a Oorlogsfeiten De Czar van Rusland en Siberië ie Gent 'T EEN EN 'T ANDER Muitenland Eene poging tot omwenteling De Torken fe Andrinopel f¥oensdag 23 Juli 1913 JLJ) CZ3- 3E3 WelWel toch Os (jeMnissen in da Balkanen (hegstttiende IaargaiH] n' 163 2 CENTIEMEN HET NUMMER ABONNEMENTEN? Zes Maanden 4 franken. Een jaar S franken. Inschrijving in alle postbureeien van het land. I" UITGAAF, 4 tt. 's avonds m iii» 28 UITGAAF, 7 u, 's avonds Pour toute Ia publicity coir.merciale et financière du journal, s'adrosser exclusivenient a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxelles. BUREELENi TE BrtUSSEL I TF.AilSL.ST O' GÜVSTS, Beisrsplaats, 2 I OX£erlcstraat," Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder J. Van Nuffel-De Genat: AANKONDIGINGEN!" El. aanfc. (1 tot 4 kl. rc£.) 3* bladz. (de regel) 4* biaaz. (de regel Financ. aankon, (per regel) Commerciale en financieole aankondigingen zich uitsluitelijk to wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. ff. 1,00 perrogol)fr. 2,0Q (pef regel) fr. 2,00 fr. 2,00 Wat er voorzien was is gebeurd Het gedrag van Cznr Braun't zij de liberale dagbladen, die bom eer dien naam hebben gegeven, wordt gi schandvlekt lijk hel lveiaamdo door iedereen Men hoelt geen hevige noch over dreven flamingant te zijn, om te voe len lioo onrechtvaardig, hoe wreed lioe grievend de handelwijze was van den eersten burger der groote Vlaam- sclio Stad, Maar wilt ge nu weten waarom de Vlamingen wel langs do Koepoorl straat mogen Iieenwandelen, indien zo belootdon geene metingen in open lucht te beleggen lating kregen langs die donkore smalle straat to treuren 't Is M, Braun die het ons zelf in zijn Flandbb Liberale De legemooordigheid van eene groote massa Vldmingen had de cir culatie der tramlijnen hunnen beletten en zulhs moet een goede barge meester voorzien. Hat de circulatie der tramlijnen Gent op zoo orbarmlijko wijzo werd ingericht dat er iedereen om schok schoudert dat er geen enkele dag voorbij gaat zonder dat de dienst op de bijzonderste lijnen voor uren moot worden stilgelegd; dat cr allo oogen blikken kabels afgerukt worden die dan, o ja, we voelen lust om bier te lachen, ware hot niet hatelijk on, hier van die gebenedijde trams to Jcomen spreken die dan met koor dekens aan elkander worden gehecht; dat het beste middel om van de Ten toonstelling naar de stad of Zuid statie te komen is, een tram to nsmon die u naar do Tentoonstelling voert, de verkeerde wereld dat alles heeft M. Braun niet gehinderd daarin hoefde Lij niet voorzien. In zijnengeest was dit al van aard om do vreemdo- lir.gon naar Gent te roepennaar Gent cn naar de Tentooonslelling die nu, dank groolendeels aan de handelwijze van eeriige klaarziende heoren niet lijkt aan cene wereldtentoonstellin maar aan eel%uitgestrekt en wonder schoon kerkhof, ('t Isde Maasbode van Rotterdam die het beweert. Betoogingen en opruiingen die niet alleen den dienst der trams, maar alle openbare diensten wilden stil loggen, die worden toegelaten, dat kon aan de stad geene schade berokkenen, niet waar Maar nu Toe moester Braun, maak u niet belachelijker dan gij u reeds hebt aangesteld en als gij nu de noodzake lijkheid inziet uwe onzinnige handel wijze te verbloemen, zoek dan ten minste wat zoutloozer voorwendsels. Gij bieUt u den wrok van alle Vla mingen ophot lijfnu wilt gij er hun medelijden nog bij en liun misprijzen. Gij die Fransch kent, M. Braun, en die niet dulden kunt dat er te Gent of in de Genlscko Tentoonstelling nog eene andere taal dan do Fransche klinke, hebt ge dan vergeten que rien ne lue eotnrno le mépris dat niets zoozeer u van uwen troon zal doen storten als het misprijzen -/V Tot êbesBjï van het lijdend Rienscfcdoxn, Op eon maaltijd, te Londen gegeven tor eere van don nieuwen gezant dor Veroenigde Slaten, \V. H. Page, heeft deze verklaard dat een Amerikaanscho rijkaard, die zijn naam niet begeort bekend te malton, de som van honderd millioen dol lar (500 millioen fr.) beschikbaar stelt om den strijd aan te gaan tegen smetzieklen en kwalen dio het menschdom teisteren, als gele koorts, cholera, pest, kakker, tering, enz. Ondanks hot aandringen heeft de hoer Page den naam van den mildon schenker verzwegen, doch men denkt "algemeen dat het hier een groopjo mannen geldt, waaron der Rockefeller en Carnegie. Het veptrefc ê8ös KonS-ngs. Do koning is maandag namiddag naar Oostende teruggekeerd. Heden, Dijnsdag koorde Zijne Majesteit naar de hoofdstad terug, om de uildeeling der dekoraties voor daden van moed en zelfopoffering hij te wo nen. öit ^Jo05*i3aï« "De strijd der soci- aal-demokratie is do boter (of de haver) tö geven wie ze toekomt. Zeor wel Maar volgons een ander sociaal-demokra- tisch beginsel komt de voórtbrengst aan dè werkers alleen toe. ^Zou Vooruit niot eens willen zeggen of die princiepen toegepast worden in do socia listische instellingen, en ook in do fabriek van welke do gezellen Anseelo en Van Swe den de voornaamste aandeelhoudors zijn IHSet BeS£©s*t vata Bussel» Bij het graven van een put in de Boterstraat. achter de Beurs, hoeft men de grondvesten blootgelegd van hot oud Belfort van Brussel, dat zich verhief naast de St Niklaaskerk. Deze grondvesten, uit baksteen en kassei steenon samengesteld, zijn gemetseld in de XII0 oouw en blijken zoo hard, dat de werk lieden veel moeite hebben om er door te go- raken. Het Belfort bevatte de rior klokken der stad, waaronder ook de brandklok en de stormklok. Tijdens do beschieting van Brus sel door een lieftalligen Fransch man, maar schalk de Villeroi, var. op do hoogten van Scheut, werd het Belfort gedeeltelijk ver woest. Na do Fransche beroerte heropgebouwd, stortte do toren in, ton jare 1714 en werd niet meer hersteld. Do klokken werden overgebracht naar de kerk der Kapellemarkt, waar dan ook do wachter op don toren klom. straten. Eenige schouwen zijn ingestort Het centrum van de schudding schijnt evenals in November 1911 in de Zwabi- eche Alpen te zijn, waar de aardbeving zeer gevoelig is geweest. Te Frankfurt öp de Mein is de aardbeving ook gevoeld geworden. ENGELAND Oa Werkstakingen. Te Hull is de werkstaking aanzienlijk' gebeterd. De reeders zijn bijeengekomen. Maan dag morgend, en hebben een komiteit samengesteld, dat met de afgevaardig den der werklieden "zal moeten onder bandelen. De patroons zijn geschikt eene loons- verbooging toe te staan, maar zullen nochtans de werkuren niet verminderen. FRANKRIJK 'Automofcialongeluk. Maandag na middag gebeurde er een pijnlijk auto mobielongeluk, op 10 kilometers van Verdun. Een automobiel waarin drie of ficieren plaats hadden genomen is om gekanteld. Een hunner werd zeer zwaar gewond en is naar bet militair hospitaal moeten overgebracht worden, een ande re heeft beide beenen gebroken. Bood van een Aartsbisschop. Ka- merijk, Maandag: M. Delamaire, aarts bisschop van Kamerijk, is dezen nacht in den Heer ontslapen. Ontploffing in cene Mijn. Maan dag morgend, bad in de mijn van La- goubran, eene ontploffing plaats tij dens de ruimingswerken. Verscheidene werklieden zijn kwetst. Een mijnwerker werd ter plaats gedood. Hevige Branden rond Toulon. He vige branden zijn.uitgebroken in de om streken van Esparron de Salernes, nabij Toulon. De aanpalende gemeenten, roe pen dringende hulp in. Een geweldige wind loeit over rde streek die bet vuur aanwakkert* Schrikkelijk Automobiclongsluk. Twee dooden. Hit Clermont-Ferrand: Een automobiel, waarin de graaf en de gravin Fernandez Vallez d'Aldala, van üarcelone, gestegen waren, is tijdens een uitstapje te Bourboule tegen een schutsel eener brug, nabij Larguille, gereden. Het rijtuig viel in de beek, die meters lager loopt. Graaf en gravin, 30 en 25 jaar oud, er den gedood. DU8TSGHLAND De Werkstakingen. De zeewerf- staking beeft zich ook reeds te Bremen lateii gevoelen. Drie duizend werklieden hebben bet werk stil gelegd. Aardbeving. Zondag middag, om 07 u. beeft men in ganscb "Wurten- ?rg, te Straatsburg zelf, eene korte maar zeer geweldige aardbeving waar genomen. Te Stuttgart vluchtte bet volk in 'de 1 berg Be Stemreehtdames. Mra Pankhursi en verscheidene stcmreshtdaKies aange houden. Maandag is M™ Pankburst aangehouden- geworden op het oogen blik dat zij naar de vergaderingszaal van Londen ging, waar de stemreebtdames hunne wekelijkscbe bijeenkomst heb ben. Verscheidene stemreebtdames, 'die deze aanhouding trachtten te beletten werden insgelijks in veiligheid gezet. ITALIË Bespiedsngszaak. De «Tribuna bevestigt de aanhouding te Cervia, on der besclyildiging van "bespieding ten gunste van Oosteprijk-Hongarië, van den genaamde Morozzo della Rocca, oud- bediende in het Ministerie van Oorlog Zijne vriendin, eene vrouw van Oosten- rij ksvhen oorsprong, is in deze zaak be trokken. De Roomsche "dagbladen maken groot gerucht over deze gewichtige zaak. De «Tribuna» voegt erbij, dat men op Morozzo verscheidene dokumenten gevonden beeft. Het onderzoek doeer zaak wordt ove rigens voortgedreven. Aan hst Vatikaan. Naar 3e Tri buna meldt zou kardinaal Merry del Val een streng onderzoek doen aangaan de den. opstand van de Zwitserscbe wacht. Kolonel Répond, hoofd der waclit, beeft zijn ontslag ingediend. 'An dere wachten en officieren zullen bun ontslag krijgen. OOSTENR5JK-HONGAREË Het Mijnwerkorskengres. TJit Karlsbad: Maandag is bet 24° interna tionaal mijnwerkerskongres begonnen. Ruim 200 afgevaardigden waren tegen woordig waaronder de Belgische afge vaardigde Maroille. M. Smillie, voorzitter 'der internatio nale federatie van Groot-Brittan je, die de vergadering voorzat, beeft over den Balkanoorlog gesproken en drukte de gedachte uit dat voortaan de oorlogen zouden onmogelijk gemaakt worden in dien de werklieden voor de verklaring bet werk lieten staan. M. Goniaux, Franscke afgevaardigde, handelde over den vrede. Sinds bet kongres van Amsterdam, zoo verklaarde bij, deed bet chauvinisme grooten voor uitgang. De A. W. kan eenen oorlog be letten. Dat bet kongres verklaro, of de staking de kansen tot oorlog kan weg- kegelen. Vervolgens deed de spreker zonder voorbehoud uitspraak tegen de militaire lasten. MEXICO Bedenkelijks Toestand. Uit .Was hington De kooge bestuurssferen ont- angen schreeuwende nieuwsberichten aangaande Mexico. Eene algemeene cri sis is aanstaande. Dezer week zouden boofdvoorvallen voor bet gouvernement «van generaal Huerta plaats grijpen. VEREENIGESTATEN Da Vereenigde Staten eischen liet Protectoraat over Nicaragua. M. Bryan, beeft aan het senatoriaal komi teit der Buitenlandscbe Zaken voorge steld, dat de Vereenigde Staten in het vervolg een soort kontrool zouden uit oefenen in Nicaragua, evenals zij bet voor Cuba deden. M. Bryan legde aan het komiteit een traktaatsontwerp voor, aanstippend dat Nicaragua aan de Vereenigde Staten eene navale basis afstond, mits de beta ling van 600.000 pond sterling in goud. ARCENTIJNSCHE REPUBLIEK Nieuwe Ministers. Uit Bueuos- Ayros MM. Lorenzo Anadon, Carlos Mayer Pellegrini en Carlos Ibarguren zijn minister van financiën, minister van openbare werken en minister van justicie genoemd. IN LISSABON Een streng wachtwoord voor de troe pen te Lissabon was ingericht gewor den voor den nacht van Zaterdag-Zon dag met bet oog op gevaarlijke gebeur tenissen die zouden kunnen overkomen. De politie was ingelicht geworden dat een aanval met bommen op verscheidene punten van Lissabon bereid was. Inderdaad, 's morgens reden eenige verdachte automobielen rond, welke de politie deed aanhouden. Op betzelfde oogenblik schaarden zich eenige ver dachte kerels samen in den omtrek van eenige kazernen. Een automobiel die de San Vicentostraat doorreed werd tot staan gehouden door een burgerwacht Uit den groep die in den automobiel plaats genomen bad, werd eene bom ge worpen, waardoor de burgerwacht ge dood werd. De ingezetenen werden noch tans aangehouden. Een schrikkelijk ongeluk. Zondag morgend speelden twee kinderen met twee bommen die zij in de Los Lagares- straat gevonden hadden. In den namiddag nam een der kind' ren een hamer en sloeg ermede op de bom die bet in banden had. Het werp tuig ontplofte daarop en bet knaapji werd aan de beenen gekwetst. Men ver haastte zich de tweede bom uit de ban den van bet andere kind te balon. Een burger, in matroos verkleed, is er toe geraakt in eene kazerne van matrozen te dringen. Hij werd aangehouden en men beeft np hem eene gevaarlijke bom gevonden Een verdachte groep die door de poli tie nagezet was, school samen voor de kazerne van bet 2e regiment voetvolk. Op het oogenblik dat de schildwach bet alarm gaf, werd bij door een vuur schot getroffen en zwaar gewond. Van het lwa regiment voetvolk en ge nie, zijn talrijke groepen aangehouden geworden. Bij bet krieken van den dag- bad Lissabon zijn gewoon uitzicht her nomen. De aangehouden kerels 'droegen als Merkonningsteekcn, eene dubbele R en twee sterrekens, wa beduiden wil: Radikale Republiek De Openbare Gebouwen werden door de troepen bewaakt, gehol pen door de burgers tot den rcpublikein- scben verdedigingsgroep beboorend. Maandag morgend, werden door 'de politie en de republikeinscbe wacht in de ganscbe stad opzoekingen gedaan. Talrijke kerels werden aangehouden. Eene Bom te Lissabon. Het Onder- :oek. In eene ketellappenj van Lis sabon is eene bom ontploft, op bet. oogenblik" dat de patroon een schuif opentrok waarin de bom verdoken was Een band is totaal aan stukken gespron gen en de patroon bekwam ook nog zware kneuzingen over het ganscbe li chaam. Het personeel is aangehouden e worden. Tijdens de opsporingen in 'de ketel- lapperij gedaan heeft men eene kist öPt- dekt die gevuld was met. bommen. Naar bet schijnt zouden de werklieden niet eweten hebben dat bommen in de werk buizen waren. De politie laat den verkoop niet meer toe van de Dia en de Intransi gente», twee nieuwsbladen van Lissa- )on. Een snelbericbt uit Sofia aan den Times meldt dat de Turken te An drinopel aangekomen zijn. Een klein gevecht ging de inneming der stad voor af. De Bulgaren verzetten zich op onbe duidende wijze. Een Gevecht te Andrinopel. Uit Sofia wordt aan de Gazette 'de Francfort gemeld Het Bulgaarscb garnizoen van Andri nopel beeft de Turksche troepen, aan gevoerd door Enver-bey, aangevallen. Het gevecht wordt voortgezet in de rich ting van Demotika. Dit. snelbericbt deelen wij onder hlle voorbehoud mede. De Turken te Kirk-Killsse. Te Luie-Bourgas. Snelbericbt uit Turksche bron: Nabij Lule-Bourgas beeft een Bulgaarscb de tachement de Turksche troepen heviger* weerstand geboden. De Bulgaren zijn verslagen gewor* den. 1 officier, 100 soldaten en 7 komi- tadjis werden door de Turken gevangen' genomen. De brug van Lule-Bourgas en de brug over de Ergene zijn onaange roerd gebleven. De Turken gaan vooruit. Tusschen Serviërs en Bulgaren. Kleine schermutselingen worden aan gestipt tusscben de voorposten op de Serbo-Bulgaarsche grens. De Bulgaren beproefden eenen aanval die nochtans mislukte. De eerste Servische detache menten zijn reeds tot Cbaprana, in Bul- garië, gerukt. De gevechten duren immer voort op de Bulgaro-Macedonische grens. Langs de zijde Egri-Palanka hebben de Bulga ren den Serviscben linkervleugel aange tast maar zij moeten zich terugtrekken. Da Bulgaren beweren over Serviërs cn C; i3ken gezegepraald te hebben. Snelbericbt. uit Sofia. Zondag Den 18 en 19 Juli ondernamen de Serviërs en de Grieken een woesten aanval op bijua ganscb de gevechtslijn. Overal werd hun aanval afgeslagen. Dezen avond onder namen de Serviërs met eene ganscbe di visie eenen aanval in de omstreken van Kotcbani. De vijand werd teruggesla gen en leed groote verliezen. De Bulga ren vervolgden de divisie tot op eenen rooten afstand. De Grieken, die twee 'divisies sterk waren, hebben de Bulgaren tusscben Stroumitza en Petchevo overvallen. De eerste linietroepen hebben den vijand het hoofd geboden en hem staande ge houden. Vervolgens gingen zij zelf aan vallender wijze te werk. De Griekscha divisies werden vernield en zijn tot het vallen van den avond achtervolgd ge worden. Door de duisternis alleen zijn de Grie ken aan cene volledige vernieling ont snapt. Het antwoord van Griekenland, ScrvIS en Montenegro aan Rusland, Het. antwoord van Griekenland, Ser vië en Montenegro op bet voorstel van Rusland aangaande de schorsing der vijandelijkheden komt naar St-Peters» burg afgezonden te worden. De drie- verbondene Staatsbesturen nemen met vreugde aan, rechtstreeks over de vredesvoorwaarden met Bulga- rië te onderhandelen. Bulgarië ma^ zijn afgevaardigden afzenden. Terwijl de vredesvoorwaarden zullen geteekend' worden, zal een wapenstilstand gesloten worden, want de verbonden Staten, mo gen geen wapenstilstand sluiten voora leer Bulgarië de vredesvooi waarden aangenomen heeft. Rumonië en de Onderhandelingen. Het Bulgaarscb gouvernement beeft» aan M. Majoresco, voorzitter van den Rumeenscben ministerraad, een recht streeks telegram gezonden waarin het toestemt dat een Rumeensch afgevaar digde deel neemt in de vredesonderhan delingen. Daar alzoo aan de Rumeen- sche eischen voldaan is, verwacht men er zich aan dat de Rumeenscbe opmarschi onmiddellijk zal gestaakt worden. De Rumeensche Voorwaarden. Uit Bucharest: Luidcns de «Presx# zou bet Rumeensch Staatsbestuur, als gevolg op de laatste Bülgaarscbe nota de volgende vredesvoorwaarden gesteld hebben: 1°) Erkenning Her grens Tprtukaïi Dobritch-Baltchik. 2°) Het Rumeenscbe leger zal den' Bulgaarschen bodem niet verlaten zoo lang de vrede niet gesloten is. Oostenrijk zendt 400 Soldaten naai) Scutari. De Militariscbe Rundscbau Weenen, meldt dat 400 koppen, be stemd voor garnizoendetacbement op 24 Juli naar Scutari met een boot yatt den Lloyd zullen vertrekken. De Turksche Gruwelen te Rodosto. Aangaande de voetstappen aangewend door de Armeniaansche en oekumeniscbo aartsvaderscbappen tot de Porte, ver klaarde Talaat-bey dat voor de aan komst der Turksche geregelde troepen er te Rodosto en te Malgara eenige Grieken en Armeniërs mishandeld of- gedood werden. Hunne buizen werden geplunderd maar de Turksche troepen herstelden onmiddellijk de orde. De op- Luidens een snelbericbt uit Sofia, aannw de Lok al Anzeiger hebben de Tur- j pergeneraai Izzet beval de pliebtigen to ken Kirk-Kiusse bezet, straffen en gaf eene strenge straford^

De Volksstem | 1913 | | pagina 1