Oorlog in de Balkanen Het Boot! schandaal EN ANDER prinses Yiclflrla-MoïiGa BUITENLAND FlessenSseiïds Jaargassg n' Ï2S' (ÊÊM 2Zï> C3" X_s si a Leven de apachen! Weg met de gendarmen ¥911 Est liuwsiijk lngezsgsnd Qs lesstGlljkbsöen Onderhandelingen. Koning Joris V dost eene reyao Sog feestelijkheden aan het hof te Berlijn 2 CENTIEMEN HET NUMMER Bisssdag 2? Füea 8 5S3 'ABONNEMENTENi Zes Kaanden 4 franken, Een jaar 8 franken. Inschrijving in alie postbureeien van het land. I* üiTGAAF, 4 B. 's avonds elf ejj 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds m Pour toutc la publicitè corr.merciale et financiers du journal, s'adresscr cxclusivement k l'Agence Réclame Godts, 2, Placode ia Bourse, LJruxclles. EUREELEN'! TE BRUSSEL I TE AALST CS. GBuTS, Seursplaats, 2 I f3Kermtraat," Telefoon A SS99 j Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuf Iet-De Genati Aankondigingeni' ©i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Fioanc. aankan, (por regel) fr. 2,00 Sport (per regel) 1 CU Gemengd nieuws porrogel) fr. 2.00 Recht. herstel 1. (per regel) fr. 2.OP Overlijden (per regel) fr. 2,04 Commerqiale en financieelo aankondigingen zich uitsluitelijk ta v/enden Agence Réclame Godts, 2, Boursplaats, Brussel. Een hoog ambtenaar van het minis terie van koloniën heeft do volgende verklaring gedaan Al die huitenlandsche geruchten kunnen ons weinig raken zij verra den nochtans de geheime inzichten van uitheemsche lieden. Eene enkele mogendheid heeft oenen overwegendon invloed in Zuid Afrika en dat is Engeland, beschermster van de Kaap Kolonie, van Transvaal, van Oranje en van Natal. •Nooit zal Engeland aan Duitsch- lar.d toelaten da hand te loggen op Congo noch op do Portugeescho bezit tingen. Zulks ware immers met oene buitengewone lichtzinnigheid in Afrika eene gevaarlijke mededinging doon ontslaan en aan Duilschland eene ko loniale ovennacht verleenon die aan dat land een groot voordeel zou hij brengen, om later dan de overmacht te water te bêmeesteren. Dat zekere elementen in Duitsch- Iand dien droom koesteren zulks is mogelijk maar dat zij van Engeland toch niet verwachten dat dit land hem tal helpon vcrwezentlijken, eene hit lers cn snelle ontgoocheling staat hen bier te wachten. Wat het Duitsch Staatsbestuur aan gaat, dit heeft altijd met eene voor beeldige hoffelijkheid gehandeld je gens onze kolonie. liet was immers de eerste om de aanhechting' van Congo hij België Is erkennen en goed te keuren. Het waro kinderachtig zich in te beelden dat Duilschland inpalmingsachterdocbten koestert. Ten andere Frankrijk zou zulks niet dulden en het Driedubbel Verbond ('Frankrijk, Engeland en P.usland) evenmin, Dio geruchten uit Berlijn moeten ons dus geenszins hinderen. Wij wachten die verklaringen met vertrouwen af maar wij teeke- non van nu af vorzet aan tegen de roekelooze beweringen die men over het Kanaal en over den Rijn hoort. Een ander Duitscli dagblad, de Deutsche Bote verzekert dat Duilschland eene vergoeding verlangt, om den afstand van zijne rechten in de zaak van den spoorweg van Bag dad dit dagblad verzekert tevens dat eene overeenkomst bijna gesloten is tusschen de twee landen. Duilschland zou vrijen voet krijgen om zijn kolo niaal rijk in Afrika te versterken en om met België er, Portugaal te onder handelen nopens de stichting van een groot centraal rijk in Afrika, aan Duitschljmd toehoorondo. De Dailly Mail voegt er hij dat zulks eenvoudig beteekent dat Duilsch land op onze kolonie luimert. Een Belgisch dagblad antwoordt daarop Dat al die geruchten gegrond zijn dat kunnen wij niet aannemen. Hot is nochtans spijtig dat zij overgeno- men zijn door dagbladen in wier bu- reeion nog al vaak officieële berich- y ten te recht komen. En daaruit komt het dat het gewone publiekreeds van i, eene gebeurlijke verdeeling van den Congo spreekt. Onze rechten op den Congo zijn vastgesteld door eene Internationale Akte en men bedriegt zich, wanneer men zich inbeeldt dat wij noch den moed noch de middelen hebben, om die besluiten te doen eerbiedigen. (Moed, ja wel, maar middelen tegen Duitschlar.d of togen Engeland Hum, hum v> De Dailly Chronicle beweert van zijnen kant een inkwest te heb- hen gedaan en dat eerstdaags minis- ter Sir Edward Grey in de Kamers belangrijke verklaringen zal doen en dat dan kortelings nadier. de atitt- hechting van Congo bij België door Engeland zou worden herkend. Socialistenen daensistonhebben nen onverzoenberen haat opgedaan tegon de gendarmen. La Gazette» geeft hun gelijk. Leest Da rogeering Iieoft misbruik gemaakt van de eenvoudigheid van den goeden gen darm om hem te doen gelooven dat aide bijzonderen dio zijno moening niet deelon. eenvoudig kwaaddoenerszijn, diemenzonder medelijden mug vermoorden. Zij heeft hem ook overtuigd dat hij zijn leven niet moor moot blootstellen maar aldegenon neervellen bij dewelke hij eenigo kwade inzichten ver moedt. Zij hoeft er een soort van Eachi- Boazouk van .gemaakt een omtventolaar erger dan de groote petroolheldeu van Frankrijk In de oogen van de gematigde libe rale a Gazet zijn do gendarmen alle maal, zonder uitzondering, booswich ten. Wat zal do - Gazotte nu zeggen indien een apach, oen barer bescher melingen, zijnen browning naar de borst van eenen gendarm richt en hem neervelt t Er waren immer lieden aan dewelke de gendarmen weinig vertrouwen in boezemden. Maar tot hiertoe waren er nog ceen liberale dagbladen die de verdediging- opnamen van dio spociale lieden tegen de gendarmen. O tempora, o mores 1 Andere tijden, andere zeden E)s Y>psmas*dB3li!to des» post zegels. Er worden bijna geene zogels meer gebruikt met de beeltouis van Leopold II. liet hoofdwerkhuis van Mechelen lioofi zijn stock heel en al uitgeput, behalve do zegels van 2 fr, on de postkaarten van 10 on 20 centiemen. Men maakt thans niets anders meer dan postzegels mot de beeltenis vai koning Albert, twee millioen daags, verze il-1 men. Do workhuïzon beginnen thans wat te klein te worden, want ine/i vervaardigt er niet alleen do postzegels, maar insgelijks de post kaarten, briefkaarten, gezegelde briefom slagen, postbons en mandaten, de spoorweg kaartjes, de abonnementskaarten en eindelijk de plakzegels voor de kleine pakjes. liet werkhuis werd over 40 jaar op:^ richt, maar destijds maakte men er maar 1 1/2 millioen postzegels per maand. Wal verschil mot lieden. Ilei personeel, dat destijds 32 bedienden en letterzetters lolde, is gestegen tot 150, en 't is niet meer voldoende. Het bestuur beeft nauwkeurig de speci mens bewaard van al de verschillige postze gels, dio in den loop der jaren werden vor- vaardigd. De eerste Belgische zogels werden op 1 Juli 1849 in omloop gebracht; zij wer den gemaakt in oone afhankelijkheid van do Noordstalie. Al de zegols van Leopold I zijn thans buitengewoon zeldzaam geworden. Er is reeds spraak van geweest le Brussel oon Postzegolnmseum in te richten, bevat- tendo do volledige verzameling der Belgische zegols en alles wat betrekking hoeft op hunne gsciiiedonis en vervaardiging. De Staat maakt thans postzegels, dio maar 7 tot S centiomou kosten, por blad van 300 zegels. Xe Kongros van Landfoosiw- De oponing van dit Kongros zul plaats hebben le Brussel in liet Paleis der Akade- miën, Zondag 8 Juni te 10 uur. Daarna be zichtigen do leden den grooton jaarlijkscbon paardonprijskamp on de koninklijke serren van Laken., 's Avonds worden zij door don Minister van Landbouw ontvangen. Op 9, 10 on 11 Juni worden de zittingen dor af- doolingen en de algomoeno sluitvergadering gehouden te Gent. Alsdan ook ontvangst op hot Stadhuis on in liet hedenduagsch Dorp. Op 12 Juni hoeft een uitstap plaats naar do hoeven van hel Ilazegras; do terugkeer geschiedt ovor zee ou langs hot kanaal Tor- neuzen-Gont. Op 13 Juni en volgende dagen tal'rijkö en belangrijke uitstappen. Bijtredingon (20'frank) worden aangeno men door Van derVacreu, 22S, Alsemborg- sche kassei, teBrnssel. StaffpSëfgettem. Gaynor, .de lie kendo burgemeester van New-York, is dezer dagen door enkolo journalisten ondervraagd omtrent zijno meoning over do campagne der kiesrechtdamen. Hij zeide Ik goloof niet dat de Amerikaansche vrouwen tot de gowelddaden der Eiigolsehe suffragetten zul len overgaan. In Engeland bestaan daar eonige redenen voor. Do voornaamste is dat men in Engeland 1 /2 millioen vrouwen hooft, die geen man bobben, en dat maakt haar wanhopig. Wij Amerikanen, keunon oon dergelijkeh toestand niet.^Do moeste vrouwen bobben oen man en dat brengt kalmte en vredelievendheid onder do damen. Wanneer van die Engelsche revolutio nair© damen hier zonden komen, dan zal ik haar niet doen aanhouden en in de gevange nis opsluiten, maar ik zal trachten echtge noten voor deze damen to vinden. Dat zal haar op wonderbaarlijke wijze kalineeron. Lqbisgp op bezoek bij dera BtOSSDCSgJ. Do Belgische vlieger Lanser werd door den koning uitg-enoodigd langs de:i luchtweg een bezoek op hot kasteel to Laken te komen afleggen. De jonge vlieger had liét Staatshoofd verwittigd dat hij Zater dag rond 6 1/2 uur to Laken zou aankomen. Hij steeg inderdaad te St-Agalha-Borcheiö op en na eeno vlucht naar Diibcek, schoot hij regelrecht naar Laken. Do koning en do kleine prinsen wachtten don vlieger op voor bet paleis. Lanser daalde op het gras plein voor don kouing en de prinsen. Koning. Albrocht onderzocht daarna in de minste bijzonderheden den tweedekker van Lanser, zijn eigen fabrikaat zooals men weet, en wensohto don vlieger geluk. Na oon halve uur vertoefd t-o hebben in do warande, steeg Lanser opnieuw in do hoogte en keerde naar hot vliegpleiu van Berchem terug. GerosSssB^swiBsiSiiQnal©!!. Eene nieuwigheid in do t* bewapening r van onze gendarmerie. Het departement van juslicio hoeft besloten; aan elk der 400 brigaden van 't rijk, een afgerichton policiehond toe to voegen. Daarenboven zal elk der 50 omschrijvin gen over ecu viervceligeu speurder be schikken. In do kazerne dor gendarmerie te Brussel,* op do Kr ijgsl a an, zal een school voor africh ting van gendarmeuhonden worden opge richt. Het huwelijk van prinses Victoria-Ludo- vica mot prins Ernest-August van Cumber land van Brunwick-Lunburg werd Zaterdag laatst mot grooton luister goviercTT Rond 2 ure namiddag was er reeds eeno buitengewone menigte rond het kastoel om den doortocht van do familieden bij to wonen. Aan het gezantschap van Rusland was er olijks veel volk daar werd een ontbijt aan don czaar aangobodon en deze woonde nadien eeno godsdienstige coremonnie bij. To 4 ure van den namiddag plaatste do keizerin do kroon van koninklijke prinses op bel hoofd ltarer jongsto dochter on al.de uit- gonoodigden vergaderden aanstonds in de kapel. Na hot sluiten van liet huwelijk trok do keizerlijke stoot naar dio plaats. Al desuzereinen rangschikten zich ineenon halvon kring rond het jonge paar. liet was do Dr Dryande die hot huwelijk inzegende. Op hot oogenblik dat de trouw- gewissold werdaïï weerklonk het eerste kanonschot. De ceremonie eindigde niet lofzangen. Aanstonds nadien begaf zich de stoet naar do gaaudorij der schilderijen, waar al de Qitgcnoodigden hunne wenschon aan de jonge echtelingen kwamen aanbieden. To 7 uro van don avond begon het gala- avopdmaal. Do czaar nevens dokoningin van Engeland en koning Joris nevens do prinses Cecilia, zaten reohtovor don prins van Gum- herland en zijne vrouw. Do generaals Susskind on Alk dienden de spijzen op. Prins Radolin schonk do wijnen, Willem II stond recht en dronk op do gezond heid van do jong gehuwden. Gedurende heel dien tijd hoorde mon oene muziek van een regiment van do wacht spe len. Do feesion eindigden mot eenen fakkel- dans. Naar do Berliner Tagébladt n verze kert, zou de Czuar verleden Vrijdag Uamid- dag bezoek ontvangen hebben van M. von Jagow. Ilot onderhoud zou lang geduurd hebben. Zaterdag morgend hebben de Czaar Tan Rusland on do Keizer van Duilschland sa- mon bezoek gebracht aan het arsenaal en aan hot museum. Do Koning van Engeland, lieoft Zaterdag te Berlijn, bet eorste regiment dragondei'3 van do wacht in oogenschouw genomen. Ter gelegenheid van het zilveren brui loftsfeest van prins en prinses Hendrik van Pruisen, werd Zaterdag morgend eon fami- lieonlbijt opgediend. Eene talrijke menigte vreemde prinsen waren toegekomen om aan do jubilarissen hunne golukwonschen aan to bieden onder hen bevonden zich ook do hertog van Cum berland en do keizerin. Do Czaar en de Koning van Engeland had don puike orchideëon gestuurd. De prins en de prinses Hendrika van Prui sen trokken por rijtuig naar de Kerk van Gharlottenburg, waar zij voor 25 jaar ver- eenigd werden. FTanlcrij 2e De Staking in de haven van Cette. De algemeen© werkstaking in de liaven van Golte is zaterdag uitgebrokon. De rust werd niet gestoord, maar op ver schillende plaatsen hadden vechtpartijen plaats. Eenige personen werden enkel go- kwetst. Wagons geladen mot pijlers en vaten wer den in het kanaal gestort. Een soldaat kwetst een kapitein en een sergeant. De genaamde Duval, dio Zater dag namiddag uit het militaire verbeterings gesticht van Albertvillo (Savooi) kwam, loste twee revolverschoten op de plaats der onder-profektuur. Hij kwetste zwaar don apitein La Rezillier, bevelhebber van het esticht. en den sergeant Caitucoli» Duval, die door eon wachtmeester achter volgd werd, heeft zich, na aan het been ge- kwotst to zijn door eon schot, oen kogel door liet hoofd gojaagd. Ilij kwolsto zich enkel zwaar. Do militairs incidenten. De bekrachtigin gen. Drio korporaals van hot 143® voet volk to Carcassonne, zijn opgesloten gewor den onulat zij anti-militaire gesprekken gehouden haddon. liet ministerie van oorlog doelt de vol gende nota medo Het is onjuist dat 60 offi cieren van het garnizoen van Toul gestraft werden, voor de incidenlou van Zaterdag Zondag laatst. Aanhouding van een anarchist. De Temps meldt dat op een kerel, die nabij de kazerne van Commercy aangehouden werd, verschillende dokumenten gevonden werden, welke uitgeven dat hij tot eeno anarchistische bende behoort. Een soldaat dio in zijn gezelschap was, word insgelijks aangehouden en opgesloten. Do driejarenvvetdoor soldaten toegejuicht. Men moldt dat soldaten van liet 164® liniolroopon van Longwy, na lastige maneu vers gedaan ta hebben, do driejarenwel hebben toegejuicht, waarop de Marseillaise gezongen word. Spa^nje Da. nieuwe Minister van Openbare Wer ken.M. Gasset, die Minister van Open bare Werken genoemd is in vervanging van M. Villanuova. dio als Voorzittel' dor Kamer van Volksvertegenwoordigers werd aange duid, heeft den eed van getrouwheid in het koninklijk palcis volgens de gebruikelijke vormen afgelegd. De Samenzweering van Evora. Het militaire gerechtshof van Lissabon heeft 16 koningsgezinde!), dio in do samenzweering van Evora. verwikkeld zijn, veroordeeld ou 25 andoro werden vrijgesproken. Onder do veroordeelden tolt men den kommandaut Montez en den kapitein Pi rn on tol. TurKyö Een stoomer door drie torpedo's in den grond geboord. Do stoomor Novada, die onder Amerikaanscho vlag vaart, en de maatschappij Hadji-Daant toebehoort, vaarde bij bot verlaten der haven van Smyrna, ijl rechte lijn op een Russisch stoomschip, dat tor aanlegplaats stoomde. Om eeno botsing te vermijden, moest de Novada de pas verlaten, en kwam door deze wending in do lijn der torpedo's. In ee nigo ooger.blikkon waren drio torpedo's go- raakt, waarop eene ontploffing volgde. Men weet niet of die ontploffing to wjjtcu ia aan de aanraking van eeno andore torpedo, of dat liet de ketel van het schip zolf was dio sprong. Volgens eene verklaring van het zeevaart-; kantoor, zouden er 200 reizigers aan boord zijn, waarvan 8Q door een boot van den Bruix n werden gered. Nog do ramp van de Nevada Men is nog niet ganseh ingelicht over do aanzien lijkheid van do ramp van den Amorikaanschoii stoomer Nevada Men zogt dat 300 rei zigers aan don dood niet zouden ontsnapt zijn. Oostenrij Ic-Kongarlö Schrikkelijk ongeluk.Een vlot, door sappeurs van do geuie bestegen, die de voeder-reserve redden, die in do militaire gebouwon in hot omliggende van Sarajevo, in magazijn staken, is vergaan. Een sergoant, en een rersorve-kaporaal zijn verdronken. 3E3 iï. X sa, cl Eeno eerste reis. Hot Franseho bo- sluurbaar luchtschip', dal doorliet koninklijk vliegerkorps van Engeland is aangekocht, zal deze week, zijne eerste reis in Enge land doon. Hevige brandramp. Zaterdag morgend is oen deel der kantfabriek Jacoby en C te Daybroock, door een hevige brand ver woest, De schade wordt op een millioen ge rekend, ou 300 werklieden zijn zonder werk. Een gevecht. Uit RabatDe kolom Coudein heeft in de omstreken van Monloï EI Hassen, twoo harkas der Zaians, en van afvallige Semmans, door twee zonen van Zaïani aangevoerd, overrompeld. Do vijand, dio na gevlucht te zijn, terug op het slagveld verscheen, werd met groote verliezenic'iter- uil gedreven. De Iravsche troepen telden slochts twoo doodon, on twee zwaar gewonden alsmeda twoo licht gekwetsten. Gezel Furnémcnt op de vlucht Zoools 'wij gemeld hebben, moest gezel Furnémont Zaterdag morgend, om 11 uro in het kabinet van den onderzoeksrechter verschijnen, om or door dezen ondervraagd te worden. Wat te verwachten wn9,Ï3 geschied: Br4%. Furnémont heeft van zich niets laten hooien. Daarop werd onmiddelijk een opleidings- bovol tegen hem uitgevaardigd en Maandag zou zijn signalement in alle richtingen rond gestuurd worden. Mon weet dat gezel Furnémont aan M. Sohollaert, toen deze hem als voorzitter der Kamer inlichtte over do vraag om de ver volging tegen hem neergelegd, antwoordde, Jat hij aan den prokureur generaal allo inlichtingen zou go ven welke mon van hem vorlangdo. Do prokureur generaal heeft hem echter niet gezien. Gozel Furnémont heeft dus van de voor rechten hem als Kamerlid toogokend, ge bruik gemaakt, om zich uit de voeten to maken. In Frankrijk Mon beweert dat gezel Furnémont zich ta Parijs bevindt. Iiij is or natuurlijk vrij, daar liet Franseho gerecht hot misdrijf van Furné mont niet als eene misdaad aanziet. Ilij zal er evenwel 10 jaar mogen blijven, want cla verjaring voor opsluitingsslrafl'en is op 10 jaar bepaald. Indien hij niet terug zou koeren vóór het procos begint,zou hij bij verstek voroordoeld worden, en dan zou do Beul het vonnis aan do schandpaal op do Grooto Markt ta Brussel aanplakken Vredesonderhandelingen De vertraging is op de Turlten niet te weerleggen Mon vernoemt te Londen, uit wol inge lichte Turksohe bron, dat do vortraging in het toekonen dor vredesvonderhandelingon geenszins teweeggebracht werd, door don wenscli der Ottomaiischo afgevaardigden om de lernioir ervan te wijzigen, 't zij door oen protocbol. Te Salonika De koning van Griekenland on zijn staf zijn Vrijdag avond in Salonika aangekomen, aan boord van de torpedoboot Panther. Tusschen Turken en Verbonden Volgons eeno medcdooling a-an de dag bladen gedaan, haddon de Turken met do verbonden verleden Zaterdag oon droit onderhoud. Nizzami pacha onder andoro

De Volksstem | 1913 | | pagina 1