr. Lane heeft verwurgd. Laage en Clement Ver valcke zijn ter doodstraf veroordeeld. Hun modeplichligo Trouffard is tot 20j aar dwang arbeid vorwezon. Do incidenten van Toul,Belfort en Nancy. Zeslion soldaten zijn voor die feiten voor don oorlogsraad geroepen vijfiien andere zullen naar de tuchtafdeelingen gezonden orden voorlig ontvangen tuchtstraffen die verschillen vau derlig tot zestig dagen ge vang. Daarbij oon dertiental gegradeerden dio al te groote lamlendigheid' hebben getoond in het oefenen van hunnen dienst, werden odegradeerd. Daarbij nog zestien andere soldaten zullen voor don oorlogsraad gezon den worden en vijftien voorden tuchtraad. Al die straffen betreffen enkel do inciden ten van Toul. Generaal Pau is dan naar Belfort ventrokken, alwaar hij zijn inkwest zul voortzetten. De generaal tracht vooralle weten te komen wei Ito middelen do uilwen- "go invloeden gebruiken om zelfs tot in de kazerne hunnen invloed zoo to doen gevoe len. De verantwoordelijkheid van C. G. T. dis incidenten. Sedert 1900 en vooral sedert 1910 houdt de C. G. T. eene naam lijst van al de soldaten die bij haar zijn aan gesloten, en daarop is ook aangeduid het garnizoen waar zij vertoeven. Sedert het noorleggon van den driejarigen dienstplicht nam eeue levendige en gedurige briefwisse ling plaats tusschen de C. G. T. en die sol daten. Instortlngaan de Faurelaan.Aan de laan Felix Faure gebeurde eene aanzienlijke in storting. Een werkman verloor er het leven en twee anderen werden deerlijk gewond. I3u.i4eelilaiic3 Een Engelsch-Duitsch akkoord op Nieuwe incidenten teChalons sur Mam©. Eenige schutters van Chalons-sur-Marne hebben Dinsdag gepoogd eene bolooging op touw te zelton tegen den driejarigen dienst. Zij hebben verscheideno kroten doen weer klinken. Een onder officier kwam er tusschen en do schuttors gingen aanstonds uileon. Eene afdoeling ruiterij, aanstonds ter plaatse gestuurd, moest er zelf niet tusschenkomen. Op het uur van de naamafroeping was alles terug kalm en in orde. Oproep tot omwenteling. De Liberté beweert dat do policie vorleden nacht, in een koffiehuis van Toul, een baal omzendbrie ven vond, waarin men de soldaten aan- spoordezich tegen een driejarigen dienstplicht te verzetten. Do omzendbrieven waren Vrij- dag laaist to Toul toegekomen. Zjj werden met de post weggestuurd. de kosten van den Belgischen Congo. De POST heeft weinig vertrouwen in eene Anglo-Duitsche verstandhouding en bestatigt dat in al zijne verbonden met Engeland Duitschland gefopt werd. Het blad ondor- zoekt daarna do waarschijnlijkheid van een akkoord aangaande de Engelsche en Duitsche bezittingen in Afrika en zegt Bolgie zal ons nooit vrijwillig den 'Congo afstaan. Wij zullen het dus moeten koopen tegen veel goud, ofwel het afnemen door de militaire machten ingevolge het recht van den sterkste. Wat zal Engeland doen in dat geval Zal het de belangon van België ver dedigen, of zal hot ons helpen door alle mid delen mogelijk totdat wij in bezit zijn van den Congo? Zoolang die ernstige kwestie niet is opgelost, is allo anglo-duitsche vorstand houding aangjiando Centraal Afrika onmo elijk. Da aankomst der Engelsch9 Vorsten. Do koning en do koningin van Engeland zij Woensdag om 11.30 uro in de statie van Lehrle aangekomen, waar tij door den keizer on do keizerin, de prinsen en prinses sen der koninklijke familie van Pruisen en de hooggeplaatsten ontvangen werden. De souvereinon en hunne gasten zijn daar na naar het koninklijk kasteel gegaan. Do troepen vormden de rij en het eeregeleide werd door do menigte toegejuicht. Hot weder was allermooist. De koning en de koningin van Engeland kwamen 's namiddags in het koninlelijk kasteel aan, waar hen eene groote ontvangst to beurt viel. Da ontdekkingstocht Scott. Uit Lon den Woensdag avond beeft de commandant Evans met de overlevenden der expeditie Scott, te Albert Hall eene vergadering w houden, waar bij hunne reis naar den Zuid pool hoeft verhaald. Verscheideno duizenden personen waren op deze conferoncie tegenwoordi, Lord Curzon zat do vorgadaring voor. Mevr. Scott, de weduwe van don kapitein was er ook aanwozig. Eene bom ontploft. - In het observato rium van Blackford-Hill, bij Edimburg, is eene bom ontploft die in den plankenvloer eene 50 centimeters Lreede opening heeft veroorzaakt. Hot gebouw is slechts licht beschadigd, maar men gelooft dat de werktuigen daaren tegen veelgeleden hebben. Die aanslag wordt den stemrechtdames toegeschreven. Italië De metaalbewerker3staking te Milaan. De Messagoro kondigt liet volgend tele gram af uit Milaan ontvangen De tweede dag der algemeeno staking der metaalbe werkers gaf annleiding tot eonige incidenten. Do policie is verscheidene malen moeton tusschenkomen. Een volksvertegenwoordiger vervolgd??? Eene erge zaak houdt thans do Belgische parlementaire wereld bezig. De procureur-generaal heeft aan don voor zitter der Kamer toelating gevraagd, om ver volgingen in te spannen tegen een volksver tegenwoordiger. De feilen welke de vervolging zouden medebrongen zijn zeer erg aanhitsing van minderjarigon tot ontucht, aanslagen, enz. Do Kamer zou weldra de zaak beliandelen, doch men denkt dat de bedoelde volksverte genwoordiger een kartelman op aan dringen zijnor kartelbroeders,zijn ontslag zal geven en bot gerecht dus als voor oen ge woon misdadiger zou kunnen optreden. Woensdag, zag bot or in do Kamer teer woelig uit. De Voorzitter der Kamer heeft er een lang onderhoud gehad mot den ver dediger van den betrokken volksvertegen woordiger. Ilier dient gezogd te worden, £dat de ver dediger ook een volksvertegenwoordiger is, behoorende lot dozelfde partij als zijn klient. Ook de minister van Juslicioon dekabinols- overste worden ia dio onderhandelingen ge wikkold. Dat er onder de kamerleden duchtig over die vuile zaak gespróken werd,hooft niet ge zegd te worden. i Men weot niet waar de miljoenonrijka volksvertegenwoordiger zich thans schuil houdt. Verscheideno vrienden zoeken sind3 een tweetal dagon achter hem, om hem te vragen zijn ontslag te geven, doch, hij is niet te vinden. Reeds zijn voor de zaak twee aanhoudin gen gedaan. Men zegde dat ook de roode gezel reeds aangehouden was, doch, daar de Kamer de vervolgingen i\og niet toestond, kan men hem natuurlijk niet aanhouden. Men denkt dat de vraag tot vervolging Donderdag in de Kamer zou besproken wor den. Nadere bijzonderheden. Een Brusselsch katholiek blad deelt ©enfga bijzonderheden mode, waaruit wij het vol gende overnemen. Het minderjarige "meisje is de dochter van een braaf werkman, die van niets wist. D© moeder echter do vrouw schijnt niet wol in het hoofd te zijn is minder aanbeve lenswaardig. Deze is aangehouden. In December 1912 vluchtte hel moisj'e, alsdan pas 14 jaar oud, roet een tooneelspe- ler. Nu eenige dagen geleden, vernam de vader waar het kind zich bevond en legde eene klacht neder. Het meisje werd te Luik aangehouden. De tooneelspeler werd ook aangehouden, doch daar hij de toestemming der ouders had om mot het meisje in het huwelijk te tre den word hij terug in vrijheid gesteld. liet meisjo werd ondervraagd en toen zij vernam, dat het hare ouders waren, dio haar deden aanhouden, kwam heel de zaak aan t licht. Zij beweerde dat hare moeder haar had verkocht.... Onder de personen met wie zij kennis ge maakt had, was eerst en vooral de volksver tegenwoordiger. Toen zij pas 11 jaar oud was, vergezeld® zij hare oudste zuster, die toen zijne minna res was. Na de volksvertegenwoordiger kwam oen deurwaarder. Deze beweert ook liet meisje le willen huwen. Zonderling mag liet boelen, dat er in meest aide kartelbladen van niets gesproken wordt. Zouden zij soms niet op de hoogte zijn, zij, gewoonlijk best ingelicht, zooals zij bewe ren. Of is er verbod van de loge, omdat hot ier een kartelbrooder geldt. Vooral van do Peuple ©n Vooruit, di© nochtans best de zaak van hunnen gezel zou den moeten verdedigen, is die stilzwijgend heid onrustbarend. De Peuple deelt echter mede, dat er er gens in Duitschland een priester veroordeeld is lot 18 maand gevang, w egens aanslagen ">p do eerbaarheid. Wij zijn wel nieuwsgierig of de zaak van den karlelbrocder in do Peuple zal vermeld worden. INHOUD Doortocht van den Koning te Aalst. Brief van n De Volksstem aan den Koning. Antwoord van Zijne Majesteit. Zicht geno men op de Groote Markt. De overtoinnaa7*s der groote baankoert Bordeaux-Parijs. M. von Jagow. Schrikkelijk tramongeluh te Vcrviers Lichaamsontioihheling in het Fransche leger. De nieuioe afgezanten van China te Ber lijn. Elf prachtige drukplaten. Vredesonderhandelingen Eeno nieuwe vergadering der Balkar.scho gedelegeerden De Balkansclie afgevaardigden hebben Woensdag morgend eeno vergadering go- houden om den inhoud op te stellen van kere wijzigingen in de vredesonderhande- en, wijzigingon die tijdens de vergadering Dinsdag ontworpen werden. Wanneer ontwerp zal opgemaakt zijn zal het aan r Edw. Groy ovorhandigd worden, door Novakovilch. De verbonden wonschen, onder de reeds aangeduide punten, eene juiste bepaling der functies der financieelo kommissio vau Parijs. Men gelooft iu 'l algemeen dat dezo zol; liugen. het c

De Volksstem | 1913 | | pagina 1