Ouders, waakt over uwe kiuders! GEWEEN eTvËÊL GEKERM IN OEN TEMPEL 'T EEN EN 'T ANDER Mmlenltmd Vreesolijk ongeluk te Le Lotsvièra Gebeurtenissen in de Balkanen 33 A. G- B L A. 33 BestuurderJ. Van Nuffel-De Qendt. BssenSêensJc Isargang n' £43 2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag 18 JmsiLISSS ABONNEMENTEN! Zes maanden 4 franken. Een jaar S franlon. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds c'« m 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds iM Pour toute la publicise commerciale et fioancière du journal, s'adi-csser exclusivemewt a l'Aseuce Réclame Godts, 2, Place da lu Course, Br use!les. E3UREEL.EN TE BRUSSEL TEftflLST GC9TS, Eeursplaats, 2 I Ker-icstraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN j KI. aank. (1 tot 4 ki. reg.) Ir. 0 60 I Sport (per regel) fr. 1.09 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2 00 4* bi adz. (de regel fr. 0,30 I Recht, her steil, (per rogol) fr. 2,00 Finano. aankon, (per regel) Ir. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agence Réclame Godts, 2, Ceursplaats, Brussel. Do velden spreiden eindeloos verre hun lief groen tapijt. Het koren scliiet, waggelt reeds in het zoeto \s indje. Maar in 't weeldige koren geschie den ieder jaar gruwelijke dramas '1 Is tijd de landbewoners toe te roe pen Waaktover uwe kinderen Het schoone jaargetijde is daar. Landloopers, die Hij 't naderen van den winter een of ander schelm stuk bedrijven, om gedurende den winter in 't droge te zitten, op de kosten van den Staat, komen nu vrij en zwerven langs bosscben en velden, do hoeven c-n hutten beloerend. Te lui om te werken, bedelen of stelen zij hun brood... En sommigon.de laagst gezonken en van alie monselielijk gevoel ontbloot, loeren ook op knapen en meisjes... Geen Zomer gaat voorbij ot eone vreesolijke misdaad op een onschul dig kind wordt gepleegd. .De ouders lezen dat in bun nieuws bladen, ze bespreken het met schrik en afkeer, zo beelden zich een oogen- blik in dat zooiels eens met hun lieve ling gebeuren moest, ze vervloeken don dader, wenschen hem allerlei straffen... maar zo vergeten ongeluk kiglijk to spoedig do groote les die. ben gegeven wordt. Daarom durven wijvbun herinneren aan de afschuwelijke dramas die alle jaren in dit seizoen kreten van veront waardiging doen opgaan. Deze week is te Mechelen a/M. ook een dier vreemde saters bij de lurven gevat. Wat zou er gebeurd zijn zoo zulk oen kerel, in open veld aan het waakzaam oog onttrokken, zijn prooi ontdekte Ouders weer radert de Zomer, weer staat het koren hoog, en weer zwer ven verdachte kerels rond. O, waaktLaat uwe kleiner, niat alleen huiswaarts keeren langs eenza me straten. Zorgt dat ze geleide hebben, of verlet een halfuur en haalt ben af aan den naastbij liggeuden steenweg. En waarschuwt uwe knapen en moisjos voor de vreemdelingen, die bon met geld of lekkernijen willen medelokken. Onthoudt u nochtans den geest uwer kinderen te overspan den met alle gruwelijke verhalen,maar spreekt bun gerust van booze mannen en wijst op een voorbeeld, op een kindje dat vermoord word. Doet dat verstandig onx de binders niet noode- loos schrik aan te jagen. En bovenal, ouders, en gij die wel geen vader of moeder zijt, houdt uwe oogen open en waakt op de onschul dige kleinen die gij vol goed vertrou wen langs de velden ziet gaan Zwartgallige menschen jubolen als hun evenmonsch in druk of weo vér- keert. Dat is ook 'tgoval met de ver- rimpelde en verlopte weduwe van Hi ram. Slroet zit ze te kijken, maar als er soms aan papenvrcterij te doen valt, dan heldert hare sture tronie op, en 't is weer lachende zonneschijn op haar ondeugend gezicht. De kerk en paus, 't land en koning den duivel aandoen, o dat is zoo genoeglijk Op vuiligheid azen, al is het van verachtelijke en onhebbelijke vliegen, daarvoor trekt ze ook niet achteruit. Als zij aan 't onstandvastige licht zinnige publiek eer. broeder Flamidiaa of een zoogezegd lasterscbandaal van Heimet kan ten prooi smijten, wat gejuich en gejubel dan. Wel een teeken dat zulks rare bui tenkansjes zijn Hoe meet zij er dan nog mede uit Broeder Flamidion heeft ridderlijk zijne eer' gewroken en over hem zwijgt ze dat ze zweet. 'tLas- torsluk van Heimet heeft haar duizen- de en nog duizer.do vijffrankstukken gekost. In de Kamers ja, daar hoeft ze vrij spel. Zoo ten minste dacht gezel Furné- mont or over. Daar dierf liij naar 't hoofd der katholieken kwinkslagen werpen,dio een dragonder zoude doen schaamrood worden hebben. De par lementaire onschendbaarheid laat toch zoo veel toe. Maar als do heer minister aan de gendarmen toelaat de boos wichten onschadelijk te maken, met hen te gebieden de handen in de lucht te stoken, dan interpellatie. Dan roept eer. gezel Destrée uit Wat dat zouden wij dulden Handen omhoog Wat verweer zullën onze dochters dan hebben tegenover die geile gendarmen En de gezellen kletsten in hunne handen van plezier om do slechte zin speling. Maar nu "vallen db dakpannon op hunnen eigen kop. Gezel Furnémont, do paus der vrijdenkerij, de gegalon neerde der loge, eerste trombone in het vrijmetselaarsconcert togen de Kerk en Christus, heeft zich in veilig heid gezet en voorzichtigheidshalve schampavie gespeeld. De gendarmen zouden hem op do biolon kunnen zitten. Alhoewel verschillonde malen mi-1- lionnair, blijft toch voor hem een 6° en 9" gebod bestaan, on ook de wet die minderjarige meisjes beschermen moet tegen dezulke, waarvan er geschreven staatVreest niet zoozeer zij, die 't lichaam dooden, maar wel hen, dio lichaam en ziel in den afgrond storten. Wee hem die vererger nis geeft. Inlusschen laten wij 't gerecht zijne taak vervullen. Ons is het nu genoeg te weten, dat het precies geen papen- beer is, waar Hiram's weduwe nu aan knaagt. 'tZal denkelijk haar op de maag blijven zitten Voortaan zal 't parlementair woor denboek een spreuk rijker zijn. Als er soms nog eens een gezel, leugenachtig en valscli Flamidion roept dan zal men met volle recht on waarheid Fur némont tegenroepen. Iedereen zal dan begrijpen, dat hij nog wat wachten moet alvorens bier 't republiek te zien uilroepen op don voet van zijn ideaal Portugaal. 't Schijnt dat hij er henen vertrokken is met den lantaarn aan don dissel. Als hij later terug zal komen, dan zal hij ons gewis kannen zeggen of ginder ook ontaarde moeders ge vonden worden, die hunne meisjes reeds van af hunne elf jaren opofferen en overleveren aan den gouden afgod Baal, Astarté ol Moloch, of,'aan om 't even hoe inon den hcdondaagschen duivel der ontucht noemen wil. meuwe SeE-tooSö&ef. De niuuwe schoolwet zal waarschijnlijk heden Wooosdag op 't bureel der Kamer ueergo- logd worden. Weezenscholesi. Het sodalis- tenblad Le Peuple meldldatde socialistische Bestendige deputatie, wolke de provincie II en ego uw bestuurt, een nieuw werk gaat slichten ton voordode der vorlatono kindo ren. In goed Vlaamsch wil dat zoggen, dat men daar provinciale weezenscholeu gaat oprich ten, in welke noch van God, noch vun zijn gebod zal gesproken worden. Nu worden do kindoren die vader of moe der, of allebei verloren bobben, ook in wee- zongesiichton geplaatst, maar dio gestichten hebben het ongeluk gestichten te zijn door Broeders of Zusters bestuurd, en daarom deugen ze niet. Men zal geuzen weezenscholeu slichten met hot gold van allen katholiek geld, zoo wol als geuzengold I Als 'tor op aankomt geuzenpropaganda te maken, zien de geuzen zoo nauw niet. Een genes*aa3 maft h&aosar- rest ges£rafUit de Chronigue Men weet dat generaal Michel eon onder zool; deed openen over de incidenten, dio den uitgang van don eersten militairen taptoe te Brussel kenmerkten. Onderofficieren hadden liberale liederen gezongen. Een generaal werd gelast met het onder zoek; men kon do schuldigen niet vinden en hot onderzoek draaide uit op een sisser. Generaal Michel heeft nu den onderzoeken den generaal met huisarrest gestraft; deze heeft onmiddelijk beroep ingeslagen tegen dit besluit. Fi3. Fsss-néstaonS en zijne zaak- waaraemeps. Het ontslag als go- meenteraadslid door br#*^ Furnémont aan don boer Burgemeester van Brussel gezon den, beslaat maar drie regels tekst. Debrief is gestempeld «Bruxelles-Legislatif», het geen aanduidt dat bij ofwel in hel Parle ment zelf, ofwel in eene brievenbus uit den omtrek van hot Nationaal Palois besteld werd. Dus moet-br+% Furnémont iemand heb ben in de Parlementaire wereld dio zijne za ken bereddert. 't Ware heel belangrijk te weten wie dat is. Partijdigheid in Congo. Het weekblad Recht voor Allen geeft een staalken vau de samenstelling van liet ge recht in Congo, om to toonen hoe partijdig onze katholieke regeering ginds handelt in het vorro Afrika Te Boma. Prokureur M. Duche.ne, katholiek. Rechter M. Denis, socialist. Te Leopoldville. - Prokureur M. Cag- gulia, antikatholiek'. Rechter M. NorlofF, antikatholiek. Substituut,d. d. prokureur M. Buil,anti katholiek. Te CoquilbatviLle.ProkureurM.Foght, antikatholiek. Geen rechter voor dit oogenblik. Te Stanleyville.Prokureur M. Do try, antikatholiek. Rechter Erdrik (Duitsch-Zwitser), pro testant. Te Niangara (Ucllé). - Prokureur, M. Rossi, antikatholiek. Rechter M. Smots, antikatholiek. Te Lusambo. Prokureur M. Munc- Larsen-Maur. antikatholiek. Rechter M. Laltre, katholiek. Te Elisabethville. Prokureur M. Beek (Scandinsaf), antikatholiek. Rechter M. Andraiv, Roumeener-schis- matiek. Indien mon tollen wil, bekomt men den uitslag van tioee katholieken op veertien magistraten. En dat bostatigen wij na 29 jaren katho liek bestuur Dat bostatigen wij ginder in hot zwarte land, waar onze missionarissen, vol moed en zelfopoffering, van wege het antiklerikalism, van wogo dio laffe, gemoene en lage logo- kliek, zooveel te lijdon en te verkroppen hebben. 3>3" O c3L xr 2. £t sa. cl Het Fort van Vlissingen. Het gouver nement heeft Maandag voor do eerste Kamer do noodwendigheid gesteund, tot het opbou- won van een ontzagwekkend fort nabij Vlis- singen. De versterking zou. findien liet noo- dig is, deSohclde kunnen sluiten met behulp der mijnen, met uitsluiting van dit dool dat vrij zou moGlon blij?on voor do torpedohoo- ten en de onderzeeërs. liet gouvernement acht zulks onwaarschijnlijk, dat de onzijdig heid zal geschonden worden door eene vroemdo vloot dio naar Antwerpen zou op rukken om België te ondersteunen of aan te vallen. Franlsrij le De zaak Duvignon Uit Pontoise De vorklaringon door den moier' van Essigny, zijne vrouw. 011 hunne knechten en van den werktuigkundige van Chauny zijn zeer in 't voordeel van Elisabeth Pans. Bij hét verlaten van hbt kalüuet, van den onderzoeksrechter wou Elisabfih Pans mot hot hoofd tegen don muur loopen, daarna poogde zij zich van den trap to laten beno den storten. Do gendarmen moesten liaar naar de gevangenis dragen. Drie Belgen aangehouden —-Op aanvraag van het Bolgisoh Staatsbestuur is do Parïjzor veiligheid Maandag tot drie aanhoudingen overgegaan. De aangehouden kerel* worden vau verschillende feiten beschuldigd. Het zijn de genaamfleu Octave Devisclior 33 jaar oud geboren to Loo on wonende in do rue d'Aboukir. plichtig aan geldafpersin gen, Dominiek Fielomans. 27 jaar oud, geboren to Leuven en wononde in do rue Richer, beschuldigd van bedrieglijke ban kroet on Josef Van Isacker, 54 jaar geboren te Oostende, vonendo insgelijks in da ruo Richer te Parijs, beschuldigd van verschei dene diefstallen in België geploegd. Zij zijn in 't gevang opgesloten in afwachting der uitleveringsformalitoiten. ü«itsclllEllxtl Valsche Bankbiljetten. Het bestuur der Duitsche Nationale Bank belooft eene pre mie van 3750 fr., tot de ontdekking der da ders die onlangs bankbiljetten van 20 Mk. in omloop gebracht hebben. De bankbrieven dragen den datum van 21 April 1900, met het nummer E 3.192.230 en do kontrollelter I. Do lettors zijn mollig, do datum en hand- teekening zijn vetter en het papior zelf is meer zijdeachtig jlan de echte briofjes. Mon denkt dat de banknoten in Holland of in België vervaardigd werden, daar men eerst te Aken het bedrog ontdekt heeft. De plicht van den gendarm. De vrouw van den gendarm Meyne, van Chambery (aangehecht Lorreinen), wou een goneesrcid- del aan haar onlangs geboren kind toedienen. Ongelukkiglijk vergistte do vrouw zich on zij nam lysol, een bijtend vocht, dat haar man had medegebracht om zijn paardenhar- nas to onderhoudon. Hot kind bezweek, na vele pijnen te hebben uitgestaan. Do gen darm Meyne maakte een proces-verbaal op togen zijne vrouw, voor onvrijwillige moord en op hetzelfde document beschuldigde hij zich van medeplichtigheid in de zaak. Daarna had do gendarm don mood, to paard te stij gen en naar Chateau-Salins te rijden om zolf zijn proces-verbaal aan den ondoprofekt te overhandigen, Engelaïiti De prins van Wallis neemt deel aan de maneuvers en wordt gevangen genomen. Alle dagbladen melden dat de prins van Wal lis, Zaterdag verleden, deel gedomen heeft aan de maneuvers van het kadeltenkorps der Universiteit van Oxford, en dat hij met een vriend gevangen genomen is, terwijl hij op verkenning uit was. Luchtreizigers In gevaar. Men meldt uit Ventnor (eiland Wight) dat de hoeren Dubofinet on Wably-Jourdan, Zondag te St- Cloud opgostegen aan boord van den «Con dor»», getracht hebben het Kanaal over te trekken tor hoogte van St-Valory en Caux. Do luchtvaart gebeurde te middernacht en daar do wind keerde, werd de luchtbal aan de Engelsclie kusten in zee gedreven Na vier uren in do zee to hebben gezwalpt, wer den do moedige luchtreizigers behouden op genomen door eou stoomer die uit Pernain- buco kwam. Zij achten dat zij tien uren ovor het kanaal hebben gehangen. Snelbericlit uit Ventnor Do Hollandsche sleeper «Zuiderzee», heeft laten weten dat hij do tweoFransche luchtschippers, M,M., Dubonnet on Jourdan gevonden heeft. Zij klampten zich krampachtig vast aan de over blijfselen van bun ballon, die op 22 mijlen ton zuiden van Ventnor vernietigd werd. Stemrechtdames veroordeeld. Hot bur- gorlijko gerechtshof van Londen hoeft M. on Mevr. Petlich-Lawrence, Movr. Panck- hurst en hare dochter, Mej. Christabel ver oordeeld tot hot betalen eener som vau 35000 fr. voor het breken van ruiten tijdens do stomrechlbotoogingen, Allen werden overigens tot hot betalen dor gedingkosten verwezen. Een kruiser gestrand. Na sohietoefo- ningen gedaan te hebben in bet Kanaal, stoomde de kruiser «Magnificent naar Ply mouth terug. Tengevolge van den dikken mist is de kruiser gestrand op de rotsen lus- schen Poncepoinl en Cawsandbey. Daar hot nu beter weer is, is or geen onmiddelijk go- vaar le vreozen, en do andere oorlogschepen dio het vaartuig vergezelden, hebben bevol gekregen van hol hulp to brongen. Met do radio-telegrafio is naar Dovonport om hulp gevraagd en de Gibraltar is ver trokken om hot schip weer vlot to brongen. Brazilië Politie agenten in opstand. Te Manaos is do policie iti opstand gekomen. Do kom- mandant word gekwetst. De gouvernour, zijne familie en zijne vriendon zijn in bot hoofdkwartier opgenomen gewordon. Een later bericht moldldat de muiters do bureelon van de The Manaos Improvmeuts Company overweldigd hebben. Marolclco ?n den Spaanschen Rif. Mon meldt uft Coula, dat de algemeeno resident, die verno men had dat do Marokkanen zich gereed maakten om de stolling van Lauriout aan to vallen, aanstonds aan generaal Primo do Rivera bevel gaf dezo stelling to versterken. Onderweg werd de kolom onder een heftig geweervuur overvallen, en op eenigo kilo meters van Centa word een vinnige strijd geleverd. De Marokkijnen werdou verslagen na groole verliezen geleden le hebben. Van Spaansche zijdo waren er 10 dooden en 22 gekwetsten, waaronder een luitenant-kolonel twee kapiteins en een luitenant Do stolling van Lauriont wordt nu verde digd door 4 bataljons, 2 batterijen, oen groep mitraljeuzen, eene kompagnie sappeurs on eene kompagnie Marokkiji.sche milicio. Generaal Primo do Rivera beeft het bevel dor stelling in handen. Gene Spaansche overwinning. Een te legram uit Tetuan meldt dat do Spaansche troepen Zaterdag eene schitterende zegepraal behaald hebben en de hoogten vanBon-Selem hebben bezet, na een verwoed gevecht. De Marokkeinen haddon meer dan 300 dooden. De Spanjaards verloven 5 officiers en 30 soldaten. De ontscheping te Agadir. Do nieuws berichten dio uit Agadir loom en, melden dat do Spaansche troepen zouder eenig ongemak aan land gokomen zijn. Italië Stakerswoelingen te Milaan. Ton go- volge der veroordeeling van eenige lcerols, die aangehouden werden tijdens do metaal bewerkersstaking, had de synkikaat - vereeni- ging ineetingen op touw gezet, in dewelke de algemeeno werkstaking voor 14 Juni ba- besloten werd. Daar er haast goon stakers waren, Had do raad besloten de staking tot verleden Maan dag te verschuiven, on eone groot© propa- ganda te maken. Maandag morgend staakten vele lieden het werk. Bijna alle bakkers liggen stil en de werktuigkundigen werken niet. Het tram verkeer word opgeschorst. Verscheidene aanslagen op de vrijheid van den arbeid gaven aauleiding'Tot incidenten tusscken de policie en de werkstakers. Maandag namiddag worden talrijke stakers- veroenigingen gehouden iu liet Volksbuis waar er besloten werd do staking uil te brei den. Do overheid beeft maatregelen geno men. Op het oinde eener meeting op de Francisco Forza plaats gehouden, ontstond er een lcon- ilikt tusschen do openbare macht en do stakers, dio zich naar de Duomsplaals wil don begeven. Do ruiterij chargeorde op do betoogers, dio de ruilen aan stukken sloegen. De luitenant der karabiniers Kavera is om-, ver goloopen en- met een dolk gesloken i geworden. De moordenaar word aangehou den. Verscheidene soldaten werdsn gekwetst door steenen en stokken. Drie betoogors werden licht gokwetst. Na verscheidene aanhoudingon. zijn do stakers uiteen gestoven. Vijf werklieden verslikt.Een doode In de werkhuizen Boel heeft een vreesolijk ongeluk plaats gehad. Vijf werklieden waren bezig oen kabel te veranderen aan den opha ler van don hoogoven ii.l. Ton einde dat werk gemakkelijk to kunnen verrichten, wa ren zij op het platvlak dor tweede verdieping van don hoogoven geklommen. Dit platvlak is gelegen op eeno hoogte van ongeveer 40 meters. Op een gegoven oogenblik werden zij >mringd door de giftige dampen, opstij gende uit do luchtpijpen van don hoogovon n. 2. De werklieden spoedden zich naar beno- don. Vier hunner konden nog do ladders af dalen en violen daar bewusteloos neder. Do vijfde echter had de kracht niot moor af Éo dalon en stortte ton gronde. De ongelukkige zekore Cordior word op don slag gedood. Dank aan krachtige geneeskuudigo hulp, konden do andere verslikten gered worden. De spoorwegen in Anatolië Een dor bijzonderste punten welke door do vergadering van Parijs hoeven onderzocht en opgelost te worden is wol dat van do spoorwegen van Anatolië. Naar verklaringen door een hoogst be voegd man aan bot Armeniaansch dagblad Pamanak gedaan zal Duilschland pogen do concessie te luijgon van de lijn Angorti- Sivas. Van dr,n anderen kant zijn do Franscbon uit op do lijn Somsoon-Sivas en op do andere spoorwegen van Armenië. In dien zin wor» dfM roods van nu af voetstappen aangewend* Hel is van nu af ook zondor twijfel dat

De Volksstem | 1913 | | pagina 1