Hat schoolwelssntwerp DE BELASTING OP DE AUTOMOBIELEN 'I EEN EN 'I ANDER Buitenland fjsgeniietida jaargsng nr I 43 Wconcday 25 Juni 1313 mÊtm. - - ta* IQ CIS- 513 9 i fi BestuurderJ. Van Nuffel-De Qsndt. Alöert, 2 CENTIEMEN HET NUMMER 7 lie' H w IC - abonnementenT Zes maanden 4 (ranken. Een jaar S (ranken. Inschrijving in alle poslbureelen van het land. 1° UITGAAF, 4 u. 's avonds f» <i|» 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds £>j Pour touto Ia publicité corr.merciale et financière du journal, s'adcesser exclusivemcnt a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxcllos. BUREELEN TE BRUSSEL TE FJ\IL5T Ft!. GODTS, Beupsplaats* 2 J Kerïcatraat, Telefoon A 3299 Telefoon 114 AANKONDIGINGEN s KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) 1 r. 0 60 3* blaöz. |de regel) fr. 1,00 4* biaaz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regel) fr. 2,00 fr. I 00 Sport (per regel) Gemengd nieuws perrogel) fr. 2,00 Recht, herstell. (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,011 Commercials en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta wenden: Ageuce Réclame Godls, 2, Beursplaats, Brussel. Do verspreiding' ven de onlangs uit gevonden vorkeertoestellen is eene openbaring van"rijkdom en van weel- do, ofschoon bun gebruik bij zekere personen aan doeleinden van nut of aan bandelsbenoodiglieden beant woordt. Daaruit volgt, dat, in een fiscaal stelsel hetwelk aanslagen bevat die op de uiterlijke keilteekens van bet vermogen en do winsten gegrond zijn, bet bezit en liet bezigen van die voor werpen natuurlijk als het voorwerp eener belasting kunnen aanzien wor den, mits zekere matigingon bevolen door de belangen nan nijverheids- en beroepsarbeid, alsmede door de be gunstiging welke aan do ondernemin gen van gemeenschappelijk vervoer verschuldigd is. Ifet gebruik van de automobielen nam deze laatste jaren eene snelle ont wikkeling in ons land in 1904 telde men er nauwelijks 2000 motorijtui gen vijf jaar later, einde 1909,waren er ongeveer 5000, ongerekend 4000 motorijwiolen en de vermeerdering nam onafgebroken toe, in zoo verre dat er thans meer dan 1.2.000 automo- en meer dan 7000 motorrijwielen be staan. Iiij de meesten van ben die ze ge woonlijk bezigen, heeft de automobiel één rijtuig van weelde van bet oud stelsel en één of meer paarden vervan gen. Welnu die paarden één dor grondslagen uitmakende van de.peiv soneele belasting,heelt die vervanging voor gevolg gehad merkelijk de op brengst dier belasting te verminderen. In 188j bracht de porsoneelebelasting 319.000 fr. op voor 5463 paarden var. weelde in 1911 is de opbrengst ge daald tot 245.000 frank voor 4265 paarden, alhoewel de algemeeno rijk dom gedurende dit tijdperk aanzienlijk toonam,zooals de stijging van de belas ting op de dienstboden het uitwijst deze, welke in 18S5 1.074.000 frank opleverde wegens 72.548 dienstboden, lieeft in 1911, 1.485.000 fr. wegens 90.000 dienstboden opgebracht. Dit verschijnsel stelt klaar do wet tigheid eener Slaatstaxe op do auto mobielen in hot licht. Eene andere beschouwing wettigt zo insgelijks krachtdadig de Staat doet jaarlijks meer en meer onkosten tot het onderhoud en de verbetering dor banen, waarvan liet verkeer der nieuwo voertuigen de spoedige slijting veroorzaakt bet is dus billijk dat degenen die gansch bijzonder voordeel uit die uitgaven trekken in hoofdzaak lot do vergelding er van bijdragon. De meeste der Europeescho natiën en inzonderheid da naburige landen, hebben sedert verscheidene jaren der gelijke taxe gevestigd. Om eene opkomende nijverheid r.iet te dwarsboomen heeft de Belgische Regeering niet gepast geacht de auto mobielen in de eerste jaren te belasten. Het zijn de provinciën en eenige gemeenten die vooruitgeloopen zijn door liet stollen van bijzondere taxes. De verscheidenheid barer verordenin gen en de daaruit voortspruitende dubbele aanslagen hebben bij do belas tingschuldigen het verlangen doen ontstaan door den Staat in het fiscaal stolsel eenheid lo zien brengen, door het overnemen der taxes voor zijne rekening. Dit denkbeeld werd in den Senaat door mijn geachten voorganger in zitting van 30 Juli 1909 uiteengezet, en verscheidene groepen van automo bielhouders verklaarden zieb voorstan ders daarvan. Het ontwerp van wet dat ik do eer heb, ingevolge 's Konings bevelen, aan uwe beraadslaging te onderwerpen, stelt dus eene Staatstaxe in op do motorvoertuigen en laat tevens aan de provinciën en gemeenten de bevoegd- Leid om, hunnerzijds, opcentiemen op die taxe daar te stollen. Levie. Hat sc39©öi«refc3onteerp de aSiSesSssïgeirt dce* Kamers* Toen minister Poullet zijn wetsontwerp neerlegde, drong- liij or op aan dat hol zoo haast mogelijk door de Kamera zou onder zocht en besproken wordon. Tegen vrijdag aanstaande, om 1 uur namiddag, zijn do af- deelingen van do Kamer van volksvertegen woordigers bijeengeroepen om hot onderzoek ervan aan te vangen. De liberalo en do socialistische linkerzijden beleggen ieder afzonderlijk eonevoorafgaau- delijke vergadering, om hunne houding te genover do nieuwe schoolwet vast te stellen. Hef voopssttopscEiap s'cs» KtSreasiP. Wij hebbon gezegd dat do gezondheidstoestand van M. Schollaert hem noopt rust to nemen op zijn buitengoed te Vorst, in de Kempen. Het is nu reeds zeker dat M. Schollaert zal weigsren zich tot kandidaat voordon pre- sidenisztólel dor Kamor lo laten voordragen in November aanstaando. Stappen zullen dan ook worden gedaan hij M. Coorernun,^):n terug te willen plaats ne men in den zetel, en naar hot blijkt, zou hot Kamerlid voor Gont geneigd zijn de aange boden plaats aan te nomen. ECsajsstsïtafsg© sfteenkool* In n I)ie Naturwissenschafien wordt me degedeeld. dat hot aan Fiiodricli Bergius gelukt is, langs kunstmatige» weg steenkool to verkrijgen. En al bepaalt deze uitvinding zich voorioopig nog tol oen proef in het la boratorium, missciiion krijgt ze toch binnen kort een groote waarde. Vóór Bergius heb ben andoren gemeend, evenoens steenkolen to kunnen vorvaardigen. Zij werkten echter mot te hooge temperaturen, waardoor hun 'preparaat gedeeltelijk lot cokesvorming was overgegaan 011 in verhouding tot 1 zuur stofgehalte een te gering waterstofgehalte bezat. liet proces van Borgius komt hierop neer. dat hij turf of coiluloso mot water ioi 250 a 350 gr. C. verhit. Do daarbij optredende scheikundigo roaklio is van dion aard, dat hot produkt inderdaad steenkool moet ge noemd worden. Althans do referent van II.'s geschrift over zijn proeven verklaart, dal hij dit produkt gezien en onderzocht heeft. Hot is op liet oog niot van natuurlijke steenkool te onderscheiden en komt ook ten opzichte van zijn samenstelling en zijn eigenschappen met deze overeen. Borgius is dus do eerste die dit vraagstuk opgelost heeft. Vooraleer hot gekend was, wierd het in alle liberale en socialistische dagbladen afgo- keurd mot eene oendracht dio onkel to be speuren valt telkens de katholieke partij aan den huisvader de vollo vrijheid in den keus ocner school wil vorzekeron. Van nu af worden do moedwilligste on waarheden vooruitgezet in die dagbladpers. Gisteren nog schroef do oude sloor dio don naam draagt van Etoile Beige dat de vier millioen verloden jaar voorloopïg gestemd door do kamers, uitsluitelijk gediend hadden om do kloosters te verrijken. Iedereen weet nochtans dat van die vier millioen 3.200.000 verdoold worden tusschen do gemeenteonderwijzers, 350.000 fr. tus- scl.on do aangenomen scholen en 450.000 fr. tusschen do aanneembare scholen, bij uitslui ting van allo kloosterlingen,dn? geen centiem kregen Do achtbare heer Poullet, minister van kunsten en wetenschappon heeft in de voor bereiding van dat wetsvoorstel heel zijn ver nuft, al zijne zorgen, zijne ondervinding en zijne voorzichtigheid gebruikt. Do memorie van toelichting bewijst dat hij de zaak langs allo zijden hoeft aanschouwd. Wij geven vandaag, gedeeltelijk het wets ontwerp. Hot zal aan eenieder een gedacht geven van de manier waarop het Staatsbe stuur dat hoogst brandend vraagstuk wil oplossen. De nieuwo barema van jaarwedden voor de onderwijzers zal in voege treden mot leu Januari JS14, daarom is hel wonschelijk, ja noodzakelijk dat de wet nog dit jaar gestemd worde zoo doendo zullen do gemeentebe sturen in do mogelijkheid gesteld worden hunne bogrootingen er naar te schikken. Zij zullen ten andere nog talrijke maat- regolen moeten nomen, om do talrijke kin deren die naar school zullen hoeven to komen, in lokalen to kunnen ontvangen. ONTWERP VAN WET tot invoering van leerplicht en löjziging van de wet op het lager onderioijs KONING DtR BELGEN Aan allen, tegenwoordigen en toekomen den, heil. Op voorstel van Onzen Minister van We tenschappen on Kunsten, Wij hebben besloten en Wij besluiten Het wetsontwerp waarvan de inhouud volgt zal in Onzen Naam, door Onzen Minis ter van Wetenschappen en Kunsten aan do Wetgevende Kamers,voorgelegd wordon TITEL I. Van don sokoo! plicht Artikel 1. Do gezinshoofden zijn ver plicht, aan hunne kinderen, overoonkom- slig het hij deze wet bepaalde, voldoende lager onderwijs to verstrekken of te doen verstrekken. Deze verplichting wordt door hen nage leefd 1° Door hunne kinderen op eene oponbare of privato school van don lagoren of den middelbaren graad te plaatsen 2° Door hun huisonderwijs to verstrek ken. Art. 2. Do bij vorenstaand artikel op- gelegdo verplichting is geschorst le Wannoor er, ter verblijfplaats van liet kind of binnon den afstand van vier kilome ters van die verblijfplaats geene school be staat 2« Wanneer do ouders of voogden togon het plaatsen van hunne kindoren op alle bin non dun afstand van vier kilometer van hun ne verblijfplaats gelegen school, gewetens bezwaren aanvoeren 3® Wanneer de ouders of voogden eene' vaste wo^nnlaals missen 4° Wanneer hot kind wegens gebrekkelijk heid of zwakzinnigheid ongosohilct is voor het bezoeken van de lagere school of van de in de plaats gevestigde klassen voor almor- malo kinderen. Art. 3. Do verplichting strekt zich uit over een achtjarig tijdvak. Dit tijdvak gaat in na het zoinerverloï van het jaar waarin liet kind den leeftijd van zes jaren bereikt en eindigt wanneer het kind acht jaren aan stu die gewijd heeft. De aanvang der studiën mag vertraagd, naar goedvinden van de gezinshoofden. Art. 4. Bij overgangangsmaatregol, strekt do vorplichting, voor do vóór 1 Ja nuari 1005 geboren kinderen zich slechts uil over een tijdvak van Ojaron en, voor de in 1005 on 1006 geboren kinderen, over een tijdvak van 7 jaar. Art. 5. Er wordt een bewijs van lagere studiën ingesteld, waarvan de vorm en do voorwaarde»-' van uitreiking bij Koninklijk besluit zijn geregeld. Zij die bij het boreiken van don ckrlien- jarigon leeftijd het bewijs van lagero studiën bekomen hebben, wordon ontheven van den verplichten leertijd wolko zij nog moesten uitdoen. Art. 6. De gezinshoofden dio hunne kindcron op eene school plaatsen zijn or too gchoudon te zorgen d..l dozo geregeld do lessen volgen, dit is, niot zonder billijko r-<i«n moer dan drie halve schooldagen per maand afwezig blijven. Do eenig goldig geachte redenen zijn de navolgende ongesteldheid van liet kind, overlijden van een familielid, belet wogens toevallige moeilijke gemeenschap. Over de verdere uitzonderlijk aangevoerde omstandig heden zal het schooltoezicht en, dcsgoval- lende, de vrederechter Oordoelen. Art. 7. In de onderSlaatstoezicht staan de scholen, dienon ten minste twee honderd vijf-en-dertig dagen aan liet onderwijs ge wijd. De gemeentebesturen en do besturen van do onder Staatstoezicht staande scholen mogen, onder goedkeuring van wego het schooltoezicht, eene verordening opmaken tol regolir- van do voorwaarden waaronder de schoolhoofden gerechtigd zijn van do leerlingen uit den darden graad, on, onder liooger aangegeven voorbehoud, aan do leer lingen uil den vierden graad, verlof te vor- leenen ten behoeve van de werkzaamheden welke hel jaargetijde me---Mengt. Dio verloven worden schriftelijk verleend. Zij mogen niet meer dan vijf-en dertig vollo dagen per jaar bedragen, noch ver leend worden aan de leerlingen uit den vier den graad, daar waar dit onderwijs op don grondslag van halven tijd ingericht is. Art. 8. Ieder jaai*, in do tweede helft dor maand Augustus, stellen de gemeente besturen den kantonalcn opziener van bet lager onderwijs do lijst ter hand van do kin deren in do schooljaren. In de eerste helft van September, richten de kantonale opzieners, over de post, tot het hoofd van elk belanghebbend gezin eene waarschuwing waarbij gewezen op de ver plichtingen welke hem op den grond van dezo wet zijn opgelegd. Hij voegt er zoovool kaarten bij als dit gezin kinderen iu do schooljaron telt. Plaatsen de gezinshoofden hunne kinderen op eene lagere school, dan worden do kaar ten den kantonalen opziener teruggezonden door bemiddeling van liet schoolhoofd, nadat dit met zijne liandteekeniug bevostigd hooft dat liet kind de lesson op de door liem be stuurde inrichting volgt. Verstrekt liet zijne kinderen huisonderwijs dan zendt het gezinshoofd zelf do kaart terug lot dcn.opziener na met zijne handloekening bevestigd lo bobben dat hij aan hot kind huisonderwijs verstrekt of verstrekken doet. Vorm en inhoud van de waarschuwingen tot do gezinshoofden en van do kaarten wor den bij koninklijk besluit geregeld. Art. 9. De kaarten dienen don kanlo- nalen opziener voor 15 October teruggezon den. Aan gezinshoofden die niot geantwoord hebben zendt de kantonaio opziener, over de post en onder aangeteekend overslag, een dubbel van de waarschuwing en de kaarten. Wordt binnen vijftien dagen,, niet op dszo tweede zending geantwoord, dan klaagt do kantonale opziener bij den vrederechter liet gezinshoofd aan dat in gebreke bleef Je hem op grond van artikel één opgelegde verplichting na te komen. Art. 10. Om de twee maanden, zonden de «T' onlhoofdoii aan den kantonalen opzie ner do lijst der leerlingen die zonder geldigo verontschuldiging do school niot geregeld bezocht bobben luidens artikel 7 dezer wet. Do kantonaio opziener laat den nalatigen gezinshoofden weleti dat zij, bij horvalling binnon hetzelfde schooljaar bij urn vrede rechter zullen aangeklaagd worden. Art. 11. De op grond van do artikelen 9 en 10 dezer wet aangeklaagde nalatige gezinshoofden worden opgeroepen voor den vrederechter dio alle overtuigingsmiddelen zal aanwendon om den belanghebbende tot nakoming van zijn plicht to Ipowogon. Bij hervalling, binnen twaalf maanden na deze eerste waarschuwing, zal do vrederech ter op do nalatige gozinskoofden de straf der uithanging toepassen. In hetzelfde geval zal hij, zoo er blijkbaar slechte wil op het spel is, tot eene geldboete van 1 tot 10 fr. verwijzen. Do tenuitvoerlegging van het vonnis tot verwijzing in eene geldboete, zal echter uitgesteld wordon voor een tormijn van twoo maanden te rekenen van den datum van hot vonnis. Do veroordeeling wordt als niet bestaande beschouwd, zoo gedurende dit tijdbestek, do veroordeeldo niot hervalt in schoolzaken of geeno andere veroordeeling oploopt. TITEL II. Leerplan van hel lager onderwijs 4' graad Art. 12. Leden 1, slot, en 2 van artikel 4 dor wot van 20 September 1884- *5 Seo- tembor 1895 wordon als volgt opgesteld Het omvat, daaronbovon, voordo meisjes, het naalden work, de huishoudkunde en do huislioudwerken, on, voor do jongens, be grippen van landbouw in de landelijke ge- moontnn on begrippen van natuurlijko we tenschappen in de andere gemeenten. Dit leerplan zal trapsgewijzo aangevuld worden door het onderwijs in vakkeu met practische strekking, welke een aanvullenden studiegraad zullen uitmaken als voorberei- iing ot do technische vorming en de be roepsvorming der jonge lieden. Do groote lijnen van het leerplan van den 4® graad worden bij koninklijk besluit vast gesteld. Zij worden aan de plaatselijke be hoeften aangepast door bijzondere reglemen ten welko do gemeenten en do besturen van aanneembare en aungonomeu scholen mogen uilvaardigen. Art. 13. Do 4® graad of do onder vo renstaand artikel voorziene leergangen voor voortgezet onderwijs met beroepsstrekking, zullen binnen den tijd van 5 jaar te rekenen van do afkondiging van doze wet, in al de gemeenten des Rijks ingericht worden. Desnoods mag het halvetijdstelsel worden ingevoerd. Insgelijks kunnen, in geval van noodzakelijkheid, twee of meer gemeenten, bij koninklijk besluit er toe gemaoiitigd wor don gezamenlijk don aanvullenden graad in 10 richten. TITEL m. Wedde dpr Onderwijzers. Art. 14. Arlikol 13 van do rogolings* wet wordt door involgende bepaling vorvan- gon Do gemeenteraad stelt do wedde van da gemoontelijke onderwijzers vast, welko nood» zakelijk zal bestaan uit 1° Eene aanvangsweddo van 1.200 frank voor do onderjvijzers en van 1.100 frank voor de onderwijzeressen. 2° Eono als volgt bepaalde vergoeding wogens verblijf In do gemeenten met 5,000 inwoners cn minder, 150 frank In do gemeenten mot 5.001 tot 40.000 in woners, 200 frank In de gemeenten met 40.001 tot 100.000 inwonen', 300 frank In do gemeenton met meer dan 100.000 inwoners, 400 frank. Dio vergoeding wordt op het dubbel ge bracht. a) voor do gehuwde onderwijzers b) voor do onderwijzers en ondorwijzores- sen die schoolhoofden zijn. Do gemeenten wordon gerangschikt naar hot cijfer der bevolking, vastgesteld door do laatste lionjaarlijkscho volksoplelling. Wanneer eene gemoonle van meer dan 5.000 inwoners uit twee of meer wel onder scheiden wijken hostaal, mag do Koning, op voorstel van don gemeenteraad, do Besten dige Deputatie gehoord, beslissen dat de vergoeding wegens verblijf te vorleenon aan do onderwijzers van een of moer dezor wij ken, zal worden vastgesteld naar do bevol king dor wijk waar do school gelegen Is. Hebben geeno aanspraak op do vergoeding wegens verblijf de onderwijzers en onder wijzeressen die woning in do school genie te». Waar man en vrouw op eene school van dezelfde gemeente werkzaam zijn, kunnen zij maar aanspraak maken op eeno onkels woning of op eene onkele vorgoeditig we gens verblijf. Do benamingen hulponderwijzer en hulp- onderwijzeres zijn afgeschaft. Art. 15. Leden 1 tot 4 van artikel 14 der regelingswet worden door uavolgondo bepaling vervangen A. Wedde der leden van het ïoerpor- sonoel der aangenomen scholen valt ton laste van de gemoenton. B. Wedde der leden van het leorper- soneel der nanneombaro scholen valt ten laste van da besturen dior scholen, C. Onder beding van bet in onderstand lid D gemaakte voorbehoud, mag die wedde, zoo de bedienden gedircplomeerd zijn of van het examen ontslagen, niet beneden het uit de artikelen 13 on 15 voolvloeiende bedrag blijven. D. Do wedde van de ongehuwde on in gomoenschap levondo bedienden, die bun ambt waarnemen in do aangenomeno en aanneembare scholen, wordt geregeld door de vrijelijk tusschen do besturen dier scholen en die onderwijzers besproken overeen komsten. Wanneer echter die onderwijzers godï- plomeerd zijn of van liet examen ontslagen, zal do Staat aan do gemoenton cn aan da besturen van aanneembare scholen do onder artikel 15 lilt. F voorziono toelagen van 58 frank po/twee- of driejarig tijdvak ver kenen. (Vervolg en slot morgonJ Franlvrij Ie Aanhouding van een misdadiger. Zon dag bemerkten- do policio-agenten op eenige passen van het Grand Palais to Parijs, in do Ohamps-Elysées eenon jongeling die op eono bank sliep. Zij'maakten hem wakker, en daar do ke rel geene papieren kon toonon, werd hij uaar het politie-kommissariaat der wijk gebracht. Do onbekende vorklaardoGuslave Pagniex te heelen, en bediende te zijn bij een bouw kundige. Hij had zijn werk verlaten, om zich aan 't hoofd to stollen eener achurkonbende. Vervolgens vorhaalde hij medeplichtig te zijn in verscheidono diefstallen, die tol hier toe ongestraft bloven. De jonge verdwaald® verhaalde dan do stoulmoodigo aanslag van 14, November 1912 bij M.Clerc, juweo- lier der Operaplaats waar voor 500.000 fr. juweelon gestolen werden. Do uitbrenger is naar hot dépot gezonden, in afwachting dat hij ondervraagd wordo, door do heer Guichard. Denzelfdon avond is vastgesteld gewordont dat de kerel, opgezocht werd door M. Bou cher, voor diefstal en aftruggelarijen. Do vriendin van Pagniez die te Gronelle woont is ook aangehouden, en ter beschikking va a don onderzoeksrechter gesteld. De Reis van M. Poincaré naar Engeland. De aankomst te Cherbourg. De presidenti-

De Volksstem | 1913 | | pagina 1