u m Wie zal 't zijfl landbouwer of werkman 'T EEN EN 'T ANDER Vrasselljk tmpeM in de sMie van Charleroi gTegesttilende iaargang nT E 38 2 CENTIEMEN WET NUIVSIVIER Ecsidag IS en KSaandssi I© Jeisï 193 O X3 <Gr 1" 33 EUREELEN Dit nummer hsvat 12 bladzijden en wordt verkocht aan 5 centiemen. Woorden Daden Yan waar 't gslö baaien zal Aardig geweten. Aardige plicht. HWiwumiLi ABONNEMENTC nV Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I* UITGAAF, 4 ik 's avonds sT> i§> 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds 4?& Pour toute la publicité coir.merciale et flnaucière du journal, B'adresser exclusivement a l'Agecce Réclame Godte, 2, Place (le ia Bourse, Bruxelles. ÉiBBÈUËt TE BRUSSEL J TE AALST W. COSTS, BeurspSaats, 2 I B, Kerkstraat, Telefoon A 3599 j Telof<Én 114. BestuurderJ. Van Nuffet-De Qendt.' AANKONDIGINGEN i KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0,60 3* blade, (de regel) fr. 1,00 4* bladt. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol) fr. 2,00 fr. I.OT Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht. herstelt, (per regel) fr. 2,00 Overlijden (por regel) fr. 2,01 Commereiale en flnancieele aankondigingen zich uilsluitelijk ta wenden u Agence lléelame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Ts liet nu niet dringend noodig naar d'hoogte ta gaan, waar 't goud ligt to rusten en te roesten? Zou men niet honderden millioencn vinden in x in de Brandverzekeringen In de x Koolmijnen? In de klimmende bo lasting op de groots Erfenissen op 't groot inkomen in de pracht op x d' ottomobielen op de titels van eeldom op de boomen ii Ge ziet dus dat het niet noodig is x do groote Volksdrank, het bier to belasten (M. Daens, «Werkman» van 13 Juni 1913 - 1° blad - 4" kolom). Zekerlijk, wij zijn van gedacht x dat hot Belgische volk den plicht heeft bat Vaderland le verdedigen en hijgevolg den moed moet hebben de edelmoedigheid, van er toe de noodige opofferingen te doen in geld x en in manschappen. (M. Fonteyne. Ter Kamerzitting- van Woensdag 28" Mei 1913.) Maar wanneer het cr op aan kwam dien plicht van vaderlandsverdediging te vervullen, wanneer men deed uit' schijnen dat 0113 lief geboorteland ge vaar liep,wanneer vreemde huren onze aandacht inriepen en ons aanwakker den gauw degelijke maatregelen te no men, wilden wij van de kaart van Europa niet verthvijnon, wanneer al de katholieken slechts naar hun geweien en naar hunnen plicht luisterden, en hunne persoon lijke neigingen deden huigen,wanneer de grijze Woeste nevens den zieken Golfs, de twee grootste vijanden van alle militaire geldverspilling opentüjk en plechtig verklaarden dat zij de mili taire wel zouden stemmen, omdat hun geweten hun zulks gebood wanneer een minister herhaalde dat hot hier ceno zaak van geweten gold en hij nooit twijfelen zou wanneer hij lus- schen zijn geweten of zijn mandaat te kiezen had wio dan heeft vergeten en geweigerd 's lands verdediging te verzekeren Wie heeft er vergeten dat zulks eon plicht is MM. Daens en Fonteyne. E11 wanneer het oogenblik daar was om mot daden te toonendat men den moed moet hebben en de edelmoedig heid van er toe de noodige opofferingen ie doen in geld en in manschappen wanneer de katholieke ministers en de katholieke minderheid van gevoelen waren dat men het BIER niet meer moest belasten, maar integendeel de lasten moest vermeerderen op den ALCOOL, den moordenaar van hot werkvolk, wie was dan afwezig M. Daens, Wie stemde tegen M. Fonteyne. En binnen enkele dagen, wanneer men nieuwe lasten zal vragen op de verzekei ingspolissen of assurancen, op de groote erfenissen, op d' automo- biels, bp de beursverrichtingen, op het groot inkomen, wanneer men zal naar de hoogte gaan, waar 't Goud ligt te rusten en té roesten (Zie woorden van M. Daens) wanneer men landbouwer en werkman zal met vrede laten om enkel opofferingen te vragen aan degenen die heter in staat zijn lasten te dragen, wie zal dan tegen die taksen stemmen Wie Zonder den minsten twijfel dezelfde Kamerleden. In 1 Werkman van 13 Juni 191 4"" blad laatste kolom lezen wij het antwoord 1° van de taks op de zuivere win sten 2° van de taks op de automobielen 3° van de taks op do cinema's 4* van de taks op da enregistratie en successierechten 5' van de taks op de alcohol. In hetzelfde nummer nochtans staat er in vette letters te lezen de hoer en d® werkman zullen 'tal betalen. Kan men tegenstrijdiger dingen zog gen en zijne lezers beter voor don aap houden Wie van hen doet winsten in maat schappijen, speculaties, bcurshando- lingen Welke werkman en welke landbou wer rijdt per automobiel Wie van bon exploiteert cinema's Welke werkman doet groote erfe nissen Voor welken werkman en landbou wer zal het r.iet voordeeliger zijn hem een goed glas hier te bezorgen dan hem alcool te schenken Welke werkman, welke landbouwer zal dus getroffen worden door de nieu we lasten Ileel de politieke loopbaan van den heer Daens kan men samenvatten in deze twee woorden 1° Immer spreken en roomen op Paus en Godsdienst, maar steeds zóó handelen dat Paus en Godsdienstige Overheid hem immer moesten veroor- deelen. 2° Altijd en 111 alles de hand geven aan- socialisten en liberalen en alles tegenwerken wat van katholieke zijde wordt voorgesteld, daarom alleen, om dat het van katholieken komt. MisidefosSoog. M. Fourneau, gouverneur van Fransoh-Gongo, heoft liet officierskruis van 'l Eerelogioon behandigd aan Mgr Augouard, die 36 jaren apostolaat in Afrika gedaSh heoft en nu naar Frankrijk moot terugkooron, omdat zijne gozondhoid gansch geknakt is. Namens do fransclie rogeering dankte M. Fourneau, van hooge ambtenaars omringd, don eerbiedwaardigon bisschop om het groot werk. dat hij voor zijn vaderland heeft ver richt. Do belooging was zoo indrukwekkend dat alle aanwezigen er door bewogen waren. Hugo ïïei'pi9s5bstoogïnn( Hot is den 17 Au&usti 1913 dat to Ingoyghem de gröolo huldebetooging aan pastor Hugo Vorriost zal plaatshebben. Met honderdtal len reeds zijn de toetredingen bij hot foest komiteit toegekomen. Don 17 Augusti belooft voor den grooten Vlaming, dien men vieren zal, en voor liet Vlaamscüe volk een triomf dag te zijn. In ons nummer van gisteren deelden wij do namen mede van dekatholioko Vlaamsche groep der Kamer, welke ook liet huldebotoog ijgetreden was. Spijtig gonoeg hadden wij een der loden vergeten, namelijk M. Van Sando, van Wotteron, Volksvertegenwoor diger voor het arrondissement Dendormonde. Bij deze, is deze vergetelheid hersteld. De pensieeEsen en de werk- SïlJ92ïSWOKP!igen. Er is ernstig westie liet wetsoatworp ovor de werklieden- pensioenen geheel en gansch om te werken, ton einde een behoorlijk pensioen to ver zekeren aan do werklieden, die bij geeno mutualiteit aangesloten zijn. Wat de goedkoope woningen betreft, dio wesiio is bijna opgelost. Tijdens eone ver gadering van de kommissie der goedkoope woningen, ingesteld door de regeering, is er verklaard dat de spaarkas gereed is in eens oen voorschot van 100 miljoen to doon, mits borgstelling van do regeering. Do terugbe taling zal geschieden in 66 anr.uileilon. E5a diensttijd wan di^ie jaren, in Fs«anf€E*igk. De soldaten in Frank rijk zullen dus '6 jaren moeten dienen, omdut de Fransche bevolking niet aangroeit gelijk in andore landen. Na zes geslachten schreef do heer Leroy Boaulieu, een liberaal, zal de Fransche bo- volking van 39 op 10 miljoen gekrompen zijn. Roosevelt heeft gezegd Die schoone natie zelfmoordt zich; de Bngelschman Kidd heeft geschreven Dat volk vernietigt zijn eigen zei ven. Do Franschraan Mossimy heeft voorzegd dat Frankrijk tusscbon dit on 20 jaren vijf logorkorpson zou moeten afschaffen, terwijl Duit8chland er tien zal bijgewonnen hebben De heer Gide. leeraar van Staathuishoud kunde, zegdo Frankrijk is oeft eilandje van suiker dat smelt. In de oudheid hebben Griekenland Rome ook den aangroei der bevolking ge- sluit, en zijn bezwekeu onder de aanvallen der Barbaren en der Turken. HeHbes^giers opgepast. Er zijn in den loop van enkele dagen eenige feiten voorgevallen, waarop uwe aandacht dient gevestigd te worden. Eone geheime stokerij word te Laken ont dekt. Do stoker werd vervolgd en veroor deeld tot oen jaar gevang en 12.744 frank boete. Do toepassing der nieuwe wet die liet ver gunningsrecht afschaft, laat toe dat de her bergier, die genever koopt van eone geheime stokerij voortkomend, ook vervolgd wordt. Zoo werd oen herbergier van de Hobgstraat (Brussel) voor do rechtbank gedaagd, omdat do alkool den bewijsbrief niet had welke door de nieuwe wet vereischt wordt.Do her bergier word veroordeeld tot vier maanden gevang en 2744 fr. boote. Herbergiers, opgepast dus Een Brusselaar slachtoffej zijner jonvoorziohtigheid Een Brusselaar, M. Terseleere, wonende Stoofstraat, moest Vrijdag morgend naar N ij vel. Hij vergistte zich van trein en stapte in der. express voor Charleroi welke te Nijvel niet stilhoudt. Te Charleroi aaangekomen, spoedde M. Terseleere zich naar het winket, om er aen plaatsbewijs te nemen voor Nijvel. Daar hij slechts weinige minuten tijd had, liep hij zoo snel zijne 68 jaren liet toelieten. Hot noodlot moeide er zich echter mede juist lobii hij aan do kaai terugkwam zotte do trein zich in gang. Da ouderling beging de onvoorzichtigheid te wilien op den rijdenden trein springen.Hij mistte do plank en kwam tusschca twee rijtuigen terecht. Een kreet van afgrijzen steeguit do menigte op. Do trein stopte schior onmiddelijk en men verwachtte er zich aan, nog enkel oenigo vormlooze vleoscliklompen terug te vinden, doch, tot eenieders verwondering had M. Torseldbre schier geen uitwendig lolsel he komen. Hij was enkel gewond aan hot been en had eone kleine kneuzing aan hot hoofd. Het slachtoffer word naar eeno kliniek overgobracht, waar een goneeshoer vast stelde, dal hij den schedel gebroken was. Do ongelukkigo was met het hoofd lusschen d- loopplank en den kaaimuur geklemd ge weost. Hij bezweek weinigo uren later. Brindejonc vertelt zijne reis. Te Warschau heeft Brmdejonc des Mouli- nais liet volgend vorhaal gedaan over zijne merkwaardige vlucht Ik vortrok uit Parijs bij schoon weer. Een nogal sterke wind hielp me snel vooruit in do richting van Mezières. Ik passeerde over de Belgische Ardennen en zag Luik op mijne linkerhand. Ik vloog den Rhijn over te Dusseldorf en kon er met de grootste moeite hot vliogplein van Wannpontdekken, daar do rook van do ontelbare fabriokschou- woa van de nijvorheidsstreek van Essen en Golsenkirschen mij hot zicht benam. Eindelijk zag ik onder mij eene reus achtige stofwolk, dio hoog in do lucht door den storm opgezweept werd. 't Was het zand van 't vliegploin, waar ik behouden neer kwam. Ik was wol wat vermoeid, doch ui terst tevreden den afstand van 480 kilometers in 2 uren 45 m. to hebben afgolegd. Ik vulde mijne vergaarbakkon en zag mijnen motor na. Alles was in regel, doch do wind blies al bevigef en heviger, en gedu- rendo twee uren wachtte ik op hot slillen van den storm, doch daar deze nog in hevig heid toonam, besloot ik maar ie vertrekken. Mot eeno snelheid van 215 kilometors per uur vloog ik in do richting van Berlijn. Ik richtte mij met het kompas. Sleden en dorpen verdwenen zoo snel onder mij, dat ik ze niet eens kon herkennen. Ik bevond mij boven Berlijn 6n kon het zelf niet gelooven Eene overgroote stofwolk, door hot tempeest opgezweept op hot Tempelhofer-veld, be dekte geheel Berlijn. Ik wist dan al spoedig dat do neerdaling niet gemakkelijk zou zijn. Boven Johannisthal gekomen, klampti ik mij met de eeno hand vast aan mijn vlieg tuig, terwijl ik met de andere stuurde en zoo begon de daling van 1500 meters hoogte. Ik kwam behouden neer, doch de wind zweepte mijn vliegtuig weer op 20 meters hoogte. Ik bad nauwelijks den tijd mijn motor weer in gang te zetten, om den storm don kop te kunnen bieden en kwam wat verdor weer neer, maar alweer hetzelfde spel. Ik wor vreeselijk geschud in mijn zeteltje, terwijl mijn vliegtuig gevaarlijke bokke9prongei maakte. Eindelijk plakt de wind mij ton gronde, en ik bleef op éénen vleugel liggen Ik spring er uit met 't gedacht dat alles' stuk is on sta vorbaasd dat mijn vliegtuig zelfs niet eens beschadigd is. Twee, drie man komen toegesneld en hebben allo moeite van de wereld om mijn vliegmachien in bodwang te houden. Nadat zij hot onder dak hadden gebracht, 't was toon eenige minuten [na 11 uur, ging ik ontbijten bij don vlieger Von Gorrissen, die de vriendelijkheid zelve .was voor mij. Gansch opgeknapt, kon ik om 3,45 u do vlucht voortzotten. De wind was iets of wat kalmer, zoodat ik mij vorwijdorde met oeno snelheid van 165 kilometors por uur Ik passeerde over Frankfort a/d. Oder, Po sen en bereikte de Russische grons. Ik volgde dan de Visluul tot Warsohau waar ik rond 6 ure aankwam. Alvorens te landen, vloog ik over de stad om al de ver gulde torens en koepols te bewonderen, en ook om mijnen mecanicien, die mij niet zal verwaoht hebben mot zulk weer, te verwitti gen dat ik daar was. Ik kwam gomakkelijk neer. Russischo officieron en kozakken kwamen toegesneld en teokeiulei met voel bereidwil ligheid hot certificaat dat ik moest Uoen gel den voor do schaal Poinmery of grootste vlucht in rechte lijn. Nadien ging ik dineeron, en morgen of overmorgen zou ik naar St Petersburg vlie gen. De aardigste sensatie die ik gevoelde, was daags nadien toen ik ontwaakte. Ik kon dat maar niet in mijnen knikker steken dat ik don nacht tevoren nog in mijn bed le Pa rijs had geslapen, en 24 uren later te War schau wakker werd. 'I Schoen me of deze Russische stad slechts op eenige kilometers van Parijs verwijderd lag. Franferij 1c De zaak Duvignon. Duvignon heeft Vrijdag in do gevangenis van Pontoise be zoek gehad van zijn vader, zijne moedoren zijne zuster. Dit bozoelc schijnt op Duvignon grooton druk gomaakt te hebben. Duitsclilancl De militaire wet. Vrijdag werd fn den Roichslag de bespreking voortgezet van do militaire wet. De minister van oorlog drong horig aan opdat men aan hot leger de zes imonlen ruiterij schenko welko men noo dig acht. Andore leden van de kamor gingen verdor on vroegen or acht in plaats van zos. Wanneer de stemming opgenomen werd dan bestaligde men dat beide voorstellen van do hand gewezen waren enkel do besluiton van de commissio werden bekrachtigd dio de vorming van drij regimenten ruilory voor ziet. De oorlcgsschat. Vrijdag oolc liiold do kamer zich onledig met do zaak van den orlogsschat. Do afgevaardigde van do Keizerlijke Bank drukte op de noodzakelijk heid eono groote reserve te bobben in molaal logon den dag, waarop do oorlog zou los breken. Do Keizerlijke Bank betreurt dat men den percent van den diskonto niet kan vermin doren. Maar moest raun in alle gobcurlijk- hedon niet voorzien en de miiitairo wet niet stommen, dan zou de fii:ancicelo toestand nog erger worden. Nog een dagbladschrijver veroordeeld. Teil gevolge van de bekendmaking der /etsontwerpen aangaando de dagbladvoroo- nigingen. zaak die reeds aanleiding gaf aan een procos, waarin oen dagbladschrijver van Straatsburg tot dorlig mark boeto ver oordeeld werd, is ook goji andero dagblad schrijver van Straatsburg voor het gerecht godagvaard, Maar doze ook weigorilo allen uitlog ouder voorwondaol vau hot ambtsgo-Jdcld to hebben eu daarna gedood. heim. Hij ook werd tot 30 mark boete ver oordeeld. Erg automobielongeluk. Vrijdag mor» gend bad een erge botsing plaats tusscheu eene autobus en een rijtuig van den tramway dor Brumenstrasse, in liet Noordergedeelta van de stad. Do autobus nam vuur do chauf» four verloor alle koolbloodighoid eu zoo ge raakte zij in botsing met een tramway. Een viertal personen ziju nog al erg ge» kwetst en twaalf minder erg. EijLgelanti Da ministers en da zaak Marconi. Da onderzookskommissie, gelast met itikwest te maken nopens da voorwaarden waaraan het kontrakt geteekond werd tusscben de compagnie van den draadloozen telegraaf en bot Staatsbestuur, sluit met le bestaligyn dat al de ministers op eene allereerlijkste manier hebben gehandeld. Zegepraal der unionisten. -—De gedeelto- lijUo verkiezingen die Donderdag to Wands worth plaats haddon, in dat kwartier van London hebbon do unionisten doon zege vieren. M. Samuel,unionist, bekwam 13.426 stemmen togen 70S8 aan zijn mededinger, Havelock Wilson. Rusland Een ontwerp tot een Middan-Aziatischen spoorweg.Do miuister van financiën en de minister van wegen en vorbindingen heb ben aan don ministerraad het voorstel on de vraag voorgolegd, van oene aktiënmaat- schappij te slichten, voor doel hebbende aön ijzeren weg in Middon-Azia aan te leggen. De kosten worden op 28 miljoen roebels ge schat. De lijn zon van Kagan uitgaan, en zou naar het zuiden loopoa in de richting van Karohi. Van daar zou zij naar Kark, op da Amou Daria leidon, en daarna don stroom volgen naar Termez en Galif doortrokken. Er worden vertakkingen voorzien voor, Karchi, Chertsobe en Kitab. Portugal Gruwelijke dood vaneen vlieger. Uit Lissabon Tijdens de oefeningen voor eenon vliegwedstrijd, die Vrijdag namiddag worden gedaan, is do vlieger Mauio te Lacavera, nabij Lissabon van oene hoogte van 300 meters ten gronde gestort. Do ongoluldu'ga bloof op den slag dood. Hot lijk van don vliegor wag ijselijk ver minkt. De eendekkor welke Manio bostegeu had, werd totaal verbrijzeld. IVtarolclco De Franschen In Marokko. Kolonel Man- gin behaalt eene overwinning. Men meldt uit Rabat dat de kolonel Mangin op 10 Juni laatst naar Ksima vortrokken was, waar zich Moha- en Saïd's kontingonton goreed hiel den. Hij moest vorschoidene bergtoppen stormenderhand klaa»* vagen. De Franschen zouden 45 dooden, waarondereen officior en 109 gokwelsten tellon. Do Franscho artillerie heeft den vijand ontredderd. De liulp-konlingenton hebbon samen mot de troepen don strijd gevoerd. Kolonel Mangin is dos anderendaags in de kasbah van Fadla teruggetrokken. Uit Parijs Het minislerio van oorlog be- esligt dat do kolonel Mangin in do streek van Tadla een vurige strijd heeft geleverd. Do kolom, zou 45 soldaten mot oen officier verloren hebben, 109 soldaten zijn gekwetst. Luidens de eerste medodeelingon zouden deze verliezen door de inboorlingen aan de Fransche achter wacht veroorzaakt zijn. Het Incident van de Spaansche kanonneer boot. Volgens do laatste nieuwsberichten elooft men, dat de Marokkijnen zioh mees ter gemaakt hebben van den Generaal Concha die zij plunderden. Zij bedreigen met de kanons, als wat durft naderen. De kruiser Cataluiia- is vertrokken om hulp to brengen aan den kanonneesboot. Uit Madrid de officioole mededeelingen uit Molilla maken bekend dat de kommandaut Alhucemas onderhandelingen hoeft aange- noopt met do Marokkijnen ten einde do gevangen malrozon in vrijheid to doen stol len. Buiton do gekende verliezen ziju er tien rijgsgevangen. De kruiser Roina Regento hoeft Vrij dag morgond, Marokkijtischo grocpou beschoten. De Spaanschon hadden 4 matro zen gekwetst. Hot vuur duurde gedurende twoo uren. Daarna werden de Kabyleu uiteen gedreven. vereonisclo Staten. Gruwelijke lyncheoring. Uit Madarko: Een duizendtal rsrsonon zijn met geweld in eeii gevang gedrongen en hebben zich mees ter gomaakt van eou jonge negor van 18 jaar. Doze word aan een boom gobonden, mot kogolg doorschoten en daarna mot olie over goten waaraan vuurword gebracht.Do noger word beschuldigd een jong meisje mishatt-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1