Er is veel goeds io, EEN VIJAND van onze Missionnarissen Sm'Umkmd 'T EEN EN 'I ANDES Broederoorlog Een ïaafsfe, v/anhopige oproep Hevige krand te St-Gülis-Bmssel Zondag 6 en Maandag 7 Juli I9IS 0 Bil nammer beval 12 bladzijden ea wordt verkocht aan 5 csntiesien- w- Turkye heft den kop omhoog Dramatische redding Negentiende jaargang b' 156 S OENTIEMEN HET NUMMER DE VOLKSSTEM ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een iaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van bei land. I* UITGAAF, 4 u. 's avonds «i» 2' UITGAAF, 7 u. 's avonds Tour ioüte la juiUicité ooir.merciale et financière da journal, s'julrcsser cxctusivement a l'A^euce Réclame Godts, 2, l'lace de la Bourse, Brusclles. TE SRUSSEL. G0DT3, BeursplaaSs, 2 Telofoon A 3299 BestuurderJ. C3r ^=41 TT JQk bureeleni TE AALST Kerlistraat, Telefoon 114 Van Nuffel-De Qendt. AANKONDIGINGEN» KI. aank. (i tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 2* bladz. (de regel) fr. .00 4* bladz. (de regel fr. 0.30 Financ. aankon, (per rego!)fr. 2 00 ,f. 1,00 Sport (per regel) Gemengd nieuws perregöl)fr. 2,00 Reent. herstell. (per regel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commercial en fïnancicele aankondigingen zich uitsluitelijk te wendenAgence Réclame Godis, 2, Ucursplaats, Brussel. Onze lezei'sliorinnoreii zich den brief van don logeman, kapitein Wanger- méo, aan b.\ Vondorvoide gestuurd, waarin bij rechtuit verklaart dat bij en al do logemannon in Congo, en van Coiigo levende, bun best zullen doer om den invlood der katholieke Missio narissen te dwarsboomen. ITij lachte daar ook met de klach ten. welke mon tegen hunne dwars drijverij zoude kunnen neerleggen hebben, want die klachten mosion in handen komen van broeders dor loge, en deze zullen erwel goede zorg voor dragen. He katholieke wereld .was hoogst nieuwsgierig, oin te weten welk ge volg er aan die onthulling zou gegeven worden. Dezer dagen vernemen wij dat die befaamde logoman zijne bediening in Congo niet meer zal kunnen waarne men. Het tegenovergestelde had or.s ook fel verwonderd Iedereen zal dien maatregel goedkeuren. Diegenen die naar Congo trekken en bij het scheep gaan, hunnen haat tegen den Gods dienst niet kunnen neerleggen, maar besloten zijn alles te werk to stollen wat in hunne macht is, om het bijzon derste middel ter beschaving te keer te gaan, dat die hoeren, al zijn hot da. oqk roodgehroekte kapiteins, hier blij ven. Het groot Congowark heeft aai dergelijko lieden geen de minste ha hoefte. Eene aanmerking nochtans aan gaande M. Wangermée, kapitein der gidsen. Blijft het daarbij Zal die heer zij «en dier.st hernemen lijk vroeger in liet leger, met dezeltde "waardigheid mot dezelfde voordoelen, met herzelfde vooruitzicht op een schitterende toe komst, alsof alles in zijne loophaan ongeschonden ware De ambtenaar van Congo is gestraft ja. Maar die ambtenaar is tevens offi cier in ons Belgisch leger. Die officier roemt er op, desnoods rechterlijke ge volgen to beletten; hij is er fier over, eerder te gehoorzamen aan oene heime sekte dan aan de wetten van zijn Land AVelke waarde kan man dan geven can den eed dien hij eens zwoer Welk vertrouwen kan dergelijk man aan ons nationaal leger nog in boezemen Dat hij bovel voere in de donkere loges, dat verstaan we opperbest. Maar fiat oen meinoedige bevel voere in ons leger, wie zal dat begrijpen in de nieuwe Schoolwet I Wanneer de onpartijdige Gazet der Staatsonderwijzers zulks verklaart dan valt allen twijfel weg We weten maar al te goed welke geest dio gazet en hare opstellers bezielt. Ziedaar nu eene wet door een katho liek ministerie neergelegd,en eindelijk den jarenouden en recbtmaligcn eisck van de overgroote massa recht geven de recht gevende ook aan do groote meerderheid der kiezers die desnan- gaande verleden jaar uitspraak deden en hunne zienswijze te kennen gaven diezelfde wet wordt goedgekeurd door dat korps dat men minst van rogeorin^s- gozindheid kan verdenken. Welle ernstig man onthoudt zich bij de stomming over een wetsvoorstel waar veel goeds in is (Werkman van 4° Juli 1913.) Wij beeldden ons altijd in dat mon ja stemt wanneer men het ontwerp goedkeurt, neen, wanneer men liet af keurt en dat men zich onthoudt wan neer het goede dat men er inziet, om trent het kwade evennart, of wanneer men niet in staat is or over to oordeo len. M. Daons neme het dan niet euvel op dat wij hem vragen wat zijne ont houding beteekont. Gij zelf, mijnheer zegt, u er is veel goeds in Moeten wo veronderstellen dat ge niet weet wat go zegt Maar dan, indien uw geweten en uw verstand iets goedkeuren, moet gij dan eerst anderen raadplegen Indien die andoren, lijk met het wetsvoorstel Scbollaert, u verplichten op gevaar u over boord te werpen,dat gene to weigeren wat uw geweten prees, don zult ge nog nu lijk dan, uw geweten wol doen zwijgen. Mandaat alles geweten was 011 is niets Oj zoudt ge misschien verbeteringen aan het wetsvoorstel toebrengen Allots, mijnheer, aan 't werk I Zet' die verbeteringen over in eenigeamen dementen en toon dat gij wat ernsti werk leveren kunt ook. Maar 't en zal. Liberalen en socialisten stoken reed de oorlogstrompet op en gij, mijnbeer, willens of met, ge zult meedoen met hen en afkeuren waar veel goeds in zit Zóó hnndeldot gij en zoo zult ge weer hsdsién. En omdat wij u dat zegden,ontsteek daarom niet in eene geveinsde gram schap,verwijf ons niet dat «De Volks- stem een afgrijselijk wangedrocht i's van leugen en valschkeid. Scheldwoorden passen niet in den mond van een bejaard man en nog veel minder or.der de pen vart een voüts- vertegenwooordiger. Zij passen vooral niet aan een man die door bedrog en logen alleen zetelt waar hij zit. Wij zijn verre van te meenen, dat gij een afgrijselijk wangedrocht zijt. En kan het u behagen dan noemen wij u volgaarne een verrukkelijk kunstge wrocht van schoonheid en lieftallig heid i Maar daar is do zaak niet. Gij zult dus stommen lijk men u zal hevelen Dangeeftgij ons op voorhand gelijk; gij zult stemmen met de liberalen en de socialisten tegen de schoolwet. Deedt ge zulks niet. adieu dan de Kamers, adieu uwe Christene Demo- kratie Deze moet goddeloos zijn of niet zijn Da les die men u gaf tijdens liet wetsvoorstel Scbollaert heelt u alle lust benomen zuilcs nog eens ta beproe ven. Mochten we nochtans mis zijn in onze voorspelling en bestatigen tijdens do besprokinger. sn de stemmingen dat ge liever luistert naar uw geweten dan naar de hevelen van dio goddeloozeo wier speelbal gij blijven moet op ge vaar af buitengokegeid to worden, dan zouden wij op ons zeiven den naam van Manti kakón ongeluksprofeet toepassen en u van harte gelukwen- schen om uwe edelmoedige handel wijze Maar., 60 t. Iivan 3G tot 40 jaar, Go t. h.: van 40 tot 43 jaar, 70 t. li,; on na de 43 jaar, go- nietor, zij 75 t. li. van Iiun ioon. Wat betroft do werklieden in beschikbaar heid gesteld wegens vorwomlingon in den dienst bekomen of'aangetast door ziokton die daarmede worden gelijk gestold, en tol tonde ten rninslo 15 jaar dionst, ontvangen 50 t. h. van bun loon. Van 15 lot 21 jaar dienst, GO t. b.; van 21 tot 25 jaar, 65 t. li. van 25 tot 30 jaar, 70 t. h., en na 30 jaar 75 ten honderd. Dozo tegemoetkomingen wordori vormeer derd met 5 t. h. voor olk kind onder do 1G jaar, zonder dat bot geheel evenwel do 75 t. h. raag te bovon gaan. HeS zilvepetn paplemeniair JlsblBé van M. Neriuckx, ondervoorzitter dor Kamer, zal op 20 Juli ta Hal luisterrijk gevierd worden. Tïjdalijks uitwijking onzer laoidsScjke werklisden. Thans schat het Ministerie vair Nijverheid Arbeid het jaarlijksch getal work li eden dio naar Frankrijk gaan op 42.000 zijnde 24,000 voor Oost-Vlaanderen, 14,000 voor West- Vla anderen on 4000 voor het Doernikscho. Deze getallen verschillon weinig met dio der Besc-hermings-Komiteiten dor uitwijken de werklieden van de beide Vlaanderen, zijdde eon gemiddeld cijfor van 25.000 Oostvlamingen, 15,000 Westvlamingen en van 2,000 (ot 0.000 Henegouwers in t geheel 43.000. Do drio- vierden daarvan zijn landarbeiders de ovorigen gaan naar de steenovens in hoi Noorden van Erankrijk. Het soSaö©lsshig5 l'^venat* Voor de nieuwe reis die het (schoolscliip l'Avoiur gaat ondernemen, zal de offi- ciorenstaf samongestcld zijn alsvolgt Bevelhebber, kapitein Corncille; eerste officier, luitenant Do Meulomeostor; tweede .officier, luiiona: L. nbard; derde officieren, do luitenanten Tournayo, Verlié, ilecquet on Pittance. 83®3g* Ffi'awsch-Lourdes- Van den 4(,eu tol do.» i3rteu Augustus zal do Derde Frctncishaanschc Bedevaart, naar O. L. van Lourdes, naar hot H. Hart te Bordeaux en naar do Gelukzalige Jeanne "Arc to Orleans plaats bobben. De prijs der reiskaarten is 165. fr. in litö klas 110 fr. in 2d0 en 70 fr. in 3fl" klas. Iedereen mag deelnemen aan de Bedevaart. Voor inlichtingen en inschrijvingen wonde mon zich tot Pater Faustinas, Gapuciojien klooster, Sint Job, Aalst Lees op de 3' bladzijde bot artikel Het lijden dor zenuwachtige j scben. Zieke «werklieden op het sp>©OB*a Hot departement van 't spoor komt de volgonde beschikkingen te nemen, wal betreft de zieke werklieden. Werklieden dio ziek zijn of in beschikbaar heid gestold worden wegens ziekte, en 30 jaar dionst tellen, zullen 50 t. h. van bun loon ontvang©». Tellen zij 33 jaren dienst, dan put vangen zo 551. b.; van 33 tot 3d jaar 1*3" ecler-lan. ei. De Opiumconferencle. Do minister van Chili to Brussel, M. Ilumous, heeft de twee de opiumconferencio van don Haag bijge woond, waarop hij Chili en Equator verte genwoordigde. Hij heeft do officieele ij tredingen van Chili tot do overeenkomst oteokond, en legde in naam van Equator do goedkeuring af tot dezelfde overeenkomst. 3EVx»a,a-xlc2^Sj izr Ds incidenten door de driejarenwet ont staan. Men bespreekt do interpellation aangaande do incidenten outslaan door de driejarenwet. M. Siatequenin, hekelt do bctougelende politiek van den minister van oorlog, die door hom persoonlijk wordt aangevallen. De spreker, zegdo dal M. Etienne in 1870, tijdens den inval het goweor niot schouder- do de heer Etienne antwoordde, dat zulke w es ties Ier Kamer niet worden goregold. Do voorzitter roept M. Sixtequonin lot de orde terug. Daarop verwijt de socialistische volksver tegenwoordiger, don heer Etienne zijne olonialo politiek. M. Sixtequonin wilde over concessie en verlcoopiug in do koloniën van groote uitgestrektheden gronds bande len dr heer Etiojme valt hem snel in de rede dat bij noch in Aïgerië, noch elders, genwoordig was op zulke vorkoopiogeu. (Toejuichingen). M. Barihou is zeer verwonderd dat do socialisten voor do oerslo maal een minister persoonlijke vorwijton toebrengen. Twee kaporalen veroordeold Do krijgs raad van Monlpéllier heeft Iwoo karporalen - an hot garnizoen van Narbonne tot twee jaar govangonisslraf veroordeeld, daar zij beschuldigd zijn eene betooging legen do 3 jaren wet op touw gezel te hebben. De moord van Villeneuve-St. Georges De afwozigheidsbewijzen door Guers opge geven, zijn gansch juist gevonden,M.Gridel, onderzoeksrechter van Corbail, deed eeno nieuwe huiszoeking doen in liet bureel. Do inspecteurs vonden daar een borde- reel geleokftiid. door Frangois Prigent er. die nog ^niet ontvangen werd. Deze werkman dio sinds do moord niet meer gezien is ge worden, trok de aandacht op zich. Overigens is hij een vriend van Quóro. Prigent die in de rue de G ergo vie to Parijs woont werd aangehouden on naar Gorbeil overgebracht waar hij door M. Crindel is ondervraagd. Prigent bakende zonder veel hapering dat hij do moordenaar was, maar dat Quóro hom op do hoogte van den lo plegen slag bracht. Hij vertelde boe Quéro hem voor 14 dagen verklaarde dat Lij zoo dringend gold noodighad. Indien gij mij wilt Loipen zegde Lij, weet ik waar er te vinden is. Op den betaaldag bad do meestergast Forlin altijd van 5 tot 6 honderd frank in kas. Hot was gemakke lijk hem deze som te ontstelen. Ik zal eerst binnengaan om mijn gold op testrijken zegde Quero, indien Fortin zijn geldzakje op zich draagt, zal ik u teoken doen. Vervolgens zult gij uw loon ontvangen en ik, ik zal met u het bureel binnenrukken. Beiden zullen wij de zaak klaarspinnen. Pringent teekende zijn bordoreel, en wierp zich mot geweld op zijn meester. Quero bleef nochtans wachten en zijn makker doodde Forlin met bijlslagen. Twoo minuten later zagen de werklieden don moordenaar wegvluchten. M. Gridol zal binnen 't kort den moord© naar en den opstoker tegenovor elkander stellen. OiiItsclLlancl Do samenkomst van Kiel Na oen ont bijt aan boord van do Trinacrïa waarop de keizer met de keizerin en de Italiaanscho vorston tegenwoordig waren, zijn de Italiaansche souveroinon Woensdag avond om 11 ure naar Stockholm vertrokken. De Militaire wetten bekrachtigd. Do keizer heeft Vrijdag morgend te Kiel de militaire fiöancieelo wet goteeker.d. Het opporgezag dat aan generaal von Keiringen is toovortrouwd geworden werd door feld Maarschalk von der Goltz uifge oefend. Do oude krijger wordt nu bepaald op pensioen gesteld. De dagbladen veroorloven zich te schrij ven, dat generaal von Kciringon niet ge schikt is om minister van Oorlog te zijn. Do Gazottë Berlinoise meldt dat het onderhoud van graaf Borchtold mot den markios di San Giuliano te Reichenhaïl, verschovon is tot in October tengevolge van don toestand in de Balkanen. A.fx*ilïa De werkstaking in den Rand Do toestand wordt meer en moor bedenkelijk. Meer dan de helft der plaatselijke nijver heid ligt stil. Do policie van Johannesburg heeft eene betooging op de Marktplaats ver boden. Alle mijnwerkers kunnen als werkeloos aan schouwd worden. De policie fonctionnaris son zonden automobielen, mot wapens, naar de mijnen die over goono verdodiging be schikken, Servië en Bulgarië geven er eindelijk gehoor aan. Do toestand sedert gisteren is een weini0 opgeklaard. De laatste oproep van don czaar van Rusland schijnt aanboord to zijn door Sorben en Bulgaren. Naar telegrammon ver zekeren, hebben beide Staatsbesturen torzelf- derlijd bevel gegeven allo verrichtingen to staken. Het word overigens toch ook lijd. Na vijf dagen oorlogen waren de Serviërs zoo ver vooruitgerukt dat zij zich to Kustendit be vonden, op oeuige dagen gaans afstand van Sofia. Van don anderen kant ra oon lievig ge- vecht hebben de Grieken do Bulgaarsc-he troepen over den Vandar gedreven en zij du won zo nog moor achteruit in do richting van don Slrimon. Men hoeft nochtans te vreezen dat do ophitsing die in de tegenwoordige lopers boorscht zoo groot zal wezen, dat hot ón mogelijk zijn zou de gegeven bevolen lo doen uitvoeren. Wat or nu ook van weze do vastberaden tusschenkomst van den Czar gobeurt op een beslissend oogenblik. Van den anderen kant kondigt men im mers aan dat in tegenwoordigheid van al de gebeurtenissen die voorvallen in bet Bal- kaanscl» schiereiland in tegenwoordigheid van hetgeen de TEMPS noemt do algo- moene waanzinigheid der Balkaanscho olkoron. Europa zou besloten Lobben zich met hot lot dier volkeren niot meer bozig te houden en ben maar te laten doen. Dio ogoistische beslissing zou aan liunne instinktmatige wreedheid die volkoren prijs geven welke nog niet lang genoeg van hunna vrijheid en van do Europeosche be schaving hebben kunnen genieten. Ook moot mon hopen dat, in het belang van do Inter* nationale beschaving, dergelijk besluit niet zal gehandhaafd worden. De Bulgaren beweren de Serviërs verslagen te hebben. Een eerste telegram, dat wij gisteren «tl onze laatsto berichten Lobben medegedeeld, brengt ons de tijding dat do Serviërs de Bul- gaarsclie grons overgetrokken zijn. Dia troepen bestonden uit eeno afdeelinA voet volk, twee eskadrons ruitorij on schutterij. Te 8 ure van don avond kwamen die troepen te Tornuok toe, op tien kilometers afstand van dengrooten wegVassilovgnad-Kustendil; daar heeft dat leger voorloopig zijne tenten opgeslagon. Een tweede telegram uit Sofia bevestigt do tijding, volgens dewelke do Serviërs zich op Bulgaarschen bodem bovinden, dichtbij Kustendil. Ander telegram uil Sofia Nadat do Serviërs do grensposten van do Bulgaren hadden aangevallen, in de richting van Txartzeria en Patovizazet en op Bul- gaarsch grondgebied waren vooruitgedron gen tot op oen afstand van een tiental kilo meters van Kustendil, hebben twee Bulgaar- sche bataiJjons Vrijdag morgend de Servische troepen aangevallen, verslagen en hen ach tervolgd tot in de dorpen van Kirzelitza «I Egri-Palanka. Daarna hebben zij zich in een stormpas meoster gemaakt van eeno hoogte van 562 meters ton noorden van Kiszolitza. Vijf offi ciers en 200 soldaten omtrent werden gevan- gon genomen. De Serviërs lielon drij veld stukken, oen houwitser, drij schroetkanons, 28 paardon en eeno boeveelheid voorraad ia de handen der Bulgaren. Staakt het vuur St. Potorsburg. In antwoord aan Jö mcdedoeling door den Czar gedaan aan de landsbesturen van Belgrado en van Sofia, dal hij geen boraiddelaar wou zijn, zoo niet aanstonds de vijandelijkheden slaakten,word van beid o kanten bevel gegeven alle gevech ten to doen ophouden. Griekenland breekt af met Bulgarië Naar een dagblad van Parijs moldt zou Griekonland aan Frankrijk gevraagd hebben do belangen der Grieken te willen bekarti- gon die in Bulgarië wonen, in geval da oorlog tusschen do twee landen moest los^ breken. Frankrijk zou die zending aanvaard heb ben. Een ander telegram uit Athenen Vrijdag namiddag verzonden, deelt mede dat Iladji- Mischeff minister vau Bulgarië vandaag Athenen verlaten zal. Do Jong-Turksche dagbladpors is van meening dat Turkyë zou kunnen profijt trekken uit don liuidigen oorlog. Da Taninê raadt aan liet landsbestuur aan, aan de bondgenoten do vraag te stollen of zij ja of neon aan de schadeloosstelling le verzak on. Zoo die landen weigeron dan zou Turkye aanstonds handelend liunnea optreden. Vrijdag morgend, rond 3 1/2 uur, ont stond er brand in het ollegocderenmagazijn der echlgenoolen Do Jongho, St-Gillisvoor- plein 5, to St-Gillis-Biussel. Politie on pompiers worden dadelijk ver wittigd. Toon do laatste toekwamen, stond hot magazijn gansch in brand en de vlammen haddon zich reeds medogedeeld aan de trap, leidend naar do verdiepingen, waar de ecUt- genooton Do Jonghe mot hun twee kinderen sliopen. Ladders moesten tegen den gevel van hot buis worden gestold cn de agont Petrci.us en do loezichter Cliquot stogen in do kamer der ccbtgonooten De Jongho, kamer die reeds vol rook was, en gelukte erin den vader, do moeder en oen moisje langs do ladder be neden to brengen, waarna zij naar do lcamor van oen om hulp roepond knaapje snelden. Daar de vlammen reeds uit ramen van do eersto verdieping sloegen, zoo moest dit kind langs een raam van de tweede verdie ping worden gerod. Middellerwijl hadden do vlammen den ovorgrooton voorraad sloften aangetast. Do pompiers moesten er zich bij bopalon do aanpalende buizen te beschermen. Om 7 uur 's morgens taren zij bet vuur meester. Al wat het buis aan goederen en meubelen be vatte, is vernield geworden. De schade is eeor aanzienlijk en de oor zaak onbekend.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1