WEEKKRONIJK Het geruclitmakend proces van den Hertog van Orléans Inhuldiging van den Stadium der Olympische Spelen te Berlijn MAURA hoofd der Katholieken in Spanje Jië. De Admiraal PEARY te Parijs ZONDAG 15 JUNI 1. Het geruchtmakend proces van den Hertog van Orleans 2. Inhuldiging van den Stadium de Olympische spelen te Berlijn 3. M. Maura hoofd der katholieken in Spanje. 4. De Admiraal Peary te Parijs 5. Gebeurtenissen in de Balkanen 6. De Vergiffenis van den Monnik 7. Onder Gebuurvrouwen 3. Verkoop van Vrouwen 9. De kerk is een Winkel 10. Uit onze Kolonie II. Allerlei De Hertogin vraagt 80,000 frank als onderhoudspensioen met de terugbetaling van 176,000 frank. De heeren zaakvoerders Janssons en ibray voor de rechtbank van eersten inleg vun Brussel hebben het geding igebracht, dat door H. M. Mevrouw Hertogin van Orleans tegen haren an is ingespannen. Zaterdag middag werd met de zaak igonnen. Men zou de manier va<i handelen et moeten weten, om te gelooven a te weten dat de opvoering dezer ak, die veel gerucht maken zal. nleiding gaf tot een eenig incident. De referendaris riep alleenlijk, na idere zaken de plaats hadden ge- ,imd N° 13281. Hertog van Orléans gen Hertogin van Orléans. De eerbiedwaardige voorzitter M. Le Court, zegt Aan de lijst te iten en 't is al, wat zeggen wil dat zaak de eerste kamer zelf wordt gekend, en dat in plaats hare beurt te wachten zij zoo gauw gepleten worden dat het tribunaal en de ide partijen het eens zullen zijn over te stellen dag. ie assignatie is bijzonder kortbon en zuinig. De hertogin van Orléans aalt zich met 80,000 frank als jaar- schen onderhoud, alsmede de terug- ling eener som van 176.000 frank ir de rekening van haren man uit geven, aan te vragen. iaar het tribunaal geschikt is beide partijen in verhoor te ontvangen mag men zich verwachten dat deze zaak eerstdaags zal gepleten worden, te minste als er geen wederzij Ische ver bintenis gaat op de baan komen. Eene mededeeling van het secreta riaat van den hertog van Orléans, stelt de feiten aangaande de aanvraag der hertogin volgender wijze voor De hertogin van Orléans is gehuwd I onder het regiem van scheiding der goederen. Zij is in bezit van alles wat haar toebehoort. Haar huwelijksgift die 1,200,000 frank bedraagt, is nooit in handen geweest van den hertog van Orléans, maar werd bij den do)d van den aartshertog Joz< f in naam der prinses in eene Londoner bank gestort. Dit kapitaal is onlangs door een zaakgelastigde der hertogin uit deze bank teruggetrokken geworden om naar Oostenrijk te worden overge bracht. De prD sés bekwam echter niets van het erfdeel haars vaders. Voor twee maanden is de hertogin van Orléans uit eigen beweging van Woodnorton naar Oostenrijk vertrok ken om ereenigen tijd bij hare moeder over te brengen. Si ids dien is zij er nog en wenscht er zich te vestigen. Zij eischt zonder de scheiding aan te raken de betaling van 80.000 frank op de fortuin van haren gemaal. De hertog van Orléans wil zich te Alceuth De plechtige inhuldiging van den Stadium aan dewedrenbaan van Grunewald 1 plaats in de tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin, van de nsen en prinsessen vanhet keizerlijk hof, van den rijkskanselier, van rijke ministersen secretarissen, van afgevaardigden en zaakgelastigden van jeland, Vereenigde-Staten, Rusland, Denemarken, Holland, Rumenie en luizende personen bezetteden de openbare tribunen. tertig duizend gymnasten kwamen te dier gelegenheid hunne hulde brengen den keizer en onder zijn oog oefeningen doen. De Staatsminister, M. de Podbielski president van het middenkomiteit der mpische spelen, sprak eene korte redevoering uit, in dewelke hij den lof i den keizer maakte als verdediger van de sporten. Lanstondo daarop werden 10,000 krijgsduiven losgelaten die heel Duitsch- id door de redevoering van den Staatsminister giDgen overbrengen. Een et van gymnasten defileerde in volmaakste orde voor de tribunen van den zer en leverden met hunne vlaggen, vaandels en standaards een allerprach- Bte schouwspel. tijzondere oefeningen werden gemaakt door de gymnasten van de keizer- te wacht. Tijdens die oefeningen heeft de keizer eene afvaardiging ont- tgen van het internationaal komiteit der Olympische spelen, alsook een ital Duitsche en vreemde sportmannen. bij de aartshertogin Clothilde zijne schoenmoeder niet vestigen. Hij wi. verblijven in zijne eigendommen in België of Sicilië en weigerde gevolg te geven aan de vraag die hem door Oosten rij ksche zaakmannen gesteld werd, in anormale voorwaarden. 't Is daarop dat in tegenstrijdigheid met de gewoonten van het Frarsche huisdie zaakmannen hunnen toevlucht genomen hebben tot de tribunalen. De hertog van Orleans mag wel niet als toonbeeld van echtgenoot aange duid worden. Hij bekommerde zich immer weinig om het lot of de gezond heid van zijne vrouw. Deze laatste jaren was hij immer op reis, nu eens in de eene of andere pool-expeditie dan eens vergezelde hij eenen ontdek kingstocht. Bij zijnen terugkeer ver toefde hij liefst in de plaatsen en ka- steelen waar hij zijne gemalin niet kon aantteffen. Sedert twee volle jaren heeft de hertogin niet eenmaal haren man ontmoet of gezien Zulke handelwijze was natuurlijk niet van aard om het leven van die ongelukkige vrouw wat te vervroolij- ken Zij werkte ook op hare gezond heidstoestand die deze laatste tijden veel te wenschen overliet. Nergens troost vindende was het dan ook natuurlijk dat de arme vrouw bij degene ging aankloppen waar zij zeker was liefde en medelijden aan te tref fen. Daarom verbleef zij op het kasteel van hare moeder in Hongarie. Niet eenmaal heeft haar man tijdin gen laten nemen aangaande haren gezondheidstoestand Het nakend ontslag van het kabinets- hoofd Romanones roept ons het akelig verdwijnen binnen van zijnen voorzaat Minister Canalejas en teve-s doet h ons denken op den schranderen heer Maura, den hoofdman der katholieken die voor eenigen tijd vaarwel wou zeggen aan de politieke loopbaan, maar die op zijn besluit moest weer- keeren. Een algemeene kreet in gansch het katholiek Spanje opgegaan bewees hem dat hij alleen de gewenschte man was om lange jaren nog aan het hoofd te blijven der katholieken.Lange jaren bleef M. Maura aan 't hoofd van een kabinet dat het volle vertrouwen ver - diende van koniDg Alfocs XIII en van het volk. Onder zijn bestuur deed de beruchte Ferrér de omwentelingspo ging van Madrid. Catalonie en Barce lona. Men weet hoe Maura ze beteugelde. Canalejas, zijn opvolger moest zijne handelwijze volkomen goedkeuren .Hij brak af met den Pauselijken Stoel, maar M. Romanones heeft reeds pogin gen aangewend om terug betrekkingen met Rome aan te knoopen. Maura schijnt in Spanje de echte man op de echte plaats. Iedereen herinnert zich den ontdekkingstocht van den admiraal Peary Iedereen heeft nog versch in het geheugen hoe de befaamde Coock overal het nieuws had rondgeseind van zijne aankomst aan de Noordpool. Overal reeds had men hem toegejuicht als een wonder man en aanschouwde men hem als als een held zonder weerga. Maar wanneer de nieuwstijdingen van Peary toekwamen, daö bleek het dat die koeneijszeereiziger slechts een vulgaire bedrieger was en Coock verdween van het tafereel als een gemeen leugenaar en bedrieger. Admiraal Peary had geen de minste moeite immers om te bewijzen dat de gezegden van Coock loutere uitvindsels waren die op geen de minste weten schappelijke bewijzen mochten roemen. Hij, Peary beweerde alleen den voet te hebben gezet op den Noordpool en hij bracht bewijzen mede van zijne Sinds dien gaat de wereldberoemde ontdekkingsreiziger van hoofdstad naar hoofdstad overal voordrachten geven over zijne reis en bij middel van licht beelden heel de beschaafde wereld als getuigen van zijne gevaarlijke reis op roepen. Maandag laatst werd de vermaarde reiziger ontvangen door den President derFransche Republiek, M Poincaré deze bood aan admiraal Peary de eereteekens van groot officier in het Eerelegioen. Onze drukplaat toont op het voorplan 1. Peary, 2. Mad. Peary, 3. Mejuffer Peary en 4 Prins Roland Bonapart.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1