;t een eipt ander Bramatisclis iljprjacM Brosselsche Kiekskeas flcgessSseitiUs Jsssvjang n' CCS 2 CENTIEMEN het nummer Vrijdag SS Jadi S9l5 ZO G 3B 3L. A. 33 BestuurderJ. Van Naffet-De Qsnüt. Eclït gsiisHrd UitHot Volk - öit: L'Offisiel artistlpe ei littsraire dat vordïent vsdI moer afkeuring- Bier naar de leliaarfs van Gent, De Iock'Ont der hoedenmakers Os gebeurtenissen in ds Balkanen Csvecht en onderhandeiinpn Ministeriëele krisls ia Bulgaria. ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle poslbureeien van het land. 1° UITGAAF, 4 u, 's svcnds o'is UITGAAF, 7 u. 's avonds c"$ Tour toute la publicité coir.merciale ct financière uu journal, s'adresscr exclusivemcnt a l'Ageuce Reclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELEN TE BRUSSEL H« EODTS, Eewrspbaïs, 2 Telefoon A 3299 TE AALST iiCerlïstraat» Telefoon 114 e>i AANKONDIGINGEN? KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1.09 3* bladz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. 2,00 4* blaas, (de regel fr. 0,30 I Recht, lierstell. (per regel) fr. 2.00 I'inanc. aankon, (perregol)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commercial en financieele aankondigingen zich uitsluitelijk te wenden u Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Men weet dat de franskiljons van Gent do groote feestzaal der tentoon stelling hebben geweigerd voor do uitvoering van liet oratorio De Schelde van Benoit. De Vlamingen worden daar, sedert dat er een paar dozijnen Iranschen te Gent zijn,in alles nlseonc kudde schurftigs schapen be handeld. Doch aan het aantal fransche concerts uitgevoerd door zoogenaamde Parijscho artisten en balletdanseressen die vet betaald met ons geld, hunne sympathie voor België komen betoo- nen schijnt geen einde te zullen ko men. Dat het inrichten van een Iranscli concert door Frai schen op den natio- nalen feestdag der blijde intrede van den Koning verzet moest uitlokken, was onvermijdelijk. Do Koning is verleden Zondag in Luik geweest bobben zo daar artisten uit Amsterdam den Haag doen komen 't Was alles muziek van Waalsche toonkundigen onder 't bestuur van Dupuis, bestuur der van 't conservatorium. Ziellier water over 't geval van Gent ctaat in Het Nationaal Vlaainseh Verbond De feiten zijn, zegt Hoo- ger Leven volgens genomen inlich tingen zooals zo hieronder worden verhaald Peter Benoit's meesterstuk De Schelde, c, werd schandelijk door het ten toonstelling.s kom iteit tegengewerkt; do bestuurder moest zelf de tonnetjes en planken voor het verhoog' gaan schooien. Do Vlaamsche Kunstenaars worden hij 's Konings blijde intrede ten ge rieve van FranscUon uitgesloten. Wam bach bood aan kosteloos zijn beroemden schouwspeldansé&nig in zijn soort, mits gebruik der feestzaal uit to voeren. Geweigerd die gemeene Vlaamsche kunstDe Vlamingen wil den een waardigt er. rustig protest tegen dit onrecht. Tussclien bet derde en vierde nummer, dus zonder hoege naamd iets te storen, zouden ze eene strooi van De Vlaamsche Leeuw zingenen daarna de zaal ten teeken van protest verlaten. Nauwelijks was dit lied uit, en zonder dat iemand van het bestuur iets verzocht, dus zonder ver wittiging, vielen 50 bewakers met on gemuilbande honden op onze vrienden en scheurden de kleeren der vrouwen en kinderen 'stuk en sloegen met knup pels op het hoofd van de aanwezigen. Do uitvoering der Schelde van Peter Bonoit werd bemoeilijkt, omdat het een Vlaamsch werk is. En daar enboven lezen we nog iu een verweer schrift van Vlaamsche maatschappijen: Ilullobroek stelde voor, mits too- slaan der groote feestzaal, kosteloos een groot Vlaamsch festival in te rich ten. Geweigerd v Do stad gaf 2 miljoen, da Staat 7 miljoen enlialf cn ons eigen volk wordt miskend. vortalen wij De talrijke Franschen die het concert bijwoonden, zullen van deze betooging eenen onaangennmen indruk hebben bekomen. Weinig op de hoogte van onze taaltwisten, kun nen zij geen onderscheid zien tusschen de gewettigde eischen der Vlamingen en de overdrijvingen der heethoofden van het VI. Blok. Men kan dezen dus niet te zeer laken. Maar, na den hol gewasschen te hebben aan de betoogers van gisteren weze het ons toegestaan er bij to voe gen, dat zij niet alléén do schuldigen zijn. Hot inricbtingscomiteit der Ten toonstelling Eenieder weet dat dit comiteit op heel ongelukkige wijze is samenge steld. Het legt tegenover de Vlaamsche kunst en de Vlaamsche kunstenaars gevoelens aan den dag waaruit alle genegenheid is gesloten. Men weet, of liever, men weet het niet genoeg, dat het Vlaamsch muziek bohandcld werd als een schamel arm bloedverwantje tijdens de uitvoering van het oratorio - De Schelde Benoit's meesterstuk Indien dit stuk is uitgevoerd geworden is hot waarachtig niet te danken aar. do feestcommissie die alles in het werk heeft gesteld om ze te doen mislukken Door de inrichting van een'Fransch concert met de medehulp van een Parijsek dagblad heeft de commissie eene fout begaan. Enkelen hebben in het feit eene inslaging gezien. Het be laamde inderdaad dat op dén dag der blijde intrede in de goede stad "Gent, hoofdstad van Vlaanderen, de feeste lijkheden een echt Vlaamsch karakter droegen. Iedereen verstond dat, uitge zonderd de feestcommissie. Op hot provinciaal gouvernemontshot9l, op het stadhuis, overal heelt men Vlaam sche redevoeringen uitgesproken en de Koning antwoordde in 't Neder landse-li. En als er een kunstfeest moest ingericht worden ter gelegenheid der hlijdointredo, dan moest men Vlaamsch muziek uitvoeren en een beroep doen op dc medewerking van Vlaamsche kunstenaars. Ik geloof dat er onsgeenc ontbreken UitGomMa - (2G-6-13) het blad dat het Fransch concert richtte un enthousiasme débordaht (dont fut soulignée) cette manifestation Franchise qui servait de conclusion Ia visite du roi Albert..;. C'était bien la une manifestation Francaiso. 't Was een overweldigende geest drift rlie deze Fransche betooging, die moest dienen als slot aan bet bezoek van Koning Albert, kenschetste Wij Vlamingen zijn maar dilcpootig- plorap en boersch, taktloos grof en ruw; wjj mogen do tergmanieren niet beantwoorden. Maar wasmedatnueen onbeschaamde taktloosheid om beslag te willen leggen op den persoon van onzen vorst om zelfs daarmee Fransche pronk te willen voeren En wij die onverkocht vrije Vlamingen willen blijven, zouden geen verzet mogen aanteekenen hebben We waren laf. aards geweest begrijpt men beter boe rijk een volk is datkan wijzen op eigen kunstgewroch ten, waarvan do uitvoering een licht stroom van heerlijkheid nalaat. Hoe onvergetelijk schoon lag deze stad op den zonnigen namiddag van 13 Juli, als gebaad in gouden kunstlijn vonke lende schittering, die, als van uit een reuzenvuurtoron dekiosk.haar stralen glans over de wijde menschenzee heen- schoot en de donkertedeed verzwin den nit de geesten allenthalve. Bij zulke uitvoeringen voelt ons volk fierheid en zelfstandigheidsbe- wnslzijn in zich ontwikkelen, het krijgt durf, wordt trotsch op eigen ras en land en loert de vreemden niet naar, maar wol vlak in de oogen te kijken. Daarom smijten wij naar de miskweek- ten, ontwend om op eigen beenen te staan, die plat op den buik liggon voor den vreemdeling en sedert 3 maanden van alles wat er te Gent gebeurt Franscb- gezinde betoogingen willen maken (ik zou u vijf Duitsche gazetten kunnen opnoemen die het door gansch Duilsch- Iand bobben verkondigd,) naar ben dia nog mossel noch visch zijn, noch Vlaming, noch Frnnschman en een taaltje spreken dat hen siert als met een zotskap, do vèrmnilezelden die van ons ras een ras van halfheden willen maken zooals ze zelvon zijn, wangedrochten waarvan men nergens ter wereld specimens vindt, tenzij in Vlaanderen, naar hen smijten wij onzen «alg met volle haudsgrepen toe B. BHsftisfpr Renkvn as a a et1 SCa° £ansga. Hot gerucht deed do rondo dat do minister van koloniën zich bereid maakt, eens do KamerWerkzaamheden geregeld, een nieuwe reis naar Kongo le ondernomen, meer bepaaldelijk ditmaal om don toestand in Katanga te gaan onderzoeken. Wij zijn bij machte dio tijding te logenstraffen. Is* de KpilgsscSuooï. Met het oog op do nieuwo lcgcrwet werd het aantal leerlingen te aanvaarden in do militaire school dit jaar van 90 op 120 gebracht. Er hebben zich 330 jongelingen aangebo den, om het examen af te leggen. hcSrï. Het is na de beurt aan het socïali- stisch-liberaal gemeentebestuur van Ukkel van een staaltje te geven zijnor onverdraag zaamheid. Dit gomeentebestuur heeft besloten op Zondag 20 Juli 6en schoolstoet in to richten. De gemeentescholen, volgens karteïistische gewoonten, waren er alleen op uitgenoodigd. Daar het volgens eenieders gedacht eene vaderlandscho betooging gold, had het komiteit der Katholieke Scholen de ver metelheid een brief lo sturen naar het scheponcollegio om eèno plaats te vragen in de botooging voor do katholieke kinderen, daar deze ook inwoners zijn dor gemeente en jonge bolgischo burgers. Maar nu kwam do aap uit do mouw Burgemeester Erera deed antwoorden dat do betooging van Zondag niots te stellen heeft mot bet nationale feest dat het enkel een feost is voorde gemeentescholen. Zoodus, burgers van Ukkel, gij zijt ver wittigd, de betooging van Zondag is geene vaderlandscho maar enkel eene politieke bo tooging voor do onzijdige scholen. Do blauwen mogen van geen vaderland meer spreken sedert zij mot de rooden geassocieerd zijn De kindereu der katholieke scholen van Ukkel zullen er niets bij verliezen zij zullen Zondag hot vadorlandsch feest onderoen vieren. in EsBgselsch-leasIêë. Uit Bombay, Engelsch-Indië, wordt eene dramatische jachtpartij gemeld, waarvan een officier van het Eiigelsch koloniaal le de held was. Dezo, kapitein Pemberton, was met eenigo vriendon op jacht gegaan, toen schielijk een tijger, dien niemand bemerkt had, op bon toesprong. Kapitein Pemberton werd omvergeworpen en door den schok verloor hij liet bewust zijn. Eenigen tijd later kwam hij tot zichzeivon, tongevolge der hevige pijnen, welke hij doorstond. Hij bemerkte alsdan tot zijne groote ontsteltenis, dat hij door den tijgor in hot woud gesleept werd. Kapitein Pomborlon had enkel don reek terarm vrij. Hij kon oen revolver uit den gordel trekken, plaatste den loop on de borst van den tijgor, doch hot schot ketste. Go- lukkiglijk had hij nog eon tweede revolver op zich en daarmede joeg hij don tijger een kogel door het hart. Hot roofdier liot eon vreeselijk gebrul hooren en stortte ton gronde, zijne prooi latende ontsnappen. Weinige oogenbliklion later vonden do gezellen van kapitein Pemberton, die het spoor van den tijgor govolgd hadden, hot monster dood naast den Bewusteloozeu ka pitein liggen. vV Franlcrij is: Ongeluk met eene ladder. Eene lad der der Parijzor sapours-pompiers, die van oono maneuver terugkeerden, geraakte op do Quai d'Orsny los, en verbrijzelde een winkeltje, een uilkijkkiosk, on 3 taxi-autos. Een voorbijganger word gedood. Vier andere personon, waaronder 2 pompiers, werden min of racer zwaar gekneusd. De dood van een ontsnapte. Do agen ten van liet kommissariaat dor Sorbonne, vonden Dinsdag op den opoubaron weg een kerel, die verschillende geweldteekens op bot ganscho lichaam droeg. Hij word opgo- nomen en naar hot gasthuis gebracht. Hij stierf kort daarop zonder tot zich zelvon terug gekomen te zijn, Do menschmeetkundige dienst kon de identiteit van den onbekende vaststellen. Het is con zekore 'Guillaume Marius De Vos, den 2i Augustus 1875 te Rotterdam geboren. Mon weet dal hij in 1911, met -nieuwjaaravond, opgesloten word om wille van een uilloveringsraaudaat door Neder land gotoekend. De Vos gelukte erin te ontsnappon, den 29 Januari 1912, dank zij do medeplichtig- geid van zijn brooder, dio er toe kwam eene ladder van ijzeron draad over den muur te werpen. De govangene kon alzoo in de wachtzaal dringen van het assisenhof en vertrok zonder zelf de aandacht op zich getrqkken te hebben; De geneesheeren afgevaardigden en de inlijving op 20 jaar. Do interparlemen taire medikalo groep lieoft raet25 stem. tegen 5 uitspraak gedaan voor do inlijving op 20 jaar. DultsclilSindL De staking te Hamburg. Ruim G000 werklieden dor zeewerven hebben eene ver gadering bijgewoond dor Duitsche federatie van de metaalbewerkers. De«gemachtigdo lieoft verklaard, dat deze besturen de staking niet erkennen, en bijge volg weigeren te ondersteunen. Eene geheime stemming had daarop plaats die do volgende uitslagen oplevorde 5602 voor de voortdrijving der staking en 120 tegen. Do staking lieoft zich reeds lot Stettin uit gebreid, waar reeds talrijke soldeordors de zeewerven verlaten hebben. Reservisten door zonnesteken getroffen. De Berlijner dagbladen melden dat er t6 Sennolage. tijdens do manceuvers oon 50 tal reserve-soldaten door zonnesteken getroffen zijn. Twee hunner zouden roeds overleden zijn. Nog een vliegersongeluk. Do luitenant- vlieger Stoll, heeft te Julerborg een doode- lijkeu val gedaan. Eene schrikkelijke misdaad. Te Lud- wigshaven, voorstad van Mannheim, komt eene schrikkelijke misdaad ontdekt to wor den. Do kleine Emma Kelchner, 12 jaar oud, verdween op geheimzinnige manier en de policie word daarvan or.middelijk ingelicht. Do ouderlingen kondon niet hun Uocliterkon terug vinden. Rond 6 ure van den morgend, werd in oen gracht van het burgerlijk hospitaal eenen zak gevonden. De vader opende hem. Hij hield hot aan stukken gesneden lijk van zijne kleine Emma in. Het hoofd en do beenon waren van bol lichaam gerukt,dat eene schrikkelijke wonde droeg, langs waar de moordenaar hart en darmon uithaalde. Eene vrouw zou een kerel gezien hebben die rond -1 ure in de richting van het hospi taal trok mot een zwaar pak. Het was zeker lijk do moordenaar. Mon bezit slechts wei- ïig beduidende inlichtingen over hem. De*polici& hield eon zekeren Siogol aan dio onmiddolijk volledigo bekentor.isson aflogde. Hot is een 30-jango man, vader van 3 kinderen. Sinds 3 weken had hij vrouw en kinderen verlaten en leofde op eouo gemcu beldo kamer. Een gebuur dio opgemerkt had dat Siegel zijne kloederen waschtto, kloeg hom bij do policie aan. Wanneer do agenten zich bij bom aanbo den, was bij juist bezig mol bloedvlekken van don plankonvloer te schrabben. Hij verklaarde do darmon van zijn slacht offer in het gemak geworpen to hebben. Mon heeft zo er inderdaad uitgohaald. Eiagelanci Een ontplofbare brief. Rublijn. Woens dag namiddag stempelde oen poslbedionde conen brief, dio eensklaps ontploflo. Do brief was gericht aan M. Dillon. Do bediende werd vroesolijk verbrand aan do handen. riLislancl E9n draaistorm, 20 dooden. In de om streken van Ekatorinoslaw hoeft eon gewel dige draaistorm gewoed. Een honderdtal personen zijn zwaar ge wond.en 20 worden gedood. Treinen zijn van de riggels goloopon on sloopten talrijke on gelukken na zich. Do Dniestor is uit haro oovors gotreden on zot do ganscho slroelc onder. Verschoideno dorpon zijn vorwoest. Men vrocst dat talrijke dooden zoudou to betreuren zijn. Italië Brand in eeno zwavelmijn. Talrijke slachtoffers. Uit CastolterminiEen brand is uitgebroken in do zwavelmijn van San Giovanollo Lobus, waar 700 menscben worken. Zij poogden naar boven to komen, maar daar or slechts een ophaalgat bestaat, zijn allen niet kunnen gered worden. 23 zijn niet bovengekomen, en mon vreesf voor bun leven. Do redding is totaal onmogelijk, tor oor- zake dor groote hoeveelheid zwavelachtige gas. Gliina De nieuwe orTlusten. Hst Duitsche Kons'i» laat bedreigd. Uit Peking: De opstan delingen omsingelen schijnbaar hot Duitsche koi.sulaat van Nankin, omdat de Duilschers onlangs 2 omwentelars uitleverden, die zich op lmnne concessie schuil hielden. De Duilschers zijn voornemens van zelf do maatregelen tot verdediging te nemeu, iu geval het konsulaat aangevallen wordt. Eene Zuiderrepubliek zcu uitgeroepen worden. Mon meldt uit Peking aan den Daily Telegraph dat do gewezon onder koning Tsenchunhsieen, die sterk tegenover Juan Clii Kaï slaat, op weg is naar Canton, vergezeld door Sun Yat Son. Do zuidorcon- fedoralio zal onafhankelijk van do noorder uitgeroepen worden. (Van onzen bij zonderen briefioisselaar Brussel 16 Juli 1913 Gezel Camillo Huyzmanszou in zijne partij den oerston rok willen spelen. Sommigen he- wcron zelf dat hij den loader E. Vanderveldo wil onderkruipen, om geen onder woord te gebruiken. Maar dezo heeft eenen scherpen bek en vroedo klauwen om zich te ver dedigen. Want het zal nog al moeilijk zijn voor don arrivist met zijn verwaande geest en zijne neusstem den man met groot en wezenllijk talent, dien men Vanderveldo heet, over boord te werpen. g Maar wie weet, machiavelismus, onderj krui ping en daar dan nog eene goede gelogen» lioid bij, dat kan alles 1 't En zou den eersten keer niet zijn dat eon pygmee een Titan omver helpt G. Iluysmans kon niet meer slapen sedert E. Vandorvolde erin gelukt was aan do Kamer die vormaardo dubbelzinnige dagorde lo doen stemmen, die iedereen, en ai da katholieke dagbladen zoo zeer heeft ver wonderd en die door do socialisten als eene groote overwinning werd aanschouwd. Maar kwam dan do lock-out dor hoeden makers. Welke schoonogelegenheid om eene weerwraak te behalen En 't was ook niet moeilijk, men hoefde maar do redevoering van Vandorvelde te nemen on haar oou ander kenmerk lo geven. Zulks gebeurde dan ook maar nauwelijks had M. Huysmans godaan mot zijne briefkens, af te lezen, of M. Vanderveldo in eene schitterende impro visatie kwam hem eene hand toesteken en behaalde bijval in oenen strijd door C. Huys mans uitgelokt. Zulks belette nochtans niet dat de dagorde door do Kamer gestemd, heel wat vorstan- diger en redelijker is dan deze waardoor men don schijn nam, voor veertien dagen, aan do socialislischo dwingelandij gelijk te geven. Harold. Mon wacht nog altijd naar eene regeling die ten minste do voorloopige schorsing dor vijandelijkheden zou toeslaan, maar men zou groot ongelijk hebben legeloovcn, dat dozo afwachting verbiedt zich van de wapens ta bodiencn Dinsdag wiord or nog fol gevoch ten. Do Rumeniërs rukken maar immer vooruit. Er zijn lo voel voordeelen on to weinig risico's in deze vordoeling tennadcelo van eenen vijand die zelf nalaat zich le ver- dodigen, opdat zij niet verder zou gedreven worden, zoo lang daarvoor lijd overblijft. Bulgarië gevoelt zulks en zoekt door allo middelen, deze likwidatio-periode te voir- korten. Vandaar de voorstellen rechtstreeks aan Rumoniö godaan. De begeerlijkheden der gocoal^eerden, ontmoeten ernstige beletsels in don invloed dor groot-machten, die ofschoon zij niet doortastend handelen ten minste den indruk nalaten orr. hunne begeerten wat lo matigen. De Engelsclie ministerioele redevoering, het princiop van do uiet-tusschonkomst doe grootmachtou tusschou do oud-verbondenen.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1