Negentiende jaargang n' IGS Einsdag 22 Juli 1518 30 <3r T "O versiering der stad Zondag morgend De Mis bi open lucht De godsdienstige plechtigheid Indrukwekkend Aalst door de vreeni= delingen ingenomen Eenige cijfers ©O.OOO :EK3LÊ&2a. De stoet Op de Groote Markt Boe langer, hoe meer 1 De freins De vorming Na den stoet Het vertrek PRACHTIG SCHOUWSPEL De verlichting 's avonds 2 CENTIEMEN HET NUMMER abonnementenT Zes maanden 4 franken. Een iaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureeïen van het land uitSAAF, 4 tl. 's avonds2" UITGAAF, 7 u, 's avonds Toiir tonte !a. pnldicfté comnerciale et financièr.e du journal" sadresser oxclusiveraeiit a l'Agence RéclameGodts, 2. Place dé ia Bourse. Bruxel os BÜRëELEN 7?L?"USSEÏ- I TE AALST B. EODTa, Gsuraplaats, 3 J Ke.-i™tI.aat, ïeloroon A 3S99 Teiafonn 114 Bestuurder: J. Van Nu ff et-De Gendt. aankondigingen j' KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 f Sport (per regel) ft. 1,00 3* bladz. (de regel) fr. 2,00 I Gemengd nieuws por regel) fr. 8,00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 I Recht, herstel), (per regel) fr. 2 00 Fmanc. aankon, (perregel)fr. 2,00 I Overlijden (por regel) fr. 2,00 Cornmercialc en fmanoiccle aankondigingen zich nilsluitoliik to wenden Agence Reclame Godls, 2, Berursplaata, Brussel. Sedert Vrijdag waren allo inwoners der sliul ham.'o huizon aan 't versieren. Zalerda, bood do slad reeds een schildoraeutig uit zicht. Aan do hoekon dor straten trof men nu do bevlagdo slakou mot bloemenkorfjes aan die iedereen tot vreugde en tevredenheid schenen uit to noodigon on die verleden Zondag zulk schilderachtig uitzicht gaven aan do Groote Markt. Do burgers wedijverden. Overal wapperde roods do nationale driekleur maar nog meer do witblauwe vlag van O. L. Vr. Aan de gevels bemerkte «non hier witblauwe drape rijen, daarroodfiuweolon tapijten, loofwerk bloemfestoen, jaarschriften, huldebetoog. 't Geen nog moest indruk maakte was die algemeenheid, din eensgezindheid in de be toogmg: niomand wilue uitzondering maken: War.neer zou de regen ophouden Hot plaste nu al drie lange dagen Zaterdag avond, rond 8 ure. werd het we der wat killigor, do wind keordo een weinig noordwaarts eenige sterren begonnen aan dm, hemel te fonkelen 'l waren do "sterren der Hoop. Wo haddon ons niet bedrogen I Heldere zonneschijn Zondag raorgend to 5 ure Wol dat gaat een loven zijn Maar die zijnen neus eens eventjes buiten slak ondervond weldra dat do wind Noord- Wostwaarls kwam en eenigo gauw over drijvende wolken doden al ras inzien dat het weder minder vast in zijn'schoenen stónd dan wij ons eerst hadden ingebeeld. Regenen kan het ja, maar 't zullen in allo geval toch Waar vlaagslcens zijn van geenon bandon duur. En wat we voorzien hadden gebeurde ook. De vreemdelingen, die van do statie kwa men tussclien 8 en 9 ure, on in zoo dichte rijen dat het oene onafgebroken processie look. droegen den regenscherm open. Adieu de pontificale mis in open lucht Wanneer we ons rond 10 ure naar de St. Martenskerk begeven, worden we aan don hoek der Kapelleslraat en der Molenstraat tegengehouden door oen zwerm van volli die de Molenstraat kwam afgestormd. Men had in vooruitzicht van het slecht weder rond 9 ure hevel gegeven do Hoogmis in St. Martenskerk le zingen. Reeds was de hoofdkerk opgepropt van volk wanneer opeens de E. P. Bouckaert, verscheen en met lachende wezen en donderende stefn aankondigde dat op hevel van Z. H. den Bisschop zelf de H. Mis in opon lucht zou opgedragen worden. Was me dat toon een «oei. Nauwelijks was dat laatste woord nit- igosj roken of heel die massa volk sprong.de V0ue uit. en dan langs de Rozemarijnstraat «e Molenstraat in. Wal eon gedrang! Had do hoofdkerk geeno stevige grondvesten gehad, liet volk had ze weggedragen, zoo groot was het go- «rang. Tien, twintig handen van geestelijken en lieeron werden to gelijkertijd uitgestoken en de daar even nog zoo ruwo auiaar, in de Molenstraat opgetimmerd,wordt herschapen In een lusthof van bloemen 011 liciit. Onder- tnssehon kwam de massa volk maar immer oichtor en dichterbij. °P voorbehoudeue plaats, rechtover aon autaer bomerkou wo op de eersto rij do hoeren burgemeester en schepenen in offi cieels klocdij en talrijke raadshoeren; staats minister Woeste had er ook aan gehoudoh die scboono plechtigheid bij te wonon. Op bevel ven de policie wat hooft deze druk te werken gehad vandaag gaan de dichte rijen open; daar verschijnt do pijkon- lieer, gevolgd van hol Kruis, kerkbedienden priesters, lisoron pastoors en onderpastoors' kanunnikken, en eindelijk gevolgd van Z. IL aon Bisschop van Gent. Mgr zegent de ontzaglijke menigte, die geknield naar zijnen zegen wachtte, en be klimt aanstonds daarna hot verhoog. Do verscheidene ceremoniën van'de pon tificale Mis boezemen aan do massa volks veel belangen in, en 't was waarlijk schooit """'uk, dl° z°« van volk daar stil en ingetogen te zien bidden. Wanneer do E. P. Bouckaort, de grooie volksredenaar op liet verhoog verschoon, dan had men allicht eon mnïzeken hooron loopen, zoo groot was de Stilte. Hot was eigenlijk geen sormoon, maar en iel eone korte aanspraak,maar zoo zaakrijk, zoo verheven, zoo indrukwekkend lijk E. Pl Broeckaert alleen hot kan. Wanner hij ein digde en triomfkreten aanhief ter eeré van God on van Maria, en kreten van onder werping jegens Pans on Bisschop, dan wor den zijne woorden herhaald door do duizen den aanwezigen en ging er uit die menschen- zeo oen algemoeno kreet op van liofde en vertrouwen jegens don Godmensch en zijne Heilige Moeder oen kreet van kinderlijke liefdo en onderwerping jegens onze geeste lijke overheid. 't Was voorwaar een indrukwekkend oogenblik,wanneer we dien ouden grijsaard, dion taehtigjarigen bisschop, het Aller heiligste zagen omhoog lillen,torwijl kanou- gobuhler alom verkondigde welk groot Wonder er daar geschied was en terwijl klaroengeschal do menigte en de krijgsman nen vorwittigen kwam, dat zij hulde moesten bieden aan dan God der lieirscharen 1 Aandoenlijk,indrukwekkend en troostend! Do kerkzang was toevertrouwd aan do -toorgilde van St. Maarten en aan do studen ten van St. Jozefscollege. Door het onvoor ziene van de laatsto beslissingen kon er niet gezorgd worden om de hulp van een instru ment tof begeleiding. Niettemin liet do uit voering, onder kundige leiding van E. H. Morre niets te wenschen over. Stoetsgewijze werd Mgr Stillemans lei-u" naar do hoofdkerk gebracht, oil 't is maar wanneer Zijne Hoogwoerdigheid eene twoodc maal de neergeknielde menigte gezegend had, dal de massa volks de Molonstraat ver liet. Reods krioelden de straten van de vreem delingen. Mor. hoorde er aide talen spreken, zoowel hot Brabantsch van Leuven,'als hot Vlsamsch nit de Kempen of van Brugge. De toringsbond heeft de zaken praktisch opgevat, van deze prachtige gelogenheid ge- bruiic te maken om zijne ieverigo vorkoop- slers op to zenden. Ze deden ook goede za- kon 1 Wie hadde immers niet willen een bloempje dragen op de borst en eenen dub belen kluit besteden aan het cdol werk dor teringverzorging Zulks heet men het nuttige bg het aange- namo voegen en de stad heeft aan al de vreemde bezoekers don indruk gelaten van oene bevolking dio op meesterlijke wijze feesten inrichten kan, maar die tevens de belangen niot uit liet oog verliest van dio ingezetenen die meest baar medelijdon vor- dienen. gemeente verliet, aan «Do Zwaan.» bleef er geeno enkele plaats moor ovor. Al de lieden van Erondegom, Vlierzeïe^ Erpe en Vijf Huizen waren veroordeeld om de reis te doen «pedibus cam jambis». Dergelijk schouw spel vertoonde ziel» le Assche, waar do tram nauwelijks do sfalie vor laten bad, wanneer bij reeds vol zat gelijk een ei Ook kwam die tram met een uur vertraging toe. Onderlusschen leken al de broede lanen die naar Aalst loidon, oudo en nieuwe Don- dormondsche steenweg, Moorsolscho baan, steenwegen van Gent, Brussel en Ninove, do kleinste veldwególkens orin begrepen, aan stroomen en bekon die gedurig aan volk bij voerdeo; daar bemerkte men eene onafge broken lijn van groepen voetgangers, gan- scho families, eene eindelooze kotting van velomannen, en op de steenwegen, altijd maar karren en rijtuigen, zoo ver mon zien kon on automobielen, altijd maar aan, ge durig moer en meer» Zondag beeft mon te Aalst-Noord ontvan gen 15600 kaartjes voor Aalst. Te Assche gaf men 0000 kaarten tor be stemming van Aalst, Te Oordegem gaf ruen er 2200. Voegt daarbij al de reizigers die anders dan por trein of tram aankwamen en dan komt mon tot een aantal vreemdelingen van minstens Iedoreon is ook geslagen gowoost om den ernst waarmede die vier duizend deelnemers liunnon rol hebben vervuld. Van do kleine kleuterkens tot degenen die bisschoppon kanuiiikken, koningen en koninginnon ver beelden, 't ging allemaal om te ernstiger. En van koninginnen sprekende wanneer we dit aantal edel vrouwen zagen, to voet on le paard dan duchten we onwillekeurig aan de woorden van Johanna van Navarra te Brugge, woorden van nijd on afgunst die zo uitsprak bij bot zien der Brugscho vrouwen: Ik meende hier alleen koningin te zijn en ik zie or daar wol honderd rond mij Hadde eene tweede Johanna van Navarra den stoot van gisteren kunnen bijwonen zij hadde voorzoker van geen honderd maar van duizend koninginnen gewaagd. De doortocht van den stoot duurde meer dan één uur Maar aan moede zijn denkt rfien niot bij het zien van dergelijke dingen. Een huilenman van Nederhasselt dio tweo uren en half te voet had afgelegd o: daar twee uren tussclien de menigte had go staan zonder eenen voet to kannen verzot ten on nu nog tweo en half ure gaans ging afleggen om terug naar huis te koerei» zegde ons. Al moest ik vijf uren vor gaan, al moest ik nog ineor gedrongen wordon, toekomen den Zondag ben ik hier weer dat wil ik no<- zien I» Do stad look reeds aan een mierennest, t v, aren al vreemde gezichten die men ont- moulte, maar rond 12 ure ging het spel voor goed aan gang, dan was liet eon waro stroom dio maar gedurig aan vclk uit do staiio goot. Mon haddo gezworen dat heel de provincie ot liever hooi hel land zich hior vereonigon wilde. En 't moest uu nog maar voor good beginnen. Do trom van 2 1/2 uit Denderleeuw was zoo opgepropt van volk dat 600 reizigers in do statie van Denderleeuw gebleven er to vergeefs oen plaatsken zochten. Do expres- trom te 2,45 uit Brussel-Noord vertrekken- do moest stilstaan en word dan stormender hand ingenomen; men kendo noch rijtuig van O» klas noch salonrijtuigen meer, 't zat al horslens vol, lijk tobbekons haring. De trom Antworpen-Zuid-Aalst, tweemaal moer rijtuigen tellende dan naar gowoonle was ook zoodanig holast on beladen dat al het volk van Baerdogom on Moorsol in de static moesten blijven on or lovorgoofs eene plaats zochten. Dio bravo lieden vroegen hunno centen weer on kwamen to voot naar Aa' Hetzelfde gebeurde op dn lijn Dondermondo- Aalst, waar nochtans twee bijzondere treins op ingericht waren. Wanneer do trom van Oordegem deze Nu nog eens de stad rondgeloopen langs den weg dion do stoet volgen moot. Overal bomerkt men vreugde en versiering bloe men en vlaggen de Molenstraat, do gebuur te van O. L.Vrouw ten Druiven spant de kroon nochtans. Zij verdient eeno bijzondere melding. Of liovor heel do stad,| al do straten verdienen eenen bijzonderen lof, dogenon die hunne buizen zoo prachtig hebben versierd en do vreemdelingen ook die met duizenden O. L. Vrouw groeten kwamon. Die algomeenheid van medewerking dio ongeevenaarde toestrooming kannen we opperbest verstaan wanneer we rolteniim bondon dat bij O. L. V. van de Werf, al do huisgezinnen van de' stad toevlucht zochten en hebben gevondon, dat er daar ontzaglijk veel vreemdelingen hulp en troost hebboii ontvangen. Van af 2 ure ziet do Esplanadeploin en al do aanpalende straten zwart van volk. Weinig Qf geen Aalstenaars nochtans, 't Is al vreemd de lui. De bevolking dor slad mot hunne vrienden en kennissen hebben post gevat aan do venstors der huizon. 't Was voorwaar geen klein spel, rdie 15 reeksen groepen te rangschikken tussclien die menigte waar men zich goon man over zag I Gelukkig nog dat mon er op had go- dacht da hulp in te roepen van de gendarmen to paard. Anders haddo mon er misschien nog moeilijker uitgeraakt. Éindelijk, lo 3 ure klokslag komt do tram van Oordegem dö Dirk Marlensslraat bin nengekropen, zoo dicht was do menigte nauwelijlc is hij achter den Zeshoek vor dwonen, of daar vertoont zich do schoono Daar komt het hoofd van den prachtigen stoet voor de tweede maal op do Markt om daar uiteen to gaan. Maar Wat nu godaan Don stoet doorbroken die nog op vorre niet ten oinde is en goduri» maar langs uit de Molenstraat in du Zout- straat trekt, dat kan niot. Er blijft maar één enkel middel over: heel do Grooto Markt doen ontruimen en ze heel on gansch door don aankomenden stoet doen bezetten. Dat was het eenig mogolijke plan. Do uit voering werd aan de gendarmerie toever trouwd. Maar was me dat een spel! De paar den gingen aan 't duwon langzaam en voor zichtig maar altijd meer en meer; op eon slag on omzien was die menschenzee henen goloopen wij meenden een oogenblik dal Dirk Martens zelf zijnen troon zou verlaten bobben, om ook plaats le maken. En dan zag men van uit de Nieuwstraai al die prach tige groepen zich nevens elkander scharen op do Grooto Markt, op die overgroot© schilderachtige plaats, getuige van zoovoel geoeurteniaser.. En het schoen ons of dio getuigen van do dertien verïoopen eeuwen daar vergaderd waren om hulde te bron aan da Koninginne van alle Eeuwen l Do feesten van do kermis waren byna vergelen en uitgestorven. Maar de Stoot heeft zo doen herleven met moer lovonslust dan ooit,en hier lijk op do bruiloft van Cana, zal men mogen zeggen 't bost komt laatst! Eon landbouwer van Vollezeole drukte ons dunkens eène groote waarheid uit wan neer hij zegde De feesten van Aalst bevatten dit jaar «eenen vierdubbolen triomf om te begiu- nen was liet de dubbele triomfuitvoering van de Cantate om le eindigen de dubbele - tocht van den Historische»» Stoet. Het is nu de derdo achteïeenvolgonde - Zondag dat ik naar Aalst kommaar Zon dag aanstaande sta ik hier weer, als 't God belieft. - '""vuiii tiGii uu ai do heerlijke, de overheerlijke stoot. En dan ontrolde zich voor onze oogeu oen schouwspel, prachtig 011 overheerlijk, lijk wij nog nooit te zien kregen 1 Men vrage ons niet al do indrukken weet ic geven die wij gevoelden bij do onïrolling van dien langen, heerlijken Stoet. Zulks zou ons le vor brengen. Daarbij, al d« groepen zonder do minste uitzondering verdienden don algemeenen lof on de algoineene bewon- dering. 't Was eene aaneenschakeling van mees terstukken van geschiedkundige realiteit. 'I Was eone groolscho onVöi.'éfi-r.i.iiuio |i0. tooging van do ijverzucht die ondor do bur gerij en in do werkende klas lieorsclit, wan neer het er op aankomt oen openbaar bewijs te geven van hunne verknochtheid aan onzen godsdienst en aan de goede zaak. Iedereen is getroffen geweest om do goede, onverbeterlijke goede orde die in die massa's heerschle. Eere oa dank daarom aan de hoorei» inrichters. 't Was gedaan! En (jod dank, zonder het minste voorval En zulks vorhougde iedereen. Vierduizend mannon, vrouwon en kinderen doen gaan en koeren in do stad lusschor. paarden en ossen wagens doen voortrollen breod ais de straten zelf en hoog als de huizen, bespannon met vioron zes trekdieren, honderden en nog- honderdon kindoren, juffers on heoren to paard doen rijden, wanneer zij misschien zelden of nooit den voot in eenen zadel had don gezet en dat al tussclien oene dichte monigto, tusschen schitterende vlaggen, achter trommelslag en muziek zonder dai een onkel dier verschrikke, ja 't is zoo won der ongelukkig, als het gunstig weder waar- raodo O. L. Vrouw van do Werf ons had verrast. Mon kon waarlijk zien, dat zij er aan hield haren triomftocht in vollen luislor te laten ontrollen. Maar dank daarom, dui zendmaal dank aan de inrichters, aan do po licie en de gendarmen J Oprecht aardig was lief dan te zien hoe alle drankhuizen, winkels en eethuizen stor menderhand werden ingenomen door do vreemdelingen. Nu moest er immers gedacht worden op eenige vorversching en moest men ook denkon op degenen die belet waren geweest mede te komen, die thuis nieuwsgie rig zaten te wachten en die men tot troost wel oen of ander mocht medebrengen. Zóó ondervond mon eens te meer dat O L. Vrouw van do Werf aan de stad Aalst mot allooi» hare geestesschaüon uitdeelt, maar ze ook mild loonen wil onder stoffelijk oogpunt. 4 Het gewemel en gewoel van vreemdolin- gen in de bijzonderste stralon dor slad, in on rond do half .afgebroken foor gaat alle in beelding te boven. In do Zoutstraat kon men noch over noch door, 't waren al vreemde gezichten die men ontmoette en aan de Zoutstraatpoort was het eone aaneenschakeling van karren en rijtuigen die elkander opvolgen ora do zee van volk uit de stad henon te voeren. Wat gaat liet nu zijn toekomende Zondag? Want al dio vreemde lieden gaan nu eiodo on ver verkonden wat zo hier in Aalst to zien kregen en iedereen zal nu willen hot ge luk smaken dat zij hier genoten. Voor degenen dio hol geluk hadden nog een paar uren in de stad te mogen verloo- ven, voor al die goenen te grooten afstand lo voet moesion a^oggen maar die por tram, auto of trein hunnen aftocht gingen nemen, was de reeks genotvolle aandoeningen no<* niet ton eindo. De buurt van O. L. Vrouw van de Werf had er aan gehouden heel dien omtrek le verlichten. Wol is waar zou er ook aan het Statio- plem een vuurwerk afgeschoten worden, het jaarlijksch ïiurararr waarmede do kei* misieoston sluiten. Hier nochtans bespeurde men minder volk dan naar gewoonte. En hoe kon het ook anders. Aan de Werf in de Molenstraat was het centrum van leven en beweging, daar was de zetol van vreugde en begeestering. En da verlichting Zij was prachtig lijk de pontificale mis, lijk do stoet, lijk al wat wo reeds zagen. Zij was algemoen hier met balonnotjes, daar met gaz, vorder met licht- g la asjes, op oene andere plaats nog zagon wij ballonnetjes uit mika vervaardigd, l^cr- tom liet schouwspel van hoven aan de Mo lenstraat of boneden aan de Werf gezien waa overheerlijk En als wo dan in de ka nel traden her dachten wo de woorden van P. Bouckaort «Eene stad .die zoo Maria eert zal door Maria gezegend worden El BS 3 22© BE s3 Btaasi Ibe Malst. fookomoiidon Zondag zal Aalst de liroon op haar work zelton. Do tweede uitga-!"- ran den stoet zal nog moer volk naar Vluando- reus stad lokken. Dat zij gerust wezen, dio verlodon Zondag geeno plaats meer vonden in trein nock train bijzondere maatregel» zullen genomen worden opdat iedereen naar hier en van hier gevoerd worde. Zoo zullen de brave lieden van Erpe aan de Vijf Huizen hun reiskaartjo niet terug moeten afgeven, om to voelo dua weg af to leggen. Voetstappen werden aangewend bij hel beheer van spoorwegen, opdat zoo wol hot vertrok als do komst der reizigers, zou wór den vergemakkelijkt. De vonhing yan don stoet geschiedt te 2 ure op de Houtmarkt en hot Burgemeestarsplein alsmede do St-Jan- straat en de Van Langonhovestraat. Reeds van nu af is men bozig om alles vaardi» te maken reeds van nu af werkt men aan de versiering der huizen ei» straton. Do vólks- rij ko huurt houdt er aan te bewijzen dat innig godsdiensligo gevoolens haar ook bo- zielen on dat do eerbied en gonegonheid jegens O. L. Vrouw daareven diep gewor teld is. Toekomende Zondag wordt de slad van de vreemdelingen weggedragen. Allen op post. Dio zien wil norao op voor* hand zijne maalregoloo.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1