De Wereldtentoonstelling Gebeurtenissen in k Balkanen Geheimzinnigs misdaad te Tubeek Twee grijsaards vermoord be Groot=Vizier van Turkije vermoord ZIJNE MOEDER Nieuwsberichten DE VOLKSSTEM '14'JUNI 1913 Oe moordenaars zijn verdwenen. De policie bezit bet signalement van den Inboorling, die op don Groot-vizier schoot, alsook hot signalement van drij andere per- Bonen, die ijverig opgezocht worden. Men verzekert dat de adjunkt van jMali- moud Chefket pacha achter de moordenaars liep, maar deze gelukten erin to ontsnappen in de menigte. Al de lieden die in den aan slag hebben medegoholpen, hadden een heel jong voorkomen, Heeft men er één Een veronderstelde moordenaar, de ge naamde Topal Towfik, waarvan «ij reeds gisteren do aanhouding meldden, werd vroe ger lot dwangarbeid veroordoeld, omwille van ecne moord op een bediende van de douanen. Na eenige jaren opsluiting was hij in vrijheid gesteld. Men verzekert dat Topal Tewfik do vlucht ram, terwijl hij gedurig zijne revolvers af vuurde op do wachten, welke hem wildon nazetten. Dan ging hij zich verbergen in een hotel. Daar werd hij ontdekt in de noodwen digheidshuisjes, waar hij al de kardoezen had weggoworpen, welke hij nog bezat en dio alleszins gelijk zijn aan de kogels waar door Mahmoud Chefket pacha werd gedood. In dé keuken en op den trap van liet gast hof vond men twee revolvers en oen mes. Doaangohoudene loochent alle medeplioli- ligheid. maar hij werd stellig' door eene Turksche trouw herkend. Tijdens zijn ver voor naar hot militair gevang, had men de ^roolsto moeite hem logen de razernij van Ie bevolking Ie beschermen. Mon denkt dal degenen die don aanslag hebben gepleegd, slechts gehandeld hebben In naam van andore onbekende personen. Men verzekert ook dat Tia, de kok van den gewezen sultan zich in do automobiel be vond. De eigenaar van de auto is een zekere Nazim. Nader onderzoek. In de automobiel bevonden zich zes perso nen, te weten de twee chauffeurs, Abdur rahman en Djibad, zoon en neef van generaal Hadj Nazim pacha; kapitein Kiazira, dio vroeger deel maakte van don militairen raad, die desertoerdo en daarna spoorloos verdwe nen was; Zio, een gekende kwaaddoener, Nazim, con gekende hooswicht insgelijks, on eindelijk de manke Tewfik. Behalve doze laatste, zijn allen geboren in don Circassus. Welingerichte kringen verklaren dat zij nog andere aanslagen moesten plegen, die lerzelfdortijd verscheidene aanleidors van de Jonge Turken moesten doen verdwijnen. Op Kieur Emine vond men een schrijven van Balih pacha, waarin deze 1000. kronen be loofde, indien de aanslag goud lukte» De telegram van den czaar van Rusland aan do koningen van Servië en Bulgarië Wij laten hier den tekst volgen van den telegram op 8 Juni uit Moskow aan beide koningen gestuurd. Het nieuws van de samenkomst te Salo nika van de vier bondgenoolen dio naderhand teSt-Petersburg zouden vergaderen, vervul de mij met vreugde. Zulks was immers een bewijs dat do balkanstuton or op uit waren vriendschappelijk hunne zaken te regelen en hunne verbonden nog te bekrachtigen. Daar om is bet ook met groolo verwondering dal ïk vernam dal zij nu eerder bereid slaan voor eenon grootei'. broederoorlog die al den glans van hunne roemrijke overwinningen zul verdooven. .1 i i i 27e VERVOLG Togen den avond kwam een zachte brios, maar die hield slechts korten tijd aan, en toen ■begonnen de zeiion weer togen deu mast te iklapperon. 1 'tls slim, zei de kapitein met een vloek erbij, nu zal do wind juist uit den hoek blazen van waar we kwamen. Zie eens hoo donker ©n stormachtig het daar in de verte begint uit te zien. Die woorden worden tot een persoon gericht die de tweede in het bevel scheon te zijn, en •leze gaf insgelijks als zijne meening te ken nen, dat dc wind uit het zuiden begon op te steken. Ja, hernam do kapitein, 't is een land weg die zeewaarts blaast. Ik wilde wel dat we tr iets van in onze zeilen haddon. Voordat het geheel donker was, werd Henry - vriendelijk verzocht naar zijne cel terug to keeren, aan welk verzoek bij dan ook dadelijk voldeed. Hij sliep den geheelen nacbt onrustig, bet minste geraas maakte hem wakker, en hij bespeurde aan do beweging van het schip en 't klapperen der zeilen dat er nog altyd weinig wind was. Tegen den morgendstond werd bij eensklaps gewekt door eene ongewone bewe ging op het dek, en spoedig begreep hij uit enkele woorden dio hij opving, dat er een zeil In 't zicht was. 't Was acht uur voordat onze jongeliDg in zijne overpeinzingen werd gestoord. Men bracht hem zijn ontbijt. Hij vroeg of hij het boven op 't dek mocht gebruiken, doch kreeg ten antwoord dat dit niet kon zijn. Hierna In oen zoo gewichtig oogonblik doe ik een oproep lot uwo majesteit, lijk mijn recht en mijne plichten het vergen. Ik doe dien op roep, opdat Servië en Bulgarië getrouw zou den blijven aan de verbintonis, van alle ge schillen aan de bemiddeling van Rusland te onderwerpen. Ik aanschouw die bediening van scheids man niet als een voorrecht maar als een pijn lijke plicht aan dewolken ik mij moest on derwerpen. Ik denk Uwe Majesteit te moeten verwittigen dat ik niet onverschillig kan blijven aan een oorlog tusschen de Balkan- stalen en de mogendheid dio den oorlog zou doen losbreken, zou er dan ook de verant woordelijkheid van dragen. Ik houd er aan mijne volle vrijheid van handelwijze te be waren in de gebeurlijke omstandigheden van dergelijken oorlog. Bulgarië en Servië nemen de bemiddeling van Rusland aan Men meldt uit Sl-Petersburg aan de agence Reuter dat Bulgarië en Servië de be- middcling van Rusland aanvaarden. Do dagbladen van StPeteraburg beves tigen die lijding, er bijvoegende dat heider landen don raad van Rusland aanstonds heb ben aanhoord,erin begrepen de onmiddelijke ontwapening. De demobilisatie Het Servisch staatsbestuur heeft aan het Bulgaarsch landsgouvernementcene nota ge stuurd, waarin een ontwerp wordt vooruit- gozet om hot geschil aangaande de toekom stige grens tusschen boido landen in der minne op te lossen.Servië stelt voor de troe pen tot op een vierde van hun huidig effec tief te brengen. MinisteriSele crisis in Bulgarië. M. Danef zot zijne onderhandelingen met de aanleiders der minderheid voort. Hot ontwerp van een ministerie van alle gezindheden wordt tcgengekant. M. Rader- lavof weigert immers or deel van te maken. De koning heeft M. Raderlavof in gehoor ontvangen. Nieuwe spoorwegen in Griekenland. Het Griekscb landsbestuur heeft besloten, zoohaast mogelijk do hand te leggen aan de nieuwe spoorwegen die Alhenon met Salo nika moeten verhinden. Die lijn, ton andero, zal dan ook Grieken land in verbintenis stollen mot bet Westen. Het aanleggen van die voorname lijn zal en kel een tiental millioenon kosten, daar bet terrein zeer vlak is. Van den anderen kant, de uitbreiding van het spoorwegnet zal veel bijbrengen tot de ontwikkeling van handol on nijverheid. Donderdag werd het parket van Nijvol verwittigd dat men eene geheime misdaad ontdekt heeft tusschen Quénast en Tubeek. Tusschen deze twee gemeenten is men belangrijke aardwerken aan 't uitvoeren. Een der werklieden kwam Woensdag mor gend dronken naar zijn arbeid. Do main, zekere Jozef Verhoye, 51 jaar oud, ziende dat het hem onmogelijk was in zulken staat te werken, verklaarde aan zijne gezellen dat hij terugkeerde naar de loods om wat te slapen. Men zag er hem waggelond heen trekken en binnengaan. Wat er toen gebeurde weet men niot. In allo geval, toen de andere aardewerkers 's avondsin de loods kwamen om te slapen, vonden zij er Verhoye met vorbrijzelden schedel ten gronde liggen. Men denkt dat de schedel ingebeukt werd bij middel van een hamer. Men heeft niet het minste spoor van den dader. Ook het wapen der misdaad is nog niet teruggevonden. Het parket- is Donderdag namiddag ter plaats geweest. verwijderde de man, die het ontbyt gebracht had, zich wedor, sloot do dour en schoof er ook een grendel op. Dit verwonderde Henry hij begreep niet wat bet te beduiden had. Hij haalde zijne pistolen te voorschijn, opende de pan en zag naar het kruid, en nadat hy zich had overtuigd dat zij goed in orde waren, nam liij haastig zijn ontbyt. Hij liet van 't maal niets over, want bij had goeden eetlust, en ging daarna weer bedaard over zijnen toestand na- douken. Ongevoer een uur nadien word de deur dp- niouw geopend en de persoon die hem zyn eten gebracht had verzocht Ilenry hom te vol gen. Op zijn gelaat lag eene smartelijke uit drukking, eu Henry begreep dadelijk dat or iets. buitengewoons gaande was. Ily volgde den man naar 't dek en keek onmiddelyk uit Daar het vreemde zeil, waarvan hij had hooron sproken: hot was nauwelijks op een halve mijl afstand, 't Was eene brik onder volle zeilen, en zij doorkliefde de zee met eene snelle vaart. De wind blies nu uit het oosten, en beide schepen hadden alle zeilen bijgezet. De kapitein was met do bemanning in een gesprekzij schenen over eene gewichtige zaak te beraadslagen. Henry's geleider voegde zich bij ben. Er ontbraken nu nog twee man. Waar waren zij. Terwijl Henry hierover na dacht, kwamen zij uit het tusschendok to voorschijn beiden hadden eene zware ijzeren stang in de hand. Zij gingen er mede naar stuurboord, waar zij er twee sterke touwen aan vastknoopten. Waartoe zullen die voor bereidingen moeten dienen? vroeg Ilénry zich af, en hij verbleekte hevig, daar hij vermoedde dat dit alles hom gold. Toen do twee mannen gereed waren, ver voegden zij hunne kameraden. Alles in orde, kapitein, zei do eene. TE GENT Tentoonstelling en Internationale Prijskamp van Pluimvee Het is Saterdag,14 Juni, dat in het Feest paleis der Internationale Wereldtentoonstel ling te Gont,de tentoonstellingen internatio nale prijskamp van pluimvee, waarvan do inrichting toevertrouwd is aan de gekende maatschappij Het-Neerhof geopend wordt. Do tentoonstelling «fordt geopend, Zater dag, ten 2 ure, en zal voor liet publiek toe gankelijk zijn tot Maandag avond, 6 ure. Tweede congres van huishoudelijk onderwijs, van 15 lot 19 Juni. Eorsle afdeeling. Huishoudelijk dor- wijs in de lagere scholen Voorzitster, Mev. Verhaegen, Meirelhekó'; voorziltor, M. Do Pauw, cabinotsoverste van don heer minister van oorlog, Brusselschrijfster, jufv. Steppe, St-Piefers-Jelte. Tweede afdeeling. -Huishoudelijk onder wijs volwassenen, of gehecht aan liet middel baar onderwijs voorzitster, jufv. Van Ge- liuohten, eoro-opziensl9r van '1 huishoudelijk onderwijs, Antwerpen; voorzitter, M.Genoud, bestuurder van "t Internationaal bureel van het Huishoudelijk Onderwijs, te Froyburg, Zwitserland schrijfster, Mov. De Vreeso, bestuurster van vrij huishoudelijk onderwijs, Gent. Dorde afdeeling. Vorming van onder wijzeressen voor 't huishoudelijk onderwijs: voorzitster. Slas de Richello, Gentvoorzit ter, M. Renault, schoolopziener dor normaal scholen, Brussel; schrijfsters. jufveu Vander- haeghen en Loosbergh, opziensters van huis houdelijk onderwijs, Brussel en Yperen. Vierde afdeeling. Vooruitgang van het huishoudelijk onderwijs sodert het congres te Freyburg belang van dit onderwijs op sociaal gebied voorzitster, gravin Mar. do Liedekerke, Brussel; voorzitter,M. Harmanl, nijveraar, Wasmes schrijfster, jufv. Ruy- mackers, Antwerpen. v ixx Eyx-fa.2a.te.ri.jl5. Een afschuwelijke moord, is bedreven ge worden le Bassonville, gemeente Lutz, nabij Chateaudun, klein gehucht uit twee huizen beslaande en bewoond,door de echtgenoote» Goin en do echtgcnootep Wawreski. Woensdag morgend kwam Jozef Goin, 32 jaar oud en landbouwer; to Moirville, naar het goliucht om bezoek aan zijue ouders te brengen. De zoon was ongerust van de venster die op do baan uitgeeft gesloten to vinden hij vroeg aan den gebuur of hij zijne ouders niot gezien had in den morgend. Wawreski kon zulks niot bevestigen en daar zij heidon verontrust werden openden zij zelf hot venster. Een Afschuwelijk sfeliouwspel Lood zich voor hunne oogon le-teldden der plaats lag de vader uitgestekt in èénen bloedplas en de moeder werd op het: [bed als een lijk ont waard. Onmiddolijk werd de gendarmerie verwit tigd en liet pakket van Chateaudun kwam spoedig ter plaats om bet onderzoek le be ginnen. t Mevrouw Wawreski deed aan de magi straten den volgenden uitlog zij verklaarde Dijnsdag avond rond 6 1/2 ure, twee jonge gasten gezien te hebben, die do aalmoes aan moeder Goin vroegen. Zij waren weggetrok ken na langen tijd samen onder een olm ge bleven to zijn. De moordenaars hebben echter den nacht moeten afwachten om hunne wandaad ten uitvoor te brengon 'zij zijn in den hof ge- X Zyn de touwen goed bevestigd? vroeg dé kapitein. Do man antwoordde bevestigend. Zal hy dadelyk zinken? vroeg weder de kapitein, en bij doze vraag richtten aller blik ken zich naar den gevangene. Deze bemerkte het en begon te begrypon welk duivelsch plaö men met hem had. Hij zal zinken als een dortigponder, luid de het antwoord op die vraag. De kapitein knikto goedkeurend on wendde zich om, om naar hot vervolgende schip te o; zien. De vreemde brik was nu nog slechts op een kwart myl's afstand en naderde met groote snelheid. Zij vuurde een kanon af, en toen de knal over het water rolde, zei een der matro zen Wy hebben geen tijd meer te verliezen, kapitein. Die snaak zal ons binnen enkele minuten ingehaald hebben, en we moeten schoon schip hebben, als hij bier ecu kijkje komt nemen. Wy zullen dan maar spoedig aan de zaak een einde maker., sprak do kapitein. Daarna riep bij don jongeling toe Kom eons hier, ik wil u iets bijzonders laten zien. Ilenry ontstelde hevig, 't was alsof zijn hart hem uit don boozom dreigde te springen. Maar weldra had hij dien aanval van vrees overwonnen, en met >vasle schreden volgde hij den kapitein naar'den fokkemast. Wat wilt gij mij laten zien? vroeg hij schijnbaar argeloos,maar zich zoo plaatsende dat hij de geheolo bemanning vóór zich bad, We willen eon proqf nemen hoo snel ijzer zinkt, antwoordde de^apitein met eon duivel- aclitigen lach. Over een paar dagen werd door Iwoo wandelaars aanbot strand de vraag be droegen, hebben de luiken opengedaan, die slechts met een haakje bij eengesloten wa ren, gelukten erin do venster zonder gerucht le openen na eene ruit uitgenomen te heb ben. Do twee arme lieden zijn op het onver wachts overvallen geworden. 4t De man heeft een krampachtige strijd ge- voord legen zijne moordenaars. Hij werd nochtans ten gronde geslagen en met een loop van een geweor is hij afge maakt geworden. Do brave moeder Goin heeft den strijd machteloos aanschouwd en zij word in haar bed gedood. Eens hunne dubbele moord gepleegd, heb ben de moordenaar het hoofd van vader Goin, dat gansch met mossteken doorkerfd was, in een dagblad gedraaid. Op don. vloer word een andor stuk gazet gevonden, dat half opgebrand was. Men voroydorstelt dal do schurken, daar zij goene lamp gevonden hebben, hiermede de plaats zouden hebben verlicht, ofwel dat zij gepoogd hebben do arme woning iu brand le steken, om hunne moord te verduiken. Na het onderzoek heeft hot parket de per soonlijkheid der verdachte bedelaars in alle richtingen gestuurd. De gendarmen van Courtelain hieldon ter plaat8 do twee jonge schurken aan. Het zijn dé genaamdon Marie, 16 jaar oud en ge boortig van Caen; Durance, 17 jaar oud, ge boren in do Lot-et-Garonne; beiden zijn ont snapt uit de vcrbétoringskolonie van St Maurice, (Loir-et-Cher). Do jonge bandieten hebben hunne moord bekend, en verklaarden dat diefstal de drijf veer er van was. Er werd nochtans niets me degenomen. Brussel.AftruggelarijDe policie l),eeft oen persoon aangehouden, wonende in dp Schapenkopstraat, te Curegem, die zich hij middel van valsche bons, het merk dra gend van een zeer gekendon boekhandel der st,ad, hij andere boekhandelaars, belangrijke belangstellingen van hoeken en schrijfgerief deed afleveren. Do aftruggelaar deed volle dige bekentenis. -rf Eerlijkheid. Mevrouw Malbrechls, Q. L. V. van Vaakstraat, vond Woensdag namiddag, in de Antoon Dansaertslraat, een brieventasch inhoudend 2.000 frank in bank briefjes en brieven, aan het adres van oen nij veraar te Schaarbeek, die zich naar de Beurs had begeven. Zij haastte zich de kost bare brieventasch naar de woning van den eigenaar le dragen, waar zij milderijk word beloond. Belangrijke dieft tal. Woensdag nacht zijn dieven in de ha reel en gedrongen van M. Willem S..., Gieterstraat. Zij hób- bon al de meubels opengebroken en eene be langrijke som geld in bankbriefjes, alsook een pak van 16 obligaties der stad Brussol buitgemaakt. St. Gillis. De misdaad der Jourdan - Straat. Do moordenaar Victor Van Doo- ren, beweert nu, dat hij zijne misdaad heeft begaan in een oogenhlik van zinsverbijste ring en hij vraagt dan ook dat deskundigen hem zouden ondorzoeken, om zijne verant woordelijkheid vast te stollon. De doktors Do Bock en Glorieux zijn met dit onderzoek belast, Het is gebleken dat Van Dooren den dag dor misdaad, in moeilijken financieëlen toe stand verkoerde. Hij had op weinig tijds 12.000 fr. verkwist en bezat niet meer wan neer hij bij zij no nicht ging aanbellen. Een der genoegens van den haard is fio fijne tas, gemaakt mot de chicoree der Trappisten Vincart. 1500 G St-Joost-ten Noode.Ecne goede vangst. *r- Over eenigon lijd werd to Antwerpen een kofferfortdiefslal gepleegd. Eene vrouw, Oproken, binnen weikon tijd, ijzer in zoutwa ter den bodem zou hebben bereikt. Dit zullen we nu onderzoeken, en om daaromtrent een celeer bericht te bekomen, zullen wo u mede naar benedon zenden. Maak u dus gereed! En met een donderende stem riep hy den matro zen toe Valt aan Bindt hem on over boord met hem? De matrozen wilden zich gezamenlijk op den jongeling worpen zij gevoelden niet de min ste vrees, want zij waron zeven man tegen éen de achtste man stond aan 't roer. Ilenry govoelde in dit oogenblik al zyne zenuwen gespannen, zijne spieren werden als van ijzer. Mot een sprong achteruit en ter zijde stond hij op den boegspriet, haalde de pistolen uit zijnen zak, spande den haan en richtte ze op do eensklaps verschrikt terugdeinzende matrozen. Ha ha riep hij spottend, gij vreemde soort van spitsboevenGeene schrede verder, zeg ik u! De eerste die het waagt, is een lijk. Ik laat niet zoo gemakkelijk met mij omsprin gen als gij gedacht hebt. 't Was een oogenblik van angstige spanning, liet eenige geluid dat gohoord word, was het klapperen der zeilen en 't golfgeklots. Daar knalde een tweede schot van 't vreemde schip. Do van woede scliuimbekkendo kapitein liet een outzettendon vloek hooren en braakte do vreeselijkste verwenscbingen uit legen dezen die den voorgewenden deserteur gevangen ge nomen en niet onderzocht hadden of hij wa pens bij zich had. Daar stonden nu de acht schelmen en durf den geenen voet verzetten de loopen der pis tolen grijnsden bon tegen, en zij wisten, dat deze die eene schrede naar den boegspriet waagde, dit mot zijn loven zou boeten. zekere D.., werd van medeplichtigheid be ticht en door het gerecht opgezocht. Hare persoonbeschrijving werd in alle richtingen gestuurd. Twee rechterlijke agenten van St-Joost- ten-Noode kwamen Woensdag naoht langs do Noordstalio en bemerkten er eene jonge vrouw, wier persoonsbeschrijving volkomen overstemde met die van D... Deze word aan gehouden en naar 't. policieburcel geleid. Daar protesteerde zij krachtdadig tegen hare aanhouding en om te bewijzen dat zij vrouw D... niot was, toonde zij papieren op den naam van JulietteT... ^Ongelukkiglijk voor haar had een der agenten, die haar had aangehouden, eenige dagen te voren Juliette T... in hechlonis ge nomen, die in banbreuk verkeerde. De jonge vrouw gaf dan nog con anderen naam op en een ander adres, hopende zicli alzoo uit den slag te kunnen trekken, doch na nader on derzoek bleek hot dat naam en adros valsch waren. Do aangehoudene oordeelde het geraad zaam niet langer le loochenen en deed be kentenissen. St-Jans-Molenbsek. Paarden op hol Twee paarden in do kar van oen koopman in hier gespannen, gingen Donderdag mor gend op hol in de Ribeaucourtslraat en liepen naar de'Havenlaan. De agent Moens, 3* afdeeling, hield de dioren legen, nadat zij hom eenige nieters ver hadden voortgesleept. Elsene. Echtelijk drama. De eclit- gonooleii Dehruyn, sedert een jaargetrouwd en wonendo rue de la Cilé, 11, kregen Zon dag avond twist. Deze liep op zeker oogen hlik zoo hoog op dat de vrouw terugkeerde naar hare moedor. Woensdag vond men Dehruyn opgehangen aan don voet van het bed. Alvorens een einde lo stellen aan zijn leven, schreef hij een langen brief aan zijne zijne echtgenoote. Anderlecht. Een dak ingestort. Drie gekwetsten. Donderdag mo-.;end, stortte in de kaarsenfabriek van den steenweg op Bergen een gedeelte van een dak in. Drie werklieden werden onder het puin bedolven. Men kon hen spoedig ontlasten. Zij werden erg gewond aan liet hoofd, do boenen en de armen. Eon doktor verpleegde hen tor plaats. Hun toestand boezemt geelie onrust in. Revolverschoten. Een herbergier der Baraslraat, leefde in oneenigheid met zijne echtgenoote. {Dinsdag dreigde hij haar te dooden. De vrouw diende ecne klacht in bij de policie. Woensdag namiddag twistte dé herbergier alweer met zijne wederhelft. Hij ging honen en kocht eon geladen revolver. Rond mid dernacht kwam hij dronken thuis. Hij vond zijn lokaal gesloten. De opgewonden man dacht dat zijne echtgenoote le hod was en loste revolverschoten in do richting van het bed. Gpburen en de politie snolden toe op hot gerucht der losbrandingen. De herbergier werd ontwapend on naar het komn.'ssariaat op de Raadplaats geleid. Een onderzoek te zijnen laste werd ingesteld. Vorst. Voerman door. drie jonge.ban dieten aangerand. De twee medeplich tigen van den jongeling in deze zaak aange houden, zijn insgelijks in do bandon dor politie gevallen. Alle drie werden voor hun slachtoffer gebracht in het kommissariaat van Uklvol. De voerman, Pietcr Doslagmolen, heeft hen herkend. De drie jonge kwaad doeners werden opgesloten. Antwerpen. Stoomer in brand. Woensdag avond is brand uitgebroken aan boord van de stoomer Niswon Halt, gemeerd op nr 43 der Kattendijkdok. Eene brandende lamp was in hel ruim gevallen en had alzoo liet 8'roo, dat rond de ijzeren huizon was ge draaid, in brand gestoken. Daarbij komt nog dat dezo huizon fel geteerd zijn, om het roes ten te voorkomen. Er was dus ruim ©en goed voedsel voor 'l vuur. We zullen hem gezamenlijk aangrijpen, brulde de kapitein, en tegelijk sprong hy vooruit. Doch nauwelijks had hij twee schre den gedaan, of hij viel dood neder: een kogel had hem in 't hoofd getroffen. Wie is do volgende riep Ilenry, de nog niet afgevuurde pistool van de linkerhand in do rechter nemende. Doch geen der matrozen scheen er zin in te hebben, het lot van den kapitein te deelen. Op dit oogenhlik viol eene bom op 't schip. Zij verbrijzelde een gedeelte dor verschansing, ham een lap van het groote zeil mede, en trof oen der mannen in de borst, waarbij zij hom in stukken scheurde, zoodat bloed en vlecsch om hem heen vlogen. Dit ziende, sprongen allen die nog ongedeerd gebleven waren,dade lijk naar stuurboord, spraken daar een paar woorden met elkandor en wendden het schip om, daarna kwam een van hen naar het voor dek torug. Schiet niet, riep hij onzon held toe, wij voeren geen kwaad in 't schild tegen u. Wij gehoorzaamden slechts onzen kapitein, hij zou ons gedood hebben, zoo wij zijne bevolen niet hadden uitgevoerd. Stel ons niet lang aan nog meer gevaar bloot. Laat alles vergeven zijn, gij zult er rijkelijk voor beloond worden. Onze kapitein was een monster, maar 't lag geens zins in onze bedoeling, u eon'ig leed te doen. Ilenry moest om den angst van den man j inwendig lachen, maar had geenen tijd om te antwoorden, want reeds lag het vroemde scllip aan de zijde van dit waarop hij pas aan een zoo groot gevaar ontkomen was, eutordo het, en Montmorillon sprong gezwind er op over (wordt vervolgd)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2