ENGELAND MET FRANKRIJK Mijnheer PROSPER POÜLLET X3e ZONDAG 6 JULI 1913 WEEKKRONIJK eh Weienschappen neer aangaande --ruim-40 jaren in- -»Mo„n,k 9. hen oude anecdote op nieuwe wijs - 10 Allerlei "duUBi m ocze KOiome. - Volksvertegenwoordiger van het arrondissement Leuven Minister van Kunsten legt een nieuw wetsontw het Lager De Sioet in de straten van Londen De feesten van Engeland zijn ten einde geloopen. Nooit zag men in dat koude, nevelachtig Albion een even luidruchtige vriendschap en tevredenheid. Het scheen dat de flegmatieke EngelschnVan voor eene week zijn koud, on verschillig karakter had afgelegd, om aan Voorzitter Poincaré een onthaal voor te behou den dat nog nergens hem ten deole viel en waarvan men, in Frankrijk lijk in Engeland, nog lange jaren de heuglijke herinnering bewaren zal. Parisot was door den motor verpletterd geworden, terwijl verscheidene personen door het neerploffend toestel getroffen wer den. Een der toeschouwers, een 17 jarige jongeling werd op den slag gedood en ver scheidene anderen min of meer erg gekwetst. De vrouw van Parisot bevond zich in den omtrek der plaats waar het ongeluk zich voordeed. Parisot was 23 jaar oud en had aich reeds herhaalde malen op vlieggebied onderschei den, namelijk in de ronde van Europa, in de ronde van Belgie, enz. Hij ook heeft thans, evenals zoovele ande ren met zijn leven den tol betaald aan de nieuwste uitvindingen. Die droevige liist draagt reeds zoovele namenen wie weet waarde lijst zal slui- PARISOT t4n?" die Zondag te Ans-bij-Luik verongelukte Geen het minste incident kwam de blijde intrede van M. Poincaré in de hoofdstad van den vriendenstaat storen.Het scheen zelts dat de ontembare stemrechtdames, voor eenigen tijd ten minste hunnen, strijdlust hadden weten te temmen. Tijdens het bezoek van Voorzitter Poincaré werd geen enkele aanslag gepleegd, maar nauwelijks is do Voorzitter der Fransche republiek terug ingescheept en heeft hij den Engelschen bodem verlaten, of langs alle zijden rijzen weer de stemrechtvrouwen op. Aanmerkenswaardig is liet ook dat de deelneming aan de algemeene vreugde zich niet bepaalde bij de hoogere intellectueele klassen van de Engelsche natie zij was totaal algemeenen de vreugde, de versiering en verlichting was ten minste zoo algemeen en misschien wel nog indrukwekkender in de volkskwartieren dan op de rijke, openbare plaatsen. Kortom dat bezoek met de groote feesten waaraan het aanleiding gaf, heeft bewezen dat de nauwe vriendschapsbanden antwoorden aan eene nationale begeerte - Vox populi. - En die begeerte is maar het natuurlijk gevolg van eene nationale behoefte. Die twee landen elk afzonderlijk en afgunstig van elkaar, govoelden zich bedreigd in hunne we reldontwikkeling, in hunnen handel en nijverheid, in hun zelfbestaan. Zij waren bijna niets in vergelijking met het machtige verhond -van Midden Europa. Samen maakten zij eene aanzienlijke macht uit die dan goed als middel kon dienen om iftet Europeesch evenwicht te herstellen. De vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk mag als eene andere waarborg van de vrede aanschouwd worden. Eindelijk I Wanneer minister Schollaert, de huidige Voorzitter der Kamer zijn laatste Schoolwetvoorstel neerlegde, dan ging in al de antiklerikale partij - en een gebrul op dat hooren en zien verging. Die wet kon onmogelijk ge stemd worden, omdat het land desaan- gaande niet werd geraadpleegd En het Katholiek Ministerie altijd bedaard en vredelievend, zelfs toege vend en maar al te veel toegevend soms beweert men, besloot eene alge meene raadpleging te doen van het land, aangaande dat voorstel. En het land heel het land antwoordde in Juni van verleden jaar. En het sprak Wij willen volkomen gelijkheid in de uitdeeling der toelagen aan vrije of aan officieele scholen. Want zonder die gelijkheid is de vrijheid van keus der schole een lautre hersenschim En daar eenieder de vrijheid enden middel heeft scholen te kiezen zonder godsdienstig onderwijs, zoo past het dat de overgroote meerderheid ook het middel ter hand worde gesteld, aan hare kinderen het onderwijs te verlee- nen dat zij verkiest. Het past voor het overige ook, dat men aan de onderwijzers eene stoffelij ke vergoeding verleene beter in ver houding met de waardigheid van hun ambt Zóó klonk het antwoord van België. Minister Poullet hield van dien wensch rekening in het neerleggen van zijn onderwerp. Dit huldigt de algemeene leerplicht, het inrichten vaneen speciaal beroeps onderwijs, verschillende van dorp tot dorp, in gelang de plaatselijke aange legenheden, het brengt ook merkelij ke verbeteringen aan de vergoedingen aan onderwijzers toe te kennen. CROMBEZ met zijn helper op St. Denysplein te Gent dagen geleden verleende de Italiaansche Koning genade aan een handiet, die •aleien opgesloten was gebleven. Onnoodig te zeggen, dat de man zeer zonderling zal staan zien hebben, naar de trams en rijtuigen zonder paarden en andere vernuftige uitvindingen. Wat hem echter ongetwijfeld meest met verbazing zal geslagen hebben, is wel het zien van een dier groote vogels, die met eene snelheid van meer dan 100 kim. per uur het luchtruim doorklieven, de vliegtoestellen... Ongeloovig moet die man de berichten gelezen hebben der heldendaden van den Fran sche vliegers Brindejonc des Moulinais die nu te Parijs is teruggekeerd, na in ongeveer 50 uren heel Europa rond gevlogen te zijn. Als wij schrijven - in 50 uren dan beduidt zulks natuurlijk dat de vlieger slechts 50 uren in zijn toestel vertoefdo. Het is verstaanbaar, dat er voor ontvangsten, bevoorraden, rust enz. veel tijd gevergd wordt. Brindejonc mag er op roemen, bewezen te hebben, dat er thans geene hinderpalen meer in den weg zijn, om's morgends te Parijs te ontwaken en s' avonds diep in Rusland en misschien wel in Siberië of China te avondmalen, na er een of ander boodschap, briefwis seling enz. ter bestemming gebracht te hebben. Dat Brindejonc nu de held van den dag is, duldt geen tegenspraak- Wij deelden reeds zijn portret mede, toen bij op de Fransche zeekust neergedaald was en bijna aangehouden werd, omdat men hem voorspioen hield. Ook in België hebben wij eenen vlieger, die schier alle dagen reizen doet tusschen ver- schillige steden, namelijk Crombez. Deze schijnt er op uit te zijn.de postkoetsen te doen afschaffen.Zoo vertrekt hij dagelijks (indien het weder zulks toelaat, wel te verstaan) van St. Denysplein, te Gent, neemt do briefwisseling mede voor eene andere stad; 't zij Brussel, Antwerpen, Oostende, Blankenberghe, Kortrijk, Audenaarde, Bergen enz. en na die briefwisselingen in bestem- ming gebracht te hebben, keert hij naar Gent terug. Daar wij hier te Aelst juist halfwege Gent en Brussel zijn, is het heel goed mogelijk dat hij hier eeos in den omtrek neerkomt om ook een pak brieven af te geven. Crombez heeft evenals Brindejonc tot hiertoe nog geen ernstig ongeluk gehad. Jammer genoeg loopt het met allen zoo niet af en nog deze week lieten verscheidene vliegers het leven bij eene opstijging. Het ongeluk dat meest opschudding verwekte, was ongetwijfeld dat van Parisot, een Fransche vlieger,die te Ans bij Luik, ter gelegenheid der kermis eenige vluchten kwam doen. Op eene hoogte van dertig meters kantelde zijn toestel om, toen het zich boven de menigte bevond, en vooraleer deze kon wegspringen lag de vlieger reeds met zijn verbrijzeld tuig ten gronde. Da Koning van Engeland en de Voorzitter der Fransche Republiek samen in een galarijtuig

De Volksstem | 1913 | | pagina 1