Ons toekomend leger LEUGEN - WAARHEID 'T EEN EN 'T ANDER Negentiende, jaargang nr 134 Woensdag i I Juni 1913 0 ABONNEMENTEN* BestuurderJ. Van "Nuffel-De Qendt. BRIEFWISSELING 2 CENTIEMEN WET NUMMER Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Insolrijving in alle postbureeien Tan het land. I* UITGAAF, 4 o. 's avonds 2' UITGAAF, 7 u. 't avonds Pour tout® Ia publicitè commercialeet fftianoière da journal, s'adrcsser esclusivement a l'Agence Reclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxolles. AAN KON DIGI NGENs 8UREELENs TE BRUSSEL I TE AALST H. COOTS, BeursplaaH, Q I e, Kertestraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. KI. aank. (1 tot 4 ld. rag.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1,00 3* blads. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) (r. 2,00 4* blad*, (de regel Ir. 0,30 I Recht, herstell. (per regel) fr. 2,00 ©r I Financ. aankon, (per regel) fr. 3,00 I Overly den (per regel) fr. 2,00 Commerciate en flnancieele aankondigingen zich uLtsluitelijk to wouden: Ageuce Réclame Godts, 2, Beursplaate, Brussel. De nieuwe legerwet is dus op Woensdag, 28 Mei, in de Kamer ge stemd geworden, en daar het geen den minsten twijfel lijdt., dat die wet ins gelijks door den Senaat zal gestemd worden, mogen wij wel eens don nieu wen toestand onderzoeken, welke daar door voor ons leger ontstaat. Vele zakon zouden daarbij in be sproking kunnen komen en zoo zouden wij ons künnen alvragen, of België wol een zulk sterk leger noodig heeft, ot do militaire uitgaven geene nutte- lóoze uitgaven daarstellen, of do katholieke partij haar program niet verloochent met zulk sterk leger in te l ichten, welke de houding der tegen partij is tegenover de nieuwo mili- tiaro inrichting, welko nieuwe be lastingen er zullen moeten ingevoerd worden, om al die kosten te dekken, en meer andere belangrijke vraag stukken van dien aard. Eenige dier punten willen wij vandaag cyentjes aanraken, om later wellicht nog eens op dezelfde stof terug te komen en de zaak aldus volledig ea uit alle oogpunten to behandelen. Er wordt nog wel eens een persoon .gevonden, dio zal beweren, dat we geen logor noodig hebben, omdat de groole mogendheden van Europa onze onafhankelijkheid gewaarborgd heb ben door het tractaat van Londen. Was de opvatting van dio lieden juist, dan zouden wij ons kunnen tevreden steller, met eana sterke gendarmerie in te richten, om de orde te handhaven en niet aan elk onzer grenzen een paal te zetten mot lie! opschriftDoorgang ver boden door de grooic mogendheden 't Ware voorzeker een ideaalNie mand zou nogsoldaat moeten worden, geen cent zou meer uitgegeven wor- don om kanonnen te koopen, of om lorton te bouwen. Al de mlllioenen, welke het leger ons thar.skost.zoudon kunnen gebruikt worden, om kanalen te graven, ijzeren wegen aan te leg gen, pensioenen aan alle werklieden te geven en meer andere nuttige in richtingen van dien aard. 't Is wezenlijk te schoon om waar te zijn, want wij weten, door de onder vinding van alle dagen, dat men geen het minste vertrouwen kan stellen in de beloften door de groote mogendheden ge daan, in eeden door hen gezworen. Om die bewering door voorbeelden te staven, hebben wij maar de oogen opon te doen en rond ons te blikken. Heeft Frankrijk zich niet meester ge maakt van Tunis, dat aan,Turkye toe hoorde er. heeft het nu in <le laatst» tijden het schoone Marokko niet bij zijn uitgestrekt koloniaal gebied in Afrika gevoegd? Hebben Rusland en Engeland zich on langs niet onderling verstaan, om Perziö onder elkaar te deelen, on is de tijd niet nabij, dat het Noorden van dien Staat bij Rusland, en het Zuiden" bij Engeland zullen ingelijfd worden Had Oostenrijk-Hongarlë, in 1870, niet plechtig beloofd, dat hot Bosnië en Herzegowina slechts voorloopig be zette 011 weldra aan Turkye zou terug geven, en hebben wij niet gezien, dat do Oostenrijkers daar meer dan 30 jaar bezetting hielden, om op een ze keren morgend te verklaren, dat ze bet masker afwierpen en brutaal die twee schoone provinciën inpalmden Weten wy niet dat Engeland op de- zeilde manier bezetting houdt ir, Egyp t» en de Turk reeds sedert lang alle boop heeft verloren, nog eens meester te zijn van dien Noordoostelijken hoek van Afrika En wat België betreft is bot niet overbekend, dat in de jaren 60, Napo leon III en Bismarck een verdrag slo ten, waardoor Napoleon zicb verbond niet tuschen ta komen in den oorlog, welke Pruisen ging vorklaren aan Oostenrijk, op voorwaarde dst Bis marck geene opmerkingen zou maken, als Frankrijk later eer,e uitbreiding van grondgebied zou trachten te bekomen in de richting van bet Noorden Om te eindigen is liet in de Belgi sche Kamer niet bevestigd en bewezen geworden, dat Leopold II, in 1870, eanen brief zond r.aar den Franschen Keizer en den Pruisisclien Koning, om te vpagon, dat onze onalhankelijkheid zou geëerbiedigd worden en dat, van Molkte hem kortaf antwoordde u in dien gij in staat zijt al de Fransche soldaten te ontwapenen, die op uw grondgebied komen dan zal geen en kele Pruisische soldaat uwe grens overstappen was dat echter het geval niet, dan zullen mijne legers de Fransohen volgen en zal de strijd bij u plaats heb ben. Wij stellen ons mot die voorbeelden tevreden, alhoewel wij nog zouden kunnen spreken van het kleine Dene marken, in 1864, zoo laffelijk aange vallen en geplunderd door Pruisen en Oostenrijk van het weleer zoo mach tige Spanje, in 1900 door de Veree- nigde-Staten van Amerika besprongen en van zijne schoonste koloniën be roofd van de dappere Boeren van Zuid-Afrika, welke moesten bukken en bezwijken voor de slagen van den keb- zuchtigen Engelsclimah en er hunne 'onafhankelijkheid moesten by inschie ten. ïn internationale politiek 't is droevig om te zeggen bestaat dus maar éëne wetZijt sterk en men zal u eerbiediegen wees niet zwak, want men zal van de eerste gelegenheid do beste gebruik maken, om u aan te vallen en u in te palmen. Steuu op geene tractaten, want voor de hebzucht der sterken, moet alles wijken. Daarom ook heeft België alzijd een leger gehad, en heeft het ten koste van veel geld, de forten van Antwerpen en die van Luik en Namen gebouwd. Tot in de laatste tijden, kon men hopen, dat een leger van ongeveer 150.000 man voldoende was, om onze grenzen te beschermen en onze onafhankelijk heid te vrijwaren de gebeurtenisson der laatste jaren bobben bewezen dat zulks thans hot geval niet meer is. Frankrijk en Duitschland hebben hunne legersterkte in de laatste jaren zoodanig vermeerderd, dat wij er waarlijk verbaasd mogen over staan. Laten wij niet vergeten, dat beide lan den weldra, in vredestijd, een leger zullen bezitten van rond do 800.000 man en dat het met millioonen soldaten zal zijn, dat de toekomende oorlog zal ge voeld worden. Houden wij daarbij wel in 't oog, dat de Fransck-Duitsche grens zoodanig met forten is bezet, dat een aanval, langs dien kant, als eene volkomene onmogelijkheid mag be schouwt! worden. Is het dun niet te vreezen, dat Fran schen en Duitsckers ons land zouden kiezen, om elkaar te ontmoeten en zouden zij zich laten afschrikken door een legertje van 100.000 Belgen, aan de grens geplaatst om ons land te be schermen Men zegt. wol eens Enge land is daar nog, om ons te steunen. Laten wij daar niet op rekenen. Vindt Engeland er voordeel bij dan zou het misschien iots kunnen doen maar, hoeft het er geen voordeel bij on dat zou waarschijnlijk het geval zijn dan sal het geen enkelen soldaat of geen enkel oorlogschip afzenden', om ons ter hulp te snollen. Men heeft dus goed gedaan, ons le ger op 350.000 man te brengen. Het zal voorwaar een sohoonen cent kos ten, wij weten het, maar onze onafhan kelijkheid is ons t« duurbaar, dan dat wij niet onzen iaatsten penning zouden wa gen. om die kostbare vrijheid te bewaren. Mot een leger van 350.000 man. zul len Duitsckers en Franschen eons goed nadenken, eer zij onze grens zullen overschrijden, want 350.000 man bij den eenen of den anderen gevoegd, zou een zwaar gewicht zijn in de ba lans tusschen beiden landen. Wij uiten slechts eenen wenscli schenken wij gaarne onze zonen, om het vaderland te verdedigen, dan vra gen wij ook dat alle maatregelen ge nomen worden, om hunne taal, hunne zeden en geloof te eerbiedigen. Wij stellen betrouwen in de beloften van den heer de Broqueville en zijn overtuigd dat de toekomst dat betrouwen niet zal logen straffen. L. V. M. Eesi Jubelfeest. M. Schollaert is sinds rijf en twintig jaarlid van deKamer. De rechterzijde zal deze gebeurtenis vieren met den achtbaren voorzitter der Kamer don 12 Juni aanstaande een banket aan te bie den, alsook eon geschenk. De grootst® spoorv^egstatae van Bsïgië. 't Is misschien aan me nigeen onbekend, dat de grootste statie van 't land deze is van Moirelbeke. En niet alleen de grootste, maar ook de belangrijkste. Van dag lot dag neomt zij meer uitbreiding. Zij heeft eene uitgestrektheid van 4 kilomotor. Dagelijks komen er 7000 wagens binnen; or zijn 103 manceuversporen; nacht en dag zijn er 28 lokomotieven in gebruik, voor liet vor men dor koopwarentreinen. Men mag liet getal lcoopwarentreinen op gemiddeld 250 por dag rekenen. Om de dionstorders van 'de eene zijde der statie naar do andere over te seinen, worden tion telefonisten gebezigd. Er zijn 32 rwn- draaier9, 36 aanhakers, 20 onderstatioover- sten en verschillende honderden bedienden en werklieden. Deze oijfers kunnen aan onze lezers een gedaoht geven van de belangrijkheid dor koopwareuslatie van.Meirelbeke. Op dit oo- genblik wordt de mogelijkheid bestudeerd om haar nog uit te breiden.; De Kamer. Er wordt gemeld dat er geen spraak kan xijn voor do Kamerleden van op't einde dezer maand in verlof te gaan lot in October. De zittijd zou tot den 15 Au gust! voortduren, en de werkzaamheden in November hernomen worden. Braadlooze telegraaf tua- echesi Laken en Barna, De pogingen om rechtstreeks Marconigraramen uit te zendon van Laken naar Boma zijn nog met goon goeden uilslag bekroond geworden. De afstand Brussel-Boma bedraagt 6,300 kilometer en daarvan moeten de elektrische golvingen 5600 kilom. over land en slechts 700 kilom. over zee afleggen. Degrootsto hinderpaal die tot heden werd ontmoet zijn de 2500 kilom. zand der Sahar- rawoestijn. De marconigraaf van Laken is ingericht om golvingen uit te zenden op 6000 kilom. afstand. Er zijn 6 stalen masten gebouwd, waarvan de grootste 130 meter hoogte heeft; de vijf andere 60 meter hoogte on op 50 me ter van elkander zijn geplant. De eloktrische kracht dio te Laken tal benuttigd worden, bedraagt 100 kilowatts, dan wanneer de raarconigraaf van don Eifleltoren to Parijs, slecht 35 kilowatts benuttigt. De bureelen van den marconigraaf zullen te Laken gevestigd wqrdon in den vermaar den tunnel door Leopold II gebouwd on die tot niets diont. Eens de marconigraaf in werking, zullen de door de schepen uitge zonden marconigrammon to Laken worden opgevangen on por bijzondoren draad naar Antwerpen geseind. De Mas wan 1913. Bij mini- sterieole omzendbrief worden de maatregelen vastgostold die dienen in aanmerking geno men te worden voör de inlijving der rnilicianen do*' klas van 1013. De vliegers, mecaniciens-loodsen en de eigenaars van vliegmaohienen zullen bij bet regiment der genie ingelijfd worden. De jongelingen die voor ingenieur gosludeord hekben zullen dienst nemen bij de vesting artillerie of bij do genie. De gehuwde mili- cianen zullen ingelijfd worden bij regimenten met korton diensttijd infanterie, genie en vestingartillerie. Voor do regimenten to poerd zullen bij voorkeur degenen aangeduid worden dio het vragen zullen zij zullon zolfs het regiment mogen kiezen. Brussel, 9 Juni 1013» Geachte Heer en Confrater, Mag ik Ued. ter wille van do waarheid verzoeken, het volgende op te nemen in uw veel gelezen en veel verspreid dagblad Hot middenbestuur dor Daenspartij te... Ronse vergaderd, heeft, zoo meldt het, vast gesteld n Dat, alhoewel sedert verscheidene jaren de h. Du Gatillon, op geene enkele alg. vorgadering of Congres te zien was, het ontslag dat hij inzond eens te meer aan duidt dat hij geen deel meer maakt van m de party... Zoo, zoo t Is die heer Du Catillon mis schien een mijner naamgenooten Ik meen het, omdat hij onmogelijk met mij kan ver wisseld worden. Hot is dus mogelijk dat die heer in verscheidene jaren op geeno enkele algemeene vergadering of Congres te zien was. n Als ik me niet bedrieg was ik toch aanwezig op de algemeene vergadering van den arrondissemenlsbond te Aalst, einde 1909, toen ik er feestelijk we'-d binnengebracht en tot lid verkozen in dezelfde zaal, waar ik acht jaren vroeger werd gebanvloekt, omdat ik te Dendermonde sommigen in den weg liep. De heer Daens schreof me dat ik zijn oenige vriend was waarin hij vertrouwen stelde, daar de anderen zijn zolel wilden ne en... Ik zat mede aan tafel op de Ceoiliafeeslen der Daensistenin 1911 en 1912 en sprak er. Ik woonde ook het Congres van 7 Mei 1911 te Aalst bij on steunde or do Iraditioneele schoolpolitiek dor partij' die ik had helpen stiohten. Ik stond aan de zijde van den geko zene van die partij, wanneer hij wegens di© houding bespot, boleedigd, bedreigd en be lasterd werd, tot wanneer op 15 Oogst van hetzelfddjaar.de haan driemaal kraaide... Toon stolden wij met eenige welmeenendo christelijke democraten-, waaronder een die een klein fortuin aan de Volkspartij bad op geofferd, een protest op legen de deelnommg van onze partij aan de antigodsdienstige manifestatie van 15 Oogst, die in de loge9 was geschoteld. In die voqr christelijke de mocraten schandelijke manifestatie was IK niet te zien. In 1912 weigerde ik bartel met de anti klerikalen van Dendermonde to sluiten. In 1910 had ik voor dezelfde eer to Kortrijk bedankt, voor de eenheid der partij, die... or dankbaar is voor geweest, zooals men ziet. Te Wieze o. m. verdedigde de heer Daens mijne kandidatuur, eenige weken voor de verkiezing van Juni 1912. En om onweerlegbaar te bewijzen dat ik regelmatig de partij toobehoordo, schrijf ik letterlijk volgende kaartjos van den partij secretaris af Deerlijk, 18-12-12. Beste heer, de vergadering van kris ten demokraten, gehouden te Gont op 1 december 11., gelast mij Ued. uit lo noodigen tot de vergadering van het hoofdkomiteit dor Kristene Volkspartij, welko zal gehouden worden op Zondag 29 December, om 10 ure voormiddag, bij vriond V., Toekomststraat, 48, Gent. Verhopende er Ued. te mogen do hand drukkon, stuur ik Ued. onze beste groe ten. Deerlijk, 23-1-13. Waarde Heer Overeenkomstig het besluit, genomen in de vergadering van het hoofdbestuur der Kr. V. van 29-12-12, wordt er ta Gent op 9 Februari aanst., om 10 ure voormiddag, Toekomslstraat 48, eena tweede vergadering gehouden, waartoa Ued. vriendelijk wordt uitgenoodigd. Dagorde der vorgadering Laatste be sluiten. Schikkingen te nemen aangaanda Kongres dat zal plaatshebben op tweede Paaschdag te Aalst. Intusschen besta groeten.' Dit Congres heb ik niet bijgewoond, omdat ik or genoeg van had, nog aan te spannea met vollcsvleier8, die uit tor wille van hun zetel, do socialisten zouden achterna loopen, om mede te doen aan de rampspoedige alge meene «taking, die op voorhand gedoemd was to mislukken, en ook liever zouden heb ben dat ons Vaderland, zonder verweer, door Frankrijk of Duitschland zou ingepalmd wordon, waardoor onze zonen kanonnen- vleesch voor Marokko of voor den Duitschen Congo zouden worden; terwijl wij in de schande van de verloren onafhankelijkheid tienmaal meer belastingen dan nu aan den vreemden overhcerscher zouden moeten be talen. Ware ik lid dor Kamer geweest, ik zou de militaire wet hebben gestemd, omdat ik vurig van mijn land houd. Gansch mijn leven lang bed ik een democraat, maar geen volksbedrieger geweest. Daarom heofl do houding der twee gekozenen van de Daens- en Marquetparlij mij verontwaardigd. Ik heb gedaan ala zoovolon, dio voor mij eene partij hebben verlaten waar het anti klerikalisme nu de baas is, en waar men enkel nog de socialisten naSapt, onder voor wendsel dat men aldus het socialisme to Aalst zal verhinderen zich uit te breiden 1 Hoe naief Dat alle eerlijke lieden, en vooral dezen, dio als ik vroeger in de goede meening verkeeren dat het Daensisme ons volk raóot redden, ernstig nadenken. Het is nooit to laat om wol te doen, vooral als men, zooalf dit hior het geval is, raenschon, waarin inen vertrouwen stelt, eens te meer Op Ueo- terdaad van leugen betrapt. Hoogachtend en dankend voor do plaat sing. Leoncb DU CATILLON. Men zal ook do hoofsmeden, do zadel makers, enz. bij het peerdenvolk inlijven, alsook bij de artillerie. Om het broodbakken in oorlogstijd te ver- zekoron zal er in ieder fort der stellingen van Antwerpen, Luik en Namen een bakkers- gast of een pasteibakkorsgaat aangeduid worden. Be keeping* In don laatston lijd zijn vorschillende vrouwen uit de hoogste maatschappelijke kringen uit do Amerikaan- scho episcopaalscho kerk tot het Katholicisme overgegaan. Vergiftigere. Do rechtbank ran Meubelen veroordeelde een beenhouwer van Willebroek, die slecht vleesch verkocht en daardoor verscheidene raenschon ziek maakte en twee hunner zelfs den dood veroorzaakte, tot drie maanden gevangenis, voorwaardelijk, 500 fr. boete en vetscheidone duizendon franks schadevergoeding. Hot Beroepshof van Antwerpen heoft nu dit vonnis bekrachtigd en den voroordeelde tevens van de voorwaardelijkheid ontheven. De EcowSssg. De koning, vorgezeld van baron Buffin, stafofficier, is Zondag avond uit Brussel naar Monlrcux vertrokken, waar hij oenige dagen bij do koningin zal doorbrengen. De bevolking van Oost- Viaanilei-en einde 1912 bedraagt 1.434.078 inwoners. Do meest bevolkte stoder. zijn, in do provincie Oost-Vlaanderon Gont, 167,477 Aalst 35.603 Oudonaar- de, 6.963 Eekloo, 13,723 St-Nikolaas, 35,255 Dendermonde, 10.118 Lokeren, 23,255 Ronse, 22,639 Ninove, 9,315 Georaardsbergen, 12,548. De minst bevolkte gemeente der provincie is Paulaathem, 179 inwoner». Franlcrij K De admiraal Peary bij M. Polncaré. De voorzitter der Fransche republiek beeft Maandag namiddag den admiraal Poary ont vangen, die hem door don gezant dor Ver- eenigdo-Staten werd voorgesteld. M. Poincaré heeft den grooten ontdek kingsreiziger do toekens van groot-officior van het Eero-legiöen geschonken. Een schrandere dief. Moj. Bertba Rouvière, danseres iu een music-hall wo nende in de rue du Faubourg Sl Martin, te Parijs, ontmoette in oen koffiohuis te Mont- mai'tre, een jonge Italiaan, die zich bij de danseres aanbood onder den naam vat'. Luigi Borsoli, vlieger. De vreemdeling, die zeor behaagde, deed een avondmaal aan de jonge vrouw opdio- nen en overreikte haar oen sohoone ruiker. Door zijne welgemanierdheid verleid, stemde Berllia Rouvière er in too dat haar nieuwe gast haar zou vergozollon. Twoo uren later vertrok de Italiaan maar do dansoros beslatigde dan, dat hare ringen en een armband, mot robijnen versierd eene waarde bobbende van twee duizend frank vordwonen waren. Jufvr. Borlha llouvièro heeft oene klacht neergelegd hij M. Tangay, policie-koramis- saris, die don zoogezegdon vlieger dool op zoeken, Engelantl Nog de ontploffing op <lcn onderzedr E. V. De slachtoffers van de ontploffing, aan boord van de i ondorzeëer B.V. zijn te Penbrooke ontscheept geworden. De officier die het hovel over don E.V. I voorde, heeft de beide beenen gobrokou o

De Volksstem | 1913 | | pagina 1