Inrichting van het werk der gondkoo]» woningen 'T EEN EN 'T ANDER Buitenland Gebeurtenissen in de Balkanen DAG-BLAD en wosnvertrekksii Hegsistssndta jaargang s' 129 2 CENTIEMEN HET NUMMER EoBtdcrdag SM 1913 DE VOLKSSTEM abonnementen? Zés inaanden 4 (ranken. Een jaar 8 (ranken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds j» ij» V UITGAAF, 7 o. 's avonds <Jj> Pour toute la publicité coir.mercialo et finanoière du jourual, s'adresser exclusivemeat k l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. TraasucMijjiiTASRjna BUREELENs TE BRUSSEL S3. GODTS, BcursplaalSj 3 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AALST ICerlcatraati Telefoon 114. Van Nuf iet-De Qendt: ©i AANKONDIGINGEN i KI. aanV. (1 tot 4 kl. reg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1.00 4* bySdz. (de regel Lr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) Ir. 2,00 Commerciale en finan-Msele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Deursplaats, Brussel. Sport (per regel) fr. 1.0U Gemengd nieuws por regel) fr. 8,00 Recht, berstctl. (por regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Eenieder bekent dat bet wetsont werp uitgaat van ruime en edelmoe dige denkbeelden. Het vraagstuk van de goedkoope woningen en woonver trekken wordt daardoor in al zijn om vang behandeld. Afziende van hot stel sel der gedeeltelijke oplossingen en steunende op do verworven ervaring, wil bet dit vraagstuk oplossen door eene algemeene regoling en vastbera den die middelen aanwenden, welke worden gevergd door bet beoogde ver heven doel. liet werk, tot stand gebracht door de wet van 9 Augustus 1889 betref fende de werkmanswoningen, wordt behouden, In de Memorie van Toe lichting wordt hulde gebracht aan bare vruchtbaarheid en edelmoedige toe wijding die bet verwekte zij steunt op den bijval, dien bet verwierf, om da uitbreiding daarvan voor te stellen De beschermingscomiteiten voor de werkmanswoningen, de krediet- on bouwmaatschappijen, gesteund door de Algemeene Spaar- en Lijfrentekas, blijven beslaan. Aan al deze instellin gen verzekert het wetsontwerp een ruimeren werkkring en ruimeren gol- dolijkon steun. De wet van 9 April 1889- op de werkmanswoningen, ofschoon vorbe- terd door de wet van 24 Mei 1897 op de geringe landelijke eigendommen, voorzag niet in allo behoeften. Zij kon zich niet doen gelden op een ruimer gebied, omdat haar werkkring te be perkt was en or tevens gebrek was aan geldmiddelen en aan ijver bij sommige openbare machten. Wel heeft zij uit stekende diensten bewezen aan do keur van werklieden die zich daardoor een eigen woning konden aanschaffen, .doch de massa der werklieden was daarvan uitgesloten bedoelde wet beeft het vraagstuk van de werkmans woningen niet volkomen opgelost toch neemt dit vraagstuk in belang too, naarmate do bevolking zich steeds moer vestigt in de'nijverheidsstedon. Anderzijds bleven bescheiden ar beiders, ambachtslieden, lagero be dienden, geringe landbouwers, die, ofschoon zij r.iot bohooren tot den eigenlijken arbeidersstand, toch wel de belangstelling der openbare mach ten verdienen, verstoken van de wol daad der wet. Door bet onderhavige wetsontwerp worden deze leomten aangevuld bet werk krijgt allorzijds meer uitbrei ding. Het begrip van werkmanswo ning ruimt de plaats voor het begrip van goedkoope woning ten bate van weinig gegoede standen. Het ontwerp Verlangt de werkingsmiddelen aan te wenden naar verhouding van de ge wichtigheid der taak daarom wendt bet zich vastberaden tot de openbare machten en instellingen, opdat zij den privaten ondernemingsgeest zouden steunen en, bij voorkomend geval, in zijne plaats zouden optreden. Haar wordt niet alleen gevraagd om zedelij ken steun, maar ook om recktstreek- sche bijdrage, zoo voor de geldmidde len als voor het beheer. Dat is oen van de- kenmerken van het wetsont werp. Om zich daarvan to overtuigen, vol staat het, een oogopslag te werpen op de voorgestelde inrichting, op de wor king van de verschillende onderdeelen en op wat zij kunnen voortbrengen. Benevens de bestaande instelling vol gens de wet van 1889, richt liet wets ontwerp er eene nieuwe op aan het hoofd daarvan staat do Nationale Maatschappij voor goedkoope wonin gen en woonvertrekken deze Maat schappij roept do bewoging in 't leven en regelt ze. Zij moet optastbaro wijze weergeven bet denkbeeld zelf, waar van het ontwerp uitgaat. Bestaande uit de vertegenwoordi gers der groepen welke dienen bij te dragen tot bet werk van de goedkoope woningen en woonvertrekken, als daar zijn de Staat, de provinciën, de ge westelijke of plaatselijke toegelaten maatschappijen, komt zij voor als het hoofdkomiteit van eenen grooten bond. Zich uitstrekkende over gansch het land, gaat zij na welke ovoral de behoeften zijn ten aanzien van de volksgezondheid en van de huisves ting zij bevordert bot oprichten van de plaatselijke en gewestelijke maat schappijen en verstrekt baar, benevens da loiding, de noodige geldmiddelen (art. 1). Zij staat de Regeering ter zijde door hare raadgevingen on hare medewer king, draagt bij tot het opstellen van do noodige besluiten en verordenin gen om de wet in werking te doen treden en toe te passen (art. 2, 3, -4) licht haar in over het toelaten van do plaatselijkeen gewestelijke maatschap pijen, treedt in hare plaats op voor do uitgifte van de schuldbrieven die de door de openbare machton ingeschre ven annuïteiten vertegenwoordigen (art. 8), beheert da toelagen, door den Staat aan do instelling verleend (art. 9), en het bijzonder fonds van 100 millioen.door den Staat ter barer beschikking gesteld voor do noodige voorschotten aan de maatschappijen (art. 10), neemt maatregelen ten bate van de volksgezondheid,*evenals de plaatselijke en gewestelijke maat schappijen die door do wet daarmee beiast zijn (art. 12), maakt de alge meene verordening op betreffende do gezondheid van en het toezicht op de door de maatschappij opgerichte ge bouwen (art. 15), houdt toezicht op de plaatselijke en gewestelijke maatschap pijen (art. 16). Deze omvangrijke taak der Natio nale Maatschappij, welke den privaten ondernemingsgeest aanwakkert en leidt en tevens de openbare machten inlicht en bijstaat, is van zedelijken, socialen en economischen aard. Zij berustjiiet op dwang, maar wel op raadgevingen en, bij voorkomend ge val, op geldolijken steun zij staat onder het toezicht van de Regeering en van de Wetgevende Kamers, waar aan de bebosrraad het jaarverslag over maakt (art. 16 en 17). EJa lEeageSscEt® sangeps bij cSess Kosiing. Omstreeks 300 leden, damen en hoeren van liet - Imperial Choir van Londen kwamen in bijzondere trams to Laken aan en werdon aan den ingang' der serren ontvangen on verwelkomd door graaf d'Oultremont, hofmeester. De Engelschen bezochten de prachtige serron en de warando. Te 4 111*9 trad do Koning binnen, vergezeld van graaf do Morode, generaal Jungbluth, majoor De Jonghe ou do ordonansofiicieren. De Engel- sche gezant, sir Villiers, stelt aan Z. M. den bestuurder van hotGhoir >»,MrCh. Harriss, voor. Bij de intrede dos Konings heffen do Engelschen de Brabar.Qonne aan cn daarna op verzoek van koning Albrecht, hetEngolsch Volkslied. Plaats nemend tusachen den gezant van Engeland en Mevr, Villiers, hoort het Staats hoofd een zestal koren met soli voordragen van de Engelscho toonzetlei'3 Coleridge, Sulliran, Elgan, Porry en Harriss. Het was bijna zes uur w'anneor do uit voering was afgeloopon. De Koning wensch to den leider warm goluken liet zich de solisten dames en heeren, voorstellen. Eon buffet was opgestold in de groote eet zaal van het kasteel en dé Engelschen lieten zich de heerlijke gerechten goed smaken. Z. H Pias X- In het Valikaan, te Rome, werd Maandag de verjaring gevierd der geboorte van Z. H. den Paus, die zijn 79® jaanis ingelroden. Uit alle werolddeelen kwamen telegrammen van gelukwensching toe. Ds BelgisQfop ti*ebpaar*dsn, Het is op 6,7 en Wruni dat in het Jubeljaar park de wedstrijd voor Belgische trekpaar den zal plaats hebben. Er zijn 60.000 fr. prijzen uitgeloofd. Tot dusverre zijn 1,083 paarden, hengsten en morrien, ingeschreven. Dit cijfer werd vroeger nooit bereikt. Deze wedstrijd zal talrijke liefhebbers on paardenfokkers naar het Jubel jaarpark doen stroomen. Het Staatshoofd zal de uitreiking der be looningen bijwonen op 8 Juni. Paj'jjG-Sïsaï-PetersïjMi'g ïn éés^esï day Vedrinnes, Brindejonc des Moulinais, Daucourt en Gilbert, zijn in geschreven voor de 6® premie van de schaal Pommory. Hun voornemen is, van.Parijs naay St Petersburg te vliegen. Daar de af stand in rechte lijn lussclion de twee hoofd steden zoowat 2400 kilometers bedraagt of hot dubbel van wat Guillaux op zijne reis van Biarritz naar KoIIum volbracht is er niemand dio denkt dat zulko reis in éénen dag mogelijk is, want om er in te gelukken zou er van 's morgens 3 ure tot 's avonds ure onafgebroken moeten gevlogen worden, met eotie snolheid van 140 kilometers per uur en daar de vliegers toch minstons een viertal kecron onderweg moeten dalen, om wat le rusten en voorraad in te nomen, zou deze gemiddelde snollioid al spoedig stijgen tot 150 en 160 kil. por uur. Men ziot dat deze vlucht nog aan het on mogelijke grenst en nochtans,, wie weel F-rankrij ïc Een Belg aangehouden. Do korreklion- neole rechtbank van Parijs heeft een Bölg Valeulijn genaamd lot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens misbruik van verlrou wen en aftruggelarijf In 1008 had Valentijn eene bank opgericht onder den naam van L'Intermédiaira alsmede een dagblad om de beursoperaties te vergemakkelijken. Op die wijze was hij er toe geraakt da som van 3.628.565 fr. in zijn bezit te krijgen. De moordpoging van den Belgischen deserteur Duvignon. Wij hebben onze lezers medegedeeld dat Désiré Duvignon, do droeve held van don aanslag van Louvres, alvorens weg te loopen, zijn vader, directeur eer.er verzekeringsmaatschappij van Brussel voor eene aanzienlijke som bestolen had. Uit het onderzoek nu door M. Claessens begonnen, blijkt dat de vriendin van Duvig non hem vergezelde, wanneer hij in liet kantoor van zijnen vader sloop. Zij zelf heeft den vijgdraaier aangebracht wanneer de misdadiger het meubel openbrak waarin hot old gelegd werd. Do vijsdraaior komt juist in allo sporen aan liet meubel gelaten overeen. Indien Elisa P. onschuldig is voor wat den aanslag van Louvres betreft, zal het parket van Brussel haro uitlevering aanvra gen om medopUchtiglioid in den diefstal ten nadeele van vader Duvignon. Drama in eene gevangenis. Hot scho- pentribunaal van Freiburg (Baden), komt een zondorling drama te oordoelon dat onlangs in de gevangenis der stad plaats greep. Onder de opgesloten bevindt zich een Rus, de baron Smirnoff, dio lot 8 maand gevang- zitting werd veroordeeld om van eeno meid 1750 fr. te hebben afgetroggeld. Welnu Smirnoff gewende zich heel slecht aan dit vorboterend regiem en bij vatte hot plan op to'ont vluchten. Om daarin te slagen moest hij ertoe komen zich in de infirmerie te-doen innemen. I11 het schrijnwerkerswerkhuis waar Smir noff arbeidde, kwam hij ertoe dat een mede gevangene Ansen, hem den linker pols met een bijlslag minkle- Ansen werd om de vrij willige wonde 50.000 mark beloofd. De baron die nu eenhandig is kwam er nu niot toe te ontvluchten, daar dit foil ondgestrooid word. Ansen heeft ook zijne 50.000 mark niet opgestreken maar in ver goeding werd hij voor tien jaar achter de grendels gozet. Militairen en civielon. Twee betoogin- gen. Uit Straatsburg Woensdag laatst haalde M. Wolf in de kamer van volksverte genwoordigers van Elzas-Lorreinen een inci dent aan dat zich donzelfden dag op de place Broglie voorgedaan had. Generaal von Deimling, nieuwe bovelvoor- der over het legerkorps had de revue ge daan van een regiment veld artillerie, dat van eone oofening terugkeerde, en waardoor hij alle verkeer op deze plaats onmogelijk maakte. Hot gouvernement antwoordde dat het zich in verband stellon zou met hot miliv tair bestuur, om dergelijke incidenten te voorkomen. Vijf dagen later komt van wege de mili taire administratie een antwoord aan, dat zoo wat het uitzicht had eener uitdaging. Gedurende 3 uren hebbou veldschutterij detachementen de Moesjestraat,de bezochtste der gansche stad, doorgetrokken, waardoor zij ook alle verkeer hinderden. Wil dan de militaire overheid de bur gerij doen zwenkvleugelen vraagt de Burgurzeilung Wil men dan waarlijk do sterkte tegen de beleefde uilnoodigiug om hot verkeer niet meer te hinderen, doen vooruitkomen Dergelijk spel is zeer gevaarlijk en lomp.. Wij verzetten ons met drukte tegen de hin dernis van het verkeer, die door het parle ment geoordeeld word als zijnde oen militair tooneel zonder waarde. Oostenrij ic-tïongarie De zaak Red! wordt duister. De brief wisselaar der Vossisclie Zoitung te Wee- nen, hoeft oen onderzoek gedaan, uil hetwelk blijkt dat twee dames in de maand Januari van dit jaar een groot vertrok huurden, dat slechts door twee bedden on twee pianos ge meubeld werd. Zekeren nacht werd een zware reiszak naar dit vertrek overgebracht. De bewoners van het buis werden getroffen, doordat oen kolonel van den Oostonrijksclion staf dikwerf bezoek bracht aan de dames. Andormaal kwam oen ander militair in bur gerkloedij ook naar het daraenvertrek Wan neer do bezoeken gebeurden, zette zich oen der dames aan het klavior en altijd sj zij do studie van Chopin. Men dacht dat doze muzilcalo oefeningen slechts geschieddon om een ander gerucht te dooven,dat waarschijn lijk door eene schrijfmachine werd teweeg gebracht, om de kaarten van don staf over te schrijven. Do aandacht werd ook goves ligd, daar in dit vertrek de electrische lam pen aan lange draden gehecht waren die tot op don plankenvloer daalden, waardoormen van buiten niet kon zitm wat er daar binnen omging. Tijdoni den nacht dat de kolonel Rodl zich gezelfmoord heeft, zijn de twee dames ver trokken, na op voorhand do bedden en reis- bakken te hebben doen weghalen. Men heeft nochtans hun spoor gevonden. De politie houdt zich met con bijzonder ernstig onderzoek bezig, en zij beweert dat de plichtige kolonel geenszins Redl zijn kon De Nationale Zeitung ontvangt oen snelboricht uit St. Petersburg volgons het welk men in Rusland ook tot aanhoudingen is overgegaan voor dergelijke feiten. De overheid beproeft dozo foilon ge heim J.e houden maar men veronderstelt dat hier eene grove bospiedingszaak aan don dag gokomon is. Luidons een telegram uit Weenen aan het Borliner Tageblattzijn twee officieren der-veldschutterij nu voor Cattaro, een 1< piloin en een luitenant aangehouden gewor den wegens bespiediD<f. Hot schijnt dat deze aanhoudingen betrek hebben mot de zaak Redl. De minister van oorlog Georgi, zal slechts uitspraak doen over deze zaak, nadat hot onderzoek in Prague begonnon zal geëindigd zijn. De zaak Rodl heeft een ommekeer in het hooger Oostenrijksch leger teweeg gebracht. Do kommandant van het legerkorps van Prague, Generaal Gisol, zal in ongenade vallen. Het hoofd van den algemeenen staf, baron von Heetzondorf, zal vervangen wordon, zoo gauw men een opvolger zal govondon heb ben. Deze geruchten tot ontslag worden noch tans gelogenstraft door do Militarische Rundschau. Engelana Sluikhandel in wapens. Do douanen van Belfast hebben Dijnsdag namiddag 12 kisten uit Manchester komende, aangesla- gon, dio gemerkt stonden als elektricitoits- benoodigheden inhoudende, Dezo kisten waren govuld mot bajonettten en oorlogsgeweeron van een modern model en van vreemde vervaardiging. De stemrechtdames aan 'twerk, Ver scheidene stemrechtdames zijn Dijnsdag na middag naar hot schilderij-salon dor Konink lijke Akademio van Londen gegaan, en heb ben er eeno vergadering in de zaal n. 5 gehouden. Miss Andrew, nam plaats op eenen stool en richtte eone aanspraak tot do aanwezige personen. Het personeel en de deurwaarders snelden too en leiddon do stemrechtdames lot aan de uitgangsdour. Dijnsdag morgend hebben de stemrecht dames te Oxfprd eone schepetiloods in brand en. Vijftig schepen werden oeruield, wat oeno schade van 75.000 fr. veroor zaakte. Spanje Cftieksche stoomer gestrand. Men meldt uit Almeria dat de Grioksche stoomer Joannis, In de aanlegplaats van Gaïruoha gestrapd is. De Joannis kwam van St. Ra phael, en stoorude naar Rotterdam met oena lading kolen. Do bemanning is gered. Eene Waterhoos. Men meldt uit Elf- zonde dat eene waterhoos aldaar eene ware ramp heeft veroorzaakt. Drie bruggen zijn opgelicht geworden en verscheidene hoeven totaal verwoest. Men spreekt reeds van vier dooden, maar men golooft dat moer slachtoffers te be treuren zijn. Servië Treinbotsing:. Luidons eeno modedeo- ling uit Zajecar zijn op 31 Mei een militaire trein en een koopwareutrein in hotsing ge komen op do lijn var, Zajecar naar Negotiu. Vier soldaten werdon zwaar gewond, en zestien andere bekwamen lichte kneuzingen. De besmetting. Do lyphuskoorls is losgebroken in het 2® reserve hospitaal le Belgrade. Op do 17 gevallen zijn er 7 mot doodolijken afloop. In Armenië. Aanstegen. fóoorderijen Een telegram uit Constanlinopel meldt, dat onhekendon verscheidene leden van den gewestelijkon raad der Armeuiörs bobben aangevallen, op het oogenhlik dat zij de avondzitting verlieten. De vali hoeft 19 Armeniërs doen aanhou den. Do samenkomst van de vier kabinets» hoofden. Do samenkomst tussclien de vier kabinels- hoofden zal plaats hebben, denkt men, in den loop van toekomendo week. In do wel ingelichtu kringen verzekert men dat die samenkomst zal vergaderen ta Salonika. In geval men tot geene verstand houding zou geraken, dan zou eene nieuwa vergadering belegd wordon te St Petersburg en daar zou Rusland zijne tusschenkomst kunnen aanbieden. Zoo men dan r.og tot gecne overeenkomst geraakt, dan zullen de bondgenoten de officiëele bemiddeling van Rusland aanvragen. Betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië.] Do Neuc Wiener Tagcblatt kondigt een intervieuwaf van den. minister van Servië te Weenen. M. Govanovitch drukto er de hoop uit, dat de economische betrekkingen tus schen de twee landen weldra ton voordeele en ten boste zullen geregeld worden tusschen do twoe landen. M. Yovanovitch is van oor deel dat dio ovoreenkomst gomakkolijk om verkrijgen is, want Oostenrijk-Hongarië is enkel mot één vurig verlangen bezield be komen dat Sorvië vrijen doorgang verloeno aan zijne koopwaren langs den weg en do haven van Salonika. Hot regelen van de zaak der spoorwegen heeft eenige achterdocht in Servië verwekt; men zal nochtans tot eene verstandhouding komen, wanneer men zal inzien dat Oosten- 1 rijk slechts voor doel heeft transportmiddels te bezitten. De ministers van Bulgarië geven hun ontslag. Men meldt uit Sofia liet gerucht is in omloop dat hot ministerie Maandag laatst zijn ontslag heeft ingediend, om grondwette lijke redenen, aangezien de houding van Servië. Dit ontslag zal enkel publiek gemaakt worden na den terugkeor van M. Danef, dien men hier toekomenden Donderdag ver wacht. Men is algomeen van gevoelen dat hot ministerio ten minste gedeeltelijk zal veran derd wordon. Tusschen Grieken en Turken. Het geschil dat tusschen de twee landen bestond blijft voortduren. Turkyë vorlangt hot in voege brengen van de oude vordragon met Griekenland tot later uit te stellen. Van don anderen kant, Griekenland houdt or stellig aan dio oude vordragon aanstonds terug in voege te zien brengen hot maakt daarvan zelfs eeno voorwaarde sino qua non van het teekenen van den vrede. De laatste gevechten tusschen Bulgaren en Grieken Inlichtingen uit officieuss bron melden dat verantwoordelijkheid van de laatste ge vochten van Pangheon onkel aan de Bulga ren moeten wordon toegeschreven;de Grieken hebben zich enkel vordedigd. De Grioken bobben in die gevechton 3 ofliciors on 57 soldaten verloren, 3 officiers en 165 soldaten gowond. Men weot niet wat er VRn 20 au- dei0 soldateu geworden is.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1