Beievaart Haar Louries Ah maar Bene schoooe plechtigheid S&Sft BE RONDE VAN BELGIË De groote Historische Stoet TE VOOR (MAFAttKELMKEN "-3 20 EN 21 JULI 1913 (Uit den Bien Public Mod viert thans te Aalst den 550" ver jaardag van het heropbouwen van een oud heiligdom, wiens oorsprong schijnt te dag- teekenen uit de tijden van St-Amandus J360 werd die kapel waarschijnlijk vernield door een brand, die een deel van de stad in asch legde. Zij draagt den naam van Werf- kapol en werd ten jare 6S1 opgebouwd op die plaats waar tijdens eene overstrooming een O. L. Vrouwenbeeld op druiventakkeu vlotteode.aangedroven kwam van daar ook den naam O. L. Vr. ter Druiven. Dusdanig is de overlevering. Het programma der feestelijkheden,waar dig van den eerbied die de Aalstersche be- vslicing immer voor dat heiligdom, droeg,be vat onder andere het onontbeerlijk nummer in alle volksfeesten eene gelegenheidscan tate door een groot getal deelnemers in volle tucht nit to voeren. liet gedicht komt van M. Vlorick, pastoor van het Begijnhof te Aalst, voorzitter van liet Davidsfonds het is goschreven in eene zuivere taal en vloeiende verzen en bevat ^^niettegenstaande zijn alleszins godsdienstig karakter en zijnen zedelijken aard genoeg zame verscheidenheid van. toestanden om aan deu toondichter toe te laten zijne rythmen on zijne melodiën af te wisselen. De muziek is hel werk van M. Lodewijk De Vocht, jonge toonkundige, reeds goed gekend to Antwer pen, waar Irij hulpkapelmeesler van O. L. Vrouw kerk is. Do kantate behoort niet tot de groote Iclas- sieko inuiekvorraen zij is gewoonlijk een gelegenheidswerk, bestemd om ia-volle lucht to worden uitgevoerd zij hooft min of meur een volkskarakter te behouden. Door dit alles is het niet gemakkelijk aan den toondichtor zijn genie erin te doen gel den en er zijno kunstmiddelen in 't werk to stenen. Eene kantaio staat rechtover de mu ziek even lijk decoratieve schetsen rechtover do schilderkunst. Zulks belet nochtans niet dat de toonkundige er don stompol van zijn talent op laat. Do Maria-Cantate, waarvan wij Zondag laatst do tweede uitvoering bijwoonden, be- v ijst vanwege den schrijver aanzienlijke stof on oen uitschijnend talent van dewelke wij nog veel goeds verwachten mogen. Wij vinden or cone overvloedige melodische vin ding, en eene voor oen toonkundige van pas 25 jaar reeds uitgebreide meester schap in 't muziokopstollen. Zijn schrijven is vast on stovig; liet is lovons ongedwongen en verraadt geon do min3te mooito. Wol is waar schijnt de toonkundige niet op zoek te gaan naar oen overdreven voolzang of een geweldig chromatismo, dat maar al te dik wijls, bij vele hedendaagsclie toondichters, dient om het gebrek aan eigen gedachten te verduiken; maar hij geeft bewijzen eener grondige harmonie-kennis, welke verre van den zang tcverdoovon, hem verheft. Die zang is overigens gezwind on is bijna eon volkszang, zonder nochtans in den ge wonen banalen vorm te vallen. Hij komt uit oone vrije on spontane bezieling. Dc kunst van De Vocht schijnt soms ver want met do Vlaamscho kunst van Benoit; van don andoren kant hoort men allicht in zijn werk een Zuidersche tint, en zoo hij bij tijds ook don invloed van Wagner ondergaat, zulks kan niemand verwonderen, want der- gelijk genie overvleugelt heel zijne eeuw op oeiio onweerstaanbare wijze. De inleiding schoen ons een der hoste dee- lon. Al de hierboven aangeduide hoedanig heden zijn or harmonisch vereenigd; de warme en geklonrdo melodij ontrolt er zich breed en plechtig; terwijl de toonkundige haar ui/meidt, houdt hij ze plots stil, bren^ ze terug tot haar aanvangspunt, ontwikkelt ze on hervormt ze door nieuwe indrukkon, on doet zo weer eindloos golven. Dat dool werd door een kunstenaarshand afge werkt. De beschrijving, in muziek, van de overstrooming is grootsch en wild; men hoort en bewondert er do begaafdheid van den toonkundige onder opzicht van harmonie. Oogenblikkelijk daarna, schitterende tegen stelling, woerklinklghet gebed, in "unisson» door do vrouwen aangehevon en aanstonds daarop gevolgd van een ander door de man nen aangevat om eindelijk door heel de massa der zangers herhaald te worden. Zui ver zijn hier de trekken der melodie en vol edele bezieling. Een triomfzang woerklinkt aanstonds daarna, die eonen schitterenden en onweerstaanbaren indruk te weeg brengt; hij is gebouwd op twee grondgedachten van hooge opvatting tusschen dewelke oen ander wonderschoone zin heenslingert. Steeds klimmende effocton houden do belangstelling gaande tot op hot einde toe. Het eerste deel van liet werk maa^t eoner. indruk die veel laat verhopen van hot twee de, Hot vangt aan met een verrukkelijk koor Beothoven denken doet. Do stemmenindee ling is hier hoogstbelaugrijk en dat koor werd door de Aalstersche zangers op voor treffelijke wijze voorgedragen. Een somber tafereel van 's menschen driften volgt daarop en is toevertrouwd aan 300 jongelingen die zulks l'unisson zingen de matte en bijna wilde stemmen gaven op volmaakte wijze de stroeve en geweldige muziek weder. Wanneer die stemmen zwegen kwam,als zonnestraal eene lieve barcarolle te voorschijn waar al de zangers dool aan namen, melodie van won deren eenvoud maar waar men ook geen de minste banaliteit in vinden kan. En weeral breekt De Vocht zijno zinnen af. herbegint ze dan opnieuw en verlengt ze zonder de minste moeite te veroorzaken. Zoo groot en zoo frisch is de bezieling die er van 't begin tot het einde heerscht. Volgt daarop de som bero kreet der mannen, al den angst van het tempeest terug in den geest roepende, di> door oen schier niet opmerkbaren overgang wegsmelt in een engleukoor, lief, buiten mate lief, waarin' men de verschijning van de Ster der Zee zingt, 't Is niet enkel lief, 't is ook aangrijpend. Rijke harmonie diep gevoelen in de uitdrukking, alles maakt er een kunstperel van. Het eindkoor is grootendoels eene herne ming van het aanvangskoor. Sommigen vinden het eenigzins te lanL herhalingen van dezelfde motieven geven hun gelijk in den schijn, bij bet eerste zicht. MaaF wanneer men rekening houdt v^n de nieuwe middelen door den toonkunige aangewend om er de indrukken van te vermeerderen gobruik der kinderstemmen,aanvang van oen grondig A Gapellakoor, meer ingewik kelde begeleiding, enz. dan voelt men dat de indruk meer en meer heviger wordt on dat De Vocht heel wel weet welke ontwik keling hij aan elk deel hoofde te govon wanneer dan de laatste tonen weerklinken zegt men zichzelven dat het onmogelijk daar iets van af te doen zonder don schoonen bouw van die brok te schaden. Aan dogenen die eene andere nieening hebben zott men misschien het antwoord moeten herinneren van den orkestleider Hans deBulow, antwoord dat hij gaf aan iemand die beweerde dat-Beethoven soms te langdradig was; de Bulow antwoordde daar op «Zijt gij bet niet die soms te kort zij t De uitvoering verdient allen lof; waren daar SOO deelnemers die zich wel van hunne taak hebben gekweten en alle uitdrukking en schakeeringen gebruikten,die men eischen kan van eene uitvoering in volle lucht. De Koninklijke Hornionie aan wie de niet gemakkelijko begeleiding van do cantate werd toevertrouwd, verdient eene bijzondere melding. Immers twee weken waren haar voldoende om zich op de hoogte van hare taak te stellen. Eene geestige ovatie viel don kun stenaar ten deele. De Vocht werd met bloe men overladen. En een prachtig lcunstwork werd hern in naam dor uitvoerders en der liefhebbers overhandigd. Houdt men dan nog rekening, dat wij een werk te Looren kregen van eon kunstenaar die nog maar 25 jaar oud is en dat hij zulks op drie wekou tijd afwerkte, dan mogen wij verhopen dat de Belgische toonkunde in de toekomst een schittoreude vertegenwoordi ger zal bijtellen en ik zal, geloof ik, mij niet bedriegon wanneer ik zeg dat eerstdaags de stad Aalst zal fier wezen de loopbaan te heb bek zien aanvangeu van Lodewijk de Vocht. E. Sch. DE VOLKSSTEM Als wij ten einde geklapt wareu, werd er aan slapen gedacht. Sommige reisgezellen waron nog al benauwd en hielden er aan. in koor alles te gaan onderzoeken. Wij wa re n toch zoo ver van moeder weg, en dan nog in do groote stad Parijs. Hoe dikwijls hoort men niet spreken van moordenaars en dieven, en van booswichtou onder 't bed verborgen 't Was toch voorzichtig, en noodig ook. Luister eens, 't is wreed ora vortollon Ach ter *t bod van een dor benauwdsto gezellen vonden wij verborgen... 'nen ovorgrooten genfrak van 'nen koetsier. Waar de koetsier was, aan wien do frak toehoorde, zijn wij nooit te weten gekomen. Ge kunt denkon hoe versteld wij stonden te zien. Niemand lachte..* Moest daar eens nen koetsior of conducteur gezeten hebben, in plaats van zijnen frak Wij waren allen doorwakker van don schrik. Gelukkig de nacht duurdo niet lang; al vroeg waren wij to been, om in O. L. Vr. van Overwinning do II. Mis te gaan opdra gen. Als wij onzen kop buiten staken, krol den wij fel den neus; 't regende nn» altijd. Do straten lagen vuil en drabbig, en do mist hing handpakkens voor ons. Wij gingen dus van aide sehoouhedon van Parijs niets zien. Doch, regen voor aolit uren, blijft liiet duren zegt een Vlaamsch spreekwoord; eo 't was iu Pajijs ook waar. Wij kwamen goed op tijd voor onze mis; de koster was heel gedienstig. Wat onze persoon misschien niet bekwanp, ging als een fluitje bij 't krijgen eoner Belgische sigaar. Wij werden deftig gediend, alleen het groote hostiebrood vaart een weinig in 't begin. Wij Belgen^ zijti er niet aan gewend. Wij bleven in de kerk tot zeven ure, om de mis mot algemeeno Communie der bede vaart bij te wonen. Onder de mis werd er eene omhaling met de schaal gedaan, 't Was wederom anders als bij ons. Een priester deed de rondhaling. Hij draagt op do hand een klein, klein houten potteken. Do suisse gaat voorop en tikt met zijnen staf op den vloer om 't volk te verwittigen van do komst, hij draagt ook de beurs jpaarin van tijd tot lijd, liet potje in wordt leog geschud. Om wille der aardigheid en dor nieuwigheid van rondhalen, sloeg or niemand van do Belgen over, en de groote, zware Franschen sollor rammelden fel. Bel gië is immers oen rijk land en men geeft er geerne voor goede werken. Dat zal de suisse ook wol gepeisd hebben. Eenige reg-don over de kerk en hare go- schiedonis, zullen niet onpas komen. De ongeschoendo Augusjijnors, bekwamen, l» bet jaar 1620, de toelating om een kloos ter te slichten jn de wijk Montmartre. Eenige jaren later verzochten zij koning Lodowijk XIII zich als stichter te willen aanstellen van eene nieuwe kerk wier grond vesten gingen gelegd worden in 1629. Deze vorst, schreef aan de machtige voorspraak van Maria tpe, de overwinning behaald over de Calvanisten in zijn rijk, Hij nam dan ook dankbaar don titel von stichter der kerk aan, en op zijn verzoek kreeg zij den naam van O. L. Vrouw van Victorie of overwin ning. De kerk was weldra te klein. Anna van Oostenrijk deed alsdan den tempel opbouwen, die heden nog bestaat, doch vergroot is in de XVIT* eeuw. Lodewijk XIV deed er een beeld in plaatsen tor eere van O. L. Vr. van Savona. Hetgeen heden daags deze kerk wereld beroemd heeft ge maakt, is het Aartsbroederschap tor eere van het Onbevlekt Hert van Maria, aldaar in 1836 opgericht. Sedert do omwenteling die, in 1830, zoowel uit haat van den katho lieken godsdienst als uit afkeer van de oude koninklijke familie van Frankrijk, een troon van Karei X had omver geworpen, scheen het in Frankrijk, en vooral iu do hoofdstad- Parijs, mot den godsdienst godaan. Het volk ging niet meer naar de kerk, de Iltl. Sacramenten worden verwaarloosd, do ster- veuden weigerden don priester en deze werd zelfs veracht en vervolgd. Ia eens zag men in eene kerk, die daartoe nohtans, om hare ligging in de nabijheid der beurs en het koninklijk paleis, en omringd als zij was van schouwburgen - en prachtige winkels, het minst geschikt scheen, eene devotie opkomen die spoedig niet alleen te Parijs maar in gansch Frankrijk eene groote verandering te weeg bracht; het was ter eere ven het II. Hort van Maria voor de bekeering dor zondaars. In 1832 werd in deze kork als pastoor aangesteld de E. II. Desgonottes. Wat hij ook iovorde, predikte en bad, niets hielp. Het volk bleef koud, onverschillig, vijandig zelfs. In 1836, onder do II. Mis kreeg hij de ingeving zijno parochie too te wijden aan het H. Hert van Maria. Hij stelde de standregelou van hot nieuwe broederschap op, do aartsbisschop van Parijs keurdo ze goed. Hot broederschap tot bekeering der zondaars was gesticht en eenon ominekeer 'in de zielen zag men, die aan 't mirakoleuze grensde. Do verwonder ste en ontelbare hekeeringen volgden. Niet slechts uit Frankrijk, maar uit de ver afgo- legon landen, begon men de zondaars aan dit broederschap aan te bevelen. Velen wilden ook voor bekomeno hekeeringen of andere woldaden hunne dankbaarheid op de muron dor kerk uitdrukken, door het plaalsen van koperen en marmeren platen, dio thans heel de kork bedekken en de schoonslo er. hert- roerendste opschriften vau liefde en erkente nis dragen. Het niewe broederschap werd in 1838 door Paus Grogorius XVI tot aartsbroeder schap verhevon. In minder dan 3 jaar tijd, telde het aartsbroederschap reeds twee mil joen loden ou waren er ackltieuhonderd genootschappen opgericht. Eiken Zondag heoft er 's avonds eene ver gadering plaats. Men zingt de Vespers van O. L. Vrouw. De priostor leest de aanbeve lingen en dankzeggingen. Mon valt op de knieën en zingt hot Paree Domïne Heer spaar uw volkf en de litanie van O.L. Vrouw. Do woorden Toevlucht der zondaren, bid voor ons, worden drijmaal herhaald. Win zou hot golal zondaar durven schat ten, die huni hokoering buiten hunne weet aan O. L. Vrouw \an Victoria schuldig lijn? Moge Maria voortgaan met Frankrijk en Parijs te beschermen. Zij hebben het wel broodnoodig. Blijven wij ook, Belgen,steeds eene kinderlijk liefde Maria toedragen. Zij is onze toevlucht en de zekerste steun in het uur der dood. Een dienaar van Maria, zegt de H. Bernardus zal niet verloren gaan. Vluchtig bezagen wij die duizenden en duizenden offergiften, en spoenen ons regel recht naar 't Hoiel, om te ontbijten. Koffie, boter, suiker, melk en fransch brood. Het was puik. Wij stonden scberp van land en deden en hertelijk eor aan. Luc. 600 kilometers in een rit 10-2O Juli A ©±3 Op het oogenblik dat deze regelen zullen verschijnen, zullen de deelnemers (er zijn 9' ingeschrevenen, waaronder al wat naam heeft in de afdeeling der onafbankelijko rijders) reeds op weg zijn, om den belang rijksten baankoers, welken ooit in België botwist werd, af te leggen. Tot hiertoe was het enkol de koers Bordeaux-Parijs, der beroepsrijders, waar voor het vortreksein den dag te voren ge geven werd. Ook voor de Ronde van België, waarvan de wegwijzer volgt moet het vertrok nood zakelijker wijze 's avonds te voren gegeven worden, daar er 600 kim. af te trappen zijn en indien men rekent dat de rijders slechts 29 tot 30 kim. per uur afleggen, moeten zij er ruim 20 uren op rijden. 't Is ongetwijfeld eene belangrijke proef neming, om de rijders zoo in 't putje van don nacht door voor hen meost onbekende stre ken te zenden. Golukkiglijk hebben de inrichters de goede gedachte gehad te zorgen, dat er onderweg eten en drinken zal zijn voor de rijders, die op eigon riaico rijden, 't is te zeggen, dat zij door geen fabriek zullen ge steund worden. Deze koers wordt ingericht door de fabriok Peugeot, het gekend Franscli mark on eene flinke schaar rijders zullon de kleuren dor fabriek verdedigen. Ilet land van Aalst is door do inrichters vergoten geworden, daar de rijders langs hier niet komen. Zij zullen te Dendermonde voorbijrijden, doch 't zal wat vroeg zijn om er te gaan zien, ....rond 5 ure 's morgends. Wij zijn benieuwd te weton, hoeveol van de 97 ingeschreven heel do Rondo zullen afleggen. g De af te leggen weg en het voorziene uur. Getal kim. voorz. uur De feesten ter eere van O. L. V. ter Druiven beloven alles te overtreffen in pracht en luis* ter, wat ooit te Aalst gezien werd. - De verschillige maatschappijen der stad, welke aan den Jubelsloet zullen deelnemen] wedioveron om ter meest, om hunne groepen naar hel oorspronkelijke weer te geven. De duizenden vreemdelingen, die gedu- ronde deze feesten onze stad zullen bezoe ken, moeten de overtuiging wegdragen, nooit eene stad in prachtiger feesttooi gezien t(j hebton. Daarom dus allen., rijken en armen, bur gers en werklieden, aan 't werk, VOOR DIJ VERSIERING VAN HUIZEN EN STRA TEN. Het Hoofdkomiteit der Kapel van O. L. Vr. ter Druiven. NAMEN (vertrek) 0 Hoei (vlieg, kontrool) 39 Doorgang van Hoei 40 Luik (vaste kontrool) 75 Verplicht oponthoud Doorgang Luik 77 Tongeren (vlieg, kontrool) 97 Riempst 107 Kasseit 110 Lanaeko 119 Lanklaer 134 Maeseyck (vaste kontr.) 144 Verplicht oponth. 3 m. Brée (vlieg, kontrool) 159 Asch 175 Diepenbeek 191 Hasselt (bevoorrading) 197 Verplicht oponth. 3 in. Diest (vliegende kontr.) 219 Aerschot (vaste kontr.) 335 Verplicht oponth. 3 ra. Heyst-op-den-Borg 249 Putte 254 Mechelen (Vlieg, kontr.) 266 Doorgang Mechelen 267 Dendermonde (bovoorr.) 297 Doorgang Donderm. 298 Gent (vaste kontrool) 330 Doorgang Gent 331 Eehloo (vliog. kontrool) 352 Brugge (vlieg, kontrool) 379 Doorgang Brugge 380 Thourout (bevoorrading) 3S9 Roeselarc (vlieg, kontr.) 411 Meenen (vaste kontrool) 428 Kortrvk (vlieg, kontrool) 441 Doornijk (vlieg, kontr.) 461 Doorgang Doornijk 462 Leuzo 480 (lik (bevoorrading) 493 Doorgang Alk 494 Lens 507 Bergon 517 Doorgang Bergen 518 Binche (vaste kontrool) 534 Doorgang Binche 535 Charleroi (bevoorrading) 559 Doorgang Charleroi 560 Chatelot 561 Fosses (vlieg, kontr.) 581 NAMEN (aankomst) 600 - (2 ronden te doou). 6,00 s'av 7,16 7,20 8,30 8,33 8,37 9.20 9,45 9,55 10,15 10,50 10,55 11,18 11,50 12,25 1,00'smor 1,15 1,18 2,00 2,30 2,33 3.00 - 3,10 3,35 t> 3.40 1» 4,45 4,50 5,55 5,57 6,45 7,45 1» 7,47 8,25 8,55 9,35 10,04 10,45 10,47 - 11,27 11,55 12,00 12,30'snam 12,50 n 12,55 1,30 1,32 - 2,25 2 27 n 2] 40 3,15 4,00 WEGWIJZER VAN DEN STOET. Wij vernemen dal de stoet gansch de stad zal doortrekken, niet alleenlijk in do kuip der stad, maar zelfs tot in de volkswijken. Wij twijfelen niet of dit nieuws zal uiterst welkom zijn hij gansch onze bevolking, on namelijk in de volkswijken, waar men aldus de gelogenhoid zal bobben zijne familie en vriendenten huize uit te noodigen, om aldaar don stoet te kunnen bezichtigen. Zoodoende, zal de nering ook overal gaan en verdeeld zijn, zooveel mogelijk over gansch de stad. Voor den eersten uitgang op 20 Juli Vorming van den StoetEsplanade, Sta tiestraat, Esplanadestraat, Vrijheidstraat. Wegwijzer Dendermondsclio steenweg, Dirk Martensstraat, Koolstraat, Genlscbe- straat, Nieuwstraat, Groote Markt, Loopold- straat, Esplanadestraat, Vaartslraat, Bier straat, Molenstraat, Groote Markt, Lange Zoulstroat, Korte Zoutstraat, Keizerlijke Plaats (links), Nieuwstraat, Groote Markt. Voor den tweeden uitgang op 27 Juli Vorming van den Sioet Houtmarkt, St- Janstraat, Van Langenhovestraat, Burge- meestersplein. WegwijzerAjuinstraat, St-Camielstraat, Goeraerdsbergschostraat, Korte Zoutstraat, Lange Zoutstraat, Kerkstraat, Brusselsche- straat, Houtmarkt. Zonnestraal, Keizerlijko Plaats (rechts), Vrijheidstraat, Esplanade* Statiestraat, Albert Liénarlstraat, Ktyielle- straat, Groote Markt. Ilct Comiteit voorziet oenen grooten toe loop van volk, bijsonder uit do omliggende buitengemeenten, waar er bijna zooveel over don stoet gosproken wordt als in de stad van Aalst zolf. Uit vele gemeenten zal men komen met gansclie maatschappijen. In ver schillige straten dor stad, zijn or reeds in vele huizen,vensters besproken en verhuurd. Wij radon onze lezors aan zich op tijd te voor zien bij hunne -kennissen en vrienden to Aalst om zich een goede plaats te behouden. (Vervolg.) En terstond klapte Rondouillard in zija handen. Gugusse immers was zijn vriend l Eerste klasse, kameraad, dat is toch, iemand die u niet zal in slaap wiegen Na Gugusse, was hot de beurt van eena dronkaardshistorio, de zwalpheer had eono flescb onderden arm en wendde, keerde en draaide buiten dc hokken* van de Bastille- kolom te Parijs en riep zonder ophouden i De lafaards, ze hebben me opgesloten Daarna een uitgelaten dans van portiers en portieressen, modisten, bondon en wiel rijders. Rondouillard juichte zijne horlogekeü ting huppelde, danste en rammeldo op zijij door het danig lachen geschudde buikje. Oh ze zijn toch zoo verre van hier, dia paters I 't Is er te lustiger om En zelfs indien men oen slootje gaf... aan Roudouil- lard, zou hij zeker wel bekennen dat mei^ een goed gedacht heoft gehad al die capu-, nienen er uit te drijven. De verveling is immers do dood E11 loopt er achter... wat kan hij er aan doen 1 Rond 111/2 ure's nachts was dal spel uit; 't laatste tooneel was waarlijk iels af achuwolijk om zien. Aie maar a ja, bet steekt zoo nauw niet, we zijn toch geen. capucienen En Loulouse moet de wereld^ loeren kennen... de ware (de slechte we reld... Op straat gekomen was men in de woep: om geen valling op te doen. Verlangt ge nog een spekje ik zat daar eventjes op den zak, 't zal juist gepaBt zijn, ze zijn nog warm... Op den Balignolles boulevard kwam mon niemand meer tegen. Slechts eenige slappe*, on men goraakto thuis. t Was helledonker om den trap opte klau teren, doch Rondouillard, slim geboren, bad. er voor gezorgd een oindje bougie en wat lucifertjes op zak te steken. Tototte, voor aleer uit te gaan, had de bodden opgemaakf om bij de tehuiskomst rap in don dodo t* kruipen, nog rapper in te slapen en bij hei drooinen al die overvroolijke genotono leut^ te kunnen smaken. We zijn er! opgelet op don laatston tred!... Maar wat is or nu gebeurd Oh H dal is wat te erg

De Volksstem | 1913 | | pagina 5