Tweedracht en Verval 'T EEN EN UIT ONZE KOLONIE buitenland Gebeurtenissen in de Balkanen C3-ZO iL, ZO De Gazette van Charleroi zou tevens, indien zij de volle waar heid wil weten, de annalen kunnen openslaan van de vroeger bestaande prijskampen onder de lagere scholen van Henegouwen, prijskampen die nu, helaas, afgeschaft zijn. l>aar zou zij met afgrijzen kunnen vernemen dat te dien tijde die stalknechten al de benoemingen en prijzen weghaalden ten voordeele van hunne leerlingen in verhouding van 85 Se slachtoffers der luehtverovering Teruykeer der Leopoidville Negentiende Jaargang nr 143 2 CENTIEMEN HET NUMMER Zaterdag 21 Jwti ISIS ABONNEMENTEN? Zès maanden 4 franken, Een jaar 3 rranken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. I* UITGRAF, 4 u. 's avonds eif tfa 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds 0 Tour loute Ia publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exchisivemeut a 1' Ag en ce Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxcltes. EUREELEN TE BRUSSEL I TE AALST C3. GODTS, BcurspSaats, 2 I 0Kerijstraati Telefoon A 3299 Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De QendU AANKONDIGINGEN! KI. nanlr. (1 tot l kl. teg.) Ir. 0.60 3* bladz. (de regel) fr.J.OO 4* blade, (de regol fr. 0,30 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 tr. 1.00 Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. <.00 Recht, heratell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelyk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel, (Uit de liberale Ralliement Mjpn roept de liberale linkerzijde bijoen en soms gelukt men er in zich t'akkoord te stellen nopens eene kwes tie van taktiek en een parlementair oorlogsplan daar te stellen en te doen goedkeuren maar spijts alles zijn er altijd oneeniglieden en redens tot tweedracht die aan den dag komen en nooit heetl men zulks zoo klaar gezien nis bij da laatste militaire wet. Ik ben innig overtuigd dat die kwaal, indien zuiks ecno kwaal is, door geen middel kan verholpen wor den. Wat de socinliston aangaat, de tucht bij hen beslaat meer in schijn dan in wezenlijkheid de besluiten van hunne congressen zijn besluiten noch mos sol noch visch die alle tegenoverge stelde denkwijzen eerbiedigt on do leiders gelukken er altijd in do zaken zoo aan boord te leggen, dat nitn hun geeno oplossingen kan opdringen die hun niet aanstaan. Eene zaak is zeker, al de twee- dracht dio in ons midden hoerscht maakt op de algemeer.e denkwijze oenen pijnlijken indruk. Do groote massa der kiezers hooft enkel vertrou wen in diegonen die weten wat ze wil len en die bet rechtuit en klaar zeggen. Moeten wij dus van werkwijze ver anderen Zelfs indicr. wij zulks wilden zou het ons nog onmogelijk zijn. De groote traagheid die men aan boord legt om den Algemeenen Raad van de liberale partij te stichten, waarvan de inrichting zoolang reeds besloten is, is eens te meer een bewijs van onze machteloosheid. Moest men aan dien raad eene onbe duidende macht of invloed verleenen dan nog zou de traagheid welke wij nu te betreuren hebben even groot zijn. Ten andero men heelde zich toch nooit in dat onze jongere strijdlustige elementen zich zoo gauw zouden be geesterd voelen, moest men al de vraagstukken die ons verdeolen van bet programma schrabben. In afwachting is het onze plicht we- derzijdsclie toegevingen te doen aan, onze vrienden. Deze zullen wel niemand tevreden stellen en de schoone initiatief in hare bakermat doen verstikken maar zonder die toegevingen kunnen wij enkol onze tw eedracht grootcr maken er. den klei nen invloed dien wij op de kiezers- massa nog bezitten nog doen inkrim pen vV Op do vergadoring der antikatho lieke onderwijzers van Venders, werd volgende wensch gestemd het on derwijs moet onzijdig zijn, daarom mag goen enkele kloosterling als on derwijzer optreden v. Bravo roepen daarop een aantal liberale keffers. Die uitsluiting, voegt eer, van ben erbij, is zooveel te meer gewettigd, dat de godsdienstige op voeders moestal leden zijn van do lagere geestelijkheid, ofwel broeder-' kens uil stalknechten opgeraapt.» De Raffel antwoordt Wij raden aan de Gazette vak. Charleroi aan in samenspraak te komen met die «dompers». Zij zal ondervinden dat die kleine geestelij ken, zoo weinig ontwikkeld, gedu rende zes volle jaren een liooger on derwijs genoten hebben dat gelijk staat niet het onderwijs der universi teiten zij zal ondervinden dat die broederkens, vroeger stalknechten eone wonderschoons opleiding geno ten hebben In de moddel-scholen van Leuven, Malonne of Carlsburg. En waarbij bet dan komt dat onder wijzers die zoo verkleefd, zoo be kwaam en zoo ootmoedig zijn, minder in staat zijn te onderwijzen dan eer.ige luidruchtige politiekers en antigods dienstige grootsprekers, dat is een mysterie hetwelk de Gazet van Charleroi or.s wel zal gelieven uit E®n ©osaBogscfo5p ft© &iaftse3*- gjeffï. liet noorweegsch oorlogschip Frill ij of is Woensdag namiddag de ha ven van Antwerpen blu n enge varen on heeft aangelegd aan kaai 21, voor het wan dolt er- ras-zuid. De Frilbjof is oen schoone kruiser van 1,480 tou on G8 meters lengte, bewapend met 12 kanons on een torpedo- worpor, on slaat onder liet commando van kapitein Van der Lippen. Er zijn 1G officiei's, 34 kadetien on 144 matrozen aan boord. Do consul van Noorwegen, M. Leisborgh is aan boord gegaan. Do kapitein hoeft een bezoek gebracht aan den burgomoester en den gouverneur van Antwerpen. Er zullen officieele ontvangsten plaats Lebben te Ant werpen, Brussel en Gent. Do Fritkjof blijft lot den 22 Juni to Antwerpen. ze buêftestSancSsche Saan» deD. Gedurende de vijf eerste maanden van dit jaar is de invoer geklommen van 1.970,935,000 fr. tot 2,004,59$,000 fr., dus S7,664,000 fr. moor of 4.4 p. c. De uitvoer is daarentegen verminderd van 1,561,057,000 fr. in 1912 tot 1,483,068.000 in 1913, 't zij 77,9S9,00Ü of 5 p. c. minder. De tolontvangsten zijn met 1,591,414 fr. o£ 5.2 p. c. geklommen. Heft Rood Ke*i8ss in den Bal kan*De Brusselsehe afdoeling van hot Roodo Kruis hooft verslag uitgebracht over do hulpgelden die zij ontving tot inrichting van don zïekondienst op don Balkan. De bo- grooling beliep 130.104.94 fr. Giften en inschrijvingen brachten om streeks 80.000 fr. op de goldomhalingen te Brussel, 2000 fr. do vorkoop van sebild- speldeu 12,300 fr.; de vi.+r groote feesten to Brussel ingericht, 28,000 fr., on er wer den voor 6000 fr. koopwaren in nalara ont vangen. De kosten van omzendbrieven, feeslin- richting, aankoop van schild spelden, ver zending van pakken, beliepen slechts de som van 13,496,14 fr. Het batig saldo, 't zij 116,608,80 fr. word bestemd tot hulpbetoon aan de slachtoffers van den oorlog. ScheQEQQrssesip Aan de redac tie van de Nieuwe Groninger Courant word getoond eon briefkaart, welke in eene ffesch drijvende werd gevonden in de Ooslzee in de nabij beid van Trulleborg aan do Zuidkust van Zweden. Deze fleseti mot briefkaart werd door den stuurman Erik Arvedson aan boord van den stoompont King Gustaf opgevischt -en door bemiddeling der consulaire autoriteiten naar Nederland gezonden voor nader onderzoek. De briefkaart is eene gewone Nederlandecbe briefkaart. Op de adreszijdo staat met blauw potlood Kapt. J. Borg A/dam. Holland. Afz. Henry de Haas. en op do keerzijde evenoens in blauw pot lood 17 Maart 1913 O, God sta ons bij, wij vergaan Vaarwel voor eeuwig Geliofde. Wie hieromtrent nadore inlichtingen zou kunnen verstrekken of wenschon, zou zich kunnen wondon tot den inspecteur voor do scheepvaart to Groningen. Bovengenoemde stuurman deelde nog mee, dat volgens liet schcepsjournal do wind krachtomstreeks 13tot 14 Maart 1£ (orkaan) De bev(M'de34ns 5n lief leges*. Het eomiteit der generaals, gelast met liet onderzoek dor wijzigingen aan Let stelsel der bevorderingen in het logor te brengen, heeft zijne werkzaamheid gpëindigd. Een koninklijk besluit en niet eene wet zal don nieuwen toestand regelen. De rust-ouderdom zal voortaan op 62 jaar bepaald worden. Wat de bevordering aan gaat, dit zal naar hetstelsel van den ouder dom n geschieden. Aldus zullen de onder- luitenanten bevelhebbers worden na 17 jaar dionst zij zullen, zes jaar later, majoor bo- noemd worden. De bevordering zal in het zelfdo regiment kunnen geschieden. Op 52-jarigen ouderdom zal de graad van generaal kunnen bereikt worden. Een vlieger niet zijn passagier gedood Op het vliegplein van Joharinisthal had Donderdag namiddag een ongeluk plaats dat het leven kostte aan tweepersonen. De ingenieur Kraeftel was met zijn meca nicien Gerbitz op een een vlakker opgestegen, om te kampen voor een prijs van hot na tionaal vliegfonda. Na eenigo malen roud hot plein gevlogen to zijn, stortto het toestel schielijk van eene hoogte van ongeveer 20 meters ton gronde. Men snelde spoedig ter hulp en de beide vliegers 'werden levenloos van onder hot toestel gebaald. In de vorpleegzaal kon do geneesheer van dienst onkel de dood dei- beide vliegers vaststellen. Men woot nog niet waaraan hot ongeluk toe te schrijven is, doch volgens de verkla ringen van ooggetuigen zou het blijken, dat hot toestel niet alto goed in orde was, toen de vliegers er mode opstegen. Iu dat geval zou het ongeluk, dat hen beiden hot leven kostte, aan huuno eigene onvoorzichtigheid to wijten zijn. Gok wordt Ihar.s meer dan ooit den wonsch uitgedrukt, dal eene tech nische kommissie aide toestellen zoonazien, vooraleer or opstijgingen mode gedaan wor den. Aan boord van do Loopoldvillo welke Dinsdag aanstaaude alhier verwacht wordt, bevinden zich nogide volgende personen Van het ministerie van koloniën M. M. Amrhyn, landbomvoversto 1° klas E. Ati- loine, ketolmalcor-monteerder F. Buddo, onderluitenant; Borlau, klerk 1° klas, finan ciën E. Brochard, id., id. Chretien, metser E. Crispiols, onderluitenant Co- zijns, timmerman V. Drion, bijgev. ma gistraat J. Do Muvlder, magistraat A. Dohaeck, Work 2° klas; Eriksson, onder luitenant F. Folicelli, overste klerk M. Grimard, secloroverste 1* klas G. Grégoire onderluitenantG. Giaimuzzi, geneesheer 2a klas11. Huysman, klerk 2e klas; K. Lundqwist, krijgsageutM. Led on t, klerk l6 klas financiën A. Leroy, krijgsageut F. Mommens, bijgov. postontvangor, 2°kl. Pettersson, eersto ondor-officier wapenma ker L. Roa,keldronker-monteerder ;G. Sar- tillo, overste-klork J. Samuol klerk 28kl. G. Tiioux, overste-klerk, financiën J. Vo gels, overste-klerk G. Van den Bosch, on der-luitenant F. Vorraleweck, bohooragent le klas A. Vervoort, eerste onder-officier C. Vlemincx, werktuigkundige-stoker Van ïngelgem, werkloezichtor A. Walrand, be- lioeragout, justicioG. Wiliquet, paswerker- monteerdor, en L. Foddorie, id. Van de spoorwegen der groote Meren M.M. P. Spycher, leider vau worlten A. Nilssen, baauleggor J. Janssens, timmor man D. Gevaert, baanlogger, en J. De Vos kelelmakor-monteerder. rrranlcrij 1c Een vlieger verongelukt. Woensdag avond, is de jonge vlieger Adolphe Jean, na boven Ambrien in Bugey vliogoefeningen gedaan te hobbon van eone hoogte van 20 meLers gevallen, op het oogenblik dat bij neerdalen ging op het vliegplein. De ongelukkige heeft boide becnon en een arm gebroken. Hij lijdt tevens aan hevige pij non. Men denkt dat er ook inwondi kneuzingen bestaan. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Do toneelondernemer Perronnet aange houden. Do Parijzer veiligheid heeft Donderdag namiddag de genaamde Louis Perronnot, 40 jaar oud, en geboren te Mar seille aangehouden. Perronnet is eon oud tooneeionderncmer in Brussel, Parijs en olders. Daar bij nu ellende vorkeerde had hij te zijnent eene bank gesticht. Bij de letterkundigen en anderB arlisleu ging bij de almoezen ophalen ten voordeele der slachtoffers van den brand van liet theater van Nantes. Hij wordt beschuldigd de opbreugst dor omhaling iu eigen kast gesloten te hebben. Perronnet is opgesloten goworden. Een chauffeur gedood De welgekende chauffeur Zuccarelli deed Donderdag te Ti voli, nabij Nonancourt op den weg van Dreux een doodelijken val zijn werktuig kundige is zwaar gewond geworden. Het ongeluk is veroorzaakt geworden door eene botsing tusschen zijne automobiel en een met paard bespannen rijtuig* Zuccarelli is gedood geworden. Hij was in dienst eener groote Fransche firma en moest eerstdaags naar den Grand Prix do France in de ronde van Picardië kampen. Erg Werkongeluk Vier personen ge dood Donderdag om 4 ure in den namid- in do metaalfabriek van Isbergues nabij Béthune eene ketting doorgebroken die diendo tot hot ophalen oener stelling van een gasapparaat. Vier werklieden zijn van eene hoogte van 22 meters gevallen en werden op den slag odood. Eene moordpoging Donderdag mor- gend om 1 ure ontstond er in do passage de Ménilmontant oen hevige twist tusschen Georges Lelarge, 35 jaar oud en Armand Metger ketellapper. Opeens plofte Lelarge dio loodgieter is van stiel, eene ijzerou punt in de borst van zijnen tegenstrever. Armand Metger die zwaar gewond werd moest in allerijl naar liet hospitaal overge bracht worden. De moordenaar is aangehouden. Een wanhopige zieke doodtzijnon schoon vader Parijs Eon 78 jarige ouderling is op ongelukldge wijze door zijnen schoon zoon gedood geworden op hot oogenblik dat doze zijnen toevlucht nam tot de zelfmoord. M. J. B. Vallade, gepensionneerd surveil lant der A. P. (openbare bijstand) en in het gesticht van Bicelre wonende had zijnen schoonzoon bij hem opgenomen. Gabriel Gay, die nu door eone orge ziekle machteloos ligt had het ongelukkig gedacht opgevat zich le zelfmoorden. De sclioouvader stond aan het lijdensbed toen opoons Gabriel een revolver ie voor schijn haalde, die hij onder ziju hoofdkusson verdoken lied. Iiij richtto den loop op don slaap, maar daar bij fel hoofde giug het schot den ongelukkigen Lavade treffen, die als oon lijk ton gronde viel. ]Qiiitselilanci Een erg incident in den Rijksdag. Bij den aanvang der zitting van Donderdag ont stond er eene hevige woordenwisseling tus schen den minister van oorlog en don socia- listischen volksvertegenwoordiger Zubeil. Deze had tijdens de zitting van Woensdag verklaard dat M. Roon, het hoofd der kom- pagnie waarin hij zijn reserve-periode dood, zijne soldaten mishandelde en zelfs zijne or donnans zou gedood bobben. Do minister protesteerde tegen dezen verklaringen, on beweerde dat deze historie eclite legende was. Het ontbreekt mij ook aan woorden zegde hij, om de houding van een volksver tegenwoordiger voor le stellen, die zelf niet vreest oen man van eer aan te tasten die nu ruim 23 jaar gestorven is.. Da Rijksdag kan als rechter voor dezo houding optreden. Do Rijksdag heeft vervolgens de bespre king in tweede lezing van het militaire wets ontwerp verder gedrevou. Een militaire luchtbal verdwenen Do Gazette do Vos zegt dat mon tot hiertoe nog geen nieuws ontvangen heeft nopons de militaire luchtbal Grossen die op 16 Juni met 3 luitenanten te Thora opgestegen is. Nieuwe moeilijkheden met den kruiser Derfalingen Voor een drietal dagen meldden wij dat de kruiser Derfalingen om ongekendo roden mot te water kon go- laten worden. Donderdag heeft men nogmaals gepoogd hom in zee te laten inaar niettegenstaande allo aangewondè maatregelen zijn do inge nieurs der marine er niet in gelukt den ge- wenschleu uitslag te bekomen. Veelbelovend. Te Harpersdorf, iu Thüringen heeft een 12jarig meisje gepoogd hare grootmoeder, die 83 jaar oud is, te ver wurgen. De brave vrouw dio buiten kennis gevallen was,kwam nochtans na eenigen lijd tot haar zeiven terug. Uit hot onderzoek blijkt dat de veelbelo vende kloine hare grootmoeder had willen vermoorden opdat deze niet zou weten dat zij door hare kleindochter bestolen word. Erg automobielongeluk. Een jong meisje gedood. Vorloden Donderdag is de automobiel van Weiter, in Wurtemberg, tegen eenen boom gereden. De schok was zoo geweldig, dat de dochter van den eigenaar, dio dezelfden na middag in het huwelijk ging treden, op deu slag gedood werd. De zuster van haar verloofde werd erg ge- word. M. eu Mevr. Schtiié bekwamon slechts lichte kneuzingen. Getrouw aan zijne belofte. Berlijn, Donderdag Te Afschaffhausen, heeft men het lijk ontdekt van een workman, die zich met een rovolverschot gezelfmoord had. Uit het onderzoek blijkt het dat de wan hopige en een zijner makkers hot vastboraden besluit genomen hadden zich te zelfmoorden wanneer de eene of de andore mot een onge luk beproefd werd. Naar alle waarschijnlijkheid zou liior zulks het geval zijn. Een gruwelijke kindermoord. Berlijn, Donderdag Eone gruwelijke kindermoord is te Brunswijck bedreven geworden. Een lOjarig jongonlje, zoon van een schrijnwer ker werd sinds eenige dagen in het ouderlijk huis vermist. Men komt zijn lijk in eene kaa eener kamer to ontdekken. Men stolde vast dat het kind door eon re volverschot in het hoofd en door verschil lende messteken gedood werd. Men veronderstelt dat de nicht van don schrijnwerker, zich aan dezo moord hoeft pliebtig gemaakt, doarzij ook sinds verschei dene dagen verdwenen was en eene zekere som gelds had medegenomen. Men denkt dat do knaap de vrouw zal botrapt hebben tijdens den diefstal, en dat deze, om zich van een gotuige te ontlasten niet geaarzeld beeft hem te dooden. Italië Brandramp in het Arsenaal van Napels - Eone brandramp is losgebrokon in drie lood sen van liet Arsenaal, dienende tot do her tellingen aan de torpedobooten en die eene groote hoeveelheid brandbare stoffen bevat ten. Tien pompiers werden gekwetst. De loodsen waar do brand ontslaan is bo- hooren tot oëno bijzondere maatschappij. Er werd olie, essenco en sclieepsbouwmaterieol bewaard. De vlammen die hoog opsloegen konden uit alle wijkon dor stad gezien wor den. Eone loods die den staat behoort werd ook aangetast. De pompiers de scheepsbo- maning en de karabiniers snolden op hot eerste noodsein toe. De hertog d'AOsto, de militaire en burger lijke overheid waren lor plaats. Om 6 ure 30 was het vuur gansch bemeestord. Do veroorzaakte schado is nog niet go- kond. Rnelancl 60 vrouwen levend verbrand. Da Kievlianin moldt dat S0 vrouwen die in dienst waren bij een beettooler in het distrikt van Pirialin (gouvernement Poltawa) omge komen zijn tijdens den brand van do houten loods waar zrj in vernachtten. Deze vrouwen waren van Kieuwgolcomen on werkten hier voor een minder loon dan do plaatselijke werkers. HGt vuur moet tijdens <ïon slaap der arme vrouwen aangestoken ziju. Alle deuren dor loods waren vast. Luidens bet dagblad zou het bier eetty laff« wraakneming gelden. Portugal De aanslag van 10 Juni. Do telegraaf bode, Aurelio Cësar, dio verdacht werd do bom geworpen te hebben, beeft zich bij do policio aangeboden en heeft mot alle mo gelijke kracht gelogenstraft dat hij de dader zou zijn. Het konflikt verergert. Een tolegram uit Belgrado verzekert dat de wryving tusschen Servië en Bulgaria vermeefdert van dag tot dag in plaats ran te verminderen. Donderdag avond was M. Pachitch op het punt van naar St-Polershurg te vertrekken, maar in tegenwoordigheiï van (le houding van Bulgarië, dat weigert aan dio vergadering deol le nemen, hooft hij ook zijn vertrek uitgesteld. Do houding van Bulgarië vorwekt groote opspraak en men hoeft nu nmidor hoop de zaak in der «ninno te kunnen vereffen dan voor twee dagen. Botsing van treins. Salonika. Twoe treins, waarvan do eene Bulgaarsche troepsn vervoerde zijn op elkaar gebotst bij Yenikeuï tusschen Daarna en Xanthi. Vijf wagons werdon verbrijzeld. Vijf officiers en 49 soldaten worden fgedood ou een aantul andere werden gekwetst. Oriwrikbare houding van Bulgarië. Bulgarië heeft eone nota aan Servië in >r.twoord gestuurd waarin het zijne groote don handelaar Scherlé, nabij j verwondering uitdrukt nu te zien vragen

De Volksstem | 1913 | | pagina 1