:STEK Een drama la Marchienne-Socharle Het steekspel te Doornijk Eens vrouw dosöysssüotea Niets wsberichten DE VOLKSSTEM 10 JULI 1913 To Bucharest zegt men Jat Koliukoff zolf zijne terugroeping gevraagd heeft omdat bij zoo onmeedoogend door de pers aangevalion werd. De Grootmachten zullen aan Turkyo niet toelaten terug te nemen wat het verloor Do Romer Tribuna gooft eer. snelbe- ricbt uit Sl-PetcrsLurg, zeggende dat hel zéker is dat do Grootmachten onderling ge handeld] hebbon, om aan de Porto lo laten weten dat zij niet gaan lijden dat Turkyo zij no legers over de lijn Enos-Midia zal laten rukken. Dc QUomannen bezetten Rodoste Rodosto is door de Ottomanscho troepen bezel gowordon. De Grieksche voordeelen. Gruwelen. Do burgemeester van Drama, doelt mede dat do Grieksche en Andartische troepen, t.o Eleuthera ontscheept zijn, on Pravie hebben bezet, waarvan zij do Bulgaarsclio en Mace donische bevolking uitgemoord hebben. Degonon die erin gelukt zijn zich to red den zijn te Drama, aangekomen. Zestig Mu- zulmansche familiën zijn naar Andriuopol en Pl.ilinpopoli afgezakt. Meer dan 15,000 vluchtolingon, zijn Zaterdag reeds to Corma-Djoumaya aange komen. 50,000andoreongolukkigen zwerven zonder voedsel rond, en hebben zelf niets kunnon medenemon. Zondag zijn te Doornijk do middeleeuw- selio feesten begonnen. Uit allo streken dos lands, en ook uit Fransch Noorden was eene ontelbare me- niglo te Doornijk samengestroomd. Reeds rond don middag waren alle stra ten zwart van 'l volk, om de groepen en persoonaadjos te zien, wolko zich naar het stadhuis begaven, waar do deelnemers den stoel moesten bijeonkomon. Do policio had grooto mooite om don stoet do noodigo pluulsruiinlo to bohoudon. Do oerslo groepen vorbcclddon do dekens en ondordokens, mot hunne vlaggen. Dan volgden zangorsgroopon, die liederen van hot tijdvak uitvoerden. Dan hand-, voet- en kruisboogschutters, pijpers on trommelaars, gevolgd van ma gistraten, schepenen on rechters van Door- uijk. Aan bet hoofd van bet tweede doel na derde, te midden van oen schillorenden hof stoet van Duilscho vorston en edellieden Maximiliaan van Oostonrijk dan Margare- t!:a in draagzeiol, gedragen door twee paar den, omringd van een pfuchtigon stoot e.dol- vrouwen, dan hare nichten met gevolg. I)o volgende groep verbeeldde aartshortog Karei van Oostonrijk, de tookoms'ige keizer Karei V, voorafgegaan door de ridders van 't Gulden Vlios in schillorend rood Uuweolen kleodse'tSj dio algemeen bewonderd werden. Dan de maarschalk van de ronbaan, uie latei* bij hot sloekspol do leiding neemt als grootmeester van den wedstrijd. Zijne komst werd aangekondigd door oude liederen en speeltuigen en hij was govolgjl van al dege nen, wien eene '-ol in liet steekspel voorbe schikt was. De praciit en do rijdom dor cosluinen lok ken luide kreten van bovvondering lij het volk uit. Thehaanscho trompotlon kondigen dan de komst van Hendrik van Nassau aan, die mot eono compagnie Engolscho voetgangers met bunno trommelaars den langen sloot sloten. Toon do s(oet# do vesting genaderd was, hadden duizenden personen reeds op do •ribunen plaats gonomen. liet schouwspel was, in dien wondcr- sclioonon kader, oprecht beloovoreud. De inrichters, do bouwmeosler9 en de uitvoer ders vordionen allen lof, en dio werd hen ook niet gespaard. Do opvoering van liet stoekspol was tol in de uiterste bijzonderheden volmaakt, en de uitvoerders deelden ruimschoots en welver diend moo in de bijvalsbetuigingen. Maar liet meeste lof komt toe aan don ontwerper van het feest, baron Sliénon du Pré. burgemecstor van Doornik. Ilot woor is tot bot einde too do feesten gunstig gebleven. Maandag was bet weder zoo goed niet. Eene Gjno motregon viel neer, doch hield gelukkiglijk op, toen onze prinsen Leopold on Karei moesten toekomen. 't Waren to Doornijk dezelfde eindolooze geestdriftige ovation als te Luik Zondag. Do prinsen werden naar do oorotribuun ge leid, waar burgemeester Sliénon du Pré hen verwolkomdo. Onmiddelijk begon do op tocht, gevolgd van bot steekspel. Dit boezemdo de jongo prinsen voel bolang in, en beiden hioldon niet op don generaal de Slein en baron Sliénon du Pré te ondor- vragcu over de beleekenis der bewegingen. Daar hot wedorom begon te regonen, wa ren do prinsen en hun gevolg verplicht zich in de tribuun der dnikpors te begeven en van daar hol spel gade te slaan. Op den terugweg naar de statie, waren hol wederom dezelfde hartelijke botoogingon van genegonheid en genegenheid: aan ons Vor stenhuis. Wooral een drama der onafhankelijke zedenleer Geduronde ongeveer een jaar, hadden do gonaamden August Coppéo, mijnwerker, 19 jaar oud, en Angelo Pilcux, 23 jaar oud, samengewoond te Charleroi. Zij kregen echlor oneénigheid en einde Juni, alhoewel zij reeds voolsla'ppon aange wend haddon om in hot huwelijk to treden, vluchtte do jongo vrouw on ging in gezel schap van een andoronTnijnwerkor, Hubert Fucq, en zij gingen te Murchionne-Doclieries won on. Coppée zwoer zich to zullen wreken. Ilij schafte zich eon revolver en kogels aan en Zondag ging hij op zoek naar zijne gewezen minnares. Ilij vond zo op het foorplein to Marchienno, doch ar er teveel volk .was besloot bij te wachten tot het koppel ïiuar huis zou gaan on lion dan aan to vallon. Coppéo ging zich nabij do mijnen van Monceau-Bayemont, ltmgswaar zij mocslon komen, verbergen. Rond 9 1-/2 ure keerde bet koppel huis waarts. Eensklaps sprong Coppéo Voor bon, en loste een schot op de jonge vrouw. Deze werd in de borst golrotion on stortto'ten gronde. De kogel bail bet hart doorboord cn do ongelukkige bleef op don slag dood. Coppéo nam do vlucht. Do policie werd vorwilljgd on eon paar uron la tor werd do moordenaar, dio naar huis was gegaan en zich rustig le bed had geleg aangehouden. Ilij bekende onimddolijk alles en voegde erbij dat bij zijn revolver aan een vriend had gegeven; [lot parket is Maandag lor plaats geweest. De moordenaar is opgesloten. Een verhaal uit de dagen der Commune. 12° VERVOLG. IIoo kort het oogenblik ook geweost was, 3at inon Pomcrcul half losgelaten had, hij verzamelde terstond al zijno krachten. Ter wijl Schavotbloem met Lipp-Lapp bozig was, voelde Kelderrat zijno prooi ontsnappen. Maar Schavotbloem trok een dolk uit zijnen sak. trof cr den aap meó aan den schouder en keerde zoo.do woede en do wraakzucht van den aap op zich zelve. Lipp-Lapp nam met oeno hand de roodo haren van Schavotbloem en met de andere greep hij don schurk bij de keel. Schavotbloem zou nu ook geworgd worden eooals Pomereul, die door Kelderrat was tor- neêr goworpen, toen do ellendeling Lipp- Lapp «enen steek in de borst gaf, zoodat deze hem losliet, op den grond viel en een klagend geluid liet hooren. Dat is er eon zegde Schavotbloem. Do oude is ook dood, voegde er Kelder gat bij. Laat ons spoedig heengaan zogde Sclia- rolbloem, wij hebben ten minste eonig werk aan do dagbladen van morgen gegeven. Daar hij geloofde, dat zijn gezol misschien eono verdoofdheid voor den dood had aange- lien, boog Kcdderrat zich over hot lichaam van Pomereul en voelde of zijn hart nog klopte. Dood, zegde hij, begrafenis "dor eerste Gas.,, als sokretaris zal ik den stoot volgen Do moordenaars zetten do kraag van hun- ien frak in do hoogte, sloegon don rand van Brussel. Wanhopige daad. Een 2J jarig meisje, Eugenic G..:, dio eon appar tement bewoonde in eon huis der Loxum- slraat, leed sedert eenigeu lijd aan zenuw ziekte en sprak gedurig van oen einde te stellen aan haar leven. Maandag morgend, id 3 ure, nam oen ander huurder van hot huis uoo hevigon gazgeur gewaar, die van de kamer van liet meisje scheen to komen. Ilij klopte op de deux" barer kamer, docli kroeg geen antwoord. Een policieagent werd bij gehaald on de dour werd ingebeukt. Toon do kamer wat verlucht was en men er kon binnendringen, vond men hot meisje dood lo bed liggen. Zij bad do vier gazbokken harer kamer opengezet. Doodelijke val. In een huis der Voorzieningsstraat bad Zondag avond oon d'-oevig ongeluk plaats. De Sjarigo Jeanne Hulin verliet do kamer harer ouders om zicli naar den koer lo hogeven. Opeens hoorde men oen kreet, gevolgd van een doüen slag. Hot dpchterljo was, men weet niet boe, over de trapleuning gevallen en op don vloer van don gang terecht gekomen. De arme kleine word gansch bebloed opgenomen en naar haar bed"gedragen*. Een"dekloor werd in al lernaast ontboden en diende liet kind do beste zorgen toe. Ilot overleed niettemin korts nadion. Jeugdige ban'diet. De policie hield Zondag avond op de Wcrkhuizonkaai oon 14jarigen knaap aan, Louis P..., wonende Haecktscken steonwegen dio een wandelaar z'jn geldbeugel onlfulseld had. Do jongo bandiet had sedert acht dagen do ouderlijke woning verlaten eu leefde onkel van dief stallen. Hij zal voor do kinderrcchlbank ver schijnen. De atkool is do grooto vijand van het volk de chicorco dor Trappisten Vincart is zijn groote vriend. 1500 U Elsene. Stoutmoedige nietdeugen. Een policieagent betrapte Zondag avond drio kinderen, oud 6, 5 en 4 jaar. dio op dén steenweg van Elseno den inhoud der brieven- busson stalen. De oudste der kleinen bief den jongste op en deze slak zijn arm in de bussen, Er worden vclo brieven op d'e jonge dieven gevonden. Do kleine deugnieten zullen mot den kindor- echlcr af te rekenen hebben. Laken. Dubbele aanhouding. Over eon achttal dagen Wcn-d ten diefstal gepleegd bij een handelaar "op do Parmenliorlaan te Parijs. Men verdaébl F.., een zijner gewezen bedienden, als do jHichtigo. Do policio bo<?d ch gisteren ten zijnent aan in de Alberf- slraat. F., weigerde de dour te openon on men was verplicht ze in te stooton. Do konv missaris vond F..» id'gezelschap van een oud- veroordeelde, A. G.,, sedert eene maand opgezocht wögons moordpoging en meder püelilige in gemoldon diefstal. Hij bad zie!) bolast de gestolen koopvvavon aan den man to brengen. Boide kerels werT don aangehoudon. Anderlecht. Belangrijke diefstal. Toen M. Van C..M wonende Heyvaertstraat, Zondag morgend omstond, beslatigde hij dat er 's nachts dieven,,in zijne woning waren gedrongep. De sclielinon haddon al de meub bels öpengcbroko'n, tot zelfs don 'k óffer fori en oen pak obligaties van eono waarde viul 5,000 fi\ buit gCniöakt. Zij hobben/ook eono som van 1200 fr. meegenomen. Zoodra de diefstal bestatigcl Vord, verwittigde men do policio,, die op slaadden voel een onderzoek imsloMo. Tol nu toé ïs mien er nog niet in ge? lak' do minste inlithling lo bekomen over de daders. Te bekomen ten llUCIÜOfö* hureelo van dit blad', do ollicieelo vrachtlirievcn, vercisclit door dö aatslo w*fet op den alkool. Antwerpen. Messteek. Zondagnacht goraaklou een paar mannen in do Diopestradt aan hetveebton. Eon hunner, zekeren F.RA\ 19 jaar oud, woonaclilig Lange Zavolstratit, werd door zijnen, tegenstrever met eonéïi messteek in den arm getroffen. Do gekwetste word in het Sluyvenberggaslhuis verpleegd. Do dader is echter onbekend gebleven én hoeft wel gezorgd zich niet mcei* lo laten zien. t Aanhouding.Door don agent vdi) landverhuizing M. Do Coster, cn met 'de hulp dor agenten ucr opsporingsln'igade wel'd W Imnno hoeden omlaag, bliezen do laniecrn uit, on maakteu zich gereed om naar beneden to gaan. Zij hoorden de kootspoort sluilon. Daar kwam iomand 't liuis. Zij hoorden een goregeldeu.stap op do witte en zwarte marmeren sioenen dor voorzaal. De twee moordenaars hadden dezelfde ge dachte Wij zijn verloren. V. I1ET GEIIEIM VAN GOD.- Dc twee moordenaars gevoelden, in weer wil hunner gewono onverschilligheid, zich nu door eono rechtmatige vrees bovangcii. In dien liet con bediende was, die zoo laat Thuis kwam, zou deze hun vragen, wat zij daar zoo laat kwamen doen. Dezo zou wollicbt niet, zooals de portier, lo vredon zijn met hun voorgeven, dat zij do hulp van een abbó Sul pico kwamen inroepen. De bcuiemlê zou zijne makkers to hulp roe pen, en dan zouden Kelderrat en Schavot bloem op de plaats, waar zij den dubbclon moord geploegd badden, govangen genomen wordon. Den binnenkomeiulo insgelijks to vermoorden, scheen bun to gevaarjijk toe. In deze twijfeling, en om den tijd te heb ben, dongene te keiinon, die naar boven kwam, klommon Schavotbloem ou zijn gezel op den trap, die naar do tweede verdioping leidde. Daar gokomon, ging Kelilorrat over de leu ning liggon, om te zien wie naar boxen kwam Do man had oen lang zwart kleed aan. De priester Sulpicezegdo Kelderrat aan het oor van zijn gezel. De dief trok eon grooten doek irit zijn zak deed die om zijn hals, om zoo doende beter in de Somersstraat, zokere Potrus G..., aan gehouden, dio belicht wordt var^eonen land verhuizer 115 roebels to hebben onlstoloii. Dezelfde wordt ook verdacht van eenen dief stal met braak in eon verhuizorshotel der Lange Kievilstraat. De kerel is lor beschik king van don onderzoeksrechter M. Lam- proyo gesteld. Opstand tegen de policie. In do Dio- peslraat hooft do policie verledennacht weer een gevecht niocton leveron plegen eene her,do woelmakers. Het moot or nog al ge weldig zijn toogogaa», want de agenten hebben gebruik moolen maken van bunnen sabel e;*. zelfs varP bunnen rovolver, om de woelmakers op de vlucht te drijven. Eon der voornaamste belhamels kon aangehoudon worden. Ljh opgevischt.Zondag morgend, word uit hot water van bet Kooldok bet lijk opgovischt van oon onbokond manspersoon, schijnende ongeveer eene woek in Lot water vorblovon te hebben. Beschrijving ouder dom ongeveer 33 a 40 jaar, geslallo onge veer 1 m. 75, zwart haar cn dito knevel, ge kleed met zwart Uuweelen broek en onder vest, zwarto trui, wit goruit hemd, grijze kousen, zwarte schoenen met nestels. In de zakken stale een geldbeugel inhoudende 21 fr. 03., waarvan een goudstuk van 20 fr., een uurwerk met builenkas. liet lijk is naar het doodonhuis tor Kielbegraafplaats over gebracht. Kindennoord. In eon voornaam hotel der stad, werd oen 30jarigo dienst meid bedlegerig. Een geneesheer werd ont boden, die dadelijk zag wal or mot de moid ebeurd was en dio haar dadelijk naar hel moederhuis der Vinkenslraat deed cverbren gen. Daar verklaarde ze, dat ze bet lijk van haar pasgeboren kind, in een kollnr op hare kamer geborgen had. De policieoüiors lieer Arriëns begaf ziel', naar liet hotel, waar de verklaringen der meid werden waar bovon- don. Men weet nog niet wat er eigenlijk heeft plaats gci.ad. Aan den mond werd door don geneesheer eene k welsuur bestaligd.llet lijkje is eveneens naar 't moederhuis over gebracht. Ilot parket heelt eono lijkschou wing bovolon. Werkongeval. In bot Sluyvonborg- gaslliuis word Ier verpleging opgonomen, Jacob Brandts, 36 jaar oud, wonende te Beirendrocht, dio gewond word aan helhoofd on daarbij nog kloeg van inwendige pijnen, tijdens zijn werk aan boord van do stoom boot Britania. Moerbeke-Waas. Het parket. Wij hebben do brutale daad gemeld van zekeren Cyriel Walbrecht, dio dronken zijnde, zijnen vador aanviel en hem zulk on hovigon slag op den arm toebracht, dat bet lidmaat gebroken was. Daar de ontaarde zoon nog bij het loger is, zoo is liet krijgsparkot Maandag namiddag alhier afgestapt, ten eindódeze za,ak !o ondor zoeken. Do toestand van vader Walbrecht is .niet verbeterd en men vreest dat zijn arm zal moeten afgezet worden. Loheren. Gouden jubelfeest. - Do go- naamdo E.. Van Bevercn, sinds vijftig jaren knecht in de firma Do Geest Dósn viorl Zaterdag aanslaande z^ji) gouden jubelfeest. Geen koffie voor de kinders, geeft hun molk met chicorei TALPE. 1063 lijkje is naar het doodenhuis van Dender-; mondo overgebracht. De droefbeijl düT ouders is onbeschrijflijk. Zij wonon to Oostende. Hamme. De werkstaking7"-^- ïn Je beide slijfselfabrieken der Jieeren Vermeir® en Vertongon, duurt de workslaking voort. Do stakers zijn kalm. Sommigen gaan bij de boeren werken. Vreemde lossers zijn alhier aangekomen om do tweo schepen die sedort et bogin der slaking alhier gemeerd liggen, to lossen. Doze houden rijst in voor rekening van den beer Vormeiro. Do lossers worden dooi* de policie bewaakt. Do beide partijen willen niet toegeven. De staking zou lang kunnen duren. De Clinge. Bijna verdronken. Het tweejarig dochtertje van Potrus Stevens viel Maandag namiddag al spelende met bel hoofd voorover in eeno kuip water. Do ouders waren afwezig en liet kind was aan de zor gen eeiu-1' gebuurvrouw toevertrouwd. Na een half uur \vex*ken kon men liet kind tot bet leven teruggroepon. Zijn toestand blijft zeer bedenkelijk. MoorseI. Erge val. In don nacht van Maandag tot Dijnsdag kwam do go- naamde Romï Do Wolf, 19 jaar oud, te luns en wilde op de hooischelf gaan slapen. Hij viel-echter van de ladder en bleef' bewuste loos liggen. Dijnsdag morgend vond'zijn va der hem badend in zijn bloed liggon. Hot slachtoffer word spoedig- door een geneesheer vor/.orgd', dio zijn loestund zeer bedenkelijk oordeelde. Brutale man. Maandag namiddag mishaiuloldoeen inwoner van de wijk Ekster- ken zoo erg vrouw en kinderon, dat gobureu kwamen binnengesprongen. De man wierp met alles wat hem onder de banden kwam, zoodat niemand dier E naderen. Zijne schoon zuster wilde ter hulp komen, doch de woe- staard ging haar ook lo lijve en sloeg haar een vinger af. Eindelijk gelukte de vrouw er toch in met bare kinderen te vluchten. De brutale kortil verb rij zol do dan lieol zijnen huisraad. Eene klacht is neergelegd. gïe»BS S Genoveva zijn gelaat te verbergen, en voegde er bij Onthoud goed wat ik ga doen gij moet juist zeggen wat ik zeg, dan zijn wij gered. Kelderrat ging daarop zonder omzichtig heid naar bonedon, ovonals een man, die eono eerlijke zaak'voor hoeft. Door iiet gerucht dat hij maakte, bief Slll- pice liet hoofd op. De twee moordenaars bleven voortgaan. Er waren geen drie trappen meor tusschen de ütlendigen cn den zoon van hun slachtoffer, toon Kelderrat, mot eene eerbiedige cn bewo gen stern vroeg Mijnheer do abbé Pomereul, geloof ik... Inderdaad, dat beu ik wat is uw ver langen De concierge had ons gezegd, dat gij 't huis waart, en wij waren naar boven ge gaan, om uwe hulpin to roopon. Is liet een erg geval Een stervende, mijnheer do abbé. Sulpice was afgéinat van vermoeidboid, zoo wel naar den gcesjt als naar het lichaam. Hij kwam juist terug van een dier verschrikke lijke worstelingen, waarvan do priester al leen hot geheim kent. Gedurende vijf uren was lnj hij een stervende geweest, wiens ziel hij van do eeuwige duisternisson gered had. Ilij had beurtelings gesproken, gebedon, ge weend, hij had hem zijne kindschheid voor oogen gehouden, toen hij een goed kristen was, eii door eono teêre moedor werd bijge staan dit alles had hij aangowend om een verblind on verstoktgomoed tot God torug te brongen. Hij had, om dit stoenen hart to bre ken, aan de heiligste beloften van Christus herinnerd. Ziende dat dit alios niets hielp, sprak hij licni oVor do eeuwigo straffen der hel on laatste ÖoVdeol. Toen werd de ster vende bovrcosd bij klemddzicb krampachtig Dendermonde. Doodelijh ongeluk. Maandag namiddag is alhier een pijnlijk ongeluk gebeurd. Do genaamde Vermeiro foorkramer, dio alhier gedurondo vorsci.ci dono dagen met zijnen rolwagen aan de Mceholseho straat verblevon had, was rond 3 ure naar Baèsrode gereden. Zijn achtjarig zoontje zat naast hem op den wagon. Enkele meiers huilen de Mocholscho poort, kwam de rolwagen in oenen put dor kalsei terecht on werd hierdoor hevig- geschokt. 11 al zoont je vaii don foorkramer viel van den wagen on vooraleer do vader zijn gespau kon slil houdon, liep een dor voorsto wielen over bet kind. Het werd op den slag- gedood. Ilot ocise ;m Brabant, prachtig boek met gravuren. Prijs 0,70 fr. Wetteren. OntXcht. Overeen viertal jken werd ter v>ljk Ovorboko don volo gestolen van zekeren G. Beeckma'n toen deze zich in eene herberg bevond en hetzelve builon aan de deur had laten staan en lot liierloo was do politie or niet ingclakt don (lader le ontdokken. Gisteren werd de beslolono verwittigd dat •zijn gestolen rijwiel bij een inwoner der ge meente verborgen was in de:i kelder, aange zien dezo hem te koop had gejioden. I)e be- slolenc ging onmiddellijk den lieer polilie- kormnissaris verwittigen dio. vergezeld van veldwachter Do Smet' der wijk, zich ton huizo van den verdaebto ii^af en er ;n ler- daad dun gestolen volo vond, me onmiddellijk door deif eigenaar herkend werd. Bij het verschijnen der politie heeft do belichte C. L. do vlucht genomen en js lot '.bierloo nog niet ton zijnen huizo terugge keerd. Proces-verbaal is ten zijnen laste opgemaakt. St-Niklaas-Waas. Doodclijke val. Maandag voormiddag is in onzo stad oen pijnlijk ongeluk gebeurd. Bij den lieer Vermeire-Mages was eono tortelduif uit bare kooi gevlogen. De duif zat in den bof op oenen boom on de kootsier, Frans Dcuil- laort, golasllo er zich mede om liet diertje to vangen. Hij kroop in den boom, maar toon hij naar de duif greep., verloor hij liet even wicht on viel van zes meters hoogte naar beneden. Do ongelukkige bleef voordood liggon. Men droeg hem bij den lieer Ver meiro binnen, waar doktor Lammens bom do eerste zorgen toediende. Uiterlijk heeft Veuillaort geene kwetsuren, maar klaagt aan hevige inwendige pijnon. Zijn toestand is zeor bedenkelijk. aan den priester, zooals een drenkeling zich aan eene rots vastklemt. Hij werd door de bclijdonis zij nor zonden met God verzoend. Nadat Sulpice hemde 1111. Sacramenten had toegediond, had hij hom zacht tot beda ren welen to brengen, on do herinnering aan Gods barmhartigheid in bom opgewekt. liet was reeds nacht toen hij 't huis kwam; hij wilde op zijne beurt van do vermoeinissen uitrusten, dio bij andore vermoeinissen niet kunnen vergeleken wordon, toen Kelderrat en Schavotbloem by hein kWamon cu hem zegden Ilot geldt cone ziel. Sulpice aarzelde niet. Laat ons gaanzegde hij. De weg is lang wij hebben een rijtuig. Goed zegde de abbó Pomereul zacht. Ilij klopte aan de glazen deur van den por tier, om hem to verzoeken de deur te openen. Een oogonblik daarna bevonden zij zich alle drie op straat. Het rijtuig wacht ons twee stappen van hier, zegdo Kelderrat. Het voorgevallone was zoo vlug van de hand gegaan, dat do koetsier dacht, dat zij slechts even oen derden persoon waron gaau halen. Kelderrat steeg het laatste in en gaf een adres op, dat Sulpice niot hoorde. liet rijtuig reed weg. De moordenaars bewaarden liet stilzwijgen; de priester was in het gebed verzonken. Hij verviel zachtjes in eene dommeling, en liet was onmogelijk de verschillende wijken, die hij doorging, to onderscheiden, noch te weten hoe lang de weg was. Het rijtuig hield stil de schok deed Sulpice uit zijne'sluimoring ontwaken. Hij was een weinig uitgerust, De gedachte aan zyn plicht gaf hem nieuw© krachten. Kelderrat betaalde den koetsier Schavot bloem deed do deur van een huis open do twee ellendelingen gingen den gang in en d© priester volgde hen. Toen de deur gesloten was, stak Kelderrat eono keers aan, dio er voor hen scheen neêr- gezet, en ging vervolgens den. trap op. Hot was oen klein huis, dat door armo menschel) bewoond word de houten trappen waren vermemeld, do muren met mos be groeid door de vochtigheid, en op do nauwe overloopon zag men armzalige bruin ge kleurde deuren. Op do bovenverdieping hield Kelderrat sliT doed eene deur open en ging binnen. Do kamer die Sulpice nu zag, was zoo groot dat de keers ze niet geheel kon verlichten. In het achtergedeelte kon men een bed on derscheidon, waarvoor gordijnen hingen. Ilior bevindt zich zeker de zieke 1 vroeg de abbé SulpicG aan Schavotbloem. Dezo antwoordde niet voordat zijn gezel den sleutel van de kamer in zijn zak had ge stoken. Toeu ging Kelderrat naar den prios- ter, on plaatste zich zoodanig tegenover hem, dat deze onmogelijk zijn gezicht kon zien. Ik hob u wel gesproken van eene ziel, die naar do eeuwigheid vertrekt, mynheer do abbé... maar ik heb geenszins van een ziek© gesproken... Ook goed zoide de abbé zacht een zondaar is voor ons een zieke maar w at wilt gij - Dat gij mijne biecht wildet hooren. Hier dezen nacht Terstond hier zolf. Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2