Het Belgisch trekpaard Aan Bevolking van Aalst 'T EEN EN 'T ANDER Buitenland negentiende Jaapgaag nr f 32 wG-SI 33 Dit rammer bevat 12 bladzijden eu rrerdt varkoslit aan 5 csutieim- PIET WIJSNEUS - Wit ra zwart Eene vergelijking Ba twee vaten 5 CENTIEMEN HET NUMMER jEoadag 8 ceï CLIasadag 6 Juns IS83 ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avciiös i'i if» 2° UIT6AAF, 7 u. 's avonds ei> Pour toute la publieité corr.merciale et financiêre du journal, s'adresser exektsivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Placode la Bourse, Bruxelles. EUREEL.EN TE BÏ5ÜSSEL G3DTS, Beur8,-3c.Qac&, 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE ffiSLST e, scerlcstraat. Telefoon 114. Van Nuffsl-De Qendt. Aankondigingen^ KI. sank. (1 tot kl. reg.) Ir. 0,60 3* blad:, (do regel) Ir. 1,00 4* blad:, (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 te. 1.09 Sport (per regol) Gemengd niéuws per rogol) fr. 2,00 Recht, herstel 1. (per regel) fr. 2..00 O verlij de u (per regel) fr. 2,00 Commerciale en finanoieele aankondigingen rich uitsluitelyk te wenden: Agence Rpclarae Godls, 2, Boursplaats, Brussel. Wij leenden de geschiedenis van den beroemden Pascal, dia dichter was en tevens groot natuurkundige. We hadden ook al hooren gewagen van den vermaarden Michel Angelo schilder beeldhouwer en bouwkundige en een genie zoo wel in het eane als in liet andere vak. We kenden ook nog Pico Mirandola die op zeventien jari gen leeftijd al de gekende talon wist te spreken, die als dichter en prozaschrij ver geboekt staat en tevens als natuur kundige en man van hoogs wetenschap wist uit te muntert. Maar sedert dien zijn de kennissen en wetenschappen zoodanig uitgebroid dat het schier onmogelijk is van al de wetenswaardige zaken wat moer dan eenooppervlakkige kennis te bezitten. Llaarom ook ziet men zich genoodzaakt tich te specialisoeren in een of andei vak. Onze Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers bezit liet geluk een man in baar midden to tellen die volstrekt uitzondering maakt aan dien regel. Ilij munt uit in alle kennissen bruggen en wegen, nijverheid en han del, rechtsgeleerdheid, landbouw, in ternationaal handelsrecht, huishoud kunde, krijgskunde, staathuishoud kunde, taalkwestie en al de leunden dio er ooit bestaan hebben en nog be slaan zullen, die bezit bij in don hoog stelt graad. Geen enkel kwestie- zal daar te berde komen, of die nieuwe Pico Mirandola zal daar tusscbor.ko- mc-n en zijn meesterlijk oordeel vellen. Lijk ientand die meester is in zijn vak, zoo gaat hij daar immer te werk en beklimt steeds het sprookgestoolto. Zijne redevoeringen nochtans hebben een wonder uitwerksel zij brengen aanstonds oene groote verandering in do pliysionomio van de Kamers; waar stilte heerschte daar gaat nu een duis ter en onduidelijk gegons op van on- ophottdondo gesprekken waar ernst was daar bemerkt men nu onkel glim lachen waar iodereen nieuwsgierig luisteren bleef, daar ontwaart men oogenblikkelijk algemeene onverschil ligheid en ledige banken. Maar spreken zal hij, over het on derwerp dat gij verkiest, maar bij zal daior.derwerp, al wasbet krijgskunde, zoo draaien dat liet eindelijk uitkomt op algemeene leerplicht eenvoudig stemrecht tamiüeloon. Dat is voor hem de II. Diijvuldighetd die alles bevat en buiten die drij punten bestaal er niets meer. Golukkiglijk voor hem bezit die al weter oen blad, waar al wat bij zegt on al wat bij poinst in zal overgouomon wonnon worden. Wat hij peinst v Ik, mij, wij, ons. Verder gaan zijne gedachten niet. Lees bet eerste blad van zijn Land van Aalst van Zondag 1 Juni. Tel daar boe dikwijls hij die woorden ge bruikt en waar bet hart van vol is, daar loopt do mond van over. Maar op do tweede bladzijde van betzelfde blad staat ook wat anders. Daar lozen .wij dingen dowelko M. Daens aan zyne lezers wil doen lezon maar welke bij in de Kamers niet zal uitbrieven. Hij zal zich wel wachten van op het spreekgestoelte aan liberalen en socia listen to vorwijten.dat zij «moeten sa menspannen om de geloofspunten uit te roeien. Dut is goed voor de gazet, maar niet voor de Kamer Daar isAnssele^L. zijn goedavriend. Daar is Mechelynclc,* zijn goede vriend. Daar zijn al de logebroeders zonder uitzondering «zijn goede vrienden Diegenen die de geloofspunten ver dedigen, die alleen zijn zijns vijanden. Piet Wijsnous vraagt aan M.Moyer- soen zijne redevoeringen te doen op nemen in ZIJN Volksstem Een Wijsneus diende nochtans te weton dat de Volksstem het blad is van niemand iu het bijzonder, maar van al de katholieken zonder uitzon dering in 't algemeen. Verleent de achtbare heer Moyersoen ons zijne wel willende medehulp, daar zijn alle katholieken en wij in het bijzonder hem uiterst dankbaar voor. Hij heelt nochtans niet de minste behoefte aan lofartikelen van heele bladzijden, waar men gedurig zegt ik, mij, wij, ons En in de Kamer, Ü3ver dan allo vijf minuten op het spreekgestoelte te springen om de menschen te doen vluchten, liever dan daar beschuldi gingen te herhalen die men buiten de kamer niet herbalen mag, zonder eene veroordeeling op te loopen, levert bij degelijk maar ernstig werk. Hij zetelt er vele jaren minder dan Piet Wijsneus en nochtans wolk wetsvoorstel van den nieuwen Pico Mirandola werd er daar gestemd Wio anders dan M.Moyersoen deed daar verleden jaar de belangrijke wij ziging stemmen aan de pensioenwet Mijnbeer Moyersoen aangevallen door Piet Wijsneus, zulks doet ons denken aan de geschiedenis der twee vitten waarvan het eene ledig was, maar schrikkelijk veel lawaai veroor zaakte. In de Kamer is er ook een man die gedurig aan roept. Maar zet de kraan open-en niets an ders komt er uit-dan ik, mij, wij, ons Holle vaten klinken hel. ren waren bij mijn bezoek afwezig1. En noch tans. hunno giftön zouden mij in deze drin gende omstandigheden zeer to nutte kómen. Ik durf verhopen dat zij die aalmoezen zullen gelieven to sturen aan deti E. II. Vlerick, pastoor van het Begijnhof, te Aalst. Do Hoer Jezus 011 Zijne Onbevlekte Moe der zullen het hun duizendvoudig loonen. De weldoenors dor arme Ohineezen nog maals dankende, stuur ik hun allen mijnen Apostolicken Zegen. Modestos EVERAERTS, Minderbroeder, bisschop van Tadamö Apostolische Vicaris van Zuid-Houpé (China). Tijdons mijn verblijf te Aalst, waarvan ik don heston indruk liob medegedragen, zijn mij meermaals de woorden van on zon H. Vader don Paus terug in hot geheugen ge komen België is rijk aan goederen, maar rijker nog aan goede werken. En inderdaad, de talrijke goede ontvang sten en mildo giften, mij hier geschonken, hebben mij meer dan oens bewezen, dat ook in Aalst weldoenors bestaan, die woton wat al moeilijkheden en bekommernissen de Zendelingen in verre streken ontmoeten. Onmogelijk is het, to beschrijven wal onze Zendelingen van Zuid-Houpé te door worstelen hebjjan, en wat een werk van Christelijke naastenliefde zij vervullen, die ons in ons Zoudolingswerlc ondorsteunen. De Iloer zal liet hun duizendmaal terugschenken. Duizenden Tartaren, onlangs tot onzen H. Godsdienst bekeerd in do stad Kingchow, in mijn Apostolisch Vicariaat van Zuid-West Hoopó (China) gelegen, verkeeron in de grootste ellende. In liet geïllustreerd bij voogsol der Volksstemdie ik hier uog- maals vangauscher hert daarover bodank, hebt gij hot Work der Goddelijke Voorzie nigheid in die zwaar boproofdo stad kunnen bewonderen, en tevens u oen denkbeeld vor men van de groote noodwendigheden waarin wij, mot onze kleine middelen moeten voor zien. Overtuigd van uwe edelmoedigheid in bot lenigen van allen nood, heb ik mij in volle vertrouwen tot U gewend,met de vaste hoop dat gij door uwo milde aalmoes uwe noodlij dende broeders zoudt bijstaan. En in mijne hoop word ik niet toleurge- steld vele goedgunstige giften on milde aalmoezen hebben mijn bisschopshert innig bewogen eu getroost. Daarover Uertelijk dank 1 Tot raijn groot spijt heb ik menig woldoo- uer niet persoonlijk kunnen bezoeken; ande- E3e koning Lusk. Do koning, en de koningin zullen den 13 Juli hunne Blijde intrede le Luik doen. To dezer ge legenheid zal een stoet uilgaan, verbeeldend do twee en dertig ambachten van Luik, te poerd, voorafgegaan door do fstedelijke bannier. Dö harmonie der Valeureux Liégeois en verscheidene groepen die don grooten toonkunstenaar Grotry verheerlijken zullen, zijn reeds aangeduid om aan dozen stoet deel te nemen, liet programma van het koninklijk bezoek is als volgt samengesteld Hunne Majestei ten zullen ton 10 ure te Luik aankomen zij zullen hot provinciaal paleis en hot stadhuis bezoeken, en de inhuldiging van liet huis Greiry bijwonen, 's Avonds zal de stad prachtig verlicht zijn en zal er eene militaire fakkeltocht gehouden worden. ifakge. De heer Doloncle, Fransch- radikaaL kamerlid, brengt buide in Paris- Journal een republikoinsch vrijdenkend blad, aan don hoor dc Broqueville, voorzitter van het katholiek Belgisch ministerie, omdat hij do Al gom eeno Werkstaking heeft kunnen doen eindigen zonder bloedstorting omdat hij de legorwet heeftdoon stemmen en omdat hij erin gelukt is ue aanhechting van don Kongostaat b(j Belgiodoor Engeland to doon r kennen. Do hoer Doloncle. besluit Wij wenschen den uitstekenden Staats man, den grooten Vaderlander, M. de Broqueville hartelijk geluk over doze h©er- lij ko uitslagen Niet waar, als bet don eenen of den anderen gouzenkrihbelaar oens lust to schrij ven dat do heer do Broqueville maar oen domme politieke kwakzalver is, dan is liet nog niet dor moeite waard daarvoor, te ver pinken. ff et proces t!et*heKoginvan ©B'Ee&ïftQ, Men woet dat do hertogin van Orloans voor do brusselsche rechtbanken een procos tegen haren gemaal ingespannen heeft. Het sekrotariaat van don hertog vsii Orleans, to Parijs, legt de zaak nu als volgt uit Do hortogin van Orleans is gehuwd onder het stelsel van de scheiding van goederen. Zij bezit alles wat haar toebehoort. Haro bruidschat, 1.200.000 fr. is nooit in do ban don ran den hertog van Orleans geweest. Over twoe jaar is de hertogin vrijwillig bij hare moeder, in Oostenrijk, gaan vronen. De liortog wil bij zijne schoonmoeder niot ver blijven. Zij eischt 80.000 fr. der fortuin van haren gemaaldeze weigert daarin too te stemmen. ï^rarLlcrij Ie M. Polncaré te Toulon. De hoor Poincaré, president dor Franscho republiek, is Vrijdagavond om 7 ure, naar Toulon, vertrokken, waar hij de laatste zoemaneuvers zal bijwonen waarna eene eind-revue zal plaats hobbon. Hij is vergezeld door de hoeren Etienne en Pierre Baudin, ministers van oorlog en der marine. Huiszoekingen. Als govolg op de aan houding van eon anti-militarist, die Dondor- dag betrapt werd, op bet oogonblik dat bij revolulionnaire brochuren over den muur eener Parijzer kazerne wierp werden Vrijdag elf l.uiszoekingon gedaan bij rovolulionuaire belhamels. Eon groot getal dokumenten zijn aange slagen geworden om in het dossier van het algemoen onderzode te worden geplaatst, nopens de anti-militaristische propaganda in de kazernen geopend. Dood van den Beeldhouwer Oge. Do beeldhouwer Oge, is Vrijdag te Parijs op don ouderdom van 64 jaren overleden. Do ovoriedeti was de laatsle leerling van den beroemden Carpeaux. Duitscblaxidl Stakerswoelingen te Stettin Donderdag avond werd in de Stotliufiche voorstad Tra- nendorf, een werkman Brandenburg ge naamd, en die van do fabriek huiswaarts keerde, door een groep stakende werklieden aangevallen en beleedigd. Brandenburg kwetste tijdons don oploop op doodolijke wijze don werkman Kuohl, door hem een messteek in den buik toe te brengen. De gen darmen brachten Brandenburg naar de fu- briek terug. Eenigo oogenblikken daarna stonden reeds vijf h zes honderd personen voor de fabriek vorgaderd, waar zij met ge weld wildon kienendrifigen. De menigte riep, Brandenburg in hare handen over te leveren. De pol it ie-agenten van Stottin werden ter hulp geroepen, die de opgeruide menigte achteruitdreven, met haar sabels en revol vers le bedreigen. Uit het volk worden schoten gelost en een fonctionnaris is getroffen geworden. Drie stakers bekwamen ook verwondingen. De rust keerde allengskens terug, om rond 11 ure volledig te zijn. Gr. H. Luxembiarg 1n de val. Do automobiel oenor fabriek van Thionvillo, vermorzelde een jonge wiol- rijder te Grovenmachor. De knaap was dood en de automobiel zotte haren .weg voort, zonder dat de ingezetenon zich om hot slacht offer bekommerden. Nabij Mcndorf-Badon was er macliïen- broak, waar de chauffeur en de bestuurder bekend bobben dat zij het doodelijk ongeluli van Grevenmacher veroorzaakt hadden, 333nselana Stemrechtdames aangehouden.Vrijdag namiddagzijn voorliet paleis van Sint James le Londen, drie stcmreclitdames aangehou den, wijl zij voor het paleis eeno meeling houden wilden. De sluikhandel Nieuwe wapsns aan geslagen. De Londoner dagbladen melden dat de politie van Dublin op eèn schip uit Liverpool komende, 500 geweren on bajonet ten van vreemd fabrikaat aangeslagen hooft. Brand in eenen boekhandel. Een ge weldige brand is in eenen boekhandel van Londenlosgebroken, waardoor meer dan 30.000 hoeken, waartnsschen er zich menige zeor zeldzame bevonden vornield werden. TurBiyë Constantlnopei, vrije zeehaven. Do liaudslskamers van Gonstantinopel, bostu- deeren de mogelijkheid om van Constantino- pel eeno vrije zeehaven te maken. ]Vlarolc]i:o Do Ijzsrenwfg van Tanger. De Spaan- sche minister van buiten la ndsohe zaken, heeft Vrijdag, tijdens den ministerraad, kennis ge geven, der samenstelling dor algemeene Spaansche maatschappij van Afrika, voor zien door het artikel 4 van het bijgevoegd protocool aan bet verdrag van Marokko, no- pons do aanlegging var» den. ijzoronweg van Tanger. De Spanjaarden aangevallen te Larracha. Men meldt uit Larraoho aan de Corros- pondancia de Espana Groepen opstande lingen hebben de Spaansche legermachten aangetast, die verscheidene dooden en go- kwetsten zouden tellen. Do inboorlingen zijn teruggeslagen geworden, na verscheidene gekwetsten te hebben achtergelaten. Snolboricht uit Madrid Luidens officieele inlichtingen uit Larrache, is de Stelling van Kudia-Frakatz, die op 8 kilometers der stel ling van Souk T'Cenin gologen is, in den naoht van 4 Juni overvallon geworden. Deze stolling is hostomd om do tolegrafiscke en heliograiische inlichtingen te verzekeren tus- schon dokaap Aox, en do naburige legoraf- deolingen. 200 inboorlingen tastten met ge wold dezo positie aan, maar zij werden nochtans heftig teruggeslagen en lieten 7 dooden en vcrsclieidetio gokwetslen achter. Do Spaanscho verliezen hedragon 4 dooden, 2 soldaten werden gekwetst. Op zijne beurt werd de stelling van Soulc T'Gouin aangerand. Een bataljon, eeno schut terij en een eskadron werdeu onmiddolijk ter plaats gezonden. Kolonel Syl vostra is voor ElKsar vertrok- kou, om vandaar uit met eene kolom te ver trekken, die samen met do polilio van Arzila krijgsverrichtingan gaat uitoefenen. Hot ge weervuur heeft den ganschcn morgen go- duurdj's middags verminderde het merkelijk. In don namiddag word do vijand totaal teruggeslagen, op het slagveld tal van doo den en gekwetsten achterlatende. ïluslancJ. Ds douma en h8t Alkoholisme. Do douma heeft Vrijdag hot budgot van het monopolium dor voortbronging aller alkoho- lischo dranken, behandeld. Allo redenaars hebben die bogrooting gelaakt, .dio voor 1914 ontvangsten voor ziel die 800 roiljooti roebels zullen bedragen, en hebben op do noodwendigheid aangedrongen eene politiek te wijzigen, die naar hun oordeel de belan gen en de zodclijke kuituur der nalie ver- waaiioMt» ^]ng;eisc]i<>Incli& Eeno samenzwering. Uit Calcutta 84 inboorlingen, voor liet meorondools Bergalis, zullen voor do rechtbanken vor- schijuen wegens samenzwering legen dou Staat. Dokumenten, die bij een dor ^samenzweer ders aangoteekend staau. Dezo liuiszooking heeft er ook andere medegebracht en zoo is men tot de ontdekking gekomen van eeno omvangrijke samenzwering, die talrijke vertakkingen telt, en een aanslag tegen' do Staatsveiligheid op touw zette. A.\istraliö Werkstakers veroordeeld. De rechter van ket nijverheidsscheidsgerecht van Nieuw Zuid Galles, heoft aan 74 bedienden der maatschappij der Bakken van Sydney, straf fen toogewezen verschillende van 17& k 2-10 frank waarbij nog 25 fr. 50 zullen ge voegd worden, omdat zij in Maart geleden, hot werk hebben gestaakt. Dozo' straffen zullen van het salaris afgerekend worden. Vrijdag is te Brussel de XXVIII® jaarlijk- sche prijskampbogonnen van Het Belgisch trekpaard. Het gotal insohrijvingen beloopt dit jaar tot 1069, nam olijk 618 hengsten en 451 merriën. Voor do hengsten was do prijskamp, alleen voor de Belgischo rassen, verdeeld als volgt: 2 jaar 1693 jaar 2104 jaar 715 jaar 18. Elk dozor kategoricn is dan nog onder verdeeld voor wat botreft do gestalte. DeheerHelleputte, minister van landbouw, woonde dezo opening bij on do prachtigste paarden werden hem voorgesteld. Tovens woonde hij godurond© een uur do werkzaam heden der jury bij. Verscheidene vreemde regeeringen hadden vertegenwoordiger» ge zonden Frankrijk, Rusland, Brazilië, da Vereenigde Staten, enz. In de jury, welke werd voorgezotendoor graaf do Rihoaucourt, had elko provincie haren vertegenwoordiger. In zijn geheel is do w edstrijd belangrijker dan do vorige en getuigt van do hoogo waar de der paardenfokkerij in ons land. Elke reeks bevat paardon van do beste hoedanigheid. Onder dc bekroonden tolt men de bijzonderste paardenkweokors van bet land. Daar de reoks bekroonden al te groot is, geven wij hier enkel de eerste prijzen, en do prijzen behaald door do kweekers uit onze streek. 1° Reeks. Hengsten van 5 jaar on meer, hebbende eené gestalte van 1 m. 65 en daar boven 36 ingoschrevenon. 1® prijs 1000 fr,, Melonaan M. Deleener, van Hondzoclit-Lembccq, Brabat. 3® prijs 500 fr., Indigène de Wisbecq aan M. Tomraerman, van Buggenhout. 4° prijs 250 fr., Delta de Qivry en Sluart beidon toebehoorendo aan M. Vaudorschuoren, van Appellorro. Eivolle moldingen Carlos If de Velsi- que aan M. Van Tonische, van Velsiequo Ruddcrshove e:i Invenleur du Fosteau aan M. Matton, van Huysse. reeks Hengsten van 5 jaar en moer, liebbondo oene gestalte min dan 1,65 m. 42 inschrijvingen. 1° prijs 1000 fr. Infernal du Bois, aan M. Bouvier, van Bornoffo (Namen.) 3® reeks Hengsten van 4 jaar, hebbende eono gestalto van 1.65 ra. en daarbovon. 31 inschrijvingen. 1® prijs, 900 fr. Forbanaan M. Henry d'Acosso, van Burdinno,. Luik. 3® prijs, 400 fr. Brennus de Velsicque, aan M. Van Temsclio, van Velsicquo-Uudders- hove. Eervolle melding, Lambic de Volle, aan M. Uyttenhove, van Vollezeele-Brabant. 4C reeks Hengsten vau 4 jaar, liebbondo eene gestalte, min dan 1.65 m. 40 ingoschro- vonen. 1® prijs, 800 fr. Successeuraan M. Van Eookhoudt, van Vollezeele, Brabant. 2® prijs,'300 fr. Palmier de la Pin te, aan M. Malton, van Potoghem-bij-Audonaardo Brutal do Neu/ke, aan M. Van den Bosscho- Van der Scheuren, van Vollezoele, Brabant; Anatoleaan M. Van de Velde van Aeller. 5® prijs, 50 fr. Télémaqueaan M. Van der Scbuoron, van Appel lorre. Eervolle melding Marquis dc Melden aan M. Cobbaut, van Oultre. 5® reeks Hengsten van 3 jaar, hebbende eene gestalte van 1.62 m. on meer. 108 in geschrevenen. 1® prijs, 800 fr. Satan du Fosteauaat\ M. Lousnayo, van Longpró-Coutbuiu, Luik. Eervolle melding, Beau Liscronaan M. 1 Cobbaut, van Oullre. rooka Hongsleu vau 3 jaar, hebbende

De Volksstem | 1913 | | pagina 1