'Schrikkelijk drama in de socialistenwereM 'T EEN EN 'T ANDER Lafie aanstapt tegen een vlieger-officier Buitenland fiekiirfeoissea ia de Balkanen Brosselsche Kiekskens Negentiende Jaargang nr i 39 O Es jeugd van Euaschak Zijn teragkesr Zijns marteling Z3 G- L ID Van Nuffel'De Gendt.' Zijne wraak Ugop gsosïzegelvgpzsrsc- laaa'3. Op 4 April laatsleden was bot honderd jaar geleden, dat de afgevaardig den van het eerste Congres van Uruguay bijeenkwamen. Ter herinnering aan dit histo- risohe foit is in dat land eon serie van drie postzegels uitgegeven, welke slechts enkele weken in koers blijven. Elk zegel bevat in m vijfregelingon opdruk do woorden Cenlenario de la Instruccionea del Afio XIII. 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 6 Jmp'ï 13 i 3 Abonnementen? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postburee'len van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds m ijs 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Pour t^ite la publicité corr.merciale et flnancière du journal, s*adresser exclusivemont a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de t Bourse, Bruxelies. Paul Kunschak, metaalbewerker werd op 24 Mei 1913 door hot assi senhofvan Ween en ter dood veroor decld, omdat hij den socialisten volks- vertegenwoordiger Scbuchmeier had vermoord. Ziehier hoe dit drama plaats greep Al de bijzonderheden die volgen zijn ontleend aan de debatten die voor het tribunaal plaats grepen. Hij was socialist on maakte deel van liet syndikaat Apollo, In ;lat syn dikaat knoopte bij kennis aan met Schubmeier. die bij later zou vermoor den. Deze werd zijn leeraar in sociali stische wetenschap. Dank aan dezes invloed, waren weldra alle godsdionsligo gevoelens uit zijn hart gebannen, om plaats te maken voor princiepen van anarchie en van omwenteling. Lange jaren bleef Kunschak de he vigste dor socialisten, verre boven al de andero verheven cn om do vurig heid van zijno princiepen, en om de zekerheid van zijne kennissen Maar door de jaren en de ondervin ding- bestaligdo Kunschak weldra dat do leer der socialisten geen degelijk wapen kan zijn in don strijd om het leven menigvuldige en hittere teleur- stellingen vielen hem ten deele en stil aan kreeg hij men bitteren afkeer voor do leer der socialisten en voor hunm leiders die de onervarenheid der jeugd te hunnen voordeele gebruiken. Van dan af werd Kunschak een man van somber uitzicht weinig of niets aan andere makkers mededes lend, hij bleef nochtans ook een voor beeldig- werkman die altijd en alles zins aan zijno bazen alle voldoenin schonk. Uit haat tegen bet socialisme dat hom zijn geloof bad on (stolen en zijn leven bitter vergald, trad Kunschak in een kristen syndikaat. Hij had werk gevonden aan de ver maarde fabriek van electricitoit van Scbuekeri. Het leven werd hem daar weldra onmogelijk gemaakt omdat hij hals starrig weigeren bleef, voortaan nog van eer. socialistisch kongres deel to maker- Hij spande een proces- in tegen die lii-.ien die. hem hadden belet voor! to arbeiden en die zoo zijne vrouw en zijne kindoren van allen onderhoud hadden beroofd, en de socialisten wer den veroordeeld, Maar van dat oogenblik word hun ha.it jogens Kunschak nog heviger. Opdat men ons van geene overdrij ving kunne beschuldigen, geven wij hier de overwegingen weer var. hot vonnis waardoor do ongelukkige ter dood veroordeeld verd. Lijk een wild dier, dat men overal nazet, zoo wierd hij vervolgd van werkhuis tot werkhuis. Wanneer hij, na groote moeilijkhe den, ergens werk vond, moest hij na eenige dagen, dikwijls na eenige uren dat werkhuis verlaten eenmaal moest hij zelfs vertrekken alvorens zijne taak te hebben kunnen aanvangen Wij werken met Kunschak niet, riepon do socialisten; die kerel moet vertrek ken. Gebeurde het soms dat de werklie den door medelijden bewogen werden want hij begon honger te lijden en hem met vrede lieten, dan kwam aanstonds het syndikaat dor socialisten or tusschen, en per telefoon werd aan AANKONDIGINGEN BUREELEN TE BRUSSEL E3, GODTS, Bcursplaats, SI Telefoon A 3299 Bestuurder J. TE AALST 9, Kerlsstraat,' Telefoon 114. El. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3» bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (porrogol)fr. 2,00 "fr. 1 05 Sport (per regel) Gemengd nieuws per rogol) fr. 2,00 Recht, herstell. (perregol) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,00 Commcrciale en financieole aankondigingen zich uilsluitelijk ta wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. de werklieden bovelgegeven de wraak van de socialisten voort te zetten. Zoo geraakte de ongelukkige in de diepste ellende werk kon hij nergens meer vinden, niemand wilde hem nog de hand reiken. Dan werd allo onmenschelijk g- voel in zijn hart gedoofd en stilaan maakte zich een onverbiddelijke lust van hem meester zich te Aeken op hem, dien bij als de schuld van al zijne ongelukken aanzag. Lijk het wilde dier, dat gedurig en langs alle zijden achtervolgd werd en orgens geenen uitweg meer vir.dt plots razend wordt en bereid is om zijn leven duur te doen betalen, al was het dan nog door een machtigen vijand, zoo wilde Kunschak zich wre ken op Scliumeier. Op 11 Januari 1913, zonder één woord te zeggen, zonder roeren noch aarzelen, schoot hij hem neer bij mid del van een revolver. Dan liep hij naar het policiebureel om zich daar gevangen te geven, en zelfs aanstonds zijne schuld te beken nen. Paul Kunschak was dan geen mer.sch meer, maar enkel een razend dier In heel do pers van Duitschland en Oostenrijk ging een algemeene kreet op van verontwaardiging, wanneer men vernam tot welk schrikkijk drama de onverbiddelijke vervolgingsgeest en haat van de socialisten had aanlei- ng gegeven. De ongelukkige Kunschak werd ter dood verwezen. De socialistische pers heeft tot hier toe nog geen woord gerept over dat feit. Belgische SsoEonae $3 Oe> S5*QS§« Maandag vertrok uit Oostende naar Amerika, de corw. heer Notebaert, die sinds 3-1 jaren in de nieuwe wereld verbleef, waar hij zich bijzondor wijdt aan do welvaart der Belgen, Sedort meer dan 25 jaren is de E. H. No tebaort pastoor te Rochester (N. Y.) en word voor zijno uitstekende diensten aldaar, door coning Leopold II vereerd met het kruis zij nor ordo. Samen met twee andore Belgen, hoeft do E. H. Notebaert nu ten Noorden van Detroit, uitgestrekte gronden aangewor ven om er eene uitsluitond Belgische kolonie te stichten. Roeds verblijven ginder velen onzer land- genooton, en talrijke anderen maken zich gereed om zich naar die streek te begeven, waar zij verzekerd zijn bij hunne aankomst allen raad, raodoliulp en bijstand te vinden. G3&EHt?esïa De verhoorzaal dor 2° Ka mer van het Beroepshof le Luik, levert een aardig en lief tooneellje op. Eone der honderden duivon, die opliet St Lamhertusplein het vermaak der kinderen on vreemdelingen uitmakon, heeft haar nest op do vensterbank der zaal gebouwd. Zondor den minsten schrik heeft zij langzamerhand aarde en strooi bijgebracht; zij heeft eieren olegd en uitgobrooid. Thans zitten or twee kleinen in, die gulzigdo brij inslokkor. welke hun door de advokalen der balio mot al le milde hand wordt toegestoken. fLegeB^aSeaflws. De soldaten van hot administratie-bataljon der klas van 1911, die reeds oen werkelijke» dienst van 19 maanden vervuld bobben, zullen den 30 sep tember a. s. in onbepaald verlof gaan. M. de minister van oorlog, ondervraagd over de kwestie te weten hoeveel milicianon van den dienst plicht zullen vrijgostold worden als oudste zonen van families mot vijf kinderen, schat het getal op 3000 tol 3500. Schurken ontregelen het toestel om den officier te dooden Op Dinsdag 27 Mei, zagen de inwoners van Hermepont een vliegtoestel ia duizelige vaart ton gronde ploffen. Hot was een militaire oenvlakker, be sluurd door luitenant Uberthior. Deze was gelukkiglijlc niet gekwetst. Hij verklaarde dat hij op eene hoogte van 750 meters vlooc toen er plotselings een oorverdoovend ge rucht in den motor gehoord werd. Hij legde onmiddelijk den motor stil en was dan met duizelige snelheid neergedaald. Daar hot reeds de derde maal was, dat luitenantUberthier bijua hol slachtoffer werd van een doodelijk ongeluk, verwittigde hij het hooger bestuur, dat hij niet meer zou vliegen, vooraleer eone militaire kommissie zijn toestel was komen onderzookon. Twee dagen later lcvvam kapitein Duper- ron van den technisehen luchtvaartdienst ter plaats en onderzocht het toestel. Het was hom niet moeilijk op te inaken, dat eone klep doorgezaagd was en oen ongeluk onver mijdelijk moest geweest zijn. Zonder de behendigheid on de tegenwoor digheid van geest van luitenant Uberthior, ware doza ongetwijfeld het slachtoffer ge worden van den aanslag. Kapitein Duporron verbood den luitenant nog op to stijgen, zondor eerst zijn motor eene kleine uur te laten draaien. Het parket werd ook verwittigd, daar liet klaar en duidelijk was, dat er hier wel een aanslag gepleegd was. Luitenant Uberthior, zijne moeder en zijno vrouw hadden sinds laug, door naamloozo brieven tijding gekre gen, dat hij sterven moest. Zoo schoot zijn toestol eens in brand, toen hij zich nabij Orleans, op eene hoogte van 1200 meters bevond. Men had bet voorspeld en Uberthior werd slechts gored, dank aan zijne tegenwoordigheid van geest. Weinige dagen later, toen hij eone nieuwe opstijging wilde doen, brak een riem door, hetgeen voor gevolg had, dat het toestel omkantelde. Toevallig vloog Uberthior uit hot zotoltje en werd daardoor niet onder den motor verplotterd. Do onbekende vijand, die Uberthier zoo ongenadig vervolgt, was zoo zeker ditmaal te lukken, dat hij oen telegram aan de moe der van Uberthier stuurde, waarin liij de arme vrouw berichtte, dal haar zoon in eon ongeluk gedood was.... Het onderzoek dozor zaak wordt naarstig voortgezet. BTanlErij it M. Aristide Briand gekwetst. Woens dag morgend was M. Aristide Briand ver trokken naar Pacy-op-Eure. In de omstreken van deze stad werd hij slachtoffer van een automobiel-ongeluk. Een zware automobielwagen van 80 paar denkracht kwam in botsing met [het rijtuig van dou lieor Briand, dat omkantelde. M. Briand en de andere ingezetenen konden langs hot portel van onder het rijtuig ge haald worden. M. Briand is licht gekwetst. Hij is aanstonds met zijne reisgezellen terug naar Parijs vertrokken. Ziohier aangaande dat ongeluk eenige na dere bijzonderheden liet rijtuig ging zijnen regclmatigen niet- snollen gang, wanneor dicht bij Pacy, op de Euro, te 11 1/2 van don morgend hot plotse ling in botsing kwain met eenen automobiol- wagen, die zeer snel kwam aangereden. Het rijtuig van M. Briand werd omverge- slingerd. Ondertusschen schoot de auto-wa gen met dezolfde snelheid verdor; do reizi- gorg, omwille van do stofwolk, konden niet eons bemerken dat zij een ongeluk hadden veroorzaakt, en dat de automobiel van M. Briand, door hunne fout, eerst tegen eenen boom was geslingerd ou daarna omver ge smeten. Men mag hol een buitengewoon geluk hoeten dat de ingezetenen niet erger gekwetst zijn. M. Briand had enlcol eene ontwrichting aan do schouders en eenige liebtekneuzingen aan bandon en aangezicht, door glasscherven teweeggebracht. M. Briand was heel ontsteld door dat on geluk, maar verder lijdt hij niet. De presi dent dor republiek, aanstonds verwittigd, heeft doen inlichtingon nemen. SDuitscliiandl Volksvertegenwoordiger tegen onderwij zer. Tijdens don kiesstrijd van het jaar 1907 had M. Hauss, afgevaardigde van het centrum voor Elzas-Lorreinon, zijnen tegen strever Bongartz verwoten eenen gehoornden os te zijn. M. Bonarlz deed den afgevaardig de Hauss dagvaarden tot eerherstelling. Tot nu toe kon die zaak niet opgeroepen worden om wille van de onschendbaarheid der volks vertegenwoordigers. Het geschil krijgt nu eindelijk eene plotselinge oplossing. M Hauss verklaart dat hij dat smaadwoord betreurt en intrekt en vorder al da onkosten van het ingespannen rechtsgeding volgaarne op zich neemt. Een nieuwe pantser vlot gelaten. Woensdag namiddag te 3 ure, wierd Bremen een nieuwe pantser vlot gelaten die den Weissenbürg moet vervangen. Ensslana Hoe langer, hoe erger met de stemrecht dames. Tijdens do wedrennon van Epsom sprong ineens eene vrouw vooruit, vatte den toom van het paard Aumer, dat aan don ko ning toebehoort, en dwong het tot staan. De jockey H. Jonoe, viel dank aan den schok en bekwam eene erge wonde. De vrouw is ook erg gewond. De plichtige is eene vrouw van omtrent 35 jaar oud, zij heet Emily Davison en is heel Engeland door gekend als eone hevige voorstaander van het vrouwenstemrecht Verscheideno malen reeds werd zij in de ge vangenis opgesloten om aanslagen, Zij namelijk was liet die te Aberdeen een man iu 't aangezicht sloeg, dien zij voor Iloïd Georges had genomen. Italië De koning, in bestuurbare luchtbal. Woensdag morgend heeft de koning bezoek gobraclit aan hot vliogplein van Bracciano daarna is liij in eenen bestuurbaren luchtbal gestegen on deed, in de omstreken van Brac ciano, eene reis die 45 minuten duurde. De koning zag ook proeven van bommen werpen die het allerbest gelukten. De koning drukte zijno hooge tevreden heid uit aan de officiers van het luchtschip Oo3lenrij Ic-Hongarie Woelige kamerzittingen. Bij het bin nentrodoni van graaf Tisza was de woeling zoo groot dat do voorzitter ordo gaf aan do wacht in do zaal to Uomon om daar post te vatten. Dan werd de tcgonparlij nog woe dender. De kapitein der wacht zelf werd be loedigd, deze trok don sabel en sloeg er mede een der bijzonderste woelmakers M. Her- dorvary in het aangezicht. Een voor een werden de bijzonderste aan leiders van de minderheid kuiton gedreven. Daarna hernam de zitting en M. de Lukacs nam het woord om aan te kondigen dat het ministerie zijn ontslag had ingediend. De kamer gaat uiteen totdat eau nieuw ministerie aangosteld weze. De indruk te Athene nopens de vergadering der Voorzitters. Tologranyiit Athene Do nieuwsberichten die hier toekomen nopens eone oniniddelijke verstandhouding, met het oog op eene ver gadering dor kabinelshoofden der verbonde nen, hebben eene zekere ontspanning mede gebracht. De Grieksclio pers nochtans acht den toe stand nog immer kritisch, gbzien, zegt zij, de uitdagendo houding dor Bulgaren on de oorlogzuchtiglieid die in Sofia lioerscht. De val van het kabinet Guechof,wordt hier aan schouwd als eene vertraging in eono vrede lievende oplossing, niettegenstaande de ver- zokerendo verklaringen door M. Danef daan, bij zijnen doortocht in Parijs. De diplomatische betrekkingen tusschen Turkije en de Overwinnaars zullen slechts later hernomen worden. In tegonspreking mot de openbare opiuio verklaart men in de Oltomaanscho officieele kringen, dat de betrekkingen mot Bulgarië en met de andere bondgenooten, niet onmid- dolijk zullen hernomen worden, maar slechts na een bepaald gesloten vrede. Eenige dagbladen uit Conslanlinopol on dersteunen diezelfde thesis; om reden der voorloopige vredesvoorwaardon zouden de ministers-afgevaardigden zich iji eenen moei lijken toestand kunnen bovindon, indien zij onmiddelijk werden bemachtigd. Do betrekkingen zouden nochtans, zoo voegt men erbij, op oflicieuse wijze kunnen hernomen worden. Turken 6n Bulgaren verbroederen te Serres. Men verneemt dat or sinds oenigo dagen te Serres groote vriondschapsboloogingon plaats grijpon tusschen de Muzelmannon on de Bulgaren. Do Bulgaarsche soldaten verbroe doren met do Turken, niet op de openbare plaatsen Turksche en Bulgaarsche lofzangen aan le heffen. Eene Bulgaarsche divisie, die van Tcha- taldja terugkeerde, werd door de Mauoma-, taansche bevolking met geestdrift onthaald, en uit aller mond klonk hetLeve Bulga rië Leve Turkije Weg met Griekonland!# Het Turksch krijgsmuziek, dat te Andri- nopel gevangen genomen werd, is naar Ser res gezonden en heeft er tal van Turkscl o en Bulgaarsche nationale liederen lal6n lioo- ren. De huizen zijn versierd met vlaggen die do Turksche en Bulgaarsche kleuren herin neren. Daarenboven hebben de Bulgaarsche over heden van Serres, voetstappen aangewend tot den mufli, nopens de uitrusting der Mu- zulmannen onder Bulgaarsche vlag. Allo Muzelmansche burgers werden daarop in do verschillende moskoeën bijeengeroepen om desaangaande een beslnit te nomen. Er word daar besloten dat de Turken strijdvaardig aan Bulgaarsche zijde willen optreden, om tegen gelijk welk ander land te kampen, mot uitzondering van Turkyë. De mufli bracht den militairen komman- dant daarvan op de hoogte on onmiddelijk word met de inlijving aangevangen. Men verzekert dat reeds meor dan 12.000 Muzelmannen door de Bulgaarsche overhe den ingelijfd zijn. De betrekkingen tusschen Serviërs en Bulgaren. Nieuw incident. Snelberickt uit Belgrado Luidons eene raededeoling uit Servische bevoegde bron, is een Bulgaarscli detachement over de grenslinie gesohreden en hoeft verschillende strategische punteu bezet. Hot is slechts na dat do Servische kommandant handelend dreigde op te treden, dat de Bulgaren hunne stollingen verlieten en achteruitweken. Eene Bulgaro-Grieksche onzijdige zone De onderhandelingen tusschen Grieken en Bulgaren .hebben tot eone overeenkomst ge leid waardoor cr eeno onzijdige zone tus schen de twee legors aangeduid werd Do zone is voorloopig on kan het latore reglement niet beïnvloeden, aangaande d® grenskwestie. Snelberichten uit Athene De Bulgaro- Grieksche onzijdige zone, begint aan het dorp Saladovo, daalt langs de meeren van Doleran en Amatovo af, gaat voorbij Nigrila en reikt daarna het meer Achinou en do ha ven van Elcuthera. Het lot van Salonika. De Wiener Allgemeine Zoitung ver neemt dat Griokenland hot Bulgaarsch voor- stol door M. Sarafof te Athene» gedaan, zou aangenomon hebben, ertoe strekkende de Salonika-kwestio aan do bemiddeling der grootmachten voor Re loggen. Er bestaat nochtans een geschil, in dozen zin dat Grie konland do bemiddeling dor driedubbele entente aanneemt, terwijl Bulgarië aide Europooscho grootmachten zou willen hoo- ren oordeelon. Da batrekkingen tusschen Turkije en Bulgarië per spoor. Uit ConstantinopelHet bestuur der Oos- terscho ijzeren wegen heeft zich lot do Porte gewend, met het oog op de herneming dor spoorbetrekkingen tusschen Bulgarië en Turkije. De maatschappij Leeft voorgesteld de lijnen en vernielde bruggen te horstellen oil ook de betrekkingen te hernemen. De ministerraad die woensdag gehouden werd, heeft over do zaak gehandeld, maar men weet nog niet of er een besluit geno men is. Volgens de Cerdjuman zoude ontwa pening der troepen van Tchataldja onraidde- ijk beginnen. Men bevestigt officieel dat 44 officieren en 200 soldaten, die door eon Itali- ansch schip vervoerd werden, aan het appel niot beantwoord hebben. Geneesheer cn welsprekendheid. M. Demblon blijft, Eene verwachte be lasting. Een woord om te lachan (Van onzen bijzonderen briofwisselaar) Brussol, den 4 Mei 1913 De discussies in de Kamer zijn zoo droog als het maar zijn kan. Gelukkiglijlc kwam er gozel Branqaerl tusschen, om wat afwis- ieling te geven. Tot hiertoe haddon wij den afgevaardigde van Zinnik nog niet gehoord. Hij gaf hem zolf don bijnaam van Zoevereer Ziedaar ten minste een rechtzinnig man En dan om to sluiten doos woord nog In de Kamer zou men moeten stommen met zijn gewoton men stemt or gewoonlijk met het onderste gedeelte van don rug immers bij zitten on rechtstaan. Onnoodig cr hij le voegen of oc gelachen word. Ik Leb daar zoóeven aan M. Demblon ge vraagd, of hot waar is dat hij do kamer on do politiek verlaten ging.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1