Eene ktreureaswaardige stemming 'T EEN EN 'T ANDER Muitemïmid Do diefstaüsn op do internationale treinen Gebeurtenissen in de Balkanen M. Pomcaré in Engeland ISegentiende jaargang nr 140 Vrijdag 27 Juïsï 13!3 DAGSLAD Oortisal van dsn XI" Siècle Waarsver Se zaak eigentUjk lisp Een Drama in Zee Belangrijke ontdekkingen. 250.80Q ff. gestoten jawsslen aangeslagen. Een treinoverste en can juwelier aangehciiiten. Hef oniierzoek. SERVIË BESON DEN AANVAL PlBchtiglieflen van Woensdag 2 CENTIEMEN HET NUMMER! ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inscli rij ving in alle nostbureelen van het land. P UITGAAF, 4 u. 's avonds 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds Pour tonte la pubticité oommerciale et financière du journal, s'adresser exclusirement a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, BruxcllüB. BUREEUEN TE ERU5SEL TE AALST jBi GODTS, BeursplaatSj 2 I KerkHt ra,at ei Telefoon A SS99 Telefoon 114. BestuurderJ. Vait Nuffel-De Gendt. AANKONDIGINGEN) KI. «ank. (I tot 4 kl. re£.) fr. 0,60 I Sport (per regel) 'Fr. 1 01 3* bladz. (de regel) ir. 1,00 I Gemengd nieuws per roffel) fr.fijOO 4» bladz. (do regel fr. 0,30 I Recht. herstel!, (per regel) fr. 2.'00 Financ. aaniron.(perregol)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercial© en finaneieele aankondigingen zich uilsluiteiijk te wenden: <4 Agence Réclame Godts, 2, Bcursplaats, Brussel. De dwingelandij der socialisten door eene dagorde der Kamers onrechtstreeks goedgekeurd Wij lialon.bij voorkeur dat katlioliek dag blad aan oir.(lal liet bewijzen genoeg gegeven ieeft van zijne vooruitstrevende democra tische gevoelens en dat zijn oordeel ons dus hier als het meest onpartijdig voorkomt. Zie daar nu 15 jaar dat de XX0 Siècle de syndikale vrijdheid ver dedigt, zulks met het gevaar van ons soms de vijandschap van goede vrien den op den hals te halen. Wij zullen niet roepen, wanneer oen syndikaat zoo verwaand is aan den werkgever don plicht te willen opleg gen enkel gesyndikeerde werklieden te gebruiken. Maar indien het syndi kaat een broeinest is van gedurigen op stand, een brandstapel in handen van omwentelaars, een instrument van op stand en eene oorzaak van ondergang, dan heeft de baas gelijk,honderd maal gelijk, zich tegen het syndikaat lo ver zetten. Wanneer de gesyndikeerde socia listische werklieden van Albi op hel gedacht kwamen zich te verzetten te gen do bevelen van den rooden inge nieur dio de zaak moest vlot brengen, wiens stem werd dan door de bazen aanhoord, die van de werklieden of die van den ingenieur Spijtig dat niemand in de Kamer er op dacht die waarheid aan M. Vander- velde op te disscheu MM. Woeste, Carton de Wiart en andere nochtans hebben harde en klare waarheden vooruitgezet, wan neer zij beweerden dat do kamer «WETTEN MAAKTE, MAAR DAT DE TRIBU NALEN ZE MOESTEN TOEPASSEN n Het was hier niet do zaak ta weten of cle vrijheid van verecniging in een syndikaat door iedereen moet geëer biedigd worden. Dat was een valsch standpunt, door M. Vandervclde in zijne sluwheid gekozen oixiat hij daar door middel zag sommigen te ver schalken en don Minister van Nijver heid in minderheid te brengen. Waarover dan moest de Kamer uit spraak doen Over het geschil lus- schen de bazen-rijtuigmakers en de werklieden. Waarom dat geschil Omdat de bazen geen er.iel gesyn- dikeerd rijluigmaker van het socialis tisch syndikaat nog willen dulden. En waarom niet Omdat dit syndikaat het zoo verre heeft, gebracht dat het alleen bevelen geeft in de werkhuizen, het werk aan duidt en verdeelt de daghuur vast stelt voor de werklieden de leder, berispt en vermaant die te ijverig en te goed werken, of te gauw de huil aan geduide taak verrichten. Omdat dit 'syndikaat hot zoo verre bracht dat de hazen buiten hunne werkhuizen moch ten blijven waar zij niets,volstrek niets meer te zeggen hadden, zulks met het gevolg dal do prijs der rijtuigen met 25 °/o gestegen was en dat men zich goedkooper een rijtuig kon aan schaffen ir. Parijs dan in Brussel. Wie kan zulks goedkeuren Wie En nochtans die dwingelandij der socialisten werd onrechtstreeks maar stellig door de Kamer erkend Dat zij die er aan twijfelen de jubelkreten lezen waarmede Le P.EUPLE die stemming heeft begroet au zij zullon wel gauw overtuigd zijn op welke manier men die stemming uitlegt en verstaat Wij weten heel goed, dat de stem ming van die dagorde gebeurde te midden van eene algemeens woorden wisseling en wanorde. Het is nochtans jammer dat de sluwe heer Vandevelde er in lukte de hatelijke dwingelandij der socialitteu feitelijk te doen goed keuren door de Kamer met diete hullen in het verlokkend kleed van een princiep princiep der syndikale vrijheid waarvan alle leden der rechterzijde hevige en overtuigde voorstaanders zijn. Er, wij zijn niet alleen Lij die mee ning. Al do katholieke dagbladen, te beginnen van den XX" Siècle, zonder voorafgaande verstandhouding zijn het hier volkomen eens. Ss: Het algemeen verbond van vrije en christene svndika.ten van Belgie waar van de E. P. Rutten do hoofdman is, heelt zich to recht ook met die bespre king en die stemming onledig gehouden en stuurde ons gisteren eene mededeeling waarin het ziju stand punt deed kennen. Het sloot als volgt Wij herkennen ten volle aan onze vijanden hot gébruik van het syndikaal recht dat wij voor ons zelveu verlan gen. v klaar zulks beteekent niet dat wij de hazen kunnen afkeuren wanneer deze de aanvaarding weigeren van aangesloten bij een syndikaat dat moedwillig alle rockl tot arbeid wei gert aan al de niet leden van dat syn dikaat. Dat recht aan de hnzén betwisten dat ware niet do zaak der vrijheid ver dedigen maar eerder het recht op ver drukking en slavernij voorstaan r. Die bemerking is juist en volmaakt. Hoeden vosr Baefc Soger. Dijnsdag lieoft men voor de eerste maal eon afdceling van het regiment lcarabiniers zien oefenen, vergezeld van krijgshondon dio do kleine schrootgoweeren trekken.. Het zijn kloeke heesten, wel verzorgd en die met-voel gemak in het gareel loopen. Do africhting van de Koudon schijnt nu volledig en zij zullen dus bij de aanslaande spiegelgevechten dienst doen. Uc©r da BssaSEcsanen. De wet van 21 April 4913 laat aan de milicianen die, voor do «temming van do leg orlier vor ming,ontslagen waren in't belang-tan hunne studies, van hunnen stielof van do land bouw-, handels-of nijverheidsinrichting hun ner ouders, loo van deze ontslaging af te zien en hunne inschrijving mot de milicianen der lichting van 1913 lo vragen. Talrijke jongelingen hebben verwaarloosd deze vraag to doen tijdens don buitongewo- nen zittijd van den milicieraad. Do minister van binnenlandscho zaken heeft nu besloten dat do belanghebbenden nog hunne vraagj mogon aanbieden bij de provinciale milicie- kom missie. 0e E&Sidderosftandsbond van het ^rrontflcssemsirt Aalst, in vorgadering van 23 Juni to Ge ecaardsborgen Teokont verzot aan tegen de overdreven kontrool en de plagerijen welke do uilvoe ring der bepalingen van do nieuwe belas tingswetten doen voorzien Drukt don wensch uit dat die belastingen zoo voordoelig mogelijk gemaakt worden voor de klcinburgerïj, reeds meer dan genoeg getroffen en belast, en namolijk Dat het ontwerp op het zegelrecht 011 wel bijzonderlijk op do kwijlschriften totaal ver anderd worde Dat in het wetsontwerp op do erfenisrech ten, de kleine nalatenschappen tot een zeker bedrag van do voorgestelde verhooging bevrijd mogon blijven En dat in liet wetsontwerp op de vergel ding- dor milicianen, do klcinburgerij niet verward worde met do bogoode standen, maar ook recht hebbo op vergoeding. Drie studenten verdronken Op 7 Mei laatstleden waren drie jonge studenten uit Kiel vertrokken met eene zeilsloep, om een zeetochtje te doen. De jongelingen keerden niet meer terug en alle opzoekingen om lien terug te vinden, bleven vruchteloos. Eonige dagon geleden nu, botste een sloo- mer, komende van Kcenigsberg op een wrak. De kapitein deed het wrak ophalen, en men stelde weldra vast, dat het een deel was van desloep waarmede de drie studenten uitge varen waren. Oj» een0 hanlc der sloep was een papier vastgenageld, waarop de ougelukkigen ge schreven hadden, dal zij-door een tempeest evcrvalion waren en vaarwel wensch ten aau hunne familio en vrienden. Daaronder stond nog gosehroven dat twee dor studenten door ceno golf over boord ge rukt waren. Ongetwijfeld werd dit door den laatsten overlevende geschreven, dio weldra het lot zijner gezellen moest deelen. De ouders der studenten, die nog steeds hoopten hunne kinderen terug to.zien, zijn schier zinneloos van droefheid. Nog d9 dood van M. Aynard. "M. Aynard waarvan wij den dood gisteren avond hebban aangekondigd in onze laatste berich ten, is plotselings gestorven. M. Aynard moest hot woord nemen in hot debat aangaande de wetten ter verwereldlij king. Juist wanneer hij de gangen doorging om op liet spreekgestoelte te klimmen, werd hij onpasselijk en viel. Men bracht hem aan stonds naar de vorpleegkarr.or waar al do volksvertegenwoordigers geneesheeren hom verzorgden. Daar onderhield hij zich met al de volksvertegenwoordigers maar" ócnigen tijd word hij bevangen en gevoelde hij lust tot braken. Ilond 11 ure bleef het hart plotselings stil slaan. Hel nieuws was gauw in da Kamer gekend en do voorzitter sprak aanstonds do lijkrede uit van den overlodene. Nog da driejarige dienstplicht. Woens dag avond had in de zaal Wagrara eene groole vergadering plaats, om protest aan te -teekenen togen de wet Van driejaar. Verscheidene leeraars aan de hoogescho- len en verscheidene generaals namen daar •het woord. Generaal Peren beweerde dat die wet een leger zou geven veel minder sterk dan hetgeen wij nu hebben. De redenaar baalde verscheidene argumenten aan, ton voordeel© van het gebruiken der reserve; hij maakte do beknibbeling van de drogredenen, door de voorstaanders der driejaren wet vooruitgezet. Hij eindigde mot to zeggen dal hij nooit aan oenen piolseiin«9n aanval van Duilschland *zal gelooven. mits zulks aan dat land niet zou toelaten al zïjno strijdmachten te gebrui ken. M. Augagneux en verscheidene andore kamerleden spraken in denzelfden zin. M. Albert Thomas verklaarde dat het nu paste do gedachte van weerwraak te laten varen alsook op de hernoming van Elzas- Lo rein en niet meer to denken, daar zulk ideaal niet overeenstemt inet onze democra tische bekrnchtingon. Eindelijk werd eene dagordo gestemd waarin de driejarige dienstplicht afgekeurd wordt. DuitscHiand Da koning der smokkelaars. Scliin- kinger, beter geleend onder den toenaam van «konihg der smokkelaars r. is versehenen voorde rechtbank van Munchen. Het is een welhebbend landbouwer. Hij had eenen volledigen smokkel dienst ingericht lusschen Zwitserland en Bohemen, van saceharine. Daartoe gebruikte hij tot 18 bedienden die! de koopwaar per automobiel moesten bin nensmokkelen. In December laatstleden werden zijne me deplichtigen govangen genomen maarSchin- kingor wist aan do douaniers te ontsnap pen. Verloden ingaand werd hij tot vijf maand gevang veroordeeld, mits borgstelling word hij in voorloopigo vrijheid gelalen. Daarna nam hij de vlucht naar Zwitser land vanwaar hij laatst weerkwam ora zich als gevangeno over to geven. Hot tribunaal van Munchen komt hem te veroordeolen tot een jaar en negen maanden gevang en tot 6000 fr. boot. De besmettelijke ziekte van Osnabruck. Do geheimzinnige besmettelijke ziekte van Osnabruck zet bare verwoestingen voort. Woensdag waren or 331 soldaten door aan getast. De socialisten laten hun inzicht kennen desaangaunde in de kamer te ondervragen. Enseland Een stemrechter in vrijheid. Do chimist Clayton, veroordeeld om aan eene samen zwering van slemrechtdames deelgenomen te hebben, werd in voorloopige vrijheid ge steld omdat hij zich vrijwillig liet verhon- geron. Op do zeven veroordeelden van ver leden week werden er reeds zes in vrijheid gesteld, omdat zij stelselmatig alle voedsel weigeren. Een tandentrekker-landverrader. liet assisenhof van Winchester heeft tot vijf jaar gevang veroordeeld den .Duitschen tanden trekker William Klare, die beschuldigd was de Staatsgeheimen te hebben willen verras sen en de geheime dolcumenten van de zee haven van Portsmouth to hebban willen bemachtigen en verkoopen. Wij hebben reeds dikwijls gemeld, dat op de internationale treinen, lusschen Brussel en Oostende, belangrijke diefstallen gepleegd werden. Dank aan een naarstig onderzoek ïs men er eindelijkin gelukt ©enige klaarte in doz© zaak te breng311. Hot ondorzoek werd bijzonderlijk 111 gang gezet na eene belangrijke diefte gepleegd in een internationalen trein op 10 Juni laalst- ledon. Eene belangrijke som, in Engolsche bankbriefjes en voor 15.000 l'r. juweelen waren dien dag verdwenen. Woldra vielen de vermoedens op zekeren D... eon trein overste, wonende te Oostende en men besloot hem van nabij te bewaken Dinsdag namiddag was hij vat) dienst op een internationalen trein, welke uil Brussel naar Oostende moest vertrekken. Twee be dienden van het kontroolkomiteit stapten ook in den trein. Toen de trein te Oostende aankwam, werd D... verzocht, even in het bureel van den statie-overste te willen komen, waar hij af getast werd. Men vond in zijn bezit eene hooveelhoïJ sigaren en bij onderzoek van bet reisgoed, in dep fourgon, bleek dat een koffer geopend w as en dezo sigaren or uit geslolon werden. On middel ijk werd het parket verwittigd en eene huiszoeking gedaan bij D... Men vond er eene belangrijk© geldsom, alsook talrijke voorwerpen, zooals 14goudon ringon, verscheidene gouden armbanden, an dere kostbare juweelon, linnengoed, pelsen, obligation, vreemde bankbriefjes, enz. enz... Ziende dat loochenen niet lang zou holpet), deed D... weldra volledige bekentenissen. Voor hot gemak van het onderzook, werd hij naar Brussel overgebracht en er ter be schikking van M. Van Damr.ie, onderzoeks rechter opgesloten. Woensdag werd hij door den onderzoeks rechter ondervraagd. D... volleJigde zijne bekentenissen. Hij duidde eerst ©en juwelier der Flene- gouwlaan als zijn bijzondorsle vorhelor aan. Eene huiszoeking werd daar ook gedaan en voor meer aan 250.000 fr. juweelen, door D... gestolen en aan don juwelier verkocht, w orden er aangeslagen. Do juwelier werd ook aangehouden en in het gevang van Vorst öpgesloton. D... heeft verklaard, dat de diefton reeds 18 maand duurden en dat hij in dien tijd voor ongeveor 400,000 fr. juweelon heeft gestolen en ver handeld bij don juwelier der Henegouwlaan en ook nog bij andero juweliers der hoofd stad. Het onderzoek wordt naarstig voortgezet en nog andero aanhoudingen worden ver wacht. De treinovorste D..,. is pas 32 jaar oud en gehuwd. Hij was sinds 16 jaar in dienst van hot spoorwegbeheor en deed sinds 7 jaar dienst op do internationale treinen. Zijne vrouw, ondervraagd over do her komst dor juweelen, zegdo dat liaar man dikwijls juweelen tehuis Kracht, doch niet zegde waar zo vandaan kwamen. Ds ministerieele crisis in Servië Do ministerieele crisis zal enkel dan opge lost zijn, wanneer de skouptchina zal verga derd hebben on haro meening zal uitgedrukt hebben ovor de huidige moeilijkIiedoiL M. Danef gaat naar St-Petersliurg Het Russisch gouvernement heeft latea weten dat het volstrekt groots neiging had om de huidige geschillen zoo rap mogelijk te slechten en dat hot daarom zijn oordeel zoo gauw mogelijk zou vellen. Men veronderstelt dus dat M. Danef vati* daag naar St-Petersburg zal afreizen. Nieuwe moeilijkheden Een officieel telegram van Servisch en oorsprong kondigt aan dat Woonsdag, rond 1 uur van den morgend, dicht bij Zlatavo, waar reeds voor een twintigtal dagon ge vechten plaats grepen lusschen Serviërs on Bulgaren, aanzienlijke Bulgaarsche troepen de Serviërs zoedon aangerand hebben. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Griekenland maakt aanspraak op dan goeden wil van Bulgarië Binnen weinigen tijd zal Griekonland zijn antwoord aan do laatste Bnlgaar3che nota sturen. De min&amo toon van die nota als mede de verklaring van M. Coromillas, aan spraak makende op den goeden wil van Bul- garië, daarbij dan nog het aan 't hoofd van 't bestuur blijven van M. Pachitcl), kabinets overste in Servië, dat alles wordt aan schouwd als eene merkelijke verbetering in den toestand. De openbare meening té Londen In de wel ingelichte kringen van Lonffên verklaart men, dat voor den oogenblik alle gevaar van-oorlog lusschen Servië en Bulga ria geweken is. Tot hiertoe is hot nog niet zeker, dat Servië er zou in toestemmen do zaak aan eenen scheidsrechter toe te vertrouwen, zon der het minste voorbehoud te maken, maar men mag de toekomst met meer vertrouwen inzien dan vroeger. Men meldt uit Belgrado, dat de dagbladen buitengewone edities drukken met het op schrift De oorlog is begonnen Zij beweron dat de Servische schutterij een hevig gevecht lovert. Do verliezen zijn belangrijk. Men beweert dat de Servisch0 soldaten naar bet oogenblik snakken, waarop zij de vijandelijkheden mogen beginnen. Naar eene ofïiciëolo mededeeling, hebben aanzienlijke massas Bulgaarsche troepen nachts gepoogd de Serviërs te verrassen in hunne versterkingen van Zletorslca. Na een woedend gevecht werden de Bulgaren terug gedreven. In do bevoegde Servische kringen hoopt men dat alles tot daar zal blijven. In Macedonië. Hot middenkomileit van inrichting van Macedonië heeft eene proclamatie gestuurd aan al de vertegenwoordigers der groote mogendheden te Sofia, om hen te berichten dat, zoo de zaak van Macedonië tegen den wil van do bevolking in wordt opgelost, hot comiteit zijne revolutionnaire handelwijze zal voortzetten. Woensdog morgend bracht M. Poincaré bezoek aan hot Franse1) hospitaal, en aan hel Fransch Instituut. Daarna ontving hij al do vreemde diplomaten. Daarna reed mon naar den Guold Hall, waar men den Voor zitter een lunch aanbood. De prins van Battenberg, do prins Arthur van Connaught, do hertog van Connaught en de municipale raad hebben or M.Poincaré ontvangen. Vandaar trok de stoet naar de bibliotheok waar men den volgenden brief aan M. Poiu- caré overhandigde Wij zijn overtuigd dat de banden van vriendschap,van goeden wil en van stoffelijke belangen dewelke uw land aan het onze hinden, immer sterker en nauwer zulten worden en zoo zullen meewerken tot hot welzijn van die twee naties on tot den vrede van heel de wereld 773 personen hébben dool genomen aan den Lunch. Men [bemerkte er huiten da hoogor aangehaalde personaliteiten M. M. Asquith, Pichon, Edward Grey, Cambon en Balfour. In het woerkeoren van den Gild Hall volg-, de mon de kaaien van de Teems. De straten waren schilderachtig versierd en eene ont zaglijke en geestdriftige mouigte juichLa overal der. voorzitter toe. Tor gelogenheid van don verjaardag van do koningin Alexandra, hadden 10.000 jonge juffers zich in do straten van de stad ver spreid, om bloemen te verkoopen ten voor* dooie van ILofdadighoidinstellingen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1