Een echte roman Een töüMsSspel&rs-zwans Onze bedevaart naar Loardss Haisvadersplichten Aan de Wel Ed. Redactie Volksstem Maris Mestöagli, alias Gravin de la Marck, alias Prinses van Salm' Salm; Ik Iiafl hanger en ge helst me verzadigd S EN 9 TONI 1913 BÉ VOLKSSTEM Eon telegram uit Parijs meldt dat Marie Meatdagh, de zoogezegde prinses van Salm- Salm, voorloopig in vrijheid is gesteld. Men weet dat tegen haar eene klacht voor aftruggelarij was neergelegd. Aangehouden sloeg zij een zeer hoogen toon aan, beweer de werkelijk eene prinses van Salm-Salm te zijn, doch eindigde met te erkennen dat zij niemand anders was dan... Marie Mestdagh, van Mooreghem, bij Oudenaarde, Oost- Vlaanderon. Hot leven van dit meisje uiteen afgelegen dorp is waarlijk ëon roman. Aan verscheidene bladen, onder andore aan het «Journal do Bruxelles», ontleenert wij de volgende bijzonderheden Zij heet Maria Sidonia Hendrika Mestdagh geboren 24 September 1S74 te Mooreghem, dochter van Jan, veldwaohter aldaar, over leden 2 Mei 4895, en van Sofia Van Lancker nog in loven, wonende te Peteghem. Maria Sidonia Mestdagh trouwde op 16 Februari 1895 te Mooreghem mot Frans Van Marck, geboren te Brugge, 7 Mei 1869, zoon van Armand Jozef Leonard,over leden rn 1S95, en van Julia Augusta Verbist, nog in leven. Na hun huwelijk vertrokken de jongge huwden naar Den Haag, waar hun op 17 Jannari 1896 oen dochtertje geboren werd. Da man, dio leeraarvan piano was, onder ging wegens aftrnggelarij en misbruik van vertrouwen in 1888 te Gent eene eersto ver oordeeling. Drie jaar na hun huwelijk kwamen zij wonen te Peteghem bij Deynz© en daarna kwamen zij zich vestigen te Antwerpen. In 1896 werden do echtelingen Van Marck bötrokken door de rechtbank van Gent in eene zaak van schriftvervalsching en kregen bij 1 jaar, zij zes maanden gevangenis, met onmiddolijke aanhouding door het Hof. Te Antwerpen kreeg de man echtschei ding cn de rechtbank kende de bewaking van het kind toe aan do grootmoeder langs moeder's zijde. Van Marck stierf over een 5tal jaren en sedert tien jaar heeft Marie Mestdagh geen voet meer bij hare moeder gezet. Over ©enige dagen heeft de dochter van de zoogenaamd© prinses uit Iiijsel van hare moeder een zichtkaart ontvangen,enkel met haarhandteeken er op. Eersts avonturen en eerste aanspraken op adei Na do echtscheiding begon het avontuur lijk leven van Maria Mestdagh. Men weet dat zij eenigen tijd in Duitschland verbleef onder den n^am van Areaberg, waarna zij met oen rijke beschermer e6ne reis deed in Indië en Japan en later do vriendin werd van een Nedorlandscho edelman mot wien zij op een prachtig kasteel verbleef. Doch alles gaat voorbij en ir. 1908 deed zij terug eene verschijning in Belgio, waar intusschen haar vroegere echtgenoot was overleden. Zij maakt de kennis van oen schatrijken Gentenaar, M. Mat!;}'3, kunstschilder, die zich door bare schoonheid had laten verlei den. Zij bewoonde mot hem een prachtig hotel, nabij de Louisalaan, on de man ge loofde alles wat zij hom op de mouw spoot. Zij gaf zich uit voor gravin de la Marck, echtgenoote van den Ilongaarschen rdelman welke zij had meeten ontvluchten, omdat hij haar voortdurend mishandelde en het was haar voornemen zegde zij, te Rome vernie tiging van haar huwelijk te vragen.. Ook beweerde zij de eenige erfgenamo to zijn der prinses van Salm-Salm en van haar een groot fortuin to moeten erven. Haar doel v/as gold op groote schaal los te maken en men zal zien hoe zij hierin mis takte. fêgr. Keesen in de zaak betrokken Do Matin van Parijs on de Som, van Brussel hebben den naam van Mgr. Keesen, provinciaal senateur, in do zaak gemengd. De Patriots heeft gisteren Mgr. Keesen, te Ukkel goinlervieuwd en do achtbaren sonateur verklaarde hem het volgende. Over 5 jaar woonde in een prachtig hotel nabij de vijvers van Elsene oen uiterlijk zeer deftig koppel, M. on Mevr. Matthys op wien mijn© aandacht geroepon wordt door perso nen, die er in huis kwamen. Men zegde mij dat de vrouw zoer liefdadig was. Ik werd er aan voorgesteld. Niets ver raadde hier den demi-monde doch in tegenwoordigheid van M. Mafthys, vertelde MeTr. Matthys mij, dat zij enkel voorbeen katholieken priester in Engeland waren ge trouwd. Mevr. Matthys kwam veel in het gesticht dor oude mannokes en ook in de huizen van armé lieden, floor mij" aanbevolen on gaf steeds groote almoezen.Alles in rekening ge nomen, scheen het een zeer eerbiedwaardig huishouden. Zij brachten den zomer door op het kasteel van Genoelst d'Elderen, waar tij zeer vrij gevig waren, doch waar enkele priesters mij vertelden dat er aardige geruchten liepen en or verteld werd dat Mevr. Matthys niet ge trouwd was. Ik- ging onmiddelijk aanbellen In het hotel en vroeg op den man af, wat er van was, Mev. Matthys zegde dat zij nog niot voor de wet getrouwd waren, om oenen liarer bloed verwanten uit Duitschland niet te ontstem men, die anders zou onterven, als men hare mesalliance vernam en M. Matthys beves tigde die verklaring. Over hst kerkelijk huwelijk bracht zij mij geen stukken voor, doch antwoordde mij derwijze dat ik werkelijk ontwapend was en ik niet aandringen kon. In 1908, op hun kasteel van Attre, Hene gouw, had een feest plaats overhandiging van een vlag aan eene maatschappij waarop ik uitgenoodigd werd en aanwezig wao met verscheidene geestelijken. Drie maanden na mijne eerste vraag, op nieuw door twijfel bevangen, vroeg ik opnieuw uitleggingen en toén zegde zij mij dat ze in oen protostantschen tempel ge trouwd was geweest met een graaf de la Marck en dat oen Duitsch prelaat, te Rome, Mgr vón Arenberg, vernietiging van het huwelijk had bekomen. Ik wilde meer weten, doch dö vrouw zegde mij dat het in haar belang en in het belang harar familie beter was dat ik niet aandrong. Hare verdwijning. Sterk door hare positie, de meest eerbied waardige msnschen om don tuin geleid heb bende trachtte zij, met de erfenis der prinses von Salm, van oen Brasselschen notaris een voorschot van verscheidene honderdon duizende franks los te maken. Da notaris nam toon inlichtingen on men oordeel© over zijne verstomming, toen hij uit Duitschland vernam dat er noch gravin de la Marck, noch prinses von Salm, nocli orfenisbestond. Om den notaris af to halen had de avontu rierster al die kenissen gezocht in de katho lieke wereld. De policie werd verwittigd en op een schoonen morgend zat M. Matthys alleen, Marie Mestdagh was spoorloos verdwenen. Gravin da Lumèna Hier is het hoodig torug te komen op haar verblijf to Antwerpen om dien naain gravin de la Marck uit te leggen en don naam van gravin de Lumène, dien do sjampsttersöech- ter na hare verdwijning uit Brussel aannam. Zij heeft te Antwerpen gowoortd op een kwartier, hoek IJzeren Waag en Natio- nalestraat. Uit proces-verbalen der policie, toen 2ij in echtscheiding pleitte en toen zij haar man op echtbreuk wilde doen betrappen, blijkt dat haar man, een verloopen artist, aan drank verslaafd, werkelijk van edele af komst wasenvanMarcke de Lummen heette». Vandaar do namen die zij aannam en die enkel de verfranschte uitspraak van haren eigen naam waren. Zij is uit Antwerpen verdwenen na met een officier geleefd to hebben en liet haar G jarig kind onverzorgd achter. Doch komen wij terug op hare verdwij ning uit Brussel. In 1911 versch'cen zij te Valence sur Rhone, in Frankrijk, onder den naam van gravin de Luméne, beweert dat zij ondor dan naam een nog hoogere afkomst verbergt en wint onmiddelijk het vertrouwen van den ganschen adel en van al de groote families uit de streek. Om te doen geloovon aan den ernst harer voornemens, al hare bezitting aan godsdien stige werken te vermakén, gaat zij eene retraite doen bij de Zusters Trinilarissen te Parijs, waar zij o*p een schoonon dag met 17 koffers met toilotten gevuld, binnen valt. Zij houdt het er eenigo woken uit, komt weer uit het klooster en loopt een snul op het lijf die, evenals-de millionnair Matthys al gelooft wat zij hera opdischt. Zoo heeft zij er in de laatste jaren ver scheidene aan de hand gehad en 't is de laat ste van de reeks die nu een klacht wegens aftruggelarij tegen haar heeft ingediend. Ik sluit de doos I... Oh slaakte de jonge dochter. Doch do oude markgraaf trad wat verder bleef staan langs don wegel van zijn park en raetzijn wandelstok naardeschool wijzende: Die doos daar... dat spel daar.., dat kost me reeds 30,000 franken f.j. «n onge makken op ongemakken 't Is of wol de meier (1) ofwel do onderprefect (2) ofwel het dak moet hersteld worden!., of 't is de oude bestuurster die ziek valt I.. En vandaag nog, na tweo maal de reis naar Parijs ondernomen to hebben, wie zendt men er op af ?..dio oude cn versleten dutse Papa toch.. 'tis zoo!., oude dutse... Tc zal dat houden staan wat kan dat oud vrouw- mensch hier verrichten bij onze wilde straat bengels Vermils niemand er wil van weten hier in dien verholen hoek te komen school doen Reden te meer fk sluit!-. ik sluit het spel en ik zal de school sluiten Ik ga niet achteruit voor de onkosten,, dat niot maar 't moet toch tot iets dienen En de markgraaf ging verder den hof in om te gaan bewonderen zijn bloemen en fruitserren waar de straathelden den zelfden morgend. al de ruiten hadden aan stukken ge worp on. 6 Zijne dochter koerde weer in 't park al nadenkende Dus, haar vader ging de school sluiten Wordt voortgezet. TE BRUSSEL Een tooneelspeler der hoofdstad ging* over acht dagen de weddingschap aan dat hij zich Dinsdag 3 Juni om 12 ure stipt voor de Beurs zou bevinden en niemand hem zou herkennen. Zijne vrienden lachtèn hem uit. Had men hem geen honderden keeren ver kleed op het tooaeel zien verschijnen ©n hem toeken middel ijk aangewezen. Welnu zegde de toon©6lspoler, »ik geef honderd frank aan den eersten die mij Dinsdag aan de Beurs zal herkennen Dit werd aangenomen en de vriendonledigdenmenigen pot. Dinsdag middag hserschte er dan ook een buitengewone groote beweging aan de Beurs. Do gewono bezoekers van den Schouwburg waar de artist speelde, hadden do weddingschap vernomen cn waren nieuwsgierig om'te weten wie winnen zou. Bui ton wat grootere beweging dan andere dagen en de tegenwoordigheid van eenigo personen, die al de voorbijgangers aandach tig gade sloegen, vortoonde de Beurs haar gewoon uitzicht. Werklieden en werkmeisjes, bedienden on schoolkinderen spoedden zich huiswaarts. Eenigo vreemdelingen bewonderden het Beursgebouw, andere personen wachtten de trams, terwijl nu en dan een wielrijder of oen koetsior voorbijreed. Een oude komraissionaris, mot een grauw hemd aan en een kepi op hot hoofd, een koperen plaatnumraer om den arm on die eon kleinen stootwagen voortduwde, waarop twee koffers stonden, hield ook eene pooze stil voor de Beurs om zijn zweet af to vogen. Zijn roode bloeiende neus getuigde dat hij aan de drinkersclub moest behooren. De vrienden van den tooneelspeler liepen maar lieon en weer, bekeken op een© schier onbeschofte wijzo do voorbijgangers doch konden den verkleedon artist niet ontdekken. Op zeker oogenblik omringde een groep eene dame, dio weinig govleid was over deze overdreven en onbegrijpelijke betooging. Mon eindigde toch mot te bemerken dat hot hij niet was. Het uurwerk wees 12 ure 5. De weddingschap was du3 geëindigd on niemand had de 100 fr. gewonnen.Elkeen keek rond om den artist te zien. De oude kommissionaris richtte zich dan op, trok de valsche neus af, welke hij aan gedaan had, wierp zijn kopi on zijn pruik weg en de tooneelspeler verscheen voor zijn verbaasde vrienden. Al te dikwijls wordt er gehandeld en ge sproken over de rechten van den huisvader en niet genoeg over die zwaro plichten die hij standvastig te kwijten heeft. Een goed huisvader moot zijn gezin be minnen. Hij moet vrouw en kinderen lief hebben cn wanneer i!c wijs op de liefde die hij zijn© vrouw moet toedragen, is or zoozeer geen spraak van natuurlijk© liefde, dio nooit stand houdt, maar wol van bovennatuurlijke liefde die bijblijft en immer aanwint. Eerbied mag er ook al niet ontbreken want gedenken wij dat de vrouw niet geno men word uit den voet of het hoofd van den man maar wel van eene ribbe uit Adam en dan mogen wij besluiten dat ze noch slavin, noch oppcrheer3cheres, maar wel de gezel lin moet wezen, dio hem uaast na God aan 't horte ligt. Zij is eens hulp voor den man aan hem gelijk. Zoo schiep ze God. De goede huisvader moet ook liefde over hekben voor zijne kinderen. De natuur en God houden het hem voor als wet. Wederom mag die liefdo niet alleen het tijdelijke be- oogon maar wel de ziel on 't eeuwige eerst en vooral voor oogwit houden. Die eerste plicht van liefde, eerbied, ge trouwheid en kinderenbezorgdheid zou wel meer aanhangers mogen vinden in de wereld en t' en zou or voorzeker niet slechter om gaan. Een goed huisvador moet zich ook herin neren dat hij de bestuurder is van zijne fami lie. Hij is immers het hoofd en 't hoofd be stuurt, leidt, gaat en doet vóór. Passen alle huisvaders op dien plicht en staan zij hunne vrouw bij in het lastendra- gen en in het verzorgen van do opvoeding der kinderen Schikken zij altijd en in alle omstandig heden met ware wijsheid en voorzichtigheid alles wat het welzijn van do hunnen kan be vorderen Het gebrek, de wanorde cn de verwarring in den huiskring komen ze niet dikwijls voort van de onachtzaamheid van den huis baas Waar slijten tegenwoordig zoovele huis vaders hunnen Zondag 't Huis rond den haard bij vrouw en kin deren, bij vrienden of kennissen in gezel schap van hunne familie Of wel in de her bergen, in de kroegen, in gezelschap van personen die hen niet gelijken, opstokers, •dwarsboomers, verleiders, ©n no# anderen Vindt ge dat besturen bestaat in 's nachts laat thuis te komen bedronken en beschon ken on dan met groot ramoer en luidruchtig gebaar alles overhoop te zetten Vindt ge dat 't bestuur van een huisgezin hierin gelegen ligt dat raeft de kinderen op hunnen poot laat spelen, ze altijd toegeeft en voldoet Van waken, en zorgen, en de driften, ©n de goestingskens der kinderen nagaan, is er geen spraak bij vele huisvaders en nochtans er hangt veel van af voor do toekomst van ouders en kroost. Ah vader ge zendt uwen zoon, 'uwe doch ter naar geuzescholen (of al zoo slecht), bij onzijdige meesters en onderwijzeressen, onthoudt liet ge zult wel oens de gebroken potjos betalen Ah vadertje ge ziet niet om of ten minste to weinig wat on met wien uwe kinderen omgaan, in gezelschap zijn 1 Ze mogen loo- pen waar ze willen en doen wat hun hertje lust. Rekening en strenge rekening zult ge eens ge von, plicht verzuimende huisvader, on die tijd zal welhaast aanbreken l 't Is uw vrouw niet die moet de zaken van den huiskring besturen. Gij zijt het die a*s opperhoofd moet regeeren en daarom nog staat uwe vrouw ter zijde, helpt ze, troostte, moedigt ze aan. Oh dat ze nooit in haren man vinde, eenen beul en dwingeland maar wel eenon vriend een beschermer. De huisvader moet ook nog zijn gezin onderhouden en tegen de gevaren verde digen. Iemand die niet werkt moot ook niet eten zegt do H. Schrift. Het werk is veredelend. De werkman 'zal daartoe zijn© lichaams krachten, de andere zijne geestvermogens gebruiken. En beide zullen hunne taak vol brengen en voorzien in 't onderhoud van de familie. Nooit zal oproep of onredelijke werkstaking (toch zekor niet gelijk op heden) li8n ten bate staan. Nooit of nooit zal de welhebbende den workman aanzien, als een werktuig, om zijn fortuin te vermeerderen, maar als een modebroeder, als ©en vriend dien hij mot liefdo en eerbied zal behandelen. Wie ziet, kent, beseft de gevaren niet die op onze dagen het huisgezin bedreigen Het socialismus en do vrijmetselarij doen hunnen invloed maar al to voel en te gewel dig gevoelen. Zij zouden willen allefami- liön onder klauwen krijgen doch zij hebben niet gerekend op de verdediging van .den huisvader. Eigendom, godsdienst, hot christen huwe lijk gaan hun tegen. Diefstal en onrecht; ongodsdienstigheid en zedeloosheid; driften- involging en leven op zijn behels om niet te z-ggen slechter dan de dieren, ziedaar waar die verfoeilijke sekten op uit zijn. Vaders woest op uw hoede, blijft getrouw aan uwe vrouwenen verdedigt uwe kinderen Woorden wekken 't is waar en doen meest altijd innige deugd, doch voorbeelden trekkon. Vadergij zijt koning gebiedt dus Vader gij zijt priester I geleidt du» de eersto stap pen uwer kinderen op den weg der deugd Vader gij zijt voorgangor in 't goed voordoener^n 't deugden oefenen. Wees dus een voorbeeld van goed gedrag, innige godsvrucht, blakende liefdé voor uwe vrouw on uwe kinderen. Wanneer een vader op die wijze zijne plichten verstaat en weet te vervullen, Het huisgezin zal christelijk blijven of worden, 't zal nog langs om moer verbeteren,' navolgers zullen ons voorbeeld nadoen en wo zullen de gelukkige en goede schuld zijn, dat de maatschappij meer en meer aan Christus blijft gehecht en den christigeest bewaart of weerbekomt. Dat durft met dikke letters neerschrijven. Maiig. Mot genoegeu heb ik de beoordoeling vaa het voortreffelijke boekje (II. Kruisweg oefeningen) door den Wel Eerw. Pater G. Kallen, S. J., to Brugge uitgegeven, gelezen in Do Volksstem van 48 en 19 Mei. Na zelf die oefeningen herhaaldelijk ra onze kerk voor de geloovigen te hebben voorgebeden, moen ik daarvan te mogen getuigen, dat zij bijzonder geschikt zijn om het bitter lijden Onzes Heercn, bij de kruis draging en kruisiging verduurd, diep in de harten te drukken en tot warme wederliefde en practische voornemens on te wekken. Ook bieden zij aan de prioaters greote verscheidenheid ter afwisseling. Wij wen- schen derhalve dit boekje, met zijn zuivere on vloeiende taal, warm govoel en juist® toepassingen een ruime verspreiding. E. P. B. -S. J. li. KRUISWEGOEFENINGEN Desciée De Brouwer, Brugge DOOR PATER G. KALLEN, S. J, Prijs fr. 1,35. Uitstap naar Cauterets Mijne vrienden hadden goed gezorgd, om eene plaats voor mij te behouden in hun rij tuig. Ze waren zeker, wij gingen eon rijtuig hebben vöor 5 personen,tegen 5 franken per hoofd. Ge zijt er wol me9. Delkoetsiers zijn ook geslepen vossen en jood bovendien. Twee joden kennen bost den prijs van 'nen bril. Rond half acht, acht uren kwamen de chars a bancs, de breaks en andor rollend materieel ons opladen. Nu was het een ge harrewar. Wij zouden zoo maar moeten inklim men hebben met 12 of 15 personen per gerij. D£ar hadden wij goon trek inwij hadden een rijtuig voor 5 personen gevraagd en wij moesten het hebben, kost wat kost. Do hoofdman van ons klieksken was poot- vast. Allo andore voorwaardo of aanbod werd onmeedoogond van de hand gowezon. Une voiture pour cinq, ou je n'accompagne pas was zijn delenda Gartbago na elke redevoering, 't zij van koetsior of 't was eender van wie ook. Wij geraakten maar niet 't akkoord. Bijna kregen wij ter onzer beschikking het rijtuig van de hoeren be stuurders der karavaan doch dat ware wel wat kras geweest. Na veel talmon en parle- menteorou geraakten wij toch besteld, als al do overige reizigers al lang weg waren. Hot rijtuig, alhoewel voor acht man ge schikt, werd ons voor vijf afgestaan, mits 6 fr. per persoon. Goed zoo 1 en voiture de reisgids op zak, de jumellcn over don schou der, 'nen volslagen toerist. Vooruit du her gen in l Wij hadden het getroffen, eene Belgische cigaar bracht heel 't spel weor in orde, en de koetsier ccheen ons genegen. Tot ons groot genoegen reed hij langs ©ene zijstraat huis waarts om do kap van zijn gerij af te zetten. Dit was een prachtig gedachr en liot ons toe in alle vrijheid, de schoonheden van de natuur te bewonderen. Eens de stad uit,ging het vierklauwens vooruit. Volo rijtuigen, voor ons vertrokken, werden inhehaald en voprbijgezet. Onze vier poerden vlogen als leeuwkens met onB de bergen op. Ge moet niet donken dat wij een vierspan hadden om groot te doen. O neen, 't was van moetens. De weg klimt altijd hooger en hooger. Cauterets op een afstand van 30 kilometers van Lourdos, op eene hoogte van 932 meters boven den zeespiegel. De weg wentelt, draait en keert nu over hoogten, dan nevens don voet der bergen of nevens afgronden, waar wij do Gave hoorden hollen en bollen van den oenen rotsblok op den anderen. De diepte ervan zagen wij niet, maar overschrijdt soms 60 meters. Den weg dien we volgen is offen en glad en ligt in de zon te blinken. Stof ®n slieb ligt er vingerdik op wee u zoo een auto mobiel u stofmakeud en stinkend voorbij vliegt. Gij verdwijnt dan voor een heelon tijd mot poord en gerij in wolken van kalkachtig stof, dat in de kleoderon doordringt en u 't uitzicht geeft van 'nen molenaar, wit besto ven van kop tot teen. Nevens don weg zijn er groeven gekapt, ginder noemt mon dat beken, waar het water dat van de bergen komt rollen doorspoelt. Het besproeien van de baan is alzoo heel eenvoudig. Met een langen schepel zwiert men het water alhier, algiuder don weg over. Doch de zon blakert

De Volksstem | 1913 | | pagina 5