Oorlog in de Balkanen Prooessio van 'f H.Saorament 'T EEN EN T ANDER iisz les Yartls" „Geeft 0I1Z8 klalteu weer" Hef keizerlijk huwelijk O-IO X-, ZO Dit mimiiior licvst 12 IiMzijdea en wordt vGi'iiosiit aaa 0 centiemen- HET IS NQODIG üe wet tot replins van liet Lager Onderwijs te Iierzien BUITENLAND De Czaar te Berlijn Kleins geschenken onderhouden da vriendschap Aanspraak van dsn koning van Engeland Koninklijke en Keizerlijke bezoeken Segesitiende Jaargang nr 920 5 CENTIEMEN HET NUMMER Zondag 25 en laandag 25 ESei 13 3 BBÉtt 'AEONNEMENTÈN! ZoS maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I' UITGAAF, 4 u, 's avonds eïf s» 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour toute la publicitê coiv.n;erciale et fin&ncière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxollcs. BUREELEN TE BRUSSEL S3. COOTS} Bcürspüsacs, 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE RRLST KerJcstraat, Telefoon 114, Van Nn ff el-De Gendt.' ej ÏVI. aant. (I tot 4 kt. reg.) fr. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 AANKONDIGINGEN! Sport (per regel) fr. 1 OJ Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstelt. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commereiale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Agetice Réclame Godts, 2, Beursjjlaats, Brussel. Vandaag wordt Jesus in triomf langs do straten onzer steden en dor pen gedragen. Bewijzen wij Hem onze eer, geven wij Hem onze aanbidding, want in't II. Sacrament verblijft Jesus die waarlijk God is. Welke is de oorsprong van deze processie In 't begin der XIII" eeuw leefde er in een klooster bij Luik, eene heilige kloosterzuster, de II. Johanna van Conullon, volgens den naam van klooster. Wij lezen in haar leven, dat zij eene groote godsvrucht en liefde toonde voor 't II. Sacrament. 't Verwonderde haar dan ook zeer, dot delvcrk geen bijzonder feest kende van 't II. Sacrament. Eenigen tijd daarna leerdehaar God zijne inzichten daarover kennen. In een visioen zag zij de maan in vollen glans. Alleen een klein deel daarvan bleef donker. God deed haar verstaan dat dit de feesten van 't kerkelijk jaar hediedden, en dat de denkere vlek be duidde, dat er nog een bijzonder feest in do Kerk ontbrak. Doch wat kon zij, jonge kloosterzuster, daaraan ver beteren Twintig jaar verliepen alzoo. Toen werd zij overste of priorin van't kloos ter. Ilaar ijver werd weldra bekroond en in 1247 vierde 't bisdom Luik voor het eerst het feest van 'til. Sacrament. Later, in 1204 stelde paus Urbanus de Vierde dit feest in voor geheel do liKerk. Die Paus kende 't verlangen van de II. Juliana en van onzen Zaligmaker, vermits hij eertijds aartsdiaken was geweest van,Luik. Twee groote vernuften werden naar Romo geroepen, om het officie voor dit verheven feest samen to stellen, t. w. de II. Thomas van Aquina en St Bor.aventura. Op geslelden dag verschenen zij voor den Paus met hun handschrift. St Thomas begon zijne lezing en ontvouwde in verheven zangen en lof liederen al den luister, do grootheid van den God onzer tabernakelen. Als St Bouaventura die hemelsche taal vecr.am, scheurde hij zijn schrift, omdat hij het niet meer weerdig vond van 't H. Sacrament. Zoo komt hot dat wij St Thomas' lofliederen heden nog in de geestelijke uren hooren weergalmen. 't Feest bleef een lijd in verstok, na don dood van paus Urbanus, doch Cle mens V breidde hot uit, tot gansch de Kerk, in 1311 en de Pans Jan XXII voegde er een octaal aan toe in 13IG. Later werd de processie vastgesteld op den Zondag in het octaaf. Lulhor en Calvyn stelden zich nadien wel vij andig en ketterseh tegenover dit feest, doch hun ijdel pogen deed hetzelve nog in luister toenemen. Eene troostende gedachte is het nog te weten, dat slechts de ware Katho lieke Kerk dit feest viert, en dat het onbekend is bij de afgescheurde kris tenen van het Oosten, alsook bij de Grieken, Russen en Coplen. Schamen wij ons niet onzen Godde- lijken Koning te volgen in zijnen tocht door onze straten; versieren wij onze huizen en paren wij onze stemmen met de lofzangen der Kerk In het Verslag, namons de middonafdeeling uitgebracht door don heer Van Can- welaert, lozen wij onder andere de volgende aanmerkingen, betrekkelijk het Ministerie van Kunsten en We tenschappen Wij maakten een beknopten staat op van de voornaamste uitgaven, welke door de openbare machten in 1910 werden gedaan ten behoove van elke dor drie groepen van onder toezicht staande scholen, erkend door onze wet tot regeling van hot lager onder wijs. De cijfers zijn ontleend aan de jong ste ofücieële tabel betreffende hot ge bruik der gelden, daartoe verleend door den staat, de Provinciën en de Gemeenten. Do uitgaven betreffende den dienst der gemeentescholen bodroegen frs. 36.276.370.58. Op 31 December 4910 waren er in al de gemeentescholen van het laud in 't goheel 511.012 leerliu- en. De gemiddelde uitgave per leerling bedroeg dus 70.9S. De uitgaven betreffende de aange nomen scholen klommen tot hot cijfer van 5.215.366 fr, Op 31 December 1910 waren er in deze scholen 233.000 leerlingen, de uitgave per leerling vermindart hij gevolg tol22fr. 10 c. Voor de aanneembare scholen klom men da uitgaven tot 3.771.484.70 fr. voor een gezamentlijk getal leerlingen ICO 4)14 1 C>A» <V01 De gemiddelde toelage per leerling bedraagt fr. 20.6S. De diensten, door elke van deze verschillende groepen scholen bewe zen, zijn van gelijke waarde toch is er blijkbaar een overgroot verschil tus- scken do voordeeion welke haar zijn toegekend. Nochtans hebben wij om de zaak minder ingewikkeld te maken sommige bijkomende of onrechtstreek- scho voordeeion, buiten do overige overvloedige gunsten verleend aan dè gemeenteschool, niet in aanmerking genomen. En deze schreeuwende ongelijkheid welke door de openbare machten wordt gemaakt tusschen de volksscho len, werd niet voor goed hersteld door het bijkomend krediet van vier mil- iioen bestemd om, langs den weg der begrooting, verhoogingen te ver- leonen aan de Belgische, wereldlijke en gediplomeerde onderwijzers der onder toezicht staande scholen. Vol gens de gegevens verstrekt door den Minister van Wetenschappen en Kun sten, is het benaderend aandeel van do verschillende groepen scholen in deze verhoogingen bepaald als volgt Gemeentescholenfr, 3.200.000 Aangenomen scholen fr. 350.000 Aanneembare, fr. 450.000 Door Zijn geboort' onz' reigenoot, Word Hij in 't Avondmaal o»z' spijs. Word Hij ons losgeld door Zijl- dood. En wordt ons loon in 't Paradijs. Luc. Dat is ontegensprekelijk een onre gelmatige toestand. liet is noodig, de financieele regeling voor onze onder toezicht staande lagere scholen, cor- g te herzien. Dit vergt niet alleen de rechtvaardigheid, maar ook de vrijheid van geweten en 's lands voor uitgang op verstandelijk gobied. Ove- 'igfiiis, deze herziening hield in hooge mate, zoo niet hoofdzakelijk do gemoe deren bezig tijdens de jongste verkie zingenen de openbare meening wordt onrustig, omdat er mot die zaak geen komaf wordt gemaakt. Daarom ook beeft do hlidtïenafdeeling, mot alge- meene stommen min eene, den wenscb geuit, dat het schoolvraagstuk eerlang gesteld en voor goed opgelost worde, Fr. Van Cauwelaerï. ©SficaëeS S^jjeE' De katholieken willen het officieel onderwijs vernietigen, zoo schrijvon on herhalen de geuzonbladen. Welnu, hot blijkt uit eene olficiëele statistiek dat van 1911 tot 1912 het getal lagere officiëele onderwijzers go- stegen is van 14.057 tot 14.261, dus met 204. Daarmede is hot krediot van 4 miljoen te klein om aan al de officiëele onderwijzers de hij jaar wedde to kunnen geven en do lieer Minister vraagt er nog 40.000 fr. bij. Dat is een sprekend bnwijsdat hel geuzen geklaaggeen duit weerd is. voor eSa nachSr&ssf. Om wel te slapeu moot men |liot volgende in acht nemen 1. Ga niet te laat slapen do rust vóór middernacht is de beste. 2. Slaap niet te lang, een volwassene lioeft slechts 7 uur rust van doen. 3. Vermijd opwinding en gomoedsaan doening voor go slapen gaat. 4. Eet r.iot te veel kort voor ge naar bod gaat en drink geen prikkelende dranken. 5. Slaap niet op uw rug on zoo mogelijk ook niet op de linkerzijde. 6. Het bed moet niet te hard, maar vooral ook "niet te zacht zijn. Een hard bed is beter dan een zacht. 7. Dek u matig en niet te warm in. 8. Zorg dat ook des nachts frissche lucht do slaapkamer'kan hitmen komen. 9. Gaat nooit slapen in staat van dood zonde, verwekt ten minste een goed en vol maakt alct van berouw uit loutere -liefde tot God mot 't vast voornemen u te beteren, de gelegenheid le vluchten, en zoohaast moge lijk te biechten. 10. Vergeet uw avondgebod niet 13e Ê-:3ssk©sma33Ssie. De kom missie, die zal gelast worden het kiesvraag- sluk to onderzoeken, zal binnen eenige dagca samengesteld zijn. liet voorzitterschap dezer kommissie is den graaf 't Kint do Roodonbeke, ondervoorzitter van de Senaat, aangeboden. Deze ha'Tthot aanveerd. Hij zal bijgestaan worden door M. Adolf Prins, die bet ondervoorzitterschap zal waarnemen. M. Adolf Prins is leeraar in do strafwetten aan de vrije hoogeschool to Brussel en algemeen opziener der gevangenis sen. Bij do reeds gekende ledon, dienen gevoegd Goblet, volksvertegenwoordiger te Luik Dejace, leeraar aan do hoogeschool tc Luik, en Trasinicr Paul llymans, Mas- son, Vandsrveldo, volksvertegenwoordigers; Duprioz, leeraar aan de hoogeschool te Leuven Hcnry Francotle, leeraar ean de hoogeschool le Luik Willem Degroef, rector der vrije hoogeschool te Brussel Ligy, gewezen verslaggever der kieswetten in do Kamer Liebaert en Woeste, staats ministers. Do kommissie zal binnen kort hare werkzaamhodon beginnen, doch naar men zegt, zullen deze niet voor het einde van 1914 geëindigd zijn. Bi^saraksliiJSeHJen. Wanneer eeno drankslijterij, dooreen zaakvoerder ge houden voor rokoning van een derden per soon, wordt gesloten in uilvoering der wet van 12 December 1912 (nieuwe lierbergwet) moet dan voor de heropening ervan door een niouwen houder de herbergtaks worden be taald Op die vraag antwoordde de bevoegde minister, dat zoo de slijterij niet meer dan zes maandon gesloten is gebleven, de nieuwe taks niet verschuldigd is. pakefcfeoofcen. Een bijgevoegd krediet van 4.550,000 fr. is aan gevraagd, uit te trekken op de begrooting van het zeewezen, voor de pakelbooten dei- lijn Oostende-Dover. Dit krediet is namoïijk bestemd voor de rogoling langs wettolijken weg, of bij minnelijke schikking van de ongevallen in 1912 en in do voorgaande jaren op deze lijn gebeurd. Naar men ons meldt, had cr op tweeden Sinksendag te Gent in den Vooruiteeno vergadering plaats van al de metaalbewer kers. Het heeft er daar gestoven. Bijna al die werklieden wonnon dertig fr. per weck en nu wilde men hun voor die sta king van veertien dagen wandelen zonden root de groote som van negen franken. De sukkelaars toonden zich daarmee wei- g tevreden en bekloegen bet zich bitter, voor eene teljoor scep hun werk te Lebben laten varen. Hel beeft er ontslagen gerogond en mon spreekt van eene tweede verooniging te stichten, tegen die van Vooruit Men voegt er bij, dat "in do werkhuizen Carols alleen er minstens 700 werklieden zijn die vollen onderstand van Vooruit eischen on liunno goesting gekregen hebben van don roodeu fopporswinkel. EfX-CtXHlCX-jLJ ÏC M. Clemencsau bij M. Poincaré. Vol gens den wenscb, die de president der republiek hem bad doon uitdrukken, is M. Clemenceau Vrijdag naar het Elyseum gegaan om met M. Poincarré te onderhau delen. Misgreep. Een schildwacht schist op officieren. In den nacht van Donderdag- Vrijdag, heeft eene schildwacht der forten van Lunéville nabij de Vezouzo, op eenen automobiel geschoten, die door officieren beslegen was, en uit de richting van Nancy kwam. De schildwacht heeft verklaard dat hij de gebruikelijke formulen beeft geroepen die niet gehoord werden. Eene ruit werd door liet schot verbrijzeld. De militaire overheid heeft een onderzoek geopend. 3Z> TCB-i«3 O IJl 1SX XX Cl Aangename uitnoodiging. Volgens de Gazette Borlinoise do Midi hooft M. Churchill de uitnoodiging van keizerWilliein aanvaard, om de Kielweek fcbij te wonen. Zilveren bruiloft. Prins Hendrik van Pruisen, broeder van don koizor, en zijne vrouw hebben vrijdag bun zilveren bruiloft gevierd. De prins heeft voor eene afvaardi ging van oud-slrijdors eene korte redevoe ring gehouden, waarin hij verklaard heeft dat de huidige toestand te overwegen is: maar Wij Duitschors, zegde hij, wij heb ben geene reden om dien toestand te duch ten. n rtvisiaïid Eona famiiis door een tram vermorzeld. In het centrum van St-Petershurg is eene ganscho familie bestaande uit don vader, de moeder en twee zonen door een Irararijlui verongelukt. Aankomst van een Franscli admiraal. De admiraal Lchris, hoofd van den fratisclien staf van zeewezen, is in St Petersburg aan gekomen. Oostenrij Geweldige overstroomingen. Uit Sora- jovo Ten govolgeder geweldige regens is de rivier Miliaka uit hare beddingen gotre den on heeft verschillende wijkon der siad ondergezet. De veroorzaakte schade is zeor aanzien lijk Tvixrliyë Samenzweerders veroordeeld. Als ge volg op het onlangs te Constanlinopel ontdekt complot is Savkot-Loufli, sekretaris van prins Sabab-Edóine, alsmede de majoor Loufti, die bommen verbeelde, tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Tien mede plichtigen zijn tot straffen van 10 a 15 jaar dwangarbeid verwezen worden. Versenisti© Staten. In het Senaat. Een senator heeft een welsvoorstei neergelegd, slrekkende tot het oprichten van eeive nationale fabriek ivoor pantserplalen, ten einde tegen de bijzondere nijverheid te dingen. Te dien einde vraagt hij een krediet van 1,600,000 dollars; dit totaal zal gedokt worden door de winsten die men doon zal op het blmdoerwerk van don pantserboot Pennsylvania alleen, die men door de bijzondero nijverheid gaat laten bouwen. Tragisch schietongeluk. To Charles- lown (in Zuid Carolina) zijn twee soldaten en een kapitein gedood, en negon (soldaten gekwetst goworden door de uittrekking van de kulas vau eou kanon, op liet fort Moul trie. Twee matrozen gedood. [Te San Diego (Californië) zijn twee matrozen gedood ge worden en 1 schrikkelijk vorwond, ton go- volgo eenor ontploffing van -een cylinder op den steward-torpedoboot, die stokings-oofe- ningeti deed. Do gekwotste matroos zal zijne wonden waarschijnlijk niet overleven. Da laatste gevechten in CyrenaTlca. Generaal Tassoni soint ocnigo bijzonderhe den nopens de gevechten in Cyrenaïka. Op 18 Moi, bovond de kolom Fassoni zich te Sira, na eenige honderden Araben uiteen gedreven te hebben vcrvolgons bezette zij Slonla, en vervolgden daarna haren tocht van Sira naar Marsa Sus, ton einde eene niouwo basis tot bervoorrading te leggen. Na een lastiger, tocht op een rotsachtigeu bodora kwam de kolom te Zuchi aan, waar 'net kamp apgeslager. word. Den 19 's mor gens werd de tocht voortgezot en in den avond reeds bezette men hot kasteel van Ghegab waarop do Italiaanscho vlag ge- heschen werd en waar talrijke oudheidssluk- kon worden ontdokt. Op 20 Moi kwam generaal Fassoni le Cyi-ena aan, na een afinaltenden tocht. Van Italiaansche zijde waren er twee officieren licht gewond, en drie soldaten, alsmede twee Askaris gedood; nog veertien andore solda ten werden gekwetst. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk. Do minister var. ko loniën heeft aan generaal Fassoni zijne vrodenheid laten kennen. Donderdag, te 8 ure van den avond, had in de witte zaal van het kasteel eon gala- avondmaal plaats. De uitgenoodigden trokken In stoet naar do groote eetzaal. De jong verloofden open den don sioet. Do keizer gaf den arm aan de koningin van Engeland. Achter hem kwa men de koning van Engeland mot de keize rin, do Czar met de groot-hertogin van Ba den. Do jong gehuwden zaten aar. de eere plaats juist rechtover don keizerlijken troon. M. de Bethmann-Hollweg, rijkskanselier, word Vrijdag in den morgend door den kei zer van Rusland ontvangen. De Icoizer van Rusland heeft aan den rijks kanselier Ion goschenke gegeven een zilveren kistje, mot allerhande edelgesteenten ver sierd. De koning van Engeland gaf hem het groot kruis van liet order van Victoria. Prlnse3 Victoria-Ludovica en haar gemaal hebben Vrijdag talrijke afgevaardigden ont vangen, die geschenken en gelukwenschen kwamen aanbieden. De Czar gaf eenen beker in malachietde koning van Engeland eene kroon met dia manten versierd. Daarbij schonk hij aan den verloofde eene automobiel van Eng6lscli mark. Koning Joris heeft Vrijdag laatst te Ber lijn eene afvaardiging van do Engelscho ko lonie ontvangen en sprak dan de volgende woorden uit De koningin en ik, wij zijn bijzonder ge luk Lig de genoodigóeu te zijn van het Duitsche volk. r Mot er aan te arbeiden dat do betrekkin gen tusschen U en l:et Duitsche volk steeds t vriendschappelijk blijven, zult ge mede werken tot den alyemeenen vrede van Europa, vrede die de grootste der betracli- f tingen was van mijn vader zaliger en van uwen lmidigen koning. Vrijdag namiddag hebben de koning en de koningin van Engeland bezoek gebracht aau den keizerlijken prins en aan do prinses. De Czar heeft rond den avond bezoek gokregen van prins en prinses van Pruisen, bun zoon, prins cn prinses van Sabsen-Meiningen, prins en prinses Frederik-Karol van Ilesse, mot hun zoon groot-hertog on grootherto gin van Hesse. Daarna bracht do Czar be zoek aan do prinsen van Cumberland. Vrijdag avond had eene galaverlooning plaats in den opera van Berlijn. Do keizer deed zijne inlredo aan don ar ra van de koningin van Engeland do Czar ge leidde de hertogin van Cumberland op en de keizerin gaf den arm aan koning Joris van Engeland. liet diplomatisch korps woonde de vertooning hij deze begon met de eersla akte van Lohengrin. Vredesonderhandelingen. De onderhandelingen tusschen Turken en Verbondenen. Eone offici9use nota. Vrijdag in Londen uitgegeven, zegt dat do Turksclio afvaardi ging aan de verbondenen beloofd hoeft, den- zelfdon dag nog een ontwerp te overhandï- gon aangaande de wijzigingen aan het vredestractaat. Tusschen fcondr.enooten. Telegram uit AtheneHot gerucht vol gens hetwelk hevel gegeven is, Cavalla en andere punten, door do Bulgaren bnzot, aan le vallen, is onjuist. Het Holleensch gouvor- norr.ont isvorzokerd dat do laatste bolsingon, 1 hoewel zij zeer ernstig waren, geene ver dere gevolgen zullen liohben. DeGriokscbe koning is voor den golf Tza- gesi vertrokken, waarbij den toestand met het hoofd van hot eerste leger zal onderzoe ken en zal trachten tot eeno verslandhouding met do Bulgaren te komen, ton oinde bot neutraal grondgebied uit to breiden, oin verdere bolsingon te voorkomen. To Durazzo Als gevolg op het gerucht uit vreemde bron, volgens, hetwelk hot Oostenrijksch- Hougaarsch oorlogsschip, dat voor Durazzo ankert, manschappen aau wal zou gezet heb ben met een officier aan hun hoofd deelen de Weener dagbladen van Vrijdag avond mode, dat hut niet onmogelijk is dat zeotroepon aar. land zouden gegaanzijnmet oon bestemd doel, om zich le bevoorraden iu water im

De Volksstem | 1913 | | pagina 1