WEEKKRONIJK De beroeringen in Turkye Vijf-en-Twintig jaar Keizer Keizer W I L, L E M XI, ZONDAG 22 JUNI 1913 De blijde intrede van Koning Albert te Gent EENE POLITIEKE MOORD Fransche troepen in Marokko n zicht op het Kanaal van Terneuzen dat op 22 Juni officieel ingehuldigd wordt l. Vijf-en-Twintisr j lar Keizer Keizer Willem II. 2. De blijde intrede van Koning Albert te Gent 3. Frausche troepen in Marokko 4. De beroeringen in Turkye 5. Servie ei Bulgarie 6. De Vergiffenis van den Monuik 7. Sint Antouius en de Duivel 8. Spreuken 9. Het Speen verken, 10 Het gebed van een kind 11. Eene edele wraak 12. De Forten van Vlissingen. 13 Allerlei karakter, eene ontstuimige ziel verliefd O]» de wapens en op den oorlogsroem. Tijdens zijne jeugd had hij enkel op slag velden vertoefd. Hij sprak enkel van krijgen en oorlogen en iedereen vreesde met reden dat het zou moeilijk g-eweest zijn dien vurigen man enkel met wijzen raad tot bedaren te brengen. Al die vrees gelukkiglijk was overtollig. Willem It is de man geweekt van de gewa pende vrede. Hij lieel't niets verwaarloosd van al hetgeen de militaire kracht en groot lieid van Duitschland kon verzekeren en ver meerderen. Op dit oogenblik zelf vraagt hij nog aan Duitschland de grootste gelde lijke opoffering welke men ooit van een rijk eischen durfde en die onvermijdelijk in al de andere landen eene nieuwe buiten gewone wapenuitrusting zal doen ontstaan. Aan hein is Duitschland die machtige zeevloot verschuldigd die voor 20 jaar enkel nog als kiem bestond en die nu de verwon dering van alle landen en de onrust van Engeland verwekt. Heel zijn politiek kan samengevat worden in twee woorden Si vi pacem, para bellum Wilt gij dat men u met vrede late, bereid u dan tot den oorlog. Maar hij was eerder een instrument van vrede dan van oorlog. En het leger in zijnen geest was enkel een verweringsmid- del in wiens schaduw al de geesteskrachten de handel en nijverheid van Duitschland zich kunnen ontwikkelen zonder schroom noch vrees. En zulks verslaat men ook in Duitschland Gisteren nog groette de Freisinnige Zeitung in Willem II den Keizer van den Vrede en 't is omdat Duitschland wel inziet hoe zeer Willem II alle krach ea in spant om spijts alles den vrede te bewaren dat heel de Duitsolie bevolking in eene nationale betooging van dankbaarheid 011 fierheid nu den grooten man hare hulde en hare erken tenis betuigt. De groote manifestaties van Berlijn de plechtige zittingen van den Reichstag hebben wel den aard van die nationale betooging doen uitschijnen. De Duitsche socialisten zelf slaan hier onmachtig tegenover die groote figuur en heel Europa, België vooral biedt hem ook hulde en dankbaarheid. (Duitschland vi«-rl tegenwoordig zijnen nzer die geboren werd op 27 Januari 1859 den troon beklom op 15 Juni 1888. De ■zcrin licet Augusta Victoria, jllet Duitsche keizerrijk gesticht op 18 huari 1871 telt 64,925,995 inwoners, 'l zij 0 per kilom, daaronder zijn begrepen ,6-18,852 protestanten, 22,094,402 krtho ken en 274,860 andersdenkenden, de den loopen ten getalle van 008,802. jHet mag wel als een wonder samengaan r omstandigheden heeten dat hol jubeljaar de troonbeklimming van den huidigen ïzer juist overeenstemt met het jubeljaar p de heropbeuring van den Duiischen pst. B813 merkt imin ■■•'s het jaar dat de Duil- he ziel ontwaakte en langzamerhand aan jding gaf tot dat machtige rijk dat geslicht frd op de slagvelden van Sadowa en van flan 1913 merkt den bloei van datz dfde tin alle domeinen. e rassche en wondere vooruitgang van k volk dat van den laagsten trap van de [ernationale politieke ladder Lot op den pgslen wist te klimmen en zulks op eene hw tijd, mag wel een der merkwaardigste feiten vin deze eeuw genoemd worden en twee edele figuren beheerschen heel dien ommekeer, Bismarck en Willem 11. Bisinark was de i jzeren hand de stalen vuist die het ontwerp had doen onistaan in zijnen hoogmoed en zijne inbeelding en die alle hinderpalen wist uit den weg te ruimen spijts alios, spijts den tegenstand van kei/.er Willem 1 zeil'. Willem II was de fijne diplo maat, die zonder geweld standvastig en listig levens dat grootsch plan zoo wist uit te voeren dat hel nu verwezenlijkt is ver hoven alle verwachting. De nakomelingen zullen moeten bekennen dat keizer Willem II dat grooisch werk wist uit to voeren zon der daarom het geweld der wapens te ge bruiken Het was dan ook met reden dat Carnegie den keizer bedankte in naam van heel Amerika om de 25 jaar ongestoorden vrede die hij wist te bewaren. Wij herinneren ons nog den scliielijken en schrikkelijken dood van Frederik II en de troonbeklimming van Willem II. Wij herinneren ons ook dat de kroonprins toen nog maar 29 jaar oud was en eind en verre gekend stond als zijnde een woelig Chefket Pacha, de vermoorde Groot-Vizier Saïd Halim Pacha, de nieuwe Groot-Vizier Ras is «Ie oorlog in de Balkanen geëindigd en schijnen de Balkansche staten het onder ling eens te zijn of reeds beginnen in Turkye reeds wederom de strijden tusschen de ver schillige partijen voor het bewind. De leden der partijen afgunstig van de Jong-Turken smeeddeu een komplol, ten doel hebbende al de kopstukken der Jonge Turken van kant te maken. De eerste welke als slachtoffer moest val len, was de Groot-Vizier Chefket Pacha. De samenzweerders beschikten over veel geld on hadden het dus gemakkelijk,alles derwij ze te schikken dat hun goed beraamde aan slag onmogelijk kon mislukken. Evenwel waren zij toch verkliki geworden want de Groot-Vizier werd persoonlijk door twee vreemde gezanten ingelicht, dat er een aanslag tegen /ijn leven beraamd werd Hij deelde die tijding achteloos mede aan de andere, leden van het gouvernement, doch bekommerde er zich verder niet meer om, overtuigd als hij was steeds zijnen plicht ge daan te hebben en zich geene verwijten te moeten doen. Het gouvernement nam eenige voorzorgen doch de aanslag was met al te veel overleg bereid geworden en het gouvernement kon dan niet beletten, dat het Groot-Vizier ge slacht werd. Chefket Pacha was van Araabschen oor sprong en genoot zijne militaire opleiding in Duitschland, waar hij de geliefkoosdste leerling was van Maarschalk von der Golz Het was hij die in 1908 de groote omwente ling der Jong-Turken inrichtte. Later werd hij minister van Oorlog en door zijne hervormingen maakte hij zich veel vijanden in het Turksche leger, vooral in liet korps van Tchataldja. Zolfs wordt beweerd dat indien hij niet vroeger vermoord werd, hij zulks alleen te danken heeft aan den oorh'g. De nieuwe Groot-Vizier,die Chefket Pacha opvolgt is de prins Said Halim Pacha, vroeger minister van Buitenlandsche zaken. Voorlonpig blijft hij nog dat «ïinislerie waarnemen, tot Mouhlon Bey, thans lurk- sche gezant 'van Athenen, hem als minister van Buitenlandsche zaken kan opvolgen. Er wordt verzekerd dat de nieuwe Groot- Vizier zeer gunstig bekendstaat, zoo hij de Jong-Turken als bij dezer tegenstrevers. Mochte zulks waarheid zijn, dan zouden waarschijnlijk de voortdurende onderlinge moorderijen en aanslagen een einde nemen in Turkye. 't Zou er voorzeker niet slechter om zijn... Er is ongelukkiglijk veel te vreeien dat het huidige kabinet, w el eenigszins zal gewijzigd worden, ten gevolge van het aftreden van een tweetal ministers. Talid bey en Enver bey hebben er namelijk genoeg van, zoo gedurig als op een vuurberg te zitten en zijn zinnens hunne matten op te rollen en zich terug te trekkon. En wie zal er dan wederom de zware taak op zich torschen, te trachten eenigzins orde te brengen in den Turkschen warboel Zou liet niet heler zijn dat de groote Europeesche mogendheden die zaken daar regelden naar hun zin 't Ware misschien wel de best mogelijke oplossing. Eene afdeeling aan kolonel Mangin, met eene mitrailjeuse Hotchhiss

De Volksstem | 1913 | | pagina 1