Onze bedevaart naar Lourdes VERVALLEN GROOTHEID, Be W.sreMteiitoonstelliES KAMP8TBIJ0 MET BEN BAL Fesstslijfciietlsa van 25 tct 32 Mei feMV' RCCLQIJC V' £8 EN 26 MEI 1913 DE VOLKSSTEM STAIJ AALST. Houtmarkt 1913 Esplanadeplein De Burgemeester on Schepenen kondigen kan dat, door do zorgen en onder het toezicht der maatschappijen Paumb Alostoise en Royale Pelote Club, eonen schoonen en bo- langrijken zal plaats hebben op do hiernavermelde da gen, lusschon «lo beste partijen (isUo rang) van liet Land. prijzien SOO Franlcen A. Zondag 1 JuniHoutmarkt Coeroardsbergen, Paquay. Houdeng-Ai- meries, Rochot. Ormeignies, Blairvacq. B. Zondag 15 JuniEsplanadeplein iValst, Do Groot.Laeken, Meganck. Lens, Lenfant. C. Kermis-Dinsdag, SJuliHoutmarkt Braine-le-Comle, Fauconr.ier. Gosselies, Lainhilolte Gaillard. Schaarbeek, Put man» Do Clerclc. Kermis Woensdag5 Juli, Esplanadepl. Groote iseelissing tusschen de drij overwinnende partijen van 1 en 15 Juni on Dinsdag 8 Juli. Opmerkingen De prijskampen zullen telkens rond 2.15 ure namiddag beginnen en geschieden onder de voorwaarden van den algemeenen bond van bet balspel. Het pu bliek mag zich in volle vertrouwen aan «choone en aantrokkelijko luiten verwaebton. BOLLEN Aalst-Mljibeek Prijskamp door de stekken bij Emiel De Moor, Langcstraat, op Zondag 8 Juni 1913. 50 fr. prijzen 25-15-10. Begin om 3 uren kampen om 6 uren. MEDEDEELINGEN AALST Carnaval Maatschappijen De Plezie rige Bebès De Hollandsere Boeren en Boerinnenen De Lustige Boeren en Boerinnen. CARNAVAL STOET met ondersteuning van don Onpartijdigen Neringsbond» en toelating van bet Gemeon- lebesluur, op Zondag 8 Juni 1013. Ontvangst dor vreemde maatschappijen om 12.15 ure. j Vorming van den stoet om 2 ure stipt, in de Zonnestraal en aanpalende straten. Om 8 ure slipt Concert, op het kiosk ter Groote Markt, door de deelnemende muzie- ken. De leden mot bun huisgezin van don Onpartijdige Bond van Neringdoenders en Ambachtslieden der stad Aalst worden verzocht op Zondag 25 Mei aanslaar.de, ten '7 ure 's avonds, ten lokaio «Café Univorsel» Groote Markt, do algeraoeno vergadering roet voordracht, omlijst met muziek en zang, gevolgd van een danspartijtje hij le wonen. HOFSTADE Zondag 25, Maandag 26 en Dijnsdag 27 Mei, tentoonstelling in den kring, van pa- tronen, kleeren en linnenwerkon, gemaakt - door de leorlingon der snijschool en door de - linnenwerksters van het leerwerkhuis. Vrije ingang. DENDERIIAUTEM Op Zondag 25 Mei, jaarlijksch muziek feest, te geven door de Katholieke Fanfaren «Moed en Volharding De verschillende leelnemonde maatschappijen zullen om 4 ure rorgaderen. Uitstap naar Gavernio. Veel is er nu te zien. De natuur heeft hier kwistig hare schoonheden tentoon gespreid. Hier en daar heeft de monsch de schoonheid nog wat op gehaald ofwel de kracht der natuur ten nutte gemaakt. Onmogelijk alles te beschrijven. In 't voorbijgaan slechts eenige breede trek ken. Iets dat wol de aandacht verdient is de Napoleonbrug te St Sauveur. 't Is eene stee- nen brug in 1860 gebouwd. De boog meet 47 metera opening en zo is 65 meters boven den stroom vorheven.tIa een grootsch werk. Do bevalligheid van 't omliggende landschap, de bergen in 't verschiet, de stoutheid der onderneming, het onberispelijke der uilvoe ring maken er een geheel van, weer dig van den grooton keizer, wiens naamletter N in den sluitsteen is gebeiteld. Eeno marmeren zuil, met bovenop de keizerlijke arend, laat ons de opdracht lezen der inwoners van Luz St Sauveur: Aan hunne keizerlijke majestei ten NapeleonllI en keizerin Eugenie de dank bare iuwoners van Luz St Sauveur, 1860. Onnoodig te spreken van de baden te St Sauveur, dit is goed voor toeristen en zieke lijke», maar kan ons, bedevaarders, niet dienstig zijn. De tijd vervliegt to snel. De weg ontmoet weldra een schoon bosch op de helling van den berg Bergons, langs den overkant de afgrond, en nu dringt hij door den berg, waar men over een goede honderd jaar eene opening heeft ingekapt. Gij zuit het nog kunnen lezen op een gedenkteeken in de rots ingemotst. Op 5 kilometers van Luz ontmoet men de schoon© brug en den water val van Sia. Hier loopt ook eene kleine beek nevens den weg, die dient bij groote warmte en stof om de baan te besproeien. Groote rots blokken, die van do bergen zijn komen rollen, versperren de Gave. Dan wederom eene op volging van bruggen, hoogten en diepten, onmogelijk ze allen te noemen. Een klein dorp,Praguères, ontmoet men ook, en weldra blinkt hot ijs van den hoogen Pinsené in de zon ons tegen. De kinderen hier loopen ons rijtuig achterna, om eenige sollen to verdie nen, met den verkoop van 't edelweiss ofwel antimoinoarts.I-Iier en daar ziet men een hoog kruis geplant slaan. Die kruisen dragen doorgaans de voorwerpen der passie; do lans, deladder, de lantaar, teerlingen, baan, na gels, enz. Zoo rijdt men het dorp Gèdres bin nen. De streek is misschien eene poos nu minder wild, doch zeker niet minder bevallig. Na den waterval van Arrodes treedt de weg den groolen chaos of groote baierd van Ga- vernie binnen. Wat eene warboel van rotsen "t Zijn ontzaglijke steenklompen die van den Coumély zijn komen afrollen en botsen. Huizon en kerken groote blokken, alles in wanorde dooreen gesmeten. De mensch staat verbluft als hij dit ziet. Hij had wel niet gansch ongelijk, die heer van het gezel schap die vond dat dit hier oen gedacht kon geven van hetgeen do aarde moest zijn, vooraleer de schepper er orde in bracht. Eenige rotsblokken dragen hier eenen eigennaam.Alzoo toont men de drij gezusters den Beer en den Monnik uit den baaierd, om deze twoe laatste te herkennen behoort er wel een greintje inbeelding en goeden wil. In alle geval wij lieten gerust de Monnik zijnen brevier voort bidden en trokken maar altijd verder en hooger op. Zondag-mengelwerk. Vervolgens zagen wij do Brug uit den Chaos on voor ons schoot do helm van den Marboré in don hemel. Nu volgde iels aan doenlijk en plechtig, w^ar wij in onze kinder jaren nog van hooron spreken hadden. Wie heeft er niet hooren sproken van den oorlog tegen de Sarazeenen door Karol den Groote? Wio kent hetHieldendicht niet, ge maakt op Roland, dén' neef van Karei don Groote, en zijn ellendig einde te Ronce- voaux Hier stonden vyij nu op de plek waar nog in de rots de hoefijzers staan afgeprent van 't muildier van Roland. Geen wonderPeis eens met welk geweld dit trouwo dier moet gesprongen hebben, van uit d® bres tot hier. Wij hadden de tra non in do oogen, als wij op dien muilezel dachten, of lievor de gids die 't uitlogde, had de tranen in de stem. 't Verschil is toch zoo groot niet. De vallei van Gavernio is lieflijk met boo men beplant, waartussclien hier en daar een prachtige waterval. Dan zagen wij nog do bloote rotsen van den> Secugnac, bijzonder gekend door de gemsenjagers, de Pene Blan- que (2035 meters), en fn de verte de Vigne- male (3298 meters) en de Cirk van Gaver nie; en zoo landden wijt rond don middag in Gavernie aan, in 't hotel des Voyageurs. Wij zaten hier op eene hooglo van 1350 meters boven den zeespiegel. Onze beer danstte ferm, op zijn boers gezegd, en wij gingen Jan de das en zijne Sislca navolgen De knapzak, uit 't Ilptel de Lourdes mee gegeven, werd bovengehaald. Maar daar springt zoo opeens 'nen magere» sprikhaan toe, in eene fransehe koleire, en lei on ne mange pas! klonk het kwaad weg. De oude matanten pleitten deftig tegen, maar 't en hielp niet. Die Judas wou of zou niet. De knapzak moest terug weg. Wij be taalden ons pintje en bleven nog wat zitten vlaamsch klappen, om dien dweezerik te foppen. Hij foeterde wel in zijn zeiven, maar verstond nu ook geen/gebenedijd woord. Straks zullen wij elders gaan eten, en in- tusschen werd er beslist of wij naar den cirk gingen of niet. 't Is no'g twee uren van hier, weg en weer. 'k Beken het geerne^khad er al niet veel poef op, doch de oude matanten hielden er stellig aan. De reis zou per peerd of per ezol gedaan worden, en onderweg op stade eten. :t Zou welgaan, 'nenkouden dejeuner uit de vuist. Van een peerd had ik schrik, maar liet mij overpraten om 't spel per ezel te wagen Zoo gezegd, zoo gedaan, en wij stonden reeds in het bureel du Öyndicat des loueurs. Drij ezels klonk- het, met gidsen. Twee amazonen en eenTuiter. Oef! daar hadt gij 'jt spel. 'k Had nooit te peerd geredon; hoe'ging dat afloopon Dutsaclitig en iets of wat bedeesd, waagde de toekomstige ruiter ook maar «une selle de dame pour moi aussi. Onze ezels stonden aLgereed, en tegen den kant van den weg. Daarnevens 'nen hoogen steen om in den zadel te wippen, of, om niot te moeten liegen, 'nen steen om er zich van in den zadel te laj'en vallen; want den steen stak ver boven den rug van den ezel uit. Hoe links en drijkantig ik op dit beestj- geraakt ben, laat zich l.icht begrijpen. Good dat do spotvogels van 't ander kliek- skon in Lourdes ons nigt zagen, anders had den zij zeker gezongen van Wij rijden naar St Job op 'nen ezel, op 'nen ezel... enz. Er werd toch ook wat gelachen en gegek scheerd; en ju, Jeannette (alzoo heette mijn peerd), en wij gingen. 'Nen echten bohemer- tocht, als onze kleeren wat hadden willen vergaklceld of verscheurd zijn. 'k Had het waarlijk getroffen en mijn man gevonden, den oude, brave ezeldrijver. Seffens waren wij in druk gesprek met vragen en antwoorden, Weldra had hij mij beet, op mijne vraag of wij reden lot in den Cirk, hij maakte mij gauw dictsch, dat dit niet kon gebeuren zonder ons te haasten. Ik gaf den braven man eene sigaar en stemde toe zonder na lo denken dat 20 Fransehe solloneen Belgischen frank uitdeden. Nu moest het Jeannette bekoopen dat zij eenen toerist voerde. Het beestje mocht niet slapen ep 't was maar van vooruit. De brave man sloeg ze toch niet, hij hield er veel van en sprak tot haar, al de zoete namen uit 't hooglied van koning Salomon. Van die ezelstaai verstond ik geen enkel woord, 'twas al patois des Pyrénées. Ik deed h©t de ventopmerken, hij lachte eens en zeg de Vous parlez trop bien le francais, c'est un francais littéraire. Of ik fier was. 'Nen brévet van bekwaamheid krijgen van een ezoldrijver en dat op de grenzen van Spanje Flink, niet waar, voor 'non buitenjongen van de Hollandsche grens. Doch de neus krolde niet lang. Daar kwam mij 'nen franschen Abbé tegen die mij toeriep: l'un baudet mont© 1 autre Oof, daar lag 't spel. k Was toen nog niet in Romo geweest en )ia,d nog niet gezien dat de torpeische rots zoo dicht staat bij het kapitoleum. Met al dit spoeden bleven do matanten ver achter. Dat was wel zoo erg niet, maar ge weet ze droe- geh de proviant en dat was tegenslag. De lekkere koeken die wij in 't hotel des v'öyageurs gezien hadden en gemankeerd door de schuld van dion aweerschen judas, waren nu zoo ver achter, dat er niet meer op tereken©» viel. Gelukkig een paar oieren en een lat chocoladevormden ook 'nen diner met twee gerechten. LUC. 47' Vervolg. Virginia waagde zulk eenen stap niot. Zij kende haren man niet genoeg daartoe, en zou zich over de bekentenis barer zwakheid ter dood toe hebben geschaamd. Buitendien was zij ook nog te fier, om elders dan voor Gods rechterstoel hot woord schuldig over haar zelve uit te spi ekon. Daarbij leed zij echter niet minder, daarom voelde zij het pijnlfiko oogenblik, dat al meer en meor naderde, niot minder levendig. Thans vernam zij de stem van Wire», zij hoordo hem angstig «Virginia» roepen, en zij wilde ant woorden, doch het was alsof eene onzichtbare hand haar do lippen toedrukte, het was do werking der koude op haro meer en meor ver stijvende spieren. Ai had zü oen menschenle- vcn kunnen redden door het slakon van oenig geluid of door de minste beweging van haar lichaam, zij zou er niet too iu staat zijn ge weest. Op dit oogenblik word hot tuinhuis geopend en Wiren trad binnen. Goede hemel, Virginia, wat doet gij hier? Virginia antwoordde niet, zij deed eene po ging om op te staan, tevergeefs het loven scheen uit haar gowuken to zijn. Wiren droeg zyne gade op de armeu weder in huis, terwijl hij haar de tccderste namon gaf on mot do tooderste zorg bohandolde. Het was ver over middernacht; Virginia lag in eenen diepen slaap. Voor haar bed zat do assessor, en do uitdrukking van vurige liefde, waarmede hij zijue vrouw gadesloeg, bewees dat hij een van do weinigen was, voor wie men zijn ba t uitstorten kan. Ik ben onvoorzichtig geweest. Ik ben al tijd te doldriftig, verweet hij zich zeiven, en streek met de hand zacht over Virginia's voor hoofd. Zij ontwaakte en zag op doch ver schrikt op het gezicht haars echtgenoots, sloot zij de oogen torstond weder. Virginiafluisterde li ijcn boog hot hoofd over haar heen. Gij haat mij toch niet? Waarom schenkt gij mij uw vertrouwen niet? Waarom ontvlucht gij mij? Stel u gerust en wees overtuigd dat ik u oprocht, feeder on belangeloos gonoeg bemin, om u voor u zclvo te beschermen. Kom tot mij; druk uw hoefd tegen mijn hart, het is menschelijk en verstaat menschelijko hartstochten. En buiten staat om aan do liefderijke slem en do kiesclio teederheid weerstand to bicden, die Wiren zijne eigene smart deed bokroppen, om die zijner vrouw to lenigon, leunde zij liet hoofd tegen zijnen schouder, en een stroom van tranen vloeide uit hare oogen. Virginia snikte luid aan de borst haars echtgenoots; do fierheid haars harten versmolt als do sneeuw voor do koesterende lentezon. Zij adonnle vrijer; en terwijl zij elko plooi van haar hart voor hem blootlegde, bcefdo zu van angst, za ligheid, smart en schaamte, toen Wiren met de hom eigene hartstochtelijkheid zijne lippen op do haro drukte, en sprak. Virginia, wat uw hart misdaan heeft ver geef ik u met dezen kus. Van dit oogonblik af zult gij mij wegens het vertrouwen, dat gij in mij hebt gesteld, nog eons zoo lief zijn. Zeker is liet. dat gij weldra uwe neiging zult vergo ten, en ik ben daar zoo vast van overtuigd, dat il; er mijn loven onder verbeuren vil, dat juist daaruit de bloem van ons huiselijk 'geluk zal ontluikeu,om nooit weder te verwelken. Met eenen diepen blos cn innig geroerd hief Virginia hot schoono gelaat op, en een wonderbare glans straalde uit haro oogen toen zij zich tot baren echtgenoot wendde, zeggende: Wiren, wat gij belooft is ook mijne overtuiging. Eene inwendige stem zegt mij, dat voor ons met den dag van heden een nieuw tijdperk begint. Slechts één ding ware in staat mij geheel te verpletteren, en zou mij voor al tijd do kracht benemen, om mij weder op te richtendoch ik heb wel geeno reden, daar voor to vreezen, of wat dunkt u Bij de laatste woorden hechtte zij hare oogen met de uitdrukking van don vreeselijksten angst op het golaat van haren echtgenoot. Zij scheen tot in zijne ziel, te willen doordringon om 't antwoord op hare vraag uit to vorschen Wiren die doze vraag voorzien en zijn ant woord reeds oveixlaclit bad, hernam echtor zondor eenige aarzolitfg: Gij kunt in dit op zicht volkomen gorustpjn, lieve Virginia. Hij is or zoo ver af do wezenlijke gesteldheid der zaken to vermoeden, dat hij zich vecleor in staat zou achten mot zijnen adem het eeuwige ijs der Dovre!>!'- n als dat van uw hart te ontdooien, datiuj voor onvermurwbaar houdt. Goed, sprak Virginia, terwijl zij haren marmerblankon hals fierder dan anders op richtte, hij moet nooit vernemen dat liet een maal anders is geweest. Allo warmto, dio in mijn hart aanwezig is, zal met mijne dank baarheid slechts aan q.go\vijd zijn. Gij hebt mij uit don storm gered,Tmder welke mijno ziel droigdo tc bezwijken. Gij, gij alleen hobtmij bemind, on gij zult mij loeren naar waardo aan uwe lief da beantwoorden. Hij wek to de vonk gij zult haar tot cone vlam aanblazen. Was hot wol Virginia, die deze woorden op Bestendig festival Om 11 ure. Kunst Veredelt, zang, vanEvergcm, kiosk 6 om 2 uro, 3° dag van de ruiterswedstrijd in het Feestpaleis. Om 8 ure, 4° dag van hot Internationaal Musical Cooperative United Choir, de Now- port, Engeland, Feestpaleis van 4 tot 6 en an 8 tot 10 ure, koncert door do Harmonie dor Tentoonstelling, in do hovingen. DINSDAG 27 Van 10 tot 5 uro schietwedstrijd met vuurwapens op het Sportploin. Bestendig festival van 10 ure, Do Leigalm, fanfaren, Bissegem, kiosk 7 Koninklijke fanfare St. David, Voerendaal, Holland, kiosk 1. Om 2 uro, 4° dag van den ruiterswedstrijd in liet Feestpaleis. Van 4 lot 0 ure en van 8 tot 10 ure, koncort door de Harmonie der Tentoonstel ling, in de hovingen. WOENSDAG 23 Van 10 tot 5 ure, schietwedstrijd met vuurwapens op het Sportplein om 2 ure 5* dag van don Ruiterswedstrijd, Feestpaleis - van 4 tot 6 koncerten door do Harmonie der Tentoonstelling in do hovingen. DONDERDAG 29 Van 10 'tot 5 ure. schietwedstrijd met vuurwapens, Sportglein, van 2 1/2 tot 6 "ure wipschieting, Sportplein van 4 tot 6 ure en van 8 tot 10 koncerton door de Harmonie der Tentoonstelling, in de hovingen. VRIJDAG 30 Van 10 tot 5 ure, schietkampstrijd met vuurwapens, Sportplein van 4 tot 6 ure van 8 lot 10 ure, koncerten door de Har monie dor Tentoonstelling in de hovingen. ZATERDAG 31 Van 10 tot 5 uro, schietkampstrijd met vuurwapens, Sportplein om 8 ure, groot Muziekfeest door de Imperial Choir van Londen, 2000 uitvoerders. Van 4 lot 6 en van 8 tot 10 ure, koncerten door de Harmonie der Tentoonstelling in de hovingen. TE GENT ZONDAG 25 MEI Bestendig festival, om 10 ure Vrijlioid en Vooruitgang, fanfare, Ilomboek, kiosk 7 om 11 ure, Fanfaren, van Blalon, kiosk 2 fanfaren Orp le Grand, kiosk 7 om 12 ure Harmonie des Mines Bernissart, kiosk 1. Om 2 ure, Ste^Cecilia, fanfaren, Erombo- degem, kiosk 1 Volharding, fanfaren, Dordrecht, kiosk 7. Om 2 ure, 2* dag van don ruiterswedstrijd in het Feestpaleis lawn-tennis, finaal van Internationalen kampstrijd. Van 11 tot ft^ire, groote schietkampstrijd op de staande wip, op het Sportplein kamp strijd met vuurwapens. 8 Van 4 tot 6 en van 8 tot 10 ure, in de hovingen, koncerten door de Harmonie dor Tentoonstelling. MAANDAG 26 Van 10 tot 5 ure, 2® dag van do wipschie- schielingen op het SportpleinSchieting ipet vuurwapens. den wegslepeudsten toon fluisterde Ja, zij Was hot - Nooit was zij schooner goweest dan in dit oogenblik en zoo al de fierheid zoowel als de in hot binnenste van haar hart gekrenkte vrouwolijke ijdolhoid deel hadden aan de goe de voornemens en hot berouw van Virginia, zij was toch nu, terwijl do fierheid door don moed vervangen werd, het schoonste beeld éener Magdalena.dat men aanschouwen kon. Des anderendaags schroef Wiren den vol genden brief aan Borgenstjerna: Ik wonsch u van ganschor harte geluk met uw voornemen, beste vriend! en hoewel ik gedacht had. dat gij minder ge heimhouding in deze zaak zoudt te werk zijn gegaan, zoo berisp ik u daarom toch geens zins, maar bid God dat hij u zoo gelukkig moge maken, als ik thans ben. Uit liotgeon •gij met eigene oogen in mijn huis waargeno men hebt, zoudt gij misschien kunnen ver moeden. dat deze wonsch juist niet voel om het lijf had zoo gij dit echtor gelooft, hebt gij het aan het verkeerde einde. Do bladzijde uit hot boek van een huiselijk leven, die vóór u opengeslagen lag, is daar niet meer. in te vinden, zij is tot op de laatste letter uitgo- wischt want liet handschrift was niet echt. En thans bon ik tot op den edelen grond van Virginia's ziel doorgedrongen en mot volle overtuiging kan ik u verzekeren dat onze harten moor dan ooit voor elkander kloppen. Eenen boozen stond hebben wij achter don rug oene sombcro wolk zweefde over onze !:oo?den maar God dank, de duisternis is vervlogen de wolken zijn in novel opgelost en onze harten hebben elkander wodergevo»- den. Ik hoop dat gij op uwe terugreis mot uwe jonge vrouw deu weg ovor Elnitaryd nemen zult. Mocht u dat niet mogelijk zijn, zoo schrijf het mij, opdat ik u met de mijne te Rustorp opzoeke, want wij moeten In elkan ders geluk deelden. Ilc zou wel eens getuig» willen zijn van de pikante verrassing die gü uwen aanstaande schoonvader hebt toege dacht. Vaarwel gogroot van uwen trouwen vriend Wiren. PS. Mijne komplimenten aan uw bruidje? Waarachtig con allorinnomonst meisje en met don tijd zeker ook eene uitmuntende huisvrouw Leg liet maar goed aan on erboeld u later maar niet, dat gij voor elkan der niet berekend zoudt zfin. Het is mijne vaste, op de ondervinding berustende over tuiging, datgomis aan huiselijk geluk veel minder uit de ongolijklieid van karakters dan uit eeno ongorijmdo opvatting ontspruit. Zoo men slechts een weinig geduld heeft, dan voegen zich do karakters wel naar elkan der vooral wan noor de rechtschapenheid en welwillendheid in de harten dor beide echtge- nooten wonen. Ik houd mij verzekerd, dat uwe Amelia met iever do plichten oener huis vrouw op zich nemen en alles voor don man doen zal, dien zij bemint. Verheug u daarover maar, horinner u ook dat roozen en diste ion naast clkandor groeien, en het veeltijds aan ons zeiven staat, om der eersten of den laatston aan to kweoken en te plukken. XV- DE SAKRISTIJ. De eerste April 1834 verrees uit zijn nevel- bed on schudde zoo lang aan zijn vochtig nachtgewaad, tot do plooien zich daarvan oponden, en do jonge dag in den vollen glans zijner blinkende schoonheid te voorschijn trad/ Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1913 | | pagina 4