Oorlog in du Mm en Bé in 'f verleden 'T EEN EN 'T Hegeniiende jaargany m' 123 Zaterdag SS E5e« 1913 13 Jh*. Csr 3E3 L IO BestuurderJ. Van NuffeUDe Osndt. Vroeger. Bs klaarziendste katholieken. Eena voorzegging Neg voorloopers BnMiel Besluit RU ITEN LAN D 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zes rr.aanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. i° UITGAAF, 4 u. 's avonds fa 2" UITGAAF, 7 ii. 's avonds tz Pour toute la publicitê corr.merciale et financière du joui-nal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE_EIÏUSSEL I TEflSLST CL BOSTS, Ecurspiaais, 2 I 0, Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 AANKONDIGINGEN! KI. sank. (1 tot i kl. rsg.) fr. 0.60 3* blads. (de regel) fr. 1,00 4* biadt. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. 1.0(1 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht. herstell. (perTOgol) fr. 2,00 Overiijdon (per regel) fr. 2,00 Commcrciale en fmancieele aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Na 't octaaf van Jesus in 't TI. Sacrament, viert do Kerk het, schoons leest van Zijn Heilig Hert. Hij zeil gaf er Zijn verlangen over te kennen. Im mers de Vrijdag past daar wel hot best voor. Op dien dag stierf Hij voor ons on het kruis, en ging do soldaat Lon- gmus met do lans de laatste druppels bloed zoeken in Zijn goddelijk hert. Het voorwerp van onze godsvrucht is liet stoffelijk hert van onzen Zalig maker, niet op zich zeiven beschouwd, maar voor zooveel het deel uitmaakt van de menschuid van Jesus, Menscli- heid, die nauw voreenigd is met de Godheid. Al wat wij dus tor oero van Zijn II Hert doen, richt zich rechtstreeks tot de tweede persoon van de II. Drie vuldigheid. Wij ceren dit ITert, om ons aan te zetten tot liefde tot Jesus. Het over denken Zijner goedheid en teederheid voor ons, zal ons pramen tot weder- liclde. Die Heide en teederheid vinden wij, wol is waar, in heel Zijne goddelijke persoon, doch wij stellen ons bijzo/i- dorlijk Zijn II. Ilert voor, als zetel dezer liefde. Dit komt meer overeen met onze go- wcr.e manier van denken en sprekon. Zeggen wij immers niet dat de vreug de het hert verblijdt en uitzet, de droefheid bet kwetst en prangt. Aan 't hert kennen wij de vreugd en smart, '.t geluk en 't lijden en al de gonegon- hprlen onzer ziel toe. Zoo spreken en denken wij ook als wij ens - Jesus- H. Hert voorstellen. Die godsvrucht is van ouds gekend geweest, evenals lot welk deel ook van -esus aanbiddelijk Lichaam. Doch, zij heeft bijzondei' uitbreiding genomen met de XVIH" eeuw. Do verschijningen van onzen Zaligmaker aan de gelukzalige Marguerita Maria Alacoquete Paray-le-Monial, in Frank rijk, daden deze godvrucht bijzonder verspreiden. Het feest van 't!I. Ilert bestond reeds in 1718, en werd goedgekeurd voor ganscb Frankrijk in 1765. Paus Pius IX bad 't geluk on de oer, bet voor te schrijven, aan de gansche kristenheid in 1856. Leo XIII verhief bet feest tot dubbel van eerste klas, keurde de litanie goed ter cere van 't H. Hért en droeg de XX® eeuw op "met eenen plechtigen akt van toewijding. De laatste jaren bijzonder hooft die godsvrucht dan ook veel toegenomen. Landen zelfs zijn aan 't II. Hart toegewijd, zoo b. v. bezegelde Garcia Moreno, de president van den Equa- teur, nog voor eenige jaren, met zijn raartelaarsblocd, dien akt van toewij ding met zijn martelaarsbloed, dien akt van toewijding die bij had geteo- kend. Buiten den feestdag van 'tH. Hert viert de Kerk en do geloovigen bijzon der lieel do maand Juni, en ook den eersten Vrijdag van iedere maand. De beloiten die Jesus daarvoor lieoft ge daan,zijn wel or.ze bijzondere aandacht weerd Zij die negen achtereenvol gende eerste Vrijdagen dor maand cornmuniceeren, zullen de gratie der cindelijke boelvcerdigheid ontvangen Nog eene andere belofte moet ons aanzetten om in onze omgeving die godsvrucht te doen kennen. Da naam van de personen welke deze gods vrucht zullen verspreiden, zal in mijn Hert geschreven staan en er nooit uitgewischt worden, i Dit gave God. Luc. „C'J Prachtige kerken zijn er gebouwd en aan Hem toegewijd, b, v. de gelofte-kerk of natio- nale basiliek van Wontmavtro te Parijs. België, dit rijke, schoone en kristelijk land wil ook niet ten achtere blijven. Moge weldra te Koekelberg onze nationale basiliek oprijzen, ter eerc van Jesus H. Hert. Do sociale inrichtingen doorde katholieke! tot stand gebracht, worden alle dagen talrij ker, gnoe lacher en meer omvattend. De op lossing die ze vindon aan do belangrijke maatschappelijke vraagstukken van den dag is evon ver vorwijderd van de ikzuchtige en wreede oude leorringen, als van de stolsels der omwentelaars. Zö is enkel do toepassing op nieuwe orastandigbedon van eeuwenoude princiepen van waarheid en rechtvaardig heid. Die princiepen worden nu door eikendeen geëerbiedigd en alsdusdanige aanvaard. Niet altijd ging liet zoo nochtans. Er was immers een tijd waarop do kleinste van die instellin gen ceno eindelooze reeks protesten zou heb ben doen opgaan. En zoo daar niemand nu nog protest legen aanteekent, dan komt zulks enkel hierbij, dat sedert 15 Mei 1891, Loo XIII in eene onsterfelijke encycliek do waar- lioid van die grondbeginsels heeft afgekon digd. Hij deed het met eene dadelijkheid en eene juistheid van blik., dio wel eenigeu heeft verwonderd. Do christene opvatting van het sociaal lo ven, die tot dan verdoofd scheen in de ge wetens, was terug in bot leven geroepen en moest torug weelderig bloeion. De spoorslag was gegeven. Wij moeten nochtans bekennen, 011 wij kunnen hot niet genoeg herhalen, dat lange jaren vóór dat dia beroemde Encycliek liet licht .zag. talrijke katholieken ingezien en verstaan hadden, wat al stoffelijke kwalen do huidige samenleving teisterden; zij had den ook niet langer getalmd om aanstonds post le vatten en die kwalen to keer te gaan. Tusschen die voorloopers dor christene sociale beweging, moeten wij Ballanclio, Frans Huet en Buchez aanstippen, wier goede^trouw, onder godsdienstig oogpunt, .boven alle verdenking blijft. Reeds in 1840 weerklonk in de Universi teit van Lyon eeno stem, die de smartelijke on scliandige gevolgen van hot economisch Uberalismus aan den schandpaal spijkerde on oene reeks hervormingen vroeg, waarvan vele nu nog lo stade zouden komen. Hot was de stem van den goddelijken, den goleorden, den doorluchtigen Frederik Ozanam. En wanneer in 1862, te Londen, op een Congres der socialisten, de rood# Internatio nale maatschappij werd gesticht, zoogezegd lot verheffing der lagere standen, dan liad M. de Mun sedert vijftien jaar zijne interna tionale maatschappij van liefdadigheid go- sticht, dio niet onkel voor doel had de lief dadigheid onder allo vormon te bewerken, maar ook. lijk de stichter zelf meermalen heeft verklaard, maatschappelijke hervor mingen tot stand to brengen. Rond dien tijd waren do kwalen ten top gestcgon. De menschon uit te hui ton, zoo schreef ten dien tijde Pater Gratry. (De zede- loer on de gosclieidenis) is eene kunst geworden evonals do menschon uit te n moorden. Maar zoo de uitbuiting van de minderen doorde meerderen lot zijn toppunt is ge- stegen, tijden zullen komen dal do menigte zich zal leeren verdedigen, lijk in de II0 «eeuw de gemeenten overal öpstondon om zich te verzetten tegen do stroopörij der leeiilieeron, zoo zullen onder de arbeidende klas vereenigingen ontstaan dio de macht der woekers zullen weten te verbrijzelen. Kardinaal Wieseman van in de jaren 1851, richtte efenen,oproep tot het Engelsch volk om de partij der verdrukten aan do katlio- lieko kerk too to vertrouwen. Zulks viel natuurlijk weinig in den smaak van do pro- lestantsche geestelijkheid fashionable cler gymen»!. Mgr de Ketteler van Mayenz, in zijne ver maarde redetwisten met socialisten Lasalle en Fritsche, zoo wol als in zijn sermoenen duidde aide karakters aan waarop eone ware sociale hervorming moest rusten, negen volle jaren vooraleer een Karl Marx zijn chartor uitgaf. In Oostenrijk en in Zwitserland was mon ooggetuige van hetzelfde schouwspel. Do eerste sociale inrichting zag le Gent in 1851 het daglicht on zij koos do konspreuk God en de Wet. Zoo waar is hot dat de katholieke kerk on het puik der katholieken do maatschappe lijke kwalen hadden ingezien oti wilden boelen lange jaren voor dat ccnigo andere partij daaraan had gedacht Dio feiten en die jaartalion bewijzen dot de katholieke kerk niet word meegesleurd in de sociale hervormingen, maar dat al.de anderen door haar werden meegetrokken. Do encycliek van Paus Leo XIII had eons te meer bewezen dat menschelijke instellin gen van aard en vorm verandoren moeten,lijk de eeuwen die hun hoi daglicht geven, maar dat de katholieke kerk alleen onsterfelijk en bestendig en onveranderlijk blijft, zelfs wan neer liet hare liefde geldt voor do stoffelijke belangen van het menschdom. Op het SCho&Bscfcip. Voor taan zal hot Schoolse hip onder kommando staan van Belgische officieren. Geen vreem delingen zullen in den staf meer geduld worden. Op de jongste reis bevond zich do Noder- laudsche kapitein Jacobs aan boord om toe zicht over het bestuur te houden. Het bevel hebberschap was, zooals men weet, opgedra gen aan kapitein Cornellie, die vroeger op do maalbooten vaarde. Kapitein Cornellie hoeft blijkens verklaringen van kapitein Jacobs, getoond ten vollo op do hoogte der taak te zijn en zal dan ook voorlaan het bevel op het schoolschip voeren. Godsdiensthaat. —-Do Fransche minister van zeewezen heeft een wetsont werp neergelegd, waarbij de II. Geeslmis afgeschaft wordt voor do leden van de krijgsraden. En zoo straalt in'alles de waanzinnige godsdiensthaat in Frankrijk uit. Arme sukkelaars, dio donken dat zij Gods bijstand missen kunnen ooHogsChip te Air.t:W8I*peni'.Van 24 Juni tot 7 Augustus zal hier op do roede liggen bat Amerilcaansch slagsci ip Illinois, hebbende aan boord 200 cadetten der marine, van de school van Annapolis, die eone studiereis in Europa doen. De Illinois is een eer oudste slagschepen dor Unievloot, van stapel goloopen in 1898, groot 11,552 ton en bewapend met IS stuks geschut. Do bemanning telt bij do 700 kop pen. Er zal geen officieel ontvangst zijn daar reeds vroeger een Amerikaauscii oorlogschip do haven bezocht. Eeme foeeBe vsptvarring op Baai; De Keizerin-moeder van Rusland is Donderdag door België gereisd en 't mag gezegd worden dat deze doodeen voudige gebeurtenis grooto vorwarring op ons spoor heeft verwekt. Vooreerst gold hot hier, natuurlijk, een bijzondere trein, samengesteld uit een tiental Russische Pullman-bars welingerichte rijtuigen waarop bijzondere Russische spoor- wegagenleu en veiligheidsmannen de wacht hielden. De Keizerin-moeder die uit St-Pelersburg kwam en zich naar Kales begaf, om daar in te schepen voor Engeland, had hevel gege ven dat de trein mot goen grooter snelheid dan 65 kilometer in liet uur mocht rijden. Daarenboven mocht de trein in de nabijheid van geen enkele groote stad lcoinen, uit vroos voor do nihilisten. Do baan moest op ganscli den doortocht bewaakt worden. Daar op de meeste lijnen dio werden gekozen waar geen nachldienstjiostaat, is het personeel opzette lijk moeten op post blijven totdat do keizer lijke trein voorbijgoroden was. In den nacht van Donderdag op Vrijdag kwam de trein te 1.30 ure to Hamont, aan de Limburgscho grens, toe en in stede van door le rijden heeft men een omweg gemaakt langs "Moll, Horenthals, Lier, Contich, Boom, Dendermondo, Schellobelle, Melie, Meirelbeke, Lodoborg, JDoynze, Ardoye, Lichlcrvelde, Cortemarck, Veurne, Adin- korke on Ghyvelde om daar op het spoor van Franscli-Noorden te komen om 6 u. 30 dezen morgend. H. M. Maria-Fodorowna sliep,'natuurlijk, en lieeft niets bemerkt vaa de verwarring door dit ritje in België verwokt. Nog esn spi*eekwoor<i... om zeep of boter gezegd practisch toegepast. Een Belg beeft eene uitvinding gedaan, die onze coiffeerders zal toelaten, voortaan op hun uithangbord t© schilderen Hier scheert men zonder zoop Indordaad, hij hooft het middel gevonden om do gezichten der klanten te besproeien mot een vocht, dat het vervelende inzeepen afschaft en het nog vervelender wachten tot een minimum brengt. Wij zullen wachten alvorens den lof van do'ui tv hiding te makeu. Hopen wij dat ze meavallo 3I> na. a.-t s o 5a. 1 sa, ix cl Eene statie voor militaire watervliegtui gen. Do Gazette de Voss meldt dat er eerstdaags door do militaire ovorheid eene statie voor militairo watervliegtuigen le Warnemunden zal opgericht worden. De dwaze weddingen. De pachthof- knecht Luger vanStambach,nabij Manchen, had in oene herberg eene lovende pad mede gebracht, welke hij kort te voren in het veld had opgenomen. Hij ging de dwazo wedding aan, het dier op te eten, waarop een zijner vrionden tien franken in geld en vijf liters bier uitloofde, indien die walgelijkheid in de tien minuten volbracht was. Lugor zette zich aan 't werk, maar pas begonnen, plofte liij ten gronde, ten prooi aan hevige pijnen. Hij bezweek nog voor de komst van den dokter. De onvoorzichtige wedder was totaal ver giftigd. Dood van een ontdekkingsreiziger. De aardrijkskundige,professorPechuel-Loesche, geleend om zijne ontdekkingsreizen in Oost- Indië, in Afrika, in Noord-Amerika on in de Noordorzeeön zoowel als in de Zuidelijke ijszeeën, is Donderdag te Munchea overle den. Engeland Een stoomer gestrand. De stoomer Haverford van Liverpool naar Philadel phia reizende, mot 1200 passagiers, is op do ree van Cork, in Zuid-Ierland door de mist gestrdnd. Mon heeft hulp gozondon van Qu- oenstown. Dood van Lord Avebury. Lord Aveburj', beter gekend door het publiek onder den naam van sir John Lubbock, is in zijne ver blijfplaats van Kingsgate Castle, nabij Mar gate, inden ouderdom van 79 jaar overleden. "Hij was sinds 1900 kamorlOrd gekozen. Itali© De verkiezing van M. Nasi, vernietigd. De Kamer heeft do verkiezing van M. Nasi verbroken, mot 125 stemmen legen 106 en 18 ontlioudiugon. Rusland Volksvertegenwoordigers tijdelijk uit de Douma gesloten. Tijdons do zilting van Woensdag, door de Douma gehouden, hoeft do socialistische volksvertegenwoordiger Fschkeidzo, tijdens do bespreking der be- grooling eone beleedigende redevoering to gen de Orthodoxe kerk gericht, uitgespro ken. Men ontnam hem het woord, maar de spreker verzotte zich, alsmede een lid van de werkliedenpartij, M. Kensky, die in naam der woord vrijheid optrad. Als gevolg op do betwisting die daarop volgde, is do heer Fschkeidzo vorwezon, ge durende drie zittingen niot te mogen zetelen, terwijl Kensky vijf zittingen moet 'laten voorbijgaan. De oppositie partij heeft daarop do zaal verlaten, bij wijze van verzet. De president heeft vervolgens de sluiting der zitting uitgesprokon, te midden der toe juichingen der rechterzijde en der nationa listen. Ontploffing van een kanon.Tijdens de schietoefeningen is een kanon van 75mjm ontploft, waardoor een onder-officier der vloot doodelijk getroffen word. Een luitenant ter zoo werd zwaargewond; en eèn vaandrig, alsmede twee matrozen werden licht gokneusd. De Zwarte Raven. Hut gerechtshof heeft uitspraak gedaan nopens het proces der bende dor Zwarte Raven die uitslui- lelijk door jongelingen is samengesteld. Men herinnert zich dat na verschillende bandielon-Aanslagen, die spijts voor hen al len mislukten, Banlun.het hoofd,een 13jarig lid der bende vermoordde. Bankin is tot 6 jaar en 8 maand dwangar beid veroordeeld. Een medeplichtige is tot een vorbeteriiigshuis verwezen. De andere betichten zijn in vrijheid ge stold. Marotelio Genenaal Alix drijft twee contingenten oproerlingen uiteen. Men meldt dat ge neraal Alix, den 28 Mei, ton noorden dor hasbah, van M. Coun, do vervoeging belet heeft van twee contingenten afvalligen. Zijne achter-hoede heeft vervolgens een lievige aanval vail een ander vijandelijke groep af geslagen, waarop deze in wanorde wog- vluchllo. Do generaal wacht van dezo botsing de beste uitslagen af. Do oproerige stammen hadden al wat strijdvaardig was uitgerust. Een honderdtal dooden werdon op hot slag veld gevondoti, maar het is zeker dat zij vor- eclirikkolijk© verliezen geleden hebben. Van Fransche zijde waren slechts 8 dooden en 28 gekwetsten. Xe A.sadir Op het oogenblik dat do Meli^llahs van dpn maglizen zicli van Farondant moester maakten, na eon lievig geveoht, trok do gouverneur opvolger van Guelouli, Agadir zegevierend binnen. Dezo dubbele zegepraal heeft een gewichtige echo. De ruiters zetten nog altijd El Ilibba ach terna. Zuld-A-frika De staking van Johannesburg.De bo- stuurraad van New-Kleinfonlein heeft de vroegere werkuren l.eringestold en hoeft zich bereid verklaard, de stakers terug to aanvaarden. Portugal De vajsche geruchten eener Anglo-Duit- sche overeenkomst in Afrika. De minister van bnilonlandsche zaken,op eone interpella tie antwoordende, nopens do geruchten der vreemde pers, aangaande eene zoogezegde Anglo-Duitsche overeenkomst in Oost- en Midden Afrika ten nadoele van de Portu- geesche en Belgische koloniën zegt -dat hot PortugeeschStaatsbosluur reden hoeft te ver klaren, dat niet een feit den toestand wijzigt die nauwkeurig in het parlement door don heer Auguslin Vasconcellos bepaald werd, toen hij nog President van den ministerraad was en dat al deze vreemde nieuwsberichten van allen grond ontbloot zijn. Oostenrij li-Hougario Staking in de haven van Triest. Ten gevolgo der wegzending van verschillende worklieden eener scheepsvaartsmautschappij hebben al do werklieden der liaven van Triest hot werk gestaakt. Donderdag middag toldo men reeds 4000 werkstakers. Cc Eilanden der Egeescha Zee Ottomansche opinie Luidons $e denkwijze in de politieke mid dens van Constantinopel zouden de eilanden der Egeesche Zee, door Italië bozot volgens het tractaat van Lausanne niot kunnen in betwisting vallen,maar indien de vergadoring dër gezanten over hen boschikte, dan zou bet Italiaansch gouvernement niet gehouden zijn die besluiten uit le voeren, zonder voor eerst de toelating te hebben gekregen van het Turksch bestuur. Eene tegensprokelijko houding van wego Italië, zou hinderlijk zijn voor de Italo-Turksche betrekkingen zoowel op politiek als op economisch oogpunt. Servië geeft toe, maar klaagt Do aanmaning der mogendheden aan de verbonden tot hot teekenen der vredesvoor waarden, is op zeer strenge wijze in Bol- grado ontvangen. Mon betreurt dat Europa nogmaals als scheidsrechter maar niot als bemiddelaarster optreedt en dan nog op oene manier dio men wat min ruw zou verlangd hebben. Wat er van zij, Servië geeft too aau den wil der grootmachten. De wapenstilstand Men meldt officieel uit Constantinopel, dat do wapenstilstand lot 13 Juni verlengd ia. Tusschen Grieken en Bulgaren De Embros gooit de namon op van een tiental Grielcsche dorpen van Let noorden van Pangliaioti, dio door do Bulgaren zou den verwoest geworden zijn. Hol blad voegt erbij dal een deel der bevolking, die het Grielcsche leger niot zou Icunnon volgen heb ben, uitgemoord is geworden ter uitzonde ring van 300 jongo vrouwen die naar het Bulgaarscii kamp werdon overgebracht. In de bevoegde kringen van Athene zogt mon dat de betrekkingen tusschen do ver bonden, oene betere wending aatinemon, on men meent te g'olooven dat oone bomiddoling mogelijk is. Essad Pacha zou zich onderworpen hebben Volgens Giornale d'Italia, hoeft Essad paolia naar het voorloopig Albanoesch be wind geschreven o;n zich te onderwerpen. Hef Serbo-Buigaarsch konflikt. M. Pachitch spreekt in de Servische Skcupchtina De redovoering door M. Pachitch, voor- zittor van don ministerraad, uitgesproken heeft hevigon indruk gemaakt zoowel iu Bulgarië als in Weonen on in Duitschland. In Bulgarië toonen de officioele kringen zich gematigd, en zijn het eens dat de lieer Pachitch zijn laatstewoord nog niot gespro ken hoeft. Hot antwoord op de onlangs gedane offi- cieële verklaring van den Servischon minis ter te Sofia, zal slschtsna hot onderhoud dat tusschen de ministers-voorzitters van Servië en Bulgarië Zatordag gehouden wordt gege ven worden. De Weenor Pers Do redevoering van M. Pachitch wordt op versohülonde wijzo door de Woener pors ont haald. De dagbladen die weinig genegenhoid voor Sorviö gevoelen, zooals de Reichs-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1