Be Wereldtentoonstelling Opening van de Wapenhallo ZIJNE MOEDER InhuSdigingsfeesten van het Kanaal van Terneuzen en hlljde Intrede van Koning Albert en Koningin Elisabeth EET SPOORWEGONGELUK Nieu v/sherichien 2 DE VOLKSSTEM 6 JUNI 1913 Dat is eene eenvoudige en kolossale kwakkel, door 'k weet niet wie opgelaten Men beweert dat gij u uitsluitelijk aan de letterkunde wilt toewijden t- Ik ben er al genoog aan toegewijd. Men spreekt van eene taks op do cinemas. "Wat kwaad de cinemas in de groote steden te weeg brengen, is ongelooflijk Iedereen wacht met ongeduld dat er daar een vast bepaald reglement op kome. Gisteren geboord op de tribuun dor dag bladschrijvers in do Kamers Kent gij de tweo vuilste steden van 't land Fumes en Mons Bij onweertijden i3 iedereen te vadsig om ernstig te werken en dan doet elkeen wat hij Dog doen kan. Harold. VA3M' GHBHMT Gistcronnamiddag om 3 ure had de plech tige opening plaats van deze halle. Verschillige officieren en genoodigden hadden er aan gehóuden dezo zeer belang rijke opening bij te wonen. De hoer M. de Smet de Nayer, algemeen bestuurder der Tentoonstelling die de ope ning met zijne tegenwoordigheid vereerde, .werd door luitenant-generaal Blancquaert ivorwelkomd. Deze hoogero officier toonde 'welk belang eone tentoonstelling van het iwerk, de voorlhrengst, enz. van het Belgisch ileger heeft. Na eenige woordon van dank !\ar. wege de hoer M. do Smet do Nayer, iwerden do vorschillige stands bezocht. Ver scheiden© officieren gaven den noodigen uit leg over de tentoongestelde voorwerpen. Wij kregen ónder andere zeer merkwaar dige uitleggingen over de samenstelling van het geweer Borlhier, dat zoo fijn en kundig bewerkt is, dat het toelaat 300 kogels per minuut te schieten. Verders zage^wij een wapen, bestomu om dienstig lo zijn voor de vlieginachienen, met het middel om dit wapon aan de vlieg- machion te bevestigen de verschillige proef nemingen in liet leger genomen, met de luchlvaartschopen volledig ingerichte dienslkarren voor het loger. De soldaten der genie stellen hunne werk tuigen ten toon evenals verschillige hunner voortgebrachte werken, zooals ijzerenweg- lijncn. Do slapingsbonoodigheden voor do soldaten, hunne verschillige leergangen en lovonswijzo worden hior klaar aangetoond. Na het bezook aan dezo zeer leerrijke wa- ponverzameling, vergastte de heer de Smet do Naoyer de gonoodigden op een bezoek, in eene aanpalonde zaal, aan oen militair diorama. Dit diorama, het work van den heer J. Goudry, verbeeldt vijf verschillige tijdper ken uit de gcnlsche geschiedenis. Hot eerste steil do bestorming voorin 1302 van het Gravenkasteol, door de bevolking in hot tweede is liet 't Rabot in 1489 dan is het de inname van het kasleol der Spanjaar- don in 1526 verders nog eenen aanval en de inname van de St. Liovenspoort in 1708 en eindelijk een zicht der thans verdwenen eiladol in zijnen oorspronkelijke!! staat. Deze verschillige zichten, mot de noodige uitleggingen door don hoer do Smot de Naeyer gegeven, zijn zeer merkwaardig en wij zelton onze lozers aan de vvapenafdeoling met oen bezoek te veroeren en tevens hot diorama waarvan de ingang op 50 centiemen gesteld is niet voorbij le gaan. 20® VERVOLG 't Moot reeds lang goledon zijn, want an ders zou ik er wel meer van'onthoudon heb ben, maar ik hoop dat gij zelf eens 't geheim uwer geboorte zult ontdekken. Waarom zou het niet mogolijk wezen dat go van adellijke geboorte zijt en dat u misschien eene plaats toekomt onder de voornaamsto edoleu van Frankrijk? Terwijl zij dit zegde, verhelderde de hoop baro trekken on deed bare oogen fonkelen. Ach, Isidora, hernam Honry, ik heb wel meer dan honderd maal gehoopt dat dit zoo Eijii mocht, doch ik durf mij aan die hoop niet overgeven, want alle omstandigheden spreken het tegen. Waarom zou mijne moeder mij ver laten hebben, als het niet uit armoede was Neon, neon, ik vrees dat zulk eene lotswisse ling mij niet te wachten staat. Ik kan slochts zijn wat God mij gemaakt heeft eon recht schapen, trouwhartig man. En is dat niet genoog zei Isidora leven dig. O, als er velen waren welke op die hoeda nigheden lionden roemen, hoeveel schooner zou dan het groote beeld der menschhoid stra len! Doch mijn vader moot u in uwe rechte waarde leeren kennen; hij moet weten dat men edel, rechtschapen en van een verhoven karakter kan zijn, ook al mist men het voor- rocht van eenon adellijkon naam en stand. Zoo spraken zij nog ccn geruimen tijd, en boo duister de toekomst ook voor hen was, kwam toch de hoop hen bemoedigen. Geen ondcnvgs word dien dag gegovon of ontvan gen, alleen zoete woorden en beluigingen van Kongressen en Feesten Om 9 ure Nationaal Kongros van Zee vaart, Feestpaleis internationaal kongres van Landbouw, Feestpaleis. Van 11 tot 2 ure Kongres van de agréés der spoorwegen, Feestpaleis. Van 10 tot 5 ureSchietwedstrijd met vuurwapens opening der kampstrijden voor schieten per peloton, Sportplein. Feeste lijkheden en wedstrijden van Zweedsche Gymnastiek, Sportplein. Van 1 tot 6 1/2 ure Groot kinderfeest, ingericht door do maatschappij Do Vriend schap Hovingen. Van 4 tot 6 en van 8 tot 10 ure Koncert door do harmonie der Tentoonstelling, Hovingen. Om 8 ure verlichting dor Hovingen. Om 9 ure vuurwerk, Sportplein. Het Kunstkongres De Akademie der Schoone Kunsten van Parijs, heoft M. Charles Girault aangeduid om haar le vertegenwoordigen op het Inter nationaal Kunslkongres, dat le Gent zal plaats hebben van 19 tot 23 Juli. Kongres der Agréés. Zondag toekomende, 8 Juni, zal hetjaar- lijksch Kongres gehouden worden le Gent van de algemeene beroepsvereeniging dei- dor aangestolden (agréés) van den Belgischen Staatsspoorweg. De ontvangst der gewestelijke besturen en groepen zal plaats hebben in het lokaal der afdeeling van Gent, Graaf van Vlaanderen- plaats, 11, «Hotel"de Gand». Om 10,30 ure zal de algemeene beroeps vereeniging, voorafgegaan van de Poslhar- monie van Gent, zich stoetgewijs naar het Feestpaleis in de Tentoonstelling begeven, waar het kongres zal geopend worden om 11 ure. Venschillige verslagen, aangaande de be roepsvereeniging zullen or golezen en betwist worden. Om 2 ure namiddag zullen de kongressisten voorafgegaan dor muziekmaatschappij Corcle des XX, van Ledoherg, ziel) stoetgewijze naar de Handelsbeurs begeven, waar een feestmaal hun zal vereónigen. Er wordt herinnerd dat alleenlijk de aan gestelde!), voorzien vaiv hunne lidkaart, zullen toegang hebben in de zaal van het kongres. Den 8 Juni, om 13"tire, zal het kongros plaats hebben te Gent, in liet Feestpaleis dor Tentoonstelling, van de vcreonigdo onder steuning der aangestoldon van den staats spoorweg. Katholieke Vlaatr.sche Hoogeschooliiithreiding Wendolvoordracht in de Tentoonstelling. Zondag 8 Juni, om 4 ure wordt door M. Cro- vals eene voordracht gegeven in hot Pa vil joen der Pers over Textielnijverheid Na de de voordracht bezook in do hallen, waar praktische uitlog zal gegovon wordon in do stands zelf dor Textielnijverheid; Bijwoon vrij. Op Zondag 22 Juni zullen onze geliefde vorsten hunne blijde intredo doen lo Gent op dezelfden dag der infculdigingsfoesten van het Kanaal van Terneuzen. Dinsdagnamiddag te 4 ure, vergaderden ten stadhuize de leden der bijzondere kom missie gelast met hel voorbereiden der plech tigheden welke lo dier gelegenheid zullen plaats hebben. Tweo kommissiën werden benoemd Eone voor de versiering der strategen eene voor liefde werden gewisseld, on toen zij scheidden hadden zij elkander trouw gezworen. Hunne harten waren vereenigd, en zij waren voor 't oogenblik gelukkig. TWAALFDE HOOFDSTUK? Een noodlottig tlan. Den volgenden dag kwam Isidora als naar gowoonte in de «studeerkamer» en begon we der aan liaro les. Zij bracht op do teekening van den ouden molen met evenveel smaak als oordeel de schaduw aan, en nu en dan werd de les door woorden van innige liefde afge broken. Do minnenden spraken met elkander alsof zij do eenige levende wezens op den aard bol waren on er geene omstandigheden heston- den, die op hen een noodlottige!) invloed kon den hebben. Na het middagmaal zocht de markies zijne dochter in hare kamer op. Hij scheen zeer ge jaagd te zijn. Toen hij in eenen leunstoel had plaats geno men, verheugde hij zich ovor den frisschen, gezonden blos, die hare wangon sierde. Ik ben hier gekomen, Isidora, aldus be gon hij nadat hij goed op zijn gemak was ge zeten, om mot u over eene zaak van groot ge wicht te spreken. Ik heb met don graaf de Montefere een onderhoud gehad, en we heb ben beslotenonze landgoederen te vereenigon Hoe? Wilt go boidon uwo landgoederen vereenigen, vader? vroeg Isidora vcrwondord. Ja! Vindt gij dat ook niet oen goed ge dacht? Ik hoop toch niet dat ge het voornemen hebt, den graaf hot onze te verkoopen, lieve vader? O neen, dat niet! Hij verlangt hot niet te koopen. de maatschappijen, welke de haag zullen vormen op don doortocht. De eerste kommissie wordt voorgezeten door M. Leon de Smet-Duhayon, gemeente raadslid en de tweede kommissie door M. Gam. De Bruyne, schepen. II. M. de Koning, -de Koningin en hunne vorstolijko kinderen gullen le Zelzalo of te Terdop.k aan boord gaan van eene mailboot van den Slaat, die hen naar Gent zal bron gen. Te 10 1/2 ure zal de mailboot in den groo- teu bassijn aankomen, nabij Oostakker gele gen. Eenige groote schepen, alsook 150 yachlbooten zullen in den bassijn ons Vor stenpaar bogroeten. De maatschappijen van Gent en omliggen de zullen de haag vormen van aan de lan dingsplaats dwars door de stad tot aan hot gouvernomontsliotol, waar de koninklijko familie zich eerst naartoe begeeft. Tien duizend oud-?oldaton van het Bel gisch leger zijn aangomeld om ook do haag te helpen vormen. Na de ontvangst in liet gouvernements- hótol, zal de vorstelijke stoet zich naar liet stadhuis hegeven, alwaar onze souvereinen plechtig- door het gemeentebestur zullen ont vangen en begroet worden. Van het stadhuis zullen onze Vorsten zich naar de Tentoonstelling hegeven. Er zal denkelijk in den Franschen Schouw burg een galabankot plaats hebben. Vrijdag zal er eene vergadering plaats hebben van de leden* der kommissiën voor de straatversioring, waarop hot bureel van don Officieelon Dekenbond zal uilgenoodigd worden en naar alle waarschijnlijkheid zal er Maandag ten stadhuize, eene algemeene vergadering gehouden worden, waarop do dekens der gebuurten, langs waar de stoet trekken zal, zullen gevraagd worden. VAN DILBEEK De lijst der slachtoffers De officieelo lijst der slachtoffers wordt thans medegedeeld. Er zijn 32 slachtoffers, waaronder 2 nogal erg gekwetst zijn, namelijk MM. Van den Bulcko Nestor, van Schaarbeek en Frans Goossens, van Zoltegem. Van don Bulcke heeft slechts Woensdag het klooster der Broeders dor Christelijke Scholen, van Groot-Bygaerden, waarheen hij was overgebracht;"kunnen verlaten. Wat M. Goossons betreftdeze kan nog niet vervoerd worden en blijft ter verpleging in hetzelfde klooster,. Iloel hot personeel yan don roizigerstrein is gekwetst. Dat personeel bestond uit De Sraedt Victor, treinoverste, van Brussel Ilenri Hubert, van Schaarbeek en Albert Van deWeghe,van Koilrijk, treinwachters Albert Quinion, van MoesUroon, trein- kuischerKarei Oagena, van Brugge en Gustaaf Tytgad.t, vai>;Korl)ijk, machinisten; Van Acker-, van Brugge, stoker. Do andefe gekwetste reizigers zijn MM. Louis en Remi Nerinckx, van Haeltert Ka rel Iloeffolinckx, van Haeltert Ilenri Krez, van Keulen Armand Bruwée, van Iddergem Romaan Van Nic-uv ohhovon.van Denderleeuw Victoi' Vyverman, van Nieu- werkerken Gustaaf De Pril,van Kerkxken; Emicl Skalz, van Anderlecht Cumiel Eeck- houdt, van Brussel Petrus De Smedt, van Gysogem DieudonhéGillon, van Brussel Louis Van den Heuvel, van Ukkol Beckaort, van RoesselaoreEdmond Van der Brugghen, van,,, Brussel Lóón Van Driessche,van Lokoren Mevrouwen Rosina MilLayer, van Bambruggo Eliza Van do Putte, van Kortrijk Anna-Maria Noyer, van Koekelberg Laura Malloors, van Mee- nen Irma Do Smedt,van Zottogcm Amelie Schollaert,van Sle-Maria-Audo#hove Paule van Koekelberg. - Dan begrijp ik ér uit, dat gij het zijné- wilt koopen. c Neen, Isidora, ook dat niet. Wat bedoelt ge dan? Go zult toch niet' eene soort van koropanioschap willen aangaap en do beide landgoederen tot een gemeen schappelijke bezitting maken. GeenszinsKunt ge u niet eene andere manier voorstellen, om de landgoederen te vereenigen? Neen, vader, andors ken ik er geen. Dan zal ik mij duidelijker uitdrukken. Weet dan dat Arnaud do Montefere om uwe band aanzoek heeft gedaan. Wat? Arnaud de Montefore? de graaf? vroeg Isidora, van verbazing groote oogon opzettende. JaBegrijpt ge het nu? Isidora laclito hartelijk om do bespottelijk heid van hetgeen zij hoorde. De graaf is inderdaad onbeschaamder dan ik dacht, zegde «(j. De markios was blijkbaar onaangonaam verrast door die ontboezeming van Isidora, maar hij had zich spoedig hersteld en ver volgde Hij heeft mij hot aanzook gedaan, en ik heb hem aanhoord. Natuurlijk móest gij hom aanliooren, vader. Juist! En ik bob hem niet alleen aan hoord, maar hom 09k gezegd dat hg mocht hopen. Mocht hopen? herhaaldo Isidora, dio nu begon to begrijpen dat de zaak ernstig ge meend was. Hopen Waarop zegdet gij dat hij hopen mocht? Op uwe hand, blijn kind. Go moet zoo nibt schertsen, vader, vooral niet met don graaf de Montefere, want hij zou De P/Jinister van Spoorwegen ter plaats. Zoodra hij lijding gekregen had vzpi het ongeluk, begaf M. Van de Vyvere, ministor van spoorwegen, zich mot zijn kabinetsover- sle, M. Colons, ter plaats. Na in de statie do gekwetsten, die er door de geneesheeren en do broeders verzorgd werden, eenige troostvolle woorden tooge- sproken to hebben, hoeft hjj zich naar het klooster van Groot-Bygaarden begeven. Hij bracht er een bezoek aan de gekwetsten dio niet konden huiswaarts gebracht wordon, en bedankte de Broeders voor hunne toewijding en opoflering. Brussel.Wer Ji on ge val. Werklieden arbeidden Woensdag morgend aan de her stelling van een gebouw in do Aarlenstraat. Een hunner, Jan Ryckaert, van Ukkel,.\verd getroffen door oen stuk ijzer. Een zijner boe nen word op twee plaatsen gebroken. Hot slachtoffor werd naar liet St-Jansgaslhuis overgebracht. Brand. Dinsdag avond, rond 8 ure, ontstond er brand op eene zolderkamer van liet huis nr 6 der Viscbverkoopcrsstraat. In deze kamer plaatsten de huurders hunne oude meubels. De pompiers der kazerne .en der groote wacht sneldon in allerhaast toe en na twintig minuten werkens was allo gevaar gowekdn.Men denkt dat eenige vuurgenslcrs uit de schouw gevallen zijn en alzoohet vuur hebben medegedeeld aan slroo. Slachtoffer van de hitte. Een agent vond Dinsdag namiddag op het vootpad, Waterloolaan, een metser liggen, Willem Herpigny, 49 jaar oud, Hoogstraat. Do zieke werd vervoerd naar Sl Pietersgasthuis; de doktor van dienst stolde vost, dat de man door een zonnesteek was getroffen geworden. TVocstaard. Twee agenten, van dienst op den Waverschen stoenweg, hoor den Dinsdag rond middernacht eene vrouw om hulp roepen. Zij snelden er hoen en von den een genaamden Willem V..., een metser, wonende op voornoemden sleonweg, die be- y.ig was zijne vrouw le slaan. De agenten wildon con einde stollen aan het tooneel; doch V. keerde zijne woede tot hen en het is slechts mot gyoote moeite dat men erin ge jukte den woestaard naar het politiehureel lo leiden. Een onderzoek is ten zijnen laste geopend. Akelige ontdekkingDo h. C..., Dinsdagavond thuis komend, Ruysbrook- straat, vond zijne echtgenoole, Mario Truant, oud 63.jaar, dood in haar bed liggen. Zij was bezwekon aan bloedvloeiing in de her senen. Ongenoodigde gast. Een Fransch- man was in zijn land door zijne vriendin, eene Belgischo, vorlaten geworden, en de jongo vrouw kwam naar,België, overgezeild. Do fransoos wist hot en hij kwam hier insgelijks, zpcht haar op en ontmoette haar in een herberg der Hoogstraat. Ontroostbaar én belust op wraak had bij zich voörzion van een revolver, waarmodo hij baar wilde neer schieten. De andore verbruikers waren echter met die historie niet heelemaal l'akkoord,"zoodat zij don zonderlingen fransoos eens duchtig •liet stof uit zijn bovenjas klopten op het oogenblik dat hij naar haar mikte. Hij is ter beschikking van 't gerecht opge sloten en zoodra hij de straf zal uitgedaan hebben, welke hij opgeloopen heeft voor doodsbedreigingen on het dragen van ver boden wapens zal hij over de grens gezet worden. Diefstal. M. Louis D..., eigenaar, wonende steenweg van Charleroi, golasllo Dinsdag avond eon onbokonde op zijn auto to passen, terwijl bij mot twee zijner vrionden oene herberg der Rogierplaals binnentrad. Toen bij een uur nadien terugkwam, om weg te rijden, bostaligdo hij dat do onbekende, het ernstig kunnen opvatten on u aan uw woord willen houden. Bij mijne ziel, Isidora, gij zijt de eenige die in dezo zaak tot schertsen schijnt geneigd to zijn. De graaf sprak in vollen ernst, en ik meendo het insgelijks zoo. Ik hoop toch niet dat ge denken zult dat gij altijd bij uw vader kunt blijven. Dat juist nietik hoop, als dit door de Voorzienigheid voor mij bestemd is, ook eens to liuweu. Goed gesproken, kindEn nu heeft zich juist eeno partij, en wel eene zeer voortreffe lijke partij, voor u opgedaan. Bedoelt ge daarmeo den graaf, vader? En zoudt gij ooit er kunnen in toestemmen dat uwe dochter met dien man huwde? Zckor zou ik dat, en om u daarvan te overtuigen, hoef ik u slechts te zeggen, dat ik hem beloofd heb dat gij zijne vrouw zult worden. Isidora verbleekte, want zij begreep dat liaar vader ornstig meendo wat hij zei. Even wel kon zij nog niet gelooven dat de zaak tus- schen hem en den graaf reods vast besloten was, dewijl liet plan haar al te dwaas en te bespottelijk voorkwam. Ik versta wol wat ge zegt, antwoordde zij, maar 't gaat boven mijn begrip; uwe be doeling te raden. Ik kan toch niet denken, vader, dat go de zaak reods als afgedaan zoudt beschouwen, zonder er mij oerstovor gespro ken te hebben. Go dwaalt, mijn kind, zei de markies, ik heb de zaak lang overwogon en eerst na rijp boraad een besluit genomen. Hot is aan geen twijfel onderhevig, dat 't noodzakelijk is dat gij trouwt. Hot hoofdvoreisclito daartoe is echter eon man. Nu weot ik onder al onzo be kenden niemand die beter daarvoor in aan dien hij op den auto deed passen, verdwenen was mot tweo nieuwe automobielbanden en een reisdeken. In de hooge wereld drinkt men altijd de koffiie chic...oree der Trappisten Vincart. 1500 W St. Joost ten-Noode. Paard op hol. Woensdag morgend, liet een voerman zijn gespan eenige oogenblikkon alleen staan op do St. Joóstplaals. Ilel paard ging op hol en liep in volle vaart do plaats over. Het wierp al de kramen omver, die er zich bevonden en stormde eindelijk eene herberg binnen, op don Leuvenschen steenweg. De deur word gansch verbrijzeld. Eon policiaagent, die gopoogd had het hollend dier tegen te hou den, werd bijna verpletterd lusschen het peerd en den muur der herberg. Hij kwam or met lichte wonden van af. Schaarbeek. Dief geknipt. De bij zondere agent Gyselinckx, wonende Jeruza- lemslraat, keerde 's nacht huiswaarts. Nabij zij 110 woning zag hij een kerel heen en weer wandelen. Op zeker oogei.blik bemerkte hij dat dezo plotseling verdwenen was; zulks kwam hein verdacht voor. Hij zocht de straat af en bemerkte dat de rolluik een er herberg opgedraaid was en hot venster half open stond. De policiebediende duwdo het venster vorder open en bestaligde dat de kerel, dien hij zocht, bezig was de tooglade open te bre ken. Ilij hield hem aan en leidde hem naar 't policiebureel. De aangehoudene kon er spoedig herkend worden. Hot is oon öud- veroordeelde, te Schaarbeek wonendo. Hij word in verzekerde bewaring gebracht. St. Pieters-Woluwe. Dieven verrast. M. 'Eggerton, bediende, wonende Bosch straat, 212, hoorde Dinsdag morgend, rond 2 ure, een verdacht gerucht, op den trap zijner woning. Hij stond op, nam zijn revol ver en trok do deur zijnor kamer open. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij een inbreker do trappen aiioopen. M. Eggerton loste tweo scholen op den kwaaddoener, doch zonder hem te treffen. De schelm was binnen ge raakt en gevlucht langs een venster. Leuven. Ongeluk. Dinsdag avond, rond 6 1/2 ure, kwam de genaamde Doms, schrijnwerker, por rijwiel langs de St-Jacobs- plaats geroden. Aan den ingang kwam hij terecht onder de paarden van een rijtuig, dat uit tegenovergestelde richting kwam. Aan stonds werd do man uit zijnen neteligon toestand gehaald hij kwam orvan af met den schrik, doch zijn rijwiel werd gansch vernield. De paarden waren licht aan de voorpooten gekwetst. Herent. Zelfmoord. De meestergast dor brouwerij Do Hertog ging Dinsdag morgend naar den hooizolder, 0111 te zien of cr nog genoeg voeder lag. Groot was zijne ontsteltenis, toen hij aan eenen balk het lijk zag hangen van Francies Saelons, 22 jaar oud, van Herent, die sedert verleden Zater dag void won en was. Peuthy. Geheimzinnige zaak. Woonsdag namiddag, rond 1 uur, vond men op don macadam, nabij de-fabriek Hyrfians, een genaamdenFelix Vandooren badend in zijn bloed ten gronde liggen. De ongelukkige was de keel overgesneden. Hij werd naar zijne woning overgebracht, waar hij korts nadien overleed. Lckeren. Brutale vent. Sinds eeni- gen tijd leefde zekeren D..., in vijandschap mot landbouwer Van Loo van de wijk Everslaer. Woensdag namiddag ging D..., naar de woning van Van Loo en sloeg er do ruiten aan stukken. De vrouw moest naar don zolder vluchten, om aan de woede van D..to ontsnappen, agent De Veirman, ter plaats geroepen, heeft proces-verbaal opge maakt. Hamme. Laffe schurkenstreek. Op den wijk Eek is Donderdag nacht in het kapelleken gedrongen. De schurken hebben er alles aan stukken geslagen. Do offerblok kon werden niet aangoraakt. De laffe schur ken worden naarstig opgezocht. morking kan komen dan de graaf. Hij is in zijne beste jaren, hij heeft verstand en onder vinding, hij is goed cn vriondelijk on bezit een dor schoonste landgoederen in de provincie, ik mag wel zeggen het schoonste. Hij kan u eene eervolle plaats en een voornamen rang aanbieden. En daarom bob ik tot uw huwelijk met hem besloten. Een geruimen tijd bleef Isidora zwijgen. Haar gelaat werd beurtelings bleek en rood gekleurd, maar eindelijk werd het door den gloed der verontwaardiging overtogon hare kleine blanke handen waren krampachtig ge sloten, en met baar schoon gevórmd voetje stampte zij driftig op den met tapijten bedekten vloer. Ik moet nu wel gelooven dat ge in ernst spreekt, zogde zij eindelijk; maat, naar ik hoop, zult ge mij toch niet hot recht betwisten in deze zaak ook een woordje mee te spreken. Zeker wil ik aanhooron wat ge te zeggen hebt, doch ge moogt niet vergeten dat ik mij door de ondervinding laat leidon en mij door geone kinderlijke vooroordeelon van mijiio plannen laat afbrengen. Spreek zoo niet, vader, zei Isidora met warmte. Ook aan het kind heeft God het in stinkt tot zelfbehoud gogoven, en in den boe zem, vaji zijno jongo schepselen hoeft Ilij eeno bende schildwachten geplaatst, die vlugger op hunnen post zijn dan hot koele oordeel van oude hoofden. Ik spreek slechts over aangele genheden van het hart. Mijn gevool doet mij met afschuw en walg terugdeinzon voor den graaf do Montefere ik zou mij alle goluk en vreugde moeten ontzeggen, indien ik zijnn gade werd, en liever dan daartoe te besluiten zou ik willon sterven. O noen, neen nimmer kan ik hem huwen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 2