1 Boozer en boozer 'T EEN m 'I ANDER Muitenland Gebeurtenissen ia de Balkanen Briisselsdie Kiekskens ID €3r 3E3 Ij A. 23 0, Eerlijkheid De katholieke opsporinasinrlclitlng. Een lilisrasl dagblad steekt Le Peuplede loef af. Oplichters geknipt Hegentienda jaargang nr S31 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 7 Juni 1313 'ABONNEMENTEN]' Zas maanden 4 franken. Een iaar S franken'. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds tjfr 2° UITGAAF, 1 u. 's avonds 0 Tour toute la publicité commerciale at financière du journal, s'adressor exclusivemcnt a l'Agence Réclame Godts, 2, Place da la Bourse, Bruxelles. BUREEUENs TE BRUSSEL I TE AALST BI* GC3TS, BeurspEsatOj 2 OKericstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. Bestuurder J. Van Nuffel-Ds Oendt. AANKONDIGINGEN! KI. aant. (1 tot 4 kl. res.) ft. 0.60 3« bladz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel fr. 0,30 Finano. aankon, (perregol) Ir. 2,00 fr. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, hers tell, (per regel) Ir. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uilsluitelijk te wenden Ageoce Réclame Godts, 2j Beursplaats, Brussel, Tn zijn nummer van 25° Mei waar tij aanraadde een anders fouten niet Toiid to kraaien, maar eerder te ver- scliöonen om wille van den pro peren heer Furnémont kondigde Le Piïuple in vette letters de vol- /gende tijding aan i Een katholiek voorman om zeden- kwetsende feiten veroordeeld. Uit Cracovie meldt men aan do dagbladen van Weenen dat priester Schoutcliik,bestuurder ineene meis- i> jesschool viermaandengevang kreeg voor eeiTooze feiten op kinderen van 8 tot 12 jaar gopleegd. ii Een van do vaders, een kapitein uil het Oostenrijksch leger had eene klacht neergelegd. Da beschuldigde was te vens opstel lor van het dagblad 'I Ostschlesischo Post het was een man van aanzien en hij stond aan 't hoofd van talrijke christens en katholieke inrichtingen, n Aanstonds werd om inlichtingen naar Cracovie geseind en ziehier wat men ondervond Er bestaat nergens een dagblad dat den naam draagt van "Ostschlesisciie Post Er bestaat nergens in heel Oosten rijk een katholieke priester die Schout cliik heet. Er bestaat geene enkele inrichting voor meisjes waarvan do vader, een officier, eene klacht zou neergelegd hebben. Tot hiertoe hebben wij nog geone enkele terechtwijzing gevonden in Le Peuple nWe wachten er ook niet naar er zal geone komen. Vóór veertien dagen gaf hij zijne lichtgeloovige lezers een uitvindsel van Sicilië ten disch nu is bet oa'n uil .Oostenrijk. Waarschijnlijk zullen zo nu nog tal rijker worden. Le Peuple moet immers zijn best doen, opdat men den groeten volksvriend zou vergeten die zijne millioenen aan wat anders bezig de dan aan de verheffing dor volks klas. Daarbij met namen uit te vinden die feitelijk niet bestaan wordt ook allo recht op antwoord weggenomen. En dat n.ag 'i Le Peuple uit het oog niet verliezen. Zijn laster jegens den onscluildigen broeder QnrtJTiLiAJxus liecfl hem een rond sommeken gekost: Zeventien duizend frank boet en in- laschingen voor 1912 alleen. Ziedaar het bilan van dat blad De maatschappij van Le Pisuple had haren huik vol van die veroor- deelingon, en hare hrandkist ledig. Daarom veranderde zij van vorm en haar bezit strekt zich nu alleen uit tot den titel van hot blad. Derwijze zou men kunnen voortgaan met eerroof en laster zonder nieuwe veroordeelingen op te loopen. Aan dergelijke bladen blijft de taak voorbehouden do verdediging van Fur némont op zich te nemen. Sedert een paar jaren zijn de katho lieken van heel de wereld tot het be sluit gekomen dat het hoogst noodig was, in het belang van hunne eer- en van hunnen godsdienst, al de zooge zegde schandalen, die dagelijks in de goddelooze pers worden afgekondigd te onderzoeken en zoo mogelijk te we derleggen. En zoo kwam men weldra tot het besluit dat meestal eenvoudige uitvindsels waren de zaken waren gepleegd in kloosters of dorpen die niet bestonden, door lieden die nooit bestaan hadden. De liberale Matin vnn Antwer pen, klaagt ferm, om die opsporings- inriebting. Volgens dat orgaan is der gelijk organism heel lijk, ja erger nog dan de vrijmetselarij het is eene geheime inrichting en als dusdanig hoefde do wet haar te verbieden Maar de Matin n in een volgend nummer komt op de zaak weer en raadt aan liberals en roode konfraters aan voortaan wat voorzichtiger te we zen en liefst van zeer verre afgelegen streken te spreken, wanneer er spraak is van liberale schandalen, derwijze dat de opzoekingen van die onder zoekscommissie zoo niet onmogelijk, dan ten minste zeer moeilijk worden en zeker zeer veel uitgaven veroorza ken. Die raad komt van een liberaal dag blad dat tot hiertoe als oen der gema- tigdste doorging. Iets zoo walgelijks, zoo schromelijks kregen we tot hiertoe nooit te lezen 1 L©v©iresfflMMB*va»i cSqeb Ett@nscfc« Volgens een korten tijil goleden gemaakte statistiek, die den gemiddelden levensduur van den merisch in de verschillende landen van Europa aangeeft, blijkt dat de gemiddel- do ouderdom bedraagt voor iemand in Noor- wogen on Zweden 50 jaar Denemarken evenals in Ierland 48 jaar Engeland en Schotland 45 Bolgiü 45 Zwitserland en Holland 44 Rusland en Frankrijk 43 Pruisen on Italië 39 Portugal en Roemenië 3G Griekenland 35 Oostenrijk 34 Bul- garië en Turkijë 33 Spanje 32 jaar. Eindelijk. MM. dó volksvertegen- woordigcrsdüPonthière, Bruyninckx, Iluys- hauwer on Kamiel Huysmans, Lebben op het bureel der Kamer een wetsvoorstel neer gelegd waarbij de boksmatchen in België vorboden wordon. Op de boksers zal art. 398 van hot strafwetboek toegepast worden, dat do straffen voor slagen en verwondingen opsomt. ESewoB'lSasffj!» Do Moniteur van he den deelt de jaarlijkscho opgaaf mee der bevolking van België op 31 December des vorigen jaars. De bevolking des rijks, bedraagt 7,571.287 zielen, waarvan 3.756.8S2 mannen en 3.S14.505 vrouwen. De bevolking van Antwerpen, do talrijk ste, is aangegroeid tot 312.884 zielen die van Zoelenaai, de minst bevolkte gemeente, tot 31. Brussol telt, zonder zijne voorsteden, 175.808 inwoners. Een eenvoudig middel om mieren uit provisiekasten, winkels, bakkerij en, enz., to verdrijven, is een betchimmelöo citroen. Men legt eon paar citroenen oenige dagen op een vochtige plaats, bijv. in een kolder, tot zo bedekt zijn mot een laag schim- mol. Dan snijdt men ze in stukken en legt die waar de mieren zijn. De dieren kunnen don reuk niet verdragen on blazen den af tocht. Boycot. Door de garnaalvïsschors te South port werd onlangs een betooging gehouden togen don invoer van Hollandscho garnalen, die goedkooper verkocht worden dan de Engelsclie. Door een 400 a 500 vis- schers werd don garnalenhandelaars belet hun koopwaar van do statie af to halen en werden de manden garnalen geopend en do inhoud over do straat verspreid. Dopolicio moest gowapond optreden. Een natuurverschijnsel!. Do Canadeesche dagbladen verhalen van oen merkwaardig verschijnsel, dat onlangs hij het Prins van Wales-eiland, in do baai van Klawach (Alaska) waargenomen is. Een plotselinge daling dor temperatuur deed het water bevriezen juist toen dichte banken haring zich bij het eiland bevonden. Eene groote hoeveelheid visch, oenige milliarden, werden door do koude gedood. De kapitein van den stoomer Northland zegt dat zijn schip gedurende vele uren door eene massa doode visch vaarde. De vloed wierp millioenen bevrozen vischen op de kust van het oiland. irranlsirij 3k M. Founy blijft bestuurder der municipale policie van Parijs. Tijdens do kamerzit ting van Dijnsdag laatst, bad M. Klotz, ver klaard dat M. Founy op pensioen zou gesteld wordon, daar eene b9tooging verboden werd aan het standbeeld van Johanna d'Arc, te Parijs. Uit een nader onderzook straalt nu dat men geen gevolg aan deze uitspraak zal kunnen geven daar men bestatigd heeft dat M. Founy niet plichtig was aan de nalatig heid die men hom toeschreef. De toestand van MM. Brisnd en Wilm. M. Briand heeft een rustige nacjit doorge bracht. Met de lichtstralen heeft men kunnen be merken dat de schouderplaat tot op eene zekere lengte, gekraakt is. De andere kneu zingen zijn onbeduidend. M. Briand lijdt alleen aan do schouders. De telegrammen en vriendschapsLezoeken stroomen immer toe naar den gewezen kabi netsoverste. Verscheidene ministers en oud-ministers zijn Donderdag morgend een bezoek bij hem komen afleggen. M. Poincarré heeft eon zijner ordonnans officieren bij M. Wilm, volksvertegenwoor diger, die met M. Briand in den automobiel zat, gezonden. Men verklaart dat M. Wilm menigvuldige kneuzingen draagt, maar dat hij over geene inwendige pijnen klaagt, wat hem toelaten zal, na eenige dagen rust ge nomen to hebben, zijne bedieningen te her nemen. Spanje De toestand der werkstaking wordt be denkelijk. Men meldt uit Huclva, dat de workerskonflikten verergeren. Een deel van het kolenbekken staakt het werk. Dertien werkstakers zijn reeds aangehou den. Men vreest voor de uilroeping der alge- meene werkstaking, en zulks binnen eenige dagen. iVdtarolclLO Incidenten te Tetuan. Spaansche solda ten vermoord. Uit Madrid Graaf Roma nones heeft een snolbericht van generaal Alfau medegedeeld, meldende dat een groep rondzwervende inboorlingen Woensdagavond een pachthof, aan Spanjaarden behoorende, hebben geplunderd, en dat vier uitbaters vermoord geworden zijn. Het Staatsbestuur heeft onmiddelijk don president bemachtigd de noodige politiemaat regelen te nemen, om do rondzwerving waar do Kabylen zich aan overleveren, te doen ophouden. De graaf Romanones acht dat deze inci denten van Teluan zonder groot belang zijn en dat de inwoners der omstreken niet ver antwoordelijk zijn voor die plunderingen, welke de gendarmen zullen weten le doen ophouden. Snelberichtuit Tetuan, Donderdag middag. Twee soldaten zijn aan de poorten van Te tuan vermoord geworden. Gisteren is nog een soldaat aan de Rio Martin geveld en een andere op don weg van Tanger. Hot kamp van Dersa is in don nacht aangevallen ge- wordeu. Twee soldaten werden gedood. Bij den aanval van het kamp van Kincon zijn 7 Spaansche soldaten neergeschoten geworden. Uit Tetuan komen de volgende bijzonder- heeden aan De sectie voetvolk die door een geweervuur der inboorlingen onthaald is, kon dezen aanval niet beantwoorden, daar een dikke mist hare krijgsverrichtingen hinderden waarvan de Kabylen gebruik maakten om weg te vluchten. Verders verklaart graaf Romanones dat het onjuist is dat do staat van beleg in Tetuan uitgesproken is. 333xi.se i c*- xx.ÖL Geweldige brandramp. - Donderdag nacht is in het militair depot van Liverpool een hevige brand uitgebroken. De pompiers hadden groote moeite hot vuur te overmees teren, alsmede om een honderdtal paardeu te redden. De kardoezen uit het depot veroorzaakten ook menige onjploffingen, maar gelukkiglijk werd niemand getroffen. Men schrijft deze brandramp den slem- rechtdames toe. DuitscSilaadl Elzas. Dagbladschrijver veroordeeld. M. Charl. Lutz, opsteller aan het dagblad Journal d'Alsaco-Lorraino uit Straats burg, is lot eene maand gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij de Duitscliers, die in Elzas-Lorreinon ingeweken zijn, vergeleken had aan parasieten, die zich aan 't land vast klampen, gelijk liet klimop aan den eik. M. Zurn van Bulach had dit proces tegen Lutz ingespannen, in naam der ingeweken fonctionnaris8on. Hot Journal d'Alsace- Lorraine meldt dat het in beroep gaan zal voor het gerechtshof van Loipzig. Aan d9 grens. Do Gazette de l'Alle- magne du Nord verklaart dat M. Hérissé ter Fransche Kamer zijne verklaringen over dreven heeft, wanneer hij zegt dat Jmaar 100.000 Fransche soldaten 200.000 Duitsche zullen tegenover staan aan de grens op het oogenblik der oorlogsverklaring. Voor het oogenblik zijn de Fransche dek kingstroepen veel machtiger dan de Duitsche en het is slechts in 1914, zoo besluit het dagblad, dat de Duitsche dekkingstroepen nauwelijks de Fransche zullen gelijken in macht. Hevige onweders. Men meldt dat hevige onweders in het Zwarte Woud, en op don Midden-Rijn heerschen, Verscheidene trains zijn omgeworpen geworden. Zekere lijnen nabij Koblenz zijn zelf mot twee metershooge puinen bedekt. Detachementen van het genie en liet voetvolk werken stadig om ze ontruimen. Men telt verscheidene gekwotsten en men gelooft dat verscheidene personen er het leven bij verloren hebben Het Albaneesch vraagstuk Do Tribuna deelt een onderhoud mede van Sureya beyVlora, gewezen volksverte genwoordiger terTurksohe kamer,en schoon broeder van Essadpacha. Surey bey heeft verklaard, dat hij aan don markgraaf di San Giuliano en aan graaf Berchtold een memorie gezonden heeft, vra gende om, I9 Eon kristen prins aan te duiden. 2° Eene Albaneesche staatsbank te stich ten met Austro Ilaliaansche kapitalen, en met een kontroo! over al do inkomsten van den Staat. 3® Eene internationale gendarmerie in te richten. Voor wat de inrichting van Albanië aan belangt, verzekert men dat Oostenrijk de kandidatuur van eenen Oostoof ij kschen prins zal ondersteunen, dat het zal doen opmer ken, dat een kristen prins voortdurend tegen niet kristen gevoelens der bevolking zal stooteo. De kandidatuur van eenen muzulmaanschen prins zou voor Oostenrijk hot katholiek pro tectoraat over Albanië medebrengen. De Aibanesche Grondwet en de Gezanten Het lot der eilanden van de Ëgeesche Zee Do gezanten zijn Donderdag vergaderd in het Foreign Office le Londen. Zo hebben zich slechts met do grondwet van Albanië bezig gehouden. Zekere algemeens punten komen nu op het voorplan der discussie, als zijnde de eenige die kunnen goregeld of voor alles, toegepast worden. De grondwet zal slechts later en trapsge wijze kunnen vollegdigd worden. Groolen vooruitgang is er reeds gedaan aangaande ophangende vragen nopens de Zuidelijke grens van Albanië en de eilanden der Ëgee sche zee. Er schijnt nochtans een misver stand te moeten ontstaan tufschen de voor stellen van Italië en Frankrijk aangaande dezo grens, Het mcerondecl dor Ëgeesche eilanden zouden aan Griekenland overgaan maar de twee eilanden die zich dicht aan de zeeëngto der Dardanellen bevinden zullen Turksch blijven. Bulgarie zou Thasos be komen. Men zou ook van Griekenland de noodige waarborgen oischen, dat de eilanden aan de Aziatische kust geenszins tot strate gische navalo punten wordon aangewend. De door Italië bezette eilanden, zullen aanstonds na de uitvoering der in Tripoli- tanië te volbrengen verbintenissen luidens het tractaat van Lausanna, aan Turkyë terug gegeven wordon on dan zouden do Grootmachten daarover uitspraak kunnen doen om die eilanden aan Griekenland ook doen over te gaan. De eischen der Armeniërs Op hot oogenblik dat de crisis der Balka nen bijna opgelost is, begint men veel belang te hechten aan de eischen dor Armeniërs. De Times van London heeft eenen brief ontvangen van Nabur Boghos pacha, voor zitter van don nationalen Armeniscnon bond. Daarin worden al de eischen der Armeniërs vooruitgozet en bewezen tevens dat die vra gen goed overeenstemmen met do wel begre pen belangen van Turkye. Do groote Euro- peescho mogendheden, die do taak op zich genomen hobben do overblijfsels van het Turksch rijk te versterken en te ondersteu nen, zullen dus ook de eischen der Armeniërs moeten handhaven. Do Armeniërs overigens vragen noch zelf standig bestaan. noch scheiding, noch onaf hankelijkheid. Zij wonschen onkel de toepas sing to mogen zien van liet artikel 61 van het Verdrag van Berlijn, toepassing die se dert 1885 al moest gebeuren. Zij vrager, dus onkel billijke hervormingen. Alle jaren hetzelfde liedje. De wel op de sociale verzekeringen en de vacantietijd Minerale waters. (Van onzen bijzonderen briefwisselaar.) Brussel, 5 Juni 1913. Vandaag hoorden wij weoral in de Kamer hetgeen wij sedert tien jaar te liooren kre gen altijd hetzelfde Minister Hubert gaf aan elke opmerking een afdoende antwoord ook hetzelfde van verloden jaar; dat was poets wederom poets. Maar 't schoonste van al, wanneer de Mi nister Hubert moest antwoorden, dan waren er in al en in 't geheel nog zes socialisten tegenwoordig Al diegenen die den Minister hadden aangerand, gaven zich zelfs de moeite niet, naar zijn antwoord te luisteren zij hadden de plaat gepoetst. Men kan hetzelfde niet zeggen van M. Poncelet, katholiek volksvertegenwoordiger die alle dagen uit den diepen Luxomburg naar hier komt en de eerste en de laatste altijd op zijnen post is. De wet op da sociale verzekeringen zar waarschijnlijk gedurende dezen zittijd niet meer te berde komen. Twee wetsvoorstellen blijven voorhanden; dat van hel landsbestuur en dat van Pécher, den jongen liberalen volksvertegenwoordi ger van Antwerpen. Ik sprak daar even van die ontwerpen aan een volksvertegenwoordiger der linker zijde. Luistert wel naar zijn antwoord «Ik hoop wel dat men daarmede nu niet gaat voor den dag komen de molen heeft al lang genoeg gedraaid 't is te hopen ook dat M. Leviezijn ontwerp van lasten nog eenigen tijd zal laten rusten. Zoo niet gaan wo hier nog schilderen tijdens de maanden Juli en Augustus. En iedereen is er op uit oen weinig de buitenlucht le gaan. inademen. De commissie gelast mot hot onderzoek nopens do wet op don gezondheidsdienst heeft vandaag degelijk werk afgeleverd. Minerale waters waren tot hiertoe niet aan de minste bewaking onderworpen. Do eerste de boste mocht eon of ander vocht in de flesch laten loopen het dan allerhande hoedanigheden toeschrijven en in hot publiek zendon. Is het water gezond, dan is het nog zoo erg nietmaar hier is de gezondheid van den verbruiker in spel. De bacteriologische zuiverheid van het water, zijne chemische samenstelling, do zuiverheid van do flesschen, de min of meer zuivere wijze, waarop het aftrekken of vullen gebeurt, dat zijn al za ken die voor de openbare gezondheid van groot belang zijn. De commissie heeft lang de maatregolen onderzocht die dienden genomen te worden, om dat alles na te gaan en te onderzoeken. Zelfs word voorgesteld eene officieele com missie aan te stellen die met het onderzoek van die waters zou gelast zijn. Al degenen die dan handel drijven in minerale waters of eaux gazeuses, onder welken vorm die dan ook worden afgezet, zouden een getuigschrift van die commissie moeten bezitten. Men is in 't algemeen overtuigd dat da Kamer oen goed onthaal zal doen aan de be sluiten door die commissie genomen. Allo deftige handelaars, alle verbruikers zullen er zich om verheugen. IIahold. Een tweetal dagen geleden, kreeg Mevr. Lacroix, beter gekend als baronnes da Vaughan, het bezoek van twee barer gewe zen bedienden, een chaufleur, Lochet ge naamd en een kamerdienaar, Boubos ge naamd. Dezo laatste verklaarde, dat zij samen een verhaal hadden geschreven over het leven der baronnes in Belgio. Zij voegden er bij, dat een Parijzer dagblad bon 30.000 fr. ge boden had, om dat verhaal te mogen afkon digen, doch, dat zij het aan do baronnes zouden afstaan voor 60.000 fr. om de op spraak te vermijden. Do baronnes, wel vermoedende dat men haar voor deze belangrijke som wilde be driegen, vroeg een dag uitstel om zich to be- donlcen en verzocht de tweokerels 'fl anderen daags terug le komen. Wnderendaags kwam Boubos alloontorug en herhaalde zijn voorstel. Toen hij geëindigd had, kwamen twee policieopzichtors, dio zich achter een schutsel verborgen gehouden hadden, uit hun schuilhoek en hielden hem n. Do andere bedrieger werd kort nadien in, zijne woning aangehouden. Beiden zijn opgesloten.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1