BROEDER en PRIESTER Wereldtentoonstelling Gekürtemssea in de Balkanen Provinclsraad van Slssf-Vlaandorsn De luchtveroverhig .Speten Aa&f '.asg. ïasji 'si- sm De buigaren 'beginnen overal den aanval. Eene moatlsr werpt twee barer Kinderen in 't water Landsbond der Christens Vereeni- OiHsen van Ouilerliagea Bijstand van België. TE GENT InsteHingzittiag der Jury Ba ingangen ia de Tcntooasieliina Ganyres dar Werkmanswcniacsa. Met reizigersverkeer. 2 Groot ongeluk. Eene straat ingezakt. De ondergrond der Emlagadoresstraat te Madrid is Zondag ingestort op liet oogenblik dat eene stoommachine, die 10 ton weegt de straat doorreed. De machine en de twee Blokèrs, stortten in een diepte van 10 meters. De grond dreigt open te scheuren. De red dingswerken zijn maar eerst Maandag kun nen begonnen worden. Een dor werktuig kundigen is onder de machine begraven. Zijn werkgezel is door het water der rioolen medegevoerd. Do stoommachine zal maar binnen een tiental dagen opgetild kunuen worden daar de grond nu de noodige weerstand niet bieden kan om de katrolion te laten werken. Portugal Da groote hitte te Lissabon. Gedurende do 24 laatste uren zijn er to Lissabon "ten gevolge der groote hitte 18 branden uitge broken. Eene stapelplaats der dokken van Lissa bon is vernield geworden. Do schade bier geloden wordt op verscheidene miljoenen geschat. Het water ontbreekt reeds voor de muni cipale diensten. In verscheidene wijken der stad, zijn de fonteinen door de menigte bezet. Telegraphische kabel. Hot parlement heeft bepaaldelijk bet ontwerp aangenomen waardoor een telegrafische kabel, tusschen Portugal en Panama moet aangelegd wor den. rrvirüyë Groote brand. Drie honderd huizen vernield. In Constantinopel is een groote brand uitgebroken. Het huis waar de brand ontstaan is, staat nevens dit van Talaat bey. Het huis is be trokken door vluchtelingen. Het vuur doelde zich bliksemsnel mede. In het gouvernementshuis zijn alle archie ven, zelf degene uit het ministerie van buitenlandsche zaken, in de onderaardsc'ne zalen, van den Egyptischen roodoa Crois sant gebracht. Naar men schal zijn 300 huizen door <le vlammen vernield geworden. De overheid hooft onmiddelijk doortastonde maatregelen genomen. Het gouvernementshuis wordt Streng bewaakt. De hervorming in Armenië. De verte genwoordigers der mogendheden bobben zich te Constantinopel vcreenigd onder bot voorzitterschap van den markies Palavicini, Oostenrijksch gezant. Zij bobben den te geven vorm onderzocht, welke het past te geven aan de voetstappen die men tot de Porto hoeft te doen, nopens do hervormin gen van Armenië. Brazilië Dubbelo moord. Uit Rio de Janeiro Men hoeft M. Adolfo Freres, voorzitter van den monarebistischen bond, alsmedo zijne vrouw vermoord gevonden. Naar mon denkt goldt het hier eene laffe wraakneming van een oud-bedionde. Een trein loopt in eenen stroom. Uit Calcutta wordt gemeld, dat Zaterdag nabij Oudal, in het distrikt van Burdwan con rei- - aigerslrein in den stroom Salki gestort is; 14 lijken en 13 gekwetston werden reeds opge haald van onder do puinen. Men moot echter do daling van het wator afwachten om de wagons boven te balen en het juiste getal slachtoffers lo kunnen bepalen. Naar men denkt zullen bier talrijke men- Bchenlevens te betreuren zqn. Co viieger Brindejonc zet zijn triomftocht voort. Hij is thans to Kopenhagen aange komen. D-g Franscbo vlieger Brindejonc dos Mou- liuaiszijn boruebton vliegtooht voortzettende, is Zondag avond, om 7 ure 30, te Kopenha- gon aangekomen. Een verhaal uit de dagon der Commune. 1® VERVOLG. Op dit geroep kwam een vreemd dier uit ien lioelc to voorschijn, dat rechtop liep on itevig op zijne pooten stond, terwijl het zijne irmen langs zijn mager lichaam liet hangen. Het was eene chimpansee (een groote aap) van de grootste soort, met slimme oogon en buitengewoon lamme manieren. Uitdeoogen van Lipp-Lapp blonk instinct. Hij droeg een kermispak, dat met goud on peer 1 en was af gezet, evenals men op do schilderijen der Ituliaanscho meesters de negors ziet afge beeld. Een gekleurdo tulband beöekto zijnen kop, en hij scheen niet weinig fier te zijn op zijne prachtige kleuren. Door een' der vrienden van M. Pomereul was hij van Java naar de fran- sclie hoofdstad overgebracht, en werd daar afgericht, om evenals velen van zijn ras, hui selijke bezigheden te verrichten. Jlij bracht mot de meesto voorzichtigheid ecno mand met vruchteD, likeuron en koflle ia het salon, en begreep de moeste bovelen, die men hem gaf. Lipp-Lapp, zegde M. Pomereul, neem flit beeldje, en zet het op do schouw in de ka mer van Mej. Sabine. De aap opende den mond tot een grijnslach, waardoor zijne witte tanden zichtbaar wer den hij nam het beeldje op, en zijn slim ge licht naar de kamer van mejufvrouw Sabine keerende, ging hij daar heen. Myno dochter is uitgegaan, zegde de fa- ~torfltabf, "6g to'e 't huiskomst zal zij dozo verrassiDg vindeD, en zal cr u van avond voor Eene aanzienlijke menigte bracht hem .eene onbeschrijflijke ovalio. Brindejonc verhaalde als volgt zijne laat ste vlucht Moede te Stockholm het goed weder af te wachten, stoogik aldaar op om 2 ure 35 namiddag. Het regende en de wolken hingen laag. n Spoedig bereikte ik eene groote boogie, doch onweders dreven in do lucht en ik was gedwongen, deze uit don weg te gaan. Op 200 kim. van 'Stockholm bemerkte ik bet vliegplein van Malinslaett, waar ik neerdaalde en den noodigen voorraad op deed. Om 7 ure 30 landde ik te Kopenhagon aan. Het weder was er prachtig en do geest driftige menigte droeg mij in triomf rond. m Morgen zal ik naar Duitscbland vliegen. Ik weet echter nog niet waarheen. Wat Brindejonc r6eds aflegde. Tot hiertoe heeft Brindejonc reeds onge veer 3760 kim. afgelegd, namolijk Parijs-Warschow, 1400 kbn.Warschow- St-Petorsburg, 1050 kim. St-Petorsburg- Stockholm, 750 kim. waarvan 400 boven zee Stockholm-Koponhagon 560 kim» Brindejonc bij den Koning van Dene marken. De dappere vlieger heeft zijn vertrok naar Duitscbland moeten uitstellen. Zondag avond werd hij door den Lucht- vaardersbond van Copenhagen, op een ban ket vergast. Maandag morgend werd hij door den Koning van Denemarken ten hove genoodigd. De vorst wonschto hem geluk en benoem de hem ridder van Danebrog. Men vecht in Macedonië. Do verbonden Staten zijn handgemeen Bulgaren tegen Serviërs Grieken tegen Bulgaren Indien men mag geloof hechten aan tele grammen die ons tegelijkertijd toekomen uit Sofia, Belgrado en andere sledon van de Balkanen, dan zouden de bondgenoten hand gemeen geworden zijn in den driehoek van Macedonië, waarvan zij zoo hardnekkig hot bezit betwistten. Bulgarië, tegengehouden te Tchataldja in zijnen stormloop naar Constan tinopel, kan geenen troost vinden om bet verlies van Salonika. Servië van den ande ren kant wil ook con open deur hebben, op de Egeesche zoo gevende. De verstandhouding tusschen Griekenland ei> Servië waarborgen aan Servië bel bekomen van dat doel. slechtste in te beelden. Do toestand is voorzeker zeer gevaarvol, én do broederoorlog- schijnt onvermijdelijk; maar men moet hopen dat de Europeesclio kanselarijen hun laatste woord nog niet zul len gezegd hebben. Zijn zij er tot hiertoe nog niet in gelukt de verbondon staten tot dcmobiliseeren lo brengen, misschien zullen zij toch kunnen beletten, dat heel Macedonië in vuur en vlam gezet worde. Een Bulgaarsch telegram. Naar inlichtingen dezen nacht in hot alge meen kwartier toegekomen, worden de Bul- gaarsclie troepen vanPravichta vorrast door een hevig geweervuur in do richting van Toy la. De Bulgaren vlogen hunne landge noten ter hulp en liepen in stormpas op de Grieken af. Deze waren het die den aanval hadden begonnen; zij trokken in wanorde terug, na heel de wijk van Elenthena in brand gesloken to hebbon. bedanken... Gij komt toch bij ons dineeren, niet waal* Benedict drukte de band van Pomereul, groette M. Nigois, die binnentrad, en verliet met geluk het huis. Do fabrikant zag terstond met welk doel de bezoeker gekomen was. Hij bemerkte dat zijn vriend onder eene zorg gedrukt ging, en in plaats van, zooals velen doen, dio beginnen met hunne eigene bekommeringen op te som men, ging hij, om alles, wat niet met do zaak in botrekking stond, te voorkomoD, tegen over Nigois zitten, en zegde Er is iets, dat u hindert, is 't niet zoo Ja, er is iets,dat mij hindert! antwoordde Nigois...., ik ben bier gekomen, om het u te vertellen, ou nu... Nu aarzelt gij, niet waar Waartoe zijn wij dan vrienden, als wij elkander geen dienst te bewijzen liebbon. Zie, die flinke jonkman, die zoo even wegging, heeft 't zelfde gedaan., hij kwam hior, om mij zijn hart bloot to leg gen... en gij, gij hebt geld noodig- Wie heeft u dat gezegd Niemand. Bezweert gij mij, dat men het op de beurs niet weet Op de beurs nog gisteren hoorde ik de soliditeit van uw huis roemen. Woes er niet ongerust over. Waarover kunt gij anders be zorgd zijn, dan over geldverlegenheid, on waarom kwaamtgij eerst nu, en niet op bot einde der vorige maand, om mij te zoggen Vriend Pomereul, ik bob veel geld noodig Welnu zegdo Nigois, g'g zijt oven goed als edelmoedig, ik heb zeer veel geld noodig.. Hoeveel Honderdduizend frank, zegde^de bankier 'stamelend. - DE VOLKSSTEM Do Bulgaren achtervolgden lien tot in Ka- lelchillik. De Grieksche aanvallen waren bijzonder hevig langs Machtian en Chemal- tos, on zij haddon vdorzoker tot dool de be trekkingen per spoorweg tusschen Sorres cn Drama te onderbreken. In die richting beschikken de Bulgaren over genoeg troepen; van in don beginne hebben zij daar hunné ^voorposten versterkt. Het gevolg van die gevechten is nog piet gekend. Een veelbeteekenend vertrek. Do koning is gisteren te 3 ure uit Athenen naar Salonika vertrokken; daar wacht hem de yaoht Sphahlyrie. Do vloot die zich in de omstreken van Chin bevond, beeft ook bevel gekrogen zich aanstonds naar Ssaghei te begeven, waar reeds eonige schepen aan wezig zijn. Die tijdingen verwokkon in Athenen heel wat opschudding. Een officie?! telegram. ATHENEN 30. Men geeft mededee- ling van het volgende telegram, komende uit Salonika. Het Bulgaarsch legor liool't den algoracenen aanval vtm Grieken en Serviërs begonnen. In de richting van Rebes hebben de Bul garen ver de lijn door bet protokool aange duid overschreden en rukken zij vooruit naar Letzikovo. Insgelijks zoo bandeion zij om naar Eleulhena vooruit to dringen. De Grieksche kompagnié' die zich te Eleulhena bevindt is ganseh van alle betrekkingen afgosnoden. Een ander Grieksch detachement dat zich te Mousteri bevond is moeten ach-' teruittrekken in de richting van Tzagesi. Dezen morgend rond 4 ure heeft men kanon gebulder gehoord in,i(le richting van Bog- dantza, op den linkerdiiover van do Vandar. Drie regimenten Bulgaren die te Doiran waren hebben de voorposten der Serviërs op den linkeroever van den stroom, naar Mel- zikovo toe aangevallen. Do Bulgaarsche schutterij beschiet da versterkingen op den linkeroever va:i den Jjrin. Een Grieksche post op twaalf kilometers afstand van Kov- rassouli gelegen werd,aangevallen. Diplomatische briefwisseling onderschept. I)e drager van de Servische diplomatische briefvvissoling was uil Sofia vertrokken naar Tsarihorad. Tot hiertoe is hij nog niet naar Sofia teruggekeerd. Men vermoedt dat Uo Bulgaren hom aanvielen om hem zijno brief wisseling af te nemen! j Beraadslaging in de Skoupchtina. Wanneer de opoifliare debatten in de Skoupchtina, aangaailde de bemiddeling van Rusland moesten beginnen,was de zaal bom- M. Pacliitcli herbaalde zijnen uitlog en de meerderheid der Skoupchtina scheen zijn standpunt genogen .161 zijn maar ondértus- sclien kreeg, men incde zaal do tijding van den algemeenen aanval der Bulgaren dat nieuws bracht boel wat verwarring mede. Do zitting werd aanstonds geheven. Hot parle ment alvorens uitspraak te doen over do zaak van bemiddoling wil nadere bijzonderheden hebben aangaande dien aanval. Algemeene ontroering onder het publieli. Bijzondere telegrammen kondigen aan dut do Bulgaren ook dó Grieken aangevallen hebben in de richting:van Guevghali zulljs schijnt eene algemoene beweging der Bulga ren aan to duiden, die zouden voor doel hol>-t ben de bolrokkingon lussclien Grieken én Serviërs af te broken. I n De bevolking wacht met ongeduld naar nadoro bijzonderheden. Al do dagbladen' geven bijzondere uitgaven die door do bevol-^ king gretig verslonden worden. Ik heb zo niot in huis, antwoordde Po-r mereul bedaard, maar ik zal zo halen... Over morgen zal die som voor u gereed liggen i Gij redt mij het leven zegde Nigois. Het leven, dat is to veel gezegd... Ik be wijs u een dienst, om, indien ik ooitin derge lijke omstandigheden kom, van u denzelfdejn dienst te vorderen... j Ik dank u, Pomèreul, eerst in don nood leert men zijne vrienden kennen. Wat helpt gij al niot gedaan vdor hen, dio in uwe om geving leven en vooi^ uwe werklieden...! Hier moetik u fti do redo vallen, Audré,' wfil ik niet met uw oordeel kan instemmen, hernam Pomereul. llotgeen gij verkleefdheid en milddadigheid noemt, is wellicht niets an ders dan zaken doei* met groote winsten.... Alles goed beschouwd, schijnt het mij toe, dat, indien ik geld heb voorgeschoten op be wijzen van deugd en'braafheid, dit eenö voor- deelige geldbelegging is gewoostik ben rijk en geniet van dit geluk, geëerbiedigd zonder vrees ik bezit vier millioou zonder vijandeii, zonder afgunsten ter hebben... Als ik terug denk van den tijd, ^oen ik tien jaar oud was, tot nu toe, dan kan ik do Voorzienighoid niet genoog bedanken../Er is, wel is waar, eene zwarte vlek aan dep blauwen horizon, maar deze zal spoedig verdwfineu, hoop ik... Wat was mijn vader? Een smid, een ruw ambacht, waarmcê hij nauwelijks in zijne behoeften kon voorzien... Op bekeren dag plaatste hij mij bij een fabrikant In bronzen voorworpen, opdat ik ook iets zou verdienen. Ik moest boodschappen doen en de werkplaats schoon houden, maar men zag dat ik mijn besixteed, en dat cr geen stofje bleef liggen, waar ik met mijn bezem was ge'wóest. Door hot vertrou wen, dat ik inboezemde, werd ik leerling mijne vorderingen verbaasdon de werklieden Het assisenhof van Ulm, in Wurtemberg, heeft zich Maandag met eene droeve zaak moeten bezighouden. De betichte was eono 31 jarige vrouw, Anna Muller genaamd, moeder van vier kin deren. Haar man, een onverbeterlijke dronk aard, mishandelde haar gedurig en zekeren dag-verliet zij hem, hare vier kinderen, 4, 6, 7 en 9 jaar oud, medenemende. Zij begaf zich bij hare schoonouders, doch werd daar wandelen gezonden. De ongelukkige had geen geld meer om do terugreis te betalen en dus moest de rois le voel afgelegd worden. Ondenvog voedden zij zich mot vruchten en wat brood, dat zij langs de baan kregen. Zoo slapten zij zekoren dag acht uren zonder het minste voedsel te kunnen nutten. In den omtrek van Deggondorf werden zij door een vreeselijken stortregen verrast on de ongelukkigen gingen zich in eene koorn- mijl vorschuilen. De arme kinderen schreeuw den weldra luidkeels om wat eten. Do arme moeder bosloot alsdan een einde aan haar leven te stellen. Zij hegaf zieli met hare kinderen op den oever van de Fils en wierp er de twee jongsten in het water,waar zij verdronken. De twoe oudsten riepen zoo :erbarmelijk om hulp, dat do ongelukkige vrouw den mood niet had hare wanhopige daad te voltrekken en zich ging gevangen geven. Anna Mullor verscheen Maandag voor de jury, welke baar tot 5 jaar gevang veroor- doelden. EEN BELANGRIJK CONGRES Onder de ontelbare Congressen die dit jaar "ite Gent gehouden worden, bekloedt dit onzer Christene Mutualisten voorzeker eene plaats. Nog nooit voorzeker werd de aandacht van rgansch het land op eene vraag gevestigd van zulk belang als dio der sociale verzeke ringen. liet is immers de Landsbond dor christene mutualiteiten die het ontwerp op- vatte dat in November llèdoor het Staats bestuur aangenomen en in do Kamers neer gelegd werd de wenschen onzer Belgische" mutualisten zullen voorzeker nog eens na .hoogst belangrijke besprokingen en gedach- tenwisselingon op dit Congres gevestigd en bekrachtigd worden. Het Congres wordt gehouden op Zondag 40 en Maandag 11 Oogst het inrichlings- .comiteit ripht eene reeks feesfelijkhedon in flip voorwaar zullen overtroffen wat tot hu oo aan onze Congressisten van den Onder- mgon Kijsiand aangenouon wol-u. onnsieue mutualisten allen naar Gent naar het Congres van den LandsbondJ Voor alle, inlichtingen wende men zich dol don algemeenen schrijver van den Lands bond, E. II. Eeckbout, 110, Slijpstraat, Gent. Gisteren beeft de instellingzilting van de International© Jury der Belooningon, onder hot voorzitterschap van den hoer Minister van Nijverheid en Arbeid, in bet lokaal van hot feestpalois plaats gohad. Meer dan duizend personen, uit alle ge west on des lands en ook uit andore landen gekomen waren aanwezig in de kleine feest zaal waar de zitting plaats bad. zoowel als den meester... Men stelde belahg iu mijmen leerde mij reeds de geheimen van het vak, toon ik nog den vloer moest ve gen. Ik oefende mij onophoudelijk in het stel len, ciseleeren en drijven. Toen ik twintig jaar oud was, waren-er bijna geen werklie- die met mij konden wedijveren. Aan mijn werk ontbrak wel stijl, doch het was toch bruikbaar en sterk. Van toen af was mijne toekomst vorzelcerd. De eigenaar van de fa briek had eene dochter ik huwde haar de firma bleef toen gedurende drié jaar Bernard en Pomereul, doch na dien tyd behoefdo ik maar eon naam meer op do registers on boe kon te zetten Bernard stierf en ik volgde hem op... De homel schonk mij drie kinderen, en ons geluk was bijna volkomen, toen de dood mijner vrouw een einde aan dezen ge lukkigen toestand kwam maken... Ik dacht langen tijd, dat ik niet meer vatbaar zou zijn voor troost, maar al vergat ik de dierbare overledene niet, toch voelde ik met don tijd mijn verdriet verminderen... Mijne kinderen bleven mij nog over Sulpice, wiens verstand reeds rijp was vóór hij de kinderjaren was ontwassen Xaverius, dio door de eig§n- schappon van zijn hart vergoeddo, wat hij aan de trouwe vervulling zyner plichten te kort schoot, en Sabine, do engel van dit buis. Ja, zegde Nigois, gij zijt een gelukkig vader Pomereul zuchtte en hernam Hetgeen men voor mij gedaan heeft, toen ik arm was, heb ik aan anderen willen teruggeven. Ik bon eer de vader dan de mees ter mijner werklieden geworden. Behalve dat ik hüu een goed Joon geef, is bet mij een ge noegen myne zorgen verder over hen uittestrekken... Ge moet eens komen zien hoe goed ik alles to Cbarenton bij de fabriek 2 JULI 1913 M. Hubert' minister van nijverheid en arbeid, verwelkomde do genoodigdon; bij deed hot belang uitschijnen van de werking der jury. Van den eerste af aan,vervolgde de Mini ster, hooft de Tentoonstelling door hare uitgestrektheid een verbazend uitzicht ge nomen. Do deelneming der mogendheden heeft de belangrijkheid der inrichting nog verhoogd. Het komt er nu op aan, door de verdiensten van ieder op eerlijke wijze vast te stellen, do kroon te zetten op het werk. (Toejuichingen). M. J. de Ilemplinne nam vervolgens liet woord om do noodigo uitleggingen lo goven wegens het samonstellen van de jury, waar na elkeen zich naar 2ijne wederkeerige plaats bogaf in de zaal der warme serren. Bijna al de jurygrocpon zijn aanstonds mot hun werk begonnen. M. Braun, burgeinooster, beeft do jury leden verzocht do gelegenhoid van hun ver blijf to Gent te baat lo nemen om de stad te bezoeken. Men mag het getal bezoeken der Tentoon stelling Zonda? laatst schallen op meer dar» 93,000. De ontvangsten der ingangskaarten belie - pen in de maand Mei tot 10-1,000 fr., dez e der maand Juni stijgen tot 211,000 fr. Gisteren werden do balie en- hovingen zeer druk bezocht, Dit congres zal geopend worden Zondag 6 Juli, om 11 ure 's morgends, in het Feest paleis (Kleine Feestzaal). De openingszilling zal vereord worden met do tegenwoordig heid van don heer minister van Nijverheid on Arbeid, den beer gouverneur dor provin cie en talrijke voorname personen. Don Dijnsdag, 8 Juli, zal den lieer Ribot, van Parijs, oud-minister, eene voordracht geven over: De huisvesting van don werk man in Frankrijk. Wat nog een geclaeht kan geven van not talrijke bezoek is de statistiek van de aan komst der reizigers in onze verschilligo sta tiën. Gewoonlijk komen don Zondag langs do Züidstalie 7000 tot 8000 personen haar Gent; Zondag klom dit getal tot 14.000, waarvan 2700 loden van maatschappijen. Te Genl- St-Piolers waren or Zondag 16.000 reizigers waaronder 2093 leden van maatschappijen. In beide statiën moesion talrijke bijzondere treinen worden ingericht. Maandag kwamen per bijzondoren trein 500 tot 600 Franschen aan, loden van de jury, Zij zullen Woensdag per bijzonderen trein naar Frankrijk terugkoeren. Gewone zittijd. De gewone zittijd werd heden, Dinsdag morgend, 1 J.uli, geopend. Zitting van 1 Juli; Do openbaro zitting wordt om 10u.35 geopend, onder voorzit terschap van den l.eor Roman d'Ertbuor, ouderdomsdeken. De hGer baron do Korchove d'Exaerde, gouverneur der provincie, in ambtskleodij, geeft lezing van hot koninklijk-besluit, de opening van den gewonen zittijd bepalend. De lieer gouverneur spreekt daarop de gebruikelijke redevoering uit, waarin bij handelt over do werkmanswoningen onder provinciaal oogpunt, over de afschaffing van liet vergunningsrecht en baar terugslag op het alcoolism; over hel lager- en beroeps onderwijs, do verbotoringen er aan lo bron gen en over to nomen maatregelen voor het schoolbezoek. Woordvoerder verklaart in naam des konings den gewonen zittijdgeopend. voor hen ingericht heb... Elke familie bezit haar eigen huis, eenvoudig, maar vol gemak ken zij hebben er goed en zuiver water, gaz tot verlichtingen tevens tot verwarming, en een hoekje grond om met bloemen en groen ten te beplanten de kinderen kunnen er ko nijnen en de vrouwen kiekens houden... ik heb er een hospitaal voor de zieken, voor de kleine kinderen en voor de meisjes, eene woikplaats en eene speelplaats voor 'tkloino volkje. Mijue fabriek gelijkt eene vesting, waarvan ik de kommandant bon. En uw zoon Sulpice is er apostel van. Ja, antwoordde Pomereul, met eene stem die van aandoening trilde, gij hebt ge lijk, Sulpice een apostel te noemen Hetgeen ik uit menschlievendheid deed, voltooide hij eenvoudig uit kristelijke liefde ik verza melde op een hoekje gronds allo gemakken en vermaken dezer wereld, doch hij maakte or een aardsch paradijs van. Als onderwijzer dor kinderen, leider der huisgezinnen, raad gever dor vaders, wordt hij door allen geëer biedigd en bemind bij heeft van zijne werk lieden fatsoenlijke nienschen gemaakt in den vollen zin van bet woord. Hun geloof en hun gedrag stemmen met elkaar overeen. Als zij Sulpice Pomereul, den zoon van den patroon, met zijn grove schoenen en kolo toog, in hun midden zien, kunnen zij geen twijfel voeden omtrent de goddelijkheid van don godsdienst, die zulke opofferingen inboezemt en doét voortduren... Sulpice geeft door zijn voor beeld eene verklaring van het Evangelie, en h(j kan met dezelfde edele fierheid van den apostel zeggen Volg mijn voorbeeld, zoo als ik t voorbeeld van Christus volg (Vervolgt)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2