Be Balkaanoorlog EEN PHpNIX 'T EEN EN 'T ANDER Buitenland Brosselsche Kiekskens Hei gevaar der vuurwapens Segeniisnde jaargang nr f $9 Vrijdag I i Juli 1913 X3> CS- 33 X-. 33 BestuurderJ. Van Nuffel-Ds Oendt. DRAMATISCHE MISGREEP Een werkman tiaor tabaksap geaocd Een wonderschoons redenaar. Besparingen aan den spoorweg. Het adres van M. Witmart (Nestor Inneming van Istip door de Serviërs De Grieken te Serrés. 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN! Zss maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's avonds e» fa V UITGAAF, 7 c. 's avonds «ja Ponr toiita la puMicité eoir.mcrciale et financiore du journal, s'&rlresser exciusivement a I'Ajreiice Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelies. EUREELEN TE ERÜSSEL I TE AALST CJ. G3DTS, BeuraplaatSj 2 I Ker-ic»tra.a^, Telefoon A 3299 Telefoon 114 TEM AANKONDIGINGEN J «I O. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 Financ. aankon, (per regol)fr. 2,00 fr. ToO Sport (per regel) Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 Recht, hers teil.- (por regel) fr. 2,00 Overlijden (por rogcfi (r. 2.00 Commereiale en fioanciecle aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden: Agencc Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. De Flandre Liberale sciiriilt Er zijn lieden die een wrevel voe den tegen den Ipeer Buyl mooslal nochtans zijn het klerikalen Sommigen oordeelen, dat hij wat veel gerucht in de wereld maakt. Nochtans, indien wij een dozijn propa gandisten van zulk allooi bezaten, hel zou waarlijk aan de liberale partij niet schaden. Natuurlijk zou de politiek van pootjesgeven en hoffelijkheid er minder haat hij vinden. Doch tvic ziet niet in, dal wij ons door die vriendjes politiek sinds twintig jaar deerlijk bij den neus laten leidon Do heer Buyl is een politiek man die zijne partij verdedigt met den vijand te bestoken. Zijn de meeste deskundigen op oorlogsgebied niet van meaning,'Wat de aanval liet beste stel sel van strijden- is Do werkzame volksvertegenwoordiger schikt zich naar do taktiek en wie zal hem in 't ongelijk stellen De hoer Buyl legt veel werk af on de ontdekkingen die hij deed in de Rekenkamer en de geruchtmakende veropenbaringen die erop volgden, hebben den vijand doen builen... liet was daar liet beste bewijs dat hij in zijr.o gevoeligo zijde getroffen was, vooral wanneer die vijand klerikaal beet 1 Wilt ge nu weten of dat portret wel lijkend is, ices dan de volgende schets opgemaakt door een dagbladschrijver van Oostende. (Af. Buyl is volksver tegenwoordiger van do kust) M. Buyl is de man van do liberale linkerzijde die moest zich opmerken doet en meest last veroorzaakt aan zjne- vrienden. Hij is een der hoofd mannen geworden der partij oene partij heeft altijd zulke leiders, lijk zij er verdient en sedert eenigen tijd is hij vooral op te volgen in zijne stem mingen. Bij de stemming van liet amonilo* ment Dhondt, waardoor al do visschers vrijgesteld worden van den militairen uier.st nam M. Buyl do afgevaardigde van de kusten, zelfs geen doel aan de stemming, in tegenstelling met zijn collega M. Serruys. Wanneer er te stemmen viel op de liandelsvenootschappen dan speelde M. Buyl weeral eens schampavie. Bij het stemmen van de militaire ■wet was do volksvertegenwoordiger van Veurne-Ambacht weeral de gaten uit Bij het wetsvoorstel van M. Hoyois waardoor eon einde werd gesteld "aan do schreeuwende onrechtvaardigheden en dieverijen gepleegd door zekere maatschappijen van levensverzekerin gen, werd M. Iloyois gesteund door heel de linkerzijde. M. Buyl alleen stemde tegen 1 IS. Buyl is ook do hevigste om hel vrije onderwijs en do nieuwe school wet aan te randen. Zijne hoedanigheid van oud-leerling van do katholieke normaalschool van St-Nikolaas zou hem nochtans eene gansch andoro houding opleggen en van liem wat meer eerbied ot erkentenis afdwingen. Men verzekert overigens, dat M. Buyl altijd zal schampavie spelen ot neen stemmen, zoolang totdat men liem zal minister noemen en minister natuurlijk van Kunsten en Weten schappen. Niettemin dio handelwijze van den wonderen lieer Buyl heelt de aan dacht gaande maakt" van talrijke in woners van Oostende. Zij vinden dat M. Buyl zich maar al to veel naar den kant richt van zijne radikale vrienden van Elseno, on maar al te dikwijls ver geet dat hij volksvertegenwoordiger is Oostende en niet van Brussel. By dat dubbel portret hoeven wij maar eene enkele zaak bij te voegen. Die volksvertegenwoordiger van Oostende" 4000 fr. en tevens schepene van Elsene 6000 fr. is ook gepen sioneerd als oud onderwijzer wegens voorbarige kaalhoofderij. lot. Het is nu bewezen dat M. Nabaut, van Arlon, de eenige en weltige bezitter is van het miljoen der Ten toonstelling van Charleroi.Den 30 December van dit jaar zal hij in 't bezit dor fortuin ko- mon, rnils afhouding van 5 t. h. Prkses Louiza in Sefigaë. De oudslo doch Ier van Leopold II hoeft het inzicht zicli voor goed in Bolgië, lo Brussel of in den omtrek le vestigeu. In do Noordstatie, inderdaad, zijn reeds op haar naam eene hoeveelheid {kassen on kof- fors toegekomen, verzondoti door een hotel houder, tegen verzekering van 19,000 ff. Zij die do prinses hebben gezien, zeggen dat 7.o in do laatste twee jaar wel twintig jaar verouderd is on gansch grijs is gewor den. Te OoorFlik zullen do fprinsen Leo pold en Karol do toeruooifoeslen hijwonen. Wraakroepend Wij .bobben hier voor onze oogen eoti gefotografeerde» afdruk liggen van den brief door oen Fran- schen burgemeester aan sommigen zijner onderhoorigen gezonden. Wij gaan hom let terlijk vertalen Franscho Republiek. Romaaèche-Thorius, den 31 Moi 1913. Mijn lieer, De meier (burgemeester) dor gemeente Romanèche Thorius, oordeelt dat de grootste welwiÜHDtlhiml wordt betoogd aan al de kinderen onzer wereldlijke scholen. Oin deze roden brongt bij ter kennis van deffamiKën die hunne kindoreu toelaten do vrije paPro naton te bezooken, dat dio famiiiën van allen openbaren onderstand zullen beroofd worden. De burgome os Ier, F. GUILLON. Wal zogt gij van het land, wiens vrijheids geest door onze cartolliolden bezongen wOftlt? Uwe kinderen naar eeno katholieke patro nage laten gaan, is voldoend© om u {van honger to lalou sterren. Lozer, a. u. b.. vorgeot dees voorbeeld niet; hot is or eon ouder do honderdduizen den. te St-Jans-JVlolenSoeelc Woensdag morgend rond 4 ure. kwam de schildersgasl Tbeodoor De Caluwé, 53 jaar oud, wonende Engolonberg, in do herberg gohoudon door M. Dubois, Pastorijstraat. Zooals in meest allo herborgen vckoopt mon daar ook roltabak en hooft de herber gier oen Ueschjo tabaksap, dat door do kliënlen gevraagd wordt om hun tabak even in te tloppon. De Caluwé vroeg vroeg zich een glas Stout en do herbergier, die pas een achttal dagen goleden do herborg over genomen had, vergiste zich van flesch en schonk hot flesclrje tabaksap in oeiv glas. Daar liet tabaksap nagenoeg de/.elfdo kleur.heeft als de stout bemerkte De Caluwé «rots en lodigds in 66n toug het glas. Nauwelijks was hot vocht binnen, of dn ongelukkige rolde ton gronde, ton prooi aan lievige buikkvampon. De herbergier, die slechts dan zijne misgreop inzag, zond on- middelijk een geneesheer halen. Hot slachtoffer word inderhaast naar liet gasthuis overgebracht, doch allo zorgen bloven vruchteloos en de man bezweek con tiental minuten later, na eon ijselijkon dood strijd. Hij laat oono weduwe met verscheidene kinderen achter. Het parket hooft eon onderzoek geopend. -v/V*~ Franlcrij 1c ■- Dood eener Honderdjarige. Woensdag morgend is to Rijsel, do genaamde Pillieu, weduwe van M. Jacques Fume, overloclen. Da vrouw, werd op 13 April 1808 te Aulnoye hij Valenciennes geboren. Zij telde dus reeds 105 jaar. Te Brussel gehuwd, vestigde'zij zich van af 1875 to Rijsol. Duitsclilaixd Politieke Gedingen. Op 22 Januari 11. had in oene zaal van het gasthof Basar Posnanski to Posan eene vorgadering plaats, ter herinnering van don Poolschen opstand van 18G3. 900 personen, bijna allen burgers, waren daar vergaderd. Eenigo Poolscho liederen stonden op hot programma. Wanneer de eerste zang aangeheven werd, kwam oon poliliekommissaris binnen, die verklaarde dat de vergadering gelieven was De monigte-verliet de zaal en verzette zich tegen dien aanslag op do vrijheid van ver gadering. Daarop trok men naar het monu ment vau don.uatiofialen dichter Mickiewicz. waar oproerige lisderen gezongen worden. De soldaten moesten komen om de betoo- gers uiloen le drijven. s Anderendaags werden talrijke personen aangehouden, waaronder doktors, advoka- len, alsmede eenige dame3 uit den bogoeden Poolschen stand. Do boetstraffelijke rechtbank heeft de vol gende veroordeeliugett uitgesproken de ad vokaat Ghrzauowski en de doktor graaf van Kzopecki worden tot 500 rak. iboot veroor deeld; zeven andoro voroordeelden, waaron der 2 dames, weidon verwezen lot 20 rak. boet. Anderzijds veroordeolde de korreklioneele rechtbank van Gnosou do advokalen Tro pinslü en Paulicki, don opsteller Blazak tot 100 ink. boet, voor dorgelljkcn misstap op denzolfdcn dag begaan in deze stad. Automobieiongeiuk. Twee dooden. Woensdag kwam do chauffeur Kanleke op de baan van Berlijn Dabberilz aangereden. Hij witdo eenige kinderen, die over de baan liepen, vermijden, maar hij zwenkte te ge- eldig met hot ongelukkig gevolg dat de automobiel tegen eouen boom bolste eu aan stukkon geslagenheid. De chauffeur word op don slag gedood, alsmede een 5jarig meisje dat zich op het voetpad bevond. Een tram loopt tegen een htiis. Tal rijke gekwetsten. Uit Cassel wordt in dato 9-gemold, dat daar een tram, waarvan de remmen niet meer werkten,tegen oen buis eloopen is. Do tram word vernield. Vijf personen werden zwaar gewond. Do wattman en eene bejaarde vrouw wer den in eeuon hopeloozon toestand naar het hospitaal overgebracht. Door een gendarm gedood. Te Gronau, in West falen, is Woensdag eon Hollaodsche erktnan, Wolden gonaarnd, door een gen darm gedood geworden tijdeus de stakers- Uvisten in de streek. Brutale offioier. De luitenant Beyr van l.et 108° regiment voetvolk van Leipzig is Woensdag door den krijgsraad der 23° a f- decling tot 2 jaar gevangzitting veroordeeld, -ondor beschuldiging van brutaliteiten op zijne soldaten geploegd to hebben. Do besprekingen hadden met gosloten duren plaats en het vonnis is ook niet bekend gemaakt. Ooatenrij k-Ktongarie Boek aangeslagen. Voor eenige dagon word door Mev. Brucks, echtgenoolo van den bestuurder van hét municipaal theater vyn Melz, eon boék uitgegeven getiteld Mijn Verleden In dit boek kwam eene voorstelling voor van bet drama van Meyorling, waar de aartshertog Rudolf sliorf. Mev. Brucks,geboren prinses van Beieren is de nicht van keizerin Elisabeth en, 't is zóó zegt zij, dat zij ingelicht word, over de omstandigheden, dezer schrikkelijke tra edie. Naar hot schijnt zouden hare verklaringen niet allemaal echt zijn. Overigens bevat hel boek menige bewe ringen, die door het Ween er hof als beleedi- gond aanschouwd worden. Als govolg op eon rechterlijk besluit is liet boek van Mev. Bucks aangeslagen ge worden, ïtxielana Ontwerp verworpen. Na eeno rede voering van den voorzitter var. don raad, hoeft do koizorlijko raad met eenparigo stem- men het wetsontworp verworpen dat door de douma verwerkt werd en handelende over hot aankoopon van don spoorweg Moscou- Kiow- Voronègo. Brand in eene Kathedraal. Tijdens de herstelling is eeno groole brand ontstaan in de koepol dor kathedraal Iaaak, to Sint- Petersburg. Alle pom pier «korpsen snelden too en go- lukten er in het vuur spoedig le dooven. Spanje De aanslag* op den Koning. Sanchez Alegro, do aanslagor op den Koning van Spanje i3 Woonsdag geoordeeld geworden. Er wordt beweerd dat de dader ter dood word verwezen. Het vonnis dat Alegro veroordeel! be schouwt don aanslag met voorbedachten rade gepleegd. Het erkent dat Sanchez Alegro, lijdt aan vallende ziekte maar het houdt staan dat hij bij zich zeiven was op hot oogenblik van den aanslag. Sanchez Alegro heeft geweigerd het von nis le onderteekenen. MenTerzekert dat hij in vorbi'eking zal gaan. D9 woelingen tegen de Marokaansche politiek. Uit Barcelona wordt gemeld dat dc beweging tegon den Maroko- krijg immor voortduurt, Afgovaardigden dor radikale jonkheid die in de bureelen van den Grogresso bijeen waren hebben besloten van op 17 a. s. to Barcelona meetingen te houden tegen don krijg; de beweging zal in gansch Calalonië voortgez'et worden. Do overlieden nemen hunne voorzorgen om overal do orde te verzekeren. Zuid-A-frilca Eene bstooging lagen lord Gladstone. Het kantoor dor svndikatonveroeniging heeft eene motie -aangenomen, waarin besloten is dat er eene botooging zal plaats hebben in alle steden van 't land, Johannesburg erin begrepen. Deze betooging heeft voor doel, lord Glad stone, algemeon gouverneur, to doen terug roepen,omdat hij toegelaten heeft do troepon te doen werken om do betoogers uiteen te drijven. IIij wordt ook verantwoordelijk go- steld voor do verschillende geweervuren godurende dewelke talrijke personen gedood worden. (Van onzen bijzondereo briefwisselaar.) BrusselO" Juli 1913. Wo kregen dezen namiddag oen waar galafeest iu do Kamer M. Giroul had de gelegenheid gevonden om een nieuw staaltje to geven van zijn wonder talent en zijne wonderschoor.o stem J Men moot dien rede naar gehoord hebben, om zich oen denkbeeld to kunnon maken van zijn talent. Eon grijnzend aangezicht, een belachelijk on onophoudend gebaar, eene harde, droge snijdende en snerpende stem komende uit liet diepste dor kool, een man die enkel spreekt van pastoor en pators en daarom ook alle vijf voet grootelijks ontsteld is aan do maag, patersvieesch verteert niet, ziedaar M. Giroul. Do haalvolle jsectaris do partijdige man, de belachelijko politieker inwiens oogen allo middelen goed en -ernstig zion, zoo lang zij politieke vijanclon schade kunnen berok kenen, hoeft in de kamer zijns gelijke M. Buyl! M. Vandovijvoro, onze minister van spoor wegen, aan wiens schrandere geesteshoeda nigheden M. Vandonpeeroboom laatst hulde bracht in den Senaaten hij kent er iels van hooft oono hoogst bolangrijko taak aangevangen. Hij wil grooto besparingen doon aan don spoorweg zonder daarom de bodiendon noch de werklieden in hun loon to treffen. Volgens eene berekening zoudon die'be spa ringon jaarlijks een totaal van twintig milliocn bereiken. Dat is onwaarschijnlijk, zult go mij zeggen l t Akkoord 't Is ook wat ik zegde aan den hoogon ambtenaar die good op do hoögto was van die zaak en dio mij dan antwoordde al glimlachend. Ik wil u enkel twee punten aanhalen on cr zijn er duizend waar er kunnon besparin gen gedaan worden. Sodert onheuglijke tijden stuurt men alle dagen naar Oostende eene locomoliof, die daar heel den dag onder pressie blijft en wachten moet, totdat de eeno of andore trein niet voort kan, om dien uit den nood te heipon Hot onder pressie houden van die locomo tief kost drij frank per uur zonder dan van daghuur van machinist noch van stoker tege- wagen. Dio locomotief heeft nooit moeten dienst deen. Die nuttelooze dienst kost ge*- middcld minstens 10,000 fr. por jaar, en dat duurt al jaroi: on jaren Tweede voorbeeld De Nord-Belgo ver voert in transito alle verhouding daarge- 8telil ovoiivoel koopwaren als de Staat en daarom heoft hij eon materieel dat mkar 37% van dat van don Staat heroikt. Zulks kan do Nord-Bolgo ortr de eenvoudige reden dat hij eon redelijker cn verstandiger ge bruik mahkt van zijn materieel. Zijt gij nu overtuigd Kortzichtige politiekers beweren dat de winsten van den spoorweg niet mogen gaan naar de schatkist van den Staat. Even zoo goed kan mon beweren dat do winsten van een nij veraar in kast van dien nijvoraar niet mogen worden gestortMen moet Giroul of Buyl heeteu om zulke dwaasheden staande to houden. Daarstraks, wanneer ik in de Kamer toe kwam, kwam do correspondent van de l'Etoilo Beige bij mij Weet ge waar Nestor Wilmart nu al zijne briefwisseling doet heonsluron Waarachtig, neon, hum hum Ik zal het u zeggen Verbindingslraat, 52, Vorst(adres van het prison.) En al de dagbladschrijvers lachten root deu geest van den correspondent van do Etoile en mot den stommen correspondent van de Volksstem. 'I Is waar en ik heken het volgaarne; dom zijn is ongelukkig en het is eeneziokle vau dewelke nien onmogelijk gonezen kan. Harol». Eona vrouw doodgeschoten te Moeskroen Dinsdag avond kwam M. Henri Dofou professor van gymnastiek, wonende i» do Noordslraaf, 54. om half zeven ure thuis en beroidde liot avondmaal. Eenige oogenMik- kon later kwam zijne vrouw van haar werk en begaf zich in de voorplaats om haar regenscherm weg lo zetten. Al mot eens knalden twee opeenvolgende geweerschoten door het huis. M. Defeu liep naar do voorplaats cn vond er zijne echtge note uitgestrekt, badend in haar bloed. Do ongelukkige gaf geen leoken van leven. Op hel gerucht der losbrandingen en het geroep var. M. Defeu kwamen de geburen toegesneld, en vonden don armen man a!s waanzinnig van droefheid, het hoofd zijner vrouw in do armen sluitend on vruchtelooa pogend zijne vrouw tot liet leven terug le roepen. Nevens het slachtoffer lag oen aTgo- schoton geweer. Dokter Toulemonde, in allerhaast onU boden kon onkel de dood vaststellen. Onmiddelijk word de politie vorwilligd. Volgens do verklaring van M. Defeu zou zijne vrouw betlgeweer, dat geladen in eea boek der voorplaats stond, onvrijwillig mooten afgevuurd bobben. Marie Gornil heeft de volle lading in het hart ontvangen, Do longen zijn doorboord eu verseheideno ribben gebroken. De dooi is oogenblikkelijk geweest. Hot parket van Kortrijk is Woensdag namiddag om één ure teMooskroen afgestapt en beeft zich naar do woning begoven van M. Defeu, waar dezo alsmode verscheidens getuigen on der hoofd werden. De droefheid van den man grenst aan wanhoop. In Macedonië volgen de gebeurtenisson elkander bliksemsnel op. Do Serviërs melden dat zij zich mecsltr gemaakt hebben van Istip, waar het But- gaarsch centrum stand hield. De tweo vleu- gols van hot Bulgaarsche legerwerden dezer dagon teruggeslagen uit Kotcliana on Kri- volaz. De Serviërs richten hunnen aanval op du Bulgaarsche grens, ten zuiden van Kusteu- dil. Do snelborichten uit Athene melden dat de rechtervleugel van het leger van Salonika, in Thracië werkend, zonder slag of stoot bezit genomen hoeft van Serrés. Te Sofia worden talrijke klassen opge roepen, on mon neemt de maatregelen dio voor den toestand noodig geacht worden. Do dagbladen npodigen de bevolking uit tot de kalmte en hebben groot vertrouwen in den afloop van den krijg legen de Serviërs oa de Grieken. Rumonië staat klaar mot zijne mobielma* king, en wacht slechts het gunstig oogenblik af, om tusschen te kotnon, ten einde hut Balkanacb evenwicht te vorzekeren on ook om zijne begeerte naar grondaanhech ting te stillen. In Bulgarië. Do mannen boven da 45 jaar uitgerust. Uit Sofia wordt aar. den Temps go- meld Het Bulgaarsch Staatsbestuur komt de 10* en li" klasson onder de wapens le

De Volksstem | 1913 | | pagina 1