Onderwijzers, fiat presseert niet 1896. - 1913. 'T EEN EN 'I AN OER Os Mallen op da Buitenland Da gebeurtenissen in de Balkanen ALLES KNARST ISegsniiende jaargnng n* 879 CENtlEMÊN HET NUMMER Saterdag 2ö JuSi 8313 lD>J*k.C3r X_» J_5 TOEN NU Esiio pseMsSenls. intsfsatioflgle ireinen Onze helden ABONNEMENTEN? Zes maanden 4 franken. Ben jaar 8 franken. Inschrijving in alle postliureeien van het land. I" UITGAAF, 4 u. 's avonds 4® -rij» 2' UITGAAF, 7 tt. 's avonds Pour toute Ia publicité commerciale et financière du journal, s'adresser exclusivement a l'Asence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Bruxollea. AANKONDIGINGEN? EUREELEN TE EFÜU5SEL j TEfifiLST Ui GODTG, BeurspSaats, 2 I 9, Kericstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114 BestuurderJ, Van Naffel-Ds Gendt. Sj KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0 60 Sport (per regel) fr. 1.00 3* blaas, (de regel) fr. 1,00 Gemengd nieuws per regel) Tr. 2,00 4* blaat, (de regel fr. 0.30 Itecbt. herstelt, (per regel) fr. 2,00 Financ. aankon, (perregel) fr. 2,00 Overlijden (per regel) fr. 2,00 Commerciale en financieele aankondigingen zich uitsluitelyk te wenden Agence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Men hezorgt ons een handboekje opgemaakt door Nerolf (pseudoniem van Floren Fonteyne waarin wij, op bladz. 12 het volgende lezen Wij vragen Verspreiding van het Volksonder- x wijs. En daarom sterkere toelagen voor alle vrij onderwijs, dat aan de rechtmatige algemeene voorwaarden beantwoordt, en voor allen op ge- lijken voet een eerlijk bestaan voor de onderwijzers, En daarom x verplichtend onderwijs tot 14 jaar x met school naar vrije keus. En daarom bevordering van het x vakonderwijs voor 't werkmanskind in school en avondlessen en daarbij x voor do meisjes lessen van huishoud- )j kunde. En daarom ook Staatsbeurzen x voor de werkmanskinderen die bij- x zonder bekwaam zijn en wenschon boogere leerlangen te volgen en dat x in school naar vrije keus. Sedert lange en lange jaren bestaan die Staatsbeurzen ten voordeele van werkmanskinderen die bijzonderen aar.leg toonen voor de studie. Meer dan een die zijne geleerdheid on zijne fortuin te danken liad aan de openbare weldadigheid beeft er ge bruik van gemaakt om zijne weldoeners aan te vallen. De liberale minister Bara studeerde ook zóó en werd later oen dor hevigste vijanden van zijne weldoenors de geestelijkheid. Bevordering van bet vakonderwijs avondlessen voor 't werkmanskind en daarbij lesson van huishoudkunde voor de meisjes, dat alles bestaat sinds twintig, dertig jaren en wordt nog jaarlijkscb verbeterd en breeder uitge voerd. Gelukkig dat hot werkmans kind niet beeft moeten wachten tot Floren op de kussens der kamer zat, want het zou nog lange jaren kunnen schilderen hebben. Maar nu vraagt ons katholiek staats bestuur sterkere toelagen voor alle vrij onderwijs, dat aan de rechtmatige algemeene voorwaarden beantwoordt, en voor allen op gelijken voetliet vraagt een eerlijk beslaan voor de onderwijzers» liet vraagt verplich tend onderwijs tot 14 jaar met school naar vrije keus bet vraagt al wat in programma der daensisten door Floren word aangeleekend als zijnde een te hekomen dool. En wat doet Floren En wat doet M. Daens 7 Zij verloochenen beiden bun pro gramma en kondigen nu af (Werk man van 11° JuliS 1913) «de lagere scholen voor jongens kunnen geen toe lagen genieten, indien niet ten minste 2/3 der onderwijzers wereldlijken Zip!. Hadden we geen gelijk wanneer we voorspelden dat M. Daens en M. Flo ren tegen de schoolwet zouden hebben gestemd, al moesten ze daarom hun verleden, hun eigon programma ver loochenen. Heoren onderwijzers, men biedt u een schouwspel aan, dat' ge boeit te bekijken, tebestudeeren, te onthouden, i Al degenen die bun leven aan de jeugd hebben toegewijd, keurden bet schoolwotsontwerp goed en vonden dat het eene merkelijke vooruitgang daar- stelt in den sloffelijken toestand van het onderwijzerskorps. Officieel en aangenomen lijk aan neembare onderwijzers waren het desaangaandevolkoineneens. Do hard nekkige tegenstand van eeniga stijf hoofdige heeren als Cnuddo en Cie is hier van geenen tel. Wat kan hun het ontwerp maken daar zij op hunne ren ten leven Uw oordeel vooral en uw oordeel alleen komt hier van pas, mits uwe be langen vooral in 't spel zijn. Daarom en daarom alleen drukt minister Poul- let en drukt heel de rechterzijde den wensch uit, het ontwerp zonder uitstel te zien stemmen, opdat gij er aan stonds zoudt kunnen van genieten. Van waar komt nu de tegenstand Daar staat nu heel de linkerzijde tegen u, onhandelbaar, onöieedoogend, zij wil niet dat de voorloopigo lots verbetering u door minister Poullet toegestaan bepaald in de wet worde neergeschreven. Do voorloopige toe stand moot* blijven duren. Niets presseert zeggen die heeren Wilt go desaangaande eene ge schiedenis Voor eenige dagen trok de bijzon dere correspondent van De Volks stom hij M. Demblon in de Kamers en vroeg hem wat hij voornemens was te doen met de schoolwet. M. Demblon, die een woordenboek onder den arm droeg, begon te spre ken van Piulhland en Sheakspeare. Onze correspondent drong aan en daarop stak M. Demblon zijno vuisten uit en liet booren dat bij tot allo ge welddaden bereid was om te beletten dat men dat wetsvoorstel stemme. Onze verschrikte correspondent liet M. Demblon in vrede met zijn woor denboek en ging henen wanneer daar juist M. Daens toekwam die volgender wijze het gesprek binnenviel Dat wetsvoorstel presseert niet. Heeren onderwijzers, wat dunkt er u van Eon sprekend foifan dsr gasthulzsn- verwerefdiijking. Te Brussel heeft uien langzamerhand en op schijnheilige wijze de gasthuizen reeds grootendeels verwereldlijkt. In St-Jan zijn 70 wereld lijke ziekenverpleegsters; in St-Pieter 35. Van de eerste aanwerving blijven er in St-Jan nog 2 over; in St-Pieter nog 1 of 2. Al de andere juffers hebben het lief costumeken afgelegd, vaarwel ge zegd aan hunne vette jaarwedde en aan hun pensioen. Ze bedanken voor... den eerepost, en hebben de pijp aan Marten gegeven. In St-Jansgasthuis zijn er, op minder dan twee jaar tijds, reeds drie bestuur sters geweest, die nochtans eene zeer aanzienlijke jaarwedde hadden. De eer ste bestuurster was eene Engelsche; ze was het al moede na eenige weken. De tweede was ook eene Engelsche, zij is er juist twee dagen geweest, en z' had er al genoeg van. De derde bestuurster is de nicht van een cartelbeheerder der Brusselsche godshuizen. Hoewel maar 22 jaar oud, was ze reeds bestuurster, en rijkelijk betaald. Welnu, ondanks die schitterende positie op zulken jeugdigen ouderdom, beeft die juffer ook den post laten staan. Zij vindt wellicht dat liet in een gasthuis alles behalve plezant is, als men de zaak en de taak beschouwt met gewone menschenoogen. En nu heeft St-Jansgasthuis geene bestuurster. De bedienden en het perso neel staan daar zonder baas of zonder bazin. En toch' moesten ze de Zusterkens, brandend van liefde en opoffering voor de arme zieken, schandelijk uit diezelf de gasthuizen verjagen. Edeldenkond volk, wat denkt ge over die cartelbelden Ameriftaansohe gelufcwenscSien. Tet gelegenheid der Nationale Feesten heeft de koning een telegram ontvangen van M. .Woodrow Wilson, president der Vereenigde Staten, waarbij deze, na mens de amerikaansche burgers en in zijnen naam, Zijne Majesteit geluk wenscht ter gelegenheid der verjaring der troonbeklimming van Leopold Ioto, door het belgisch volk' herdacht. Koning Albert beeft c^imiddellijk een telegram van dankbetuiging terugge zonden. MiiiUel tegen vliegen. Giet een hal ve liter water op een kwart ons kwas- siehout, en doe er wat suiker of sieroop bij. De vliegen gaan er van dood, en voor mensclien en andere dieren is het onschadelijk. fóozëtt. Zouden de welriekende ro zen in Bulgarië gelukt zijn? Met al dat vechten en oorlogen zouden de reukwer ken die uit de Oostersche rozen getrok ken worden, op «een niets» uitkomen. Bah daar is al pracht, praal en reuk ge noeg in de valsehe wereld Aan de valleien van het Balkange bergte kweekt men die wondergeurige oostersche rozen. Do grond is er zand achtig en doordringbaar. Dq rozelaars staan in rijen nogal wijcl van malkaar, opdat men er gemakkelijk zou kunnen tuoschen ploegen en ander werk verrichten. Twee soorten worden er uitsluitend geteeld: de roode roojï en de witte. Dc eerste is de meest winstgevende en ze moeten in de veertien eerste dagen van Juni geplukt, worden. Eene hectare geefi gemiddeld 3000 kilos bloemen die aan 0,80 fr. de kilo verkocht worden. De uitgestrektheid der rozenkweeke- rijen in Bulgarië worden op 8000 hecta ren geschat. Hier nog eens is Gods won dere pracht te bewonderen Uit Geneve wordt gemeld, dat de die ven, die gewoonlijk alle jaren aan 't werk zijn op de internationale treinen reeds hun winstgevend, doch oneerlijk werk hernomen hebben. In een expresstreh*, tusschen Mun- cben en Luzerne, werd een Amerikaan van eene som van 25.000 fr. ontlast. Tusschen Milanen en Lugano, werd een Engelschman ook voor vele duizenden bestolen. Een miljardair van Chicago, die van Weenen naar Zurich reisde, miste bij zijne aankomst aldaar, een kistje inhoudende voor ruim 30.000 fr. juweelen.Ten nadeele van een Braziliaan werd tusschen Brys en Bcrne eene por tefeuille gestolen, inhoudende voor 25 duizend fr. papieren geld. Nog talrijke klachten voor min belangrijke diefstal- Ten zijn bij het gerecht toegekomen. Men voorziet dat zeer strenge maat regelen zullen genomen worden op de internationale treinen, om de diefstallen te verhinderen. Tot hiertoe heeft men nergens een spoor der daders gevonden. Vertrek van Zendelingen. Zater dag, 26 Juli, sullen zich te Antwerpen onze missionnarissen (Witte Paters) in schepen Voor het Vicariaat van Hoog-Congo: Mgr Roelens, uitvoerende bisschop van Djerba, apostolieke vikaris van Bel gisch Hoog-Congo en de Eerw. Heer Pater PLeter Colle. De 11 Oogst zullen zich" te Marseille inschep* ti Voor £jet Vicariaat van Hocg-Congo: de Eerw. Paters Van Geen, van Esschen; Claerhout, van Pittem, en Feys, van Houthem. Voor de zending van het meer Albert (Kito), Belgisch Congo: de Eerw. Pat. Van den Bulcke, van Bavickove, en Car- pentiers, van Mechelen. Voor liet Vicariaat van Zuid-Nyanza de Eerw. Paters Brossart, Tribbout en Keyzort. Voor liet Vicariaat van Tanganika: de Eerw. Paters Lelinche en Van den Slay. Voor het Vicariaat van Noord-Nyanza: de Eerw. Pater Stephanus. Voor het Vicariaat van de Kivu de Eerw. Pater Weckerlée. Met dezelfde stoomboot zullen nog verscheidene Broeders inschepen alsook 14 Zusters Missionnarissen van O. L. ,V. van Afrika (Witte Zusters). FRANKRIJK Ds Onderzees? Fresne!v!ot ge bracht. De werken tot het vlot bren gen van den onderzeeër Fresnel heb ben Woensdag avond, na 12 uren wer- kens, den gewenschten uitslag opgele verd. De Fresnelheeft mafc eigene kracht, de eskadrilje onderzeeërs in de golf Juan vervoegd. De onderzeeër leed niet de minste avarij Een anfmiiitarist aangehouden. De Parijzer veiligheidsdienst hield Donder dag namiddag den syndikalist Cap Mar ty aan, lid van de communistische anar chisten federatie, die antimilitarische redevoeringen uitgesproken had, in ver scheidene openbare vereenigingen. Automohtelongeluk. Twee Doodcn. Donderdag kantelde te Limoges, op den weg naar Parijs, de automobiel om van M. Bon valt. De eigenaar van den automobiel, 'die te Parijs woonde, alsmede zijn chauffeur werden op den slag gedood. Groote Brand. Dinsdag ontstond er brand op het eiland Porquerolles hij had reeds Woensdag een aanzienlijke uitgestrektheid aangenomen. Uit Hyè- res en andere steden, alsmede uit Tou lon, werd er dadelijk machtige hulp ge zonden, maar deze was onvoldoende. DUITSCHLAHD De Kruppzaak. Luidens de Na tional Zeitung zullen er 900 punten in de debatten der Kruppzaak onderzocht worden. Deze debatten zullen zich' niet lang meer laten wachten. ENGELAND Do Stemrechtdames in het Westmin ster PaieiS. Donderdag namiddag hebben de stemrechtdames gepoogd, het Westminster paleis binnen te dringen onder voorwendsel van eene petitie aan den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te bieden. Zij werden echter door de politie bui tengedreven. Mrs Patrick, Lawrence en twee ande re stemrechtdames, die eene redevoering gingen houden, werden onmiddellijk aangehouden. D" gankhurst in vrijheid. M" Pankhurst is opnieuw in voorloopige vrijheid gelaten, daar haar gezondheids toestand zeer bedenkelijk is. GOSTEHRIJK-HQNCARIË Eens Staatsmijn. Het Oosten- rijksch - Hongaarscli gouvernement, komt te Oswiecyn, aan de Silesiaansch- Galiciaansche grens, eene koolmijn aan te koopen voor de som van 5 milioen kronen. Da Bchecmsche Crisis. De gehei me crisis die in Bohemen woedt schijnt tot een bedenkelijken toestand gekomen te zijn. De dagbladen spreken van de onmid- delijke failliet van den Bokeemsclien. Staat, vermits liij op 1 Augustus a. s. slechts over een 15 duizendtal franken zal beschikken, zonder het vooruitzicht van nieuwe ontvangsten. Na den ministerraad van Woensdag morgend, zijn de president van de minis terraad, graaf Stürge en de minister van 't binnenland, baron Heinold, naar lscbl vertrokken om aan den keizer den toe stand bloot te leggen. SPANJE Schrikkelijk Autofeus-ongslisk cp hst Eiland Tenerlffa. Een autobus, waar in 30 personen plaats genomen hadden, c-n die van de vliegfeesten der vallei van Orotava terugkeerde, is op de baan te gen een boom geloopen. Het rijtuig kan telde om en verscheidene reizigers wer den gekwetst waaronder eenige ergo kneuzingen bekwamen. Het ongeval is te wijten aan eene ver keerde wending van den chauffeur die ook gekwetst werd. Een Dorpen Brand. Het dorp Pe- saldez, nabij Yalladolid gelegen, is tij dens een storm in brand geraakt. Negen landbouwerswoningen zijn reeds ver nield. Daar er geen water voorhanden is, vreest men, dat het gansclie dorp de prooi der vlammen zal worden. PORTUGAL Overal Bommen. Te Lissabon in de wijk Monte is eene bom ontploft. Yijf kinderen werden gekwetst. Op de badplaats eener lokaliteit nabij Cascaes gelegen, vonden twee kinderen 3 bommen. Zij namen er eene op en 'deze ontplof te. Beiden werden gewond. AFRIKA Do Italianen In Tripoli. Kapitein Ercolani, meldt per radio-telegrafie dat hij de stad Socna met zijne kolom be reikt heeft waar hij de Italiaansche vlag heesch te midden van toejuichingen en salvo's. De Italiaansche troepen zijn met geestdrift door de bevolking onthaald. De aanzienlijken verklaren zich bereid om Italië's werk te ondersteunen. Deze 12 dagen marsch, in eene woeste streek, en zulks met het huidige sei zoen, getuigen van 'de Heldhaftigheid der officieren en van de tucht der troe* pen. ZUID-AFR1KA Men hoopt de A. W. te vermijden. Yandaag, Vrijdag, zal het gouverne ment de eischen door de werklieden aan gegeven beantwoorden. Men gelooft dat de algemeene werk staking zal vermeden worden. MEXICO Vreemdelingen door Bandieten bele gerd. Een koerier te El Paso aange komen, vertelt dat toen hij voor veer tien dagen den Staat Mexico verliet, bandieten eenige Amerikanen en andere vreemdelingen in twee huizen der bij zondere straat van Mexico omsingelden en alle middelen aanwendden om de A- merikanen te vermoorden omdat deze twee veedieven hadden doen ter dood brengen. Op het oogenblik dat de post bode de stad verliet hadden de beleger den bijna geene levensmiddelen meer. CHINA Peking in Staat van Beleg. Hit Pe king wordt aan den Times gemeld dat de staat van beleg formeel uitge sproken is in Peking. Rusland krijgt lust tot Tusschenkomsk Rumsnië tegen Turkije. De Wa penstilstand schijnt nakend. In Frankrijk maakt men bekend dat Rusland met Oostenrijk zou overeenge komen zijn en dat Frankrijk niet zou kunnen meedoen. De basis tot deze overeenkomst, die op bijzondere manier verrassend is, zou Rusland's vrije beweging zijn in Arme nië. Oostenrijk zou 'de vrije hand hebben rond Servië. En het is niet de eenige ommekeer van deze onvoorziene wending; Rumenië sluit zich nauwer met Bulgarië aan, ver plicht in zekere mate zijne Servische en Grieksche bondgenooten tot een wapen stilstand en verklaart aan Turkije dat het zou kunnen slecht gekomen zijn met het tractaat van Londen niet te eerbie digen. Wat zullen deze middels (overigens zeer gevaarlijk voor den Europeescken vrede en de verstandhouding der groot machten) vermogen tegen den triomfan telijken opmarsck der Turksche troe pen? Misschien zou er beter of... slechter zijn! De Czaar onderbreekt zijne reis en de Russische vloot der Zwarte Zee doet raadselachtige bewegingen. Wat maken de gevechten der Grieken en der Ser viërs uit, tegen dit alles De Turken In Bulgarië. Hit Sofia wordt aan den a Times ge meld, döt de Turken aan den pas van Berbend, aan deze zijde van de oude Bul- gaarsclie grens aangekomen zijn. D>Qio- tika zou door brand verwoest zijn. Men meldt uit officieele Bulgaarscho bron, dat de Kurdiscke ruiterij, eene bende onregelmatige met het regelma tige, op 25.000 soldaten samen geschat* naar Jamboli oprukken. De bevolking vlucht naar Slivuo. Luidens en snelbericlit uit Sofia van Donderdag avond, zouden de Turken Waf us, op 15 kilometers op het Bul- gaarsch grondgebied gelegen, bezetten. Urunseghi en een ander dorp werden insgelijks bezet. Tusschen Mustapha - Pacha en de grens, zou er eene botsing plaats gegre pen hebben met de Turken. De Turksche ruiterij vervolgt de te-* rug wijkende Bulgaren. Czaar Ferdinand aan Czaar Nlsolaas. Uit Sofia wordt aan den Temps ge meld Koning Ferdinand komt eenen ersoonlijken brief naar den keizer van lusland te zenden, waarin bij zijne be scherming over Bulgarië vraagt. Servië en Griekenland willen oorlogen tijdens de Onderhandelingen. Snelboricht uit Bucharest, Donderdag avond: Sinds gisteren is een gewichtige verandering gekomen in de Balkan kwestie. Het 'Servisch" gouvernement heeft nu het punt laten varen, waaraan het zich1 tot nu toe gehouden had en volgens het welk de vijandelijkheden moesten op houden tijdens de onderhandelingen van Bucharest. Het wenscht 'de vijandelijkheden voort te drijven terwijl de hangende kwesties te Bucharest zullen opgeklaard worden.

De Volksstem | 1913 | | pagina 1