VERVALLEN GROOTHEID. L^oVii HET H. HART dé Volksstem Ontvolking Nieuwe réglesftenten SPORT KAMPSTRIJD IET DEN BAL Weerkundige waarnemingen j.m 1 EN 2 JUNI 1913 ;Komt die goede Moeder uw werk van do Vorige week opdragen, komt Haar, hulp en Iroost Tragen, storkte om de volgende week ■weder.den zwaren arbeid met kloeken moed te kunnen hernemen; troost afsmeeken in al ow lijden, want Zij is de Troosteres der bedrukten.. Maria, uwe teedere Moeder wacht u, Zij heoft u binst de werkdagen aan den arbeid gezien, Zij heeft u bijgestaan, komt dan die dagen van verlofKomt op hare voor spraak zult gij vele gunsten van Jezus, haren Goddelijken Zoon verkrijgen. Legt voor Hare voeten al uw leed, uw lijden en nood en gij zult getroost de Grot van Mijlbeek verlaten. Want daar wil Zij hoerschen, allen bijslaan, beschermen. Jezus zelf geeft het te kennen door zoovele gunsten, die Hij dage lijks aan de geloovigen op Hare voorspraak mededeelt, en door het bijna oneindig getal fier mirakelen die Hij uitwerkt ten voor bede van degenen die totHaar hunnen .toevlucht nemen. To Loufdes in Frankrijk, hoevele gene- lingen reeds zijn er door de geneesheeren aangeteekend geweest' als zijnde door de voorspraak der II. Maagd Maria van Haren Zoon vorkregen. In ons Vlaamsch Lourdes, tot Oostacker, zijn er ook verscheidene mirakelen gebeurd, zieken genezen, ongelukkigen en noodlij dende door Haar geholpen. En in de Grot van Mijlbeek, hoevele lijsten van bedankingen, voor bekomene gunsten, van in nood geweest zijnde be drukte harten, ja zelfs van zieke menschen in stervensnood vorkeerende, hebben hunne genezing aan onze geliefde Moeder en Onbe vlekte Maagd Maria te danken. Zou eene chrislene Moeder hare kinderen kunnen zien lijdon als de kinderen zich waardig hunner moeder toonen O noen, christenen, dat is onmogelijk voor eene moeder, zij^ou zelf willen lijden voor haar kind, en Onze Moeder Maria, Zij die do Moeder der moeders Is. zou Zij hare kinderen zonder hulp kunnen laten doorgaan Zou Zij deze die Haar met een rouwmoedig hart hulpen troost aftmiee- len kunnon wegzenden O ne6n, dat is onmogelijk dit tegolooven. Do liefde van Maria voor ons christenen is onuitsprekelijk, hoe Zij bezorgd is voor onze zaligheid, hoe Maria ons bewaart in al onze wegen van ongeluk en gevaren, dat zegt en bewijst genoeg de groote liefde die Maria voor ons koestert Zij draagt onze zuchten en gebeden op tot voor den troon van hareu Goddelijkon Zoon, en verkrijgt ons zijne gunsten. Zij verheugt zich over do zondaars (lie boetveordighoid doen Zij slaat ons bij in ons uiterste en leidt onze ziel voor den rechterstoel van God. i O vurige dienaars van Maria vergeet uwe Moedor niet, toont dat gij Haar kind zijt, zoo lal »£ij toonen dat Zij uwe Moeder is. En nu de'levensblijde maand van Mei, de maand van Maria ten einde i$, vergeten wij de Onbevlekte Maagd niet. Stellen wij ons .onder de bescherming van Jezus Moeder ïedoron morgend. thans zal Maria over ons /waken. i Hebt in uw huis Haar kleine heiligdom. 9n uwe woonplaats prijke Maria'sbeeld met «bloemen, eenige keersjos en 's avonds allen «amen kniolt neer voor dien genadetroon. Dan zwcoft Jezus Moeder ongetwijfeld Zondag-mengelwerk 48' Vervolg. Op Tunefors'heerschte grooto drukte on be- weging. Met 't krieken van den morgend was mevrouw von Dressen met de meiden opge staan om te zoden en to braden ,alsof men na de kerktijd bezoek Van de naaste buren wachtte. •Do gedoden zouden dien dag voor hot eerst afgelezen worden. Borgenstjerna, die eenige dagen te voren was overgekomen, had aan don predikant de noodige papieren tor hand gesteld. Do luite nant-kolonel zou zeker gaarne naar den titol, waarom zooveel te doen was geweest, gevraagd hebben, maar dit streed mot zijne waardigheid. Dezelfde reden wederhield hem ook, zgne vrouw over to halen om er bij Amalia onder zoek naar te doeD, die naar de innige vor- staudhouding to oordcelen, welke er tusschon «Ie verloofden heerschfe, zeker mot de goheim- sle gedachten van haren bruidegom beleend was. De oude beer begreep dus, dat de welvoe- gclijkhoid van hem vorderde, zijne nieuwsgie righeid te beteugelen. Hij wilde echter iets doen, daarliet hem onmogelijk was, zich tot op do komst der gasten bedaard te houden. Er moest een geschikte middelweg uitgedacht worden, en zijn vindingrijke geest liet hem daaromtrent ook niet in denr steek. Terwgl hij met de zijnen aan hèt ontbijt zat viel bet den luitenant-kolonel in, dat hg op eon landgoed, eeno mijl van Tunefors gelegen, eene dringende aangelegenheid had af te doen «n hg boval dus een knecht,don zoogendarcden boven don huiskring, óver denwelken Zij haar blauwen mantel uitspreidt, in beschor- mend gebaar, lijk de moeder haar kind onder den mantel houdt als 't koud is en regent. En nu de maand van het II. Hart begint, christenen, kunt gij uwe Moeder beminnen door het II. Hart van haren beminden Zoon Jezus lo vereeren. Wilt gij een moeder aanstaan, gij moet toonen dat gij haar kind bemint. Als men iemand bemint, men is er geernebij, wilt gij toonen dat gij O. L. Vrouw bemint, dan -moot gij geerne bij Jezus zijn. Men is er •nooit dichter bij, dan in de II. Communie. Gaat dus dikwijls ter II. Tafel, Maria Ier cere en uit liefde voor het II. Hart van Jezus. Doet gij zulks, dan zal 't ook Mei blijven in uw ziel. Blijft ^e Grot van Mijlbeok bezoeken, want Jezus' Moedor ia de Onbevlekte Maagd Maria on wie Jezus beminnen en eeren willen, mogen 09k Zijne lieve Moedor niet vergelen want Jezus wil dat wij [Zijne Moeder beminnen om Hem. Heden Zondag 1" Juni, is bet de sluiting der maand van Maria. Dus zullen alle god vruchtige christenen en dienaars van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis daar tegen woordig zijn in *de Grot om den Rozenkrans te bidden. Wie den Eerw. Pater De Meulemeesler, Missionnaris uit Congo hooren wil, zal moeten bij tijd komen, want aan veel volk valt niet te twijfelen en de preek zal prachtig zijn. Na het Sermoen zal de Eerw. Pater de plechtige toewijding aan O. L. Vrouw doen van op de rots. Onze ieverige heer Alfons Volckaert komt ook met zijne beste zangers, om ons iels puik te laten hooren ter eere van Maria de Onbevlekte Moeder Gods. Allen naar de Grot van Mijlbeek, dienaars van Maria, Zondag ln Juni zult gij daar uwe goede Moeder al uw gebeden, goede werken en streven van heel de Meimaand voor don Troon van Genade nederleggen en Zij, de Koningin der Engelen zal U allen zegenen zonder getroost te zijn, zult gij de Grot niet verlaten, want eene Moeder kan een rouw moedig hart niet ongetroost laten heengaan. Dus allen naar de Grot van O. L. Vrouw van Lóurdes te Mijlbeek op heden Zondag iQ Juni, om 5 uro heel stipt begin. O. L. Vróuw Onbevlekt Ontvangenis. Bid voor ons. Wees Gegroet. -/V De feestdag van het II. Ilarl is, volgens het verlangen van Jezus zolf, vastgesteld op den eersten Vrijdag van het Octaaf of acht- daagsche plechtighotd, het Allerh. Sacra ment ter eere Dij is daar als de voltrok king van. Over eon goed drie honderd jaar vroeg Christus zelf, in do verschijningen die Hij aan de Gelukz. Margareta Maria liet genie ten, dien dag tot aanbidding en vereering van zijn Goddelijk Hart vast te stellen. Ilij voegde daarbij zijne vurige begeerte, don eersten Vrijdag van iedere maand insgelijks aan de eerherstelling van dat misprezen Hart toe to zeggen. Menigvuldige on zegenrijke beloften deed kabriolet in te spannen, die eigenlijk, niets meer en niets minder dan eene gewone kar was. Mevrouw von Drossen glimlachte. Zij ken de hare echtgenoot, en wist dat hij, na eeneu kleinen omweg gemaakt te hebben, zijne richting naar do kerk zou nemen. Daar zij echtor tevens overtuigd was, dat hij omdat dit streed mot alle gebruik, de kerk niet zóu binnentreden om den ondertrouw zijner doch ter tehooron aflezen,vormelddo zg dat hij van zin was, om er van uit do sakristij naar te luisteren. Zij had gelijk. Om half twaalf terwijl do preek nog niet ten einde was, opende zich de deur der sakristij, en tot grooto verbazing van don koster trad luitenant-kolonel binnen hem met eene bijzonder vriondelgk, genadig knikje groetende. Omtrent dien zelfdon tgd zegde Borgenst jerna tot zijne bruid, terwgl hij met zekere onrust haro hand drukte? Berouwt u thans misschien nog onze stap Horinner u, dat ik de zaak geheel in uwe banden gesteld heb, en ik om uwentwil gaarnovan helgocn ik anders billijk achtte, zou hebben afgezien. Om mijnentwil moogt gij nooit afzion van hetgeen gij billijk en verstandig acht, hernam Amalia. Ofzoudtgij denken dat.ik den schat dien ik u verworven heb, zoo wei nig waardeer, dat ik buitendien nog aan din gen zou hechten, dio niet de geringste waarde voor mij bobben Neen, lieve Ivar wij stem men in onze denkbeelden volmaakt overeen on ver van berouw te voelen, verheugt het mij vooleer gelegonbeid to hebben gehad u te bewijzen, hoe gaarne ik mij in alles naar uwe wcnschen voeg. Ja, in de hoofdzaak, liefste, <laar ben ik den Hemel zij dank, ten volle van overtuigd Jezus aan de vereerders van zijn H. Hart. Onder andere beloofde Hij, dat zij die negen achtereenvolgende eerste Vrijdagen der maand communiceeren, de gratie der einde- lijke boetveerdighcid, zullen bekomen, 'tis te zeggen niet zullen konien te sterven in staat van doodzonde en zonder de Hil. Sa cramenten ontvangen te hebben. Lijdon en Liefde, ziedaar wat de God- mensch ons voorstelt in die gsdsvrucht. Immers de vlammen die het II. Hart omge ven, doen ons denken op de brandende lief de van Christus voor de menschen de doornenkroon die er rondom gevlochten ligt en het kruis dal in 't Hart is geplant, wijzen ons op de schrikkelijke pijnen voor ons uitge staan on de openstaande wondo zegt ons maar al te wel dat we tot do bron van alle genaden en do fontein aller goed moeten toenaderen. Heel do mand Juni is ook toegewijd aan Jezus' brandend, vlammend Harte utt liefde en tot ons. Vergeten we dus die goedheid, bormher- tigheid en toegevendheid niet Bezoeken wij Jezus Hart in 't II. Sacra ment. Dragen wij Jezus Hart op met den priester in ieder II. Misoffer. Naderen wij tot Jezus in de H. Communie zoo dikwijls mogelijk al ware het dagelijks opdat zijn hart aan hot onze kloppe. MARC. In Frankrijk waren er in 1911, 34,800 geboorten minder dan sterfgevallen. De oorzaak van die vermindering schrijft men toe aan de onzedelijkheid, immers men wil' het huisgezin tot liet minimum beperken. Niet alleenlijk ltomt do hoogmoed des lerens, de vrees voor terdeeling en versproi- ding der fortuin er tèsschen maar de zelf zucht bij de gehuwden, do vrees niet alleen voor de list, maar insgelijks het onaange name van kinderen te kweeken en op te brengen spelen hedendaags den groolen rol. De zucht naar weelde, hel heidendom en dus de onverschilligheid jn zake van godsdienst zijn er absoluut niet vreemd aan. Dat systeem zou men ook moer en meer in ons België en tot in ons Vlaamsche lande willen overbrengen en die onzeden zouden hier ook. willen meer en meer veid winnen! Wezen wo op onze hoede, laat ons voort kristene zijn, geven we niet toe aan 't rnenschelijk opzicht, aan de gezegden en raadgevingen zoo onzedig als belachelijk van sommige heibergpilaren en wehveters. Kwijten we ons plichten gelijk hut een christen, wat zeg ik, een deftig mensch, ik zeg min, een eenvoudig redelijk mensch be taamt Achteruit met die fransche gewoon ten en OH2EDEN 1 aangaande de toelating der Landverhuizers in Canada. Een mannelijk of vrouwelijke landverhui zer, in Canada aankomende, tussclien 1 Maart en 30 Oktober moet in bezit zijn van ten minste 25 dollars (130 frs) boven den prijs van d» n IJzerenwog' tot aan zijne bestem ming. Het hoofd des huisgozins moet bovenge melde som van 25 dollars (130 frs) bezitten, voor ieder lid boven de 18 jaar en 12,50. dollars (65 frs) voor deze van 5 tot 18 jaar, en dit alles boven den prijs van den ijzeren- weg tot aan de bestemmingplaats. Van 1 November tot einde Februari,wordt, het dubbel gceischt,' 't is te zeggen 50 dol- doch dat meeende ik hu niet. Ilc dacht eigen lijk aan uwen vader,"en wat hij wel zal zeg gen. Ik ook, Ivar. Ik heb den gansclien nacht moer aan hem dan aan u gedacht, en het wel honderdmaal gezegd God gave, dat do dag maar voorbij ware. Doch wij zgn nog zoo ver niet, en gij kunt u verzekerd houdon dat heb mij hartklopping genoeg voroorzaakt. Arme Amalia Dat was het juist, wat mij beangstigde. Ik had niet zoo zelfzuchtig moeten zijn. Gij behoeft mij hiot te beklagen, Ivar, dat laat ik niet toe. komt er eens wezenlijk' togenspoed, dan helpjik u dien dragen, zöo toch komt men er het veiligst door. Borgenstjerna drukte harehand met warm te aan zijn hart. en Amalia's zoete glimlach vordroef do kleine w.olk van zijn voorhoofd. De predikant iS|Vandaag verbazeud lang van stof, sprak de lulitenant kolonel ongedul dig, terwijl hij den kjjster aanzag, die in de sakristij bleef ronddrentelen. Daar zegt hij juist Amen, hernam deze. Ik moet hem nu het1 boek overreiken. Do koster verliet de sakristij, de luitenant- kolonel bleef dus alleen achter en naderde met gespannon opmerkzaamheid de deur. Eindelijk begon do predikant te hoesten; en na verloop van eenige minuten die hij aan zijn zakdoek wijdde maar die den ongeluk kigen luitenant-kolonel schier wanhopig maakten, klonk het luid en verstaanbaar door do kerk. In don heiligen huwelijkenstaat zgn voornemens te treden, en werden bij dezen 'voor de eerste maal afgekondigd. Hier werd de luitpnant-kolonel door zulk een geweldig© gemoodsboweging overvallen dat hg cigënJijk niet wetende, wat hij deed, lars (260 frs) in plaats van 25 dollars (130 frs) en 25 dollars (130 frs) in plaats van 12,50 dollars (65 frs). De Landverhuizers die bovengemelde som men niet bezitten, zullen bij hunne aankomst geweigerd worden. Degene die zullen kunnen bewijzen, van eene plaats verzekerd te zijn, bij eenen landbouwer, of die zich bij familie leden begeven, wel te verstaan zoo deze in slaat zijn, en er in toestemmen de landver huizers of de leden hunner familie voort te helpen, zullen worden toegelaten. Mogen vrij binnen 1. Do vrouw die haar man gaat vervoe gen. 2. Het kind dat naar zijne ouders gaat. 3. Een broeder of.eene zuster die een broeder gaat vinden. 4. Een minderjarig kind dat bij eene ge trouwde of vrije zuster gaat inwonen. 5. Ouders die bij hun zoon of dochter in trekken. Geen landverhuizer zal in Canada mogen ontschepen, om zijne ziekte te doen verzor gen, indion zij walgelijk, besmettelijk of schandelijk is, ten ware de geneeskundige beambte van hot Canadeesch Bestuur der Aanlandingsplaats, de overluiginguildrukte, dat de landverhuizer, van de ziekte niet was aangetast bij zijn vertrek, en, dat de volko men© en bestendige genezing zou kunnen verwezenlijkt wordon, in korten lijd. MEDEDEELINGEN AALST Carnaval Maatschappijen - De Plezie rige Bebcs u De Iiollandsche Boeren en Boerinnen en - De Lustige Boeren en Boerinnen. CARNAVAL STOET met ondersteuning van den - Onpartijdigen Neringsbond» en toelating van hot Gemeen tebestuur, op Zondag 8 Juni 1913 Ontvangst der vroemdo maatschappijen om 12.15 ure. Vorming van den stoet om 2 ure slipt, in 'de Zonnestraal on aanpalende straten. Om 8 ure slipt Concert, op het kiosk ter Groote Markt, door de deelnemende muzïe- ken. VV 'Houtmarkt 1913 Esplanadeplein Do Burgemeester en Schepenen kondigen aan dat, door de zorgen en ondor het toezicht der maatschappijen Paume -A^ostoise en Royale Pelote Club, eenen Schoonen en be langrijken zal plaats hebben op de hiernavermeldo da gen, lusschen de beste 'partijen (liten rang) 'van het Land. 'jprijzen ®00 Franlcen A. Zondag 1 JuniHoutmarkt Geeraardsbergon, Paquay. Houdong-Ai- meries, Rochot. Ormeignios, Blairvacq. B. Zondag 15 Juni, Esplanadeplein Aalst, Do Groot. Laeken, Meganck. Lens, Lenfant. C. Kermis-Dinsdag, 8 Juli, Houtmarkt Braino-le-Comte, Fauconnier. Goaselies, Lambilotte-Gaillard. Schaarbeek, Put- mai)8 De Clorck. D. Kennis Woensdag8 Juli, Esplanadepl. Q-roote toesilissing tusscben de drij overwinnende partijen van 1 en 15 Juni en Dinsdag 8 Juli. ten einde 'geen woord te verliezen, de deur half opende. Dg beer Ivar Borgenstjerna, Mr. leer looier en jonkvrouw Bernhardina Eleonora Amalia von Dressen. Do zegen des hemels ruste op deze verbintenis enz. Hot was inderdaad een fwonder, dat do luitonant-kolonol bij dozen donderslag die hem als in eene heldere homel trof, de deur niet geheel openstiet om den predikant Halttoe te roepen. Eon dergelijk voorno men woelde hem inderdaad een oogenblik door het lioofd,en liet zou er ook toegekomen zijn, zoo niet eene nieuwe gedachte hem tot inkeor gebracht had. Ilij begon namelijk te begrgpen, en hoe meer hij er over nadacht, des te natuurlijker vond hij het v<vi) don ouden, kortzichtigen predikant dat dezo zich verkeken had, en dat liet in allen gevalle een geheele andore titel was, waarmedo dat meesterschap van zijnen schoonzoon in ver band stond. Zijne tegenwoordige stemming vergunde hem niet duidelijk in to zion, dat er aan geene vergissing te denken viel dat moest toch wol zooz'gD, want oen leerlooier, een mensch niet veel beter dan een ambachts man, kon wol nooit do onbeschaamdheid hebben gehad, zich mot een oud-adelijk ge slacht te willen verbinden, en daarbij op dezo wijze te werk te gaan. Ik wenschte dat de oude preker al vast maar hier waro, opdat ik hem wegons die domheid do ooren kon wasschen Do predi kant had echter nog veel af te lezen en in dien tusschentijd kon de luitenant-kolonel' zich met volle tuigen aan het afschuwelijke schouwspel verzadigen, hoo de aanzienlijkste ledon dei' gemeente de hoofden hg elkander staken, onderling blikken wisselden, schuins lachten en samen fluisterden. De komst van Opmerkingen De prijskampen zullen telkens rond 2.15 ure namiddag beginnen eni geschieden ondor de voorwaarden van den/ algomeenen bond van het balspel. Het pu-i bliek mag zicli in volle vertrouwen aan' schoone en aantrekkelijke lutton verwachten, KAATSEN Gemeente Welle, Halte. Zondag 1 Juni a. s., groote kampstrijd met den dikken bal op den Halte, te Wellè,' hij Jog. Buyl, naar 50 fr., tussohen ma ar do partijen. BOLLEN Aalst-Mijlbeek Prijskamp door de slokken bij Emiol D® Moor, Langestraat, op Zondag 8 Juni 1913»- 50 fr. prijzen 25-15-10. Begin om 3-ure» kampen om 6 uren. *fowtfc* j ts van U. Camiel PrMfci, opticien-specialiste Aalst, tango Zoutstraat, 0 83 mei. 15 uro:' Barometer 762° Wind: noord-oost Thermometer 15° Vooruitx. schoon weer den leeraar in de sakristij verloste hem ein delijk uit dit vagevuur. Waar is het briefje Geef hot mij' hier beet hij den binnentredende die beleefd boog, in de grootste verbolgenheid toe. Iloe kunt gij zulken onzin voorlezen Wat voor onzin vroeg de predikant verbaasd. Die, dat gij in plaats van liofstalmeestcr noch van iets anders, hernam de predikant met klimmende verbazing, maar eenvoudig, zoo als ik las Meester leerlooier. Ik dacht dat de heer luitenant-kolonel met den stand cn liet bedrijf van zgn aanstaande schoon zoon boter dan iemand bekend moest zijn. Heb do goedheid alle overtollige aanmer kingen achtorwego te laten, sprak de luite nant-kolonel op gekrenkton toon. Geef my hot briefje maar. Met plezier. Zoodra do koster komt, zal hij het buien, doch tot zoolang moet ik u ernstig vorzooken wat minder luid te spreken want do dienst is nog niet ten einde. In deze eenvoudige, maar met vastheid uitgesprokon woorden lag iets, dat do hitte van den luitenant-kolonel een weinig bekoel de. Ilij voelde het onvoegzame van zijn ge drag on begon dus, zonder er iots tegen in to brengen, het vertrek op on neer to wandelen, doch hij stiet daarbij Van tijd tot tijd zoo hevig met den stok op don steenen vloer, dat do vensters or van rinkinkten. Toen na het einde van den slotzang do koster weder binnentrad; verzocht de predi kant hem het afgekondigdbriefje van den pre dikstoel te halen, waaraan terstond voldaao werd. Wordt voortgezet.

De Volksstem | 1913 | | pagina 6