Parijs-Warscbau <3 33^ m> DOOD NIET 'T EEN EN 'T ANDER ERGE WOELINGEN Muitenland Begenliende Jaargany n' 137 te Haren en Vilvoorde 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 14 iiusS IS S 3 ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds s» 2* UITGAAF, 7 u. 's avonds £p Pour toute la publicité coir.merciale ec financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxellcs. 3:/ BUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST H. GQDTS| BeurspiaatSj 2 I Kerkstraat, ïelofoon A 3299 j Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De QendU ei AANKONDIGINGEN? KI. aanfc. (1 tot kt. rog.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 4* bladz. (de regel Ir. 0,30 Financ. aankon, (por regol) fr. 2,00 Commerciale en financioelo aankondigingen zicli uilsluitelijk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. Sport (per regel) Fr. 1.00 Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, herstell. (perrogcl) fr. 2,00 Overlijden (per regel) Ir. 2,00 Do goddeloozen gaan ver, in bun werk tegen God en goddienst. De socialisten on liberalen bladen komen ons eene aardige Duitsche opvatting van 't leven mededeelen. Volgens die bladen, is er een leeraar in Duitsch- land; die 't volgend beeft uitgevonden: de dood van den evemnensch min pijnlijk maken, mot ze te verbaasten.» Hij zou geerno in wet zien verande ren, zijne misdadige begeerte. Voor taan, zoo zou de wet luiden, voortaan mag niet alleen, maar moet do genees heer de dood van zijnen zieken ver haasten, als deze of zijne naastbestaan- den liet vragen zouden. Do geneesheer zal daartoe, het middel kiezen, dal hem bet best geschikt schijnt. Eene eenvoudige bekendmaking bij den vrederechter zal voldoen. Op ongodsdienstig en boidensch oog punt zullen de vrijdenkers niets af keuren. 't Gebod van God, dood niet, telt voor ben niet. Zelfmoord is volgens hen wettig en moedig. Maar ik denk flat bet nog zoo rap in de wet niet zal geschreven worden. Vele houden nog aan bun vel, zelfs op bun ziekbed. Hier tegen zal wel een luide kreet van afkeuring opgaan, 't Geldt im mers bun eigen persoon. Anders is bet, als er slechts spraak is, van 't be perken van 't kindertal, of 't vermoor den van onschuldige schepseltjes, die alzoo 't levenslicht niet zien mogen of 't geluk niet bobben gedoopt te wor den. 't Laven vatten zij op, volgens i)un profijt en ikzucht. God zegt ons dood niet en Hij blijft do eeuwige waarheid, die wij aanbiddend gelooven en belijden. G. Wat kwaad ligt daarin Die han delwijze staat boog boven liberale of duivelsche spotternij. Als de bedevaarders buiten den prijs van hun reiskaartje nog iels verteren voor bun onderhoud, wat kan dit den sckrijvelaar en spottor schillen Doch de grootste kemel is wel, dat in dit zelfde bladje oproep gedaan wordt, om in groot getal te gaan deel nemer. aan do inhuldiging van een liberaal buis in't Walenland. Dit is ook verlies van geld, t. w. reiskaart, onderhoud en verteer. Dat telt niet, als er spraak is van liberale propa ganda, om 't vermolmd en wankelend kraam recht te houden. Bedovaarten volgens u, is snullen- werk liberale feesten gaan bijwonen brengt verlichting. Voor ons, kriste nen, is godsdienst de waarheid, het liberalismus huichelarij. In alle geval, do bedevaarders uit 't hopland zullen nog naar Scherpen- lieuvel gaan, als de liberale schrijvo- laar reeds lang zal vergeten liggen in 't rijk der wormen. Liberalen en socialisten zijn niet to gen den godsdienst. Volstrekt niet. Do priesters, wel dat zijn mensehen, dio er noodig zijn on goed doen. Dat is het tleuülje van alle dagen, als zij kiespro- paganda willen maken op den buiten, bij onze diep godsdienstige bevolking. Doch werpt eens een vluchtige oog slag in hunne bladen, zelfs in de ge ringste, in de niet beduidende doch goddeloozo weekblaadjes. Zij zijn niet logen den godsdienst, oh neen Doch dit belet niet dat een hunner weekblaadjes (dat wij niot noemen willen) toch spotmet de bode- vaart naar Scherpenheuvdl. Onder den huichelenden schijn van te betreuren dater geld uit de gemeente gaat, spot bet met den E. II Pastoor en de brave en geloovende mensehen, die O. L. Vrouw gaan vereeren. Past op, reeds meerdere spotters hebben in sommige oogenblikkeu, dan wanneer 't ongeluk bun overviel, hun ne spotternij of tegenkanting bittor betreurd en willen herstellen. Waarom toch bier met cijfers on geld willen schennen. Wio gaat er bedevaarten Eerst en vooral, niemand wordt ge dwongen door den E. H. Pastoor of andere geestelijken. Zij die dus naar Scherpenheuvel of elders gaan, vertrekken uit vrije be weging. Zij gaan omdat zij betrouwen hebben in de voorspraak van O. L. Vrouw, die in Scherpenheuvel reeds menigvuldige gunsten en mirakelen bekomen beeft. De Eerw. Hoeren pastoors zorgen voor de reiskaarten, voor de goede in richting en behartigen de geestelijke bolangen der bedevaardende parochia nen. Ons prinsesje ziek.Dekleine prinses Mario-Josó is thans nog al zwaar on gesteld en onder doktors handen. Algemeen wordt gehoopt, dat do liovo kleine spoedig moge hersteld zijn. ESe EsloSstrean Brcasssï-©oo- iessc8e« Reeds een jaar geleden was er sprake van, dat oen bloktrein zou loopen van Brussel naar Oostende, met oponthoud to Gent. Van Brussel zou men op minder dan 45 minuten te Gent afgezet worden, dank aan do nieuwe baan dio minder krommingen maakt. Dit was zoor wel mogelijk, daar do afstand slechts 56 kilometers bedraagt on do 44 kilomotors tussohen Brussel on Antwer pen iu 34 minuten worden afgolegd. E3e HsigO'VeipHest-Sii&slde. Men weet dat de letterkundigen van Vlaan doren en Nederland oon grootscli feest op louw gezot hebben om pastoor Huggo-Vor- riost, to Ingoygliem, to huldigen. Van lioogerliand worden do Verriest- feesten ton zeersto aangemoedigd. Zoo beeft de koning aan do regelingscommissie laten weló» dat hij zicli gknscli in het bijzonder verheugt in do hulde dio voor Hugo Vorriost wordt voorbereid. M. Poullot, minister van Kunston on Wetenschappen, hoeft bet eere- vaorzittorzittorschap aanvaard. Do katholieke vlaamscho groep der Kamer heeft als groep zijn tootreding gezonden. Zooals men weel bestaat diogroop uit de lieeren Van Cauwe- laort, Henderikx, do Kerkhove d'Exaordo, Van doPorro, Do Buo, Borgïnon, Verachtert, Siffer, Huyshauwor, Nobels, Bruyninckx, Moyersoen, Dr Pool, Raemdonck, Van Brussel, Pil, D'Hondt, Goothals, Dr Dol- boke on do Bellmno en ook vorschcideno vlaamschgezinde Kamerleden dor oppositie ïijn het huldcbetoog bijgetreden. Een p©stzegel met de PjsgQ- fcersis vara PSeis 82S. Het Hon- gaarsch gouvernement doet eono reeks nieuwe schoone postzegels drukken, waar onder een, waarop de plechtigheid, van de kroning van Frans Jozof, als koning van Hongarië, verbeeld wordt. Op dozen postzegel staat ook do beeltenis van wijlen Paus Pius IX. 't Is de eeuigsto postzegel die zulko beoltenis zal hebben. Do verzamelaars bezitten enkel dio met het wapon van do Pauzelijko Staten. Nooit werden andere gedrukt. Veel ge8d woon ©en doek. Maar aanleiding van den verkoop van Bothsabóo wordt herinnerd dat in de laatste jaren hoogo prijzen zijn besteed aan schilderwerken. Kleinberger van Parijs kocht te Borlijn op de veiling Weber eon Heiligo Familie aan van Mo n fog na voor 800.000 fr. Te New-York werd T00.000 fr. gegeven voor de Lucretia van Rembrandt. To Parijs betaalde H. do Rotschild 600.000 frank, voor een pastel van Latour. De vrouw met de kip van Rembrandt ging 475.000 fr. en een tafereel van Dezas werd toegewezen voor 425.000 fr. terwijl bet Minnebriefje van Fragonard 420.000 fr. werd betaald. Tot dusverre, echter, werd in openbare voiling nog geen millioen aan een doek bo- steed. Wel word verleden jaar voor eon bekend landschap van Rembrandt, do be ruchte Molen, 1.250.000 fr. govraagd. Te Berlijn. Slechts één bediende van 't vliegplein had Brindojouc zien aankomen. Hij hoorde plot seling eon motor in de lucht en kon zijn oogoii 'niet gelooven toen hij een vliegtuig, op en neer gegooid door de wilde [kolkingen van de lucht, als het wire zag komen aansprin gen. Steil naar benéden kwam toen het toe stel, en hij bad niet anders gedacht, of nu zou het verpletterd worden tegen den grond. Maar reeds streek bet kalm neer. Een jonge man, in een gewoon pak, niot eens in de echte, beerachtige vliegerkleeding zat erin, alleen het hoofd bijzonder beschut door een valhelm.'t Was Brindojonc dos Moulinais die van Parijs kwam. Op 't oogenblik dat bij zijne vlucht weer voortzette, wees bet observatorium van Lin- denberg eene minimum windsnelheid aan van 16 meters per second over den grond, 18 meters op 300 meters hoogte en 19 meters op 1000 meters hoogte l Ziehier hoe d# Berlijnsché briefwisselaar van de Nieuwe Rottordamscho Courant hel vertrek van Brindejonc des Moulinais uit Johaunisthal vertelt Groote stofwolken rollen over tiet gansche veld. Plotseling striemt de wind een wit wolkje wog van het toostol. Het gaat vooruit. Het geknetter van den motor is, door het gebulder van don storm niet to hooren. Van 14 tot 16 secondemeter wijst op het oogen blik de windmeter" in onze buurt en dat is nog dioht bij don grond. Het is nu 3,34 ure geworden. Langzaam kruipt de machine over liet veld. Nu gaat het toestel omhoog. Het is eon angstig gezicht, zooals het geschud wordt, en ik heb op dat oogenblik spijt, ge komen to zijn om hal te zien opstijgen. Maar steeds Iiooger klimt het, weg van de gevaar lijke kust van do luchtzoo. Vooruit gaat het niot, or schijnt een even wichtstoestand ie 1>ëü4huii lussclion de snol heid van do machine en van den wind. Nu is het al heel hoog. Dan komt hot angstwek kende nioniont, dat de vlieger oinkeeron moot. Mot onze kijkers volgen wij, in adem- looze spanning, de manoeuvre. Uiterst gelei delijk vnvi-ndert Brindejonc zijn koers. Hij wil oen ovudiullen van hot toestel vermijden. Zoo, nu is hot geluktMet razende snelheid schiet do kleine, heclil-gebouwde machine vooruit. Weinige seconden later is zij uit hot gezicht verdwenen. Wij ademen op. Brindejonc had ongeveer 150 Fransche dagbladen bij zich, die te Warschau aan de abonnenten van die bladen bezorgd werden. Deze waren nu 20 uren vroeger ter bestem ming dun pTtvnnolijlc. Hij wil naar Parijs terugkeeren langs... St-Petorsburg en Stockholm Brindejonc heeft zijn voornemen te kennen gegeven voort te vliegen tot St-Petorsburg on Stockholm, in Zweden. Vandaar zou hij altijd langs den luchtweg naar Parijs terug keeren. Hij hoopte vandaag of morgen uit Warschau op te stijgen en do Russische hoofdstad te hereiken. Dezo vlucht zal hom dienen als verken ningstocht, daar Brindejonc or ernstig aan denkt in éénen dag van Parijs naar St- Petersburg te vliegen, in geval een andere hem de schaal Pommery mocht ontnomen en dit zou al spoedig kunnen zijn, want Guil- laux, do man der 1229 kilomotors, van Biarritz naar Kollum, ligt te Biarritz op gunstige» wind te wachten om naar Kiel in Duitschland te vliogon, wat een afstand daarstolt van 1500 kilometers of zoowat 100 kilometers meer dan Brindojonc eergisteren deed. Brindejonc dos Moulinais Marcel Brindejonc des Moulinais, de held van Parijs-Warschau, is slechts 20 jaar oud. Hij werd op 8 Februari 1893 geboren to Plorin. Zijn vader was officier. In de Ecole dos Arts et Métiers deed hij ernstige studies in natuurkunde (physiek) en mekaniek. Op zekeren dag in 1910 hij was toen 17 jaar oud zag hij voor 't eerst vliegen. Het was Garros die te Dinard luchtloeren aan 't verrichten was. Van dit oogenblik af was zijn voornemen genomen, hij zou vliegor worden. Op 't einde van dat jaar doot hij zijn eerste vluchten op eon toestel Demoiselle vaji Santos Duinont ou in T begin van 1911 bekomt hij zijn brevet. Een jaar later vloog hij 3300 meters boog, logde den afstand Pau-Perpignan af, nam doel aan de rondvlucht van Anjou en den 26 April van dit jaar waagde hij eene poging van Villa coublay naar Berlijn en bracht liet tot Bonn. Do officieels tijden Officieelo cijfers zullen slechts bionon een paai dagen gekend zijn, want tot hedon zijn de berichten uit oorzaak van de verande ring van uur in' Duitschland en Rushuid nog tegenstrijdig. Volgens don eenen deed Brindejonc den afstand in iets meer dan 8 uren, volgens do anderen in iets meer dan 9 uren. Wij wachten officieelo cijfers af. Altijd zeker is het dat op sommige oogen- blikken Brindejonc de 225 kilometers per uur bereikte, dank aan den storm natuurlijk on dat dit de grootste snelheid is, die ooit bereikt werd door welk tuig ook, Het record der snelheid was tot heden nog in 't bezit van den elektrieken trein, die een tijd lang met eene snelheid van 200 kilom. per uur tusschen Berlijn en Zossen gereden heeft. Brindejonc hoeft dit alles vernietigd en bovendien bewezen dat een goed vlieger, in een goed vliegtuig gezeten, voor niets meer moet achteruit deinzen. Woensdag avond hadden te Haren en te Vilvoorde erge woelingen plaats* Verscheidene aardewerkers, meest allen te Buggenhout en te S.teenhuffel wonende, en die to Haren aan de nieuwe spoorbaan werken, hadden den gcheelon dag gedronken. Toen zij 's avonds moesten don trein nemen, om naar huis lorug te keeren, richt ten zij wanordelijkheden aan, te Haren. De burgemeester kwam tusschen en zette do woelmakers tot kalmte aan. Slecht be kwam hel hom echter. De kerols^ begonnen hem te beleedigen, en een hunnor trok schielijk zijn mes en wilde het hem in den rug ploffen. Een zijner gezellen kon hem echter nog tijdig vastgrijpen en. zoo belotten dat de burgemeester eene doodelijke stook kreeg. Drie der bijzonderste belhamels namen dan do vlucht, langsheen do spoorbaan, in de richting van Vilvoorde. Do statieoverste aldaar werd per telofoon verwittigd. Toen de drie kerels or aan kwamen en men hun koepon vroog, wierpon zij zich op do slatiebedienden on mishandelden hen. De gendarmen van Vilvoorde onmiddelijk ingelicht, sneldon ter plaats on do drie kerels werden aangehouden. Het waren do go- naamden Frans Do Br..., van Buggenhout en do gebroeders Louis en Pierre Van M..., van Steenhuffel. Zij werden ter boschilcking van den prokureur dos konings opgesloten on Donderdag morgend naar hot jus'icio- paleis van Brussel ovorgobracht, waar zij langdurig door don onderzoeksrechter M. De Ileyn ondervraagd werden. Donderdag namiddag is het parket te Haren afgestapt en hoeft er don burge meester en verscheidene getuigen oiidor- lioord. Van daar begaven de magistraten zich naar Vilvoorde alwaar zij do staliobe- dienden hoorden. Het onderzool: duurt voort. Do belichten zullen zoor streng vervolgd worden. inranltrij lc Vertrek der Belgische postboden. De Bolgischo postboden, die iu afvaardiging naar Parijs gekomen waren om de stad te bezoeken, zijn-Donderdag avond uil do Noord statie vertrokken. Bij hun vertrek werden zij lioftig toego- juiclit onder de kreten van Leve Bolgiö 1 Ouitsdiland In den Rijksdag. De militaire wet. Generaal von Keoringen, minister van oorlog heeft l^pnderdag bevestigd dat de kolonel Rcdl, vau wege don Pruisische mililairo overlieden, goene medodeeling bekomen heeft van geheime dokum^nten. Bij zijn overschrijden naar de ruiterij- regimenten, maakte de minister gewag van eene persoonlijke brochure, die aan do loden der bogrootingskoramissio word overhandigd en uit dewelke het blijkt dat de geburen van Duitschland eene sterkere ruiterij hebben, en dat zij de Duitsche ver overtreft. De brochure wijst op den rol door do ruiterij iu de laatste oorlogen gespeeld. M. von Ilooringen voegt erbij Do numerieke vermeerdering onzer ruiterij mei vergelijking van deze onzer westerburen is eon dringond iels. Do ruiterij zal immer baar rol behouden, die zij speolt in do eerste dagen van don krijg en deze rol zou door de luchtscheep vaart niet kunnen vorvaïigen worden. Indion gij dezes aangevraagde ruiterij -regimenten, minimum getal, niet toeslaat zullen er loom- ton bestaan in do bewapening van Duitsch land, waarvan hot bestaan zou blijken van af de eorste dagen van strijd. Ik heb, zegt dö minister slechts van oen minimum ge sproken. Het lijdt genu twyfol dat meet' boter zou zij a. Spanje De nieuwe ministers. Men meldt dat M. Navarro Reverter van minister van bui* tenlandsche Zaken, tot voorzitter van den Staatsraad zal benoemd worden. Zijn opvol ger zou M. Lopez Munoz zijn, de huidige minister van openbaar onderwijs. De twee nieuwe ministers zoudon zijn MM. Barbolla, als minister van juslicie en de meier van Madrid, M. Ruiz Jimenez als minister van openbaar onderwijs. Elnseiasid Wapens aangeslagen. De Londoner policio heeft Donderdag morgend de hand gelegd op 1000 Italiaansche oorlogsgeweren die te Turin vervaardigd zijn. Er blijven er nog 5000 mot bajonelton over. De veiligheid bewaakt do aankomst van verscheidene verdachte schepen, die in Londen vorwacht worden met eene lading dergelijke geweren. Een bestuurbare luchtbal in gevaar. Uit Famborough De nieuwe bestuurbare luchtbal van zeewezen Astra Torrès be reikte tijdens eene proefvlucht eene hoogte van 1000 voet, toen tengevolge oener gas- ontsnapping uit verschillende ballonetjes liet luchtschip snel daalde. Men gelukte er nochtans in lucht ondor het omhulsel te brengen, waardoor hot in zijn hangaar kon overgebracht worden. Zwitserland. Nieuwe minister. Do federale kamer heeft M. Felix-Lodowijk Galeuder lot lid van den federalen raad gekozen, in vervan ging van M. Perrier die overleden is. M. Galender, is geboortig van Trina en oefent de bediening uit van advokaat. De man behoort tot de radikaal-demokra- tische partij. Oostenrlj Ic-Mongarie Het programma van het nieuw Hongaarsch kabinet. Graaf Tisza, voorzitter van don ministerraad heeft Donderdag eeno redevoe ring uitgesproken, waarin hij het programma van liet nieuw kabinet bloot legt, alsmede dat<ler werken dor kamer. Hij verklaarde zich de onwankelbare dua- lismusgezindo, die toelaat de harmonische samenwerking aller inwoners der monarchie te verwezenlijken, zonder daarom aan da onafhankelijk©!! van den Hongaarschon staat schade te berokkenen. De laatste voorvallen der Balkanen, wor den door den minister-voorzitter als veelom vattende vorwittigihgon aanschouwd, daar om dringt hij erop aan dal alle inwendige politieke geschillen moeten verdwijnon. Do minister spreekt vervolgens van do betrekking tusschen Hongarië en Oostenrijk, oil hij verklaart dat do Hongaren slechts vragen om hunne rechten te erkennen, en op dezelfde wijze als in Oostenrijk te mogen handelen. Hot gouvernement zal tevens ook do na- lionalislon-strekkingen eerbiedigen. Do vergrooting van liet leger, die sinds epnigo jaren bewerkt wierd, zou men zonder verandering niet kunnen staande houden wij moeten dus ook tot de elndgronzen put ton onzer financieële bekwaamheid, daar deze een deol uitmaakt der militaire berei ding. De loden der oppositie-partij waren niet tegen \voordigr Denemarken Het onislaggevend Kabinet. Do voorzit ter van liet kabinet is door don koning iu verhoor ontvangen en beeft Z. M. het ont slag van het kabinet overreikt. De koning hooft dit ontslag aangenomen, maar hij heeft do or.tslaggevonde ministers gevraagd, voorloopig 'slands zaken te bes!uren. "bo koning zal zicli met de lioofden der groepen van den folketing (Doensclie kamer) onder houden. Portugal Een theater ingenomen te Lissabon. Gisteren dooldeu wij eenig nieuws mede aangaande do overrompeling van een theater van Lissabon, die aanleiding gaf tot erge onlusten. Het is het Gymnasium-theater dat door eene bende nietdeugen stormenderhand werd ngonomen. Eene vortooning had plaats ton gunste van politieke gevangenen. Hel theater werd door eon eskadron ruiters dor repu- blikoinsche wacht omsingeld. Daar do politie er iu gelukt was samen met de republikoinsclie wacht, de betoogers to verdrijven is de vortooning voortgezet go- worden, zonder verdere incidenten. I)o ministers van Oostenrijlc-IIongarië, Bolgië, Rusland en der Argentijnsche repu bliek woonden in 't bijzijn hunner vrouwen, dezo vortooninf? "'j, alsmede do minister van Uruguay en zij no familie, do geheimschrij vers dor Braziliaansclie, Argentijnsche eu Russische afvaanljgingeri en hunne vrou wen, do algomoone konsals van Span jo on Argentina, de Spaanscho zaakgelastigde en do gohcimsohrijvcr der Spaansclie afvaardi ging.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1