'T EEN EN 'T ANDER Gebeurtenissen in de Balkanen - J3i%.G-SLAI3 WaMtiesnyelale <J©et ei pschfsoits Al Se ouilo prineispsn is de scheurmand - Scgsisijeiiis Jssas-gassg nr 147 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 2S Juni (313 asyat;» abonnementen? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van hel land. UITGAAF, 4 e, 's avonds fis «9 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds e's Pour toute la publicité co ir. me rei ale et finanoière du journal, s'adrcsser exclusivcmenc a 1'Avance Réclame Godts, 2, l'lace de la Bourse, Sruxelles. BUREELEN TE ERUSSEL I TE AfflLST IÜ1. GÜQTS, Eeursplaatsi 2 I Kerjcatraat, Telefoon A 3i99 I Telefoon 114 BestuurderJ. Van Nuffet»De Gendt AANKONDIGINGEN! fr. 1.00 KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) 3* blaaz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) Ir. 2,00 4* bïadz. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstdl. (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (porregel) fr. 2,00 I Overlijdon (per regel) fr. 2,00 Commerciale on financieelo aankondigingen zich uilsluitelijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaals, Brussel. 59 De vermaarde glasblazerij van Albi Iioeft reeds werk geleverd aan de so cialisten Niemand twijfelt aan den nood- loltigeii uilslag van de roode poging- van Albi Er b'iijtt enkel nog eone redplank over: die onderneming totaal onafhan kelijk maken en gescheiden van bet socialistisch ideaal. Daaraan helpt M. Vanderveide in twee nummers van «Le Peuple». Daar zijn koeien en koeien zegt de Vlaamsche landbouwer on zóó, zegt siguor Vanderveide, zijn socialis tische ondernemingen en socialistische ondernemingen twee gansch verschil- londa zaken. Sommige' verdienen hunnen naam niet ('t is altijd M.Vanderveide die. spreekt). Andere integendeel zijn uit muntend. En welk zijn dan de roode onder nemingen die hunnen naam onwaar dig zijn Diegene waar do arbeiders willen besturen Ja, ja dat schrijft M.Vanderveide zelf, want bij zegtde zaken gaan slecht wanneer men liet bestuur der onderneming alleen aan de werklie den overlaat Zie, dat is nu iets nieuws! Waar zijn nu de oude, do zuivers, de heilige princiepen van bet socia lisme Aandeelhouders waren toch immer maar hatelijke luiaards, levende van hot zweet van het volk zij hadden geen roclit op bestuur,mits zij zelf niet arbeidden. Diegenen alleen die den heelon dag door met du handen work- ton, mochten deel maken van den raad Eigendom was diefstal en de eigendom moest verdwijnen-. Het werk alleen was een kapitaal en had nog iets te zeggen en zulks zou de weer wraak zijn van liet Verk van den ar beider op de luiaardij van den geld man En van daar tot hot gezegde Do mijn aan de mijnwerkers, do glasbla zerij aan de glazblazers, do spinnerij aan do spinders n is er geen stap. 't Is hetzelfde. Wij hebben in België eene mij n go- had te Bello-et-Bouue, aan de mijn werkers toebehoorondo. Reeds lang w ordt er niet meer van gesproken Nu hebben wij de glasblazerij var, Albi in Frankrijk ou, volgens de socia listen, spreekt men or veel te veel van! M. Vanderveide verbrandt nu wat liij vroeger aanbad. Volgens hom mo gen de arbeiders hunne ondernemin gen niet meer besturen; die zorg moet aan anderen overgelaten worden Wat ommekeer Maar wie dan moet besturen M. Vanderveide antwoordt de syndjkaten, do coöperatieven en de groepen die aandcelen hebben aange worven. Aandeelhouders 't Staat erin volle letters, wit op zwart Daar zijn ze dus weer, die vuigo kapitalisten, zoo vaak door do socia- ten als galgenaas afgeschetst, daar zijn ze weer en ditmaal als ontonbeerlijlte lieden door M.Vanderveide ter hulp goroepeïi. En dan nog, die syndikaten, die coöperatieven, die groepen zullen niet als massa moeten deelnemen aan hot bestuur der onderneming, mits die groepen ook meestal uit onervaren bandarbeiders zijn samengesteld; maar enkel hunne hoofdmannen of de roode leiders, die, en die alleen moeien de zaken in banden nemen. En opdat niemand daaraan twijfelen zou, schrijft M. Vanderveide Men gaat nu eindelijk te Albi doen wat men al lang hoefde te ii doer. bot bestuur in handen gaven n aan de afgevaardigden der aandeel- houders, d. i. aan de afgevaardig- - den der syndikaten, der coöperatie ven en dor politieke groepen aan n dewelke do glasblazerij toebehoort. Zulks is ten minste eene logische n handelwijze. t Waarlijk om tot daar te geraken was bet niet noodig zoo da volksmassa te wllen opruien Tijdens liet oud regiem, liet hate lijk regiem der kapitalisten, werden de werklieden bestuurd door lieden die HUN geld in de onderneming hadden gestort en die or dus belang bij hadden do zaken goed te doen vooruitgaan. Tijdens het nieuw socialistisch-Van- dervcidiscli regiem zullen de werklie den besluuurd worden door lieden die ANDERMANS geld hebben gebruikt. Uit de woorden van M.Vanderveide mag men dus terecht besluiten dat m nu niet meer boeit te zeggen de mijn aan de mijnwerkers, de glas blazerij aan do glasblazers, de spin nerij aan do spinders maar wel de mijn, de glasblazerijde' spin nerij en alle ondernemingmoeit toebe- hooren niet aan de werklieden, maar aan de leiders. 't Is overigens wat wij altijd be weerd bobben het socialismus is ten andere maar de kunst, voor de slim meriken aan de vetbetaahle posten te geraken, zonder zelfs hunne beurs te moeten openen. En daaraan helpt M. Vanderveide met al zijn talent mede. Ec pas'SssEïaanteips zzï-Hajd. Alhoewel de dagorde der Ka mor nog ver zwaard is door do flnaucieelo-on schoolwet ten, schijnt er middel te zijn om alles legen hot einde van Juli af to haspelen met eerst van 2 tot 7 uro's avonds to zetelen, 011 ver volgens daar nog bij morgendziUiugon te honden. Er is spraak van oen bijzonderen zittijd in October to houden, voor de bespreking over do wetten betrekkelijk de arboidsverzekoriu gon en do werkmanswoningen. Waarschijnlijk zullen do Kamerleden het in dien zin 't akkoord geraken. E^ees'Setr» Fespsiémonft foSsjkfc ©sea cSuSkk© Pas'ijseKasïB*- Uit Parijs wordt aan Belgische bladen gemeld Do ontslaggover van de Kamer, van don Brusselschon gemeenteraad, van den Alge- meonen Raad dor socialistische partij, maar niet van do vrijdenkerij, amuseert zich hier, te Parijs, nel alsof hij in villegiatuur was. Br.*. Furnémont neemt zijne maaltijden dagelijks in Margucry eon restaurant van eersten cliik on eorsto klasse en gaat nadien een aangenamon koffie nemen in de Taverne Pousset boulevard dorltalions. En wat ge voorzeker niet zult weten hij is volop bezig met liet naaste Internationaal Congres der Vrije Godachlen voor to beroi- don, dat binnen kort plaats hebben zal lo Lissabon. Br.*. Magalhaes Lima, senator van do Potugecsche Republiek, moet hot smakelijk vinden brieven te wisselen mot br.*. Furné mont. Wat moeten de socialisten van Bolgiö wel denken, te zien hoe hoog vorheven. hoe on tastbaar gezol Furnémont staat boven do gewone gezellen. Voor hen waro zulks liet gevang 011 het cachot geweest, voor hom is het... eene plezierreis en eone voorbereiding tot groote internationale congressen. Wat schreeuwende ongolijklioid 11 Een Amerikaansch 023B*E©g- SCS-aSga te ArcteeG*53e51. Maandag avond, to G uro, is het Amerikaansch oorlog schip Illinois te Antwerpen aangekomen. Het is een panlsevschijj van 11.552 tou'. Zijne machienen hebben 17.75S poerden kracht. en verschaften eone snolhoid van 17 knoopen per uur. Het is eene dor machtigste oorlogschepen die ooit de haven van Ant werpen bezocht hebben. De bewapening be staat uit 18 groots on 8 kleine kanons. De Draadlooze telegraaf is aan boord ingericht. Het schip heeft twee schouwon liet draagt ook twee masten, zooals men er nog geen gezien had. Zij gelijken niet slecht op Eifïbl- torens, ten minste voor wat hot maaksel betreft. Hot voordeel dezer masten, van stalen latten gemaakt, is dat do kanonballen er dwars doorvliegen, zonder ze om te beu kon. Do geraakte deelon' kunnen onmiddel lijk hersteld worden. Schoon kunnen deze maslon niet genoomd wordon zij nemen al het schilderachtige van het schip weg. Eone talrijke menigte woonde do landing van het indrukkend oorlogschip bij. Aan boord bevinden zich 20 officiers, 5 aspiranlofficiers, 250 k afletten en 800 ma trozen, in 't geheel ruim 1200 personen. liet oorlogschip zal tot den 7 Augusli te Antwerpen blijven. tfaraaSzstw. De Koning gaat ook te Luik zijné blijde intrede doon. Al do bladen hadden aangekondigd, dat al de schoolkinderen, zonder onderscheid van denkwijze. l>»j het feest zouden zijn. Do radico-socialislischo Express moldt nu, na genomen inlichtingen dat er daar niets van is, dal de kinderen der vrije scholen 't recht niet liehben er bij le zijn en dat het gemeentebestuur van Luik er hen ook niet bij dulden zal, waarover do «Express» zich verheugt. 'I Is ecu echt schandaal van fanatism, den politieleen haat zoo brutaal op kinderen te doon wegen. Alwio hart heeft, moot er van walgen. ïcraMLlJiriJ 1c Ean stoomschip in brand. Dijnsdag morgond brak oen brand los aan boord van den grooton steamer Gallia toobohooren- de aan do compagnie van den Zuid-Allantiek, eon Fransch vennootschap. Dat schip word pas vier maand geleden to water gelaten. Do brand ontwikkelde zien gedurig en beeft nu reeds de achterste cabines aangetast. Hot bestuur van de zeohayou van Toulon zendt zijne pompiers naar de plaats dor ramp. De Siaatsschupen helpen ook den brand blus- schon. Dinsdag avond was men eindelijk den brand meester. De stoffelijke schade is nog al aanzienlijk geen oogenblik nochtans werd or verondersteld dat men den Gallia zou moeten veria ton bobben. Enkel zal men eenigo vertraging lo bespeuren hebben in de bestellingen, Diiitselilancl De eischen dor volksvsrtegenwoordigers. Daar do zitting van den roichstag zoo bui tengewoon lang duren blijft,vragen do ledoi van de reichslug dat men hun dicht bij de vergaderzaal ocne kamer-bureel voorbo- houde, waar zij zouden kunnen workcu en waar zij desnoods zouden kunnen vernach ten. Er zouden dus 280 kamers moeten bijge bouwd worden dergelijk ontwerp zou kolos saal veel geld kosten on daarbij zou men dan nog tegen technische moeilijkheden stuiten, die do verwezenlijking schier onmogelijk maken. 3ans:3ia.ii<a Fairbavin leeft Gistoren hadden wij, ons steunende op con telegram, do lijdin aangekondigd dat de lucht vlieger Fairbavin met zijn toestel in do Teems gevallen is eu daar don dood had gevonden. Die tijding was niet echt, men heeft nu bestaligd dal do be roemde luciitvlieger Fairbavin er in gelukt is ai zwemmende tot aan don oever to gera ken. De aanslag togen den exprestreln. Vier dubbele aanhouding. Do policio lieoft Dijnsdag vier jongelingen aangehouden die bekend hebben Zaterdag laatst houten bal ken dwars ovor bet spoor te hebben go- plaatst. Men heeft ook gevonden dat mon een brand bad doen ontslaan binnen in een rij luig van den spoorweg. Dit rijtuig werd erg beschadigd en men vorondorslelt dat de jongelingen plichtig zijn. Eene botsing tusschen een Grfeksch en een Belgisch stoomschip. Op eene mijl afstand van do monding van de Tyre is do Grieksche stoomboot Eilespontos in bot sing gekomen met den Bplgischon stoomer Kasboek De Eilespontos had een groot lok be komen on men moest liem in allorhaast laten stranden aan de kusten van Southschields. Voor hot oogenblik is gansch de stoomer met water gevuld. Do Kasboek leed wel eeuige schade maar kon toch, met eigen kracht, den stroom opvaren. Spanje Doop van het jonge koninklijk kind. Dijnsdag greop mot de gewone ceremonie do kapel van het bof de doop plaats van don jonge prins Jan. Koning Karei van Rurneniö was potor en prinses Maria Theresia, vrouw van do prins-regent van Beieren, was moter. De hoogere bedienden on al de ministers woonden de plechtigheid bij. Stieren op de straat. Algemeene schrik. Een dooda. Men moldt uit Altnoria dat vier slieren wijl men ze naar de plaats van het stierengevecht overbracht er in ge lukt zijn te ontsnappen en do straten der stad doorliepen. Talrijke wandelaars werden door de wroedo dieren gekwetst, onder an dere drij ouderlingen wier toestand beden kelijk is. Een <Jor gekwolsten is reeds dood. Eeu hoornslag had hom de borst totaal verpletterd.Men heeft voel moeito gehad om zich tervg van do woedonde dieren meestor te maken. Men gelukte er in terug drij slieron lo bomeesteren. Wat den vierde aan aat, deze viel do zee on verdronk. Zuicl-Afrifea Werkstaking en onlusten. Eene werk staking is losgebroken to Johannesburg do grevisten hadden wagens en rijtuigen omgo- antelU daarop kwam de policie er tusschon, 300 porsonon begonnen mot steoneu naar do policio te werpen. Niemand werd erg ge kwetst. Tot hiertoe werden enkel zes aan houdingen gedaan, Waarom de minister van Servië Sofia verlaat. De officiëele kringen van Londen aanzien het feit, dat de minister van Servië Sofia verlaten heeft, niet als eene afbreking van alle diplomatische betrekkingen, maar als eene gansch gewone reis, lijk de afgezanten van Slaton er heel dikwijls moeten doen, zonder dat daaraan eene of andere nadoeligo beteokenis moet wordon gegeven. ffl. Paciiüch blijft aan het bewind. Do koning hoeft hot ontslag van M. Pa eliilcli niet aanvaard. Samen met den koning heeft do kabinelsovorsto besloten do Shoup clslina samen te roepon, om den toestand bloot te leggen en aan do Kamer te vragon uitspraak le doen, aangaande de zaak der bemiddeling. Van don anderen kant moldt men uit Bol grado, dat al de ministers, uitgenomen die van oorlog on die van binnenland, bun ambt zullen blijven waarnemen. M. Pachitch zal kortelings naarSt Peters burg afreizen. Het gerucht is in omloop dat Servië er in toestemt al de moeilijkheden aan do bemiddeling van Rusland le onder werpen. Dit besluit zou men to danken bob ben aan do vastberaden tussckenkomst van Rusland en van Engeland. Militairs voorzorgen in Bulgariëj Niettegenstaande do verwoesting door don cholera in de rangen van hot leger aange richt, gaan de militaire overheden voort mot allerhande voorzorgen te nemen. Het groot ste gedoolle van do Bulgaarsclie troepen is gelegerd tusschen' Serres, Camalla en Ni- grita, op den weg van Salonika. Talrijke treins oorlogsvoorraad en allerhande krijgs- munilio komen daar dagelijks too. Do Bulga ren hebben ook wapens en voorraad uitge deeld aan de Muzulmaanscho elementen van de bevolking; 30 duizend Bulgaren bevinden zich te Kilkilch; 40 duizend te Serres en 20 duizend rond Langaza, op een afstand van 30 kilometers van Salonika. In do militaire kringen word lint gerucht in omloop gebracht dat hot Bulgaarsch Staatsbestuur bevolen heeft aan generaal Voulkof zich gereed lo houden om opliet eerste bevel naar Salonika op te rukken. De meening in Duitschfand. Sedert Dijnsdag ziet men de toekomst mot eon weinig meer vertrouwen in. Men begint te hopen dat ook M. Danef naar St Poters burg zal gaan, en de handelwijze van Servië schijnt heel wat vredelievender goworden te zijn. Een komplot te Salonika. Naar de correspondent van den Herald meldt, zou men to Salonika eene samenzwe ring ondekt hebben, dewelke voor dool had het paleis van koning Constantinus lo doon springen. (Vervolg en slot.) Art. 16. Aan de regeliugswet wordt een aldus luidend artikel 14bis toegevoegd. Ten einde de gemeenten voor dewelke de opbrengst van een opcentiem op de hoofdsom der rechlslreeksche belastingen niet boven de 500 fr. gaat, en debosturon der aanneem bare scholen in staat te stellen om do bij do artikelen 15 A, B, G, te hunnen lasto ge legde minima-jaarwedde to betalen, wordt verleend A. Aan de gemeenten voor dewelke de opbrengst van een opcentiem meer dan 250 frank bedraagt, eeno aanvullende toelago van 200 frank por klasse door een onder wijzer bediend on eeno toelage van 100 fr. per klasse door eene onderwijzeres bediend. B. Aan de gemeonten voor dewelke de opbrengst van een opcentiom niet meer dan 250 frank bedraagt, eone aanvullende toe lage van 300 frank per klasse door een onder wijzer bediend en eene toolago van 200 franlc per klasse door eene onderwijzeres bediend. C. Aan do besturen van aanneembare scholen, eone aanvullende toelage van 00® frank per klasso door een onderwijzer be diend on van 500 frank per klasse door eeno onderwijzeres bediend. Art. 17. Artikel 8, lid 6, van de roge- lingswet wordt als volgt aangevuld Zij zullen desgevallend verminderd wor den met bedrag van do in hooger bedoeld artikel I-Ibis A en B voorziene toelago, waar bij zij niet kunnen gevoogd. Art. 18. Artikel 15 van do regolinga- wet wordt door navolgende bepaling vor- vangen. A. De onderwijzer beeft aanspraak op 100 frank verhooging na verloop van elk tweejarig tijdvak goede diensten, tot bodrag van do noodige som om het in vorig arlikol voorziene wettelijk minimum met 1500 frank te vormeordcren. De onderwijzeres hooft aanspraak op 100 frank verhooging na volloop van elk drie jarig tijdvak goede diensten, tot bedrag van de noodigosorn om het in vorig artikel voor ziene wettolijk minimum met 1000 frank la vermeerderen. B. Bij de berokening der dienstjaren komen in aanmerking al do diensten, zolfa de tijdeUjken titel, in do gemeentelijke, aan genomen lagere scholen bewezen als onder wijzer, onderwijzeres, hulponderwijzer ou hulponderwijzeres. Dit is ook hot geval met de, voor liet inwerking treden van do wet van 15 Septem ber 1895, in eene niet ondersteunde doch overoonkomslig de wot ingerichte private lagero school, bewezen diensten. Zullen eveneens medetellen bij de Lcreko- koning der dienstjaren, de diensten na be koming van het diploma van lager onder wijzer bowezen, in dc ouder toezicht slaande bewaarscholen, in de van Lot ministerie van Justic-ie afhangende weldadigheidscholen, in do Staats-of aangenomene normaalscholen, in do niet kosteloozo lagere scholen en in de voorbereidende klassen eener openbare of private middelbaro onderwijsinrichting. C. Op do voordracht van den gemeente raad kan de bevoegdo minister, na inwinning van hot advios van het toezicht on van be stendige deputatie en de onderwijzer in zijne uitleggingen geboord bij mot redenen om- kleede beslissing, verklaren dat, wegens gronden van beroepsaard, or goene aanlei ding beslaat om een onderwijzer do gere gelde verhooging to verleenon. De onderwijzer, die met zwaardoro tucht straf clan dozo welke do gemeenteraad zondor goedkeuring van wege do Bestendige Depu tatie mag uitsproken gestraft werd, zal bo- roofd wordon van do mot het tijdvak waarin do straf word opgelegd overeenkomende verhooging. In oen ander goval, kan de minister den onderwijzer van het beloopen verval ont heffen, den gemeontoraad en de Bestendige Deputatie gehoord. D. Do vorvroegde verleende onver plichte weddeverhoogingen kunnen van de verplichte latere vorhoogingou afgetrokken worden. E. De huidige wedden van do onder wijzers on die welke hun later zal toegekend wordon, mag hoegenaamd niet verminderd wordon, zoolang de litelvoerdors hun ambï in dozolfdo gemeente waarnemen. F. In do gemeenton voor dewelke oen opcentiom niet moer dan 100 frank opbrengt, en in de aanneembare scholen zal do Staat de drie viorden van de verplichte geregelde vorhoogingen dragen hij zal or do helft van dragen in do andere gemeenton. Art. 19. Eono besluursvergooding togen 50 frank por klasse berekend en welko tot bedrag van 3/4 ten lasto van den Staat valt.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1