Be Wereldtentoonstelling Yresseiijk ongeluk te Faroiennes. Do gebeurtenissen in do Balkanen NAKENDE OPLOSSING Set Bondsfeest m 'fies EatfeoMen InraSeni Niets wsberichten DE VOLKSSTEM IV JULI 1913 Een ophaatbak verbrijzeld. 2 dooden. Dinsdag morgend waren Iwoe werklieden dor mijnen van Masse-St-Fran^ois, bozig met herstellingswerken in do mijn. Zij hadden in een ophaalbak plaats genomen, toen deze schielijk omhoog gehaald werd en tegen de hangs els bolste. Een der werklieden, Victor Graux, 41 jaar cud, gehuwd en vader van zeven kinderen, wonende lo Farcionnes, werd uit den ophaal- hak geslingerd on plofte ten gronde. De oii- gelukkigo bleof op den slag dood. I Do andere werkman, Dósiré Denisly 42 j. oud, gehuwd en huisvader, wonende te Cha- telineau,werd logen de hangsels don schedel ■verbrijzeld. Hij word onmiddolijk naar de ziekenzaal der mijn gebracht, doch bezweek er kort nadien. Do ophaalbak was ook ganscli verbrijzeld. Een onderzoek is goopend. Ce gceoa'iseerden blijven op hunne stellingen Do toestand is voortaan niet meer zoo be neveld. Rumeniê, om alle achterdocht to verwij deren, verklaart dat hot do lijn Tutrakan- 'jBallchik bezet liecft en geene andore grond gebieden beoogt. Zijn cenig eindo is lot verbindiogsteeken to kunnen dienen tusschen de belegeraars, om do vijandelijkheden lo staken en de basis to werpen van ecno Balkankonfederatie, waaihij Rumeniê goschikt is in te treden. Do Turksche troepen dio to Tchorlon en Rodoslo aangekomen zijn, zijn op het-punt de Bulgaren, buiten don sokteur Enos-Midia to verdrijven. Do grootinacblcn zouden nochtans laten wolen hebben, dat zij wenschon dat do be slui Ion van do Londensche Gonfercncie niet aangeraakt zouden wordon. In de passen van Macedonië is de omsin geling dor Bulgaarscho troepen haast vollo- tlig, zoodat do wog naar Sofia door de Grioksch-Servisclio logermachlen bedreigd wordt. Gripkenland is zinnens aan Bulgariö 'de vredesvoorwaarden op te leggen. M. Veni- zelos is op weg naar Nisch waar (hij mot M. Pnchilch ovcroenkomon wil on do laalslo schikkingen zou nomen, mot het oog op het gobcurlijke. Mon mag zich dus aan eeno na- lionde oplossing verwachten. - Do Bulgaren schijnen niet moer in staat te zijn ecno andero oplossing te koesloren dan deze, die door do gocoaliseorden zal voorge legd wordon. De Buigaarsche vloot in Rusland ontwapend. Do Bulgaarscho vloot, eon aanval der Ru- moonscho vloot vroezondo, hield zich scjiuil in dozeehayen vay Sobaplopol. Zij bestond uit don kruiser Nadejda en C torpedoboolon. Do Bulgaarscho officieren verkozen te ont wapenen, lioverdan to vertrokken. De manschappon zullen tot na den krijg ïn Rusland blijven. De tocht van het Turksche leger. Lnidens do nieuwsbladen van Constantino- pel, zou dn Turksche voorwacht Mura-Alil binnengetrokken zijn. Men werkt met groolo haast om het ver- koer per spoor weer te kunnen benuttigen. Opstand in het Buigaarsch leger Uit Goncvo wordt aan do Gazette do Frauckfort getolegrafeerd dat een Bul- gncarsch officier, dio zich in do stad verschuilt, verklaard heeft aan den brief- Eon verhaal uit de dagen der Commune. 13® VERVOLG. Maar gij schijnt goed gezond te zijn, mijn vriend? ik oordeel hot daarobi niet noo- riig, hier do sacramenten too te dienen... "Waarom komt gij morgen niet in de kcrlc God alleen weet wanneer hij mij het be bouw wil schenken. Zeker, zegde (lo abbó maar ik zogd© dit alleen omdat ik te grooton eerbiod voor do heilige zaken koestor... Ik doe dit bet liefste in den biochtstoel, uitgezonderd als er haast by is... Wat Sulpice zegde, gaf juist zijne gedach ten weer, maar hij wist niet hoe het kwam, •Jat hij eoü voorgevoel had als was hij op het punt een groot ongeluk to vernemen... Jlij onderdrukte ecbtor dit gevoel en zich lot Keldcrrat wendende, zegde hij Sproek, ik luister. De dief gaf Schavotbloem eon teekên om tlch to verwijderen, en bood vervolgens-den priester een stoel aan. Nu, zegde hy.zijnwy twoo menscben, tvaarvan do eon eone goddolijke macht bezit, »n do andere dwo inroept... Alles wat >k nu «al vertollen, zoudt gij aan anderen kunnen >ver vertellen.Maar wanneer begint het Jtpbt van don jiriostor Wanneor moet hij »y hooren, zoiftforÓiTzlclTli^cr iets van te borim eren Kniel neór, zegdo de priester, on maak Inn het teeken des kruizes. Kelderrot knielde en maakte con kf"'3tce- tou. wisselaar zelf, dat hij moest vluchten om wille van de slechte behandelingen die hij van zijne manschappen to verduren had. Zij zochten de gelogenhoid to haat to ne men om hem to vermoorden. Zoo zouden reeds tal van officieren door hunno soldaten omgebracht zij::. Deze onpopulairo oorlog steekt de soldaten tot in do keel. Volgons den officier zou de burgeroorlog in Bulgariö onvermijdelijk zijn. Het geheim Grieksoh-Sorvisch tractaat. Do Daily telegraph geeft oen snelbe richt uit Athene uitx volgens hotwelk het ge heim tract aat tusschen Servië on Griokenland in Mei laatst zou geloekond zijn. Door dit traclaat wordt do Grieksche grons uitgebreid tot Mesla ten Oosten van Gavalla. Servië raakt de Egoescho zee te Karagal. Bcido landen kornen overeen den strijd zoover te voeren tot eindelijk Bulgariö, zal verklaren deze grenzen lo aanvaarden. De houding van Servië Snelboricht uit Belgrado: Mon logenstraft dat Servië zou weigeren gehoor logoven aan vredesonderhandelingen. Het Servisch gouvernement wacht tot er gevolmachtigde personen zullen komen, om Ue vredesvoorwaarden aan to leggen. Do vijandelijkheden zullen onmiddelijk na do ondortoekening dier voorwaarden geslaakt worden. In den Russischen ministerraad In cer.e buitongowone zitting van den ministerraad heeft M.Sasonof een uitgebreid verslag gemaakt over den internationalen toestand. Na langdurige besprekingen is er beslatigd gowordon dal de Europocscho vrede niot bedreigd is. Da Turken gaan immer vooruit IIol Ollomanscho leger rukt immer voor uit. Do staf is to Kababdja. Do voorwacht zou zich te Lule-Bourgas bevinden. Eene Sorbo-Turko-Rumeensche overeenkomst Het gerucht is in omloop dat er spraak zou ziju van ecno Sorbo Turko-Rumoensche overeenkomst, dio niot alleon legen Bulgariö maar ook tegen Griekonland zou gericht zijn. Turk<che nieuwstijdingen. Uit ConstanlinopelMen heeft te Rodosto den gouverneur met zes Bulgaren aange houden on naar Cons'anlinopel gestuurd. Bevel is gegeven goworden aan de maat schappij der Oostorscho ijz.crenwegen, van onmiddelijk do spoorweg!ijnon achter, het Oltomaansche legor lo herstellen. Do goedkeuring van het SorboTurksch akkoord zal ziel) nog eenigo dagen laten wachten, 't zij dat Turkije on Servië hel traktaat van Loudon willen bevestigen, 't zij dat Turkije zich nog zekere vrijheid voorbe houdt met don uilslag va» den oorlog onder do verhouden af lp wachten. De Bulgaarschs aftocht De n Ilasliu meldt dat de Bulgaren de passen van Kr.onia hebben verlaten, en nu naar Doubnitza afzakken, wijl zij door do Serviërs nagezet worden. Generaal Kutin- schef, bevelvoerder over hot noorderleger, trekt naar Sofia terug. Het zuidorleger, door genorual Ivanoff aangevoerd, gaal immer voort mot zich terug to trekken in de valloi van de Slrouma. DE MOORD VAN MARCMIENNE-DOCHERIE Dramatische zelfmoord. Wij molddon gisleron hoe een genaamdo Coppee, zijne gewezon vriendin, Angola Filicüx mot revolverschoten gedood had, loon zij in gezelschap van haren nieuwen minnaar, Hubort Facho huiswaarts keerde. Het drama zou nog eon onverwacht ver volg hebben. Spreek nu do voorbiedtt. Kelderrat herinnerde er zich nog een weinig van, doch sloeg verscheidene woorden over. Do priester hielp lienj. Toen hernam de abbó Sulpice -. Nu moet gij nog zeggen Vader, zegen MIJ, WANT IK JJEB GEZONDIGD... Eone huivering liop door do leden van den moordenaar hij herstelde zich echter spoe dig, cn zegde met eeno holle stem Vader, zegen my, wantik bob gezon digd Spreek, zegde de priester meteen zachte stomVan nu af ben ik het niet meer die u hoor, maar Christus, uw en myn rechter... Belijd uwe schuld, en ontlast uw geweten... Zoodra ik u vértaten heb, zal ik mij niets meer herinneren, ik,gal u mijnen broeder noo- mon, en gij kunt op mijn stilzwijgen rekenen, zooals ik op de eeuwigheid van God reken Voor de tweede maal schokte de zoete en vaderlijke stem van den priester den ellen dige maar nogmaals onderdrukte bij flit ge voel, en begon zijne belijdenis af to leggen. Als de bliksem voor de voeten van den abbé Sulpico waro neérgeslagon, zou li ij niet meer kunnen ontsteld geweest zijn, Hij dacht dat het hart in zij no borst brak. Zijne oogon verflauwden. Hij stond op, kruiste do armen over elkander, en viel op don vloer, met zyn jrr ,'eht tor aarde. Koldcrrat bleef staan. Eon half uur bleef Sulpico in dien toestand liggen. Alleen zijne ziel waakte on herhaalde" de 'woorden Dat uw wil, doch niet do. mijne ge schiede. - Schavotbloem was intussehen naar bed go- gaan cn sliep. Dinsdag namiddag moest de begrafenis van Angola Filieux plaatshebben. Rond den middag kwam Hubert Faclie bij den grafmaker vragen, rond welk uur de teraardebestelling zou plaats hebben. De grafmaker antwoordde dat zulks rond 3 ure 45 min. zou zijn. Op dat oogenblik zelfmoorddo Facho zich zijne woning, door zich een revolverschot in het hoofd to lossen. Naast zijn l'ijk vond men eon blief, aan don policiekommissaris go- richt. cn waarin hij vroeg, om naast zijne vriendin begraven te worden... TE GENT. Dit.feest, Zaterdag 1.1. begonnen, mag wel eon dor grootste on machtigste klimbe wegingen genoemd worden, van al deze welke lol hiertoe in óns land plaats grepen. Rond do 200 katholieke turnkringen, waaronder volo vreomden, met oen efteklief van 7 a 8000 turners, waren te Gent samen gestroomd, en brachten er eene buitenge wone beweging cn iierin teweeg. .De stoet Welke wij Zondag middag zagen doftleeren, was prachtig en indrukwekkend. Ouzo ka- tholieko turners, door hunne kranige en fiere houding, vorwekten bewondering bij de duizende en duizendo toeschouwers welke op don doortocht samengestroomd waren. Tusschen do frissche en welverzorgde klee- dij van al do deelnemers, word bijzonder deze dor Maatschappij «L'Espérance» van Brussel, opgemerkt. liet eigenlijk feest had plaats, 'snamiddags in de overgroote zaal van hot Fcost-Paleis,' in do Tentoonstelling', cn werd bijgewoond door een overtalrijk publick, zooals wij er zeidon, op do groole feesten in deze zaal, bijeengeschaard zagen. Onder do vele hooggeplaatste personen welke de de Eere-tnibunon bezotledon, be merkten wij den Hoer Minister Poullet (gewezen voorzitter van den Katholieken Turnbond), M. Cooreman, Staatsminister, Baron de Kerchovo d'Exaorde, Gouverneur, Generaal Guyotle, verscheidene katholieke Senaleurs, Volksvertegenwoordigers en Ge meenteraadsleden, officieren, enz., enz. Bij zonder opgemerkt, werd do tegenwoordig heid van den liberalen Hoer Burgemeester1 van Gent. liet optreden, on begroeten door het we derzijdse)) Nationaal lied, van de talrijke vlaggen der vreemde en belgische verocni- gingen, en de overhandiging van liet Bonils- vaaiidol aan do inrichtende maatschappijen, waren oprecht mooi en 'indrukwekkend. Do opene plaats der zaal, ondanks hare reusachtige afmetingen, kon onmogelijk al de turners bevatten, voor de uitvoering der opgclegdè gozamentlijke vrije 'oefeningen. Nooit zagen wij prabbliger uitvoering,' door een zoo taliijko méniglo■deelnemers; gfee.no de minste hapering ,te bespeuren. Ook brak na iedere oefening otme stormachtige toejui ching'los. Do 'inrichtende kringen gaven daarna af zónderlijke en wol uitgevoerde oefeningen te zien. Daarna kwamen do kringen der. Vlaanderen Turng'ouw» aan do beurt. Zij voerden onberispelijk, gezamentlijke. goweeroefeningen uil, alsook eone reusach- lige pyramid©; welk'p ganscli eeno zijde der zaal besloeg, en ongbmeenen bijval genooL Na eeno prachtige afloclit voor do eoro- tribuun, werden do prijskampen aangevan gen, welkevoorlduurdon lot na 8 ure ,'s avonds, en gisteren morgen, van af 7 uron> voortgezet werden, lot na don middag. De kampers waren ongemeen talrijk; ze kere wedstrijden vereenigdon lot rond de 50^ mededingende afdeelingen Allen waren om ter best voorbereid' lot den strijd, welke da'A ook hevig (alhoewel vrcdolievend) was. Kelderrat zat bij do tafel en vreesde nu mei' meer door den priester berkend te worden;, hij wachtte tot deze wéér opstond. -,0. De abbó Sulpice ging eorst op zijne knieën, zitten, om zijne krachten te verzamelen, ver volgens op den schoorsteen leunende, richtte hij zich op. Dan zag hij liet gelaat van Kelderrat, dat: door de keers verlicht werd. Kelflerrdfc had zijn" halsdoek afgedaan én' zijn frak uitgetrokken. Hij droeg nu eed blauwen kiel, die van voren open was, en de priester kon thans dó, wreede uitdrukking 'van zijn gelaat zien. Do priester Sulpico dacht dat Dij zich bo- droog, en nadordohem een w«jnig. Ja, ik ben-, bot. leogdo bij, ik ben Jan Ma- cbu, dio u in do omstreken van Brost, 's naókts logies heeft gevraagd... Ach zegde do priester gij hebt mij op dien verschrikkelijk^ avond beloofd u teren Heb ik u niet gorod door mijn stilzwij-, gen, en moest ik u nu terugvinden als do moordenaar van mijn vader... Do abbó Sulpico schoon zijne krachten te-; rug te krijgen en volgde Wat gij ook gedaan hebt, ik zal zwijgen., laat mij gaan... Nog niet, antwoórddo Kelderrat. Voeg goen vordere wreedheid meer bij uwo misdaden... laat mij naar huis gaan... Misschien hebt gij in' der baast eene bezwij ming voor den dood aangezien... Laat mij gaan, Jan Machu het schijnt mij too, dat ik de stem mijns vaders hoor, dio mij roept. Hij is dood herhaalde Kelderrat. Welnu, als hij dood is, dan is mijne plaats aan zijn doodsbed, al is bot dan niet om hem te redden, dan ten minste om bij zijn lijk te' waken... Ik ben priester en zal zwijgen Prachtig werk viel daar te zien, voor do konnors en liefhebbers, welke meer en meer talrijk werden. Om 5 ure namiddag begon de afroeping der prijzen. Plaats ontbreekt ons om den volledigen uilslag mede te deolon. Morgen zullen wij de eerst geplaatsten der verschillende prijs kampen mededoelen. TE GENT. Bijzondere treinen. v Verleden zondag zijn in do statie van Gent St Pietcrs 14 bijzondere treinen binnen ge komen, opgepropt met reizigers voor de Tentoonstelling. Evenveel bijzondere treinen zijn 's avonds terug vertrokken, zonderde treinen to rekenen die moesten stilhouden om volk op en af te laton, en die anders go- woonlijk doorreden. Daarenboven werden dien dag zes gewone treinen verdubbeld. Dat in de statie Gent-Zuid ook treinen verdubbeld zijn, is zeker, doch wij kunnen mot geen zekerheid hel getal melden. Des maandags 's avonds zijn nog zes bij zondere treinen vertrokken uit St Pioters. Senegaleesch dorp. Verlaat de tentoonstelling van Gent niet, zonder Jiet Senegaleesch Dorp be zocht tc hebben 150 inboorlingen, werken, ze den, gebruiken, dansen, tam-tam. 612 Erussfel. Belangrijke diefstal. Kwaaddoeners zijn bij middel van braak in de magazijnen godrongen van M. M..., ban delaar in kristaalwerk, Ilenogouwkaai. Tal rijke zeer kostbare vazen werden ontvreemd. Automobielongeval. Ph. Van dor Moersch, marmerbewerkcr, 30 'jaar oud. wonendo te Jello, werd Dijnsdag morgend. in de Artoissiraal, door een automobiel ora- goworpen. Men nam hom op, ganscli be bloed. met eone diepe wonde aan hol hoofd. Het slachtoffer weid naar hot St. Pieters gasthuis vervoord. Opschudding in een magazijn. Maandag avond, werd een persoon van onge veer 35 jaar oud, in een groot magazijn, Nieuwslraat, op do derde verdieping, betrapt .op diefstal van oen kofferken in wit metaal. .Ziende dat men hom aan do policie ging overleveren, haalde de dief oen geladen browning te voorschijn en bedreigde er den toezichter mede. liet koffertje wierp hij weg. Dan liep hij naar de trap en verdween, men woot niet hoe. De bijzondere agent Ja- doul, door drie andere agenten vergezeld, verscheen spoedig tof pïa'als en ganscli het gebouw werd afgezocht, doch zonder, uit slag. Dit geval veroorzaakte do levendigste opschudding.il) het magazijn. Goed geknipt. Een; workman, wo nende op den steenweg van Borgen, le Cu- regeni, M. G;.., nam eon kerel le zijnenf In, dio eene bediening zocht. Twee dagen nadien, poetslo liij de plaat 'on nam het gold, het linnen en de penduul vanG mode. C-... zocht don schelm op. ontmoette hem gisteren in do Andorlcchtslraat, greep hem vast en dood hom door eon policieagent aan houden. Hij werd opgesloten Tie kerel had reeds do holfl van zyn buit verkocht en ver teerd. Overreden. Een hovenier, Decoster genaamd, wonende Dowantslraat, lo Laken, kwam -Maandag namiddag mot een korf bloemen op het hoofd de Antwerpsche laan overgestapt, looi) hij verrast werd door een kamion, met twee paarden bespannen. De- cosler word omgeworpon en erg gewond over ganscli liet lichaam. Hij werd naar het gasthuis overgebracht. Maar ik ben ook mensch en ik lijd ik ben zijn zoon en beween hem Van het liefste wat ik op de wereld had. holt gij mij beroofd... Zoo ellendig als gij zijt, gij hebt toch ook een vader en eene moeder gehad gij hebt iemand bemind... Voordat gij een moord doodt om geld te bobbon, zijt gij misschien goed ge weest... Jan Machu, laat mij gaan... - Hot kan niet, antwoordde Kelderrat al stemde ik toe, mijn gezel zou er zich tegen verzotten. De priester vouwde zijne handen kramp achtig samen. Te vergeefs! Hij begreep het... IIi.j werd weer kalm, droeg gelaten zij no smart, en droogde zijne tranen vervolgens maakte hij zich tot een anderen strijd gereed. Jan, zegdo hij, indion ik nog eenigo uren van dezen verschrikkolijken nacht moot door brengen, sta mij dan toe, dio te gebruiken zooals ik wil. Do moordenaar boog met het hoofd ten tee ken van toestemming. Ik zal. u over bot verledene spreken hernam Sulpice, ik zai or over spreken, zon der u verwij tingen to doen en slechts zooals men aan het verloden denkt... Zeven jaar ge leden, heb ik eeno beêvaart naar Bretagno gedaan ik rustte aan den oever van de zee, vud do vermoeinissen mijnor missie uit, in een hut van anno lieden... Op zekeren nacht, terwijl een verschrikkelijk onwcêr woedde, waakte ik en schreef, toen er op eens op myn venstor geklopt word. Ik deed de deur open.. Een man, die een linnen broek aan had en droop van Jen regen, wierp zicli in de hut, sloot do dour met spoed en ging er toen voor staan, alsof hij bevreesd was, dat ik hem er zou uitjagen. De wind huilde woedend, het geratel van den donder bleef aanhouden, de Ondankbaarheid. Een goedhartig man schonk de herbergzaamheid aan een noodlijdende. Na twee dagen verdween dezo en met hem hel linnen, het geld, do penduul en do vrouw van den woldoonor. Chicoreo der Trappisten Viftcart. Groot Merk. 1500 u. Schaarbeek. Onderzoek. Het parket is Dinsdag morgond in de Usine de dégli- cynéralion Werkhuizenkaai. afgestapt, om een onderzoek to doen over de schrikke lijk© ontploffing dio er heeft plaats gehad en het loven kostte aan den stoker Louis Crets. Een expert, is aangesteld om de oorzaak de» ramp vast te stellen. Stoutmoedige diefstal. Onbekend© dieven zijn Maandag nacht in de woning go drongen van M. M..., Fmkinslraat. Zij heb- bon den kofferfort opongebrokon en er een koffertje uit gestolen met 1100IV. in. Hot koffertje werd ledig teruggevonden op een braakliggende» grond der Navozslraat. Een schurk geknipt. Een herbergier der Vander Meèrschcslraat, ontving Maan dag morgend een brief,waarin men hem onder doodsbedreigingen beval, denzelfdeu avond eone som van 500 fi'. in een omslag le steken en noer te leggen op het oorsle ven ster van het Iramwaydopot. De herbergier wachtte zich wel zijn gold moedwillig weg te werpen. Maandag avond,"op het gestoldo uur, legde de herbergier oon omslag neer op de aangeduide plaat3. Eon stuk wit papier verving do 500 ff. Eenige minuten later kwam een jongeling voorbij hot Irumdepot. Een vluchtige oogslag op hot venster liet hem loe te bestaligen dat het geld er lag. Hij haalde een pakje sigaretten le voorschijn en trad naar het venstor toe. Terwijl hij do sigaret ontstak, nam hij den omslag op en stopto hom in zijn zakken. Daarna wildo Dij zicli verwijderen, doch twee agenten in bur- gorkleedoron daagden op, die hem naar hot policiubureol leidden. De aangehoudene is zokere V..., 20 jaar oud. wonende Haeclit- sclien steenweg. Na ondervraging door den jiolicioofficior van dienst werd hij Ier be schikking van 't gerecht opgesloten. St Catharina-Lomb9ek. Brand. Zondag namiddag hadden 3 kinderen, 4 a 5 jaar oud, waaronder hol zoontje des buizes, de hooimijt van den landbouwer Jozef Florie in brand gestoken. Eon gebuur bemerkte den brand en gaf alarm. Aanstonds snelden an dere geburen Ier hulp cn werd eene massa waiter op hot brandende Dooi gegoten; mee verzamelde werking kon men Dot vuur Llus- schon en aldus do woning, die or maar een vijftal meters van verwijderd slaat en met strooi gedekt is, van-een go wissen ondergang bevrijden. Erembodegem. Laffe aanranding Zondag namiddag werd de genaamde Maria Do G.., op Terjoden aangerand door een kerel van Denderleeuw. Dezo greep het meisje, bij do keel en poogde baar te verwur gen. Op baar hulpgeroep snelden geburen toe, die haar konden bevrijden. Eene Ijjli^phl is iieergolohd. De, gendarmen hebben een onderzoek geopend. Exaerdo.Straatschenderij. Maan dagnacht bobben onbekendo kwaaddoeners vier scboóno bóomon afgekapt,staande langs do Zuiderloi, De hoornen waren omringd van ijzerwerk. Alles werd afgerukt. De gemeen te looft eeno premie van 25 fr. uit voor de zen die de.daders zal doen kennen. Gevecht. Dinsdag namiddag ont stond er ruzie in do herborg van Hendrik Bonlinck, lusscbcn do genaamde Pefrus Naupls on Bernard Cruyt. Eerst genoamdo zong een lied, waarop Cruyt hem opmerkin gen maakte, Hierop wierp Naudts zich op hom. Na hem eenigo slagen to hebben toe gebracht. dreigde Naudts met zijn mes. Men kon den messenvriend ontwapenen. De po litie heeft do zaak in handen. «aai ©n^e v.S3»ko©- peal3 3 Geiioveva van Brabant, prachtig boek met gravuren. Prijs 0,70 fr. golven sloegen met een onstuimig geweld to gen de rotsen... In één woord, liet was een verschrikkelijke nacht... Jan Machu, bijgenaamd Kelderrat, wrong zijne vuisten te zamen on liet ze dun weêr op zijne knieën vallen. De man, die binnen was gekomen, scheen zeer afgomat, ik gaf hem linnen en wijn, en bood hem mijn bed aan. Eensklaps hoofde ik een gerucht, doch niet van don donder ik kende dit gerucht... Dat.is het kanon zegde ik dat is zeker het kanon Do bovendo man luisterde insgelijks. 9 Ik horken dit toeken, hernam ik... Er is een galeiboef ontvlucht... mon vervolgt cn zoekt hom... Toen viel de man aan mijne voeteiii Gij kunt mij reddon, zegde liij. Ik zag hem aan eene hevige onrust stond op zijn gezicht to lezen, zijne lippen beefden, hij verhief zijne handen tot mij... Ik was tusschen do maatschappij geplaatst dio mij zegde Doe uw pliclit als burgor, en lever hem wéér in do h anden der justicie... en een ongelukkige, die mij toeriep Heb me delijden Heb mcdelyden En ik gaf gehoor aan dit medelijden Ik verborg hem en ter wijl hij sliep, Jiclvrcef ik dezo woorden van liet Evangelie: Er is in don homel moervreug- de over eon zondaar die zich bekoort, dan over honderd rechtveerdigen, die geen be keering noodig hebben. 's Morgends ging ik naar liet dorp, kocht visschersklcercn, en.den volgenden nacht verliet Jpn Machu, de weggoloopen galeiboef, stil mijn huis. - - '(Vervolgt.)

De Volksstem | 1913 | | pagina 2