33A.G-HLAI3 DE STRIJD TEGEN BE KATHOLIEKEN EN BE VLAMINGEN Buitenland T EEN EN 'T ANDER Da geiisurtenisssn in ös Balkanen Negentiende jaargang n' 170 2 CENTIEMEN HET NUMMEP Donderdag 24 Juli 1913 ABONNEMENTEN! Zos maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. I' UITGAAF, 4 u. 's aitntls ett 2" UITGAAF, 7 li. 's avonds <ïi Pour tonte la publicitc con.iuerciale et fïnancière au journal, s'adresser exclusivemont k l'A^euce Réclame Godts, 2, l'laceae la Bourse, Bruxellcs. BUREEL-EN TE BRÜSSEL TE AALST GODTS, EearepIaaJs, 2 I K-ertstraa Telefoon A 3299 Telefoon 114. BestuurderJ. Va.ii Nuffel-De Genat. AANKONDIGINGEN» KI. aank. (ltotlkl. rog.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. l.OG 3* bladr. (de regel) Ir. 1,00 Gemengd nieuws per rogol) fr. 8,00 biadi. (de regel fr. 0,30 Recht, iierstell. (per rogcl) fr. 2,00 Financ. aaukou.(perregel) fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2.00 Commerciale en flnancieele aankondigingen zich uitsluitelijk ta weudenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Nooit is con ministerie in België geweest dat verdraagzamer was dan het togenwoordige. Hoe ver verschilt dit ministerie mot hot vroeger liberale bewind, dal er eon loger van spiocncn op na liieltl om iedereen te dwarsboomen, die het niet wilde boe bot do liberale dwingelandij verstond. Zondag is de Koninklijke Familie te Luik goweest, Do kinders zouden in ocne haag langs den weg geplaatst worden. Edoch, do socialistische gc- meenloraad dacht or anders over en besloot dat do kinderon der officieele scholen dit voorrecht moesten heb ben. In do katholieke scholen van Luik zijn meer dan 11.000 leerlingen, wolko in hunne scholen opgebracht worden tot goedo Bolgon ware vaderlanders. Zij oorbiedigen en beminnen onzo vorsten, omdat hun de liefde en dio eerbied van jongs af worden ingeboezemd, en gaarne zouden zij hunne welbeminde vorsten met hunne toejuichingen wil len begroeten en aldus toonon, welke echte vaderla r.dscho opvoeding zij ge noten. Niets to doen. Zij begaan de over groote fout katholiek te zijn en naar eeno kalholieko school te gaan daarom geen pardon voor hen, om tien koninklijken stoet voorbij te zien trekken. Die plaats wordt maar alleen voorbehouden voor de leerlingen der onzijdige liberale gomeentescholen. welke alleen het recht hebben aan de feesten deel to nemen. Al de andere buiten den stoet En die mannen noemen zich apos tels der verdraagzaamheid kennis der beide talen broodnoodig is dat schijnt hem dwingelandij, die wraak roept bij God in den hemel. Met de Vlamingen, meest Katholieken kan men bandelen naar willekeur past men echter dezelfde wet niet toe op de Walen, men zal nog harder schreeuwen dan een zwijn, dat mon bezig is met kolen. En dat zijn de mannen die de wijs heid in pacht hebben en de wereld door hunne verdraagzaamheid en vrij heidsliefde, in een aardsch paradijs willon omscheppen Neen, vuigo dwingelanden zijn hot, anders niet en dat is niet alleen onze overtuiging, maar ook die van vor- schoidone liborale dagbladen, welke terdege de handelwijze der Luiker overheden over den hekel hebben ge baald. 50,000 Vlamingen hadden besloten te Gent cene belooging te houden voor de Vlaamsche Hoogeschool. De perperkoekburgemeester van Gent, dacht er anders over Hij gaf de toestemming mits dat de Vlamin gen hunne betooging hielden in de straatjes van Gent, en dat zij noch zouden zingen, «och redevoeringen houden. Wat men aan socialisten, aan Franse!)mans toelaat wordt in eene Vlaamsche stad, aan onze broeders geweigerd. De 50,000 Vlamingen, die to Gent hun geld gingen verteeren, zullen r.u hunne betooging in eene andere stad houden, zoodat de liberale peperkoek- burgemeester van Gent, dio de Vla mingen meende te treffen, nu open baargroot nadeel toebrengt aan de Tentoonstelling, dio reeds op een sisser uitloopt. JaesieaaS 3~ flamand, zoggen de Walen te Luik. Wat de Walen niet kunnen zingen., zullen hun dc Vlaminigen weldra leeren fluiten. Wat de peperkockburgemeoster van Gent niet toelaat zullen wij weldra nemen, want bet vredeminnend Vlaamsche leger groeit van dag tot dag en is reeds machtig, om niet t© vragen maar te nenaen wat is recht. De O. 172 vertrekt vandaag weer rooi de haringvangst. Een Voorbeeld. Gister Heeft 'de groote Berlijnschf tramwegmaatschap pij een nieuw stotion geopend in de voorstad Licbtemberg, dat de grootste tramstatie van do wereld is. De hal is 200 M. lang en meer dan 100 M. breed. Zij eal 500 tramrijtuigen kunnen ber gen, die op 26 sporen naast elkaar opge steld kunnen worden. Aan de statie zal een personeel van ongeveer 2000 beamb ten verbonden zijn, voor wie de maat schappij in de buurt een tuinstad, zal bouwen. Volgens de ontwerpen, «uilen er ongeveer 300 huizen voor twee gezin nen, 100 buizen voor een gezin en 170 buizen voor 3 cn 4 gezinnen komen te staan. Bij elk huis zal een tuintje zijn. In bet midden va« de kolonie, komt op een plein van een balven morgen, een verkoops- en vcreenigingsgebouw. te staan. Weet gij wat een socialistisch afge vaardigde, oen der grootste scbreuu wers van de uiterste linkerzijde, on langs in volte Kamer diorf uitroepen liet was gedurende de bespreking- der talon in het leger on do man schaamde zich niet luide to verkla ren i WatMen wil do Walen dwin gen Vteamscli te leeren als zij officier willen worden Welnu, ik vorklaar dat dio maatregel oeno dwingelandij is, waaraan zij ons nooit zulten onder werpen Gij zult zeggen, maar dat is onmo gelijk Do blindheid van een man, dio een grijntje gezond verstand heeft, kan zoover niet gaan En toch is bet soo men heeft waai*- Uo officieele verslas0» der Kamer to nemen, om te xien, dat de socialist Deslrée, de voor zitter der toekomende Waalsche repu bliek, dio enormiteit in volle parle ment, beeft durven uitkramen. Zoodus die man •noemt heel goed aan, dat alle Vlamingen om het minste plaatsje te bekomen, grondig de Fransche taal moeten kennen, en dat ze daaraan veel tijd en veel geld moeten besteden. Die man r.eomt aan dat onze Vlaamsche soldaten aange voerd en gedrild worden door officiers die niet eens bekwaam zijn, hunne mannen in hunne taal aan te spreken. Dat alles schijnt hem rechtvaardig aannemelijk, maar een Waal dwingen wat Vlaamsch te leeren. om eene plaats te beklecden, welke door ieder een betaald wordt on waarvoor do D8 Schoolwet. Volgens de artikels 79 en 139 van de gemeentewet, moeten de budjetten der gemeenten, die geen 5,000 zielen tellen, den eersten maan dag van September gestemd, en in de eerste dagen van October aan de besten dige deputatie gezonden worden. De nieuwe Schoolwet moet bijgevolg zoo spoedig mogelijk gestemd worden, om deze gemeenten in staat te stellen van bun budjet volgens de nieuwe nood wendigheden te regelen. Nog den Vlaamschen Hoogeschool ciag, Verschilde burgersvereem- giugen onzer stad zijn met elkander m overleg getreden, om te zien of cr geen middel bestaat om den beer Burgemees ter op ziju spijtig besluit, in zake den Vlaamschen Hoogeschooldag, te bewe gen terug te brengen, opdat bet. Inrioh- tingskomiteit van zijn kant zijne beslis sing ongedaan make: de ontworpen be tooging niet te Gent te houden. Ten einde zoo getrouw mogelijk" bet oordeel daarnopens te kennen en te ver tolken van ganscb de handeldrijvende kleine burgerij van Gent, hebben zij een voorloopig protèstkomeiteit aangesteld, dat op Maandag, 28 Juli, om 6 ure 's a- vonds, in de Notarissenzaal, eene ver gadering belegt voor afgevaardigden van al de algemeene burgermaatschap pijen eu beroepssyudicaten van midden standers der stad, zonder onderscheid van politieke denkwijze. Maatschappijen, welke 'daarvoor in aanmerking komen, worden, met of zon der bijzondere uitnoodiging, verzocht zich te dier vergadering te laten verte genwoordigen door twee hunner be stuurleden. Het voorloopig Protestkomiteit. Haringvangst. De stoomsloep O 172 a Président Barbanson», is te Oos tende van de haringvangst terugge keerd met 548 .vaten haring, die 20,000 fr.. opbraebtep NEDERLAND Da kulas van csn Kanon ontploft. TTit Nieuwediep Dinsdag ontplofte de kulas van een 24 cm. kanon terwijl men er artillerieschietoefeningen mede deed; 2 ouderofficieren e« .drie soldaten zijn min of meer zwaar gewond geworden. In het Vredespaleis. H. M. de Ko ningin, prins Hendrik, de Koningin Moeder alsmede M. en Mevr. Carnegie zullen tegenwoordig zijn op de ceremo nie van de overbrenging van bet vredes paleis naar den bestuurraad. Die plech tigheid zal op 28.Oogst a. s. plaats heb ben, in tegenwoordigheid van 400 uit- genoodigden, waaronder de 140 rech ters van het scheidgerechtshof, en bet diplomatisch korps, in de groote zaal van justicie van het «Vredespaleis». uo9ti van in. cam. ce petfetier. Uit Parijs wordt het overlijden gemeld van M. Edmond Le Pelletier, Letter kundige en advokaat aan bet beroeps hof t,c Parijs. Le Pelletier was ook een oud-volksvertegenwoordigOT van Parijs. Vliegersdrama. Dinsdag niorgeud is te Bovy, de sapeur-vlieger Lamarbe met zijn toestel neergeploft. De onge lukkige vlieger, is door den motor het hoofd verbrijzeld geworden. De dood was oogënblikkelijk. Dubbele veroordeéllng tot levenslan gen dwangarbeid. Bij verstek werd zekere Ernest Roch, 19 jaar oud, tot le venslangen dwangarbeid veroordeeld wegens de moord op een zekere Romer- cié. Te Charleroi aangehouden, ver scheen hij nu Dinsdag voor het jury van de Seine, en werd opnieuw tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Een Parljzer polltle-lnspecteur poogt eenen Moordaanslag. Maandag na middag heeft een Parijzer politie-mspec teur gepoogd eene vrouw der wijk Petit Moutrouge, en 46 jaar oud, te verwur gen om ze te besteldn. Hij bood zich ten harent aan, op de avenue Reille, om inlichtingen te krij gen over eenen 'diefstal. Wanneer hij op het punt was te vertrekken, wierp hij zich plotselings op": Mevr. Roudier en poogde haar te verwurgen. De vrouw 'verdedigde zich krampachtig en geluk te erin om hulp te roepen. De politic- inspecteur vluchtte'daarop in den kel der, waar hij door eenige agenten, met den revolver in de baud, gevat werd. Hij bekende.te willen iooden hebben, om ziju slachtoffer, wiei man bediende is in het 4 Crédit Lyonnaijs», te bestelen. Hij voegde erbij dat hetcle armoede was die hem zoover bracht. Het slachtoffer weird door dit voorval zoo zeer ontroerd, dal het nu te bed ligt. Corslkaansche Ze^on-Politiekcn Re volver. In de hi.iztnde.rste straat van Calenzana, arrondissement van Calvi (Corsika), had eene politieke bctoogmg plaats, aangaande de aanstaande verkie zingen tot den o Algèmeenen raad Opeens weerklonken vier revolver schoten, uit den groep der betoogeis. De genaamde Tousi aint Saravelli, ge meenteraadslid, went in volle borst ge troffen en stierf onmiddellijk. Een an der raadslid, Simon 1 Calombavi, werd door een schot in den schouder getrof fen dat Bremen alleen 8.600 stakers zal tel- De staking dreigt Bremershaven te zullen bereiken. Bloedige Woeling. Uit Ehrenfeld wordt aan de Berliner Tageblatt ge meld dat tijdens een gevecht tusschen werklieden, een hunner met messteken afgemaakt is. Twee andere bekwamen zulke verwondingen dat bun leven in gevaar is. Twee politiekommissanssen die met hunne agenten beproefden de orde te herstellen werden aangevallen en zagen zich genoodzaakt den degen te trekken. Ruim 1000 man nam deel aan deze woeling. Negen kerels zijn aangehou den. Eene Mijnramp. De «Kolniscke Volkszeitungontvangt uit Aken een bericht, luidens hetwelk er eene mijn ramp zou voorgevallen zijn te Ubach, nabij Geilenkircher. De nieuwe stellin gen van een kolenput zijn ingestort. Sen meester en 14 werklieden liggen on der de puinen begraven. Men denkt dat allen er het leven zullen bij verliezen ENGELAND De Lords en Öo Scheiding in het Land van Wallis. Het Lagerhuis heeft met 242 stemmen tegen 48, de motie van lord Salisbury aangenomeu, waardoor de wet van de scheiding van Kerk en Staat in het Land van Wallis bij de tweede lezing verworpen wordt. OOSTENRIJK-HGNGARIË Het Mijmverkerskongres. Uit Karlsbad: Het Mijnwerkerskongre9 dat Maandag geopeud werd, is het grootste kongres welke tot hiertoe reeds gehou den werd. 145 afgevaardigden, te zamen 1.363.000 mijnwerkers vertegenwoordi gende, nemen cr deel aan. Men heeft een jesluit gestemd, waarin 8 uren arbeid en 16 uren aangevraagd worden. Dins dal? wfirdpn er takiilco rod«vwo uitgesproken om meer besct voor de mijnwerkers. SPANJE Staking te Barcelona. De ijzergie ters staken bijna allen bet werk. Er wordt gemold dat er eeue zekere woeling lieerscht onder de verwers De Biian van den Marokkokrijg In 1913. Men meldt dat het. getal zieken en gewonden van den Marokkokrijg, in 1913. reeds 195-3 bereikt. Eomge onder hen lijden aan de typhuskoorts. PORTUGAL De Incidenten van Lissabon. De Lissaboner politie heeft talrijke kerels aangehouden en nieuwe bommen ont dekt. M. Machado Santos, die in April aan gehouden werd. is lang ondervraagd, door de politie, die goede nota genomen heeft van zijne verklaringen. Dc dagbladen doelen mede dat er een komplot zou ontdekt ziju waarin talrij ke sergeanten van het l't0 regiment schutterij van Lissabon, zouden betrok ken zijn. De nieuwsberichten die uit het platte land aankomen melden dat de rust over al heerscht. Luidens de O Mundo heeft de kon- sul van Portugal te Vigo aan ziju gou vernement. laten weten dat de uitgewe ken Portugeezen 'die zich in Gallicië op houden, rekenden dat voor den 20 Juli de omwenteliug zou uitgebroken zijn VEREENIGDE-STATEN 35 Kwaaddoeners levend verbrand. In liet gevang van Oakley, op 20 mijlen afstand van Jackson (Mississipi), is een geweldige brand uitgebroken, 35 ge vangenen zijn in de vlammen omgeko men. Rechterlijke vervolgingen tegen spoorwegmaatschappijen. De gene- raal-prokureur van den Staat Mississipi deelt mede dat hij een proces zal instel len tegen de spoorwegmaatschappijen van Illinois Central eu den Yaros and Mississipi Valley. Hij vraagt 90 miljoen dollars voor onwettige inpalining. gemeld Hat liet Ottomanscbe leger dat de statie van Lule-Boergas bezet had» de stad zelf heeft ingenomen. De wonde is zeer gevaarlijk en zou doodclijk kunnen zijn. DUIT3CHLAND De Zeewarfstaking wordt bedenke* fijk. De staking in de Duitsche zee- werven wint immer aan. Vandaag, Woensdag, zullen 4.000 zeelieden te Bremen ook het werk laten staan, zoo- Do Tocht dor Turken. Uit Constantinopel wordt aan den «Daily Mail» gemeld: Men verneemt dat bet, centrum -au het leger den Bul- gaarschen weerstand to Andrinopel heeft kunnen terugslaan. De Turken hebben den heuvel, die de Bulgaarsche stellingen beheersebt, bezet. De Bulga ren zijn achteruit geweken. Te Kirk-Kilisse heeft het Ottoman scbe leger ook Bulgaarschen weerstand ontmoet-j. Uit officieele Turksche bron,, wordt AndrinópeI kwam slechts Dins dag in de handen der Turken Uit Constantinopel, Dinsdag avond (officieel): «De Turksche troepen, aan gevoerd door Envor-boy, zijn vandaag iu Andrinopel aangekomen De Nouvelle Pressc libre uit. Wee nen, meldde Dinsdag dat het Bulgaar- •sche gezantschap te Weenen, een snel- bericht van zijn gouvernement ontvan gen had, meldende dat het Bulgaarsch' Staatsbestuur besloten had, Andrinopel aan de Turken oyer te geven, en ziju zwak garnizoen uit de stad te trekken.. Te Kirk-KUisse. Uit Constantinopel. Dinsdag avond (officieel): Het Turksche leger heeft vandaag Kirk-Kalisse bezet Tc Lule-Boergas. De dagbladen van Constantinopel dee- len mede dat de Bulgaren den dyna- mietdepot van Lule-Boergas iu de lucht hebben doen vliegen. Onder de ter plaats gevonden papieren, vond men het tele gram dat deze vernieling aan de mili taire overheid oplegde. De Tocht van de Serviërs. Snelbcricht uit Belgrado,. Dinsdag avond: Heden, om 8 ure van den mor- gend hebben onze troepen Belogradehik bezet. Een Konflikt tusschen Serviërs en Grieken. Uit Belgrado wordt aan den Lokal Anzeigermedegedeeld dat er nabij Gewgheli eene botsing plaats gehad heeft tusschen Grieksche en Servische troepen. Servië en Griekenland zouden zich toe- Uit Belgrado en Bucharest ontvangt de Correspondanee Politique uit Weenen, de volgende inlichtingen: Daar de vereenigde strijders zich niet al te moeilijk zullen toonen, mag men «r zich aan verwachten dat eene snelle verstandhouding tusschen de belege- raars zal intreden. De Turksolie op- marscli naar Constantinopel bracht te Belgrado den meest gevoeligen indruk teweeg. Men liceft doen uitschijnen dat Turkije 'door zijne handelwijze zich niet alleenlijk uitdagend voordoet tegen Bul- garië maar ook tegen de andere Balkan- staten. De Turksche gouverneur Is reeds to 'Andrinopel op zijn post. Hadji-Adil-bcy, oud-Turksch' minis ter van 't binnenland, is gouverneur van Andrinopel genoemd geworden. Hij is Dinsdag vertrokken om post te vatten. De Rumecnsche Oorlogschepen mogen de Dardanellen nl6t doortrekken. Naar men meldt liad Rumeniö aan Turkije de toelating gevraagd, oorlog schepen door de Dardanellen te laten vaven om in de Egecsclie zee te geraken. Turkije heeft geweigerd goed gevolg aan deze vraag te geven. De Bezetting van Andrinopel. Andrinopel werd bezet door eene af- deeling ouafhankclijke ruiterij, ge steund door eene vliegende kolom infan terie aangevoerd door Enver-bey. Deze legde 80 kilometers af in een marscli van 24 uren. De Bulgaren boden een onbe- duidenden weerstand te Kirk-Kilisse». Zij deden de munitiedepots en eenigo gouvernementsgebouwen in de lucht 'liegen. Aanhoudingen te Rodosto. Een snelbericht uit Constantinopel zegt, dat als gevolg op het onderzoek dat te Rodosto geopend werd, men Had- ji-Cheril'-bey cn een zijner gezellen, die de bevolking van Rodosto tegen de Ar meniërs opruiden aangehouden heeft. 30 personen werden insgelijks in ze kerheid gebracht daar zij verdacht wer den de opstokers geweest te ziju van do laatste incidenten van Rodosto. Volgons een nieuw rapport worden 18 slachtoffers geteld. Eene afvaardiging bestaande uit dciï Mufti en eenige aanzienlijke personen, is naar Malgara vertrokken om cr do eenheid tusschen de Muzulniannen cn de Armeniërs te prediken. Da ramp van Serres. Eene afvaardiging van het Israëlitisch, broederschap van Salonika, die gelast was een onderzoek' ter plaats te doei» nopens de ramp van Serres, lieeft. een verslag opgemaakt, waarin ze verklaard heeft dat op de 6.000 huizen welke Ser res telde er 4.000 vermeld ziju. Meer

De Volksstem | 1913 | | pagina 1