I Oorlog in do Balkonen iiiio sir buitenland «i18 fl 'T EEN EN 'T ANDER Hop tie zaak der speelkasksns Brusselsck Kfekskens EicgeaÜacde jaargassg en' 6 £4' Vrijdag SO B?ea J3S3 0 X2> Jh. G- 33 L A. 13 BestuurderJ. mvii De zaak Vergouts 2 CENTIESSEN WET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken, Inscluyving in alle postbureeien van het land. 1' UITGAAF, 4 u, 's avonds Fa 2' UITGAAF, 7 b. 's avonds <t«s Pour toute la publicity roir.nlerciaie ot financicre du journal, s'adresser exclusivemont a i'A^ence Réclame üodts, 2, Place da la Bourse, Bruxoiles. EUREELENI TE BRUSSEL B. G0SJT3, Bsursp'aato, 2 Telefoon A 3399 TE AALST QKZerlsietraat, Telefoon 114. Van Nuffsl-Ds Gendt.' AANKONDIGINGEN 1 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* biaöz. (de regel) fr. 1,00 4* blad:. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.00 Gemengd nieuws 'per regal) fr. 2.09 Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieole aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden Agence Réclame Godls, 2, Beursplaats, Brussel. IIolschitterend stond zij sedortjaren ean don anti-klorikalen hemel. Sier is misschien beneden de werkelijkheid, ■want Furnémont was een den gt-ooie lichten der school van Ongeloof, een der invloedrijkste koppen van het anti- Roomsche leger in België. De opsomming van eouigo zijner titels is welsprekend Hij was socialistisch volksvertegen woordiger van Namen, en dito ge meenteraadsheer van Brussel voor zitter van hot laatsto socialistisch kongres gewezen voorzitter der vrfjdeakersfiiaatschappijen van België oud-ëerhiédwaardigo der vrijmetse laarsloge Les Amis philanlropkes van Brussel; oud-groot-Rcdcnaar van hot Groot-Oosten van België 1908- 1911 afgevaardigde van de loges van Brazilië hij het 5-6 van België voor- otter der gemeentelijke en kantonale progressistiscke associatie van Brus sel samen met een afgevallen priester stichtte hij eon v rijdenkersblad La Raison 5, enz., enz. M. Paul Hy mens hoemdo hem de wereldlijke Paus». Men weet ook dat do Bel gische vrijmetselarij hem had afge vaardigd 0111 in baron naam hij de Portugeesche broeders de verjaaring hunner omwenteling te gaan vieren. Dio machtige zon is verleden weck plotselings verduisterd. Oorsaak Eon schrijven van den prokurecr des koning» te Brussel aan «ten voorzitter dor kamer van volksver tegenwoordigers en waarin er spraak was van gerectiteriijke vervolgingen van art. o7'3 van liet strafwetboek, dat handelt over aanslag tegen de zeden op minderjarigen geploegd. Bij dit alles was de naam vermeld van voornoemden rootten Paus Lóón Furnémont I. Deze had aan M. Schol- laert verzekerd, dat hij zich tar be schikking van het gerecht hield maar ecnigo uren daarna vond hij het ga- raadzaam er vanonder to trekken zon der zijn adres achter te laten? Moer gematigd en waarheidslievend dan ouzo tegenstrevers, Sgaan wij uit dit avontuur niet hesluiten, dat alle vrijdenkers niotdeugen zijn. Maar wat wij houden staan, 't is datde schurk Furnémont gehandeld heeft in jvoile overeenstemming mot de zedeleor der vrije gedachte. Schreef niet een zijner luitenanten cenige maanden geleden, in oenen open brief aan Kardinaal Mercier De beginselen onzer zede- leer liggen besloten in deze drie woor den Leeft uw leven uw leven van verstand onwil, van hart er. zinnen. Wij denken dat het leven daar is om geleefd te worden. Ja, dat dacht do wereldlijkJÉPaus ook, evenals Bonnot en gezellen. Hij had ook nog een ander beginsel, dat vaak met het eerste samengaat. Hij was t' akkoord met oen zijner geloofs- genpoten die schreef, dat wij alleen naar het strafwetboek ons gedrag moo- ton regelen. 't Is daarom dat Furnémont, we tende dat hij zicli door de vlucht aan de strengheden van het strafwetboek kon onttrekken, er maar op losleefde als iemand dio niets te duchten heeft. Dusdanig wasde man, die beweerde dat zijne leer verre boven de Room- sche zedeleer stond; dat de vooruit gang der zedeleor in de Loge zijnen oorsprong vond, en in do Kerk zijn grootsten hinderpaal. Hij was het nog, die voor onze priesters en kloosterlin gen slechts spot, verdachtmakingen on beleedigingen over had; die on langs nog in de Kamer een woord uit braakte, zóó gemeen, dat Le Peu- ple door ondervinding geleerd, het niet voor zijne rekening dierf overne men, uit heilzame vrees voor het straf wetboek. Wat zijn ze schitterend gewroken, dogenon die do dweepzuchtige gods diensthater zoo dikwijls met zijn eigen slijk bevuilde Haiic. Êsa ©n&epaaüd verlcf. Do miliciauen van do klas van 1914, bohoorende tot do vestingartillerie, zullen don 17 Juli in onbepaald verlof gezonden worden, en de klas van do genie 1911 den 4 Juni. De postbedienden, dio eerst den 10 Januari 1912 binnengeroepen zijn, uit lioofde van hunnen dienst, zullen met de andere mili- cianon naar liuis gestuurd worden, indien zij 15 maanden werkelijken dienst gedaan heb ben. Zooniet, zullen zij eerst naar hunne haardsteden wederlteercn, wanneer zij hun nen term zullen uitgedaan hebben. Ea*in yeSoopen Onze liberalen hebben zich daarover mot do socialisten *t akkoord gesteld dat er te voel gendarmen in België zijn. Ia de Kamerzitting van Dinsdag, den heer minister de Broqueville onderbrekende riep do socialist Cavrot Er zijn dus in Belgie nog geeno gendar men genoeg. Daarop antwoordde hem minister do Broqueville Pas op Mijnheer Cavrot, het zou u kunnen horouwen dat gezegd te hebben omdat het-zowjiunnen bewijzen dat ge niets van de kwesjjp.kent. Wij hebpeii 3800 gendarmen Om er in verhouding evenveel tohobbon als Frankrijk, zouden wij er 5300 moeten hebben. Do lieer Cavrot was don mond gestopt en do karlolhladen zullen zeker wol zeggen in hun eigen, aio ze nog van gendarmen spre ken, dal ze moeten voorzichtig zijn om zich niet do vingers te verbranden* Do We^eldtefttoons&eSüing era fl'SSQ ia Lsaaüï. Do Luikenaars geven liet niet op. Gister word door het koraitoit, dat de zaak in banden heeft, een nieuwo vergadering belegd waarop word gezegd dat, sleunond op mimsterieola beloften, hel koraitoit in volle gerustheid, zijne werking mag voortzetten en alles in gereedheid bren gen. Aanstalten worden dan ook gemaakt om zooals to Antwerpen, liet noodige kapitaal bijeen te brengen en de maatschappij op te richten. Do voornaamste redenaar op die verga dering is geweest da heer de h. Goddy. die rijkskomraissaris is bij do tentoonstelling van 1905 te Luik. Dit heerschap hoeft zich verklaringen la ten ontvallen die te Antwerpen wat van naderbij zouden mogen onderzocht worden. Indordaad. sprekend over de samenstel ling van bet kapitaal der wcldfoor te Antwer pen zoo h, Goddy, blijkens liet verslag van het blad L'Exprcss hebben gezegd, dat hot niet te vorwondoron is dat men le Ant- worpen zoo gemakkelijk hot noodige kapitaal vond, daar er mot deze tentoonstelling eeno spekuleering op bouwgronden is gemoeid». De nieuwe Isgepwsi 0e> stessïd.In ons Kamerverslag van giste- ron meldden wij, dat M. Masson, in naam der liberale groep eeno belangrijke verkla ring had gedaan. Hot moest eigenlijk zijn, in naam een er groep der liberale Kamerleden. M. Fléchet, in naam dor andere-liberalen verklaarde tegen het wetsvoorstel le zulleu stemmen. Ten slotte word het wetsontwerp gestemd met 104 stommen togen 62 en 4 onthoudin gen. De onthouders waren MM. A3cu, Buyl, Nolf en Goethals. Slemden met de katholieken, de liberalen MM. Masson, Mechclynck, Monville, Mul- lendorff, Neujcan, Sorruys, Van Marolie, Boel, Braun,Crick, Delvaux, Dony, Franck, L. Huysmans. Ilymans. De Dernière Heure moet Woensdag voor- zekor niet in den haak geweest zijn, of wel van do eorsto hitte geweten hebben. Na gemold to hebben dat do fk&ifaolis» ksn Daens Deschulter en Fon- tcyno tegen het wetsontwerp gestemd to hebben, meldt liet dat M. De Winter af wezig was. Dat deze laatste eone gewichtige reden had om afwezig te zijn, zal niemand betwis- lon, daat de eerbiedwaardige ouderdomsde ken der Kamer reeds ongeveer eens maand bog ra ven is. Wij hebbsin aangekondigd dat rechtsver volging is ingespannen legen eenige herber giers van Brussel, dio speelkaskens in hunne herberg hadden geplaatst. Ook to Aalst wa ren deze kaëlcens aangeslagen, terwijl Gent er ivu van vergeven is. Deze zaak zal eerlang worden opgeroepen en, naar allen schijn, aanleiding gevon tot lange debatten. Uit een onderzoek, ingesteld door 't par ket, zou blijken dat nu zoo wat 6000 speel- kaskens van allerlei vorm en maaksel te vinden'zijn. In alle gemeenteraden van Brus sel en omstreken zijn voorstellen noergelegd, om een zware taks op deze speelkaskens te leggen, hijzoo verre dat de herbergier eraan yerzake dit spol uit te baton. Doch de hoo- gere overheid wacht nu de uitspraak van het gerecht af, om dio taksen goed te keuren. Zoo do rechtbank verklaart dat de speel- kaskens roserviste Ghineesclio hoed enz., niet vallen onder toepassing dor wet op de waagspelen, zullen de voorgestelde taksen zonder twijfel worden goedgokeurd. Ton einde vast te stellen of men hier voor een waagspel staat, zijn talrijke deskundigen opgeroepen. In Engeland, waar rechtsvervolging insge lijks werd ingespannen, heeft de rechtbank, lang ondorzook, goon uitspraak durven doon en golastlq oen rechter de zaak nader too to lichten, Te Parijs stelt men voor, de speelkaskens, bij wettelijke beschikking in do wet op de spelen ingelast, af le schaffen, doch dit heeft eene betooging uitgelokt van meer dan vijf tien duizend man, die van doze nijverheid loven. 3-C De nieuwe voorzitter van den Parijzerge- maenteraad. Mr Chassaigne-Goyon, i; bij eerste stemmtng voorzitter van den Parij zer gemeenteraad gekozen mot 34 stemmen tegen 22 aan M. Rebeillard,, en 8 aan M. Evain. MM. Le Curbeillier, republikein anti-collectivi8le, en Miniot der Republi- keinsche voreoniging zijn onder-president van den raad gekozen. M. Gay. uittredond Syndicus, is herkozen. Moorddadige instorting in eene Belgische fabriek. Snelbericht uit Longwy Er hebben zich instortingen voorgedaan in de werven dor werkhuizen van Chiers. Twee werklieden, Paolo Donadelli, 19 jaar oud, en Luigi Ceochini, 2S jaar oud, en tot oene Belgische onderneming behoorende zijn gedood geworden. Er zijn ook eenige gewonden. De vervolgingen tegen de Antimilitaristen De lieer Drioux beeft nog geene schik- kingongenomon, als gevolg op de huiszoe kingen bij de antimilitaristen. Hij wacht tot al do bevolen welsoptredingen uitgevoerd zijn om tot zijn besluit to komen. Woensdag werden nieuwo huiszoekingen gedaan in de Confederation Générale du Travail De magistraat onderzoekt nog lal van dokumenten die hem zullon helpen om do beschuldigingen neer le leggen. Het sardinenvraagstuk opgelost. Uit Lorient op do gansciie kust openen do fabrieken hunno poorten en er wordt meer on meer porsonneel aanvaard. Sedert Maan dag brengt de sardinonvangst reeds wat op on alios laat voorzien dat do vangst vrucht baar zijn zal Duitschlana Vlieger gedood. De loodsvlieger Horn, die eeno vlucht deod is nabij Burgwedel, van 150 m. neergeploft en op don slag gedood. Do kruiser Roi Albert vlctgebracht. Do pantser-kruiser Roi Albert is Woens dag morgand uit zijne strandplaats kunnen losgemaakt worden. Het schip zat in de haven van Dantzig vast en word lot in volle zee gesleept. Snselandl Da stemrechtdamas brandstichtsters. Uit Nottingham Eon begin van brand, de stemrechldames aangoxvezen, is ontdokt ge worden in eeno stapelplaats van waren van de lijn van den Groeten Centraal. Het vuur was aan timmerhout gesloken, maar werd oogenblikkelijk omschreven. Men heeft brandstokken met petroleum in do overblijfsels gevonden. De Engelsche Vorsten terug. De koning en de koningin van Engeland, terugkeerende van hunno reis uit Berlijn zijn te Schoeruess aangekomen, Woensdag laatst, aan boord van do koninklijke jacht. Zij werden door de oorlogsschepen en door dö veldkanon* groet. Een liydroaeroplaan vloog boven den kruiser, tor wijl kruisers hem uitgeleide doden. Musland De Zwarte Raven. Dezer dagen begon vor het tribunaal van Saratof bot proces van eene bende stroopers, waarvan de leden den naam droegen van zwarte raven. Die bende is uiteluitelijk samengesteld van jongelingen ten minste 13 en ten meeste 18 jaar oud, allen zoons van landbouwers,leer gasten, enz. Men beschuldigt ze een lmnnor makkers, zekoren Ivanoff, dertien jaar oud in eene hinderlaag gelokt en vermoord te hebben om reden dat hij van verraad verdacht was. Die jonge schelmen gebruikten den]dag met allerhande romans te lozen, 's Nachts stelden zij in praktijk, wat zij daarin aantroffen. Elk aangenomen lid moest beginnen met getrouwheid te zweren aan de vereeniging. Mon vertelt dat Ivanoff vermoord werd als volgt Zijn vader kreeg zekeren dag een brief, waarin men hem vroeg aanstonds 5000 roebols to willen storten Onderlusschen werd de jonge Ivanoff in de groeven van Saratoff gelokt, waar hij bij middol van revolver schoten vermoord werd. Anderen beweren dat Ivanoff onkel ver moord werd, wanneer de bandieten zich had den overtuigd, dat do vader de goeischle som niet storten zou. Alarokko Hevig gevecht tusschen Hibbisten en G'a- oui9ten. Na aan de bevolking van Tarsu- dant den tijd gegeven, te hebben, (zich over te geven, besloot Thami Glaoui den 22 dezer maand de stad aan te vallen. Hij nam zijne voorzorgen. De Hibbisten begonnen den aanval, maar El Glaoui, in eenen woedenden stormpas drong ze achteruit. De vijand lelde 500 dooden. El Glaoui telde er nauwelijks 50. De stad werd ingenomen en E4 Hibba vluchtte onder eene vermomming. 3S3IISr303a:.,. Sinds do voorziening in verbreking der gebroeders Vei gouts verworpen is, ;is de straf togen hen uitgesproken, uitvoerbaar geworden. Ook zijn zij, voor wat kleedij en voedsel betroft, roads aan het gewoon gevangenis regiem onderworpen. Hunne haren zijn kort gesneden en hunnen baard geschoren. Richard Vergouts is roods naar Leuven overgebracht. "Wat Gaston betroft, dezes verhuizing moet nog wat uitgesteld worden, daar de formaliteiten voor het wijzigen der doodstraf in eeuwigdurenden dwangarbeid nog niet vervuld zijn. Do stukken zijn nog niet in regel en dus kan de Koning ze niet teeltenen. Een der verdedigers van Gaston Vergouts dio dezen in het gevang bezocht heeft, Z6gt dat Gaston zeer terneergeslagen is. Spre kende ovcr8ommige artikelen, in dagbladen vorschenen en waarin onder meer aan Gaston verweten werd dat hij Richard had kunnen redden, door een rechtzinnig verhaal der feiten te doen, zegde Gaston, dat hij niets aan zijne vorige verklaringen te wijzigen heeft. Hij voegde erbij, dat hij het nu zoo- veol to liever zou gedaan hebben, daar er voor hem toch geeno hoop moor bestond, doch, dat aangezien Richard ook plichtig is, hij zijn deel mag hebben in do straf. Vredesonderhandelingen Da poging van Sir Edward Grey en de Engeische Pers Do Daily Chronicle schrijft dat de tijd tot spreken van Rusland gekomen is. Eone zware verantwoordelijkheid weegt op dcnCzaar en zijne ministers in deze ernsti ge zaak der Balkanen. Do Daily News schrijft van zijnen kant Griekenland en Servië moeten gaan hegrijpen dat Europa's geduld ton einde is on dat do verontweerdiging trapsgewijze zou aangroeien voor eene politiek waarin het woord rust als heilloos en onaangenaam aanzien wordt. Do Daily Mail zegt in eon artikel dat de Engeische openbare opinio zonder aarzelen do enorgioko poging zal ondersteunen van Sir Grey, die den wil dor Grootmachten te kcji'ien geeft. Ilct zal in hot belang aller Balkanstaten komen zich to onderwerpen. In zullc gevolg mogen zij op eone vredelievende behandeling rekenen, maar zoo zij weigeren dan zal mon dwangmiddolon moeten aanwendon. Griekenland zal teeltenen. Snelbericht uit Athene Mon verneemt dat het Helleensch Gouvernement, zich schik kend naar don wensch door do mogendheden uitgedrukt, aan zijnen afgevaardigden in Londen onderrichtingen gezonden hoeft om do vredesvoorwaarden te teekenen, zioli het recht voorbehoudende iu eeno speciale be raadslaging te handelen, voor de zaken dio meer Griokenlaud aanbelangen. Ds Bulgaro-Grieksche ontspanning. Men meldt uit Sofia aan do Times Eeno zekere ontspanning schijnt zich voor te doen in do betrekkingen van Bulgariö met Griekenland. Het Helleensch Staatsbe stuur heeft erin toegestemd, dat de hoer Sa ratof in zending naar Athene kome. Hot heeft nochtaus eenige voorhehoudingen laten boo- ren, waardoor al do ophangende vragen die zullon behandeld worden, aan Servië en Montenegro medegedeeld zullen worden. Daar koning Constantijn in Salonika ver toeft, waar ook M_ Vonezelos vofwacht wordt, hooft men in Sofia besloten van ge neraal Savof naar de Macedonische ^hoofd- stad te zendon, met de hoop dat het opper- generaalschap dor beide legers erin slagen zullen eone overeenkomst le sluiten, die nieuwo konflikton zou vermijden. (Generaal Savof is uit Andrinopel voor ^Salonika ver trokken langs Dedeagatch. Ten einde de Bulgaro-Grieksche incidenten te vermijden Hot Bulgaarsch staatsbestuur heeft aan zijne gonoralon geseind alle botsing tusschen hunne troepen en de Grieksche to vermijden en daarom de voorwaarlsche bewegingen ta staken. Snelbericht uit Salonika De betrekkin gen tusschen de Grieken en Bulgaren blijven gespannen. Maaudag ontstond eene scher mutseling ta Itodolivos. M. Venizelos is Woensdag in Salonika aangekomen. Hij heeft een onderhoud met koning Constantijn gehad. Do koning heeft vervolgens den algemeenen Russischen kon- sul in verhoor ontvangen. Verlenging van den wapenstilstand IIol tijdslip der schorsing van de vijande lijkheden, tusschen de Ollomansche en Bulgaarsoho legers wordt den 29 Mei met 14 dagen verlengd. De stemming van de legerwet. Da minderheid is vermoeid,Een mati van zelfopoffering. Brussel, 28 Mei 1913 (Van onzen bijzonderen brief wisselaar) Weken en weken hooft men nutteloos het militair wetsontwerp besproken en eindelijk werd hot gestemd zonder veranderingen l In tweede lozing, in eene enkele zitting 1 Wat een lawaai en rumoer iedereen was in gesprek met zijnen gebuur en niemand kon nog den voorzitter liooron. En zoo go- beurde het dat op zeker oogenblik heel de rechterzijde een amendement stomde van gezel Dejardiu iedereen was er over ver wonderd, maar hij nog meest van al. Er was misverstand. Maar het was lo laat. De Senaat zal natuurlijk dat artikel wei geren. En om de zaken niet langer to doen wachten zal men dan dit geamendeerd arti kel uit de wet nomen en aan de Kamer terugsturon. Lijk naar gewoonte is M. Buyl weeral verscheidene keeren uit zijn doosken ge sprongen, altijd oven kwaad,barsch en hitsig. Voorzoker lacht die man geen twee keoren per jaar. Wanneer hij spreekt, dan zotf mon waar achtig zeggen dat hij vogolpik speelt. Wie hem don loof vandaag afstak in da kunst van te spreken zonder aanhoord to worden, dat is M. Grafè, de liberale volks vertegenwoordiger van Namon. Vandaag las hij oen papiorken af en zoo lang dio lozing duurde, zoolang ook hoorde men Genoog, genoeg, genoeg 1 Stemmen, stemmen, stem men De Flandre Libérale verzekerde voor eenige dagen dat do minderheid totaal afge mat was en op hare zijde lag. Desaangaando werd M. Paul Ilymans daar even in mijne logenwoordigheidondervraagd on hij antwoordde - Wat mij aangaat, ik hen niet ver moeid. Maar ik beleen dat degene die nu op het gedacht zou komen eeno lange rede voering te willen uitsproken woinig kans zou hebben, naar hem lo zien luisteren. Het is niet moeilijk lo verslaan wat zulke bekentenis zeggen wil. Daar straks ontmootto ik M. Colf. Eli wel, Mijnheer do volksvertegen woordiger, gij zijt hier terug do gezond heidstoestand is dus heter gij zijt genezen, hoop ik Verre van daar, antwoorddo mij het slachtoffer der apachen, hot slachtoffer vai\ liberalen en socialisten. Maar men heeft mij verwittigd dat m.on vandaag do militaire wet zou stomrae»j oil daarom wilde ik hier zijn. Om haar te stemmen r- Ja zeker I Habold.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1