1 '1 Onze Kongo bedreigd tciiantiial jp 'T EEN EN 'I ANDER De opvolgers van Bonna! Ke.gejitieEide Jaargang n' 119 ZaSerrïag 24 Wei IS 13 O - ll DAGBLAD ftMCM CkHIICUift nusïi In (Is Kamer. In ilea Gemeenteraad RuzLs bij (Is vrienden. Een antwoord aaa üa vraag van Vooruit. RUITEN LAND - '-r ABONNEMENTEN: "os maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds j§* 3y» 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds <fp Pour (oute la publicise coir.mereiaJe et financière du journal, s'adresser esclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de Ia Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE AALST Kerlcstraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De (landt. TE BRUSSEL BB. GQDTS, Beursplaats, 2 Telefoon A 3299 Bestuurder: J. AANKONDIGINGEN:" KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 S* blads. (de regel) fr. 1,00 4® bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Sport (per regel) fr. 1,00 Gomengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstel!, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en Onancieele aankondigingen zich uitsluiteljjk te wenden Agenoe Réclame Godts, 2, Uoursplaats, Brussel. Twee leden der Kamer van Volks vortegvsnwoordigeïs, twee, worden er gevonden dio tegen de dagorde stem den die een einde moest brengen aan rle Alg. Uithongering. Voor bon had de uithongering niet lang' genoeg geduurd de opofferin gen waren niet groot genoeghet werk volk moest tot het uiterste gaan zij moesten bedelen de werklieden |j;;dden nog niet genoeg den buik toegcriemd. Juist die twee, die altijd spreken van <1 Pax en familieloon trokken zich achteruit wanneer do stap van vrede een einde moest brengen aan den familiehonger. Die twee zijn MM. Daohs en Fon- Icyne. Iedereen weet dat dank aan het kranig optreden van den heer Burge meester der Stad Aalst, alle geweld daden hier voorkomen werden. Ah wat zouden Daer.sisten en Nihi listen gelachen hebben indien men vrijen teugel had gelaten om overal hunnen batelijken dwang uit te oefe nen en de werklieden tot staken te dwingen. Inde Irse. Vandaar de gram schap van den volksvertegenwoordi ger Daens. Daarom ook wilde hij den lieer Burgemeester eene interpellatie doen in de laatste zitting van den ge meenteraad. Elkeen was nieuwsgierig. Waar is M. Daens gebleven Waarom was hij afwezig 7 Do zitting in de Kamers duurde enkel tot 4 ure 45 minuten. Te 6 ure kon da interpelleerder gemak- ke'ijk op zijn post zijn. Waarom eene vraag'tot interpellatie neerleggen en dan wegblijven 't Waren gezworen vrienden maar 't heeft niet lange geduurd. Wij knippen uit Vooruit van 21 Mei de volgende bloemkens Inderdaad, die oreren (Daens en Fonteyne) hebben in de Kamer op 22 April eene der grootste ezelarijen begaan, dio tr ooit door Kamerle- den kunnen begaan worden. Zij stemmen de dagorde ilasson in r eerste stemming, en in de tweede stemmen zij er tegen, i> Kan men meer blijk geven van on- logiek handelen Er is meer. Waarom hebben de hecrcn Daens en Fonteyne niets an- r dors voorgesteld, wanneer zo dacb- dat de dagordo Massor. die zo stomden geeno voldoende waar- horgen opleverde, niet genoegzaam bepaalde >i Omdat de heeren Daens en Fon- n teync hebben gemeend in troebel wa- ter te hunnen visschen. Maar er is een andere Daensist die niet tevreden is, een jongen die wat meer kennis en versland zou lre- zitten dan zijne gewone volgelingen, vermits hij do plaalsvorvanger is van M. Daens. Het is Van den Bruele. Deze schrijft twee bladen vol om to bewijzen dat de commissie niet veel zal bijbrengen.... En zeggon dat dit ventje een sup- pleant-volksvertegenwoordiger is en s> opstoller van De Vrije Klok. Leest die jongen Het Recht niet, waarin Plancquaert en Fonteyne re- e gelmatig artikelen schrijven 7 Of heeft die jongon niet het minste begrip van hetgeen hij leest 7 ....Ziehier nu in 't kort samenge vat, wat de vier chefs der DaensiS' tenpartij overdobekoineno uitslagen deuken n Van den Bruele is niet kontent. Daens stemt tegen do dagorde, in 11 haar geheel, na het eerste gedeelte gestemd te hebben, en toen hij dien Dijnsdag (22 April) terugkeerde van de Kamer, na alhoewel tegen go stenrd te hebben, verklaarde hij ons ii persoonlijk, in tegenwoordigheid van verscheidene vrienden alles is goed, we zijn allen tevreden, schoo n nen uitslag. Fonteyne stemt zooals M. Daens, maar verheft den bekomen uitslag I" tot in den bentel en is zeker van den slag. Plancquaert is ook tevreden over i> do overwinning, omdat er niet meer te veroveren was. Wie uit die partij wijs wordt steekt den vinger op. Gij geraakt er niet wijs uit 7 Dan zijt ge waarlijk zoo zeer te be klagen als bet ventje, suppleant-volks vertegenwoordiger, dat ge zoo schoon komt af te schilderen. Dan liebt ge evenmin als bij be grip van 't geen gij ziet. Iedereen weet sinds lang dat heel die handelwijze eene komedie is, acne troebcl-watervisschcrij lijk ge zeil zegt, ten bate van eenige personen en ton nadeele van al degenen die men in foppersparlij inlijven kan. Wie nu in datkomediospelde kroon spant, gij Vooruit of uwe boezem vrienden van voor eene maand, daar kunt ge misschien best zelf over oor- deolen. Lzsage Hier in 't land ziot men somtijds on wel dan meest bij feesten tentoonstelling lange en zwaargeladen treinen op onze spoorwegen voorbijrollen, doel) dat kan aan do Amerikaansche vervoer middels niet. In Ponsyivanie (Vereenigdo Staten) kom! men de langste spoortreinen tegen. Van de dokken to Perth Ambroy naar de verdeelingsstatie van Mahon zag men ovor- luatst oen trein stoomen bestaande uit 133 wagons. 2300 meiers was dat avapeurtjo lang, getrokken door twee locomotieven was er nog oen derde die hielp steken. 't Schijnt dat het togen wil en dank, heugen en mougon is dat men zulke al te lange eiv zware treinen moot doen rollen, want het statie- en trein werkvolk ontbreekt in djp streken. Eecs fsoSaspgs'ïjk ^orar&as. De Werkrechtorsraad van Brussel heeft eene bolangrijke beslissing genomen. Zekere nijve- raars doen, alvorens bodienden aa te nemen een kontrakt onderleekenen waarbij deze laatstee zich verbinden, bij hun vertrek en zulks gedurende een bepaalden tijd niot in dienst te treden van een mededinger. De Werkrochtersraad heoft beslist dat dezo bepaling ongeldig is. Zij is inderdaad tegenstrijdig mot do vrijheid van den handel en de nijverheid. Zij is ook een aanslag op liet roclit van bestaan, want de bediende zon alzoo in de onmogelijkheid kunnen gesteld zijn geduronde zekeren tijd den kost te win nen. Daarenboven zou bet na al dien tijd kunnen gebeuren, dat hij niet meer in staat is den stiel uit te oefenon. gêffc. Ten bate van journalisten hoeft do couranten-uitgevor Rudolf Mosse te Berlijn, die dezer dagen zijn zeventigsten verjaardag vierde, bohalve ver- schillonde andero feestgaven, ook een bedrag van 300.000 Mark beschikbaar gesteld tol een slichting voor journalisten, om n. 1. in nood verkeorende journalisten te helpen. Het sterfbed van een anti- Ssierikaafl puiitiekep. Dezer dagen, schrijft doMsb.. overleed de radicale burgemeester Bcsnard, senator voor Yonne, na op zijn sterfbed zijn gehoole staatkundige loopbaan herroepen te hebben, on tot do katholieke kerk terug gekeerd te zijn, Zyu leven was geweest aio dat van vele parlementsledon uit zucht om vooruit te komen stemde hij voor alle wetten, voorge steld door do radicale, anti-clericale meerder heid.Zoo hechtte hij zijn goedkeuring aan do schoidingswot on aan de wetten tegen de geestelijke congregaties. Op zijn storfhod echter heeft hij er op staan om in hot bijzijn van getuigen zijn ver- ledon to herstellen en zijn stemmen te her roepen. Hij hoeftde laatste HH. Sacramenten als oen echt bekeerling ontvangen, zich in zijn stervensuur herinnerend de schoone dagen zijner eerste H. Communie en zijner jeugd,waarin hij zijne opvoeding ontving van eone godvruchtige moeder. Wij hebben gisteren in ons blad de mede deeling weergegoven van De Post uit Berlijn, waaruit blijkt dat Duitschland er zou op uit zijn onzen rijken Congo ia te pal men of ton minste daarvan een merkelijk deel te nemen, het overige zou aan Engeland gegeven worden. Zelfs daar men voorziet dat zulks niot zonder moeite zou gaan, wierd in bedoeld artikol reeds het gedacht opge worpen zich gewapeudorhand van den Congo meester te maken. Eene andere klok luidt nu in Engeland, on dio klok geeft -deuzelfden klank. M. John Harris, oud protestansche mis sionaris en oud-Handelaar even befaamd om zijnen veldtocht tegen Congo in godsdienstige zaken als onder handelsoogpunt, komt to Londen eon boek uit te geven dat onze aan dacht wekken moet. Dat werk draagt als titel Dawn in darkest Afrika en lord Cromer heeft er de voorredo van geschreven. M. Harris is nu secretaris van de sociëteit voor de bescherming van don inboorling en voor de uitroeiing van de slavernij. Wij weten bij ondervinding wat zulks beleekent. M. Harris houdt zich natuurlijk met Bel- ischen Congo bezig. Ineen gansch hijzonder hoofdstuk stelt hij voor,de kaart van Midden Afrika gansch W voranderen en hij 19 van gevoelen dat men aan Duitschland do Ooster- oiflvan onze kolonie zou moeten verkoopen, daar oij3 land to klein is om zoo eone uitge strekte kolonie to besturen. Dal men met die plannen niet lache, zeg desaangaando do XXe Siècle. De tegemvoor digheld alleen van lord Cromer in dat Comi- teit bewijst voldoende, dat er in Engela eone partij bestaat die besloten is al onze rechten dos noods onder do voeton te tredon. oogonblik waarop Mev. Cassignol de bel in werking bracht er een stroom ontstond die haar zóu kunnen goeleclriseerd hebben. Nochtans gelooft men volgens de inge nieurs die ter plaats gekomen zijn, dat Mev, Cassignol niet meer dan eene lading van 110 volts heeft kunnen ontvangen, hetgeen onvoldoende is om don dood te veroorzaken Men vraagt zich af of Mevr. dio hartlij dend was, aan den indruk zou bezweken zijn De wetsdokter van Versailles is aange steld om do lijkschouwing te doen en do oorzaken van den dood te doen kennen, JDixitsclilaïicl Eene zaak van verraad. Men meldt uit Stuttgart aan de Berliner Tageblatt dat 6on werkman der werkhuizen van do lucht scheepvaart van Friedrichhafen, komt aan gehouden te worden, onder beschuldiging van aan Engeland zokere geheimen nopens den bouw der Zeppolin-besluurbare ballons verkocht te hebben. Die werkman was sinds verscheidene jaren in de werkhuizen werk zaam. Enselancl Stemrechtdame brandstichtster. Een brand heeft te Fulham, nabij Londen eene stapelplaats van eene onderneming voor houten beleggingen der wegen, en dio eeno aanzionlijko hoeveelheid bewerkt hout be vatte, vernield. Eone vrouw die in den om trok gezien werd, wordt aanzien als zijndo de brandslichtsler zij is dan ook aangehou den geworden. De pompiers hebben niet ver van de rampplaats een stemrechtdamen-dag blad gevonden. Bpanje Een trein aangehouden door vrouwen- Snelbericht uit Iluelva Een mijnwerker die voor eonjgen tijd oen bediende der mij nen van Rio Tinto mishandeld had, moest Donderdag voor don hevelhebber der gen darmerie verschijnen. Do vrouwen der mijn werkers van Campillo, Rio Tinto en Nerva, kwamen tot oproer en verspordon de ijzeren baan alzoo de treins belettende verder te rijden. Voor zulke houding besloot men dan het onderhoor van den workman te verschui ven. Do rust is vermoedelijk hersteld. IVederlancl Regionale lichting. De Gazet van Holland meldt dat ten einde de snelheid eeuer gobcurlijke mobilisatie te bevoordeeli- gen men zich voor hot oogenblik in do mili taire kringen bezig houdt om eeu regionaal lichtingssysteem in to voeron in de re serve van het werkende leger wordt zulks reeds toegepast. Fx'aiiitrij ic De oorlogsbegrooting. In het Senaat men Donderdag morgond met hot onder- zook van de oorlogsbegrooting begonnen. De minister antwoordende op eene vraa^ nopens den verkoop van het Fransche kanon Dëport aan Italië heeft verklaard, dat hot oorlogsbestuur mot konnis van zaken het anon 75 behoudt en er menige verbeterin gen gaat aan toegebracht worden M. Etienne voegde erbij Wij hebben de medodinging van 't nieuw Italiaansch kanon niet tevreozen. De diensten, zegde hij, wer ken om het land op de hoogte van den toe stand te houden. Binnen weinigen tijd zullen wij een plaats- en bolegéringskanon hebben, met grooto schotsverto, en waarover vorder geen uitloggingen noodig zijn. (Toejuichin- gen.) Men doet eene rots springen. Uit Cham- bcry De ingenieurs hebben Donderdag mor- end om 10 u. 35 m. de rots van Fomcry doen springen die hot dorp fel bedreigde. Do rotsblok was totaal vernield. Mon had do voorzorgen genomen alle hui zen te doen ontruimen, en niot een enkol werd door weggeslingerdepuinen geraakt. In haar bad gedood. Dinsdag nam Mevr. Cassignol, wonende in de Cöteaux de Sl Cloud (te Parijs) een had in haro kamor. Wanneer zij do electrische hel wilde doon werken om haar warrn linnen lo doen bron- gen,govoeldo zij opeons een geweldigen schok en bleef dood in haar bad. Uit hot onderzoek door M. Laurence, po litiecommissaris van Sl Cloud geopend, blijkt het dat de looden geleidhuia die lot liet af rijven van hot water diont zich naast een olectrischen kabel bevond, en dat op het( De vervolgingen tegen MFurnémont Zooals onze lezers gisteren in ons Kamer verslag gezien hebben, heeft de Kamer met algemeene stommen er waren maar twin tig leden tegenwoordig, waaronder gezellen Demblon, Deslróe en Brunet do vervol gingen, aangevraagd door den prokureur- goneraal, tegen gezel Furnémont, goedge keurd. Onmiddölijk 'Werd hot besluit der Kamer aan don prokureur generaal overge soind. Deze heeft dan M. Fromés, onder zoeksrechter verwittigd. M. Furnémont is weg De prokureur generaal vraagt dat M. Furnémont zou vervolgd worden, wegons aanslagen op de eerbaarheid, strafbaar vol gens artikol 372 van het strafwetboek, gewijzigd door de wet van 15 Mei 1912 op de kinderbescherming. Volgons La Dernière Heure zou M. Furnémont, uadat hij door M. Schollaert. voorzitter dor Kamer vernomen had, dat or eene vraag tot vervolging togen hem neer gelegd was door den prokurour-goneraal, aan M. Schollaert geantwoord hebben, dat hij alle inlichtingen welke men noodig had zou verstrekt hebben, aan den prokureur- gcneraal. Kort nadien is M. Furnémont er van door etrokken Dinsdag namiddag om 4 1/2 u. - en sinds dan werd hij niet moer terugge zien. Is hij nu soms zijne verdediging in den vroemde gaan opmaken M011 weet het niet. Alleenlijk weet men, dat op aanvraag van M. Magalhaés Lima, grootmeester dor Portugeesche vrijmelselaarslogiën, hr^.% Furnémont gelast werd de Belgische logïën te gaan vertegenwoordigen, hij de feesten ingericht ter gelegenheid van den verjaardag dor Portugeesche rovolulie. Vorondorstold wordt, dal br#% Furnémont zich i:i Portugal bevindt. Eene moeder De moeder van bot meisje logt in de ant woorden wollce zij geeft op de vragon van den onderzoeksrechter eene gewetenloosheid aan don dag, ywelko wel eenigzins aan geesteskrankheid zou grenzen... Zij vindt hot heel natuurlijk, dat zij met haar dochtertjo naar fijne nachtparlijtjes ging on dat haar dochtertje haar veel gold naar huis bracht.... De titels van Br.". Furnémont Titols heeft Furnémont met hoopon, zoo wol titels in den zin van geldwaarden of obligation, als oere(?)lilels. Kamer den Paus der Vrijdenkers. Hij was medewerker aan den Peuple en Journal de Charleroi. Mot den afgevallen priester Char- bonollo bestuurde hij het blad La Raison. Hij was voorzitter van don Bond der Libe rale Jonge Wachten en Kringen voorzitter van de progressistische, gemeentelijke en kantonale vereeniging van Brussel; voor zitter van den Bond der Rationalistische Volksavonden venerabel van de loge Les Amis Philantropeste Brussel woordvoer der van het Groot Oosten professor van de Nieuwe Socialistische Hoogeschool... Niet wel in liet hoofd Eejï magistraat van het parket van Brus sel heeft onlangs eene studie uitgegeven waarin hij klaar en duidelijk bewees, dat er tegenwoordig in crimineele zaken wat al te voel geschermd werd met het onderzoek van den geestestoestand der betichten. Zijn dezen bemiddeld, of beschikken zij over eenigen invloed, dan kunnen zij een heel leger exporten oproepen en zich doon onderzoeken. Die experten zoeken en blijven zoeken, tot zij ondor do overgrootvaders van de betichten er eenen vinden, die niet al te wel in hot hoofd was, om te hesluiten dat de betichten niot, of slechts ten deelo verant woordelijk zijn. In plaats van het gerecht in te lichten, brongon zij het in twijfel. Zoo zijn er nu te Brussel verscheidene gevallen. Een liberale advokaat togen wien twee klachten neergelegd zijn een griffier, die ontvreemdingen pleegde de moeder van het meisje dat door gezel Furnémont be schermd werd, allen vragen om onderzocht te worden. Zelfs wordt verzekerd, dat gezel Furné mont ook zal onderzocht worden, daar er hem iets moet haperen in hot hoofd. L'Indé- pendance schreef het dezer dagen nog, bij het bespreken van hot geval Furnémont. t Is jammer, dat UIndépendance nu enkel schijnt te beseffen dat Furnémont zot moet zijn... P/len vindt den gestolen auto terug. Duvignon ontsnapt. Zijne meesteres i3 aangehouden. Uit Sl Quenlin, in datum van 22 Mei De in Parijs aan M. Dardenne ontstolen automo biel is dezen morgond in een hotel van Es- signy-le-Grand teruggevonden.Hij werddoor de gendarmen aangeslagen, dio verwittigd waren van zijne aankomst in don verloopon nacht. Duvignon en zijne mecstoros alleen waren er mede aangekomen. De vrouw werd aangehouden, maar Du vignon kon langs eene achlerdour wegvluch ten on geraakte zoo in het veld, waar hij door de gendarmen onde bevolking achterna gezet wordt. Duvignon geschoten en aangehouden. Een tweede telegram meldt dat de cen traal commissaris van St Quonlin, door M. Sebille, algemeen controleur, opdracht ge kregen had zich naar Essigny-le-Grand te begeven. De gelaato fonctionnaris vertrok onmid- delijk met eenige zijner agenten. Wanneer zij in het gasthuis aankwamen, herkenden zij dadelijk do automobiel, die op den koor stond. De agenten moesten het rijtuig bewa ken, terwijl de commissaris zelf de vluchte lingen ging opzoeken. De vrouw van Duvignon werd onmïd- delijk aangehoudon, maar Duvignon geraakte ertoe te ontvluchten en do richting van Clas- tres to nemen. Do centraal commissaris zette hom in zijn automobiel achterna on vond hem in de moe rassen van Claslres, nabij Artemps. Tot de ovorgoving verzocht, loslte Duvi gnon drio browning-schoten op de agenten, zonder ze lo troffen. Maar eon inwoner dor plaats, dio do agenten vervoegd had, vuurdo zijn geweer op Duvignon af, dio door hot schol geraakt, gemakkelijk kon overmees- tord wordon, en onder goed geleide naar da gendarmerie overgebracht werd. Andere bijzonderheden over de aanhouding Luidons een derde snelbericht uit St Quen lin, ontmoette M. Durbeau, moier van Essi- gny-ie-Grand, voor een tiental dagen oon motocycliste dio toen reeds als Duvignon ge kend was, op do baan bezig mot zijne ma- chion to herstellen. M. Durbeau stelde bem voor naarSt Quentin te gaan om zijn rijtuig to laten horstellen. Duvignon nam zulks aan en kon. na reparatie, donzolfden dag nog naar Rijsel vertrekken. I11 do verloopen week ging Duvignon, ge lijk hij naar Parijs terugkeerde, M. Durbeau oor zijn bowezon dienst bodankeu en kon digde hem aan, dat hij eerstdaags naar Es*

De Volksstem | 1913 | | pagina 1