Esie wraakroepsade handelwijze m Mo Vlaamsche Hsopseliotl-OsMissie. 'T EEN EN ANDER Muitenlmui De gebeurtenissen in de Balkanen Maar eenen BAQ- He ^33 SchandeDriemaal schande wapenstilstand Hegontiende iaos*£Kng n' f 03 J2 CENTIEMEN HET NUMMER Woensdag i G Juli 5 515 «tfm Jto Ju ABONNEMENTEN: Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. UITGAAF, 4 tl. 's avonds 2° UITGAAF, 7 u, 's avonds éi> Totir toute la publicité eommcrciale et financier» du journal, s'adresser exclusivcment a l'Agence Réclame Godts, 2, Placode la Bourse, Bruxcllcs. AANKONDIGINGEN! BUREEUEN TE BRUSSEL TEAKLST S3< G0OTS, Beursplaa{5, 2 I e, icericstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van Nuffel-De Genat. KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 3* bladx. (de regel) Ir. 1,00 4* blade, (de regel Ir. 0,30 Finunc. aankon, (per regol) fr. 2,00 Sport (per regel) "fr. 1.00 Gemengd nieuws por regel) fr. 2,00 lleclit. herstel!, (perrogel) fr. 2,00 Overlijden (per regol) fr. 2.00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden Ageuce Réclame Godts, 2, Heursplaats, Brussel. Do Vlaamsche Hoogeschool-Com- missie om gelegenheid te bieden aan liet Vlaamsche volk om uiting te ge ven aan zijn wil om hooger onderwijs te bekomen in eigen taal, had beslo ten op 10 Augustus aanstaande te Gent een Vlaamschen Hoogeschooldag te houden,die zeker 5Q.000 man naar Gent zou gebracht hebben. Help u Zelf w van Antwerpen alleen bad reeds voor 760 leden noenmaal besteld. Honderd maatschappijen hadden zich reeds aangesloten. Na drie weken wacl.tens ontvangt de Hoogeschool-Commissie het volgend schrijven Gent, 4 Juli 1913. Mijnheer Antwoordende op uw schrijven van 19 Juni 11., namens do Höogeschool-Commissie, heb ik do eor-u te laten weten, dat do toelating verleend wordt om op 10 Augustus aanst. een stoet to vormen, die de straten van Gent ral doorwandelen. Hij mag gevormd wor den op het Arteveldoplein; doch, ten einde hot ven-oor dor trams niet lo hinderen, waro liet lo wonschon de richting te nemen langs de Koepoortkaai. Ten einde allo tegenstrijdige gebeurtenis sen lo vermijden, heb ik besloten niet 10e to la ton dat er redo voeringen op don openbaron weg uitgesproken worden. Ik verzoek dus dat do Iloogeschool-commissie zich zou bo perken lot op don openbaren weg eenon op tocht to houden. Aanvaard, mijnheer, de verzekering mijner bijzondere hoogachting. De burgemeester - E. BRAUN. Aan don Keort,. V/illems, advokaat, Bogijnhoflaan, 19. te.Gout. Op dit schrijven heeft do Ilcogc- school-Cómmissic het volgend antwoord gegevon Gent, 11 Juli 1913. Den heer Braunburgemeester van Gent. Mijnheer Onze commissie heeft kennis genomen van viw schrijven, waarbij -gij de toelating ver leent om op 10 Augustus a. s. eenen optocht te koudon, doch mot do vrijheid van 't woord beporkondo bepaling dat do heeren Franck, Iluysmans, Van Cauwolacrt, het volk niet op Sint-Gaafsplein zullen mogen toespreken zooals-zo dat op Vlaanderen's Kunstdag wel doden, en do uünoodiging om dor. optocht te laten wandelen langs de Kocpoorlkaai. Wij moeten u doen opmerken dal gij in tijdon van groolo gisting die er nu niet is zonder een bezwaar toespraken op open bare pleinen bobt toegelaten. Het lean u bekend zijn door Vlaanderen's Kunstdag en Hoor den Gonscioncedag, dat botoogingon, door Vlamingen geboudon, groolsch. waardig en kalm zijn, zoodat uwo vrees voor tegenstrijdige gebeurtenissen alle aanleiding mist en wij er niets anders dan eon voorwondsol kur.oen in zien. Daar liet onmogelijk is 50,000 Vlamingen in één zaal zelfs die van hel Feestpaleis samen lo brengen,is een eenvoudige optocht zonder doel, ja een ongerijmdheid. Wij stellen dus uw toelating en uw uit- noodiging op don gepast en prijs, doch bob ben do oer u mee te doelen, dat we noch van do eene, noch van de andere gebruik zullen malton. Dit spijt ons zoor voor de neringdoende bevolking van Gont, die alle voordeel van do botooging zou gehad hebbon. Aanvaard, Mijnheer, do verzekering van onze bijzondere achting. Namens da Vi. Hoogeschool-Commissie Do Schrijvers, De Voorzitter, 11MEERT. Max ROOSES. M. RUDELSHEIM. I)e Ondervoorzitters, L. DE RA ETFl. HEUVELMANS. In Gent, in de hoofdstad van Vlaan deren, waar eikendeen tot hiertoe de toelating kreeg om manifestaties te be leggen, daar wordt één enkele beloo- tooging verboden die der Vlamin gen Komt maar al Walen, komt maar, Franscbmans, voor u allo vrijheid en alle... toelagen. Men aal u oj> de kesten van de Gentscbo lastenbetalers, naar Parijs gaan afhalen mot trom mel en fluit en u gratis naar da stad der Tentoonstelling overvoeren men tal u daar feesten en vieren! Wal maakthot dat dit alles oneindi vee! geld vraagt? Wat maakt het da do kast reeds ledig is en men op de beurzo van de Gentscbo bevolkin reeds kloppen komt 0111 vier ander miljoentjes, teneinde de Tentoonstel ling wat meer aantrekkelijkheid bij te zetten? Dat alles is bijzaak. Gij volk van Gont, gij zijt enlïol goed om te betalen Gij, volk van Vlaanderen, gij zijt enkel goedom uonder don biel te laten treden Gij hebt wel is waar wat gemord bij de opening van die vermaarde Ten toonstelling, omdat daar alles 't Fransch toeging en men nergens kon bemerken dat men zich daar in 't hart van Vlaanderen bevond. Men heeft u dan met eenige toege vingen wat paaiïngen geschonken Vlamingen zijn immers zoo gauw te vreden Maar boe bitter de teleurstel lltig nu Waar zijn nu, 0 Vlaanderen uwe kunstenaars Waarbij komt bet dat enkel Franscbo stemmen en Franscli muziek weerklinken mag in do Vlaam sche feestzaal van cle Vlaamsche Ten toonstelling, in do Vlaamsche hoofd stad van bet Vlaamsch land liet Vlaamsche heir staat immer pal t hebt ge gezongen voor oen paar dagen. Maar wanneer dat Vlaamsche hoir zijne scharen wil ontrollen in do stad van 't Belfort, in de stad van Klokke Roeland en van Dullo Griet, dan ze: burgemeester Braun Gij Vlamingen, gu kunt ook eene waarde dat gij niot langs de groote, wij-de banen gaat waar druk verkeer is, waar de tramlijnen loopen. Daar zou men u kunnen bemerken. Langs kleine straatjes zult ge wandelen opdat niemand uwo tegenwoordigheid ver moede noch ooggetuigo zoudo wezen van uw getalsterkte. E11 vooral Vla uiingen, stel ik als voorwaarde dat geene enkele aanspraak in 't Vlaamsch gebeurc. Wat aan iedereen toegelalon ware moet ik u verbieden, want Gont moet en zal een Fransch uitzicht bob hen. Een doodeiiniarsch dan, en dan nog zonder muziek Een treurige, stille, doodscbo tocht langs donkere steegjes, dat past aan bet Vlaamsche heir Mijnheeren Gij hebt de toelating van don heer Braun ontvangen lijk zij bot verdien de, met ze kortaf en stellig te weige ren. Nochtans mag men zich niet inbeelden dat het Vlaamsche heir nu plat is geslagen, en eono groolscho, buitengewone betöogiog, machtiger en talrijker dan wat men ooit in dien aard zag moet ons antwoord zijn op de uitdagingen de schandelijke vernede ring die men bet Vlaamsche volk aan deed. Geene stad kon daartoe beter go- kozen dan Aalst, de tweede stad van Oost-Vlaanderen, aan de poorten van Gent en van de vprfranschto Tentoon stelling. In Aalst zullen de Vlamingen ontvangen worden met open armen, door bestuur en door heel do bevol king, wij zijn er van overtuigd onze schoonste pleinen, onze breedste stra ten liggen te hunner beschikking. Het past dat hier een machlïgo pro- testkreet opga die in Gent zijnen weer- lank vinde on dan zal Klokke Roeland dio ginder te treuren hangt, zinderen van genot; dan zullen die heeren voelen dat niettegenstaande hen het tfiaamsch heir staat immer pal. ©pi'oegsang dar Eitslstsira stu c3enten t©4 dea rtfer&eBSjken dÜBRBGS. In strijd met liet bericht, afp kondigd door den Moniteurdon 14 Juni 1913, wordt do oproeping tot den werkolij kon dienst dor militaire slueftnten, deel uit makende van 't contingent van 1913, vast gesteld op IS Augustus oerstkomendo, SfredaSSsSassMe feeüeefdheid Toon do Koning te Gent zijne blijde in trede deed voor 3 wekfin. zijn de socialisten zoo boleofd geweest dat zelfs schepene Anseelo en Lampons aan den Koning moch ten voorgesteld worden. 't Is waar dat Vooruit eenige dagen nadien een adre3 stuurde aan den Koning, dat 'door zijne onbeschaamdheid do betoonde beleefd heid moest te niot doen. Dat spotschrift hoeft niemand verwon derd, daar elkeen in Gont weet. hoe do socios er in hun binnenste over denken. De Koning deed gisteren zijne Blijde in trede te Luik. Hot socialistisch Kamerlid Troclet hooft voor de plechtigheid iots in een rood blad doon verschijnen dat het arti kel van Vooruit weergeeft. Elk doet naar zijn tfedacht maar als de beer Troclet dankt dat hij door zijne handel wijze in de oogon van anderen zal stijgen, dan is hij mis. Elk is vrij zijne eigene denkwijze te heb ben, maar volgens de- manier dat hij die openbaart, gaat bij door voor een hoffelijk man of voor eenen lomperd. EVSgu. Fs3P2ne-ETaOBBt3 geboren Lotto, vraagt de echtscheiding. De zaak kwam Vrijdag voor de eerste maal voordo rechters, doch Furnémont, die gedaagd was, zag na tuurlijk niet om. Oimoodig do redenen to vermelden die Mov. Fürnéxnont inroept om van baren man goscheidon to worden. vV® I^ederlaadi Een geschenk van Japan aan hat Vredes paleis. Men herinnert zich dat do tweede vredes verga dering in Juni 1907 tot het bou wen van het vredespaleis deed overgaan, en do fondsen daarvoor door M. Andrew Carne gie tor beschikking werden gestekl. Terzelfder tijd zond de vorgadoring een verzoek naar allo natiën, om door bun toe doen do zalen van het paleis te versieren. Frankrijk zond zeer prachtige gobelijnen. Japan komt zijn geschenk af te maken. Het zijn negenpaneelen in beschilderde zijde, bloemon en vogels voorstellend, die eene zeer groote kunstwaarde hebben. Vijf jaren zijn mot neerstighoid aan dil werk besteed. Het schilderwerk is gelevord door Kikou chi Iloboun, geholpon door zijn loerling Ja mad a Koun. Do zijde komt uit de keizerlijke' fabriek vau Kioto. liet geschenk zal eerstdaags naar Der. Haag afgestuurd worden. Frazilcrij lc Twee vliegers verkoold. Maandag mor- gend heoft men te Guyancourt, de lijkon van twee vliegers onder do puinen van hui) vliegtoestel gevonden. Zij waren totaal ver koold. Men kont de identiteit der twee slachtoffers niet. Ziehier do eerste inlichtingen nopens liet vliegongeluk dat Maandag morgend voor viel De vergaarbak brak en bet vuur doolde zich mede aan do olie. Welhaast stond het machien in laaie vlam. Wanneer do eerste hulp opdaagde, vond men do twee vliegers ganscli verkoold onder do overblijfsels vau bet toestel begraven. Do dood moot oogenblikkelijk ingetreden zijn. M. Percins vader moest denzclfden dag zijn brevet als vlieger behalon. Een gevecht tusschen een Franschman en eon Duitscher te Nancy. In den nacht van Zondag lot Maandag is er oen govecht ontstaan in oen koffiehuis der Place Stanislas, tusschen don Franschon student Marcel Cal- lot en den gonaamden Conrad, to Hayatige wonende. Naar bet schijnt zou Callot, die dronken was don Duitscher overvallen hebber.* Hij is dan ook aangehouden. Beiden werden mini of moer zwaar go wond. Een ondersoek is geopend. Ontploffing in eene poedercabriek. Tij dens proefnemingen is eeno ontploffing ont slaan in hot itiburaïfvriuin van do nationale poederfabriok van Qnerdes (Nauw van Kales). Hol laboratorium is vernield. Do .schade is zoer aanzienlijk. Grauwvuurontploffing. Verscheidene dooderi. Maandag namiddag om 1 ure, is to Aubin eene grauwvuurontploffing ontstaan in oene mijn, gelegen op bet grondgebied van Gransac. Luidens de eerste inlichtingen zeuden 9 mijnwerkers het leven verloren hebben. Oxs.itscixia.rica. Een vlieger gedood. De vlieger Diet- ricbs, zoon van oen oud-policio-commissaris, deed Maandag morgend om 6 ure, in den aerodroom van Habsteim, nabij Mülhausen een doodelijken val. Hij deed eene drijf vlucht 'op een hoogte van 10 meters, toen het tuig met groot go- weld op den grond neerkwam. Men gelooft dat de vlieger zal vergoten hebben den motor stil te leggen, wanneer liii willen landen beeft. De vlieger had het hoofd vermorzeld, en bezwcok op hot oogenblik dat do toeschou wers hem van onder do brokken redden kwamen. Staking op de zeewerven van Hamburg. Het grootste gedeelte dor werklieden van de twee na vale werven van Hamburg hebben liet werk neergelegd. De staking is ontstaan door eene loon kwestie. In do andere werven wordt hot work voortgezet. EnseiandL Mrs. Pankhurst aangehouden. Maandag is Mrs. Pankhurst opnieuw te Londen aan gehouden. Daar zij bedlegerig was, had zij bare kamer verlaten on was naar de wekelijkscho stcm- rechtdamonvorgadoriug gegaan, om er eene redevoering uit te spreken. I)e policie omsingelde do zaal en bij den uilgang hielden zij de stomroclitdamo aan die naar men weet in voorloopiga vrijheid ge stold was daar zij weigerde eenig voedsel te nemen. Er ontstond eono woeling, waarvan MrB. Pankhurst trachtte gebruik to maken om te ontsnappen. De veiligheidsagenten, gelukton erin den auto taxi, in te liuloii waarmode zij wegreed. Oostanrij Ic-HE-ioxiLSjcxx-i© Ongeluk aan boord van een oorlogschip. Tijdens de proefnemingen mot dejkanon- non van don Dreadnought Tegellhof is er eenige schade berokkend geworden, door het lo vroegtijdig vuren met oen kanon van 305 m/m. Het omhulsel naast de opening van het stuk is beschadigd. Do gasdrukkingon veroorzaakten eenige ontredderingen aan het dak, en in twoo ka- bienoe word ook schade aangericht. Do herstelling zal 2 3 woken duren, maar zal don dienst van den oorlogsbodem in niets belommeren. Bxtigarie Spoorweg terug aangekocht. Do Sobra- nie heeft liet ontwerp aangenomen, waar door do lijn Salonika-vorbiuding terug aan gekocht wordt. Bpanj Ontploffing esner springbus. Eono springbus, bestaande uit {een blikken buisje, met gewoon poeder en lood geladen, is ont ploft in een noodwendigheidsbakjo dor Cas lella-laan van Madrid. Drio werklieden dio zich daar omtrent bevonden, zijn aangehou den. De schade is zonder belang. Niemand is gelukkrglijk getroffen geworden. Vereenigcle Staten Treinbotsing, 12 dooden. Twco elek trische troins, naar Los Angelos terugkee renden die door plezierreizigers proppensvol toe ingenomen waren, zijn in botsing ge komen. Er zijn 12 doodon, en een 50 tal gekwet sten. Mexico. Een kompJot. Eon snolborioJit uit Mexico le Ncw-York toegekomen meldt dat er eene sa monz wering op touw was gozet om den voorzitter Huerta, M. Blanquot, minister van Oorlog, en M. F. Diaz to vermoorden. Het koraplot is mislukt door de aanhouding van eon gedeputeerde en van 10 audero personen. De samenzweerders waren zinnens bom men le worpen op het oogenblik dat do voorzitter. MM. Blanquot en Diaz door do straat zouden rijden. Op de aangekouden heeft men papieren onldokt die toelieten te bestatigen dat allen partijgangers van Zapata zijn en dat er eeno samenzwering gesmeed werd. De Rtsmeniërste Tutrakan en te Baltchik De Turken te Tchorlou De Rumeensche troepen die het hinterland vanSilistriö bobben iugonomen, bezetten de twee eindpunten der strook die lo Bucharest beoogd werd, sinds den Turko-Balkaanschen oorlog Tutrakan ten weslon en Baltchik ton Oosten. Dit militair feit ontmoette zoo weinig moeilijkheid, dat d9 Rumeeusclio staf door den lust zou kunen bekropen worden er wat bij te nomen. Inderdaad, indien Rumeniö zich ocna sterke strategische grens wil verzekeren, evenals bot uitgeroepen lieoft, zal bet lot Koutehouk en Varna kunnen rukken, ten oindo van Bulgariö gescheiden le zijn door eeno onbruikbare rivier en steile bergpassen. Do voorwaarden in dowelUo Rumeniö den oorlog aan zijn gebuur verklaarde, doon voor eene dergelijke poging vreezen. Rumenië heeft zooveel reden to moer zich to haasten, want togen Zatordag zou do vredelievende oplossing kunnen komen. Men verklaart te Alhenen, dat M. Voni- zelos, voorzitter Tan den Griekschen minis terraad zich moet ontmoeten te Niscli met Pacliitcli, voorzitter van don Scrvisclicn raad. Tot hiertoe laat nog niets geloovon dat de gecoaliseerden eonon wapenstilstand zullen sluiten. Men zal nochtans opmerken, dat deze con- forencie, rechtslrooks komend na de drin gende voetstappen der T. E. (Drievoudige Ovoroonkomst) en gepaard gaande met do bezetting van Macedonië, doelwit der Greko- Servische troepen, toelaat de toekomst met zohor vertrouwen le aanzien. Zal Bulgariö, rechtstreeks met de gecoa- liseorden, Rumenië on Turkyê handelen Daar ligt hot geheim van morgen ingesloten. Zij no legenstrcvors schijnen inderdaad vast toesloten rechtstreeks to onderhandelen, mot Bulgariö, dat als overwonnen aanzien wordt. De Porto die gisteren nog genade to Lon don ging afsmeoken liceft nu eono verwaan de houding aangouomen tegenover den Bul gaar die onlangs zijne voorwaarden dicteer de. De tocht van het Rumeensche Leger. Suolbericht uit Sofia Do 'Rumeensche ka valeric is Zondag morgend, om 5 ure, in hot dorp Spassoro aangekomen. Luidens jnlichlingen uit welingelichte bron, is het Rumeensche leger Zondag te Sabla ontscheept en rukt voort naarKa varna. Indien geen weerstand ontmoet wordt, zal het vandaag Dinsdag te Varna aankomen. Het Bulgaarsclio gouvernement is inge licht geworden, dat do Rumeensche troepen vooruitrukken, Baltchik hebben bezet on Da to rilcU roeds voorbij zijn. Serrés in brand. Suolbericht uit SalonikaTijdens don brand vau Serres die door do [Bulgaren is aangestoken, is liet Oostenrijksch konsuUiat geplunderd en daarna in brand gestoken. Groolo magazijnen dietot eone Amerikaan- scbo tabakmaatschappij bohooron, zijn ins gelijks vernield, on da aangerichte schade zou oon milüoen dollars bedragen. Twee of dry wijkon blijven nog van Serrés over. Do bevolking verkeert in ellondigen toestand. Een ander snolborieht uit Salonika meldt, dat de Bulgaren zelf het huis van den Ooston- rijkschon kousul Zlatko, in brand staken na gopluntlcrd le hebbon. De vlag zelf werd niet gespaard. Hot llaliaansch gezantschap is ook locg gepluuderd. Alle openbare gebouwen, bij uilzondering dor kazerne, bot paleis van don gouverneur en hot lelegraafkauloor zijn iu asch Geheime signalen. Uit Sofia Hier wordt gezegd dat er in don nacht van 10 Juli, Bulgaarschö schild wachten van Dedeagalch een vuurpijl van oon Grieksche stoomer hebbon zien opgaan, waarna or eon projector gericht werd op hot huis van don Griekschen konsul. Uit do woning werden onmiddelijk sig- ualon bij middel eener lamp uitgezonden. 's Anderendaags word in de lokalen eene huiszoeking gedaan dio oono ontdekking van wapens en Grieksche siguaalkaraklers zou medegebracht hebbon. Do konsul zal vervolgd worden. De Bulgaarsche minister heeft Bucharest verlaten De Bulgaarsche minister M. Kaliakoff en het personeel van hot gezantschap hebben Maandag Bucharest per specialen treiu vor- lalen. Zij zijn in de richting van Giurgeuo ver trokken. Vandaar ziju zij naar Routcbouk geleid. Do oorlog is bopaaldolyk verklaard tua- schon Bulgariö en Rumoiiiö.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1