WEEKKRONIJK Een grootsch huwelijksfeest De jonggehuwden RICHARD WAGNER KEIZER MOSJIHITO VAN JAPAN EEN OPVOLGER VAN BONNOT 1. Een grootsch huwelijk. 2. Richard Wanner. Keizer Mosjihito van Japan. 4. Een opvolger van Bonnot 5. Onze Kolonie in de Wereldtentoonstelli"g van Gent. 6 De Vergiffenis van den Monnik —7 De driejarige dienstplicht in Frankrijk, militaire incidenten. 8. Een reddende Engel. 9. Allerlei Prinses Victoria-Loinza. dochter van den Keizer van Duitsohlard. in t huwelijk getreden met hertog August von Cum berland. en den ▼ader van den 'bruidegom Koning Joris van Engeland op wandel te Vlissingen-Holland Het was de groot-maarschalk van het Hof, graaf von Eulen- burg, die de eer genoot het burgerlijk huwelijk te sluiten. Nadat de prins lijke verloofden het ja woord uitgesproken had den, verkondigde het kanongebulder onmiddelijk de blijde tijding aan de Berlijner bevolking. De stoet begaf zich daarna naar de kapel van het Hof, de stoet werd geleid door Keizer Wilhelm, met de Hertogin von Cumberland aan den arm. Dan volgden de C/.aar en de Keize rin Koning Joris en de Kroonprinses de Hertog von Cumber land en Koningin Mary en vervolgens de Prinsen en Prinsessen van Pruisen en elders. De jonggehuwden waren zeer ontroerd evenals hunne ouders, den beslissend oogenhlik, toen de ringen gewisseld wer- Nadat de hofkapelaan eene korte toespraak gehouden had, werden de jonggehuwden door hunne ouders enz., geluk ge- wenscht. Daarna trad de ceremoniemeester vooruit, graaf van Ra- dern. Hij bracht de genoodigden naar de Witte Zaal en van daar naar de «Ridderzaal,waar het huwelijk smaal opgediend den De Keizer dronk op de gezondheid der jonggehuw- Hij zegde Dierbare dochter Op den dag waarop ge on zen huiselijken haard verlaat, stel ik er prijs op u van gan- scher harte dank te zeggen voor de vreugde welke gij steeds mij en uwe moeder verschaft hebt en voor het lange tijdperk van schitterend licht, dat uw verblijf in het ouderlijk huis bij voortduring was. Gij smaakt het zeldzame voorrecht de in spraak van uw hart te kuünen volgen. - Lieve zoon Vol vertrouwen schenk ik u mijne dochter- Ondanks uwen jeugdigen leeftijd, zal het u ongetwijfeld wel dra gegeven zijn anderen te dienen, en de zorg voor anderen op u te nemen. Moge deze taak de schoonste van alle, uw leven vervullen. Moge de liefde der menschen uw hart verwar men. Hoera Driewerf hoera voor het jonge paar Na het maal keerde men terug naar de Witte Zaal, waar een groot bat plaats had. Na den eersten wals welke de herto gin van Brunswick met haren vader danste en de hertog van Brunswick met zijne schoonmoeder, vertrokken de jongge huwden. Zij reisden nog denzelfden avond naar Hubortusstock, waar nabij het meer van Werberlin, een heerlijk jachtpavil- joen voor hen voorbereid is. Heel Daitschland is volop in feest. Men wil overal Richard Wagner herdenken, den prins der muziek, den onvergelijkelijken toonkundige. Eenige dagen geleden meldde men dat de Japansche Vorst overleden was.Daar is niets van. Zijn toestand boezemt geene onrust in. Een soldaat, zekere Duvignon, bri gadier bij het 2- gidsen, te Brussel, poogde verleden week de bandieterijen van Bonnot na te volgen. Na op het bureel, waar zijn vader in dienst was, eene som van 3500 fr. ge stolen te hebben, trok hij met zijoe minnares naar Parijs. Zij kleedden zich van kop tot teen in 't nieuw, waarna Duvignon zich bij een autofa brikant, M. Dardenne begaf om een auto te koopen. Hij koos een der prachtigste ma- chienen, deed zich tot buiten de stad voeren om het tuig te beproeven en op eene eenzame plaats gekomen, schoot hij den eigenaar neer en vluchtte met den auto. Eenige dagen later werd hij verrast, toen hij bij den burgemeester eener kleine gemeente de gast was. Hij poogde te vluchten, doch een burger schoot hem wat lood in de beenen, waardoor hij kón aangehouden wor den. Hij zit thans opgesloten even als zijne minnares. Keizer Willem en Koning Joris van Engeland Ie Berlijn itschland's hoofstad, Berlijn, was de verleden week in looi ter gelegenheid van het huwelijk van nrinses Vic- ■Louiza, de eenige dochter van het keizerlijk echtpaar, len hertog Ernest-August von Cumberland, levens al wat Duitschland aan prinsen en hertogen telt, nook het koninklijke echtpaar van Engeland en Czaar aas van Rusland, beiden familieleden van Keizer Willem it feest tegenwoordig. ids van den Donderdag vóór het huwelijk begonren de ilijkheden, ter gelegenheid der ontvangsten van Koning van Engeland en Koningin Mary en van Czaar Nikolaas ii. tEngelsch koninklijk echtpaar was te Vlissingen, in Hol- geankerd en Koning Joris had de gelegenheid te baat ge- a, om eene wandeliDg te voet te gaan doen door de schil- ihtige stad. Heel alleen slenterde hij er rond en de weinige nen die hem herkenden groetten hem eerbiedig. Idelerwijl was Koningin Mary per auto een toertje gaan in den omtrek. Vrijdag morgënd bezocht de Czaar in gezelschap van ir Willem het praalgraf van Charlottenburg. Nikolaas II er eene krouD neder op het graf van Keizer Willem I. a ging de Czaar het regiment der wacht keizer Alexan- «aarvan hij aanvoerder is, in oogenschouw nemen isschen waren de Keizerin van Duitschland, de Koning en ningin van Engeland, de Hertog, de H"rtogin en de Prin- - von Cumbsrland, de Kroonprinses en talrijke andere en Prinsessen de tentoonstelling der huwelijksge- iken gaan bezoeken, die op lange tafels gerangschikt zijn Brunswicksche zalen van het kasteel, Men bewonderde li het geschenk van den Czaar, een groote en prachtige li in groene Ouralertsen van de Engelsche Vorsten, een «m met drie bloempjes, met diamanten bezet. De Koning ügeland heeft den Hertog Ernest-August von Cumberland shoonen auto aangeboden van engelsche fabrikatie. ders waren er zoo wat van alle Duitsche steden, vader- :he vereenïgingen enz., geschenken toegekomen, tot een lenlijk bedrag van ongeveer 12 miljoen frank, vonds werd in het paleis van Potsdam een familieootbijt iend, waarna al de genoodigden de galavertooning in «ra gingen bijwonen. Deze zaal was prachtig opgesmukt, lag namiddag hadden de huwelijksplechtigheden plaats, werden in het keizerlijk paleis zelf voltrokken, in tegen- ligheid ven al de genoodigden, de familie, de ministers enz. Hij zelf wordt er aanzien als een ware af god. Zijne faam verspreidde zich heel de wereld door en de muziek van de mode in dezen zin dat personen die van de toonkunde geen het minste begrip hadden, er aan hiel den enkel de werken van R, Wagner te gaan hooren, om te doen lijk al de anderen. De soldaat-bandiet Duvignon Het is wellicht voor weinigen nog een ge heim dat zoo R. Wagner hemelver boven alle moderne komponisten moet aangetee- kend worden, hijzulks in hooge mate te danken had aan zijne dichterlijke gevoelens die hem toelieten zelfs de libretto's te schrij ven die hij dan in klanken vertolken zou. Dichter en toonkundige, in hem waren die twee kunstenaars versmolten. Hij best van al was dus ook in staat al de gevoelens weer te geven van zijn hart en juist zoo lijk ze zijn hart kloppen deden. Het theater van Beyrouth, dat in do schil derachtige wilde hosschen van Zuid Duitsch land werd opgericht om zijne kunstwerken uit te voeren wordt te recht als eene kost bare relikwie aanschouwd,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1