'T EEN B\ 'T ANDER Buitenland Brasselsclis Kiekskens Êégeatieads jaargang n' 6 73 33 CS- 33 L ID 11 Gelukkig Ontsnapt Eou aangenaam Mialsteria 2 CENTIEMEN HET NUMMER Donderdag 31 i&ali 9 313 ABONNEMENTEN: Zes maanden 4 franken. Een jaar 8 franken. Inschrijving in alle postbureelen van het land. 1* C1TSAAF, 4 o. 'S avsnds «j» 2' UITGAAF, 7 n. 's Jtonds ty» I'our toute la publicité coir.merciale et flnancière du journal, e'ftdresser exclusivonient a l'Agence Réclame Godts, 2, Place de la Bourse, Brnxellcs. BUREECENi TE BRUSSEL I TE AALST E3< GODiS, BcursplaatSt 2 I Kerkstraat, Telefoon A 3299 I Telefoon 114. BestuurderJ. Van l\uffe/-Da Gsndt: AANKONDIGINGEN: KI. aank. (1 tot 4 kl. reg.) fr. 0.60 1 Sport (por regel) fr. 1,00 3* bladz. (de regel) Ir. 1,00 I Gemengd nieuws per regel) fr. $.00 4* biadz. (de regel fr. 0,30 I Recbt. borstelt. (por regel) fr. 2,90 Finano. aankon, (por rogel)fr. 2,00 I Overlijdeu (por regol) fr. 2,00 Commorciale en ünancieelo aankondigingen zich uitsluitelljk te wendenAgence Réclame Godts, 2, Beursplaats, Brussel. Geen onkel katholiek dagblad heeft licel do socialistische partij verant woordelijk gemaakt voor het gedrag van haren volksvertegenwoordiger Furnémont, van slecht riekende ge dachtenis. Giogon onze vijanden ook zoo to werk Flamidien Wat deden zij wannoep da ongeluk- kigo broeder Fiamidiaan van Rijssèl onder eeno hatelijke en valscke be schuldiging gebukt ging Wie van bon heelt dan gezegd Wachten %vij, totdat die zaak klaar voze, dank aan de opzoekingen van 't gerecht dan er, dan alleen zullen wij brooder Fiamidiaan aanvallen Ge zijt er wel mede. Hij, do onschul dige was toch plichtig hij moest plichtig zijn dat kon niet anders 'i was immers een broederken. En al do hroederkens waren plichtig mot liom Zo verdienden allen naar do galj gestuurd te worden. Eu wanneer na een langdurig onder zoek do onschuld van dien geestelijke heUlorklaar uitscheen dan was er geen onkel van dio vrome lasteraars die moed gonoeg had om to verklaren dat hij zich bad vergist er. dat hij oenen ounlicbtige had bezwadderd. En broeder Qm'ntiliaan Eu hoe gingen zij te werk wannee: Helmolin opschudding werd gebracht door oen dergelijke misdaad Zelfs wanneer do onschuld van den kloosterling bewezen was, zelfs wan neer do ware plichtige reeds in 't ge vang zijne misdaad zat to boeten, dan nog gingen zij voort met huilen en roepen en tieren op_ hem en op al de geestelijken. Is maar wanneer de belasterde couigo malen op hun goldbeugol had geklopt wanneer Le Peuple ra zend en tierend tegen houg on meuf 17.000 fr. boete had betaald, dat zij begonnen in te zien dat 's lands wetten gemaakt zijn voor iedereen en dat in ons vrije België een kloosterling zoo wel recht heelt op bescherming als een logeman 1 En do zaak van St- Truiden dan Diezelfde dagbladen maken van hot verdwijnen van den notaris Nagels ge- gebruik om heel do katholieke partij verantwoordelijk to maken van het geldveriies door zijno kliënten onder gaan. Zij vergeten nog waarschijnlijk tninsch onvrijwillig niet waar dat •ie Chroniquo in haar nnmmer van Maandag 28 Juli een bilan opmaakt, waaruit blijken zou dat hot actief van notaris Nagels verre zijn passief over trek oji er niemand geen cent zal hij verliezen.. Zouden onze vijanden het liever an ders gowild liobl)6ti Waarschijnlijk, want het schandaal bad zooveel te grooter geweest. Moest er bcstatigd worder dat no taris Nagels vanSt-Truiden met ander mans goed heeft geleefd en gezwierd, dan zal er in gansch de katholieke partij geen enkol dagblad gevonden worden die hem zal trachten to ver- schoonen of te verbloemen. Maar... Als wij tegenover een man staan die gedurig aan zich daarsteldo alsdo Paus der onafhankelijke zedenleer,die immer beweerde dat in de katholieke partij al les riekt naar verrotting en dat diezelfde man, gehuwd en van bejaarden ouder dom, nochtans gevonden wordt als zijnde de oorzaak van het verderf en den zedelijken ondergang van mindeijarige kinderen en werkmans buisgezinnen als die man, lievor dan zich ter beschikking te stellen van het gerecht lijk Flamidien en Quintilien om te bewijzen dat hij onschuldig is als een lam en wit al eone lolia, als die dan gebruik maakt van zijne par lemer.taire waardigheid om aan het gerecht te ontsnappen en in Parijs te gaan wonen waar hij zijne zedeleer vrij en vrank zal mogen volgen en aan- leeren, dan zouden wij moeten zwij gen, omdat het een socialist was 1 Allons done (Uit de Patrie van Brugje). Men spreekt bier wéér van eene zeer erge zaak. De held ervan is een man, wel ge kend als zijnde een der steunpilaren van de loge, de groote moucbard die heimelijk zijne eigen wapenbroeders verraadde. Om zijn doel te bereiken, obruikto hij, ofiicieelo bediende, zelfs do antiklerikale drukpers. Het zou vandaag waarlijk leutigzijn de artikels van hooger vermelde dagbladon terug te overloopen. Do Journal van Brugge n vooral zal zich heel wol herinneren wat er te dien tijde omging. Do Broeders.,*, doen al watmogelijk is om liet schandaal gedekt te houden. Moesten zij or in lukken, zulks ware een nieuw schandaal, even groot als het eerste. Maar dat zal niet; er moet licht komen en waarheid. De eer van het leger voroischt het. Wel is waar kan die eer niet door oon onkel man geschonden worden. Er zijn overal schurftige schapen en iedereen is enkel verantwoordelijk voor zijn eigen daden. Maar al die princiepen zouden in gevaar zijn, in dien men die geheime invlooden liet begaan. Zulks zou gelijk staan met eeno groolo medeplichtigheid, en het zou tevens bewijzen dat, niettegen staande de plechtige verklaringen en verbintenissen in Kamer en Senaat ge daan, de vrijmetselarij nog immer ee- non hoofdrol speelt in liet leger, en or Hos onder zijnen invloed en zijne sla vernij houdt. -V Êeeft pep Esscftogaisr» Mod is dikwijls in de verlegenheid te weten hoeveel 1 hoctolitor graan go waas on, voeder of groensels weegt, ziehier con zoer nuttige lijst opgemaakt door een onzer beslo landbouwkundigen Koren van 77 naar SO lcilogr.; Rogge 75 kilogr.; Gerst van GO naar 65 kilogr.; Haver van 45 naar 50 kilogr.; Turksch koren, (maïs) 75 kilogr.; Klaver van 78 naar 80 kilogr Fransche klaver van 75 naar 80 kilogr.; Aardappelen 65 lcilogr.; Beet wortels van 55 naar 60 kilogr.; Wortolon 60 kilogr. Snijboonen van 75 naar 80 kilogr.; Erwten "7 kilgr.; Wilto boonen van 75 naar 78 kil. da WGPkBaadea wan 5t Het departement van liet spoor komt te beslissen dat werklieden in uitoefening van oen dienst gewond of vor- minkt, gedurondo vier jaar bun gansche weekloon zullen ontvangen. Na hot tijdstip kunnen zij, wegens zekere omstandigheden, nog dit loon ontvangen gedurende hoogstens zes maand. Per» assSo doop Afrika* Zes onderzoekingsreizigers onder leiding van kapitein Belsny zullen per auto do afstand van Kaapstad naar Cairo afleggen, een ritjo van ongeveer 12.000 K. M. Deze tocht zal heel wat moeilijkheden op leveren tal van stroken zijn nog baast niet bekend. De auto is or eon van 25 paarden krachten, die speciaal voor dozen tocht is gekoustrueerd. Daar do auto ook verschil lende waterwogen moot passooren, werd zij zoo gomaakt, dat zij door walor van 1,5 M. diepgang kan rijdon, zonder de motor er iots van te lijden heeft. Belsny schat do duur van don tocht op eon jaar. Tijdens de reis worden wetenschappe lijke onderzoekingen gedaan en fiimsopnamen verricht. Da leider der expeditie staat be kend als een zeer en ar giek man. Regoliny wan heft uerkesr 8 23 de lu^hf In het ministerie van Buitenlandflche zaken te Berlijn, zijn tus- sclien von Jagow. don staatssecretaris van Buitonlandsche zaken, en den Franschon gezant Gambon nota's gewissold nopens do regeling van het verkeer in de lucht tus schen Duitschland en Frankrijk ten eindo incidenten als dogen© dio te Lunoville voor violen, bij 'l neerkomen der «Zeppelin to voorkomen. ©3S2te masCüJOOtSEi Het vreem delingen verkoer tusscbenDover on Oostende noemt mot don dag toe. Vorledon Zaterdag bracht de «Prinses Elisabeth» op een enkele reis 1475 passagiers aan en een nog groote toeloop wordt ia do loop van dezo week verwacht. Wal echter niet voorzien wordt is hot ge vaar, dat het insohopen van zoovolo pas sagiers op een enkele maalboot aanbiedt in geval van een ongeval of ramp. De steamers als Prinses Elisabeth bobben slechts S red dlngsbooton, waarin hoogstens 320 man kunnen plaats nemen. Het ware voorzichtig gehandeld op d,ag«n waar zulke toeloop van reizigers wordt aan- ekondigd den dienst der maalbooten to ver- duhbolon. Een Sslgische luchtbal scheurt op 1500 meters hoogte Da luchtreizigers ontkomen het ongedeerd Dinsdag morgend rond 10 1/2 ure steep te Vorst, oon luchtbal op, onder do leiding van M. Dumortior,de gekende luchtvaarder. Vier personen, MM. Oscar Moulard, nijveraar, Henri Ilaomers en. Willem Do Mol, handelsreizigers-rij) Maurice Rogtviér van Charleroi vergezelden den luohtreiziger. Do wind dreef don luchtbal in de richting- van Dworp. Toon de luchtbal zoo wat eone halvo uur langzaam voortgedreven had, ei zich op eene hoogte van 1500 meters bevond stelde een der reizigers vast, dut do zijdestof scheurde. Eerst was het slechts eene kleine scheur doch dezo vergrootte gedurig, zoodat de luchtbal weldra pijlsnol daalde. Gelukkiglijk verloor Dumortier zijne tegenwoordigheid van geest niet.Hij bad voel ballast aan boord en gaf onmiddelijk bevel," alles over boord le worpen. Zoo kon men do vaart oonigzins tegenhouden en do luchtbal viel op een hoorn in het park van graaf Cornot de Grez, te Dworp. Do schok was geweldig doch geen der luchlvaarders werd gekwetst. Zij onl- wamou het dus buitengewoon goed. Een hunner M. Moulard, had tijdens de nederdaling in oon zakboekje zijne laatste wilsbeschikkingen neergeschreven daar allen dachten dat hun laatste uur goslagen was. Ton eindo den schok te verzachten waren zij in hot net geklommen. De zakken zand, welke zij uit do mand wierpen, drongen oen balven meter diep in do aarde. Do voorzorgen, de behendigheid en ook de spreekwoordelijke goede kans van M. Dumortier, hadden hier hot loven gered aan vijf personen. Terugkeer der Elisabe'hvillê Do volgende personen zullen met de stoom boot n Elisabothvillo terugkeeron naar Antwerpen. Do stoomboot heeft op 27 Juli. om 1 uur 'smorgeuds Dakar verlaten. Van de Comp. du cliemin de fer du Congo MM. Allard, Schneider, Schwartz, Jancart, Lojoune, Missialo, Deurwacrdor, Vaes en Saey. Van de Sud-Kamerun MM. Leonhardt, Mensel en Elenz. Van de Lom&miMM. Vandieghem en Schlstedt. Van do S. A. B. MM. Giret, Dhondt, Boasay, Torback en Chalel. Van do Comp. du KasaïMM. Woltor, Nyst, Cuppens on Gcorgo. Van do Commercials et Flnancière Afri- caino M. Klinck. Van de Commorciale et Minièro du Congo: M. Lecat. Van do Citas M. Vangrimborgen. Van de N. A. H. V. M. Tuinhout. De Albertvilfe Do Albertvillo van Antwerpen naar Congo, is op 2S Juli, om 3 u. 15 's namid dags uit La Pallice vertrokken. NEDERLAND Dood van M. Asser. Do Staatsminister T. M.G. Asser,inrichter van internationale con- fërenciën van particulier recht en lid van de eerste en tweede vredesconferencie is Dins dag namiddag in Den Haag overleden. FRANKRIJK Bloedig gevecht In een rondzwervers wagen. Dijnsdag ontstond to Meulan nabij Versailles, een govecht in een wagen van rondzwervers. De genaamde Lambion, 25 jaar oud en geboortig uit België, is door zijne vrouw en zijne schoon-moedor door 2 rovolverschoten gekwetst geworden. Hij bekwam eene ge vaarlijke wonde aan don schedel en aan hot linkerbeen. Lambion stortte neder en is stervend naar bot hospitaal overgebraoht. DUITSCHLAND De Poolsche tentoonstelling van Bochum. Te Bochum (Weslfalen) is eene nijver- heidstontoonstelling opgericht geworden, die bijzonderlijk tot de 300.000 Polen in West- falen on in de Rijnprovincie gevestigd, ge richt is. Bij de openings ingangen telde men 6000betalondo inkomsten. De policio hield een wakend oog in 't zeil op deze onderneming, die op fondsengebied antiduitsch was, en zij sloeg cone verzame ling socieleitszinnebeeldeu aan, liorinne- ringsteekens, eeno prent dio den veldslag van Grocbowo in 1831 tusschon Düitschors en Russen geleverd, verbeeldde neusdoeken waarop de Poolsche arend stond, en een verslag van eon Posoner Bank over Do Zuinighcidsgeost on zijn goldolijko ontwik keling. liet bestuur dor schatkist, sloeg oon hoe- veelhoid tabak en sigaretten aan, en hield ze, totdat do ovorheid van Posen medege deeld had dat de rechten betaald werden. De Icnloonstellers zich zoo geplaagd ziende, sleldon dan tusschen hunne waren platen waar'op zij schreven aangcslagon door de Pruisische policio. Dood van den Deken van den Rijksdag. De prelaat Lender, do oudste der afge vaardigden in don Duitschen Rijksdag, is Dijnsdag op 83jarigon ouderdom overleden. Sinds do stichting van den Rijksdag, was hij in 't bezit van zijn mandaat. ENGELAND Eone gevangenis door de stemrechtmannen aangevallen. 300 betoogors, mannen en vrouwen uit West-End naar Londen komend, hebben Maandag avond het gevang van Ilol- low-ayin bol Noorderkwartier dor hoofdstad gelogen, aangevallen. De ruiten worden aan stukken geslagen en do betongers eischton het loslaten der op gesloten slcmreclitdames. Do policio dreef zo uiteen en hield drie stemrechts!rijders aan. GG3TENRIJK-HGNGARIË Eene betooging te Praag. Luidens do Woener dagidaden, eindigde do vergadering der radicalo tcliekische partijen, op woelige betoogingen tegon liet uitzondoringsregiom van Bohomen. Do policio lioeft verschoidone malen do betoogers, dio de stralen der stad doortrok ken uiteen moeten drijven. Rond 11 ure werd do rust bepaaldelijk hersteld nadat verscheidene kerels aange houden weldon. SPANJE Da staking te Barcelona.Uit Barcolona wordt officieel gemold, dat do werklieden dor weefstofnijverheid Dinsdag morgond hot werk gestaakt hebben. Rond den middag toldo mon reeds 1600 stakers. Hot gouvernement vreest dat de beweging ook andere fabrieken zal treilen. Do orde is volledig. Eene schipbreuk. De Oostonrijkscho tqomcr Clara Carus is tengevolgo van een dikken mist tegen do klippen by do kaap Villane goloopon. Het schip is totaal verloren. De manschappen zijn gered en naar Forrol overgebracht. PORTUGAL Wie wierp do bommen? Eeno aanhouding. Luidons het nieuwsblad O' Mundo beeft M. Oliviera, die lo Alcobaca aangohou- deii is, in het openbaar verklaard, dat do bommen die in do laatste tijdon te Lissabon ontploften, geworpen wierden naar aanloi- ding der opstokingen van Alfonso Costa en andere demokraliscbo kopslukkon. Een lalor bericht doet kennen dat Americo Oliveira in vrijheid gesteld is on naar Lissa bon terugkeerde. RUSLAND Nog een drama der Luchtscheepvaart Do luitenant-vlieger Mathay is in den aoro- droora van Gatcliinai van eone hoogte van 300 meters neergestort en bloof op don slag dood. Eene ramp op den Niemen.23 dooden Eone veerpont waarin 28 meusclie», mannen en vrouwen plaats hadden genomen is in het midden van don Niemen omgekan* told. Al de ingezolenon zijn verdronken. TURKIJE Da Oostenrijksche gezant op wondere wijze ontsnapt Opliet oogenblik dat do markies van Pallavici, Oostonrijkscho ge zant Maandag namiddag per koets langs do kaai van Constantinopol reed, verschrikton do paarden loon zij voor hot Fransch gozant- schap kwamon. De paarden sprongen met de koets do zee in. Da gezant kon zich bijtijds redden met van do koets to springen. Da koetsier is ook ongedeerd. MEXICO Een vlieger doet een kanonneerboot zin ken. Officieelo snelberichten dor opstan delingen zeggen dat de vlieger Husson, die over do haven van Guaymas vloog, een© bom heeft lalon vallen op do Mexikaansche kanonneerboot Tampioo Do oorlogsbo- dom is totaal verniold. MAROKKO In don Spaanschen Riff. Tijdens een© verkenning in de omstreken van Laurient zijn groepen bergbewoners aangevallen en uiteengedrovon geworden. Zij lioton 5 doo- don na. De Spanjaards hadden een soldaat on eon luitenant gekwetst. VEREENICDE-STATEN, Het protektoraat over Nicaragua. Hot ontwerp lot bot protektoraat van de Voroe- nigdo Staten ovor Nicaragua hoeft eeno woeste betwisting uitgelokt in de kommissie van buitenlandscho zaken van bet Amori- kaansch senaat. Zakoro leden der kommissie hebben laten hooren dat zij zich tegen het senaat zullen verzetten. (Van onzon bijzonderen briefwissolaar). Brussel 29 Juli 1913. Minister zijn is altijd oon zeer lastige taak voor iemand die niet alleen do oor maar ook do verplichtingen dier bediening wil inzien. Maar or is misschien goon minister die alle dagen meer wordt ondervraagd en dio dagelijks meer allerhande vraagstukken moet besludooron dan do minister van Nijver heid en Arbeid. Dio benaming zelvo is good gekozen. Men liadde noohlans nog beter go- daan met hem den naam to geven van Minister van Eeuwigdurondon Dwangarbeid. Bij allo geschillen tü3schen het werk en bot kapitaal, en mon weet of zo talrijk zijn wordt bij bijgeroepen, hij moet uit spraak doen bij moot een oordoel vellen altijd bij. Op tien ondervragingen zijn ec zeven tegon hem gericht. Hot is hior niet voldoende goede redenaar te zijn en de sympathie van do kiezers lo be zitten. Mon moet nog do rechten bezitten tot in dpn grond, oene lange ondorvinding heb ben van do rechterlijke uitspraken in social© vraagpunten, al die socialo inrichtingen tot in hun minsto mekanismus kennen, op d© hoogto zijn van al wat handden nijverheid aangaat en daarbij dan nog werken, werken gedurig en altijd on zonder ophouden. En is't daarmoe gedaan Ah, een minuut Voeg daarbij dan de groote verduldigheid die er noodigisom al do beleodigingen te ver dragon van cenon vijand, diodezonneklaarto loochent, uwe woorden verdraait, uwe inzichten in twijfel trekt, die u verklaart dat gij niets van do zaak kent, dan juist, wanneer hij hot is die bet mis op beeft, en wanneor gij hom klaar on duidelijk met a b bewijst dat hij don bal misslaat. En .wat moet mon zeggen van de groote vordraagzaamhoid dio mon moet bezitten jegens sommige vrienden dio altijd geroed staan om mot den vijand samen te werken en u den duivel aan to doen? Men mag rochtuit ecggon van M. Hubert dat hij al die hoedanigheden bozit. Hij is altijd op zijnen post en nooit vermoeid. Hij dout donken aan don reus Antóe die nieuw© krachion putte eiken keer, wanneor bij defli grond raakte. Herinnert u de laatste intcrpollatio aan gaande do provinciale beroopsscholen van. Henegouwen. Do minister van nijverheid heeft aan da liberale socialistische meorderheid van do provincie Henegouwen zoo goed hare waar heid gegeven, dat dozo provincio nu besloten heeft ook toelagen te vorleenen aan... ka tholieke scholen. Op do drij ondervragingen van vandaag, waron er tweo tot den Miuisler van Nijver heid on Arbeid gericht. Ik vraag mijn oigon af, hoo M. Hubert er uit geraakt, om onder dien zwarèn last niet lo bosyijkon. IIarold,

De Volksstem | 1913 | | pagina 1