De verdeeling der Balkanen Een rokeningsken vereffend metLe People 'I EEN B 'I MER Buitenland De Bulgaren worden door de Grieken ontwapend Donderdag 3 Jidi 1913 De luchtverovering Vrede? -- Oorlog? Te SelIozxïIsis». Hssgantiende jaargang n' f S3 2 CENTIEMEN HET NUMMÖR' Dl 70LE ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 tranlien. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds ij's 2° UITGAAF, 7 u. 's avonds Tour leute la publicité coir.nierciale et financière du journal, 6* ad rosser exclusivement a l'Agence Itéclamo Godts, 2, l'laoede la Bourse, Bruxclles. BUREELEN TE BRUSSEL t GöBTS, BeursplaalSj 2 Telefoon A 3299 BestuurderJ. TE AALST SKerlrstraatf Telefoon 114. Van Nuffel-De GendB AANKONDIGINGEN! KI. sank. (1 tot t kl. rug.) tr. 0.60 3* blaöz. (de regel) fr. 1,00 4* bladz. (de regel Ir. 0,30 Finauc. aankon, (per regel) fr. 2,00 Sport (per regel) fr. l.M Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht. iicratell. (per regel) fr. 2.00 Overlijden (per regel) fr. 2.00 'Commercialeen finanoieole aankondigingen zich uilsluitelijk te wendenAgeucc Réclame Godts, 2, Dcursplaats, Brussel. (Nummer van Dijusdag 1° Juli 1913.) Gs tfjerklieiicnslasbiazerij va» Aiiii IsSsjfê bestaan De kapitalistische dagbladon. met Siunne gewone kwade trouw, trokken profijt .uit eenige incideMen die in de glasblazerij van Albi voorvielen en riepen dat de onderneming een fiasco was cn dat de socialistische onderne ming nueen rampzaligen on ellendige» dood sterven zou. Dat de dagbladen zich nog niet te .zeer verheugen. De glasblazerij zal- blijven bestaan. Do werklieden, slecht voorboroid in csne kapitalistische onderneming, zul len eindelijk toch begrijpen dat in eene wcrkliedenondorneming de per soonlijke belangen liet onderspit moe ten dolven voor het algemeen welzijn. Men weet door de artikels versche nen in t Le People dat er spraak was de reglementen te wijzigen in oenen meer socialistiscben zin en dat men ook moet uitspraak doen aan gaande eenige hervormingen door den ingenieur Spinetta voorgesteld. De al- gemeono vergadering die met dat on- dorzoek gelast was, werd Zondag te Parijs gehouden". Do bijzondste wijziging belrof de samenstelling van den beheerraad der glasblazerij. Tot hiertoe mochten do werklieden zes beheerders op de negen, aaiiduiden do iictiehoudendo genoot schappen,coöperatieven en syndikaten' hadden maar recht op drij beheerders. De raad stelde nu het omgekeerde voor drij beheerders aan te duiden door do werklieden en zes door do actiehouders. Zulk voorstel kwam beter ovoreen met den aard van do instelling de glasblazerij aan do vereeniging der werklieden maar niet aan de werklie den zelf. De uitleg werd gegeven aan do af gevaardigden der werklieden, die do reden dezer wijziging hadden ge vraagd, omdat zij in hunne oogen den schijn bad van oenen blaam. Na de bespreking werd de wijziging aangenomen met algemeene stemmen, uitgenomen do afgevaardigden der werklieden die bevel gekregen had den tegen lè stemmen. Dan werden de hervormingen van Spinolta besproken De afgevaardigden der werklieden logden eerst kunna bezwaren bloot. Daarna was bet do beurt aan Spinetta. Deze wees op de moeilijkheden die hij ontmoette om zijne hervormingen te verwezen tlijken. Do algemeene bespreking duidde klaar aan dat liet stelsel Spinetta het beste, was, daar bet tot hiertoe reeds uitmuntende uitslagen had geleverd. Er werd besloten met bet stelsel Spi netta voort le gaan. Eindelijk werd eene dagorde ge stemd van vertrouwen in don ingenieur Spinetta en in het personr.oel van de glasblazerij. Dat verslag bevat perels die wij moeten aanstippen, opdat ze niet zou den verloren gaan. Daaruit blijkt 1. Dat de werklieden van Albi nog met begrijpen bet zijn nochtans verlichte socialisten dat bet alge meen welzijn boven bet particulier nut 3taat. 2. Vroeger waren do werklieden bazen in die fabriek; 6 tegen drij! Van Zondag afmoeten zij bukken voor de ictiehouders Drij tegen zes 1 Welk verschil is or nu nog tusschen de glasblazerij van Albi en een gewoon r.ijvcrbeidsgcsticbt aan actiehouders toebehoorende? Te Albi w orden de werklieden nu ook bestuurd door geldzuchtige ka pitalisten, bloedhonden, uitzuigers, ellendige geldduivels, enz. 3. Wanneer de glasblazerij van Albi werd gesticht, dan was er geen spraak rau eene glasblazerij waar de syndikaten zouden den hoofdrol gespeeld hebben. De roep was dan ii de werkman meester in de fabriek lijk de baas in de herberg Maar nu wanneer men ondervindt dat zoo een ding bet niet volhouden kan, nu komt men af met eene ellen dige woordenvilterij om te zoggen do fabriek niet aan de werklieden, maar aan de vereeniging van werklieden. 4. De poging van Albi» waar, om alles te redden Spinetta een ge leerde ingenieur nu de bevelen uit deelt, tegen wil en dank van de werk lieden in, dio poging beeft een einde dat iedereen van 't begin af voorzag 't is een kolossaio sisser En 't moest. bot zijn ook, zoolang men er 't bestuur niet in handen gaf van clio elementen die besturen kunnen. 5. Vroeger was hetde glasblazerij aan do glasblazers Nu is 't geworden de glasblazerij aan de kapitalisten. Zóó redeneert signor VanderveUlc. Zóó schrijft de Pouple n. ftatosssofeieSeja Sn sjjosM^vtfeg» •ïlieesGi* Het departement van hot spoor heeft bestoten, proofsge wij silo bestelling- aan huis dor per expres verzonden vrachtgoede ren en kolli le doen plaats Lobbon door mid del van automobielen. Zoo de proof eon bevredigenden uitslag oplevert, zal deze besteldienst worden uitge breid tot de verzendingen per tarieven II. III en IVr. tfJeesnroor'aipeSlissig ïn Jü5s. Alhoewel liet tegenwoordig zeer moeilijk is otn lo voorzien wat do dag van morgen aan brengen zal, meent de oude generaal er toch eons te meer voor Juli te moeten op losgaan met zij no voorspellingen. Van 1 tot 10. mooi weor, met stijgende vorwarming, groolo hitte zelfs met lievig on weder rond 8 of 0 van 11 lot 19, afwis seling van regen en zonneschijn, verkoeling der luchtvan 20 tot 31, grooto hitte, zware onweders, talrijkeregenbuien en op 't einde der maand, warm genoog om do kraaien te doen gapen. Os r»sk5*eits2i in *4 fcasrap. Tegen half Septembor zullen do rekruten bo- zit nemen van do gebouwen die men hun in het kamp van Baverloo aan 'tgerood maken is. De andere troepen die rond dien zelfden tijd hun kamp gaan doen, zullen ingekwar tierd worden. Tosiagen op ambaciitsma- Grienen. Om do kostclooze raadge vingen der heeren ingeniers van hot minis- terio van Nijverheid on Arboid, alsook de toelagen van 5 °/0 in geld, van den Staat to bekomen op allo aaukoopen van mekanieko ambachlsworkluigen, gedaan door klein- bazen aller stielen, hoeft men eene schrifte lijke aanvraag te doen, vóór don aankoop, rechtstreeks aan den heer Minister van Nij- verhoid en Arbeid, lo Brussel, of aan don hoor Arth. Do Maoro, 't Rozenhof, Gont- bruggo Zuid. Indion do aanvragen slechts gedaan wor den na do bestelling of het opzelton dor rnekanioken, kan geen govolg aan het schrij ven meer gegeven worden. A- FranKrij Lc Tegen de Antimilitaristen. Op man daat van M. Drioux, onderzoeksrechter, heeft de veiligheid van Parijs Dinsdag morgend 12 sekretarissen. oud-sekretarissen of schat bewaarders der syndicate inrichtingen aange houden, waaronder M. Marck, schatbewaar der der G. G. T. Allen zijn opgesloten geworden, onder beschuldiging van ophitsing der militairen lot wogloopen en ongehoorzaamheid. To Lardy (Seine ea Oisq) is een loider aangehouden. To Nantes en Bourgps zijn twoo aanhou dingen gedaan. De onderzoeksrechter heeft een twintigtal aanlioudingsmandateu voor Parijs evenals voor de departementen-uitgegeven. De heer Drioux zal, naar men denkt, den Sou du Soldat vervolgen als zijnde eene inrichting van de C. G. T. Aanstaande werkstaking der mijnwerkers uit de Loire. Uit Sl-Etienno Hot komi- loit dor mijnwerkers gaat hot workkontrakt verbreken. De staking zal op 7 Juli uitbre ken. De moord van Villeneuve St-Georges. Een onverwacht voorval komt zich voor te doen aangaande do moord op den meester gast Fortin, te Villeneuve St-Georges. Bij het onderzoek werd do negentienjarige René Guéro, vordacht het schelmstuk ge pleegd te kobben. Daar hij in Parijs woont, werd bij ook door de veiligheid vurig opge zocht. Zondag morgend kwam nu de jongo scliildersgast bij M. Bithén, kominissaris, en verklaarde dat-bij Guéro boette, en kwam om verroclitvaardiging»to vragen daar hij als moordonaar in do dagbladen stond. ïlij legde uit dat hij «in 2 ure"f>2 uit Ville- rteüvo St-Gcorges vertrokken was in de milling van Parijs; «Vermits do moord om 3 uro 1/2 geploegd? moot geweest zijn, kan mijno onschuld in goan twijfel getrok- kon worden. Met oonigo vrienden heb ik mij Zaterdag namiddag opgehouden,on-heb dan eene ken nis opgezocht waarmede ik don nacht over gebracht heb; Dal wil geenszins doen donkon dat ik door knaging gekweld mijn huis niet heb willen botlekken. Quéro werd mot vragon overladen hij loochende immer. M. Iliclion, bad wolreden zijn gast voor don moordonaar te houden. Een oogslag op zijn verleden deed in hom spoedig gen oynlo lüieflt van den póliliekpm- missaris wedorvindeiï. Voor M. Bichon wa,s die alibi, vorro van overtuigend te zijn. Door behendige ondervraging in 't nauw gebracht, vroeg Quéro op het laatst naar papier pen en inkt. Hij schreef zelf zijne beschuldiging en onderteekendo ze. De schelm werd onmiddolijk vastgegrepen en naar Gorboil overgebracht waar hij is opgosloleu géwordén. De heer Gridol onderzoeksrechter hoeft dun schuldenaar te zijner beschikking. Z3mitsclxlancl Generaal Soukhomliuof te Berlijn. De Generaal Soukhomlinof; Russische minister Van oorlog, i3 Dinsdag te Berlijn aangeko men. Eeno uitdrijving. Het gouvernement van Elzas-Lorroinen, komt Karei Webb, kennis to géven, van uitdrijving. I)e heor Webb, een EJngelschman, is ver tegenwoordiger eener Franscho firma van Reims voor vliegtoigen. Hij was slechts vijf of zos woken le Straatsburg gevestigd. De redenon dor uitdrijving zijn niet aan gegeven, maar een for.ctionnaris van bot ministerie lieeft aan M, Webb laton weten dat zijne tegenwoordigheid bier niet ge- wonscht word. Do ingenior hield zich met dio verklaring niot tevreden, on hoeft de bo- S3horming ingeroepen van hot Engelseh gezantschap. Eene afschuwelijke misdaad. Het assisenhof van Gottbus, in Brandenburg, komt eene wroede moordonaar te veroor- deelen. De weduwe Ivaekeritz, die mot zekeren Frochlich loefde had besloten zich van haar bijzit te ontmakon, om mot een nieuwe gast te leven. Terwijl Frochlich sliep maakto de vrouw hem af, sneed zijn lichaam aan stukken, on verbrandde de romp in hot keukenfornuis. Do darmen en het hoofd-werden in den hof bedolven. Do ongowone reuk, trok de aandacht der geburen op, waardoor die afschuwelijke inoord ontdekt werd* Tijdens hot ondorzoek hooft do vrouw verklaard dat zij met veol smaak het hart van haar slachtoffer heeft opgoeton. Onder liot verhoor verloochende zij hare eerste verklaring. Daar de beschul digde plichlig gevonden word aan moord is zij tot de doodstraf vorwezon. Het vonnis heoft do wreode vrouw in niets bewogen. Moordenaar van zijn kind. De jury leden van Berlijn hehbon (don schrijnwerker Oull, 33 jaar, tot 4 jaar gpvang veroordeeld. De vader had zijn pas geboren kind, in een emmer water vordronken, daarna, liet aan stukkon gesneden, en in het fornuis ver brand. De gezworenen, hebben rekening ge houden van de diope ellende waarin bot ge zin verkeerde. De prokureur-genoraal had eene gevangenisstraf vaa 8 jaar aangevraagd. Italië De Italiaansche Souvereinen op reis. De koning en de koningin, vergezeld door Si San Guiliano, en door hun gevolg, zijn per speciaien trein uit Rome vertrokken, voor Kiol on Stockholm. Spanj o De brandramp van Avila. De brand van Avila is in eene apotheek uitgebroken. Het vuur deelde zich mede aan het middenge bouw der telefonen, dat verwoest word j eon telefonist bekwam kneuzingen. De andore gebouwen brandden af. Er wordt officieel uit Avila gemeld dat de brand immer voortduurt. Verscheidene hui zen zijn verwoest. Een groep pompiers uit Madrid aangeko men, bekainpt krampachtig hot vuur, doch zonder goed gevolg het water ontbreekt totaal. Verscheidene pompieren zijn gokwetst ge worden. De schade zou een miljoen pesetas bodra gen. Luidens een lator nieuwsbericht is de brand Dinsdag avond om 5 ure omschreven geworden. Zos huizen zijn platgebrand. Vijf andere gebouwen branden uit. ntniBlcind Hevig® onweders. De scheepvaart belem merd. Uit Sebastopol wordt gemeld,' dat do scheepvaart in do Zwarte Zee ten gevolge der hevige onweders onmogelijk is, Oostenrij Jc-EHongiarie De brand van Woellersdorf. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand dor munitie fabriek van Woellersdorf, aangestoken ge worden door vior burgerlijke werklieden, die in de sectie 5 werkzaam waren. Zij sverdon tijdons den brand van het etablissement aan gehouden. Een dertigtal personen zijn licht gokwetst geworden. Do schade wordt op een miljoen kronen geschat. E3,OX»-È-tt3-S:EtEtl Merkwaardige botooging. De handel en nfj voraars van Coimbro, hebben besloten niets meer to betalen, om zich op die wijze to verzetten, dat er in eene andere stad eeno rechtsfaculteit zoudo opgericht worden, dio onafhankelijk zijn zou van do Universiteit van Coimbro. Do gansclio stad ïs in eene ongewone stilte gedompeld, do trams rijden niot. De vlag van het Stadhuis is opgerold geworden. Tvirlcyë Da geestesgesteldheid te Constantinopel. Hol komiteit van Union on Progrês wordt nu heviger dan ooit aangevallen, sinds de laatste tor dood veroordeolingon. Men verwijt aan het komiteit van de be- schuiuigden niot genoeg onderhoord te heb ben, cn zich op zij no slachtoffers geworpen te hebben, wier dood nochtans ze bij liet publiok in aanzien lieeft doen winnen. Men is verontrust ook daar de sultan ge heel en al behoerscht wordt door de Union et Progrès on dat hij Daraad Saiid Pacha, aan de keizerlijke familie gehecht, niet heeft kunnen redden van de galg. Mot nieuwsgierigheid wordt steeds naar do Tchalaldja-linie geblikt, waar do minister van oorlog onder allo voorwendsels zijn oogenschouw verlengt, daar hij maar weinig tevreden is over do geestesgostoldheid der troepen. De brand van Stamboel. Luidens een snolbericht uit Constantinopel, is do brand van Stamboel ontstaan door een ongeluk. Voorlig huizen zijn de prooi dor vlammen geworden. Brindojonc des Moulinais zit reeds in Holland. DöPranscho vlieger Brindojonc des Mou- liuais is waarlijk bewonderoncwaardig. Dinsdag morgend vroeg verliet hij Copen hagen en om 7 uro 54, na wederom do Bal- lisclie zee overgestoken te hebbon, landde hij in de beste voorwaarden to Hamburg. Hij bleef or wat rusten en eten, en na zijn voor raad vernieuwd le hebben, steeg hij om 9 uro 57 op om naar Den Haag te vliogen. Daar was men por telegram verwittigd geworden en lang duurde hot niot, of al wat vrij was bevond zich buiten de stad, om den vliogor to zien aankomen on geluk le wen- schon. Om 12 ure 55 kreeg men hem in 't zicht er. vior minuten later, om 12 uro 59, na oene prachtige gestrekte vlucht, daalde hij zachtjes op het vliegplein neder. M. Vandenberch-Van Heemstede, in naam van den luchtvaardersbond der Nedorlandon, wensohto hem wolkom. Hij bedankte tevens Brindojonc, omdat deze iiem do gelegenheid verschafte oen der dapperste moderne fran scho heidon te groeten. Eene lauwerkroon, versierd met do Ilot- landsche en Fransche kleuren, werd don vlieger aangeboden, waarna hem dó eorewija geschonken werd.] Brindojonc verhaalde dan zijne laatste roif. Bij de opstijging was er wat wind, doch da vlieger gelukte er spoedig in, op oene aan zienlijke hoogte te geraken on met eono snel heid van 100 lilm. per uur zello hij koers op Den Haag. Brindejonc was niet het minst vermoeid. Hij werd evenwel naar een hotel gevoerd, waar hij een flink maal binnenzond om zijne krachten te horstellen. 's Avonds werd hem door don luclilvaar- deraclub een banket aangoboden, waar ook de stadsoverhedon on tal van in aanzien zijnde personen aanwezig waren. De Fransche vlieger drukte er de hoop uit, Woensdag morgend,tusschen 7 on 8 ura te kunnen opstijgen om naar Parijs te vlie gen. Hij dacht daar om 4 ure namiddag, wa een of twee oponthouden, te kunnen aanka- men. De gevechten in Macedonië houden op De bondgenooten blijven elkander beloeren Do telegrammen uit Macedonië kondigep aan dat na oenen nacht hevig gevochten tt hebben, de bondgenooton nu allen strijd heb ben geslaakt. Het is niet gemakkelijk hot ware van hol onwaro le scheiden in ai do togonstrijdig® berichten, welke men ons uit het vorro Oos ten zendt. Nochtans een ding schijnt waar schijnlijk, dat do plotselinge aanval der Bul garen enkel voor doel had allo gemeen schapsmiddelen af te broken tusschen Ser viërs en Grieken. Deze omdolen do Bulgaron in oenen grooton.ring, waarvan de omtrek van dag tot dag nauwer on nauwer wordt. Men moot misschien ook weinig holang hechten aan do zienswijze volgens dewelko do Bulgaren zóó de zaken oenen plotselingen gang deden nemen, om Ramenig te beletten zijne mobilisatie af te maken. Het schijnt dat die plotselinge aanval enkel' voor dool had niot too to laten dat Griekon en Serviërs eon al lo sterk standpunt uit kiezen togen holoogenblik waarop do vriend schappelijke verdeoling van do ingenomen grondon onmogelijk schijnen zou. Moost nu dozo laatste zienswijze de echto zijn, dun nog zou alle hoop op het behouden van den vrede niet verloren zijn. Men zal overigens ook wel opmerken, dat cr tot hiertoe nog geen spraak was de minis ters to Sofia, Athonen on Belgrado terug to roepen. Ook is hot nog een goed voorlookcn dat M. Danof verklaard heeft naar St Petersburg te willen gaan waar bij hooi zeker een on derhoud zal hebbon mol M. Pachitch. Dö Serviërs zouden den aanval beginnen Het schijnt dat do ministerraad aan don opporgenoraal Pouchnik de zorg hoeft over gelaten allo maatregelen to nomon die hij noodig acht. Het gorucht is in omloop dat hij do toelating zou gekregen hobben deu aanval tegen do Bulgaron aan te vangen. De strijd houdt op Een telegram uit Uskub in dato ln Juli verzekert da minstens 100.000 Bulgaren aan het gevecht hebben deelgenomen. Do gevechten hielden op Dinsdag mor gend to G ure. Nederlaag der Bulgare* Naar do laatste tijdingen van hel algemeen kwartier van Uskub, zijn de Serviers or in gelukt do Bulgaron achteruit te drijven to Relkelouks, cn liun aanzienlijke verliezen lo doen ondergaan. Naar de menigvuldige tolegrammen uit Athonen en uit Salonika hebben de mili taire overlieden bot foit van den plolsolingen aanval van Bulgarië als oene oorlogsver klaring aanschouwd on daarom ook dan don bevolhebber dor Bulgaren to Salonika uitga- noodigd zijne troepen te laten ontwapenen. Aangezien de Bulgaron daarin niot wilden toestemmen,werden zij door de Grieken aan gevallen. Do soldaten die in de kazerne lagen, als mede in de kerk St-Sophie, hobben ziel»

De Volksstem | 1913 | | pagina 1