OE AAP KOMT WEERAL EENS UIT DE MOUW T EEN EN 'T ANDER Muitmihmd Een dramatische Mfan Brusselsche Kiekskens EiSeegentïende jaargang n' 171 Wog met den iiüitsn Ds Cinema Ea ds Tentoonstellisig En wij Sc'nrikkeiijke ontploffing bij vuurwerkmakers 2 CENTIEMEN HET NUMMER Vrijdag 25 Juli 1013 DE 'ABONNEMENTE'KIi 55es maanden 4 franken. Een jaar 3 franken. Inschrijving in alle postbureelen van tiet land le UITGAAF, 4 Et, 's avonds 2" UITGAAF, 7 u. 's avonds m Tour tonte ta pulilicitê eorr.niereiale et financiêre du journal s adresscr cxclusjvement a l'Aaeucc Réclame Godts, 2, Place da Ia Bourse, öruxelles. BUREELEN TE ERUSSEL I TE AfiLST ES. EODTS, EeurspSaats, 2 I e>, EEecc-ncsïr-aE».*. Telefoon A 3299 Telefoon 114 Bestuurder: J. Van Nuf/el-De Qendt. AANKONDIGINGEN! KI. .«ank. {1 tot 4 kl. re£.) fr. 0.60 I Sport (per regel) fr. 1.05 3* blaaz. (de regel) fr. 1,00 I Gemengd nieuws perrc£el} fr. S,00 4* biadz. (de regel U. 0,30 I Recht, liersiell. (perrogel) fr. 2 00 Financ. aankon, (perregel)fr. 2,00 I Overlijden (per regel) fr. 2.0Q Commorciale en financieels aankondigingen zich uitslnitelUk te wenden: Agence Reclame Godts, 2, Uoursplaals, Brussel. De oude sloor van Etoilo Beige gaat weeral eens open.of liever, 't zijn Iiare scribenten die weeral eens be wijzen geven van bun verstand en bun lie logielr. Dat alles ter gelegenheid van een schrijven van II. H. de Bisschoppen Van België Eone heelo kolom in de spitsvinnige Eloile om oen schrijven te beoor- deelen van een... dommerik. Want kardinaal Mercier is toch maar een drooge zageman 011 bewees zulks hij de laatste algemeens zitting van do koninklijko akadomie, niet w aar Hij weet of kent niets hij is niets in vergelijking van degazetschrij- vers van zekere dagbladen die eenen poter hebben ingeslikt en eeno school bank on daarom enkel van twee zakon spreken kunnen van scholen en van pators. En weet ge welke domheden men weeral ontdekt in het schrijven onze van onze Doorluchtige Bisschoppen Dat het een domheid is do kinderen naar den buiten te zenden om daar uit te laten rusten Noch min noch moer Wel, manieerken lief, je bent te be klagen als je daaraan zou twijfelen 't Is toch vaarempol de hooge ouder dom nog niet diojeeen nieuwe kiadsck beid over don nek jaagt Of deuk je dat in de rue des Sa- bles het veel gezonder en rustiger is dan op don buiten En wat de lucht van hart en geest betreft, daar Inult gij best over ge zwegen. Dia de rue des Sables kent. weet ook dat er daar in den om trek gedurig wolken en geuren opstij gen die alles behalve aangonaam of gezond zijn. Tweede reden van gramschap Do bisschoppen trekken de aan dacht op de cinema's. Zulks gaat alle stoutmoedigheid te boven De Etoilo heeft wel artikels af gekondigd waar zij het gevaar van den cinema aankloeg vooral voor kinde reu gevaar voor de .gezondheid door do al te groote prikkeling dei zenuwen gevaar ook onder zede lijk oogpunt, daar het in don cinema was dat menige boosdoener de eerste gedachte van een te bedrijven schelm stuk opvatte of dat een wanhopigo bet middel werd ter band gesteld om een rampzalig einde te stellen aan zijn rampzalig leven. Dat alles heeft ma meer Etoilo n gescbrevon en her haald. Maar nu dat onze bisschoppen bet zelfde zeggen, nu is het ineens al valsch O windwijzor Staak uwe draaiin gen aan uwen Iioogen ouderdom is zulks hoogst gevaarlijk Ja, dat onze Doorluchtige Bisschop pen in uwe oogen groot ongelijk zou- den gehad hebben, zoo de aandacht der ouders te trekken op zekere doelen van doTentoonstelling.om daar hunne kindoren uit te houden en zolf er den voet niet in te zetten, dat was ook te voorzien. Daar zijt gij allen waarlijk in uwen rol en in uwen schik. Mijnheer A. B., van de Rottordamsclm Courant voorgefluit door Vooruit, is nu einde- Ijk nageaapt door Etoile. zjn, eene schilderij vuiligheid moet ten toon stellen; van den anderen baat degenen die met hoogleeraar Ad. De Ceulenaar aan hun hoofd, met de Bisschoppen van België aan hunne zijde, beweren dat daarin do kunst niet te vinden is. Naar wie gaan we nu luisteren naar Etoile, Chronique, Vooruit, enz. of naar onze Bisschoppen ^De zaak lijdt geen den minsten twij- Het geldt hier zedelijke belangen En dan kennen wij noch goedkeuring, r.och afkeuring, noch beknibbeling, van al de bevelen ons door de geeste lijke overheid opgelegd; dan kennen wij maar enkel ééne zaakeene blinde maar voikomene gehoorzaamheid. Zulks vinden wij op verre na bet eenvoudigste en het gemakkelijkste. Maar 't is waar, we verliezen onzen tijd met dat aan Etoile Belhe er. tutti quanti lo willen doen begrijpen, 't Zou toch niet lukken, en ze zouden er en kel toe komen, ons 'lijk onze Hoog waardige Bisschoppen te houder, voor eene koliek tie domkoppen. We staan dan toch nog in goed ge zeischap Bs fcsrderüjks brief. De bisschop pen van België, hebben, bij middel van een herderlijken brief, de ouders ge waarschuwd, tegen het gevaar dat er bestaat hunne kinderen naar de Wereld tentoonstelling van Gent te leiden, ten minste in zekere afdeelingen en plaat sen. De liberale La Gazette van Brus sel, schrijft liet volgende aangaande don herderlijken brief: liet is bijzonder de k in deren die men tegen de gevaarlijke uitstallingen tracht te beschermen.Voor wat het salonnetje der Humoristen, do zichldoozen en zekere «aantrekkelijk heden betreft hebben kardinaal Mer cier en de bisschoppen misschien niet heel en gansch ongelijk. Er zijn inder daad dingen die men in de Tentoonstel ling niet had mogen toelaten. De bis schoppen volbrengen hunne zending van zielenherders en waken op de zedelijk heid der jeugd. Wanneer een liberaal blad dat schrijft moet. er wel groote en gegronde reden bestaan om de ouders tegen het zeden bederf dat de Gentschc Tentoonstelling oplevert, te waarschuwen. Een park verhuurd. Het overgroote. park van den hertog van Arenberg, dat omtrent 300 hectaren groot is, is voor o5 jaar verhuurd aan M. Fr. Empain, van Brussel, die er een kasteel zal bou wen, dat omtrent een millióen zal kos ten. Bij het einde van 't Kuurceel, dat o5,000 fr. bedraagt, zal de huurder ge heel den eigendom, plus het kasteel, hoeven, vijvers en beplantingen, onge schonden moeten terug afleveren. Be Belgische Handel in voorspoed. Het jaar 1912 geeft ons, Belgen, reden om ons te verheugen over den immer stijgenden bloei van onzen nationalen handel, maatstaf van den algemeenen van het land met groot vertrouwen in te zieu, en het zou eene niet te verontschul digen dwaasheid zijn, zoo wij niet al leen, in de mate onzer krachten en onzer vermogens bijdroegen om dien voor spoed zoo schitterend mogelijk te ma ken. Het Christen Syndicaal Congres zal dus geopend worden Zondag toekomen de, om 10 ure, in het lokaal a Union et Travail», Brialmontstraat te Brussel (5 minuten van de Noordstatie) in plaats **an het lokaal Patria Al de verslagen zullen Vrijdag aan staande bij de afgevaardigden toeko men. Deze worden eerbiedig verzocht de verslagen op voorhand te lezen, ten ein de het stellen der vragen te voorkomen die reeds in de verklagen zijn opgelost. Aan den ingang der groote zaal zal er een bestendig sekretariaat zijn, gelast met alle inlichtingen te geven over het eten en logementeu. Daar de christene werklieden al hunnen tijd zullen noodig hebben om de belangrijke vraagstukken te bestudeeren welke aan de dagorde staan, is er overeengekomen dat er noch banket, noch feestelijkheden zullen ge houden worden. De Vlaamsche Tol- en Accijnsbediend den. De maatschappij De Verbroe dering der Vlaamsche Tol- en Accijns bedienden van Antwerpen, tellende 2,890 leden, had reeds besloten met haar bekend muziekkorps aan het hoofd, deel te nemen aan den Vlaamschen Hooge- schooldag te Gent, op deu 10 Oogst. Er waren tot heden reeds 1700 personen en familieleden ingeschreven. Doch gezien liet schandalig verbod van sieur Braun, heeft deze machtige maatschappij, met eenparigheid liet volgende besluit geno men «De Verbroedering der Vlaamsche Tol- en Accijnsbedienden te Antwer pen, in algemeeue vergadering van 20 Juli 1.1., na kennisneming van het be sluit, genomen door den Heer Braun, burgemeester te Gent, betreffende de aldaar te houden betooging voor tie ver- vlaamsching der Gentsclie Hoogeschool, •beslist, hij eenpjtfêghstd wan stemmen te verbaken aan den voorgenomen uit* stap naar Cent. f Dwingelandij. - *t Gaat te verre ii t land der vrijheid, broederlijkheid er gelijkheid. De af deeling van, het werk der Zon dagviering, te Nan fes (Frankrijk), had het goed gevonden in de statie aldaar, een druksel uit te hangen waarop de uren der missen in de nabijgelegen ker ken der statie aangeduid waren. Zij was in regel, want. alles geschikt en betaald zijnde had de «Maatschappij der Aan kondigingen die de aankondigingen op deu ijzeren weg in pacht heeft, de toe lating verleend. Doch Imt geuzenbestuur van den fran- schen Staatsspoorweg gaf verbod zulk plakkaat uit te hangen, vermits de on- nijdigheid(die uiet kan bestaan) daardoor zon gekwetst worden zegden die fameuze genzen. Door een Hond gebeten. Het slacht offer wordt razend. Voor eenige da gen werd de genaamde Adolphe Lefeb- vre, 26 jaar oud, en te Manig, nabij Va lenciennes wonend, door een verdachte hond gebeten, 's Anderendaags stierf de hond. Lefebvre sloeg geen acht op zijne wonde, maar welhaast was hij aan zonderlinge gewaarwordingen ten prooi. Verleden Zondag werd hij door eene schrikkelijke crisis overvallen. Een dokter die bijgeroepen was, be- statigde dat de man razend geworden was, en beval zijn onmiddellijke over brenging naar het hospitaal van Valen ciennes. Men is verplicht geweest den ongelukkige te binden; zijn toestand is waarlijk ijzingwekkend én men heeft niet de minste hoop hem te redden. DUIT8CHLA.ND De Lupus in het land. Onlangs werd te Giesen (Hessen) een bijzonder sanatorium opgericht voor de verzor- ging van den lupus. De lupus is eene gevaarlijke huidziekte van* tuberkuleu- zen aard. Dit was het eerste gesticht dat in Duitschland opgericht werd, .voor een 49-tal zieken. Er kwamen nochtans meer dan 80 vragen tot aanneming toe. Het bestuur uenkende dat dit zou voldoende zijn \oor 2 a 3 jaar is nu verplicht zonder uitstel een tweede sanatorium op te richten en dit voor een 50-tal lupuslijders. Dergelijke gestichten zullen in Prui sen en Beieren gebouwd worden. ENGELAND Een Knaap aanhanger van het stern ar ds 1 ...li "V.U aigciuccui.il voorspoed der bevolking. In 1881 be- drqe# de invoerhandel de som van 1 Zio. 200 staan de zaken opperbest Van den eenen kant al do mannen die koudon staan dat, om schoon te O --- - DUUI 5 Uil X uLiard 6~9.872.000 fr., en de uitvoer handel 1 milliard 302.670.000 fr. Het Belgische handelscijfer bedroeg dus toen de som van 2 milliard 932.542.000 fr. Dat was onder de liberale regeering. In 1912 klom de invoerhandel tot 4 milliard 958.000.000 fr., en de uitvoer handel tot 3 milliard 951.479.000 fr., of te samen 8 milliard 909.488.000 1912 was een jaar van groote crisis de handel had aanhoudend te worstelen met internationale moeilijkheden en dreigende verwikkelingen, de wereld geldmarkt liet allermeest te wenscheu over; en ondanks dit alles klom ons han delscijfer van 1911 tot 1912, dus op een enkel jaar, en op een crisisjaar, voor den invoer van 4.508.473.000 frank tot- 4.958.000.000 frank, of eene vermeerde ring van 449.536.000 fr. voor den uit voer van 3.580.350.000 tot 3.951.479.000 frank, of eene vermeerdering van 371 millióen 129.000 fr., of eene totale ver meerdering, op een enkel jaar, van 820 millióen 665.000 fr. iWij hebben dus reden om 'de toekomst FRANKRIJK Eens Villa geplunderd te Nizza. duweelen gestolen. Woensdag nacht zijn dieven binnengedrongen in de villa, staande aan de Wandeling der Engel- schen te Nizza, en bewoond door prin ses Lobanof en hare zuster, prinses Be trof. De dieven hebben de afwezigheid der twee prinsessen waargenomen, om de vertrekken van het 4° verdiep te door snuffelen. Zij namen voor 20.000 fr. ju- weelen mede. De dienstboden verzeke ren niet het minste gerucht gehoord te hebben. Dood van M. C rek au val. M. rAr- mand Grebauval, letterkundige en ge meenteraadslid van Parijs, is Woensdag overleden. Een Onderzeeër gestrand. Uit Can nes: De onderzeeër Fresnel is Woens dag morgend tijdens de navale manoeu- vers, ten oosten van het schiereiland Croisette gestrand. Het schip zit op 3 meters 50 cm. diepte vast. De torpedobooten Hallebarde «Lansquenet» en «Bouclier», alsmede andere duikers kwamen ter plaats. De Fresnel kon echter niet vlot gebracht worden. Tot driemaal toe zijn de kabels der oplichtingen doorgebroken. Het werk is tot in den nacht voortge dreven en werd verlicht door sterke pro jectors. Er eijn geene persoonlijke ongeluk ken te betreuren» recht voor de vrouwen. Tijdens de debatten in het Lagerhuis over de be grooting van 't binnenland, sprak mi nister M. Mac over de tv ei die de stem rechtdames verplicht hunne straf totaal uit te boeten, toen opeens een l-l-jange knaap van uit de openbare tribuun een schot loste bij middel van een kinderpis tooltje. Dè knaap weid onmiddellijk aan de deur gezet. GÖSTENRIJK-HONGARJË Ontploffing In eene Munitiefabriek. - Woensdag morgend is ten gevolge van eene onvoorzichtigheid eener werk ster, in de Hongaarsche munitiefabriek van Woellersdorf, een vuurpijl ontploft. Daardoor ontploften alle ontplofbare stoffen die in dit lokaal verzameld wa ren. 19 werkers en werksters zijn ge wond. De gebouwen werden fel besch digd. Het begin van brand kon onmiddellijk gedoofd worden. Een later bericht meldt dat 'drie slachtoffers van de ontploffing bezweken zijn. Een vierde verkeert in hopeloozen toestand. RUSLAND Een Poiitie-kommèsssris doodt den Prefekt van Nyny-Ncvgorod. Uit Nyny-Novgorod, wordt aan de Gazette de la Bourse» gemeld, dat de politie- kommissaris Kortchagine, die onlangs zijn ontslag gaf, den lieer politieprefekt Primarczwick, bij middel van een revol verschot in zijn eigen bureel, in het ge meentehuis, gedood heeft. De moordenaar maakte van de ver warring door den plotselingen dood van zijn slachtoffer veroorzaakt, gebruik om te ontvluchten en begaf zich vervolgens naar den onderzoeksrechter waar bij ge vangen genomen werd na zijne misdaad verteld te hebben. is aan het overtollig gewicht 'dat 'dot stelling te dragen had. Toen men den werkman, 'die aan den' balk was vastgeklampt kon bovenhalen, stelde men vast dat de man de bil ge broken had. EEN LEERJONGEN ONTHOOFD. In de werkhuizen Cockerill, te Se* raing, was de 15-jarige leerjongen Pa- quet in de machienzaal aan den arbeid, toen hij onwetens een mekaniek in wer king bracht. De arme knaap had den tijd niet weg te springen en werd het hoofd letterlijk! afgerukt. EEN WERKMAN IN EEN PLETMA- CHIEN VERMORZELD Woensdag morgend was de mijnwer ker, Itenaat Beynen, op den koer dcc mijnen van Genck bezig een pletmachien te vullen. Daar het regende had hij zicK een zak op het hoofd gelegd. Eensklaps werd deze zak in een raderwerk gevat en de ongelukkige werkman werd achterover in den bak getrokken. Niemand kon het machien stilleggen en de ongelukkige werd letterlijk gemalen. Men vond later nog enkel eene bloedige, vormlooze pas-* tei... EENE REEKS DOODELIJKE WERK ONGEVALLEN Twee mijnwerkers van 270 meiers hoogte gevallen. Woensdag morgend, rond 101/2 ure, had in de mijn, gezegd «Put der Fran- Schen te Ans een vreeselijk ongeluk plaats. Drie werklieden waren op de ver dieping van 270 meters bezig aan het herstellen der schans, toen de stelling waarop zij stonden eensklaps instortte. Een der werklieden kon zich nog aan een ball; vastgrijpen en bleef daar han gen, terwijl de twee andere werklieden met de materialen in de diepte stortten. De ongelukkigen, Henri Ivens en Jean Closse, beiden gehuwd en vaders van familie, werden op het diepste der mijn onder de neerstortende materialen begraven. Onmiddellijk werden de op zoekingen begonnen, doch deze werden erg bemoeilijkt door de groote hoeveel heid balken, enz., welke de ongelukki gen bedekten. Men had niet de minste hoop hen nog levend aan te treffen. Het parket is verwittigd geworden. Uit een eerste onderzoek zou reeds ge bleken zijn, dat het ODgeluk te wijten Acht Slachtoffers. Madrid, 23 Juli. In een pyrotecbniseh werkhuis vaü Cmdad-Real, is eene schrikkelijke ont ploffing voorgevallen. De zoons van den eigenaar van bef? hui3 bereidden een vuurwerkstuk, toen opeens bet poeder dat zij behandelden ontvlamde. Het huis is totaal vernield geworden. Onder de puinen werden de vier jongelingen ontdekt. Twee hunner werden gedood en de andere zwaar ge kwetst. De vader heeft zich gezelfmoord bij het vernemen der ramp. In eene andere vuurwerkfabriek van Hedlin werd een persoon tijdens eene ontploffing gedood. Twee werkers kwamen zware verwondingen. Eens maat voor niet. Haastig! Verhoor in open lucht. (Van onzen bijz. briefwisselaar.)1 Brussel, 23 Juli 1913. Vandaag was 't lijk in Je muziek 2 eene maat voor niet Eene dagorde die overladen is, geen spraak meer nog een weinig verlof te krijgen, dus alle redens om door te wer.i ken. Daarom verloor zij gisteren eene heela zitting, met die van eergisteren, dat maakt twee. Had ik u niet gezegd dat do Kamer eene akademie van zuivere logika ge worden is ten dienste van zinueloozen? Hymans> Branck, geholpen dooc MM. Anseele, Vandervelde en Cam. Huysmans, hebben opentlijk verklaard dat zij al zouden gedaan hebben, wat mogelijk was om het school wetsontwerp» niet te laten stemmen. Minister Poullet bewees dat het nood zakelijk was aanstonds tot die stemming over te gaan en zijne redevoering werd met eene vlaag scheldwoorden onthaald. Daarna heeft M. S<jhollaert de zitting geheven en alles bleef lijk het was. Bij het uitgaan van het Natiepaleia zegde M. Hymans tot M. Van Cauwe- laert die daar wandelde, a Gij zult het verlof hebben, dat gij gewenscht hebt.» Die eenige woorden van den man met de bijtende lippen, zeggen eene heelo geschiedenis. Iemand die er boos uitziet, omdat verlofdagen vervlogen zijn, dat is M, Franck, van Antwerpen. De lachende Joconde van de Scheldé- stad droomde van een reisjè naar... Ja pan. Maar nu blijft hij aan zijnen zetel vastgevezen. Op de kussens van 'de Kamer zitten is dikwijls aangenaam; maar dikwijls ook steken die kussens vol spelden en door nen en deze zijn nog veel aangenamer wanneer men een mandaat slechts aan vaardde om enkel, lijk M. Franck, aan dringende verzoeken1» te voldoen. Hij ten minste verklaart dat in de Kamer. Ziedaar nu de Joconde van Antwerpen in Antwerpsch viooltje herschapen Mis schien zien wij ze meer onder den vorm van een Japaansche chrysantheem. Naar het schijnt hangt M. Franck ge«» durig aan de kap van zijne liberale kol-, legas, opdat ec wat meer haast zou bij-»

De Volksstem | 1913 | | pagina 1